Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,171 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,963 μηνύματα σε 96,050 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 786 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Εγκατάλειψη....

Syllas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Syllas
Ο Syllas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Syllas έγραψε στις 17:03, 02-10-17:

Γειά χαρά. Εδώ και μια εβδομάδα (πάνω κάτω) ταΐζω ενα γατάκι πιθανώς μερικών μηνών εγκλωβισμένο στη σκεπή ενός καταστήματος.

Το γατάκι βρέθηκε εκει μετά απο πτώση απο μπαλκόνι, την οποία και παρακολούθησα, την ώρα που κάποιος προσπαθούσε να το πιάσει, υποθέτω επειδή κάπου είχε χωθεί απο τον φόβο του και νιαούριζε σά τρελό. Μόλις το έπιασε του έφυγε απο τα χέρια και έκανε βουτιά στο κενό. Ευτυχώς έπεσε στα μαλακά, πάνω σε τέντα/σκεπή αυλής.

Αυτός που προσπάθησε να το πιάσει μάλλον μάστορας ήταν ή κάτι τέτοιο και ενώ κατέβηκε αυτός με μια κοπέλα (ένοικος τους του διαμερίσματος υποθέτω) δέ κατάφεραν να το πιάσουν γιατί ήταν κατατρομαγμένο και....το παράτησαν.
Για τρεις μέρες περίμενα μήπως κάποιος φιλοτιμηθεί και ασχοληθεί αλλά τίποτα,το παράτησαν να πεθάνει ακριβώς μέσα στα πόδια τους...γατάκι το οποίο είχαν στο σπίτι τους.

Δέν έχω έρθει σε επικοινωνία με οποιονδήποτε μένει εκει αφού πάνε κι έρχονται, και δε μου δίνει κανένας πληροφορίες, ούτε κάν με άφησαν να ανέβω στη σκεπή για να το πιάσω.

Το γατάκι έχει βρεί καταφύγιο σε ενα βρομερό μέρος κάτω απο το μπαλκόνι του κάτω διαμερίσματος και δέ μπορεί να πάει πουθενά. Ευτυχώς εγω έχω πρόσβαση (περιορισμένη) με σκάλα απο την πιλοτή μου και του βάζω νερό και φαγητό καθημερινά. Το σημείο όμως είναι εκτεθειμένο και σύντομα θα αρχίσουν οι βροχές και ανησυχώ για το πώς θα μπορεί να τρώει.

Είναι πολύ μικρό και υποθέτω οτι πρόσφατα το υιοθέτησαν και ακόμα είναι φοβητσιάρικο. Είναι όμως πολύ πολύ ήσυχο (3 μέρες είχε να φάει και ούτε που νιαούριζε) και σχετικά φιλικό. Μόλις στην τρίτη συνάντησή μας με πλησίασε.
Ίσως μπορέσω να το πιάσω κάποια στιγμή αν και δέ ξέρω τι θα το κάνω αφού δέν υπάρχει κάποιος που να θέλει γάτα κι εγώ έχω ήδη μια και δέ μπορώ να υποστηρίξω άλλη.

Τα ερωτήματά μου είναι:
1)Τί μπορεί να κάνει η αστυνομία, τί αρμοδιότητες έχει? Μπορεί με μια καταγγελία να έρθει στον "τόπο του εγκλήματος" και έπειτα απο κατάδειξη να προχωρήσουν σε κάποια ενέργεια ή πρέπει να κάνω εγώ τον ντετέκτιβ και τους πάω μέχρι και ΑΦΜ τους στο πιάτο?

2)Τί μπορώ να κάνω για το γατάκι αν τελικά δέ μπορέσω να το πιάσω? Υπάρχει κάποιο επίσημο σωματείο ή κάτι τέτοιο που θα μπορέσει να κάνει κάτι παραπάνω τελοσπάντων? Κάποιος με κάποιο βαθμό νομικής "εξουσίας" που να μπορέσει να τους υποχρεώσει να επιτρέψουν την πρόσβαση ή και να δώσουν στοιχεία για το ποιός μένει εκει?
Η μόνη "φιλοζωική" που υπάρχει στην περιοχή αποτελείται απο 3-4 άτομα και δέν υπάρχει καν χώρος στέγασης, απλά μαζεύουν οτι μπορούν στα σπίτια τους και στις γειτονιές γύρο τους και τους παρέχουν τα βασικά και οτι γίνει. Ο Δήμος απλά δέν υπάρχει.

3)Τί μπορώ να κάνω για τον εαυτό μου αφού έχω αγχωθεί τόσο που έχω εξάρσεις ψωρίασης και αισθάνομαι όλη μέρα απαίσια. Μπορώ να μείνω ήσυχος? Θα είναι εντάξει με λίγο φαγάκι και νερό ή δέν έχει ελπίδα εγκλωβισμένο εκεί πάνω μόνο του και θα πρέπει να δράσω άμεσα?

Γιώργος.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Syllas : 02-10-17 στις 21:47.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 578 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 21:58, 02-10-17:

Σε μία ανάλογη περίπτωση είχα φωνάξει την Πυροσβεστική.Πήγα αυτοπροσώπως επειδή είναι στη γειτονιά μου.Στην αρχή με χλεύασαν αλλά ζήτησα τον ανώτερο.Όταν ήρθε ρώτησα παρουσία του τι το γελοίο βλέπουν πάνω μου.Δεν μίλησε κανείς.Ήρθαν τελικά και έβγαλαν τη γάτα που είχε πέσει σε μιά αυλή ακατοίκητη και δεν υπήρχε τρόπος να βγει.
Μία 2η φορά ένα γατάκι ήταν στη σκεπή ενός τριόροφου,στα κεραμίδια.Η κοπέλα που το είχε πήγε στην πυροσβεστική και την έδιωξαν.Πήγα μαζί της και αφού τους ξεφτίλησαν ήρθαν με γερανοφόρο και το κατέβασαν.Αν δεν βρεις ανταπόκριση επικοινώνησε με τους Angelw με κείνο τον φουσκωτό με τα τατουάζ στο κεφάλι.Έχει τρομερή όψη αλλά κάνει καλά τη δουλειά του.
Αυτός ισχύει αν είσαι Αθήνα,για άλλες πόλεις μόνο με την πυροσβεστική .
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Εγκατάλειψη ζώου - Από κζ8
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-08-12 στις 10:56.
    • Εγκατάλειψη συζυγικής στέγης - Από amorphies
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νομικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-01-11 στις 13:57.
    • Εγκατάλειψη... - Από strayshelp
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Άλλα ζωάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-06-08 στις 21:28.
    • Εγκατάλειψη νεογέννητων - Από drusilia
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-08-07 στις 12:24.
    • Εγκατάλειψη σκυλίτσας - Από evelynaRoidou
      Το θέμα έχει λάβει 32 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Άλλα ζωάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-02-07 στις 19:24.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους