Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,148 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,651 μηνύματα σε 96,015 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 622 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτος στο μπαλκόνι μόνιμα

βουλα54924

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη βουλα54924
H βουλα54924 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H βουλα54924 έγραψε στις 15:49, 05-11-10:

παιδιά γειά σας,
ήθελα να ρωτήσω όποιον εχει γνώση απο γάτες, αν μπορεί ένας στειρωμένος γάτος να μείνει μόνιμα στο μπαλκόνι. μετακόμοισα πρόσφατα σε ένα καινούριο διαμέρισμα με μεγάλη βεράντα και φυσικά πήρα μαζί μου και τον γάτο μου. στο παλιο σπίτι μας, τις περισσοτερες ώρες τις περνούσε στο μπαλκόνι (πολύ μικρότερο απο αυτό που έχω τώρα) και εμπαινε και μέσα στο διαμέρισμα όποτε ήθελε. επειδή όμως δυσκολεύομαι αφάνταστα με τις τρίχες μεσα στο σπίτι και αφου τωρα έχω πια βεράντα, σκεφτηκα ο γάτος να μενει μόνιμα σε αυτήν. του πήρα και ενα σκυλοσπιτο για τα κρύα και τον εχω μονιμα εκει. προς το παρον δεν φαίνεται πλήρως εγλειματισμενος με το περιβάλλον, δείχνει να φοβαται με τους θορυβους αλλα ούτε και ιδιαίτερα ανήσυχος. τρωει κανονικα και χουρχουριζει όταν με βλέπει. δεν ειμαι σίγουρη όμως αν είναι ευτυχισμένος εκει και μήπως μακροπρόθεσμα υπαρξει προβλημα. μέσα στο σπίτι δεν θέλω να μπαινει γιατι δεν μπορώ να καθαρίζω λόγο χρόνου ευκολα τις τρίχες του και να τον περιορίσω να μην ανεβαίνει όπου μπορεί, στο τραπέζι στον νεροχύτη κτλ. εχετε καμια γνώμη αν ζουν ή όχι οι γάτες στις βεράντες?
ευχαριστώ προκαταβολικά για όποιον μπεί στον κόπο να μου απαντήσει!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

κζ8 (μαρια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη κζ8
H μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 8 γάτες (ουυυυυυ.....ενα σωρο έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H κζ8 έγραψε στις 16:20, 05-11-10:

αυτο που θα σου πω ειναι απλα η αποψη μου και μονο
πιστευω οτι ειναι επικινδυνο να μενει μονιμα εκει κ μαλιστα χωρις επιβλεψη,ακομη κ να το κανεις το μπαλκονι οχυρο γατος ειναι κ δεν ξερεις τι μπορει να συμβει.
για τους παγκους μπορεις να τους καθαριζεις πριν μαγειρεψεις
για τις τριχες θα βρεις ενα προιον να τις μαζευεις κ θα παρεις κ μια χτενα για το γατο σου.
πιστευω οτι δεν μπορουμε να εχουμε ενα ζωο χωρις τις τριχες,εμετους,διαρροιες κτλ,απο τη στιγμη που ανελαβες να το φροντιζεις ειναι κ αυτα μεσα στη ζωη.αυτη ειναι η δικη μου αποψη.
φιλικα,κατερινα
μια λυση ειναι κατι τετοιο
http://media.zooplus.com/bilder/prot...etz_tran_1.jpg
http://mycat.e-steki.gr/attachment.p...3&d=1210778348

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youla
H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 388 μηνύματα.

H youla έγραψε στις 16:26, 05-11-10:

Καλησπέρα
από τη δική μου εμπειρία ζώντας με γάτες πολλά χρόνια έχω να σου πω ότι μια γάτα που ζει μόνιμα σε μικρό χώρο και χωρίς συντροφιά είναι δυστυχισμένη και καταλήγει νευρωτική, ακόμα και αν δεν το δείχνει. Θα σου πρότεινα να περνάει κάποιες ώρες σε δωμάτιο του σπιτιού σου για να έχει και επαφή μαζί σου. Να τη χαιδεύεις, να παίζετε κλπ. Μπορείς να βάζεις απλά καλύμματα μόνο για τις ώρες που είναι μέσα για να μη σκορπάει τις τρίχες της παντού. Να έχεις υπόψη σου ότι αν το ζώο κάνει τα εμβόλια του και κάνει εσωτερική και εξωτερική αποπαρασίτωση δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς από τις τρίχες του. Αν, επίσης τη χτενίζεις μια - δυο φορές την εβδομάδα οι τρίχες που θα βγάζει θα είναι ελάχιστες. Τέλος, επειδή οι γάτες είναι πολύ ευαίσθητες στο κρύο θα πρέπει να σιγουρευτείς ότι η φωλιά που της έχεις φτιάξει στο μπαλκόνι είναι αρκετά ζεστή για τις κρύες νύχτες του χειμώνα.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 6,449 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 17:57, 05-11-10:

...δεν ξέρω...είναι όλα πολύ σχετικά...
Αν μου έλεγες ότι ¨μάζεψες¨ ένα γατάκι απ'το δρόμο,και σκεφτόσουν να το φιλοξενήσεις σε ένα περιφραγμένο μπαλκόνι,οκ,θα συμφωνούσα...Κατά το μη χείρον βέλτιστον,και μη θεωρώντας το και πάλι την ιδανική σαν λύση...
Μα το να βγάλεις στο μπαλκόνι ένα πλάσμα που εσύ επέλεξες να το μάθεις να ζει σε ένα περιβάλλον θαλπωρής,και όλο αυτό επειδή έχει τρίχες,τις οποίες ήξερες εξαρχής ότι είχε ...δεν ξέρω...εσύ πώς το αξιολογείς σαν λύση;;Κατά την ταπεινή μου άποψη,μου φαίνεται λίγο άδικα¨τιμωρητική¨ σαν πράξη,κάτι σαν εξοστρακισμός,καθώς επίσης επιφανειακή και εγωκεντρική ....Σόρυ!
Το πλάσμα αυτό δεν μπορεί να εκφραστεί λεκτικά να σου πει και την δική του άποψη,να σου πει¨δεν μ'αρέσει εδώ!Γιατί με τιμωρείς;Tί σου έκανα;Γιατί να μην ζω όπως πριν;¨
Απ'την άλλη πώς μπορείς να ευχαριστιέσαι την συμβίωση-αν και πλέον δεν μιλάμε για συμβίωση-με ένα πλάσμα,όταν σας χωρίζει ένα ψυχρό τζάμι;Δεν νιώθεις την ανάγκη να είναι κοινωνός και μέτοχος της καθημερινότητάς σου;Kαι εσύ της δικής του;Με τις τρίχες του ,τα γουργουρητά του,τα παιχνίδια του, με όλα τα καλά του και όλα τα ¨κακά¨ του...
Δεν αναφέρεις καν το όνομα του!Γράφεις ¨ένας γάτος¨...Πώς τον λένε τον γατούλη σου;;;
Για σκέψου λίγο και την μεριά του γατούλη σου!
Φιλικά...

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

βουλα54924

Νεοφερμένος

H βουλα54924 έγραψε στις 18:13, 05-11-10:

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
θα προσπαθήσω για αρχή να του αφήνω τις ώρες που βλεπουμε τηλεόραση να μπαίνει και αυτός μέσα και μετα θα τον βγάζω έξω αν και θα το κακοφανεί πολύ και δεν θα αφήσει την γειτονια ήσυχη απο τα νιαουρισματα του. τουλάχιστον μεχρι να πιασουν για καλά τα κρύα.
αν και τον αγαπαω και δεν με ενοχλεί καθόλου να τον φροντίζω όσο αφορα το φαγητό του, την αμμο του, τα παιχνιδια του κτλ. τους εμμετους του (όταν τρωει λαιμαργα) όσο αφορά το οτι αναβαινει παντού και τις τριχες του δεν το αντεχω. οταν με παρακαλεσε η φιλη μου να τον πάρω σπίτι μου (τον ειχε βρει μικρο στον δρόμο) δεν ήξερα τι ακριβως σημαινε η συγκατοικιση με εναν γάτο. δεν μου ειπε και αυτή για τις δυσκολιες και φαινόταν πολυ απελπισμένη που δεν είχε που να τον παει και ετσι ειπα αυθορμητα το ναι.τωρα θα το σκεφτόμουν να ξαναπάρω ζώο στο σπίτι αν και ο γυφτουλας (αυτό ειναι το ονομα του ) ευχομαι να ζήσει για πολλα χρόνια μαζι μου.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 κουνελάκια (Άλεξ και Μήνα) και κατι αλλα ζωακια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,085 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 18:22, 05-11-10:

Καλο ειναι η γατουλα σου να μην ειναι στο μπαλκονι, γιατι θα ειναι στενοχορεμενη και μονη της. Υπαρχουν διαφορες λυσεις για να αποφυγεις τις τριχες.(δεν εχουν μονο οι γατοφιλοι το προβλημα της τριχας) Οι γατουλες ειναι πολυ χαδιαρες και τους αρεσει να ειναι με το ατομο που την φροντιζει. Μπορεις να την αφησεις να μπαινοβγαινει στο μπαλκονι. Ελπιζω να σε βοηθησουν οι συμβουλες μας. Φιλικα

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 50,510 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:13, 05-11-10:

Καλησπερα.
Εκτος του οτι η βεραντα ειναι επικυνδηνη,εχουμε δει απειρες περιπτωσεις γατιων που εχουν πεσει..με τραγικες συνεπειες,δεν το βρισκεις απανθρωπο μια γατα να ζει μονιμα στη βεραντα; Ειδικα οι γατες θελουν οπωσδηποτε τη συντροφεια του ανθρωπου,εκτος και αν μενουν πολλες μαζι γατες..Αληθεια..αν χρειαστει να λειψεις..που θα την αφησεις;; στην βεραντα;; Και χωρις να θελω να κανω κριτικη,αναρωτιεμαι..οταν πηρες τη γατα..δεν ηξερες οτι εχει τριχες;
Όλοι οσοι εχουμε γατες,και πιστεψε μας..ειμαστε πολλοι( Νο 1 κατοικιδιο μεσα σε σπιτια η γατα παγκοσμιως),αντιμετωπιζουμε το προβλημα της τριχας.Μονο που πλεον δεν το βλεπουμε σαν προβλημα,γιατι ειναι δεδομενο οτι οταν υιοθετησεις μια γατα..θα το εχεις και αυτο,δεν παιρνεις λουτρινο..ζωντανο οργανισμο εχεις σπιτι σου.Απλα καθαριζουμε λιγο παραπανω..εχουμε τα ρολακια μας,τη γατα μας αποπαρασιτωμενη εσωτερικα και εξωτερικα,στειρωμενη και εμβολιασμενη...και δεν υπαρχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα για να σιχαθουμε...ή να φοβηθουμε,γιατι δεν υπαρχει κανενας απολυτως κινδυνος απο τη γατα.
Ξανασκεψου το.Το να ζει η γατα αποκλειστικα εξω.στη βεραντα..ειναι πραγματικα απανθρωπο..και συνιστα και κακοποιηση ζωου.Απο το να ζησει ο γατος αποκλειστικα στη βεραντα...καλυτερα θα ηταν να τον δωσεις σε καποιον που θα μπορει να τον εχει μεσα,και να του δωσει αυτα που του αξιζουν..Φιλικα..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 19:32, 05-11-10:

το προβλημα με τις τριχες λυνεται πολυ ευκολα χτενιζοντας το γατουλη συχνα. Δεν τρεχει και τιποτα αν κατσεις πανω σε μια τριχα. Εγω προσωπικα δεν θα τον αφηνα να ζει μονιμα σε ενα μπαλκονι απομονωμενος και αποκλεισμενος απο την οικογενεια του. Το βρισκω πολυ αδικο γι' αυτον. Αν ειναι να περασει το υπολοιπο της ζωης του εκει καλυτερα να τον χαρισεις σε καποιον που θα του παρεχει καλυτερες συνθηκες διαβιωσης.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mary-babis

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη mary-babis
H mary-babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 545 μηνύματα.

H mary-babis έγραψε στις 20:00, 05-11-10:

Γεια σου! Και εγω με την σειρα μου βρισκω λιγο απανθρωπο να αφησεις την γατουλα σου να ζει μονιμα στο μπαλκονι (το μονιμα το λεω επειδη αναφερεις οτι θα την βαζεις στο σπιτι οταν βλεπεις τηλεοραση) Δεν ειναι κριμα να περναει τοσες ωρες μονο του στο μπαλκονι;Περα απο τους κινδυνους που υπαρχουν.Εκτος απο αυτο με το να ειναι στο μπαλκονι σημαινει οτι δεν θα περνας πολλες ωρες μαζι της και εχει αναγκη και τα χαδια και σιγουρα την εχεις κ εσυ αυτη την αναγκη υποθετω..Επισης σε οσο δυσκολη θεση να βρισκοταν η φιλη σου δεν λες αυθορμητα "ναι" οταν προκειται για μια ψιχουλα.Εχει ευθυνες οπως ενας ανθρωπος.Αν επροκειτο να υιοθετησεις ενα παιδακι θα ειχες παρομοιες υποχρεωσεις.Δεν θα το υιοθετουσες αυθορμητα...Με ολο τον σεβασμο στα λεω αυτα.
Το θεμα με τις τριχες δεν ειναι τιποτα.Απλα βουρτζιζε την τακτικα και βαλε καλυματα στους καναπεδες τα οποια και θα πλενεις τακτικα.Αυτα κ απο μενα!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

βουλα54924

Νεοφερμένος

H βουλα54924 έγραψε στις 20:26, 05-11-10:

σορυ που θα το πω αλλα το σκεφτομαι. δηλαδη αυτα που ζουν στους δρομους βρίσκουν καλύτερα καταλύματα απο το ωραίο σκυλόσπιτο που του εχω φτιαξει εγω στην βεράντα του γύφτουλα? και επειδή είναι εξω δεν σημαίνει οτι δεν παίζουμε και δεν εχει χάδια. μόνο το προβλημα χώρου (γιατί όσο και να πεις τα τετραγωνικά δεν είναι και τόσα πολλα σε μια βεραντα για εναν γάτο) καταλαβαίνω σαν σοβαρο μειονέκτημα και όχι τόσο το κρύο ή τα χαδια ή αλλους κινδύνους όπως το να πέσει, γιατί σε αυτό δεν δίνω καμια πιθανοτητα να συμβεί.
θα συμβουλευτώ και τον κτηνιατρο του όταν το πάω, να μου πει και αυτός ως ειδικός.
ευχαριστω και πάλι ολους

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 50,510 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:38, 05-11-10:

Αυτα που ειναι στους δρομους..θεωρουνται ΑΔΕΣΠΟΤΑ..το δικο σου δεσποζομενο..ειναι μια πολυ σημαντικη διαφορα αυτη..
Οποιοδηποτε ζωακι σε μια βεραντα..θα ειναι δυστυχισμενο...ειναι κριμα που δεν το καταλαβαινεις.
Κανεις δεν μας υποχρεωνει να υιοθετησουμε μια ψυχουλα..ειναι δικια μας αποφαση, οταν ομως το κανουμε ειμαστε υποχρεωμενοι να κανουμε τα καλυτερα για αυτο.Αλλιως καλυτερα να παει εκει που θα του δωσουν καλυτερη ζωη.
ΥΓ Και επειδη ειναι σημαντικο,θα σε ξαναρωτησω..σε περιπτωση που χρειαστει να πας καπου,διακοπες κλπ..τι θα γινει το ζωακι;;; θα τη βγαλει στην βεραντα;;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

βουλα54924

Νεοφερμένος

H βουλα54924 έγραψε στις 21:11, 05-11-10:

όταν παω διακοπες τον αφήνω στην φίλη μου. καθώς και όταν αρρωστησε ο πατερας και δεν μπορούσε να μείνει με τον γύφτουλα στο σπίτι (για 6 μήνες) τον πήγα στην φίλη μου. εχει που να μεινει στις διακοπές λοιπόν.
να ρωτήσω κατι
όταν δεν ειναι ευτυχισμενος ενας γάτος πως το καταλαβαινουμε?
ο δικος μου συνηθιζε όταν δεν του άρεσε κάτι να νιαουρίζει συνεχώς και να γρατσουνάει ότι βρεί. επίσης όταν τον επαιρνα αγκαλιά δεν χουρχουριζε. τώρα όμως αυτά δεν συμβαίνουν.χουρχουρίζει όταν τον παίρνω αγκαλιά και η μόνη αλλαγή του είναι ότι βαριέται να παιξει και φοβάται και λίγο παραπάνω τους θορύβους. αλλά αυτό πιστεύω συμβαίνει γιατί δεν εχει συνηθίσει ακομη το νεο περιβάλλον.
δεν θέλω να τον δώσω αλλου γιατί τον αγαπαω αλλα μην μήπως είμαστε υπερβολικοί και δίνουμε ανθρώπινη υπόσταση στο τι αρέσει σε ένα γάτο αναλογα με τις δικές μας ανάγκες???

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:16, 05-11-10:

Καθολου υπερβολικοι δεν ειμαστε..πιστεψε με.. Ειναι δυνατον να πιστευεις..οτι το γατακι θα ειναι ευτυχισμενο σε μια βεραντα;;; ειδικα η γατα,σου ξαναλεω..οτι ΔΕΝ μπορει χωρις παρεα..
Τα ζωα,δεν τα παιρνουμε για να τα τοποθετουμε σε μια βεραντα...για αυτο και θεωρειται κακοποιηση..επιμενω σε αυτο..

Παράθεση

βουλα54924

Νεοφερμένος

H βουλα54924 έγραψε στις 21:23, 05-11-10:

οκ δεν το πιστευω ότι τον κακοποιώ.
θα κανω μια ερευνα ρωτώντας 2-3 κτηνιάτρους και μετα αποφασίζω πως θα το χειριστώ.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:26, 05-11-10:

ενας γατος στο μπαλκονι ουτε να τρεξει μπορει, ουτε να σκαρφαλωσει. Του στερεις δηλαδη βασικα πραγματα. Οι γατες δεν χρειαζονται μονο χορο για να καθονται, να κοιμουνται, να τρωνε και να πινουν αλλα και να γυμναζονται. Ειναι πολυ βασικο αυτο για την υγεια του. Ενας γατος στο μπαλκονι σιγουρα μπορει να επιβιωσει, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα καλοπερναει

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:33, 05-11-10:

Το να μενει ο γατος μονιμα στην βεραντα..απαγορευεται και απο το νομο....δες εδω...http://mycat.e-steki.gr/showthread.php?t=22052 αρθρο 6...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,084 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 00:09, 06-11-10:

Γεια σου. Είμαι σίγουρη ότι σε απασχολεί η ευτυχία του γάτου αυτού γι' αυτό και έγραψες σε αυτό το σάιτ. Όμως είναι καλά να είσαι και προετοιμασμένη να ακούσεις κάποια πράγματα που ίσως και να μη σου αρέσουν.
Νιώθώ ότι το γατάκι σου δεν μπορεί να είναι ευτυχισμένο.. Πως μπορεί αν περνά όλη του τη μέρα φυλακισμένο σε ένα χώρο χωρίς εναλλαγές, χωρίς ουσιαστική επαφή με άλλο πλάσμα; Ναι, σίγουρα θα του μιλάς και μπορεί και να το χαϊδεύεις κιόλας αλλά πόση ώρα μένεις μαζί του; Αρρωσταίνω όταν αργώ να μπω σπίτι και νιώθω ότι το γατάκι μου είναι μόνο του.. Έτσι μόλις μπω σπίτι, το βγάζω βόλτα, του παίζω, ξαπλώνω μαζί του στο καναπέ και βλέπουμε τηλεόραση, το μεταφέρω αγγαλιά στο κρεβάτι και του ανοίγω να βγει στη περιφραγμένη αυλή μόλις με ξυπνήσει τα ξημερώματα αφήνοντας του πάντα την επιλογή να μπει και πάλι σπίτι αν κάτι τον τρομάξει η αν απλά θέλει να επιστρέψει κοντά μου.. Και πάλι νιώθω τύψεις για όσα δεν του προσφέρω! Αν γίνομαι υπερβολική; Χμμ... από τη στιγμή που πήρα αυτό τον μικρούλη είμαι υπεύθυνη εγώ για την ευτυχία του και κανένας άλλος.. Και από τη στιγμή που δεν μπορεί να μου μιλήσει ή να επιλέξει από μόνος του τι πραγματικά θέλει να κάνει είμαι υποχρεωμένη να προβλέπω τις ανάγκες του και να κάνω ότι καλύτερο μπορώ! Και πριν μιλήσω για τις τρίχες θα σου πω ότι ο δικός μου είναι ικανός να ψεκάσει κιόλας μέσα στο σαλόνι αν δει άλλο γάτο από το παράθυρο.. Δεν είναι πάντα ονειρική λοιπόν η συμβίωση μας.. Αλλά δεν θα άλλαζα τίποτα. Γιατί αυτό το πλασματάκι μου έστειλε ο Θεός και αυτό θέλω. Έτσι όπως είναι. Με τη γουνίτσα του, με τις φοβίες του, με τα καμώματα του.
Τα αδέσποτα αν με ρωτάς, δεν βρίσκονται σε καλύτερη θέση αλλά τουλάχιστον έχουν την ελευθερία τους που είναι καλύτερο από το να ζουν περιορισμένα σε ένα μπαλκόνι μερα μπει μέρα βγει. Η άποψή μου λοιπόν είναι αν αγαπάς αυτό το πλάσμα έχεις δυο μονάχα επιλογές:
Ή του ανοίγεις τη πόρτα του μπαλκονιού για να μπει στο σπίτι ή τη πόρτα της εξώπορτας δίνοντας τον για υιοθεσία κάπου όπου θα έχει καλύτερες συνθήκες ζωής. Δεν είναι κακό να μη μπορείς να ανεχτείς τη τρίχα του γάτου. Είναι όμως κακό να τιμωρείται ο γατούλης αυτός επειδή εσύ δεν μπορείς τη τρίχα..

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:32, 06-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Jejebel
Δεν είναι κακό να μη μπορείς να ανεχτείς τη τρίχα του γάτου. Είναι όμως κακό να τιμωρείται ο γατούλης αυτός επειδή εσύ δεν μπορείς τη τρίχα..
Ότι πιο σωστο εχει γραφτει σε αυτο το θεμα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ceres Victoria : 06-11-10 στις 00:55. Αιτία: διορθωση quote
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 6,449 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 11:31, 06-11-10:

Κοίτα,χωρίς να θέλω να ακυρώσω τον κάθε κτηνίατρο,το πώς θα διαχειριστώ ζητήματα αρχών και κοσμοθεωρίας αν το θέλεις σε σχέση με αυτά τα πλάσματα,δεν θα μου το υποδείξει κανένας κτηνίατρος...Η καρδιά μου είναι η μόνη αρμόδια για να το κρίνει και αυτή εμπιστεύομαι πέρα και πάνω απ'τον οποιοδήποτε κτηνίατρο...Δεν έχω σπουδάσει κτηνιατρική για να ξέρω πρακτικά θέματα,που είναι σε θέση να μου προτείνει ο εκάστοτε γιατρός,όμως για θέματα ισοτιμίας και σεβασμού έχω αποκρυσταλλώσει άποψη...
Προσπαθώ να εξοστρακίζω την δική μου εγωκεντρικότητα,από το να εξοστρακίζω αυτά τα υπέροχα πλάσματα....
Τα γατούλια μου έχουν όνομα και υπόσταση.Είναι η μελίνα και ο αχιλλέας,και δεν πρόκειται για μια σχέση απρόσωπη...
Τα κοιτάζω και προσπαθώ να μαντέψω πώς θα μπορούσα να κάνω την ζωούλα τους καλύτερη,και όχι πως θα κάνω την δική μου πιο βολική...
Δεν θα μπορούσα να είμαι χωμένη στην καναπεδούμπα μου,και να με κοιτάζουν αυτά τα ματάκια πίσω από ένα ψυχρό τζάμι...
Oύτε θα μπορούσα να κοιμάμαι στην κρεβατάρα μουκαι στα ζεστά μου και αυτά να είναι στην ¨ομηρία¨ του μπαλκονιού...
Τα θέλω μέτοχους και κοινωνούς στην καθημερινότητά μου,και εγώ θέλω να ρουφάω και ν'απολαμβάνω την κάθε τους στιγμή....
Ανθρώπινη υπόσταση,όπως λες, στα γατιά μου δεν δίνω και δεν πρόκειται να δώσω....Δεν έχω την απαίτηση να μου βάλουν ηλεκτρική και να μαζέψουν με ρολό τις τρίχες τους....Ωστόσο γνωρίζω καλά,ότι όπως πεινάω εγώ που είμαι άνθρωπος,πεινάνε και αυτά...Όπως κρυώνω εγώ,κρυώνουν κ'αυτά...
Με μια διαφορά...εγώ αποφασίζω για τον εαυτό μου...αυτά περιμένουν από εμένα ν'αποφασίσω γ'αυτά...Οπότε η ποιότητα της ζωής τους και της σχέσης μας έχει να κάνει με μένα.......

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,291 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 21:16, 08-11-10:

Γιατι δε βγαινεις εσυ στη βεραντα?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

danai_ns (Δανάη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη danai_ns
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H danai_ns έγραψε στις 20:14, 09-11-10:

Αγαπητή Βούλα,

δε θέλω σε καμία περίπτωση να σε προσβάλλω, αλλά θα σου απαντήσω με κάθε ειλικρίνεια γιατί αλλιώς δεν έχει και νόημα.
Κατ' αρχάς πρέπει να σου πω ότι θεωρώ την ιδέα σου εξαιρετικά κακή και μάλιστα τόσο που για να λέμε την αλήθεια με σόκαρε λιγάκι.
Κατ'αρχάς στο αρχικό σου μήνυμα διακρίνω κάποιες μικρές λεπτομέρειες που όμως λένε πολλά για μένα, και συγκεκριμένα:
- όπως ανέφεραν και άλλα μέλη πολύ σωστά, ο τρόπος που μιλάς για "το γάτο" φαίνεται λίγο ψυχρός και απρόσωπος.
- γράφεις ότι ο γάτος "φοβάται τους θορύβους", αλλά αμέσως μετά ότι "δε δείχνει και ιδιαίτερα ανήσυχος". Αυτό κάτι σε "έλα μωρέ τώρα" μου κάνει.
- έθεσες το μήνυμα στην κατηγορία "νέα γάτα στο σπίτι". Ενώ όπως καταλαβαίνω το σπίτι είναι καινούριο και όχι ο γάτος, αφού όπως λες τον έχεις καιρό και τον νοιάζεσαι. Λεπτομέρεια της λεπτομέρειας θα μου πεις αλλά μέσα στο γενικό κλίμα...

Όσον αφορά τώρα την ουσία, ας είμαστε λιγάκι σοβαροί. Δεν χρειάζεται κανείς να είναι κτηνίατρος για να καταλάβει το αυτονόητο, ότι μια γάτα μόνη στη βεράντα και εκτεθειμένη στις καιρικές συνθήκες, που βλέπει τον άνθρωπό της μέσα σε ένα ζεστό, ήσυχο σπίτι από το γυαλί ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να είναι ευτυχισμένη. Τι να κάνουμε τώρα δηλαδή; Να αλλάξουμε την ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ για να βολεύει τον καθένα μας; Με συγχωρείς πολύ που σου το λέω, αλλά νομίζω ότι και εσύ ξέρεις πολύ καλά ότι η κοινή λογική είναι εντελώς αντίθετη με αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις. Αν δεν το ήξερες άλλωστε, θα έβαζες σε εφαρμογή την ιδέα σου ωραία και όμορφα χωρίς να ρωτήσεις κανένα. Σε προβληματίζει όμως και πολύ καλά κάνει γιατί κάπου κι εσύ αντιλαμβάνεσαι ότι το έχεις δει λίγο ανάποδα το θέμα.

Βούλα μου, το θέμα και το ωραίο με τα ζώα είναι ότι όταν δεθούν με τον άνθρωπό τους τον αγαπούν ανιδιοτελώς. Πού αλλού να βρεις ανιδιοτελή αγάπη εδώ που ζούμε; Το έχεις εύκολο; Θα έλεγα λοιπόν αφού παίρνεις την ανιδιοτελή αγάπη του ζώου, να του ΔΩΣΕΙΣ κιόλας αυτό ακριβώς το ίδιο πράγμα. Αλλιώς δώσε το κάπου που να μπορεί να το έχει αυτό και μην μου πεις σε παρακαλώ ότι το κάνεις ήδη.

Θα έβαζες το ζώο στο ζεστό σου σπίτι, στον προσωπικό σου χώρο, με τη μυρωδιά σου και τη ζεστασιά σου, υπό τον όρο ότι δεν μαδάει! Ενώ τώρα που μαδάει το αποβάλλεις στη βεράντα! Θέτεις στο ζώο για να το βάλεις στο σπίτι σου όρους τέτοιους, στους οποίους από τη φύση του δεν μπορεί να ανταποκριθεί όσο και να το θέλει. Το καταδικάζεις να βλέπει τη μόνη του παρέα μέσα από το γυαλί γιατί η φύση πώς να το κάνουμε του έδωσε τρίχωμα (και να σημειώσω εδώ Βούλα μου ότι και εγώ μαδάω τραγικά, σίγουρα πιο πολύ από το γάτο σου. Τι να κάνει και τι να πει ο καημένος ο αδερφός μου που συγκατοικούμε. Το θεωρείς ειλικρινά λύση αυτό; Θεωρείς ότι το ζώο μπορεί ποτέ να είναι ευτυχισμένο με αυτά τα δεδομένα;

Προβάλλεις επίσης σαν επιχείρημα ότι το ζώο όταν σε βλέπει παρ' όλα αυτά γουργουρίζει. Είναι αυτό επιχείρημα; Σοβαρά τώρα. Κι εγώ αν ήμουν όλη μέρα στη βεράντα με την μπαλκονόπορτα κλειστή, όταν έβλεπα ζεστό χέρι να έρχεται να με χαϊδέψει θα ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΟΥΝ από τη χαρά μου. Όχι απλά θα γουργούριζα. Αυτό σημαίνει ότι θα ήμουν ευτυχισμένη; ΟΧΙ βέβαια. Αν βάλεις στον πεινασμένο ένα πιάτο φαγητό θα σου πει χίλια ευχαριστώ. Αυτό δε σημαίνει ότι η ζωή του είναι καλή.

Θεώρησες ότι τα υπόλοιπα μέλη που σου απάντησαν, με υπέρ του δέοντος ευγενικό και προσεκτικό τρόπο, σου λένε "υπερβολές" και ότι "δίνουν στη γάτα ανθρώπινα χαρακτηριστικά". Λυπάμαι, αλλά όχι. Αποδίδεις στους άλλους ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που κάνεις εσύ. Εσύ είσαι που επιλέγεις ποιά χαρακτηριστικά της γάτας σε βολεύουν ή όχι και ανάλογα κρίνεις. Πώς είναι δυνατό να θεωρείς ότι η ανάγκη για ζεστασιά και συχνή επαφή με ζωντανά πλάσματα είναι "ανθρώπινη ανάγκη που την προβάλλουμε στη γάτα"; Το πιστεύεις πραγματικά αυτό που λες; Δεν είμαι κτηνίατρος ούτε ειδική στα ζώα, αλλά τη θεωρώ ΑΥΤΟΝΟΗΤΗ ανάγκη της γάτας, του σκύλου, ή και του ελέφαντα αν θες να έχει επαφή με ζωντανά πλάσματα. Αυτό είναι και το πλεονέκτημα του αδέσποτου απένταντι στο γάτο "της βεράντας" που σκέφτεσαι να δημιουργήσεις: η γάτα του δρόμου αντιμετωπίζει κινδύνους, έχει όμως το πλεονέκτημα ότι δεν έχει μεν αφεντικό έχει όμως την ελευθερία της και φυσικά όλες τις υπόλοιπες γάτες. Έχεις δει γάτες αδέσποτες να κουλουριάζονται μαζί στο κρύο; Μόνο η εικόνα αυτή είναι μια καλή απάντηση στα επιχειρήματά σου.

Τέλος ελπίζω πραγματικά ο κτηνίατρος τον οποίο θα συμβουλευτείς να σταθεί στο ύψος του και να μην σου πει μόνο το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ (ότι δηλαδή η γάτα αν της βάζεις φαγητό και νερό θεωρητικά επιζει και μέσα στη μπανιέρα σου, οποία έκπληξις!!) για να σε ξεφορτωθεί και να πάει στον επόμενο, αλλά να σου δώσει και αυτός όπως και όλοι εμείς εδώ να καταλάβεις ότι μέρος και "κλειδί" αν θες του να ζεις με ζώο (ή και με άνθρωπο εδώπου τα λέμε πλάκα-πλάκα) είναι ο ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΣ.
Φυσικά το ζώο δεν είναι ρόδινο ούτε λούτρινο. Όπως και οι άνθρωποι ώρες ώρες κάνουμε τη συγκατοίκηση για τους άλλους κόλαση.

Ζυγίζεις τα υπέρ και τα κατά και διαλέγεις καλή μου αν η κατάσταση σου ταιριάζει ή όχι. Αν όχι κάνε τη χάρη σε σένα και το γάτο και δώσε τον κάπου που θα τον εκτιμούν και δεν θα αντικαθιστούν τα αυτονόητα με "συμβουλή κτηνιάτρου" (λες και πχ ο παθολόγος ή ο ΩΡΥΛΑ σου μπορεί να εκφέρει άποψη αν θα είσαι ευτυχισμένη σε παγκάκι στην Ομόνοια....).

Με συγχωρείς πολύ αν σε στενοχώρησα ή σου μίλησα σκληρά, αλλά η δική σου σκληρότητα με πλήγωσε πραγματικά και δε μετανιώνω για όσα σου είπα γιατί τα είπα από την καρδιά μου.

Εύχομαι ΟΛΟΨΥΧΑ το καλύτερο για το γατούλη.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pocahontas

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Pocahontas
H Pocahontas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 521 μηνύματα.

H Pocahontas έγραψε στις 20:48, 09-11-10:

μόνο η δικιά μου γάτα μαδάει μια φορά το χρόνο?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:50, 09-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από efoulito
μόνο η δικιά μου γάτα μαδάει μια φορά το χρόνο?
Δεν ειναι αυτο το ζητουμενο σε αυτην την περιπτωση...

Παράθεση

Pocahontas

Πολύ δραστήριο μέλος

H Pocahontas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 521 μηνύματα.

H Pocahontas έγραψε στις 20:55, 09-11-10:

μια ερώτηση έκανα
συγγνώμη

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,651 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 21:03, 09-11-10:

Μήπως είναι καλύτερο να βρεις νέα μαμά για το γατάκι σου; Το ξέρω ότι το αγαπάς αλλά θα είναι καλύτερο αυτό να έχει έναν άνθρωπο που να ασχολείται περισσότερες ώρες μαζί του. Ο λόγος που δε θέλεις το γατάκι μέσα στον σπίτι σου τον βρίσκω βάσιμο (δεν έχεις τόσο χρόνο να καθαρίσεις το σπίτι σου).

Επίσης μια καλύτερη λύση είναι να το αφήσεις σε κανά συγγενή σου αν έχεις που μένει σε επαρχία και έχει κήπο ή χωράφι, είναι πολύ καλύτερο για ένα γατάκι να μένει σε φυσικό περιβάλλον και με περιορισμένη ανθρώπινη παρουσιά παρά μέσα σε ένα σκυλόσπιτο στο μπαλκόνι μια πολυκατοικίας μεγαλούπολης.

Παράθεση

Pocahontas

Πολύ δραστήριο μέλος

H Pocahontas έγραψε στις 21:04, 09-11-10:

πάντως για μένα είναι σαν να πέρνεις το μωρό σου
και το βγάζεις στο μπαλκόνι
γιατί κλαίει.
μπορεί να ακούγεται υπερβολικό
αλλά εγώ τα γατουλίνια μου τα έχω σαν αδερφάκια μου.
αν του έχεις ένα στρωματάκι να κάθεται εκεί και να μην ανεβαίνει στους καναπέδες
δε νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα με τις τρίχες

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:08, 09-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από fockos

Επίσης μια καλύτερη λύση είναι να το αφήσεις σε κανά συγγενή σου αν έχεις που μένει σε επαρχία και έχει κήπο ή χωράφι, είναι πολύ καλύτερο για ένα γατάκι να μένει σε φυσικό περιβάλλον και με περιορισμένη ανθρώπινη παρουσιά παρά μέσα σε ένα σκυλόσπιτο στο μπαλκόνι μια πολυκατοικίας μεγαλούπολης.
Διαφωνω καθετα..με την εννοια οτι ουτε το ενα..ουτε το αλλο ειναι οι ενεδειγμενες λυσεις...καθολου καλυτερα δεν ειναι να ζουνε αδεσποτα..γιατι αδεσποτα ειναι οταν ζουνε εξω...εχω πικρη πειρα απο αυτο...σε επαρχια ζω,οσα γατακια φροντιζα στο χωραφι...ή τα πατησαν αυτοκινητα..ή φολα,ή απο αρρωστιες πηγαν....μην λεμε και οτι θεμε..εννοειται πως δεν συζηταμε καν για το μπαλκονι..ειπαμε,κακοποιηση ζωου θεωρειται ακομα και απο το ν ομο..αλλα μπορει η κοπελα να το δωσει για υιοθεσια..για μεσα στο σπιτι..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 09-11-10 στις 21:18.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,651 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 21:31, 09-11-10:

Eμένα η μαμά δε ήθελε γάτες μέσα στο σπίτι και αναγκαστικά τα είχα έξω από αυτό.
Το περίεργο ήταν ότι όταν κρυφά τα έβαζα μέσα για να παίξω αυτά βγαίνανε έξω. Γενικά και τα δύο γατιά Μένιος και η Χαιδούλα είχαν μια ωραία ζωή. Μου άρεσε να τα παρακολουθώ στο χωράφι, είναι αρκετά εντυπωσιακό να βλέπεις γάτακι να πιάνει σπουργίτι στον αέρα. Όταν πέθανε ο Μένιος η Χαιδούλα έφτιαξε έναν λάκο και τον έθαψε.

έχεις δίκιο τα αυτοκίνητα και οι κακοί άνθρωποι είναι πολύ επικύνδινα για τα γατάκια

( κάποια μέτα η Χαιδούλα εξαφανίστηκε απ'οτο σπίτι και δε την ξαναείδα... ίσως την πάτησε αυτοκίνητο)

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:43, 09-11-10:

δυστυχως και στην επαρχια υπαρχουν προβληματα και ειναι μεγαλο ρισκο να την αφησεις την γατα εκει. Εγω εμενα στην επαρχια και η γατα μου εζησε 15 χρονια. Τα γατακια της ομως πεθαναν απο φολα. Δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απο το να βλεπεις την γατουλα σου νεκρη εξω απο την πορτα του σπιτιου σου. Ουτε εμενα με αφηναν να παρω μεσα την γατα. Της ειχαμε ομως θερμαινομενο δωματιακι να κοιμαται και να προφυλασσεται. Το θεμα ειναι οτι οι γατες δεν ζουν ανετα εξω. Ειδικα οταν εχει κρυο υποφερουν. Το δε μπαλκονι το βρισκω χειροτερο απο το να την εχεις εξω ελευθερη. Εγω παντως δεν θα μπορουσα με τιποτα να κρατω τον γατο μου εξω και εγω να καθομαι στην ζεστασια του σπιτιου και να απολαμβανω την ζεστη σοκολατα μου και ο γατος μου να ειναι κουλουριασμενος στο κρυο και τον αερα. Απο τη στιγμη που αναλαμβανουμε να εχουμε υπο την προστασια μας ενα ζωακι, θα πρεπει να το φροντιζουμε οπως του αξιζει και οχι να το πεταμε σε μια γωνια επειδη μας ενοχλει.

Παράθεση

vavavoumakos

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vavavoumakos
Ο vavavoumakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 649 μηνύματα.

O vavavoumakos έγραψε στις 01:12, 10-11-10:

Προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου οτι θα ειναι μια χαρα εκει εξω , και αυτο κατα καποιο τροπο περιμενες να ακουσεις εδω μεσα.
Οταν μπερδευεις βεβαια στη διαδικασια να παιρνεις πιο σοβαρα την αποψη ενος "ειδικου" απο τα ιδια σου συναισθηματα τοτε δεν εχει νοημα η ολη κουβεντα.
Εδω μεσα ο κοσμος που γραφει ειναι κοσμος που "ζει" για τις γατες , και δεν "ζει" απο αυτες οπως ο Χ κτηνιατρος , οποτε δεν προκειτε κανεις μα κανεις να σου πει οτι ειναι σωστη η επιλογη σου.

Παρολαυτα οτι ειναι να γινει θα γινει , και δεν θα εισαι ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος που τελικα δεν αντεξε να εχει κατοικιδιο. Αν και πιστευω το γεγονος οτι προβληματιζεσαι δεν σε καθιστα αναισθητη , και τελικα θα κανεις το σωστο.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,084 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 15:27, 10-11-10:

Πολύ φοβάμαι ότι έχει πάψει καν να παρακολουθεί αυτό το θέμα..
Μακάρι να κάνεις το σωστό αν διαβάζεις.. Να δεις αυτό το γατάκι σαν ένα πλασματάκι και όχι σαν ένα κατώτερο ον επειδή είναι "ζώο"

Παράθεση

Pocahontas

Πολύ δραστήριο μέλος

H Pocahontas έγραψε στις 15:30, 10-11-10:

και μεις ζώα είμαστε

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:40, 10-11-10:

Ο άνθρωπος κουβαλά τη ψευδαίσθηση ότι είναι ανώτερος από τα ζώα.. όμως αυτά σκοτώνουν μόνο από έντστικτο ενώ ο άνθρωπος είναι ικανός για απίστευτο κακό... ''ανώτερο'' ον...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:59, 10-11-10:

Ας μην βγαινουμε off....

Παράθεση

Skia (Εύα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Skia
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H Skia έγραψε στις 21:12, 10-11-10:

Με λίγη καλή θέληση, όλα είναι εφικτά.
Οι γονείς μου έχουν υιοθετήσει ένα αδεσποτάκι-γατακι-τιγράκι που είχε μπει στη μηχανή του αυτοκινήτου μου - ενώ στην αρχή υπήρχαν προβλήματα (όπως τρίχες, νυχάκια που τρυπούσαν δερμάτινους καναπέδες, κτλ), πλέον τα έχουμε ξεπεράσει όλα και η μικρή έχει γίνει μέλος της οικογένειας.
Για τις τρίχες κάνει πολύ καλή δουλειά το Furminator : http://www.furminator.com . Το χρησιμοποιώ στα δικά μου γατάκια, κάνει θαύματα, ακόμα και κατά τη διάρκεια της άνοιξης και του καλοκαιριού που μαδάνε σαν τρελά.
Αν μας διαβάζεις ακόμα, κάνε το βήμα και αγόρασε ένα furminator (Και θα με θυμηθείς!)

Παράθεση

βουλα54924

Νεοφερμένος

H βουλα54924 έγραψε στις 17:24, 11-11-10:

δεν έχω πάψει βρε παιδια να παρακολουθώ το θέμα. είχα φύγει στην επαρχια, στο πατρικό μου, για να ψηφίσω. εκει στο χτήμα μας εχουμε 15 γατια. χωρις υπερβολες.μπορεί να ειναι και παραπάνω ίσως. ζουν την ζωη τους, λιάζονται και μόνο το πρωι και το βράδυ μαζευονται όλα εκει που τα ταϊζει ο αδερφός μου, για να φάνε τις κροκετες τους.
ο γυφτουλας δεν μπορεί να παει να ζήσει μαζί με τα αλλα γατια. θα τον φάνε λάχανο. αυτός εχει μεγαλώσει σε σπίτι.
εχει συνηθίσει το μέρος τωρα, εχει κάποια ωρα την ημέρα, ανάλογα με το προγραμμα μου, που πάιζουμε σε ολο το σπίτι, κυνηγητό, κρυφτό και επιθέσεις. όταν ειμαστε εκει του ανοιγουμε για να σουλατσαρει και μέσα στο σπίτι. αλλα βράδυ και όταν λειπουμε βεράντα. αυτά προς το παρόν και βλέπουμε.

ωράιο φαίνεται αυτό το furminator!εδω στην αθήνα που μπορούμε να το βρούμε? γιατι σε όσα pet shop έχω πάει δεν το έχω δει!αλλιως on line αγορα αλλα τις αποφεύγω..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 11-11-10 στις 19:17. Αιτία: merge
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 21:47, 11-11-10:

Βούλα μου, νομίζω ότι θα σε βοηθήσει κάπως αν διαβάσεις στο θέμα μου την όλη ιστορία του γατούλη μου , του Disney. Κατόπιν συμβουλής από γατοψυχολόγο στην Αγγλία (Vicky Halls) ακολούθησα οδηγίες για το πως να φτιάξω μια περιφραγμένη αυλή που θα μπορούσε να ικανοποιήσει αρκετές από τις ανάγκες του όπως μέρη για να κρυφτεί, μέρη όπου θα μπορούσε να ανέβει (οι γάτοι νιώθουν περισσότερη ασφάλεια όταν μπορούν να ανέβουν κάπου και να κοιτάζουν το κόσμο από ψηλά), χορταράκι για να τρώει κτλ. Σημαντικό ήταν επίσης να δημιουργηθεί ένας ''πράσινος τοίχος από φυτά'' ο οποίος θα τον έκρυβε από τον έξω κόσμο για να νιώθει ασφάλεια αλλά θα του παρείχε επίσης τη δυνατότητα να κοιτάζει εκείνος έξω ανάμεσα στα φύλλα. Έχω βάλει και αρκετές φώτος της περίφραξης. Φυσικά επιτρέπω στο γατούλη μου να μπαίνει στο σπίτι και το βράδυ κοιμάται στην αγκαλιά μου. Αλήθεια.. έχεις δοκιμάσει ποτέ να αγκαλιάσεις εκείνο το υπέροχο χνουδωτό πλασματάκι και να αποκοιμηθείς στους γουργουριστούς ήχους του μαλακού του κορμιού;
Ακόμη θέλω και εγώ να δοκιμάσω αυτό το περίφημο furminator οπότε ενδιαφέρομαι και εγώ να μάθω που μπορώ να το βρώ. Μήπως πωλείται στην amazon;

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,291 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 15:43, 15-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από βουλα
δεν έχω πάψει βρε παιδια να παρακολουθώ το θέμα. είχα φύγει στην επαρχια, στο πατρικό μου, για να ψηφίσω. εκει στο χτήμα μας εχουμε 15 γατια. χωρις υπερβολες.μπορεί να ειναι και παραπάνω ίσως. ζουν την ζωη τους, λιάζονται και μόνο το πρωι και το βράδυ μαζευονται όλα εκει που τα ταϊζει ο αδερφός μου, για να φάνε τις κροκετες τους.
ο γυφτουλας δεν μπορεί να παει να ζήσει μαζί με τα αλλα γατια. θα τον φάνε λάχανο. αυτός εχει μεγαλώσει σε σπίτι.
εχει συνηθίσει το μέρος τωρα, εχει κάποια ωρα την ημέρα, ανάλογα με το προγραμμα μου, που πάιζουμε σε ολο το σπίτι, κυνηγητό, κρυφτό και επιθέσεις. όταν ειμαστε εκει του ανοιγουμε για να σουλατσαρει και μέσα στο σπίτι. αλλα βράδυ και όταν λειπουμε βεράντα. αυτά προς το παρόν και βλέπουμε.

ωράιο φαίνεται αυτό το furminator!εδω στην αθήνα που μπορούμε να το βρούμε? γιατι σε όσα pet shop έχω πάει δεν το έχω δει!αλλιως on line αγορα αλλα τις αποφεύγω..
Νομιζεις οτι μια ωρα παιχνιδιου την ημερα μπορει να του προσφερει ολα οσα χρειαζεται? Πραγματικα λυπαμαι το γατο...
Τα κατοικιδια τα παιρνουμε για να ειναι μελη της οικογενειας μας,οχι για να ζουνε εξορισμενα σε ενα μπαλκονι απλα επιβιωνοντας....
Λυπαμαι αλλα πραγματικα πιστευω πως αν ενας ανθρωπος δεν μπορει να φερθει σε ενα πλασμα οπως θα ηθελε να φερθουνε σε αυτον,ειναι ναζιστης και εγωκεντρικος,και το ιδιο θα φερθει στα παιδια του και γενικως στα πιο αδυναμα πλασματα.
Αληθεια,αν το εκανε καποιος αυτο σε ενα π.χ. αυτιστικο παιδακι με τη δικιολογια οτι ριχνει το χυμο στους καναπεδες και λερωνει,θα το θεωρουσες αποδεκτο?
Ποια η διαφορα?Και τα δυο ειναι αδυναμα πλασματα...
Προσπαθησε να συμβιωσεις και να συμβιβαστεις με τους αλλους και τα ελαττωματα τους.
Ειδαλλως δωσε τον γατουλη σου σε ενα σπιτι που θα τον εχουν σαν μελος της οικογενειας τους που απλα δεν μιλαει καθαρα και περπαταει στα τεσσερα!
Ή εφοσον εσυ εχεις το προβλημα,βγες και ζησε εσυ στην βεραντα κλεισμενη!Δοκιμασε το εστω για μια μερα και σου υπογραφω οτι θα βαρας το κεφαλι σου στον τοιχο απο την ανοια και θα φτασεις σε σημειο να θελεις να αυτοκτονισεις!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:13, 15-11-10:

Το να εχει η γατα τριχες..δεν ειναι ελαττωμα....η φυση της ειναι...

Παράθεση

Skia (Εύα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Skia
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H Skia έγραψε στις 22:30, 15-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από βουλα

Καλησπέρα και πάλι.
Εμείς είχαμε αγοράσει το furminator από εδώ: http://www.tiierisch.de/produkt/furminator-deluxe-cat (είναι γερμανικό online κατάστημα)
Στην Ελλάδα γνωρίζω ότι σίγουρα το φέρνουν εδώ: http://www.onlinepetshop.gr/product.php?id=711&cat=181 (είναι αξιόπιστο κατάστημα, έχουμε κάνει παραγγελία και δεν είχαμε κανένα παράπονο). Στην περιγραφή γράφει αυτό που έχω διαπιστώσει κι εγώ η ίδια:
μειώνει τριχόπτωση έως 90%
ιδανικό για μακρύτριχα και κοντότριχα ζώα (γάτες και σκύλους)
γρήγορη και εύκολη απομάκρυνση του υποστρώματος και των χαλαρών τριχών
εγγυημένα αφαιρεί τις τρίχες καλύτερα από οποιαδήποτε άλλη βούρτσα ή χτένα

Εκτός αν καλέσεις σε καμία μεγάλη αλυσίδα pet shop που εμπορεύονται μόνο τροφές και αξεσουάρ και ρωτήσεις εάν μπορούν να σου το φέρουν

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 18:25, 18-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Το να εχει η γατα τριχες..δεν ειναι ελαττωμα....η φυση της ειναι...
+1

Παράθεση

Γιαννανικος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Γιαννανικος
H Γιαννανικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Γιαννανικος έγραψε στις 23:39, 14-12-11:

Πριν εναμιση χρονο ακοθσα στον ακαλυπτο κηπο της πολυκατοικιας νιαουρισμα ...αμεσως βγηκα και ειδα μια πανεμορφη γατουλα ασπρη με καταγαλανα ματακια να με κοιταει εννοειτε οτι της κατεβασα φαι και μετα απο δυο βδομαδες το πολυ με εμπιστεφτηκε και με αφησε να την χαιδεψω..εφτασα σε σημειο να καθομαι με τις ωρες στον ακαλυπτο με την Σουζανιτσα μου και σκεφτηκα αφου αγαπιομαστε τρελα κι οτι δεν μποροθσα να ζησω χωρις αυτην γιατι οταν εφευγε εγω τρελαινομουν..ειπα λοιπον να την παρω στο σπιτι και να της προσφερω την καλητερη ζωη που μπορω..πηγα με τον αντρα μου και αγορασα τα παντα οτι μπορει να χρειαζεται μια γατα οταν ομως επιχειρισα να την βαλω στο κλουβακι κ να την παω στο γιατρο αυτη δεν ηθελε..το προσπερασα και ειπα θα την παρω ετσι και θα την παω αργοτερα στο γιατρο..μολισ την εβαλα αγκαλια στο σπιτι αυτη βγηκε απο το μπαλκονι και πηδηξε ευτυχως εχω πολυ χαμηλο μπαλκονι εκει απογοητευτικα το ξαναπροσπαθησα αλλα τπτ...ενω στον κηπο δεν ξεκολαει απο την αγκαλια μου....παρολα αυτα θελω να σ πω οτι εγω κατεβαινω πανω απο δεκα φορες την μερα και την βουρτσιζω και την ταιζω και της προσφερω οτι μπορω απλα επειδη καταλαβα οτι δεν θελει να μεινει στο σπιτι αλλα εγω αν ερχοταν σπιτι μου η Σουζανα μου θα ειχε την πρωτη θεση στο κρεβατι μου...το ζωακι καλη μου στο λεω με ολη μου την καρδια δεν ειναι γλαστρα για μπαλκονι οθτε κουβερτα για τηλεοραση...εχει καρδια και αισθηματα....Σιγουρα οπως λεσ ζει καλητερα απο αυτες τις γατουλες του δρομου αλλα χειροτερα απο οτι θα μπορουσε...και παλι αυτη ειναι η γνωμη μου με ολη μου την αγαπη..εσυ ξερεις καλητερα τι θες να κανεις....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,613 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 23:52, 14-12-11:

Γεια σου!
Θες να κρατήσεις τη γατούλα από ότι κατάλαβα έτσι??
Θα σου πω μια συμβουλή..Η γατούλα, εάν την πάρεις έτσι ξαφνικά από το χώρο που θεωρεί δικό της, εννοείται πως θα θελήσει να γυρίσει σε αυτόν εάν της δοθεί η ευκαιρία..Και το κλουβάκι δεν αρέσει ούτε καν στις οικόσιτες γάτες πόσο μάλλον σε μια αδεσποτούλα..
Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να την πάρεις, να μην της αφήσεις το περιθώριο να βγει έξω για τουλάχιστον 1 μήνα, να τη στειρώσεις για να μη έχει τα άσχημα ένστικτα του οίστρου που την οδηγούν έξω και να είσαι προσεκτική τον πρώτο καιρό με τις πόρτες..
Εάν ακολουθήσεις αυτή τη σίγουρη συνταγή, η γατούλα θα είναι δική σου πολύ σύντομα!! Αφού τη θες και μπορείς να της προσφέρεις κάτι καύτερο από αυτό που έχει τώρα, είναι κρίμα να μην το κάνεις..Η ζωή της έξω, κακά τα ψέματα, είναι προδιαγεγραμμένη..Μπορεί να είναι φόλα, αυτοκίνητο, μια από τις πολλέεεες ασθένεις που σκοτώνουν τα αδέσποτά μας κτλ...
Είναι στο χέρι σου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 11:58, 16-12-11:

Συμφωνώ με την Έφη, σου έδωσε πολύ καλές συμβουλές. Με λίγα λόγια μην περιμένεις από μια γατούλα που έμαθε έξω να αλλάξει στο πι και φι. Χρειάζεται περίοδο προσαρμογής και πολλή αγάπη και υπομονή για να μάθει μέσα στο σπίτι όπου θα είναι πραγματικά ασφαλής. Και αν θες να χαίρεται και το έξω πάντα με ασφάλεια μπορείς να
α) περιφράξεις μπαλκόνι ή αυλή (υπάρχουν τρόποι ειδικοί για γάτες)
2) εύκολα να την εκπαιδεύσεις να βγαίνετε παρεούλα με σαμαράκι και λουράκι

Όλα γίνονται και τα έχω δει να γίνονται. Ένα ζωντανό παράδειγμα στη ζωή μου: ο γατούλης μου

Παράθεση

SoniaEv

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SoniaEv
H SoniaEv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H SoniaEv έγραψε στις 19:56, 03-09-14:

Στα μέσα Ιουλίου βρήκαμε σε άθλια κατάσταση δύο αδέσποτα γατούλια σε σκοτεινό σημείο που περνούσαν όμως αυτοκίνητα, χωρίς να έχουν ορατότητα ή χρόνο να σταματήσουν. Στην αρχή ήταν 4, τα είδαμε ενώ γυρνούσαμε σπίτι μας που απείχε 5 λεπτά, φύγαμε να τους φέρουμε λίγο γάλα και μέχρι να γυρίσουμε το 1 το είχε χτυπήσει αυτοκίνητο και τα άλλα το έγλυφαν. Άλλο ένα σχεδόν τυφλό από τις τσίμπλες ήταν μαζί τους, πέρασε μία κοπέλα με αυτοκίνητο και το πήρε μαζί της, γιατί ήταν φανερό ότι αν έμεναν εκεί δεν θα επιβίωναν ούτε για μία ώρα. Παρότι έχουμε σκύλο στην αυλή μας και δεν γνωρίζαμε τίποτα από φροντίδα γάτας, τα πήραμε σπίτι. Στην αρχή τα βάλαμε στο μπαλκόνι (πολύ μεγάλο περιμετρικά στο σπίτι, 1ος όροφος, μονοκατοικία) και αρχίσαμε σιγά σιγά να διαβάζουμε και να εξοπλιζόμαστε. Συγκριτικά με όσα διαβάσαμε, έχουν αποδειχθεί πολύ καλόβολα και δεν μας ταλαιπώρησαν καθόλου, έμαθαν τα πάντα πολύ γρήγορα. Τα έχουμε λατρέψει, γιατί έχουν απίστευτες προσωπικότητες, αν και με ανησυχεί ότι όλη μέρα παλεύουν μεταξύ τους. Εννοείται ότι μπαινοβγαίνουν στο σπίτι, απλώς έχουμε το κουτί με τις κουβερτούλες τους και την άμμο έξω. Το σπίτι μας είναι μικρό στο εσωτερικό και δεν είχαμε οργάνωση για κατι τέτοιο, αλλά το οργανώνουμε σιγά σιγά. Τους αρέσει τρελά το μπαλκόνι, έχει γλάστρες, έπιπλα, πετρούλες και παίζουν συνέχεια, προτιμούν να είναι εκεί, παρά μαζί μας στο σαλόνι. Όμως πιστεύουμε ότι το χειμώνα θα πρέπει να έρθουν μέσα γιατί έχει κρύο. Ωστόσο, έχουν αγαπημένα σημεία που πάνε και κοιμούνται (πάνω στις καρέκλες του μπαλκονιού) και όποτε τα πάω αλλού για ύπνο, είτε μέσα στο σπίτι είτε σε άλλο σημείο του μπαλκονιού, φεύγουν και γυρνάνε εκεί. Λέτε να μην θέλουν να μείνουν μέσα το χειμώνα ; Επίσης, μπορώ να αφήσω την άμμο έξω (μέσα θα λερώνουν και έχουμε πάτωμα παντού) και να τα βγάζω για την ανάγκη τους ή δεν θεωρείται καλό για αυτά ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,794 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 20:31, 03-09-14:

Καλησπέρα Sonia και καλωσήρθες στην παρέα μας
Κατ'αρχήν μπράβο σας που σώσατε τα γατάκια, γιατί σίγουρα δεν θα επιβίωναν για πολύ στους δρόμους.
Υποθέτω τώρα πλέον θα τα θεωρείτε μέλη της οικογένειας και επίσης ευχάριστο είναι οτι η συμβίωση με το σκυλάκι είναι ομαλή
Όλα καλά λοιπόν, θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω στα επιμέρους που σε προβληματίζουν:
Το οτι παλεύουν μεταξύ τους, είναι απόλυτα φυσιολογικό, είναι παιχνίδι που κάνουν και μάλιστα διδακτικό, μια προετοιμασία για τη μετάβαση στην ενηλικίωση και εξάσκηση για την άμυνα.
Για το αν θα εξακολουθούν να αγαπούν το μπαλκόνι, πιστεύω πως ναι, αλλά όταν για τα καλά πιάσουν τα κρύα του χειμώνα,
κατά πάσα πιθανότητα θα επιθυμήσουν τη θαλπωρή του εσωτερικού του σπιτιού, άλλωστε με βροχές δεν θα βρίσκουν καν μαξιλαράκια στεγνά για να απολαύσουν τον ύπνο τους, ακόμη κι αν είναι σκεπαστό το μπαλκόνι σας, οπότε θα σου συνιστούσα να αρχίσετε την προετοιμασία για μέσα, από τώρα
Το θέμα της αμμολεκάνης, ίσως θα μπορούσες αν υπάρχει δυνατότητα να την τοποθετούσες στο μπάνιο
Βέβαια θα παραμείνει και αυτή στο μπαλκόνι, διότι για περισσότερα από ένα γατί, ασφαλώς απαιτούνται παραπάνω από μια αμμολεκάνες. Θεωρείται οτι το ιδανικό είναι για κάθε γατί μια αμμοδόχος συν μια επιπλέον. Επειδή όμως όπως είπες υπάρχει
πρόβλημα χώρου, νομίζω με μια έξω και μια μέσα θα βολευτείτε μια χαρά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

SoniaEv

Νεοφερμένος

H SoniaEv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H SoniaEv έγραψε στις 20:39, 03-09-14:

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, μάλλον έτσι θα το κάνουμε και μεις. Για το μπάνιο, δεν παίζει, είναι πολύ μικρό, αλλά υπάρχει χώρος σε μία μικρή αποθηκούλα, δίπλα στην κουζίνα. Όντως το μπαλκόνι είναι σκεπαστό με στέγη από κεραμίδι και τα σημεία του προς τον τοίχο δεν βρέχονται ούτε το χειμώνα. Το κρύο όμως δεν αντέχεται, οπότε θεωρώ ότι θα μαζευτούν μέσα, ακόμη και η τιγρούλα που της αρέσει η απομόνωση. Για την αμμολεκάνη δεν είχα σκεφτεί ότι θα χρειαστώ δύο (αφού μέχρι τώρα χωρούσαν σε μία), αλλά αφού μεγαλώνουν... Απειρία βλέπεις .....

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,794 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 21:19, 03-09-14:

Δεν ξέρω αν τους έχεις ήδη, αλλά για να μην πετάγονται τα χαλικάκια τους έξω κάθε φορά που κάνουν την ανάγκη τους και πάνε να τα σκεπάσουν, καλό θα ήταν να δοκιμάζατε για τον εσωτερικό χώρο μια κλειστή αμμολεκάνη, έχει μεγάλη διαφορά, δες εδώ

Για δε την αμμολεκάνη που θα μείνει στο μπαλκόνι και θα την επισκέπτονται όποτε θέλουν, δες κι εδώ

Παράθεση

SoniaEv

Νεοφερμένος

H SoniaEv έγραψε στις 21:32, 03-09-14:

Το μαθαίνουν γρήγορα ; Καταλαβαίνουν τι είναι ή προτιμούν την ανοιχτή ;

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 13,959 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 10:42, 07-09-14:

Φυσικά και καταλαβαίνουν τι είναι. Απλά μπορεί να τους κακοφανεί στην αρχή ή να δυσκολεύονται να μπουν. Οπότε ίσως χρειαστεί στην αρχή να τους την έχεις λίγο χωρίς το πορτάκι κλπ, μέχρι να μάθουν. Πάντως μέχρι και μπεμπάκια που είχα στο σπίτι μια χαρά έμπαιναν στην κλειστή αμμολεκάνη (για παιχνίδι, για τουαλέτα τους είχα ανοιχτή). Καλή επιτυχία!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Μπαλκόνι - Από marestros
      Το θέμα έχει λάβει 21 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-07-10 στις 14:05.
    • Νόμιμα ή παράνομα τα πιθηκοειδή ως κατοικίδια; - Από Gina
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-08-07 στις 01:25.
    • Τα νόμιμα και παράνομα των διακοπών. - Από Γίδι
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 31-07-07 στις 09:29.
    • Κατεβάστε ταινίες νόμιμα - Από O'Zorgnax
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θέατρο, σινεμά & τηλεόραση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-01-06 στις 11:07.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους