Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,624 εγγεγραμμένα μέλη και 3,078,463 μηνύματα σε 94,927 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 813 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ταξίδι με πλοίο

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,418 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 16:38, 16-03-16:

Σκεφτεσαι παρα πολυ λογικα και σωστα ευχομαι με το καλο να κανετε το ταξιδι σας στα Χανια .Περαστικα στη μανούλα σου,να παει καλα το χειρουργειο και να γινει γρηγορα καλα!! Ολα τα αλλα γινονται.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 413 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 13:58, 24-03-16:

Το πρώτο μέρος του ταξιδιού,ολοκληρώθηκε. Χθες φύγαμε από Αμοργό με 9 μποφόρ. Για πολύ καλή μας τύχη κλείσαμε πετ καμπινα. Οι γάτοι ελεύθεροι στην καμπινα αλλά το ταξίδι ήταν τόσο άσχημο που 10 ώρες ήταν με εμετους και αφρούς. Τρόμαξα πάρα πολύ. Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι τα πιάνει τόσο πολύ ναυτία. Από εβδομάδα,θα φύγουμε για Χανιά. Ευτυχώς έχει και η ανεκ πετ καμπίνα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Supervisor

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 15,836 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:20, 24-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από CatLover09
Το πρώτο μέρος του ταξιδιού,ολοκληρώθηκε. Χθες φύγαμε από Αμοργό με 9 μποφόρ. Για πολύ καλή μας τύχη κλείσαμε πετ καμπινα. Οι γάτοι ελεύθεροι στην καμπινα αλλά το ταξίδι ήταν τόσο άσχημο που 10 ώρες ήταν με εμετους και αφρούς. Τρόμαξα πάρα πολύ. Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι τα πιάνει τόσο πολύ ναυτία. Από εβδομάδα,θα φύγουμε για Χανιά. Ευτυχώς έχει και η ανεκ πετ καμπίνα.
Πωωωω φαντάζομαι τι περάσατε...
Και όχι μόνο εσείς δηλαδή αλλά κι αυτά τα φουκαριάρικα. Τουλάχιστον μένουν κάποιες μέρες μέχρι το επόμενο ταξίδι στα Χανιά. Να προλάβουν κι αυτά να συνέλθουν κι εσείς να πάρετε δυνάμεις για να τα ηρεμείτε όσο μπορείτε.
Θυμάμαι πως κάποτε θέλαμε να πάμε διακοπές στην Κρήτη και είχαμε σκοπό να πάρουμε μαζί την Ζουζούκα μας, μόνο αυτήν είχαμε τότε. Κάτι είχε γίνει και ακυρώθηκε, από την επόμενη χρονιά είχαμε και το Κοκάκι και δεν το αποτολμήσαμε να ταξιδέψουμε με δυό γατιά. Ευτυχώς απ' ότι καταλαβαίνω τώρα.
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 413 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 14:35, 24-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Πωωωω φαντάζομαι τι περάσατε...
Και όχι μόνο εσείς δηλαδή αλλά κι αυτά τα φουκαριάρικα. Τουλάχιστον μένουν κάποιες μέρες μέχρι το επόμενο ταξίδι στα Χανιά. Να προλάβουν κι αυτά να συνέλθουν κι εσείς να πάρετε δυνάμεις για να τα ηρεμείτε όσο μπορείτε.
Θυμάμαι πως κάποτε θέλαμε να πάμε διακοπές στην Κρήτη και είχαμε σκοπό να πάρουμε μαζί την Ζουζούκα μας, μόνο αυτήν είχαμε τότε. Κάτι είχε γίνει και ακυρώθηκε, από την επόμενη χρονιά είχαμε και το Κοκάκι και δεν το αποτολμήσαμε να ταξιδέψουμε με δυό γατιά. Ευτυχώς απ' ότι καταλαβαίνω τώρα.
Αν φυγεις με καλο καιρο και πετ καμπινα,ειναι πολυ ωραιο το ταξιδι! Η καμπινα ειχε παραθυρο κ στα λιμανια που πιαναμε κ ηρεμουσαν, ανεβαιναν και χαζευαν εξω.
Η πετ καμπινα στην ανεκ ειναι πολυ πιο ακριβη απο οτι στο μπλου σταρ,αλλα αξιζει να δωσουμε κατι παραπανω και να ειναι ηρεμα και εκεινα κ εμεις. Σκεψου να ταξιδευαμε καταστρωμα χθες. Ειχαμε κ το σκυλο κ δεν επιτρεπεται στα σαλονια. Το σκεπαζαν τα κυματα το πλοιο.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Supervisor

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 15,836 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:37, 24-03-16:

Αλήθεια ο σκύλος που ήταν, μέσα στην καμπίνα κι αυτός;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 14:52, 24-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Αλήθεια ο σκύλος που ήταν, μέσα στην καμπίνα κι αυτός;
Ναι,οπως και το καναρινι!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  WP_20160323_001.jpg
Εμφανίσεις:  29
Μέγεθος:  1,45 MB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 24-03-16 στις 20:09. Αιτία: εμφάνιση φωτο από link
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,418 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 13:26, 25-03-16:

Ευτυχως ολα καλα λοιπον!! Τα χρυσουλια μου ταλαιπωρηθηκαν με το κουνημα του καραβιου,ειχε πολλα μποφορ.Τα γατια παθαινουν ναυτια ακομα και οταν ταξιδευουν και με αυτοκινητο επειδη κουνιουνται.Ο γιατρος μου εχει πει οτι πρεπει να τα εχουμε μεσα σε γατοφορο και να τα κραταμε επανω μας σφιχτα για να μην νοιωθουν τα κουνηματα γιατι δεν αντεχουν,στρεσσαρονται παρα πολυ,φαντασου το πλοιο με μποφορ!! Θα ηρεμησουν λιγο τωρα μεχρι επομενο ταξιδι σας στα πανεμορφα Χανια!!Ευχομαι να εχει καλο καιρο να ταξιδεψετε ευχαριστα χωρις ταλαιπωρια!! Ειναι κουκλια στη φωτογραφια τα γλυκα σου μωρακια,να τα χαιρεστε!!
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gatomana

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gatomana
H gatomana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H gatomana έγραψε στις 22:32, 03-12-16:

Καλησπέρα. Έχω γατάκι δύο μηνών και σκοπεύω να κάνω ταξίδι εννιά ωρών με πλοίο. Θα το έχω συνεχώς μαζί μου σε τσάντα μεταφοράς αρκετά ευρύχωρη, αλλά ανησυχώ για το που θα κάνει την ανάγκη του τόσες ώρες. Οι επιλογές μου είναι δύο. Είτε να στρώσω στην τσάντα εφημερίδες ή ειδική πάνα, πράγμα που θα 'ναι καλό για τα απρόοπτα αλλα ίσως δεν θα νιώθει τόσο άνετα, είτε να έχω μια σακούλα με λίγη από την άμμο του και μόλις βολευτούμε να την βάλω στην τσάντα του. Βλέπω εδώ οτι οι περισσότερες γάτες απο το στρες δεν κανουν την ανάγκη τους αλλα επειδή το δικό μου ειναι ακόμα πολύ μικρό δεν ξερω αν θα μπορεί να κρατηθεί τόσες ώρες. Επίσης θέλω συμβουλές για το αν πρέπει να το ταϊσω πριν το ταξίδι και ίσως άλλες εναλλακτικές για το πως θα κάνει την ανάγκη του.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Supervisor

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:11, 03-12-16:

Αρχική Δημοσίευση από gatomana
Καλησπέρα. Έχω γατάκι δύο μηνών και σκοπεύω να κάνω ταξίδι εννιά ωρών με πλοίο. Θα το έχω συνεχώς μαζί μου σε τσάντα μεταφοράς αρκετά ευρύχωρη, αλλά ανησυχώ για το που θα κάνει την ανάγκη του τόσες ώρες. Οι επιλογές μου είναι δύο. Είτε να στρώσω στην τσάντα εφημερίδες ή ειδική πάνα, πράγμα που θα 'ναι καλό για τα απρόοπτα αλλα ίσως δεν θα νιώθει τόσο άνετα, είτε να έχω μια σακούλα με λίγη από την άμμο του και μόλις βολευτούμε να την βάλω στην τσάντα του. Βλέπω εδώ οτι οι περισσότερες γάτες απο το στρες δεν κανουν την ανάγκη τους αλλα επειδή το δικό μου ειναι ακόμα πολύ μικρό δεν ξερω αν θα μπορεί να κρατηθεί τόσες ώρες. Επίσης θέλω συμβουλές για το αν πρέπει να το ταϊσω πριν το ταξίδι και ίσως άλλες εναλλακτικές για το πως θα κάνει την ανάγκη του.
Καλησπέρα φίλη gatomana και καλώς σε βρήκαμε στο mycat.
Ο καλύτερος τρόπος κατά την γνώμη μου είναι η πάνα στην γατοφόρο του. Αν χρειαστεί μπορείς και να την αλλάξεις, αλλά σε καμμιά περίπτωση δεν θα συμβούλευα να έχεις μαζί σου άμμο, να το βγάλεις από την γατοφόρο του για να κάνει την αναγκούλα του και να καταλήξεις να το χάσεις. Εκτός και αν πάρεις μονή καμπίνα και είστε κλεισμένοι εκεί. Οπότε καλό θα ήταν να ξεμούδιαζε κιόλας και να έχετε κάποια επαφή για να του μειωθεί το στρές.
Πάντως είναι αρκετά μικρούλι και δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις ιδιαίτερο πρόβλημα, όπως αν ήταν μεγαλύτερο.
Φαγητό, αν ήταν ενήλικο, δεν θα του έδινα τίποτα για να μην έχετε τίποτα εμμετούς. Αυτό όμως είναι αρκετά μικρό και πάνω στην ανάπτυξη, οπότε να έχεις μαζί σου ξηρή τροφούλα και αν πεινάσει, που θα πεινάσει, βάλε του λίγο μέσα στην γατοφόρο. Εννοείται πως σε αυτή την περίπτωση θα του δώσεις και νεράκι, δίνε του κάπου κάπου.
Σε καμμιά περίπτωση μην το αφήσεις να βγει έξω.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gatomana

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gatomana
H gatomana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H gatomana έγραψε στις 13:33, 04-12-16:

Εντάξει οι κροκέτες αλλα νερό πώς θα του δώσω; Επίσης σκέφτηκα να του φορέσω λουράκι για να μπορεί να κινηθεί λίγο περισσότερο εκεί που θα καθόμαστε, (όχι για να τον πάω βόλτα) γιατι καμπίνα δεν μπορώ να κλείσω.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Supervisor

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:20, 04-12-16:

Αρχική Δημοσίευση από gatomana
Εντάξει οι κροκέτες αλλα νερό πώς θα του δώσω; Επίσης σκέφτηκα να του φορέσω λουράκι για να μπορεί να κινηθεί λίγο περισσότερο εκεί που θα καθόμαστε, (όχι για να τον πάω βόλτα) γιατι καμπίνα δεν μπορώ να κλείσω.
Μπορείς να έχεις στην τσάντα σου ένα μπουκαλάκι με νερό και ένα μικρό μπωλάκι. Αν το δεις και είναι ανήσυχο, βάλε νερό στο μπωλάκι και δώσε του να δεις αν θέλει. ΄Ισως χρειαστεί να το κάνεις κάμποσες φορές αυτό. Βλέπεις δεν μιλάνε κιόλας να μας έλεγαν τι θέλουν, με τον καιρό πάντως θα καταλαβαίνεις τι θέλει όσο μεγαλώνει μαζί σου.
Τώρα για το λουράκι, δεν ξέρω να σου πω, δεν έχω βάλει ποτέ στα δικά μου γιατί δεν θέλω να βγαίνουν έξω. Ξέρω όμως από άλλα μέλη που πηγαίνουν βόλτα τα γατάκια τους με λουράκι-σαμαράκι, πως χρειάζεται εκπαίδευση μέχρι να το συνηθίσουν. Οπότε δεν νομίζω να μπορεί να γίνει ειδικά γι' αυτή την περίπτωση.
Επίσης με προβληματίζει που το γατάκι σου είναι μικρό, δεν είμαι σίγουρη αν υπάρχουν λουράκια για τόσο μικρά γατάκια.
Ας σου πει και κάποιος άλλος που γνωρίζει καλύτερα το θέμα λουράκι.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,997 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 21:10, 04-12-16:

Και βέβαια ποτέ σκέτο λουράκι δεν βάζουμε στις γάτες, γιατί κινδυνεύουν να πνιγούν.
Λουράκι-σαμαράκι θα ζητήσεις σε ένα καλό πετ σοπ για γατάκι μικρό κι όχι γάταΔυο μηνών είναι μια πολύ κατάλληλη ηλικία για να αρχίσεις να το εκπαιδεύεις να το συνηθίσει.

Προσωπικά σπάνια το χρησιμποποιούμε σε βόλτα και αυτό μόνο στις καλοκαιρινές διακοπές στο εξοχικό και μόλις μερικά μέτρα από την εξώπορτα του σπιτιού. Αντιθέτως, είναι πολύ χρήσιμο όταν η άλλη άκρη του δένεται σε κάποιο σταθερό σημείο, προκειμένου να μην απομακρυνθεί από χώρο που δεν είναι περιφραγμένος κι εκεί έχει αποδειχτεί πολύ αποτελεσματικό, όπως π.χ. για το μπαλκόνι του σπιτιού που περνάμε τα καλοκαίρια.

Δες το σχετικό θέμα μας εδώ για το "πώς".
Για το "ποιο", δες και το ποστ #81σχετικά με το λουράκι-σαμαράκι της Trixie, για γατάκια.
Τέτοιο έχω κι εγώ και ακόμα, ύστερα από 4 χρόνια, δεν χρειάστηκε να της το αλλάξω και να περάσει σε αυτό για ενήλικες γάτες, γιατί αφ'ενός οι διαστάσεις του αυξομειώνονται και προσαρμόζονται μέχρι κάποιου σημείου, κι αφ'ετέρου η δική μου είναι μικρόσωμη, χώρια το γεγονός οτι είναι κι αρκετά γερό.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και το ταξίδι σας να είναι χωρίς προβλήματα
Παράθεση

Djali

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Djali
H Djali αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Djali έγραψε στις 11:52, 12-12-16:

Καλημέρα σε όλους! Σκοπεύω να ταξιδέψω για πρωτη φορα με τον γάτο μου (7 μηνών) απο Κρήτη για Αθήνα με το καράβι. Είμαι φοιτητρια εδω και θα ανέβω για γιορτές στο πατρικο! Πέραν του οτι δεν θελω να αφήσω τον γατούλη μονο του, ειναι και η κτηνιατρος μας στην Αθήνα και έτσο πρέπει να τον ανεβάσω για τα εμβόλια του, στείρωση κτλ κτλ. Το ταξίδι διαρκεί 9 ώρες. Εχω προμηθευτεί ειδικό κλουβάκι μεταφοράς αλλα λόγω του οτι δεν εχω την οικονομικη δυνατότητα να κλείσω καμπινα pet friendly θα πρεπει να την βγάλουμε στο καταστρωμα παρεα. Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης: οκ θα του βαλω μια πανα στον πάτο του κλουβιού, αν κάνει κακακια του εκει μέσα τι κανουμε? Επίσης καπου διαβασα οχι φαγητο και νερο για καποιες ωρες πριν. Ποσες? Εμενα ο γατος μου ειναι τρελος με το φαγητο και νομιζω οτι θα παθει υστερια αν δεν τον ταισω για αρκετες ωρες. Θα αντέξει τοσες ωρες στο κλουβι? Με αγχώνει και η σκέψη του χαπιου που λενε οτι του δινεις και ηρεμει. Δεν ξερω τι να κανω! Αν υπάρχει καποιος που να έχει κάνει παρόμοιο ταξίδι θα ήθελα καποιες συμβουλες! Ευχαριστω πολυυυ!!
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Supervisor

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:14, 12-12-16:

Αρχική Δημοσίευση από Djali
Καλημέρα σε όλους! Σκοπεύω να ταξιδέψω για πρωτη φορα με τον γάτο μου (7 μηνών) απο Κρήτη για Αθήνα με το καράβι. Είμαι φοιτητρια εδω και θα ανέβω για γιορτές στο πατρικο! Πέραν του οτι δεν θελω να αφήσω τον γατούλη μονο του, ειναι και η κτηνιατρος μας στην Αθήνα και έτσο πρέπει να τον ανεβάσω για τα εμβόλια του, στείρωση κτλ κτλ. Το ταξίδι διαρκεί 9 ώρες. Εχω προμηθευτεί ειδικό κλουβάκι μεταφοράς αλλα λόγω του οτι δεν εχω την οικονομικη δυνατότητα να κλείσω καμπινα pet friendly θα πρεπει να την βγάλουμε στο καταστρωμα παρεα. Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης: οκ θα του βαλω μια πανα στον πάτο του κλουβιού, αν κάνει κακακια του εκει μέσα τι κανουμε? Επίσης καπου διαβασα οχι φαγητο και νερο για καποιες ωρες πριν. Ποσες? Εμενα ο γατος μου ειναι τρελος με το φαγητο και νομιζω οτι θα παθει υστερια αν δεν τον ταισω για αρκετες ωρες. Θα αντέξει τοσες ωρες στο κλουβι? Με αγχώνει και η σκέψη του χαπιου που λενε οτι του δινεις και ηρεμει. Δεν ξερω τι να κανω! Αν υπάρχει καποιος που να έχει κάνει παρόμοιο ταξίδι θα ήθελα καποιες συμβουλες! Ευχαριστω πολυυυ!!
Καλησπέρα φίλη Djali και καλώς ήρθες στο MyCat.
Λοιπόν, εγώ κάποτε ήθελα να πάω διακοπές στην Κρήτη και σκόπευα να πάρω την μοναδική, τότε, γατούλα μου μαζί μου. ΄Ηθελα όμως να το κάνω με καμπίνα για να μην ταλαιπωρηθεί κι επειδή δεν βρήκα, δεν το έκανα το ταξίδι. Θα δεις όμως αν διαβάσεις κι άλλα μηνύματα σ' αυτό το θεματάκι, άλλα μέλη μας που ταξίδεψαν με την γατούλα τους και τις εμπειρίες τους.
Ρίξε μια ματιά σ' αυτό το θεματάκι επίσης, αλλά και σ' αυτό μια και ρωτάς για το ηρεμιστικό χάπι. Προσωπικά δεν θα το έδινα, φοβάμαι τις τυχόν παρενέργειες.
Σ' αυτά που ρωτάς τώρα, καλό είναι που θα έχεις τον γατούλη κοντά σου, έστω και στο κατάστρωμα, για να σε νοιώθει και να του μειώνεται κάπως το στρες. Σε καμμιά περίπτωση μην ανοίξεις το κλουβάκι του, ακόμα και αν κάνει εμμετό, κακάκια κλπ. ΄Αφησέ τα όπως είναι και τα καθαρίζεις όταν φτάσεις σπίτι σου. Φαγητό, αν φύγετε πρωί με το καράβι, δώσε του νωρίς το απόγευμα της προηγούμενης μέρας. Νεράκι ας πιεί όλο το βράδυ, αλλά το πρωί μην τον αφήσεις να πιει άλλο για να μην έχει πολλά υγρά στο στομαχάκι του.
Ο γατούλης θα στρεσαριστεί σίγουρα, δυστυχώς πέρα από το να του μιλάς, να μπορεί να σε βλέπει και να σε νοιώθει, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα. ΄Οτι θα ταλαιπωρηθεί είναι το μόνο σίγουρο, αλλά θα τα καταφέρει, όπως αρκετά άλλα γατάκια.
Εύχομαι να πάνε όλα όσο καλύτερα γίνεται και όταν φτάσετε πια, γράψε μας την εμπειρία σου. Καλό σας ταξίδι από μένα.
Παράθεση

Elpin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Elpin
H Elpin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Elpin έγραψε στις 13:46, 06-06-17:

Καλησπερα !έχω ένα γάτο πέντε ετων, πολυ αγαπησιαρη με εμενα και αγριο γενικώς. Θα λείψω ένα μήνα και το ταξίδι με το πλοίο είναι τουλάχιστον οκτω ωρες. Έχω την δυνατότητα να τον αφησω σπιτι και να ερχεται καποιος δυο φορες την ημερα. Τον έχω αφήσει μέχρι 15 μέρες χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Απλά λέω μήπως είναι πολλές οι μέρες τώρα και στεναχωριέται και είμαι και εγώ αγχωμένη (που πάντα είμαι). Ο γάτος δεν μπαίνει με τίποτα στο κλουβί γι αυτό οι γιατροι ερχονται σπιτι για τα εμβόλια. Και λέω γιατροί διοτι σπάνια κάποιος τον αντέχει για δευτερη φορα. Τους κάνει κανονική επίθεση!! Ο γιατρος ειπε αν τον πα΄ρω να του δωσω δυο καλμιβετ (πολλά μου φαινονται) γιατι κρατανε μονο 4 ωρες και θα έχω πρόβλημα γενικά στο ταξιδι. Καμπινα και να παρω φοβαμαι διοτι υπαρχει περιπτωση ο αλλος που θα ειναι στην καμπινα να μην τον θελει. έχετε παρόμοια εμπειρία; Σας ευχαριστω πολύ!!
Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kokkinoylhs
H kokkinoylhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H kokkinoylhs έγραψε στις 21:25, 06-06-17:

Δεν ξέρω για τη καμπίνα, στο πλοίο - δεν έχω πάρει ποτέ μου, με ή χωρίς ζώο γιατί δεν μου αρέσει να κοιμάμαι σε κλειστό χώρο με άλλους. Αλλά καλύτερα να έχει πρόβλημα ο συνταξιδιώτης, αν υπάρχει (ανάλογα με το πόσο γεμάτο είναι το πλοίο) για να είσαι μόνη σου μέσα, να μην ακούς ροχαλητά, κλανιές κτλ.
Ενας μήνας είναι πολύς καιρός. Εγώ θα τον έπαιρνα. Μα πώς του δίνεις φάρμακο ή τον πιάνεις για να κάνει ο γιατρός το εμβόλιο και δεν μπορείς να τον χώσεις μέσα σε κλουβί; Εγώ το ακουμπούσα το κλουβί κάθετα στο πάτωμα και τον έχωνα μέσα έτσι τον δικό μου, πιάνοντάς τον πρώτα από το σβέρκο.
Παράθεση

PeachyEU

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PeachyEU
Ο PeachyEU αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O PeachyEU έγραψε στις 14:25, 27-06-17:

Καλημέρα/καλησπέρα σε όλους και σας ευχαριστώ που μπήκατε στην συζήτηση.

Είμαι καινούριος μπαμπάς ενός πανέμορφου λιονταριού της σαβάνας όπως την αποκαλώ, γατούλα φυσικά, και θα ήθελα εάν μπορείτε να με βοηθήσετε σε ένα θέμα που επίκειται να έχω.
Την μικρή την υιοθέτησα όσο ήμουν φοιτητής (μεταπτυχιακός) καθώς την βρήκα σε μια σακούλα πεταγμένη στα σκουπίδια. Αποδείχθηκε πως είναι ενα καλόψυχο πλάσμα που με καταλαβαίνει και με ένα βλέμμα μόνο.
Πρόκειται να μεταφερθώ σε νησί για δουλεία και αναρωτιέμαι τι θα πρέπει να κάνω προκειμένου να είμαι καλυμμένος απ'ολες τις απόψεις που θα παραθέσω παρακάτω.

• Το ταξίδι θα είναι 9 ώρες με πλοίο.
  • Κατασταλτικό χάπι;
  • Πάνες;
  • Διαβατήριο συντρόφου;
  • Τι νομικές διατάξεις υπάρχουν;

Όποιος έχει την γνώση και μπορεί παρακαλώ να μου δώσει λίγο από την γνώση του, δεν υπάρχει πρόβλημα χρημάτων όσο αφορά τα παρερχόμενα.

Σας ευχαριστώ και πάντα με εκτίμηση.
Παράθεση

GeorgeH

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη GeorgeH
Ο GeorgeH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O GeorgeH έγραψε στις 05:06, 02-08-17:

Πρόκειται να κάνω ταξίδι με πλοίο για διακοπές και θα χρειαστεί να μεταφέρω την γάτα μου μαζί. Έχω κλείσει καμπίνα για την διάρκεια του ταξιδιού αλλά η συμπεριφορά της με αγχώνει για το κομμάτι που θα πρέπει να την πάρω μέχρι την καμπίνα διαδρομή με ταξί και το περίμενε στην προκυμαία και μάτα πάλι όταν φτάσουμε στον προορισμό.

Έχουμε κάνει άλλη μια φορά αυτό το ταξίδι με πλοίο και την είχα μεταφέρει σε υφασμάτινο γατοφόρο (σαν τσάντα). Τον έκανε άνω κάτω στην προσπάθειά της να ξεφύγει και όταν φτάσαμε στον προορισμό κατάφερε να σκίσει το φερμουάρ της τσάντας, και μόνο από τύχη κατάφερα να την κρατήσω μέχρι να μπουμε στ σπίτι.

Μετά από αυτό αποφάσισα να πάρω γατοφόρο από σκληρό πλαστικό, με μεταλικό πορτάκι. Την έβαλα δοκιμαστικά πριν λίγο και αυτό που είδα με πανικόβαλε ακόμα περισσότερο. Ούρλιαζε, σφήνωνε το πόδι της μέσα από τις μεταλλικές μπάρες της πορτούλας προσπαθώντας να το παραβιάσει και το χειρότερο: πολλές φορές δάγκωνε και τραβούσε τις μπάρες με τα δόντια. Μετά από λίγο την έβγαλα έξω γιατί φοβηθηκα μη χτυπήσει.

Δεν ξέρω αν α) ο γατοφόρος θα αντέξει τέτοια συμπεριφόρα στην διαδρομή και β) αν θα σταματήσει να δαγκώνει τα κάγκελα αν δει πως δεν υποχωρούν ή αν θα συνεχίσει μέχρι να της φύγουν τα δόντια.

Ο κτηνίατρος σύστησε Calmivet και με καθησύχασε πως είναι απόλυτα ασφαλές αλλά το ίντερνετ είναι γεμάτο με κακές εμπειρίες από γάτες που χορηγούνται αυτό το ηρεμιστικό.

Κάποια συμβουλή; Μήπως υπερβάλλω μέσα στον πανικό μου; Είναι φυσιολογικό η γατα να δαγκώσει τα κάγκελα του γατοφόρου; Θα σταματήσει μετά από λίγο; Έχετε άποψη για το Calmivet και αν αξίζει τον κόπο να το χορηγήσω; Καθώς το ταξίδι είναι 24 ώρες, συνίσταται να χορηγηθεί και πριν την αποβίβαση και μετά πριν την αποβίβαση;

Πολλά ευχαριστώ
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 49,228 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:26, 02-08-17:

Καλημερα φιλε μου και να χαιρεσαι το ζουζουνακι σου.
Καταρχην να σου πω οτι δενε χει να κανει με φυσιολογικο η οχι η συμπεριφορα αυτη.Απλα καποια γατια ειναι πιο δεκτικα σε γατοφορο,αλλα οχι.Ειναι λιγοτερο προσαρμοσιμη ισως.
Απο εκει και περα το ζητουμενο ειναι η ασφακεια για μενα κυριως.
Ηρεμιστικο δεν θα εδινα.
Γιατρος φιλος μου,κτηνιατρος εννοω..ηταν καθετα αντιθετος στα ηρεμιστικα στις γατες.
Επισης και η πλαστικη γατοφορος δεν ειναι ασφαλης οταν το γατι προσπαθει να βγει.Εμενα ο μπουκακος μου,ηταν αγριος και αυτος εκανε το ιδιο.Το αποτελεσμα ειναι οτι πολυ ευκολα με το ποδαρακι του κουνησε τηνα σφαλεια και ολη η πορτα εφυγε.Ευτυχως ημουν ακομα σπιτι και δνε τονε χασα.Εγω δεν το ρισκαρα,Πηγα και πηρα το ειδικο κλουβι που ειναι για να πιο αγρια ζωακια και ειναι απολυτα ασφαλες.Επισης αεριζεται κιολας,και ειναι καλυρερο για αυτα το καλοκαιρι.
Ειναι φαντασου ενα τετραγωνο κλουβι,με καγκελα.Η πορτα ανοιγει απο επανω,και κλεινει με ενα ας πουμε σιδερο που μπαινει σε 2 θηλιες.Ειναι αδυνατον να το ανοιξουν.Ειναι βεβαια ακριβουτσικο,αλλα θα το εχεις μια ζωη και θα εισαι απολυτα σιγουρος.Επισης κανει και για ενεσεις σε γατια που δεν καθονται για ενεση,διοτι εχει ενα συστημα που στριμωχνονται με 2 λαβες τα γατακια στην ακρη και απο τα καγκελα ο γιατρος κανει την ενεση.
Οπως και να εχει,το πο ανησυχητικο σε αυτο που περιγραφεις ειναι μην ανοιξει το πορτακι και φυγει,και πιστεψε με το κανουν.
Θα κοιταξω να δω αν εχω καμια φωτο με το κλουβι.
Τα κτηνιατρεια εχουν τετοια κλουβια να ξερεις.
ΥΓ.Για τα δοντακια της δεν ξερω.Παντως καλο θα ειναι πριν κανεις το ταξιδι να την βαζεις μεσα απο πιο πριν για λιγη ωρα,μπας και το συνηθισει.
Παράθεση

GeorgeH

Νεοφερμένος

O GeorgeH έγραψε στις 17:32, 02-08-17:

Ευχαριστώ για τις συμβουλές Πουπουλίνα αλλά φοβάμαι πως το κυρίως πρόβλημα είναι πως δαγκώνει τα κάγκελα και η γατοπαγίδα δεν θα το σταματήσει αυτό.

Πιστεύεις πως το calmivet θα την σταματήσει από το να χτυπάει το κλουβί;
Όπως το βλέπω ίσως η καλύτερη λύση είναι να την αφήσω πίσω, να έχω κάποιον να την τσεκάρει καθημερινά και να επιστρέψω νωρίτερα από τις διακοπές.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 49,228 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:22, 02-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeH
Ευχαριστώ για τις συμβουλές Πουπουλίνα αλλά φοβάμαι πως το κυρίως πρόβλημα είναι πως δαγκώνει τα κάγκελα και η γατοπαγίδα δεν θα το σταματήσει αυτό.

Πιστεύεις πως το calmivet θα την σταματήσει από το να χτυπάει το κλουβί;
Όπως το βλέπω ίσως η καλύτερη λύση είναι να την αφήσω πίσω, να έχω κάποιον να την τσεκάρει καθημερινά και να επιστρέψω νωρίτερα από τις διακοπές.
Ηρεμιστικο καταρχην εγω θα εδινα ΜΟΝΟ αν ειχα απολυτη εμπιστοσυνη σοτν κτηνατρο μου και με διαβεβαιωνε πτι δεν θα παθει κατι,και επισης οτι θα δωσει την σωστη δοσολογια.Και δεν ειναι σιγουρο οτι θα δρασει.Υπαρχουν γατια που ειναι τοσο νευρικα που και να παρουν ηρεμιστικο δεν τους πιανει.
Κοιτα...το καλυτερο για το ζωακι ειναι να μεινει σπιτι του.Ειναι δεδομενο αυτο.Απλα πρεπει να εχδις απολυτη εμπιστοσυνη σε αυτον που θα στην κοιταζει και επισης να του κανεις ενα φροντηστηριο πως θα μπαινει σπιτι,μην του φυγει απο την πορτα δηλαδη την ωρα που την ανοιγει...και επισης απο τα παραθυρα μην γινει καμια στραβη.
Αν πιστευεις οτι θα ειναι οκ με ολα αυτα,ναι..σαφως ειναι καλυτερα να μεινει σπιτι της.
Δεν ξερουμε και στον χώρο που θα μεινεις τι συμπεριφορα θα εχει.
Παράθεση

GeorgeH

Νεοφερμένος

O GeorgeH έγραψε στις 21:52, 02-08-17:

Οκ, ευχαριστώ,μάλλον με έπεισες για το να την αφήσω σπίτι. Ο κτηνιατρος διαβεβαιωσε πως είναι ακίνδυνο αλλά αυτό που λες είναι που με ανσχει περισσότερο: ΠΩς δεν θα κάνει την διαφορά και το ζωο θα ταλαιπωρηθεί απο το χάπι ασκοπα. Ναι έχω άτομα εμπιστοσύνης για να την τσεκάρουν σχεδόν καθημερινά. Ο πατέρας μου θα μπορεί να τσεκάρει νερά και ασφάλεια αλλά δεν το έχει για να της κάνει παρέα (ψιλοφοβία και η δικιά μου είναι νταής με άγνωστους, άστα). Ο κολλητός μου ξέρει από γάτες και μπορεί να έρχεται για να της κάνει ψιλοπαρέα διάρκεια καθε 2-3 μέρες.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:56, 03-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeH
Οκ, ευχαριστώ,μάλλον με έπεισες για το να την αφήσω σπίτι. Ο κτηνιατρος διαβεβαιωσε πως είναι ακίνδυνο αλλά αυτό που λες είναι που με ανσχει περισσότερο: ΠΩς δεν θα κάνει την διαφορά και το ζωο θα ταλαιπωρηθεί απο το χάπι ασκοπα. Ναι έχω άτομα εμπιστοσύνης για να την τσεκάρουν σχεδόν καθημερινά. Ο πατέρας μου θα μπορεί να τσεκάρει νερά και ασφάλεια αλλά δεν το έχει για να της κάνει παρέα (ψιλοφοβία και η δικιά μου είναι νταής με άγνωστους, άστα). Ο κολλητός μου ξέρει από γάτες και μπορεί να έρχεται για να της κάνει ψιλοπαρέα διάρκεια καθε 2-3 μέρες.
Μια χαρα.Ειναι πολυ καλυτερο αυτο και για την γατουλα και για σενα.
Σας ευχομαι τα καλυτερα.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους