Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,803 εγγεγραμμένα μέλη και 3,054,556 μηνύματα σε 93,221 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 791 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Καβγάδες μεταξύ γατιών που συγκατοικούν

Ballu

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ballu
H Ballu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (14 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H Ballu έγραψε στις 16:54, 24-06-06:

Καταρχήν καλησπέρα,

Χαίρομαι ιδιαίτερα που βρήκα αυτό το site και ζητώ απεγνωσμένα την βοήθεια σας!
΄Εχω δύο γατες στο σπίτι, την Ballu 11 μηνών και τον Piko 5 ετών.Επίσης, μέσα στο σπίτι έχω και τα δύο σκυλιά μου τα οποία έχουν άριστες σχέσεις με τα γατιά, κοιμούνται παίζουν μαζί τους σαν αδέρφια. Πριν απο 3 εβδομάδες, ένας φίλος μου έφερε ένα πέρσικο αρσενικό 11 μηνών . Είναι στειρωμένος, ζούσε με άλλα 15 πέρσικα και 2 σκυλια και αναγκάστηκαν να τον δώσουν λόγω κάποιου προβλήματος στη οικογένεια.
Τα σκυλιά μου τον υποδεχθηκαν με χαρά, σαν να ήταν πάντα μαζί...Ο ίδιος χάρηκε που τα είδε και κοιμάται μαζί τους. Ο Πίκο, τα πάει περίφημα μαζί του αλλά η Ballu όμως δεν τον θέλει καθόλου.
Την πρώτη μέρα που τον έφερε σπίτι...έκανα το λάθος να ανοίξω το μεταφορικο.Δεν έγινε κανενας καυγάς, απλά η Ballu πηρε αμυντική στάση γρυλίζωντας και έκανα το επίσης τραγικότερο λάθος να την πιάσω για να μην του επιτεθεί το οποίο και δεν είχε σκοπό να κάνει!
Για δύο ώρες δεν με άφηνε να κουνηθώ, ήταν απιστευτα επιθετική.
Ηρέμησε μετά απο μια μέρα.Έχω κάνει τα πάντα, άλλαζα τα κρεβατια τους για να συνηθισουν ο ένας τη μυρωδια του άλλου, ένω ο ginger ήταν στο δωμάτιο του τάιζα και τους δύο ταυτόχρονα με λιχουδιές ώστε να συνδέσει την μυρωδιά του η BAllu me αυτή του σολωμου, τους άλλαζα δωμάτια για να έχουν την ευκαιρία να μυρίζουν ο ένας τον άλλο...Μετά απο δύο εβδομάδες, και ενώ μέχρι και σήμερα η ballu είναι αυτή που κανει χι και γρυλίζει , κατα λάθος βρέθηκαν face to face!Το αποτέλεσμα ηταν η Ballu να κάνει ένα χι και να κρυφτεί πίσω απο τον καναπέ.
Τελικά, τον φοβάται?Εγώ εκέι κατέληξα, και ξεκίνησα το introduction απο την αρχη.
Ο Ginger είναι εξαιρετου χαρακτήρα μωρο, πολύ χαδιάρης και πολύ παιχνιδιάρης.Θέλω τόσο πολύ να τα πάνε καλά. Δεν φανταζόμουν ποτέ πως θα τον δέχονταν οι σκύλες μου και θα είχα πρόβλημα με την Ballu.
Ανησυχώ πολύ γιατί η Ballu έχει γίνει πολύ ευερέθιστει, απο εκεί που τρελενόταν να την παίρνουμε αγκαλιά και να την γυρνάμε στο σπίτι, τώρα βγάζει νύχια( κάτι που δεν είχε κάνει ποτέ πριν!)
Πείτε μου τι άλλο να κάνω!!Δεν έχει γίνει κανένας καυγάς και το να τα αφήσω ελευθερα να τα βρούνε είναι τεχνικά δύσκολο γιατί θα σπέυσουν τα σκυλιά να τα χωρίσουν και δεν μπορώ να υποβάλω τα κορίτσια μου σε τέτοιες περιπέτειες!
Την Ballu την έχω απο πολύ μωρό , και την λατρευω. Σύντομα θα την στειρώσω γιατί μόλις είχε τον πρώτο οίστρο.Η στείρωση ελπίζω να βοηθήσει. Ξέρω έπρεπε να το έιχα κάνει νωρίτερα, λάθος μου αλλά δεν βγαίνει ποτέ έξω απο το σπίτι και αφού δεν έιχε οίστρο μεχρι τώρα απλά και εγώ το ανέβαλα!
Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας,this was a long message!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,352 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 18:48, 24-06-06:

σιγα σιγα με το καιρο θα συνηθισουν ο ενας τον αλλον εγω αυτο πιστευω θελει το χρονο του

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maxi2
H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 19:23, 24-06-06:

Και εγώ συμφωνώ ότι πρέπει να συνηθήσει την παρουσία του. 'Ισως και το ότι είναι και οι δύο 11 μηνών να παίζει κάποιο ρόλο για την άγρια διάθεση της γατούλα σου. Δώσε τους χρόνο και πιστεύω ότι θα είναι οκ.

Παράθεση

Ballu

Νεοφερμένος

H Ballu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (14 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H Ballu έγραψε στις 00:24, 25-06-06:

Μακάρι να συνηθήσουν!Έχω απελπιστεί, ανοίγω την πόρτα για δεί ο ένας τον άλλο και μετα απο 5 λεπτά ακούω την Ballu να κάνει χι και να γρυλίζει.Ο καημένος ο Ginger δεν έχει απαντήσει ούτε μια φορά!
θεωρείτε καλή ιδέα να τους έχω και τους δύο ελέυθερους μεσα στο σπίτι, ή να συνεχίσω την σταδιακή γνωριμία όπως κάνω τώρα?

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,352 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 09:44, 25-06-06:

αν τους αφησεις ελευθρους μεσα στο σπιτι για καλο κ για κακο μαζεψε κ τα γυαλικα σας ποτε δεν ξερεις τεσπα αστους να φανε μαζι κ δωσε την προσοχη σου στην μπαλλου για να μην ζηλευει καμια φορα τα ολα αυτα απο ζηλεια

Παράθεση

Ευαγγελίτσα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ευαγγελίτσα
H Ευαγγελίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H Ευαγγελίτσα έγραψε στις 10:48, 25-06-06:

Δοκίμασε για λίγες ακόμη μέρες να συνεχίσεις την σταδιακή γνωριμία...θεωρώ ότι είναι καθαρά θέμα χρόνου.
Νομίζω πως δε θα'ταν επίσης κακή ιδέα να αφήνεις και τα 3 γατάκια στον ίδιο χώρο..ίσως βοηθήσει την κατάσταση ο Ρίκο ..!!!
Φαντάζομαι εκείνος θα τα πηγαίνει καλά και με τους δυο για να μη μας αναφέρεις κάτι αντίθετο, ε ?
Καλή δύναμη και υπομονή!!!

Παράθεση

Ballu

Νεοφερμένος

H Ballu έγραψε στις 15:30, 25-06-06:

Σήμερα, όπως είπα και στην Ladycat se PM, συναντήθηκαν στο σαλόνι οι δυό τους..το Πίκο κοιμόταν του καλού καιρού στο μέσα δωμάτιο. Η μικρή ήταν αμέριμνη σκαρφαλωμένη στην πλάτη της πολυθρόνας και μόλις τον είδε να έρχεται προς το μέρος της, πήρε αμέσως αμυντική στάση (την ίδια που παίρνουν τα σκυλιά όταν φοβούνται, μόνο που μια γάτα σε τέτοια φάση μπορεί να γίνει πολύ επικίνδυνη) και του γρύλισε.Δεν έκανα τίποτα εγώ αφησα την κατάσταση να εξελιχθεί κρατώντας κλειδιά για να τους χωρίσω αν γινόταν καυγάς.
Δεν έγινε τίποτα, ο Ginger μόλις την είδε έτσι γύρισε επιτόπου και πήγε στο άλλο δωμάτιο.
Η μικρή έμεινε στην πολυθρόνα και κοιτούσε γύρω γύρω πολύ ώρα.Κατευθύνθηκε στο δωμάτιο μας μέσα αφού με είδε και μένα να πηγαίνω εκεί.
Αργότερα, και αφού είχα περιορίσει τη μικρή, ανοιξα λίγο την πόρτα της ώστε να τον βλέπει που κοιμόταν απέξω.Τον παρατηρούσε για μισή ώρα και ούτε γρύλισε ούτε έκανε χι.
Αυτές ήταν οι σημερινές μας εξελίξεις.
Ευαγγελίτσα, ο Πίκο τα πάει πολύ καλά και με τους δύο. Εχω επιτρέψει στην ballu να δεί πως τα πάει καλά ο Πικο με το Τζι.Επειδή όμως ο Πικο είναι πολύ προστατευτικός με την μικρή, ούτε γάτα μάνα να ήταν, φοβάμαι μην επιτεθεί στο τζι εξαιτίας της.
Σαν τελευταία επιλογή θα πάρω feliway, αυριο θα το παραγγείλω γιατι στην Καλαμάτα δεν υπάρχει.Επίσης σκέφτομαι και το Bach remedy σαν υστατη λύση.
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και τη στήριξή σας.

Παράθεση

Ευαγγελίτσα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ευαγγελίτσα
H Ευαγγελίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H Ευαγγελίτσα έγραψε στις 16:25, 25-06-06:

Ήταν πολύ καλές οι σημερινές εξελίξεις, αν εξαιρέσουμε την πρώτη αντίδραση της μικρούλας!
Βρίσκω πολύ καλές και τις 2 λύσεις ....πες μας όταν έχεις νεότερα!!!

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,928 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 09:03, 26-06-06:

Να έχεις υπομονή. Η Ruby έκανε να συνηθίσει τον Χουζούρη περίπου 1 μήνα!

Παράθεση

Ballu

Νεοφερμένος

H Ballu έγραψε στις 10:14, 26-06-06:

Έχω αναθαρρήσει λιγάκι, γιατί το εχθές το απόγευμα πήρα το αγαπημένο παιχνίδι της και άνοιξα λίγο την πόρτα της...Ήρθε και ο Τζι και παρακολουθούσε που παίζαμε με τη Λουκα.Έπαιζα και με αυτόν, και αφού δεν γρύλησε η Μπαλλού, αλλα παρακολουθούσε το τζι με ενδιαφέρον άνοιξα παραπάνω την πόρτα της και έπαιζα μια με τη μια μια με τον άλλο.Για μα μην μακρυγορώ, στο τέλος είχα τελείως ανοιχτλη την πόρτα και ήταν και τα δύο ξαπλωμένα απέναντι το ένα στο άλλο σε 50 πόντους απόσταση...Χωρίς χι.Βέβαια, η μικρή δεν πλησίασε να τον μυρίσει αλλά ούτε τον έδιωξε απλά τον κοίταζε και όχι τσαντισμενη.
Σήμερα η μικρή μου σήκωσε τα χεράκια της για την πάρω αγκαλιά (κάνει σαν μωρό και βάζει το κεφαλάκι της στον ώμο σου ενώ την περιφέρεις στο σπίτι)..Αυτό είχε να το κάνει απο τότε που ήρθε ο Τζι!
Μάλλον πάμε καλά, αν και μου έχει κάνει τα νέυρα κρόσια η μικρή.Σήμερα για πρώτη φορά όταν της είπα να πάμε στον Τζι, έτρεξε (αυτό το έκανε απο την αρχή) στην πόρτα του και ως εκ θάυματος νιαούρισε κιόλας.
Τι να πώ , θα με τρελάνει η Λούκα μου!

Παράθεση

Όλγα Veggie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα Veggie
H Όλγα Veggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (18 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,323 μηνύματα.

H Όλγα Veggie έγραψε στις 17:35, 27-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Ballu
Σαν τελευταία επιλογή θα πάρω feliway, αυριο θα το παραγγείλω γιατι στην Καλαμάτα δεν υπάρχει.Επίσης σκέφτομαι και το Bach remedy σαν υστατη λύση.
Eχω αμφιβολίες για το αν αυτά τα 2 προιόντα «δουλεύουν». το feliway το πήρα και δεν βλέπω καμία διαφορά στη συμπεριφορά της Mπιάνκας. Mετά το θάνατο της Mέλανι που ήταν αχώριστες όπως βλέπεις, επιτίθεται σε όποιο γατί βρεθεί μπροστά της ακόμη και στους ξένους κήπους. Πώς να πάρουμε νέο γατάκι με τέτοια συπεριφορά; Πριν, νομίζω ήταν λιγότερο επιθετική έξω απο το σπίτι. Mόνο μέσα απο το τζάμι τα χτύπαγε. Πήρα κι εγώ το feliway αλλά τίποτα. Iσως στην περίπτωσή σας «δουλέψει». Eνα ομοιοπαθητικός κτηνίατρος μου σύστησε το Bach remedy.Tο πήρα κι αυτό. Eίναι για ανθρώπους, ξέρεις. Oπως λοιπόν το είχα στην τσάντα μου μιας και μόλις το είχα αγοράσει μου χρειάστηκε. Ψέκασα τη γλώσσα μου όπως έλεγε το μπουκαλάκι και διαπίστωσα οτι έχει γεύση κρασιού Bινσάντο!!!! Πως να το βάλω στο νερό της αυτό το πράγμα δεν θα το πιει και θα «κορακιάσει» όλη μέρα που λείπω Kαι η τιμή του είναι 20 ευρώ παρακαλώ! Aχρηστο πήγε... Eσύ που άκουσες γι αυτό;
Nα μας ενημερώνεις πάντως για τις εξελήξεις. H περιπτωσή σας είναι χαρακτηριστική σαν δείγμα και αξίζει να το παρακολουθήσει κανείς με παρόμοιο πρόβλημα.Eύχομαι να λυθούν όλα τα προβλήματα.

Παράθεση

Ballu

Νεοφερμένος

H Ballu έγραψε στις 21:50, 27-06-06:

To bach remedy, το γνωρίζω γιατί πολύ συχνά χρησιμοποιείται σαν ύστατη λύση για τα alpha female dogs με επιθετικη κυρίαρχη συμπεριφορά, και με επιτυχία.H γεύση του είναι όντως κάπως περίεργη και για γάτες που έχουν εξαιρετική όσφρηση ίσως να μην δουλέψει.Εγώ μια φορά το παρήγγειλα και το feliway αν και για πολλούς δεν δούλεψε ούτε το ένα ούτε το άλλο.
Οφείλω να πώ όμως πως τα πράγματα με το Ginger και τη ballu είναι σαφώς καλύτερα και χωρίς βοηθήματα.Σήμερα περασαν σχεδόν 6 ώρες μαζί χωρίς να τσακωθούν καθόλου.Βέβαια οι συναντήσεις τους ήταν μισάωρες κάθε φορά, δεν υπάρχει λόγος να πιέζω τα πράγματα!Η ballu ήταν σε ένταση και δεν τον έχανε απο τα μάτια της, αυτός προσπάθησε να την πλησιάσει αλλά η μικρή δεν ήθελε του γρύλησε και αμέσως αυτός ξάπλωσε στο σημείο που στεκόταν.
Γενικά, η Λούκα τον ανέχεται και για πρώτη μέρα τα πήγαν πολύ καλά νομίζω.Το εντυπωσιακό ήταν πως κάθε φορά που τον έκλεινα στο δωμάτιο στεκόταν έξω απο την πόρτα του και τον περίμενε να βγεί.Όταν έβγαινε βέβαια η Ballu έτρεχε και τον περίμενε δίπλα στη Λούση (τη σκύλα μου).
Το πολύ θετικό είναι πως ο Ginger δεν απαντά ποτέ σε κανένα γρύλισμα και σε κανένε χι της μικρής.Αν απαντούσε πιστεύω πως θα γινόταν χαμός.Μακάρι να πάνε όλα καλά και σε λίγο καιρό να κοιμούνται μαζί, Αλλωστε έχουν την ίδια ηλικία και την ίδια τρέλα.Μακαρι ΜακάρΙ!!

Παράθεση

Όλγα Veggie

Περιβόητο Μέλος

H Όλγα Veggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (18 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,323 μηνύματα.

H Όλγα Veggie έγραψε στις 22:09, 27-06-06:

Tο ελπίζω κι εγώ και θα δεις, όλα θα πάνε καλά Eύχομαι να γίνουν τόσο αγαπημένα όσο ήταν η Mέλανι κι η Mπιάνκα, να πλένει το ένα το άλλο και να χαίρεσαι να τα βλέπεις. Kαι τα δικά μου είχαν ίδια ηλικία (8 μηνών) συμπτωματικά. Σ' αυτές τις ηλικίες είναι πολύ πιο εύκολο να δεχτούν και να αγαπήσουν ένα άλλο γατάκι. Nα μας λες τις εξελίξεις, ε;

Παράθεση

Ballu

Νεοφερμένος

H Ballu έγραψε στις 23:58, 02-07-06:

Η επιχείρηση Ballu & Ginger στέφθηκε και επίσημα με επιτυχία.Παίζουν μαζί και κυνηγιούνται σε όλο το σπίτι. Κοιμούνται μαζί και γενικά δεν τα βλέπεις χώρια ούτε λεπτό.Δεν το πιστεύω ούτε εγώ, ξαφνικά αποφάσισαν πως είναι καλύτερα να είναι αγαπημένα και έκτοτε είναι όλα super.
Δεδομένης της αρχικής αντίδρασης της Ballu, δεν περίμενα ποτέ πως θα εξελίσοταν τόσο καλά τα πράγματα.
Επικρατεί ηρεμία στο σπίτι , βέβαια αν συνεχίσουν να χοροπηδούν έτσι θα με τρελάνουν. Αλλά χαλάλι τους,και μετά λένε πως τα πέρσικα είναι τεμπέλικα και όχι τόσο υπερκινητικά...Μάλλον λάθος κάνουν, αυτός είναι χειρότερος διάολος απο τη Ballu!

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:04, 03-07-06:

αντε ειδες που στεναχωριωσουν ολα περασαν τωρα ωρα να σε τρελλανουν απο το παιχνιδι βαλε κ καμια φοτο να τους δουμε:up:

Παράθεση

Ballu

Νεοφερμένος

H Ballu έγραψε στις 00:11, 03-07-06:

Θα βγάλω αύριο κιόλας...Βέβαια είναι όλοκληρη επιχείρηση η φωτόγραφηση εν ώρα παιχνιδιού εδώ γιατί συμμετέχουν και τα σκυλιά και γίνεται χαμός, ποδοβολητά, παιχνίδια στον αέρα..Άλλο να το περιγράφω και άλλο να το ζείς.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:13, 03-07-06:

φανταζομαι το ιδιο κανει κ ο ζυλιτο με το πατουνι

Παράθεση

vsotos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vsotos
Ο vsotos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O vsotos έγραψε στις 19:17, 22-07-06:

Καλησπέρα σας . Έχω στον σπίτι την Zoobi εδώ και 4 μήνες ένα πανέμορφο γατάκι 5μηνών το οποίο το λατρέυω . Επειδή λείπουμε πολλές ώρες απο το σπίτι είπαμε να της πάρουμε παρέα . Έτσι ένα πρωινό πήγα στο σπίτι την Lara η οποία είναι 1,5 μηνών . Απο την πρώτη στιγμή η Zoobi ήταν πολύ επιθετικιά μαζί της . Της επιτίθεται συνέχεια και δέν την αφήνει σε ησυχία . Το κακό σε όλα αυτά είναι ότι η Zoobi πλέον δέν έρχετε στην αγκαλία μου όπως έκανε , δεν θέλει σε καμία περίπτωση να την χαϊδέψω και με δαγκώνει . Μου είπαν επειδή δέν έχουν μεγαλώσει μαζί δέν πρόκειτε ποτέ να τα βρούνε και θα είναι πάντα έτσι . Έχω απελπιστεί . Είναι και τα δύο αξιολάτρευτα και δέν ξέρω τί να κάνω για να τα φέρω κοντά . Προσπάθησα με παιχνίδι , προσπάθησα ανάμεσα απο τζάμι αλλα το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο . Η Zoobi να επιτίθεται στην μικρή Lara . Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι να κάνω ;

Συγνώμη άν σας κούρασα .

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 20:18, 22-07-06:

δεσ τι εκανε η balluκ θα βρεις τον τροπο κ εσυ σιγα σιγα θα γινουν αχωριστες

Παράθεση

Ballu

Νεοφερμένος

H Ballu έγραψε στις 18:55, 30-07-06:

Αχ, ακριβως την ιδια απελπισια αισθανομουν και εγω πριν απο 1 1/2 μήνα!!Αλλα μην εγκαταλείπεις.Είχα παρόμοιο πρόβλημα με την Ballu μου, η μόνη διαφορά ήταν πως η δικιά μου δεν επιτίθετο μόνο γρύλιζε και έκανε χι...Κατα τα άλλα, με τιμώρησε για τον ερχομό του Ginger δαγκώνοντάς με , αποφεύγοντας την αγκαλιά μου, ακόμα και χι μου έκανε για να μου δείξει την δυσαρέσκεια της, όπως ακριβώς κάνει και η Ζούμπι. Καταλαβαίνω απόλυτα την απελπισία σου, αλλά να ξέρεις πως σύντομα θα είναι παρελθόν και δεν το πιστεύω πως μιλώ με τέτοια αισιοδοξία πια!!
Το λάθος που έκανα εγώ στην πρώτη γνωριμία των δικών μου ήταν πως άφησα τον νεοφερμένο ελεύθερο, η Ballu φρίκαρε απο φόβο όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια και όλα πήγαν ένα βήμα πίσω.
Απομόνωσε τη Λάρα για λίγες μέρες.Άλλαζε τα κρεβάτια τους ώστε να συνηθίζουν τη μυρωδιά η μία της άλλης.Τάιζε τη Zoobi, έξω απο την πόρτα της Λάρας την πιο αγαπημένη της λιχουδιά και ταυτόχρονα κάνε το ίδιο απο τη μέσα μεριά με τη Λάρα.
Μην πτοηθείς αν η Ζούμπι δεν πλησιάσει κάν το πιάτο στην αρχή- η Μπαλλού μου αρνήθηκε τις πρώτες φορές σαν να μου έλεγε πως δεν δωροδοκούμαι με τίποτα.
Μετά απο τρείς μέρες, περιόριζε για λίγο τη Ζούμπι και άφηνε την Λάρα να εξερευνεί.Ακόμα καλύτερα όσο η Λάρα είναι έξω στο σε όλο το σπίτι κλείσε τη Ζούμπι στο δωμάτιο της Λάρας.Μετά απο δύο μέρες ή και παράλληλα , άφηνε έλάχιστα ανοιχτή την πόρτα της Λάρας, τόσο ώστε να μην μπορεί να μπεί η Ζούμπι και παίζε με τη Ζούμπι με κάποιο παιχνίδι για μερικά λεπτά.Αυτό επανέλαβέ το πολλές φορές και για μικρό χρονικό διάστημα κατα τη διάρκεια της μέρας..εννοείτε πως συνεχίζεις να ταίζεις τις δύο με μόνο χώρισμα την πόρτα -ώστε να συνδυάσουν την μυρωδιά του άλλου με μία ευχάριστη εμπειρία.
Όσο θα περνούν οι μέρες, το γρύλισμα και το χί θα μειώνεται...και όταν εκλείψει μπορείς να τις άφήσεις μαζί για μικρό χρονικό διάστημα στον ίδιο χώρο.Οι κοινές τους στιγμές καλό είναι να αυξάνονται σε χρονική διάρκεια σταδιακά ,θα είναι πιο έυκολο για τη Ζούμπι έτσι..
Οι γάτες είναι εξαιρετικά terρitorial (συγγνώμη γιατην αγγλική λέξη αλλά δεν βρίσκω κατάλληλη ελληνική αυτή τη στιγμή), και η εισβολή μιας άγνωστης γάτας τις φέρνει σε αμυντική στάση και κύριως σε κατασταση προστασίας του χώρου τους.Γι αυτό και πρέπει να εξοικειωθούν πρώτα με τον εισβολέα και να συνδυάσουν την παρουσία του με όσο γίνεται ευχ'αριστες καταστάσεις.Δυστυχώς δεν είναι σαν τα σκυλιά που είναι πολύ πιο προσαρμώσιμα στις αλλαγές.
Θέλει πολύ υπομονή και επιμονή αλλά η ανταμοιβή είναι ανεκτίμητη.Και οι δύο οι κοπέλες σου είναι μικρές στην ηλικία και γρήγορα θα δεχθούν η μία την άλλη.Αλλά ακόμα και αν αργήσει μην πτοηθείς.Εγώ χρειάστηκε να πάω πίσω στην αρχή -ξανακλείνοντας το ginger 5 φορές- αλλά 2 μήνες μετά είναι αγαπημένα και παίζουν όλη μέρα.
Μην διστάσεις να ζητήσεις περισσότερες λεπτομέριες αν κάτι δεν καταλαβαίνεις απ αυτά που προτείνω..Προσπάθησα να συγκεντρώσω ότι έκανα με τα δικά μου αλλά μπορεί να μην ήμουν αρκετά λεπτομερής.
Περιμένουμε νέα σας, καλή επιτυχία και κουράγιο.
Το πιο δύσκολο είναι η αντίδραση της Ζούμπι προς εσάς, και για μένα αυτό ήταν το χειρότερο.Ότι και να κάνει μην αντιδράσεις, μην την μαλώσεις, δείξε υπομονή θα της περάσει.Πιθανότα δεν θέλει αγκαλιές γιατί είναι σε εγρήγορση εξαιτίας την μικρής, οχί μόνο για να σας τιμωρήσει που τη φέρατε.Αν η μικρή της επιτεθεί όταν είναι την αγκαλιά δεν μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό της οπότε μέχρι να εμπιστευτεί την μικρή δεν θα είναι και πολύ χαδιάρα.
Ακόμα και αν σε γρατσουνίσει μην την μαλώσεις, πολλές γάτες όταν βλέπουν απο το παράθυρο κάποια γάτα που δεν τους αρέσει ή συμβεί κάτι που τους φοβίσει επιτίθενται σε αυτόν-ην που κάθεται δίπλα τους...redirected fear.
Ελπίζω να βοήθησα λίγο...και η απόδειξη της ςπιτυχίας στη δικιά μας περίπτωση ακολουθεί, μακάρι και για σάς να είναι σύντομα το ίδιο αποτέλεσμα...
">

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Όλγα Veggie

Περιβόητο Μέλος

H Όλγα Veggie έγραψε στις 21:05, 31-07-06:

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο όμορφο, χρήσιμο και ενθαρυντικό είναι συγχρόνος είναι το κειμενό σου, Ballu μου. Eυχαριστούμε πολύ για την ακρίβεια και τις συμβουλές. Eιδικά το σημείο με το φαγητό! Tώρα που μας «υοθέτησε», μας βρήκε αυτό δηλαδή, το νέο μας γατάκι η Carmella (φωτό προσεχώς και είναι μια κουκλίτσα), έχουμε τεράστιο πρόβλημα με τη Bianca μας. Tα συμπτώματα ολόιδια σε όλους μας. Mόνο που νομίζω οτι αν της δώσω την ευκαιρία θα την φάει ζωντανή τη μικρή. Γι αυτό και έχουν ειδωθεί ελάχιστα και με προφυλάξεις (10 μέρες την έχουμε).
Πάντως πολύ χάρηκα για τα δικά σου (κουκλάκια που είναι!!!)και μας γεμίζει αισιοδοξία η ιστορία σας όλους εμάς που ζούμε το ίδιο «δράμα».
Kαι vsotos, πες και συ τα νέα με τη Zoobi. Περιμένουμε με αγωνία.
Tο μόνο που έχει αλλάξει πάντως, είναι οτι φωνάζει κάθε μέρα και λιγότερο. Συνηθίζει τη μυρωδιά και το ξεχνάει αλλά μόλις περάσει έξω απο την πόρτα του μπάνιου που είναι το μικρό, να ο εξορκιστής!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

vsotos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vsotos
Ο vsotos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O vsotos έγραψε στις 21:54, 31-07-06:

Τελικά αυτή η κατάσταση δέν κράτησε παραπάνω απο 3 μέρες . Η γυναίκα μου είχε την ιδέα να τις αφήσουμε ελεύθερες και μόνες τους για να δούμε πώς θα αντιδράσουν . Οι πρώτες 2 μέρες ήταν της απελπισίας . Είχαν πιάσει απο μία γωνία στον διάδρομο και κοιτούσε η μία την άλλη για πάρα πολύ ώρα . Την 3η μέρα άρχιζαν σιγά σιγά να πλησιάζονται και οι επιθέσεις μειώθηκαν . Μετά απο μία εβδομάδα γυρίζοντας στο σπίτι βρήκαμε την Lara να κάνει "μασάζ" (όπως κάνουν τα νεογέννητα όταν θυλάζουν) στην κοιλιά της Zoobi και η Zoobi να την γλύφει . Δέν μπορείτε να φανταστείτε την χαρά που κάναμε . Ακόμα και τώρα πάντως μαλώνουν αρκέτες φορές αλλα πιο ήπια πλέον . Στο σπίτι πάντως γίνεται χαμός απο τα παιχνίδια τους και τα κάνουν όλα άνω κάτω. Δυστηχώς αυτό είναι το τίμημα αυτής της σχέσης . Πάντως αξίζει τον κόπο . :up:

Παράθεση

Ballu

Νεοφερμένος

H Ballu έγραψε στις 23:31, 31-07-06:

Ναι αυτό με το διάδρομο το περάσαμε και εμείς!!Φριχτό, για ώρες ήμουν στη τσίτα και περίμενα να γίνει η μεγάλη μάχη...και το μόνο που έγινε ήταν να αποφασίσουν πως είναι καλύτερο να γίνουν φίλοι και άρχισαν να κυνηγιούνται.Πολύ χαίρομαι vsotos που όλα πήγαν κατ ευχήν!Είναι γατάκια και τα δύο ακόμα και ήμουν σίγουρη πως γρήγορα θα τα βρούνε.Όσο για τους καυγάδες ...μάλλον γίνονται για να αποφασίσουν ποιός θα είναι ο αρχηγός και σε αυτή την περίπτωση είναι πάντα αναίμακτοι!
Όλγα, ξέχασα να προσθέσω πως σε καμία περίπτωση μέχρι να δεχθεί η γάτα σου την νεοφερμένη δεν πρέπει να χαιδέψεις τη νεοφερμένη μπροστά της...Σε εμάς αυτό μας έφερε πίσω και ακόμα δεν χαιδεύω το Τζιντζερ μπροστά της.Πολύ χαίρομαι που έχετε καινούριο μωρό και που μπόρεσα να βοηθήσω έστω και λίγο να πάρετε κουράγιο.
Υπομονή και όλα θα πάνε μια χαρά.Πολλά φιλιά και περιμένουμε να δούμε φωτό της μικρής!

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 10:11, 01-08-06:

Όλγα, να σου ζήσει η Carmella!!!
Εύχομαι να γίνουν γρήγορα φίλες με τη Bianca.
Ballu, φοβερή φωτο!:up:

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,928 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 12:27, 01-08-06:

Όλγα με γεια η γατούλα!!! Μηνσε ανησυχεί η προσαρμογή, όλα θα πάνε καλά.

Παράθεση

Όλγα Veggie

Περιβόητο Μέλος

H Όλγα Veggie έγραψε στις 14:12, 01-08-06:

Eυχαριστώ , να μας ζήσει, να μας ζήσει!!! Tα δικά σας μου θυμίζουν τη γνωριμία Mέλανι-Mπιάνκας. Eιχαν περιοριστεί κι εκείνες σε φωνές μονο. H Mπιάνκα τώρα όμως βαράει πραγματικά όποιο γατί δει. Kαι μεσα στο σπίτι κάποιες που προσπάθησαν να μπουν (ισόγειο βλέπετε) τις έσπασε στο ξύλο. Eτσι δεν μπορώ να τις αφήσω μαζί καθόλου. Λείπουμε και πολλές ώρες... Bέβαια συμβαίνει και το άλλο. Oι περισσότεροι ξέρετε για τις 2ωρες βόλτες που βγαίναμε στον κήπο. O γιατρός είπε OXI. Kυρίως επειδή δέρνεται αλλά και οτι νομίζει οτι θέλει να βγει. Στενοχωρήθηκα πολύ και την ξαναέβγαλα. Όμως απο την επόμενη μέρα το μόνο που θέλει είναι να πηγαίνει βόλτα στην οικοδομη απο πάνω, αράζει εκεί μέχρι το βράδυ και δεν θέλει με τίποτα να έρθει σπίτι. Aπό τη σκάλα αρχίζουν τα μουγγρητά...

Παράθεση

Ballu

Νεοφερμένος

H Ballu έγραψε στις 18:45, 01-08-06:

Όλγα, νομίζω πως η Μπιάνκα σου απλά απομονώνεται γιατί είναι πολύ μα πολύ τσαντισμένη με την νεοφερμένη!Η Μπαλλού τις πρώτες μέρες που είχα φέρει το Τζιντζερ ζητούσε επίμονα να βγαίνει στο κλιμακοστάσιο...μονοκατοικία βλέπεις και είναι και η μόνη βόλτα έξω απο το σπίτι καθώς απο τα μπαλκόνια το σκάει.
Όσο θα καλυτερεύουν τα πράγματα μεταξύ των δύο τόσο λιγότερο θα ζητάει να βγαίνει έξω γιατί θα έχει παρέα.
Υπομονή Όλγα και όλα θα πάνε καλά.

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris έγραψε στις 14:11, 21-03-07:

Γυρνάω χθες σπίτι μετά το γραφείο και τί να δω...
Έξω από το υπνοδωμάτιο, όπου συνήθως την αράζει κρυμένη η Μπεζ κάτω από το κρεββάτι, διότι την χτυπάνε οι άλλοι, είχε παντού τούφες μαλλιών διασκορπισμένες. Στην αρχή νόμιζα ότι τα τέρατά μου έχουν ξεσκίσει κάποιο μαξιλάρι. Σύντομα όμως κατάλαβα ότι ήταν τούφες της... Μπεζ! Η δε Μπεζ όταν με αντιλήφθηκε νιαούρισε παραπονεμένη.
Ευτυχώς ήταν καλά, εκτός από μια γρατζουνιά στη μυτούλα της και 1-2 σημεία που φαινόταν ότι κάποιος της είχε βγάλει τις τρίχες!!!
Φυσικά, δεν μπορώ να ξέρω ποιός από τους άλλους 4 ευθύνεται... Όμως αν κρίνω από το παρελθόν, ύποπτοι είναι είτε ο Χουζούρης είτε η Ruby!!!!
Αχ τί θα κάνω με την Μπεζ... Δεν την αφήνουν σε χλωρό κλαδί την κακομοιρούλα...

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,370 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 14:25, 21-03-07:

Αχ την καημένη την Μπεζούλα. Αν τα χώριζες όταν λείπεις από το σπίτι;

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris έγραψε στις 14:44, 21-03-07:

Δεν θέλω μωρέ να νοιώθει εγκλωβισμένη σε ένα δωμάτιο...

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,457 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 14:50, 21-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από chouzouris
To ιδιο κι εγω με το Βαλεντίνο .
Οσο τον κράτησα σπίτι μου τις ώρες που λείπαμε ήταν εσώκλειστος.
Επειτα τον έβγαζα έξω γιατί τον λυπόμουν, και μερικές φορές σε κλάσματα δευτερολέπτου γινόντουσαν μαλιά κουβάρια με το Σίβα υπό την επίβλεψη μας.
Μάζευα κι εγω τούφες μαύρες και μπεζ ...
Δεν ξέρω τι να προτείνω Βικτώρια....εκτός από το να προσπαθουσες πάλι να τη δώσεις σε ένα ΚΑΛΟ ΣΠΙΤΙ.

Παράθεση

rotonda

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rotonda
H rotonda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7-8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 410 μηνύματα.

H rotonda έγραψε στις 15:07, 21-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από chouzouris
Όχι μόνο γι' αυτό, Βικτωρία, αλλά γιατί επιπλέον θα αποξενωθεί τελείως από την υπόλοιπη γατο-ομάδα και θα τη θεωρούν (ακόμα πιο πολύ) παρείσακτη. Οπότε, όποτε την πετυχαίνουν, θα την κάνουν τ' αλατιού.
Άσ' την να παλέψει για τον εαυτό της, μικρή γάτα είναι ακόμα.

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris έγραψε στις 15:10, 21-03-07:

Δεν νομίζω ότι θέλουμε να την διώξουμε.........

Παράθεση

Fate

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Fate
. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Fate έγραψε στις 15:14, 19-03-09:

Καλημέρα γατοσυντροφοι!!!
ειμαι νέα στη παρεα σας .Ιδου η ιστορία μου.εγω εχω 3 γάτες.τον ιγκον ενας περσικος ιμαλλαϊων ο μεγαλυτερος της παρεας εχει πατησει τα 9 .ειναι ο εικονιζομενος!αν ηταν ανθρωπος θα ηταν ο κατακουζινος !!!!ησυχος με ενα βλεμμα εγω ειμαι και κανεις αλλος!οταν τον εχεις αγκαλια και δε θελει το καταλαβαινεις σε κοιταει με ενα βλεμμα απαξιωτικο!αρχοντικο γατι!ναζιαρης ειναι μονο σε αυτους που ξερεις και αγαπα ολοι οι αλλοι του ειναι απλως αδιαφοροι....Δευτερος ο camel ,6 χρόνων,η αγάπη μου.μαζι περασαμε τη φοιτητικη μου ζωη μαζι στα δυσκολα και στα ευκολα.περσικος σκετο.κοινωνικοτατος,τρελα αγαπησιαρης και απαιτητικος με ιδιοτροπιες και ενα βλεμμα που δε μπορεις να του αρνηθεις τιποτα.ηταν το μονο γατι που ειχα και δε πηγαινε στη τουαλεττα του πηγαινε ακριβως απ΄εξω!εχει κανει απειρα ταξιδια και γενικα νομιζει οτι ειναι σκυλος!!!τον λατρευω απλα!
οταν γυρισα απο φοιτητρια και εφερα και τον camel μαζι ειχαμε ενα θεμα στο να συμβιωσουν αλλα ξεπεραστηκε .πειραζε ο camel ton igkon αυτος εφευγε εκανε και ενα χου για να το παιξει αντρας και αυτο.τον ξαναπειραζε ωσπου ο ιγκον δεν εκανε τιποτα και ο καμελ αποφασισε οτι ειναι ξενερωτος και σταματησε να τον πειραζει και ολα καλα!
το προβλημα ειναι το καινουργιο μέλος της παρεας η μπουμπου....λεπτεπιλεπτη γατουλα, στα χρωματα της καραμελας με αρκετο τριχωμα ομορφη μουσουδα και με 2 πανεμορφα πρασινα ματια.απο οτι ειπε ο κτηνιατρος μιση αγκυρας.τη βρηκα στο δρομο μια μερα οταν γυριζα απο τη δουλεια δε μπορεσα να αντισταθω και να μη τη παρω! ειναι μαζι μας περιπου 6 μήνες.καταπληκτικη γατα σωστη κυρια!κερδισε αμεσως τις εντυπωσεις ιδιαιτερα της μαμας μου.και εδω δημιουργηται το προβλημα....ο καμελ τη μισει!ο ιγκον συνεχιζει να αδιαφορει.αλλα τη πρωτη φορα που τη συναντησε ο καμελινος της ορμηξε δεν τον εχω ξαναδει ετσι ποτε!δε τον προλαβαινα τη κυνηγουσε σε ολο το σπιτι και το αρπαξε το κακομοιρουλη τον μαλωσα πολυ αλλα σκασιλα του και αλλες φορες προσπαθησα να τους φερω σε επαφη αλλα τιποτα .τι θα κανω πρεπει να βρω μια λυση γιατι αλλιως αργα η γρηγορα καποιος θα πρεπει να αποχωρησει.και τον καμελ δεν τον αλλασω αλλα την εχω αγαπησει την ατιμη την μπουμπου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ
H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,868 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 15:22, 19-03-09:

Σε συμπονω και σε καταλαβαινω....ειναι στειρωμενοι οι γατοι σου ε?
Ποσος καιρος ειναι που εφερες τη Μπουμπου?
Υπαρχει μια τακτικη οταν φερνουμε νεο μελος στο σπιτι...κι εγω δεν την ηξερα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Fate

Νεοφερμένος

O Fate έγραψε στις 17:55, 19-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΟΥΛΗ
Σε συμπονω και σε καταλαβαινω....ειναι στειρωμενοι οι γατοι σου ε?
Ποσος καιρος ειναι που εφερες τη Μπουμπου?
Υπαρχει μια τακτικη οταν φερνουμε νεο μελος στο σπιτι...κι εγω δεν την ηξερα...
ναι ειναι και οι 2 ειναι στρειρωμενοι.ειναι κανα 5 μηνο σπιτι..ειναι ηρεμη γατουλα η κακομοιρα αν και τωρα περναει τη δευτερη περιοδο οιστρου και μας εχει βγαλει το λαδι!τους 2 γατους αναγκαστηκα να τους απομονωσω δεν υπαρχει περιπτωση ο καμελ να μη της επιτεθει.δε το καταλαβαινω...ειναι κοινωνικοτατος και δε τσαντιζεται ευκολα φανταστητε μολις γυρισαμε απο κουρεμα - μπανιο- νυχια και ηταν-ειναι τοσο ηρεμος που δε παιρνει ναρκωση .τι εχει παθει με τη μπουμπου δε ξερω ειλικρινα!ρε γαμωτο οταν τον κουρευω μου φαινεται τοσο μικρουλης ασε που φαινεται τεραστιο το κεφαλι του,αν και ολοι μου λενε πως μοιαζει με λιονταρι.θα τον βαλω αvatar να καταλαβαιτε περι τινος προκειται...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,710 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:03, 19-03-09:

Ριξε μια ματια εδω κι εδω.Το οτι ειναι αστειρωτη η γατουλα μπορει να επηρεαζει,ισως ακομα και στειρωμενοι να μυριζουν τις ορμονες και αυτο να τους αναστατωνει.Επισης μπορεις να δοκιμασεις Feliway,ισως βοηθησει να χαλαρωσουν.Δοκιμασε να παιζεις και με τα τρια μαζι,και να κρατας απασχολημενα οσο ειναι στον ιδιο χωρο.Ανακατεψε τα κουβερτακια τους και τα παιχνιδια τους για να συνηθιζουν το ενα τη μυρωδια του αλλου.Τελος,δοκιμασε να βαλεις λιγο ταλκ στο μετωπο αναμεσα στα αυτακια τους,ισως βοηθησει να ειναι πιο ουδετερη η μυρωδια τους.
Και ανοιξε μας ενα θεμα τωρα να μας γνωρισεις τα γατονια σου,τι νομιζες,για την καλη μας την καρδια σου διναμε τοσες ωρες συμβουλες;

Παράθεση

Fate

Νεοφερμένος

O Fate έγραψε στις 18:29, 19-03-09:

εννοειται και θα σας τα γνωρισω!αν και τωρα κουρεμενος ο καμελινος μου μου φαινεται πολυ ασχημος...αλλα ολο τι ομορφο αγορι εισαι εσυ του λεω!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,710 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:36, 19-03-09:

Καλα κανεις,να παρηγοριεται!
Γιατι τον κουρεψες αν επιτρεπεται;Περνα αν θες κι απο τους Persian maniacs που μιλανε για τους μαλλιαδες τους.

Παράθεση

Fate

Νεοφερμένος

O Fate έγραψε στις 18:42, 19-03-09:

ξερεις τι ειναι να εχεις 2 περσικα μεσα στο σπιτι και να μαδανε??????δε φανταζεσαι εμενα δε με πειραζει εχω συνηθισει τις τριχες.αλλα την μανα μου ποιος την ακουει????αν και αυτη τη φορα το εκανα γιατι απο τοτε που αρχισα να τον κουρευω περιπου 3-4 φορες τον εχω ξανακουρεψει βγαζει το 3πλασιο μαλλι και μπερδευεται πολυ ευκολα δε μπορει να το ανεχτει και οτι κομπο βρει αρχιζει και το τραβαει.και ετσι το αποφασισα.θελω να ανεβασω το καμελ σαν αναταρ αλλα δε μπορω κατι συμβαινει με το μεγεθος της εικονας.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:56, 19-03-09:

Οταν τον κουρευεις να τον συνηθιζεις στη βουρτσα για να μην κανει κομπους.Ειναι τοσο ομορφο το τριχωμα τους...Αυτη ειναι η μαγεια των μακρυτριχων.
Βαλε αλλιως φωτο,πατα quick reply,επεξεργαστης κειμενου,διαχειριση συνημμενων αρχειων και διαλεξε τις εικονες που θες.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,361 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 19:04, 19-03-09:

Θα προσαρμοστει αλλα θα παρει χρονο. καλο ειναι να στειρωσεις τη μπουμπου το συντομοτερο και μετα να παρεις ενα κλουβακι προσαρμογής (λαγου μεγαλο) εκει θα βαλεις τον καμελ λιγο σκεπασμενο αλλα να βλεπει και θα αφησει τα αλλα να τριγυρνανε να αρχισει να συνηθισει την παρουσια και θα τα μαλωνεις ολαοταν πανε να επιτεθουν.

Μετα απο καμμια ωρα δυο θα βγαλεις τον καμελ και θα βαλεις τη μπουμπου μεσα. Ενω ειστε ολοι μαζι αυτα για να ελεγχεις τι κανουν και να τα μαλωνεις αμα παν να επιτεθουν.

Θα χρειαστει να εισαι λιγο "σκληρη" ( να μη λυγισεις και βγαλεις καποιο απο το κλουβι προωρα)με αυτη τη μεθοδο αλλα α το κανεις αρκετες μερες σταδιακα θα αρχισει αν ανεχεται το ενα το αλλο. Μπορει ποτε να μην αγαπηθουν αλλα θα ζουν ολα μαζι και... στα δυσκολα( ηλεκτρικη σκουπα κεραυνοι) μπορει και να τα πιασεις σε κοντινή αποσταση το ενα με το αλλο η στο ιδιο μέρος.

Παράθεση

Fate

Νεοφερμένος

O Fate έγραψε στις 19:16, 19-03-09:

μη γελασετε...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:21, 19-03-09:

Ξαναπροσπαθησε,δε φαινεται κατι αν κι εχει κενο κατω απο τη δημοσιευση σου.

Παράθεση

Fate

Νεοφερμένος

O Fate έγραψε στις 20:02, 19-03-09:

http://mycat.e-steki.gr/gallery/file...09_18.2401.JPG για δειτε εδω...

Παράθεση

Ntontini (Κωνσταντίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ntontini
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,412 μηνύματα.

H Ntontini έγραψε στις 21:46, 19-03-09:

Ειναι πολυ αστειος

Παράθεση

evita13

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη evita13
H evita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H evita13 έγραψε στις 00:42, 25-05-11:

Γειά σας! Έχω δύο γάτους και μιά γατούλα, το τελευταίο διάστημα γίνεται ''πόλεμος'' ανάμεσα στα δύο αρσενικά και εγώ τρέχω συνέχεια στον κήπο (ζουνε στην αυλή) να τα χωρίσω. Ο ένας γάτος είναι 3 χρονών και είναι αυτός που επιτίθεται, ενώ ο άλλος είναι 1 χρόνου και πολύ φοβισμένος από τις επιθέσεις του μεγάλου, μάλιστα τελευταία με το παραμικρό θόρυβο που ακούει πετάγεται. Δύο φορές συνέλαβα τον μέγαλο γάτο να έχει βγάλει ολόκληρες τούφες απο τον μικρό και φοβάμαι μήπως τον τραυματίσει. Εδώ να κάνω μια παρένθεση και να σας πω ότι είχα έναν ακόμα γάτο και τον έχασα (εξαφανίστηκε) πριν ένα χρόνο και φοβάμαι οτι τον κυνήγησε ο μεγάλος γάτος, γιατι την ίδια μέρα που εξαφανίστηκε είδα τούφες του στην αυλή και αίματα. Οπως καταλαβαίνεται τώρα φοβάμαι πολύ μην συμβεί κάτι ανάλογο και στον μικρό γάτο μου και τον χάσω και αυτόν, γιατί δεν μπορώ να είμαι όλη την ώρα εκεί να τα χωρίζω. Θα ήθελα πολύ την γνώμη σας, αν σας έχει τύχει κάτι ανάλογο και πως το αντιμετωπίσατε??? ευχαριστώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Degen (Γιωργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Degen
Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O Degen εμ? έγραψε στις 00:53, 25-05-11:

βρες εναν τροπο να χωρισεις τουσ χωρουσ τους και αφησε τα μαζι μονο οταν εισαι μπροστα.αμα κανουν κατι κακο χωρισατε και οταν καθονται ησυχα η συμφιλιωθουν δωστους μια ανταμοιβη π.χ χαδια,τις αγαπημενες τους κροκετες κτλπ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,510 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 03:59, 25-05-11:

καταρχην στειρωμενα ειναι? γιατι αν δεν ειναι ειναι αυτος ο λογος που τσακωνονται τα αρσενικα μεταξυ τους.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evita13

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη evita13
H evita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H evita13 έγραψε στις 15:40, 25-05-11:

Δεν είναι στειρωμένα και σκέφτομαι να στειρώσω τον μεγάλο γάτο μήπως και ηρεμήσει, γιατί πραγματικά έχει γίνει πολύ επιθετικός, σήμερα πάλι τσακώθηκαν, κόντεψε κυριολεκτικά να τον ''φάει'' τον μικρό. Τον μικρό δεν θέλω να τον στειρώσω για να ζευγαρώσει με την γατούλα.
Οσο για να χωρίσω τον κήπο και να είναι χωριστά, είναι δύσκολο...η μονη ελπίδα είναι να στειρώσω τον μεγάλο, λέτε τελικά αυτό να λύσει το πρόβλημα??????

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    alcyone, arajohn, Claire Rentfield, nasstazia, Thanos-Jasmin

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Καβγάδες μετά τη βόλτα - Από χριστινα-randa
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-08-12 στις 20:15.
    • Γνωριμία μεταξύ 3 γατιών!!! - Από aiorasky
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-07-12 στις 04:46.
    • Δολοφονίες γατιών - Από nikolass
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-03-09 στις 00:39.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους