Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,171 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,951 μηνύματα σε 96,050 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 804 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Συλλογή ούρων

alkistis20

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alkistis20
H alkistis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H alkistis20 έγραψε στις 07:57, 27-09-17:

Καλημερα σε ολους τους γατοφιλους!!
Εδω και ενα μηνα ο γατουλης μου (που ειναι και στειρωμενος) εχει προβληματα στην ουρηση. Κανει τσισακια στο κρεβατι (μαλλον του "φευγουν"), γλυφεται συνεχεια και γενικα δεν τον βλεπω πολυ καλα. Πριν απο ενα μηνα ειχε σταματησει να τρωει, δεν ειχε διαθεση για τιποτα,κρυβοταν και κοιμοταν συνεχεια και τον πηγα στον κτηνιατρο, του ειπα τα συμπτωματα, τον εξετασε και αφου ειδε οτι ειχε πυρετο του εδωσε για 5 μέρες αντιβιωση(δοξυκυκλινη). Ο Λιο αμεσως αισθανθηκε καλυτερα. Ετρωγε, επανηλθε η ορεξη για παιχνιδι μονο που δεν σταματησε να γλυφεται. Μετα ηταν που καταλαβα οτι εχανε ουρα..Τον ξαναπηγα στον κτηνιατρο και μου ειπε οτι πρεπει να παρει κ αλλη αντιβιωση για 14 μερες.. Του εδωσα την αντιβιωση αλλα το γατακι μου συνεχιζει να γλυφεται με μανια και να αφηνει λιγα ουρα στο κρεβατι. Η ορεξη του παρολα αυτα ειναι μια χαρα. Το ειπα στον κτηνιατρο και μου ειπε οτι πρεπει να συλλεξουμε ουρα για να δουμε μηπως εχει κρυσταλλους. Θα μπορουσαμε να το ειχαμε κανει απο την αρχη αυτο και να ειχαμε αποφυγει τις αντιβιωσεις αλλα τελοσπαντων..
Μηπως μπορει να μου πει καποιος ΠΩΣ θα συλλεξω ουρα για να μην ταλαιπωρηθει στον κτηνιατρο?Κατι μου ελεγε για ναρκωση και τετοια.. Εχετε καμια ιδεα? γιατι δεν μπορω να σκεφτω τιποτα..!!
Σας ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν σας κουρασα!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,123 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 09:49, 27-09-17:

Μπορει ο κτηνιατρος να συλλεξει τα ουρα. Αντιλαμβανομαι οτι θα ταλαιπωρηθει λιγο αλλα δεν χρειαζεται ναρκωΣη σιγουρα. Σε μας ετυχε μια φορα. Αμα εχει πιει νερο και δεν εχει κανει τσισα του καπως το κανουν σηκωνουν πανω την ουρα του. Εχουν παντως τον τροπο γιατι δεν ειναι ευκολο να μαζεψεις εσυ τα ουρα απο την αμμο. Δεν τον ρωτησες με ποιο τροπο θα συλλεξεις τα ουρα;
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,208 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 13:38, 27-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από alkistis20
Καλημερα σε ολους τους γατοφιλους!!

Μηπως μπορει να μου πει καποιος ΠΩΣ θα συλλεξω ουρα για να μην ταλαιπωρηθει στον κτηνιατρο?Κατι μου ελεγε για ναρκωση και τετοια.. Εχετε καμια ιδεα? γιατι δεν μπορω να σκεφτω τιποτα..!!
Σας ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν σας κουρασα!
Χαχ, έχουμε γίνει εξπερ σε αυτό τελευταία!

Αρχικά μας έδωσαν απ' τον κτηνίατρο κάτι πλαστικά μπαλάκια, πολύ μικρά σα χαλικάκια, με τα οποία γεμίζεις την αμμοδόχο αντί άμμου. Δήθεν η γάτα πάει και κατουράει και εσύ απλά μαζεύεις τα ούρα με μια πιπέτα. Φυσικά η δικιά μας γάτα μπήκε στην αμμοδόχο, είδε αυτή την περίεργη κατάσταση με τα μπαλάκια, και απλά βγήκε. Ώρες περιμέναμε, φυσικά δεν κατούρησε.

Αυτό που κάναμε λοιπόν ήταν ότι πήραμε ένα πιατάκι μικρό, του καφέ, το πλύναμε καλά και με βραστό νερό, και καιροφυλακτούσαμε πότε θα πάει να κατουρήσει. Με το που μπήκε στην αμμοδόχο και πήρε θέση, την αφήσαμε να ξεκινήσει το ρυάκι τσισιών ώστε να μην μπορεί να το διακόψει και να φύγει (γιατί την πρώτη φορά που το δοκιμάσαμε, της βάλαμε το πιατάκι με το που πήρε θέση, οπότε αυτή ξενέρωσε και απλά πετάχτηκε έξω απ' την αμμοδόχο χωρίς να ξεκινήσει το κατούρημα) τσουπ βάλαμε το πιατάκι κάτω απ' τον πισινό της μόλις αρχίσαμε να βλέπουμε τα τσίσα να βγαίνουν. Μετά μεταφέραμε τα τσίσα σε έναν ουροσυλλέκτη. Βουαλά!

Τώρα αυτό το πιατάκι έχει γίνει το επίσημο τσισοπιατάκι - κάθε φορά μετά τη συλλογή απολυμαίνεται και τυλίγεται με μεμβράνη, μέχρι την επόμενη χρήση

Με αυτό τον τρόπο μαζεύεις τσίσα για απλή ανάλυση - για καλλιέργεια θέλουν στείρο δείγμα και το παίρνουν οι ίδιοι με σύριγγα στην κύστη. Εμείς δεν το χρειαστήκαμε αυτό. Φαντάζομαι εφαρμόζουν το ίδιο και σε περιπτώσεις που δε χρειάζεται μεν, αλλά ο γατογονιός δεν έχει καταφέρει να συλλέξει ούρα δε.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,208 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 14:06, 27-09-17:

Παρεμπιπτόντως ξέχασα να πω - αυτά τα συμπτώματα που περιγράφεις ίσως σημαίνουν όντως κρυστάλλους, που στα αρσενικά γατιά θέλουν προσοχή μην τυχόν οδηγήσουν σε απόφραξη της ουρήθρας. Είναι λίγο περίεργο που ο κτηνίατρος δε σας είπε με τη μία για ανάλυση ούρων και για ειδική τροφή για το ουροποιητικό. Θα συμβούλευα να συζητήσεις μαζί του το γιατί δεν ακολουθήθηκε αυτή η πορεία, ίσως είδε κάτι που τον έκανε να πιστέψει ότι δεν είναι κρύσταλλοι - αν και τα συμπτώματα που αναφέρεις ταιριάζουν 100%. Είναι κρίσιμο να είσαι βέβαιη ότι ο γάτος καταφέρνει να κατουράει όμως, πολύ πιο σημαντικό απ' το να τρώει! Πρέπει να κατουράει κανονικά μέσα στη μέρα και οι σβώλοι να μην είναι πολύ μικροί - αν πηγαίνει πολλές φορές και κάνει μόνο από λίγο, σημαίνει ότι πονάει στο κατούρημα = επείγον. Γενικά θέλει λίγη προσοχή, η αντιβίωση βοηθάει μεν αν υπάρχει κάτι παθογόνο εκεί πέρα, αλλά αν υπάρχουν κρύσταλλοι δε θα τους διαλύσει - η ειδική τροφή είναι το στάνταρ. Μιλήστε με τον κτηνίατρο, γκούκλαρέ το και λίγο να πάρεις μια ιδέα. Εύχομαι τα καλύτερα!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alkistis20

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alkistis20
H alkistis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H alkistis20 έγραψε στις 10:00, 08-10-17:

Καλημερα σας! Koukimanster σ ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου! Αποκτησαμε κ εμεις το επισημο τσισοπιατακι και τα αποτελεσματα των εξετασεων εδειξαν οτι ο Λιο εχει κρυσταλλους. Μας εδωσαν ειδικες τροφες κ μας ειπαν οτι τουλαχιστον για 4 μηνες θα τρωει τη s/d και μετα θα κανει παλι εξετασεις κ θα συνεχισει με τις k/d της hills. Ο Λιο δεν τρωει με τιποτα. Πρεπει να τις διαλυω με νερακι κ να τον ταιζω με κουταλακι..κ δεν τρωει παντα. Δοκιμασα κ τις s/o της royal χωρις μεγαλη επιτυχια κ αυτες. Ηταν που ηταν κακομαθημενος, τωρα εχει παραγινει το κακο! Το θεμα ειναι οτι τις τροφες τις ξεκινησαμε πριν απο 5 μερες κ ο Λιο εχει αρχισει να γλυφεται περισσοτερο μου φαινεται! Αυτο ειναι φυσιολογικο? Μηπως σπανε τα κρυσταλλακια κ του προκαλουν γλυψιμο? Αν γνωριζετε απ την εμπειρια σας σ αυτο το θεμα πειτε μου σας παρακαλω..☺ Οι δικες σας γατουλες την τρωνε αυτη την τροφη 'η μηπως κανετε κανενα κολπακι για να τις δελεασετε?
Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

Ξεχασα να σας πω οτι πηγαινει κανονικα για τσισακια μεσα στην ημερα κ κανει μεγαλους σβωλους. Απλα γλυφεται ακομα πολυ!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 08-10-17 στις 20:43. Αιτία: merge.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 578 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 21:14, 08-10-17:

Δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοια κατάσταση(ακόμη)αλλά κάποτε που χρειάστηκε να δώσω κάποια κονσέρβα ,έβαζα στο δάχτυλο την τροφή και πασάλειβα το στόμα του.Αναγκαζόταν να γλείφεται.Ήταν πολύ δύσκολα αλλά κάτι καταφέραμε.Περαστικά σας!
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 14:19, 20-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από alkistis20
Καλημερα σας! Koukimanster σ ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου! Αποκτησαμε κ εμεις το επισημο τσισοπιατακι και τα αποτελεσματα των εξετασεων εδειξαν οτι ο Λιο εχει κρυσταλλους. Μας εδωσαν ειδικες τροφες κ μας ειπαν οτι τουλαχιστον για 4 μηνες θα τρωει τη s/d και μετα θα κανει παλι εξετασεις κ θα συνεχισει με τις k/d της hills. Ο Λιο δεν τρωει με τιποτα. Πρεπει να τις διαλυω με νερακι κ να τον ταιζω με κουταλακι..κ δεν τρωει παντα. Δοκιμασα κ τις s/o της royal χωρις μεγαλη επιτυχια κ αυτες. Ηταν που ηταν κακομαθημενος, τωρα εχει παραγινει το κακο! Το θεμα ειναι οτι τις τροφες τις ξεκινησαμε πριν απο 5 μερες κ ο Λιο εχει αρχισει να γλυφεται περισσοτερο μου φαινεται! Αυτο ειναι φυσιολογικο? Μηπως σπανε τα κρυσταλλακια κ του προκαλουν γλυψιμο? Αν γνωριζετε απ την εμπειρια σας σ αυτο το θεμα πειτε μου σας παρακαλω..☺ Οι δικες σας γατουλες την τρωνε αυτη την τροφη 'η μηπως κανετε κανενα κολπακι για να τις δελεασετε?
Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

Ξεχασα να σας πω οτι πηγαινει κανονικα για τσισακια μεσα στην ημερα κ κανει μεγαλους σβωλους. Απλα γλυφεται ακομα πολυ!
Αρχικά είναι πολύ καλό το ότι κάνει τσίσα του και μάλιστα μεγάλους σβώλους! Εμείς επειδή είχαμε ψιλοτρομάξει με μια (σύντομη) συχνοουρία που είχε η Άρια (πολλές φορές, μικρά σβωλάκια), μόλις ξεκίνησε τη φαρμακευτική τροφή και για να έχουμε μια εικόνα του τι συμβαίνει, αρχίσαμε και σημειώναμε σε ένα τετράδιο για λίγες βδομάδες πόσες φορές πήγαινε και τι μέγεθος σβώλους έκανε.

Εμείς όσο είχε τους κρυστάλλους τρώγαμε την s/d, για να διαλυθούν οι κρύσταλλοι, όμως μας είχαν πει να την τρώει για 6 βδομάδες. Μετά από τις 6 βδομάδες επαλάβαμε το τεστ, δεν είχε κρυστάλλους, και γυρίσαμε στην c/d την οποία θα τρώει για πάντα από δω και πέρα. Αρχικά είχαμε πρόβλημα και με τις δύο τροφές αυτές, δεν τις έτρωγε ιδιαίτερα, ειδικά την c/d στην αρχή. Εγώ είχα ψιλοαγχωθεί, της την ανακάτευα λίγο με Acana (πολύ λίγο όμως, γιατί είναι φαρμακευτικές τροφές και άμα τις ανακατεύεις με άλλα αντί άλλων δεν κάνεις τη θεραπεία σωστά). Κάποιες μέρες μετά άρχισε να τρώει κανονικά - και μάλιστα υπερβολικά πρόθυμα, ήθελε περισσότερο απ' όσο της δίναμε Σε λογικά πλαίσια, πρέπει να επιμείνετε να φάει την τροφή που σας υπέδειξε ο κτηνίατρος, χωρίς να υποκύπτετε σε αλλαγές. Μια υγιής γάτα δε θα υποβάλλει τον εαυτό της σε νηστεία, κι ας μην της αρέσει το φαΐ που είναι μπροστά της. Αυτό βέβαια με προσοχή: αν δείτε ότι η γάτα δεν τρώει καθόλου ή τρώει ανησυχητικά λίγο, σίγουρα πρέπει να μιλήσετε στον κτηνίατρο. Αν η γάτα σας τρώει υγρές τροφές, αυτές οι σειρές (s/d, c/d, k/d, s/o, όλες βασικά) βγαίνουν και σε ξηρή αλλά και σε αντίστοιχη κονσέρβα - αυτό θα ήταν ιδανικό ώστε και να του ανοίξει η όρεξη, και να συνεχίσει να τρώει την ενδεδειγμένη τροφή.

Το γλείψιμο μου λέει ότι πονάει όταν κάνει τσίσα. Οι κρύσταλλοι πολύ συχνά προκαλούν πόνο όταν κατουράει ο γάτος και είναι συνηθισμένο οι κτηνίατροι να χορηγούν αναλγησία για λίγες μέρες. Ενώ λοιπόν είναι ενθαρρυντικό το ότι προφανώς δεν έχει φράξει η ουρήθρα του (αφού κάνει τσίσα), οι υπάρχοντες κρύσταλλοι τον πονάνε (λογικό!). Θα πρότεινα να μιλήσετε στον κτηνίατρο, να σας πει φυσικά κι αυτός τη γνώμη του (εγώ λέω περί πόνου έχοντας την εμπειρία της δικής μας γάτας απ' την ίδια πάθηση, αλλά δεν είμαι κτηνίατρος) και να ρωτήσετε αν θα μπορούσε να του δώσει λίγη αναλγησία - ίσως ένα σιροπάκι. Εμάς την πρώτη φορά μας είχε δοθεί και αναλγησία, και αντιβίωση, και φαρμακευτική τροφή - αν και η αντιβίωση θεωρώ ότι ήταν απλά στην περίπτωση του "μήπως και", τα ούρα δεν είχαν υψηλό μικροβιακό φορτίο. Τη δεύτερη φορά που το έπαθε, δε φαινόταν να πονάει, όμως μας δόθηκε ένα σιρόπι και πάλι γιατί όπως είπαν οι κτηνίατροι όταν υπάρχουν κρύσταλλοι κατά 99% υπάρχει και πόνος. Η Άρια όμως δε φαινόταν να πονάει, οπότε τη δεύτερη φορά δεν της το δώσαμε. Το κρατήσαμε (χτυπάω ξύλο) για μελλοντική χρήση.

ΥΓ: θεώρησα, εσφαλμένα ίσως, ότι σας χορηγήθηκαν ξηρές τροφές, αλλά ίσως σας χορηγήθηκαν οι κονσέρβες. Σε κάθε περίπτωση, μπορείτε να δοκιμάσετε την εναλλακτική μορφή αυτής που σας δόθηκε για να δείτε μήπως υπάρχει καλύτερη ανταπόκριση. Αν όχι, τότε όπως είπα, με λογική επιμονή από μέρους σας, πρέπει να περιμένετε να φάει τη φαρμακευτική τροφή και να μην υποκύψετε στο να δίνετε άλλες τροφές.
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 14:25, 20-10-17:

Να συμπληρώσω (συγγνώμη για το δεύτερο ποστ αλλά δε μου λειτουργεί το edit) ότι αν συνεχίζεται το γλείψιμο τότε σίγουρα μιλήστε με τον κτηνίατρο. Παρόλο που η s/d είναι πολύ αποτελεσματική τροφή και όντως διαλύει τους κρυστάλλους, αν ο γάτος πονάει ίσως να συνδέσει το κατούρημα με πόνο και ίσως να αρχίσει να προσπαθεί να μην πάει τουαλέτα ώστε να μην πονάει. Δεν είναι καλό να 'τα κρατάει' στη φάση που είναι, πρέπει να νιώθει άνετα να κάνει τσίσα του. Αν υπάρχει όντως πόνος απ' τους κρυστάλλους, τότε με χορήγηση αναλγησίας (ένα απλό αντιφλεγμονώδες) για λίγες μέρες θα δείτε αμέσως αποτέλεσμα και σταμάτημα του γλειψίματος.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους