Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,171 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,963 μηνύματα σε 96,050 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 784 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες σχετικά με την εγκυμοσύνη, τη γέννα και την περίοδο λοχείας

elli-anna

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elli-anna
H elli-anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (30 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 152 μηνύματα.

H elli-anna έγραψε στις 15:41, 28-01-12:

ποιος ειναι ο μεγιστος αριθμος γατιων που μπορει να γεννησει μια γατα????το περισσοτερο που εχει κανει δικημμου γατα ειναι 7

πρεπει να δωσω φαρμακο για τα σκουλικια στη γατα λιγες βδομαδες πριν γεννησει????

μετα τον πρωτο μηνα της εγκυμοσυνης της γατας πρεπει να της δινω ξηρη τροφη για γατακια που περιεχει περισσοτερο ασβεστιο????

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 29-01-12 στις 07:36. Αιτία: Merge
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,613 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 17:59, 28-01-12:

Αυτή που ξέρω ότι είναι σίγουρα για μαμά γάτα για πριν και μετά τη γέννα(για όσο θηλάζει) είναι η Royal Canin Baby(όχι kitten).Κάτι μικροσκοπικές κροκέτες (μάλλον πεντανόστιμες) που τις τρώει και η μαμά και τα γατάκια (όταν αρχίσουν να τρώνε στέρεη τροφή)..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,211 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 19:13, 28-01-12:

Υπάρχει μια τροφή που δίδεται απο την πρώτη ημέρα της εγκυμοσύνης λέγεται queen της Royal canine,δεν πωλείται στα pet shopς αλλά απευθείας απο την εταιρία ppfi, παρε να ρωτησεις τη διαδικασια...

Παράθεση

elli-anna

Δραστήριο Μέλος

H elli-anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (30 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 152 μηνύματα.

H elli-anna έγραψε στις 16:23, 30-01-12:

Μπορει να γινει υπερηχος σε μια γατα.μετα απο ποσες μέρες εγκυμοσυνης.εχει υψηλο κοστος?????????

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,712 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:47, 30-01-12:

Καλησπερα.
Μπορει να γινει υπερηχος σε γατουλα,συνηθως μετα την τριτη-τεταρτη εβδομαδα κυησης.Το κοστος εξαρταται απο το γιατρο,τον εξοπλισμο του κτλ.

Παράθεση

elli-anna

Δραστήριο Μέλος

H elli-anna έγραψε στις 16:41, 18-02-12:

Η γατα μου ζευγαρωσε περιπου στις 25 ιανουαριου.Θα ηθελα να ρωτησω ποιες ειναι οι πιθανες ημερομινιες που μπορει να γεννησει???.Ακομα η διαρκεια εγκυμοσυνης εξαρτάται απο το πλήθος των εμβρυων που κυοφορει???????

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,613 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 16:46, 18-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από elli-anna

Η γατα μου ζευγαρωσε περιπου στις 25 ιανουαριου.Θα ηθελα να ρωτησω ποιες ειναι οι πιθανες ημερομινιες που μπορει να γεννησει???.Ακομα η διαρκεια εγκυμοσυνης εξαρτάται απο το πλήθος των εμβρυων που κυοφορει???????
Γεια σου και καλώς να τα δεχτείς!
Η εγκυμοσύνη διαρκεί νομίζω 62-65 ημέρες(χοντρικά 2 μήνες) και δεν έχει να κάνει με τον αριθμό των μωρών..

Τα γατάκια, έχεις σκεφτεί τι θα τα κάνεις?
Θα ήθελα επίσης να σε συμβουλευσω(εάν μου επιτρέπεις) ότι καλύτερο θα ήταν να στείρωνες τη γατούλα σου εάν εκείνη μένει έξω, έτσι ώστε να μη χρειαστεί να μπει και παλι σε αυτή τη διαδικασία

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elli-anna

Δραστήριο Μέλος

H elli-anna έγραψε στις 17:19, 18-02-12:

Σημερα το πρωι αγορασα για τη γατα μου που ειναι εγγυος ειδικη ξηρη τροφη απο ενα petshop.ομως,αργοτερα διαπιστωσα οτι ειχε μπει και ενας αλλος αρσενικος μου γατος απο το παραθυρο που ηταν ανοιχτο και ειχε φαει και αυτος τροφη για εγγυες γάτες?????/Υπαρχει προβλημα΄?????

Παράθεση

elli-anna

Δραστήριο Μέλος

H elli-anna έγραψε στις 14:13, 25-02-12:

Σημερα εδωσα στο σταχτουλη φαρμακο για σκουλικια(λεγεται Banminth).Στις οδηγιες διαβασα πως πρεπει να χορηγειται και στις εγγυες μια φορα καθε τρεις βδομαδες.Εχω μια εγγυο γατα αλλα δεν πασχει απο σκουλικια.θα πρεπει να της δωσω και χωρις να χει η να μην της δωσω??????

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elli-anna : 25-02-12 στις 14:15. Αιτία: σκουλικια
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 50,556 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:26, 25-02-12:

Για αυτο το θεμα καλο θα ηταν να ρωτησεις τον κτηνιατρο σου.

Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Waterlily
H 'Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 22:53, 21-03-13:

Γεια σας κ πάλι!! Είχα κάνει πριν λίγο καιρό ένα άλλο ποστ, ζητώντας πληροφορίες σχετικά με μια αδέσποτη έγκυο γατούλα που θέλαμε να υιοθετήσουμε κ τελικά το κάναμε.Την έχουμε λίγο παραπάνω από μια εβδομάδα κ η μικρούλα μου γέννησε σήμερα 4 υπέροχα γατάκια. Μετά από την γέννα η οποία κράτησε 3 ώρες κοιμήθηκε ξεκουράστηκε κ εμείς της δώσαμε τον χώρο της κ δεν την πνιξαμε. Κάποια στιγμή πολύ αργότερα που ξύπνησε άρχισε να λαχάνιαζε κ να νιαουρίζει κ φοβηθήκαμε ότι μπορεί να περιμένει κ άλλο γατάκι, αντίθετα σηκώθηκε κ πήγαινε προς το κουτί με την άμμο, όταν σηκώθηκα να δω τι κάνει, αντί να συνεχίσει την πορεία της έτρεξε πίσω στα γατάκια. Όταν το αγόρι μου πήγε κοντά της κ κάθισε δίπλα της άρχισε να της μιλάει κ να τη χαϊδεύει. Εκείνη τον κοιτούσε κ τον ξανακοιτούσε κ μετά από λίγο έτρεξε στο κουτί, τα έκανε όσο πιο γρήγορα μπορούσε κ γύρισε. Να αναφέρω ότι εγώ δεν ήμουν ήρεμη γενικά (είχα αγχωθει με την γέννα της) μήπως της το μετέφερα? η συμπεριφορά της είναι φυσιολογική ή υπερπροστατευτική? Επίσης από ότι καταλάβατε έδειξε την προτίμηση της ανάμεσα σε εμένα κ το αγόρι μου, τι μπορούμε να κάνουμε για να μας εμπιστευθεί παραπάνω?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,826 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 23:06, 21-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Waterlily
Γεια σας κ πάλι!! Είχα κάνει πριν λίγο καιρό ένα άλλο ποστ, ζητώντας πληροφορίες σχετικά με μια αδέσποτη έγκυο γατούλα που θέλαμε να υιοθετήσουμε κ τελικά το κάναμε.Την έχουμε λίγο παραπάνω από μια εβδομάδα κ η μικρούλα μου γέννησε σήμερα 4 υπέροχα γατάκια. Μετά από την γέννα η οποία κράτησε 3 ώρες κοιμήθηκε ξεκουράστηκε κ εμείς της δώσαμε τον χώρο της κ δεν την πνιξαμε. Κάποια στιγμή πολύ αργότερα που ξύπνησε άρχισε να λαχάνιαζε κ να νιαουρίζει κ φοβηθήκαμε ότι μπορεί να περιμένει κ άλλο γατάκι, αντίθετα σηκώθηκε κ πήγαινε προς το κουτί με την άμμο, όταν σηκώθηκα να δω τι κάνει, αντί να συνεχίσει την πορεία της έτρεξε πίσω στα γατάκια. Όταν το αγόρι μου πήγε κοντά της κ κάθισε δίπλα της άρχισε να της μιλάει κ να τη χαϊδεύει. Εκείνη τον κοιτούσε κ τον ξανακοιτούσε κ μετά από λίγο έτρεξε στο κουτί, τα έκανε όσο πιο γρήγορα μπορούσε κ γύρισε. Να αναφέρω ότι εγώ δεν ήμουν ήρεμη γενικά (είχα αγχωθει με την γέννα της) μήπως της το μετέφερα? η συμπεριφορά της είναι φυσιολογική ή υπερπροστατευτική? Επίσης από ότι καταλάβατε έδειξε την προτίμηση της ανάμεσα σε εμένα κ το αγόρι μου, τι μπορούμε να κάνουμε για να μας εμπιστευθεί παραπάνω?
Επειδή ακόμα είναι νωπό το γεγονός της γέννας και επικρατεί γενικά μια αναστάτωση, οι περίεργες συμπεριφορές είναι λογικές και αναμενόμενες, καθώς και η συγκεχυμένη κατάσταση.
Θα σου έλεγα να περιμένεις λίγες μέρες, σιγά σιγά τα πράγματα θα αρχίζουν να καταλαγιάζουν και να ξεκαθαρίζουν, ώστε
να βγάλεις κάποια συμπεράσματα.
Όσο για την εμπιστοσύνη, χρειάζονται τρία πράγματα: Αγάπη, υπομονή και χρόνος.
Η εμπιστοσύνη χτίζεται λίγο-λίγο και είναι αποτέλεσμα καλής επικοινωνίας με το κατοικίδιο που έχουμε.
Να σας ζήσουν τα νεογέννητα και καλή συνέχεια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H 'Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 23:11, 21-03-13:

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου alcyone!!!! Να σε ρωτήσω κ κάτι ακόμα?? επισκέψεις στο σπίτι να δεχόμαστε τις πρώτες μέρες???? πιστεύω ότι ισως άτομα που δε γνωρίζει την κάνουν ακόμα πιο νευρική.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Waterlily : 21-03-13 στις 23:21.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,826 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 23:59, 21-03-13:

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου alcyone!!!! Να σε ρωτήσω κ κάτι ακόμα?? επισκέψεις στο σπίτι να δεχόμαστε τις πρώτες μέρες???? πιστεύω ότι ισως άτομα που δε γνωρίζει την κάνουν ακόμα πιο νευρική.
Επειδή δεν έχω και την άπειρη..πείρα (μια γάτα έχω όλη κι όλη και δεν έχω τύχει σε γέννα ούτε πρόκειται γιατί την έχω στειρώσει) θα σου έλεγα όμως οτι η χρυσή μέση οδός είναι η καλύτερη: Δεν χρειάζεται να διακόψετε εντελώς την κοινωνική σας ζωή ακόμα και τις πρώτες μέρες, αρκεί να βρίσκεται η γατούλα σε ξεχωριστό δωμάτιο μαζί με τα μικρά της, και βέβαια δεν θα πρέπει να πάει ο επισκέπτης σε εκείνο το δωμάτιο, αντίθετα το ιδανικό θα ήταν η γατούλα να έχει πρόσβαση και στο
'εξω' δλδ μια επιλογή να συναντήσει ή να μη συναντήσει άλλο κόσμο αν δεν το επιθυμεί.
Πιστεύω οτι και άλλα πιο έμπειρα μέλη θα σου απαντήσουν διεξοδικά στην ερώτησή σου
Φαντάζομαι τι τρυφερή εικόνα να βλέπεις να τα θηλάζει..
Περιμένουμε να μεγαλώσουν λιγουλάκι, να ηρεμήσει και η νέα μαμά και να μας ανεβάσεις και φωτογραφίες αν θέλεις και μπορείς να τα καμαρώσουμε κι εμείς! Γερά και καλότυχα να είναι!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 00:23, 22-03-13:

Να 'σαι καλά!!! Μακάρι να είναι πιο τυχερά κ να τους βρω από ένα καλό σπιτάκι!!! εννοείται πως σύντομα θα ανεβάσω φώτο!! όσο για τον θηλασμό θα το δεις κ στην φώτο σύντομα, αλλά με το που βγήκε το πρώτο έψαχνε να πιει γαλατακι κ όταν έχανε την θηλή (έπεφτε συνέχεια) στρίγγλιζε κανονικά :ρ Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το σπίτι μας είναι μικρούλι. Δεν γίνεται να μην συναντηθεί με κάποιον. Κ αύριο για παράδειγμα (κάνω μαθήματα κιθάρας) που θα έρθει ο μαθητής μου κ δεν τον ξέρει κ μετά κ η μουσική.... δε ξέρω, φοβάμαι μη φρικάρει το καημένο και σκέφτομαι κιόλας ότι ζούσε στον δρόμο τόσο καιρό κ στην αρχή φοβόταν σχεδόν τα πάντα κ προβληματίζομαι..

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 07:10, 22-03-13:

Να 'σαι καλά!!! Μακάρι να είναι πιο τυχερά κ να τους βρω από ένα καλό σπιτάκι!!! εννοείται πως σύντομα θα ανεβάσω φώτο!! όσο για τον θηλασμό θα το δεις κ στην φώτο σύντομα, αλλά με το που βγήκε το πρώτο έψαχνε να πιει γαλατακι κ όταν έχανε την θηλή (έπεφτε συνέχεια) στρίγγλιζε κανονικά :ρ Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το σπίτι μας είναι μικρούλι. Δεν γίνεται να μην συναντηθεί με κάποιον. Κ αύριο για παράδειγμα (κάνω μαθήματα κιθάρας) που θα έρθει ο μαθητής μου κ δεν τον ξέρει κ μετά κ η μουσική.... δε ξέρω, φοβάμαι μη φρικάρει το καημένο και σκέφτομαι κιόλας ότι ζούσε στον δρόμο τόσο καιρό κ στην αρχή φοβόταν σχεδόν τα πάντα κ προβληματίζομαι..
Υπάρχει και μια κάπως..eχtreme λύση, που την είχα διαβάσει και μου άρεσε, αλλά δεν νομίζω να την έχουν ακολουθήσει πολλοί... Και δεν είναι άλλη από αυτή της...ντουλάπας! Αν δλδ, υπάρχει στο σπίτι ντουλάπα μεγάλη που έρχεται όμως σε
επαφή με το δάπεδο (να μην αναγκάζεται να σκαρφαλώνει), τότε μπορεί να μετατραπεί σε χώρο-καταφύγιο της γάτας, αφού
της στρώσεις εκεί το "γιατάκι" της που να χωράει άνετα εκείνη και τα μικρά της.
Αρκεί βέβαια να την έχεις αδειάσει κάτω κάτω από τυχόν αντικέιμενα και, το ιδανικό, για να μην την αφήνεις ανοιχτή,
μια τρύπα στην πόρτα της, από την οποία θα μπορεί να μπαινοβγαίνει όποτε θέλει.
Τι σου λέω τώρα ε? Το κατανοώ, είναι πρακτικά δύσκολο. Μια ιδέα δοκίμασα, "μήπως και", αν,..έχεις τη δυνατότητα.

Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 09:21, 22-03-13:

Δυστυχώς πρέπει να το αποκλείσω από χίλιες δυο μεριές αυτό. οι ντουλάπες είναι μπιμπα και το σπίτι δεν είναι κ δικό μου... οπότε δύσκολο!!

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 10:14, 22-03-13:

Δυστυχώς πρέπει να το αποκλείσω από χίλιες δυο μεριές αυτό. οι ντουλάπες είναι μπιμπα και το σπίτι δεν είναι κ δικό μου... οπότε δύσκολο!!
Μα σου το είχα πει, extreme λύση, απλά έλεγα μήπως...

Μια άλλη είναι ίσως ένα αυτοσχέδιο τύπου παραβάν σε μια ήσυχη γωνίτσα,
να την κρύβει από τον υπόλοιπο κόσμο που θα πηγαινο-έρχεται
Αν ούτε κι αυτό, τότε μάλλον θα πρέπει να πηγαίνετε εσείς να επισκέπτεσε φίλους/γνωστούς προσωρινά ,
και να περιοριστείς μόνο στα κατ'ανάγκη μαθήματα που αναγκαστικά πρέπει να γίνονται

Παράθεση

tsukoyomi (Λίλια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tsukoyomi
H Λίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (12 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H tsukoyomi νιαρρρρ!!! :) έγραψε στις 10:33, 22-03-13:

γεννησε μια γατουλα ενος φιλου και εχει να φαει μια μερα...εκει που ετρωγε και δεν τις εφτανε!ειναι σοβαρο?εχει κατι?μηπως γνωριζετε?

Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 11:13, 22-03-13:

Αυτο συζητουσαμε μολις τωρα, μαλλον θα της κανουμε γωνιτσα!!! σε ευχαριστω πολυ <3

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 16,114 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 11:47, 22-03-13:

Μαλλον δεν θελει ακομα να αφησει τα μωρα μονα τους, μια αλλη γατουλα μας εγραψε μια κοπελα πως δεν πηγαινε ουτε στην αμμο της. Βαλτε της το φαγητο της κοντα εκει που εχει τα μωρακια και αν δειτε και δεν τρωει παλι, ισως θα επρεπε να την δει κτηνιατρος.

Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 11:49, 22-03-13:

Γεια σου!! Δεν γνωρίζω να σου πω σίγουρα, αλλά κ η Λίλη μου που γέννησε μόλις εχθές, πριν γεννήσει έφαγε ελάχιστα κ ξαναεφαγε σχετικά ανόρεχτα την επομένη μέρα, πιστεύω ότι ισως η όρεξη της αποκατασταθεί σιγά σιγά. Επίσης νεράκι ήπιε??? Θα συμφωνήσω βέβαια κ με την Βάσω.

Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 23:14, 22-03-13:

Να σας πω κατι που με εχει καταπληξει!! οπως προανεφερα αυτη η μικρη μου εχει δειξει την προτίμηση της στον συντροφο μου (ισως γιατι εγω μαλωνω λιγακι :ρ) κ τωρα που εχει ηρεμησει λιγακι απο την γεννα, ερχεται κ νιαουριζει κ δεν ξεραμε τι ηθελε! εν τελει (δοκιμασαμε 2-3 φορες) ηθελε τον καλο μου να καθεται διπλα στα μικρουλενια της για να παει να φαει!! το γλυκο μου...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Backdrop

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 790 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 23:29, 22-03-13:

Να σας πω κατι που με εχει καταπληξει!! οπως προανεφερα αυτη η μικρη μου εχει δειξει την προτίμηση της στον συντροφο μου (ισως γιατι εγω μαλωνω λιγακι :ρ) κ τωρα που εχει ηρεμησει λιγακι απο την γεννα, ερχεται κ νιαουριζει κ δεν ξεραμε τι ηθελε! εν τελει (δοκιμασαμε 2-3 φορες) ηθελε τον καλο μου να καθεται διπλα στα μικρουλενια της για να παει να φαει!! το γλυκο μου...
Ψυχή μου!!! Πρέπει να λιώσατε!!!!!

Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 14:44, 23-03-13:

Ναιιιιι!! <3

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Τίποτα δεν έμεινε πια στην αυλή :(( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 15:10, 23-03-13:

Αχ μωρε τι καλο κοριτσι ειναι αυτο;; Να χαιρεστε τη γατοοικογενεια σας!!! Περιμενουμε συντομα νεα των μικρων.

Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 21:19, 23-03-13:

Ναι μωρε το καλο μου!!! Νιωθω πραγματικα πολυ γεματη ζωντας τη γεννα της μικρης μου!!! εδω ειναι κ τα ζουζουνακια στα οποια δεν εχει προσδιοριστει ακομα το φυλο, μονο στο 1 (κοριτσακι).
(Λιγο σατανικα τα ματια της Λίλης :ρ)

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

farfa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη farfa
H farfa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H farfa Ni dieu ni maitre. έγραψε στις 15:49, 24-03-13:

Γεια σας παιδάκια κι από μένα!
Η γατούλα μου η Σιμόν, 8 μηνών, έγινε μάνα (με έναν πολύ απρόσμενο και περίεργο τρόπο). Είναι η πρώτη της και τελευταία της γέννα (επίκειται στείρωση).
Όσον αφορά τον τοκετό και τις επόμενες 2 εβδομάδες που διανύουν τα μικρά, όλα πολύ καλά και φυσιολογικά. Είναι πραγματικά υπέροχο το θέαμα της μανούλας με τα μικρά! Τα φροντίζει, τα θηλάζει, είναι απίστευτο το ένστικτο τους. Με προβληματίζει μόνο το εξής: Όσες φωλίτσες κι αν της ετοίμασα ή βρήκε μόνη της μου τα φέρνει πάντα μετά από λίγο στο κρεβάτι πάνω μου, εκεί που κάθομαι ή ξαπλώνω ή κοιμάμαι. Και είναι τόσο επίμονη ώστε τις προάλλες επί μία ώρα τα πηγαινοφέρναμε. Δεν ξέρω τι να κάνω για να την ξεκολλήσω είναι πολύ επίμονη. Αλλά κι εγώ φοβάμαι μην πλακώσω κανένα στον ύπνο μου. Μου τα φέρνει στο λαιμό μου εκεί που κοιμόταν και η ίδια, ή πάνω στην κοιλιά και στα πόδια μου ενόσω κοιμάμαι. Ίσως σημαίνει ότι θέλει τη βοήθεια μου για κάτι? Αλλά δε βλέπω να συντρέχει κανένας τέτοιος λόγος. Εσείς τι λέτε?
Ευχαριστώ!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 16,114 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 16:11, 24-03-13:

Ειχα μια γατουλα οταν ημουν μικρη και φυσικα εκεινη την εποχη δεν ξεραμε τι θα πει στειρωση, οποτε εμενε εγκυος και γεννουσε κανονικα περιπου δυο φορες τον χρονο. Οι γατες συνηθιζουν να δενονται ιδιαιτερα με ενα ατομο απο την οικογενεια με την οποια ζουν, με ολα ειναι φιλικες απλα δενονται παρα πολυ με εναν απ' ολους. Αυτη η γατουλα λοιπον ειχε ιδιαιτερο δεσμο με εμενα, οποτε οταν ηθελε να βγει εξω για οποιοδηποτε λογο, εκεινη την εποχη δεν ειχαμε ουτε αμμολεκανες και πηγαινε στον κηπο για την αναγκη της, μου εφερνε τα μωρα στο κρεββατι μου να τα προσεχω οσο θα ελειπε. Τουλαχιστον ετσι το ειχα εκλαβει εγω, οταν γυριζε ομως ερχοταν μονη της και τα επαιρνε ενα-ενα, αρα ειχε καποια λογικη αυτη μου η πεποιθηση.
Ισως λοιπον να συμβαινει το ιδιο και με την δικη σου γατουλα, μπορει να θελει να φαει, να παει τουαλετα με την ησυχια της και γι' αυτο σου φερνει τα μωρα της.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

farfa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη farfa
H farfa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H farfa Ni dieu ni maitre. έγραψε στις 16:26, 24-03-13:

Λες αυτό να σημαίνει..? Βέβαια η δική μου στρογγυλοκάθεται, τα θηλάζει εκεί, κοιμούνται εκεί... Πάντως το ευχάριστο είναι ότι με εμπιστεύεται <3

Παράθεση

προδρο

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη προδρο
Ο προδρο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Δοξάτο (Δράμα). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O προδρο έγραψε στις 17:52, 31-03-13:

Εμένα η γάτα μου πρόκειται να γενίσει σε κανα πενταήμερο αλλά δεν ξέρω αν θα γενίσει κοντά στο σπίτι μου (ζω σε χωριό σε μονοκατοικία) και αν γενίσει κάπου μακριά και μπορώ να την επιβλέπω άραγες θα με αφήνει να τα παρακουλουθώ. Απαντίστε μου γρήγορα παρακαλώ.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,084 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 18:56, 02-04-13:

Θα ήταν καλύτερα να την περιορίσεις μέσα στο σπίτι. Να της παρέχεις μια ασφαλή, ζεστή γωνίτσα κάπου όπου δεν θα αισθάνεται εκτεθιμένη σε κινδύνους ή.. επισκέψεις. Θα μπορείς με αυτό τον τρόπο να είσαι κοντά της και να την φροντίζεις όσο πιο καλά μπορείς.

Παράθεση

ANTHI25

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ANTHI25
H ANTHI25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H ANTHI25 έγραψε στις 13:47, 06-04-13:

Καλησπέρα, εμένα η γατούλα μου γέννησε χθες τη νύχτα και έκανε 3 πανέμορφα υγιέστατα γατάκια. Ομως ησυμπεριφορα της γάτας μου έχει αλλάξει λίγο. Βασικά είναι η πρώτη της γέννα και απλά έχει γίνει πάρα πολύ χαδιάρα.. και συνέχια βγαίνει απο το κουτί και με ακολουθεί στο σπίτι νιαουρίζοντας. Δεν ξερω τι θελει. Πρίν δεν ηταν καθολου εκδηλωτικη.. ειδικά με εμένα που την ταλαιπωρώ καμια φορα (με την καλη εννοια). Μήπως εχει κανεις ιδεα γιατι το κανει; παίζει ρόλο που την βοήθησα χθες να γεννησει το πρωτο γατακι χαιδευοντας της την κοιλιτσα;

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,084 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:09, 06-04-13:

Αν και δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία από γέννες, πιστεύω πως ναι, κατάλαβε ότι την βοήθησες, της συμπαραστάθηκες και θέλει να σου δείξει την αγάπη της

Παράθεση

προδρο

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη προδρο
Ο προδρο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Δοξάτο (Δράμα). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O προδρο έγραψε στις 20:27, 10-04-13:

Γειά σας και πάλυ η γάτα μου πρόκειται να γενίσει σήμερα το βράδυ αλλά δεν την βλέπω να ετοιμάζει φωλία και ανυσιχώ έχει όμως ''πολοιορκίσει'' το σπίτι θέλει να μπεί μέσα. Αυτην την στιγμή προσπαθεί να ανοίξει το παράθυρο .Το μεσιμέρι ξάπλωσε κάτω από το πεύκο μου και είχε σπασμούς .Πέστε μου ΓΡΗΓΟΡΑ τι γίνεται.

Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 20:34, 15-04-13:

Καλησπερα σας!!! θελω να κανω μια ερωτηση, ισως λιγακι χαζουλα. η γατουλα μου (οπως εχω πει κ σε αλλα ποστ :ρ) γεννησε 4 γατουλια!! κ ολον αυτον τον καιρο ηταν ησυχα δεν εκαναν τιποτα κ η Λιλη δεν μου ειχε κ ιδιαιτερη αδυναμια (ολη την αγαπη της στον συντροφο μου!) τωρα που μεγαλωσαν λιγακι κοντευουμε να γινουμε ενος μηνα(!) κ ζωηρευουν κ βγαινουν απο το καλαθι, μας βλεπουν να περναμε κ αρχιζουν την γκρινια μεχρι να τα παρουμε αγκαλια,κανουμε εκδρομες μεχρι τον καναπε οπου παιζουμε ατελειωτα μεχρι να πεσουν τεζα, η Λιλη αρχισε τρομερες αγαπες κ να με γλυφει στο προσωπο κ να χωνεται στα χερια μου κ να καθεται. υπαρχει πιθανοτητα να "ζηλευει" την αγαπη που δειχνουμε στα μικρουλενια μας??? γιατι ολον αυτον τον καιρο εμενα προσωπικα δεν μου εδινε καν την ευκαιρια να της δωσω πολλα χαδια, μονο φαγητο...

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 13,959 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 20:36, 15-04-13:

Θαρρώ πως μάλλον κέρδισες την εμπιστοσύνη της, άλλωστε η συμπεριφορά που περιγράφεις κάθε άλλο παρά ζήλεια δείχνει, εμένα μου κάνει περισσότερο για αγάπη!!

Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 20:40, 15-04-13:

Πολυ πιθανο ειναι κ αυτο τοτε!!! αλλαξε ξαφνικα κ πραγματικα δεν ηξερα τι να υποθεσω αλλα αν οντως κερδισα την εμπιστοσυνη της ειναι πολυ μεγαλο βημα κ με κανει πολυ ευτυχισμενη σε ευχαριστω πολυ!!

Παράθεση

fontassakkas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fontassakkas
Ο fontassakkas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O fontassakkas έγραψε στις 00:37, 28-04-13:

καλημερα..ειναι κανενασ εδω?η γατουλα μου μαλλον γενναει!!εδω και 2-3 ωρες βγαζει υγρα απο το γεννητικο της οργανο και δειχνει οτι ποναει!!μπορω να κανω κατι να την βοηθησω?σας παρακαλω σος.....

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 06:17, 28-04-13:

Πως είναι η γατούλα σου;

Παράθεση

fontassakkas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fontassakkas
Ο fontassakkas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O fontassakkas έγραψε στις 23:36, 28-04-13:

Μια χαρά.. Έβγαλε 4, δυστυχώς το 4ο ήταν ήδη νεκρό!!! Κρίμα!! Κατά τα άλλα είναι μια χαρά κι αυτή και τα μικρά...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Selina Kyle : 29-04-13 στις 07:12. Αιτία: Κεφαλαία
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 07:13, 29-04-13:

Λυπάμαι για το μικρούλι που γεννήθηκε νεκρό. Να σας ζήσουν τα νεογέννητα και η αγαπημένη σας γατούλα

Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 20:29, 29-04-13:

ξαναγραφω για να συζητησω την συμπεριφορα της μαμας (που ως συνηθως με προβληματιζει) και να παρω συμβουλες.
εχουν φτασει σχεδον 1,5 μηνων. παιχνιδιαρικα πολυ, τα 2 ειδικα κολλημενα πανω μας (τωρα που γραφω το Λινακι μου κοιμαται στα ποδια μου ) κ εχουν μαθει να τρωνε μονα τους, να πηγαινουν στην αμμο (αφου μαθαν να μην την τρωνε!!)
η Λιλη (η μαμα) εκει που ειχε ηρεμησει κ ηταν ολο γλυκες, τωρα εχει τρελαθει κυριολεκτικα. ειναι μονιμως ανησυχη. εχει γινει ξανα υπερπροστατευτικη με τα μικρα, κοιταει συνεχεια εξω, τρεχει ξωπισω μας, οτι φαγητο κ να της δωσω θα μου βγαλει το λαδι με την γκρινια μεχρι να φαει. υπαρχουν στιγμες που τρεχει κ ορμαει στα μικρουλενια στα καλα του καθουμενου κ τα μαλωνει. ειναι σαν να βλεπω αλλο γατι!!
σκεφτομαστε οτι ισως ηταν καλυτερο να την στειρωναμε κ να την αφηναμε να βγει παλι εξω. δεν ειναι "μικρη" σε ηλικια απο οτι εμαθα ειναι 4,5 σχεδον 5 χρονων κ ολα αυτα τα χρονια ηταν εξω. την βλεπω κ ειναι σαν να μην ειναι ευχαριστημενη με τιποτα. σαν να βασανιζεται που ειναι μεσα. ισως σας ζαλισα αλλα κοντευω να σκασω!

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 23:10, 29-04-13:

μπορει να την τρελαινουν και τα μικρα που φανταζομαι κανουν συνεχεια ζαβολιες. ειναι φυσιολογικο οι μαμαδες να τα μαλωνουν- ολες το κανουν. ως προς το μεσα εγω θα ελεγα στειρωστε την πρωτα, δειτε πως θα ειναι μετα και αφου μεγαλωσουν και αλλο τα μωρα της και μετα θα καταλαβετε αν η συμπεριφορα της δειχνει οτι προτιμαει να ειναι εξω. το οτι ειναι σχετικα μεγαλη δε σημαινει καθολου οτι δεν μπορει να προσαρμοστει μεσα στο σπιτι. δωστε της το χρονο της εξω θα ειναι εκτεθειμενη σε χιλιους κινδυνους...

Παράθεση

Lydia.Nataly

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lydia.Nataly
H Lydia.Nataly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Lydia.Nataly έγραψε στις 09:29, 10-05-13:

Καλησπέρα!Είναι η πρώτη φορά που γράφω (μόλις έγινα μέλος) και θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα.Η γατούλα μου γέννησε πριν απο 8 μέρες 3 γατάκια.Στις 4 πρώτες μέρες το μοναδικό θυληκό πέθανε.Γιατί έγινε αυτό,αφου η μάνα του το φρόντιζε κανονικά;
Επίσης,η μητέρα έχει αρχίσει να φεύγει από τη φωλιά της για πολύ ωρα και προσπαθεί να βγει έξω από το σπίτ(καθώς είναι γάτα που τις περισσότερες ώρες τις περνούσε εξω).Εχω ακούσει πως οι μαμάδες παρατάνε τα γατάκια τους άμα τα αγγίξουν οι άνθρωποι και εγώ τα έχω αγγίξει αλλά μόνο για να τα μεταφέρω σε μία καθαρότερη πετσετούλα.Μήπως πρέπει να ανυσηχώ που περνάει τόσο χρόνο μακριά από τα μωρά;Και κάτι ακόμα.Εχω και έναν διχρονο αρσενικό στειρωμένο,ο οποίος έχει γινει πολυ επιθετικός μετά τη γέννα προς τη θυληκιά(παρόλο που πριν είχαν πολύ καλές σχέσεις) καθώς και προς εμάς.Τι σημαίνει αυτό,και γιατί συμπεριφέρεται ετσι; Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας...!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,712 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 10:57, 10-05-13:

Καλησπερα.
Λυπαμαι για το κοριτσακι που δεν τα καταφερε,αυτο μπορει να εγινε για πολλους λογους:να ηταν πιο αδυναμο,να μην επινε αρκετο γαλα,να ειχε καποια εσωτερικη δυσπλασια,καποια ασθενεια...Η μαμα μπορει να θελει να βγει για να ξαναζευγαρωσει ή απλα να κανει τη βολτα της.Δυστυχως τα μικρα της ειναι πολυ νεαρα για να τα καταφερουν χωρις τη μαμα,και η μαμα ειναι πολυ νωρις για να ξαναμεινει εγκυος,οποτε θα σου ελεγα να την κρατας μονο μεσα,και μολις τα μικρα αρχισουν να τρωνε μονα τους να τη στειρωσεις.Η συμπεριφορα του αρσενικου ειναι λογικη,γιατι του μυριζει διαφορετικα η μαμα και τα μικρα ιως τα θεωρει απειλη.Μπορει μαλιστα και να τους επιτεθει,αλλα οι στειρωμενοι αρσενικοι σπανια αντιδρουν τοσο εντονα,εχε παντως το νου σου.
Να σας ζησουν!

Παράθεση

Lydia.Nataly

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lydia.Nataly
H Lydia.Nataly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Lydia.Nataly έγραψε στις 11:34, 10-05-13:

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια...
Ο γατος για ποσο καιρο θα συμπεριφερεται ετσι;Μεχρι να σταματησουν να θυλαζουν,να μεγαλωσουν αρκετα η θα ειναι ετσι απο δω κκαι περα;
Και κατι ακομα.Τελικα κανει να τα πιασω η οχι;

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 11:45, 10-05-13:

Το ποσος καιρος θα περασει μεχρι να τα συνηθισει,εξαρταται απο το καθε ζωο δυστυχως.Ο δικος μου αστειρωτος τα φροντιζει σαν μαμα απο τη γεννα ακομη,κι ο στειρωμενος μου δε θελει ουτε να τα βλεπει.Μετα απο τρεις μηνες συμβιωσης απλα τα ανεχεται στον ιδιο χωρο.
Αν η μαμα σε αφηνει να τα πιανεις,μπορεις να το κανεις,απλα οχι συχνα,καλο ειναι να μην αλλαζουν οι μυρωδιες.

Παράθεση

arrow25

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη arrow25
Ο arrow25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O arrow25 έγραψε στις 19:48, 18-06-13:

Μια γάτα δηλαδή κάθε πότε-το νωρίτερο-μπορεί να είναι έγκυος;
Και μετα τη γέννα πότε μπορεί να γίνει στείρωση;

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 22:08, 18-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από arrow25
Μια γάτα δηλαδή κάθε πότε-το νωρίτερο-μπορεί να είναι έγκυος;
Και μετα τη γέννα πότε μπορεί να γίνει στείρωση;
υπο normal συνθηκες μολις ξεπεταχτουν λιγο τα γατακια, δλδ περασουν τον πρωτο μηνα, η γατα εχει παλι οιστρο και ξαναζευγαρωνει αρα τοτε ειναι το νωριτερο που μπορει να μεινει εγκυος. μετα περναν 2 μηνες εγκυμοσυνης και ξαναγενναει και παλι απο την αρχη (υπαρχουν και χειροτερα σεναρια οταν οι γατες αποβαλλουν ή τα μικρα δεν επιβιωνουν γιατι πχ τα πνιγουν αρσενικοι, τοτε οι γατες ξαναεχουν οιστρο αμεσως). στειρωση μπορει (και πρεπει να γινει) αμεσα μετα τη γεννα, καλο ειναι να φτασουν τα γατακια ενος μηνα για να μην υπαρχουν θεματα με ταισμα κτλ. μετα τη στειρωση μπορει η γατα να συνεχισει να τα θηλαζει απ οσο ξερω.

αν καταλαβα καλα ρωτας για να "προλαβεις" τη γατα σου να τη στειρωσεις πριν ξαναμεινει εγκυος. αν γιαυτο ρωτας να ξερεις οτι εφοσον ξεπεταχτηκαν τα προηγουμενα γατακια ειναι παρα πολυ πιθανο να εχει ξαναμεινει εγκυος η γατουλα αλλα αυτο δεν αποτελει εμποδιο στη στειρωση. απλα πρεπει να την στειρωσεις ΑΜΕΣΑ.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους