Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,148 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,651 μηνύματα σε 96,015 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 625 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Φροντίδα αδέσποτων

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 07:46, 31-05-09:

ακομα δεν εφτασα καλα καλα στην ελλαδα και αρχισα να ταιζω γυρω στις 5 αδεσποτες γατες. Η απορια μου ειναι η εξης: τι τροφες να τους δινω; Πηρα ενα σακουλακι whiskas και μερικες κονσερβες gourmet και sheba αλλα τις βρισκω εντελως χαλια. Το προβλημα ειναι παρολο που οι γατουλες ειναι πολυ μικροσωμες, τρωνε πολυ περισσοτερο απο οσο τρωει ο γατος μου στον καναδα που ειναι 7.3 κιλα! Σκεφτομαι να τους δινω κατι καλυτερο απο whiskas αλλα οχι και πολυ ακριβο γιατι θα χρεωκοπησω! Εχετε να μου προτεινετε κατι;

Σκεφτομαι να τις αποπαρασιτωσω αυτες τις μερες. Δεν ξερω ομως το βαρος τους και επομενως δεν ξερω τι χαπι να τους δωσω. Τι να κανω; Να βαλω 1-2 γατες μεσα σε μια γατοφορο που εχω και να τις παω στον γιατρο να τις δει; Μπορω να δωσω drontal σε γατες σε προχωρημενη εγκυμοσυνη;

Τι ειναι αυτο με τα αδεσποτα ρε παιδια; Οπου και αν βρεθω βλεπω αδεσποτα και εχω φτασει σε σημειο να εχω μια σακουλιτσα κροκετες στην τσαντα μου για να ταιζω οσα βλεπω. Ειναι και πολυ πεινασμενα, σαν τρελα κανουν οταν τους βαζω να φανε!

Επισης βρηκα ενα τρομοκρατημενο κουταβι. Το καημενο τι εχει περασει Προσπαθουσα να το πλησιασω και εφευγε φοβισμενο Εν τω μεταξυ, πολλοι που εχουν σκυλακια ειναι ακρως επιθετικα. Τι κανουν αυτοι οι ανθρωποι; Ουτε τα βασικα της εκπαιδευσης δεν εχουν κανει;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,712 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 08:36, 31-05-09:

Τωρα φανταζομαι θα καταλαβες γιατι μολις μπαινει καποιος που θελει να ζευγαρωσει τη γατα του τον πιανουμε απο τα μουτρα με τη στειρωση.
Γνωμη μου ειναι να συνεχισεις να τις ταϊζεις whiskas και τα χρηματα της καλυτερης τροφης να τα δωσεις σε στειρωσεις.Μπορεις να επικοινωνησεις με καποια φιλοζωϊκή ή σωματειο και να σου δωσουν παγιδα,ή να σου προτεινουν καποιον συμβεβλημενο κτηνιατρο που κανει στειρωσεις σχεδον δωρεαν σε αδεσποτακια.Μπορει να σου φαινεται σκληρο,αλλα οσο περισσοτερη τροφη υπαρχει,τοσο πιο τακτικα θα ζευγαρωνουν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 08:44, 31-05-09:

Welcome to Greece....
( σε λίγο θα καταλάβεις και την υστερία μας για στείρωση, και γιατί γυρνάει το μάτι μας με τα "αλλα" κουλά που διαβάζουμε ....)

Η τροφή μόνο, κάνει κακό.. παρά καλό... ότι και να κάνεις, με αποπαρασίτωση θα είναι μια τρύπα στο νερό... θα ξανακολλήσουν αμέσως. Με κάλυψε δηλ η moukelis...

(Δώρα... μου ρθε τί γίνεται με τα χάπια... δεν προστατεύουν μελλοντικά, ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ τα υπάρχοντα. Καθαρίζει το ζώο.. αλλά είναι ευάλωτο σε νέα επαφή.)
Δεν είναι εμβόλιο, να βάζει αντισώματα, για μελλοντική κάλυψη....

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,712 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 08:48, 31-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Welcome to Greece....
( σε λίγο θα καταλάβεις και την υστερία μας για στείρωση, και γιατί γυρνάει το μάτι μας με τα "αλλα" κουλά που διαβάζουμε ....)

Η τροφή μόνο, κάνει κακό.. παρά καλό... ότι και να κάνεις, με αποπαρασίτωση θα είναι μια τρύπα στο νερό... θα ξανακολλήσουν αμέσως. Με κάλυψε δηλ η moukelis...

(Δώρα... μου ρθε τί γίνεται με τα χάπια... δεν προστατεύουν μελλοντικά, ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ τα υπάρχοντα. Καθαρίζει το ζώο.. αλλά είναι ευάλωτο σε νέα επαφή.)
Δεν είναι εμβόλιο, να βάζει αντισώματα, για μελλοντική κάλυψη....
Αρα ισως δεν ειχα καθαρισει πληρως την προηγουμενη φορα...απλα φανταστηκα οτι για να λενε καθε τρεις μηνες ειναι μικροτερο διαστημα απο αυτο που θελουν τα παρασιτα για να αναπτυχθουν ξανα.Τελος παντων,θα μας πει κι ο γιατρος.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 08:55, 31-05-09:

Μπορεί να μην καθάρισε πλήρως( το πιο πιθανό)
και είμαστε και σε Άνοιξη-Καλοκαίρι που γίνεται χαμός....

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:09, 31-05-09:

δηλαδη να μην κανω αποπαρασιτωσεις; Το ξερω οτι οσο υπαρχει τροφη πολλαπλασιαζονται, αλλα δεν μπορω να τα βλεπω ετσι Για στειρωσεις δεν ξερω τι θα κανω ακομα. Δε νομιζω να υπαρχει φιλοζωικη εδω και δεν ξερω αν μπορεσω να στειρωσω πολλες. Αντε 2-3 αρσενικα το πολυ που κοστιζουν λιγοτερο.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 09:12, 31-05-09:

Αυτο σου λεω,οτι τα σωματεια συνεργαζονται με κτηνιατρους που κανουν στειρωσεις θηλυκων πιο φθηνα κι απο οτι των αρσενικων.Στειλε ενα μειλ στο αδεσποτολογιο,ολο και καποιον θα γνωριζουν στην περιοχη σου.Και για την τροφη μην ανησυχεις,τα αδεσποτα τρωνε σκουπιδια,η whiskas ειναι τροφη που ουτε θα την ονειρευονταν.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:14, 31-05-09:

οποτε θα συνεχισω με whiskas και αλλες φθηνες κονσερβουλες για να παιρνουν και λιγο νερακι και θα ψαξω να δω τι παιζει με σωματεια εδω γιατι πολυ το λυπηθηκα το κουταβι που ηταν φοβισμενο και δεν πλησιαζε ουτε για να φαει

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,303 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 09:14, 31-05-09:

Η δικιά μου φιλοσοφία ειναι ότι όσο ζώα μπορείς να στειρώσεις τόσα να ταίζεις. Αλλιώς δεν έχει πολύ νόημα. Ειδικα αν είσαι για λίγο καιρό στην ελλάδα, σκέψου οτι τα ζώα θα συνηθίσουν να ταίζονται απο εσενα και μετά θα φύγεις.
Καλύτερα να επικετνρωθείς στις στειρώσεις. Υπάρχουν γιατροι με καλύτερες τιμές για τα αδέσποτα πάντως.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:19, 31-05-09:

χμμμ, το προβλημα ειναι οτι εδω υπαρχουν μονο 2 κτηνιατροι και το βρισκω λιγο χλωμο να κανουν ειδικες τιμες (αντιθετα, παιζει να ειναι και φουσκωμενες). Αν ειναι θα ταιζω μονο αυτες τις 5 και αν πεσει κανενα ευρω στα χερια μου θα τις στειρωσω και τις 5.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 09:27, 31-05-09:

Και φουσκωμένες υπάρχει λύση...

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,353 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 09:57, 31-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
δηλαδη να μην κανω αποπαρασιτωσεις;
Η θεραπεία για εξωπαράσιτα δεν είναι τόσο επείγουσα, αλλά αν έχεις frontline (το οποίο δρα και προληπτικά) μπορείς να τους βάλεις λίγο, πιο πολύ για να τα ανακουφίσεις κάπως. Αλλά είναι αλήθεια ότι η ενδοαποπαρασίτωση και η στείρωση είναι πιο επείγον να γίνουν. Μπορείς να τους δώσεις ένα drontal για γάτα 4 κιλών - μέσα θα πέσεις. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται στις εγκύους, αλλά μπορείς να ρωτήσεις στο πετ σοπ να σου διαβάσουν τις αντενδείξεις.

Δεν ξέρω πού είσαι, αλλά αν υπάρχει αμάξι, ίσως να μπορούν να μεταφερθούν σε κάποιον άλλο κτηνίατρο για στείρωση.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 10:30, 31-05-09:

Δεν επιτρεπεται εσωτερικη αποπαρασιτωση στις εγκυους και καποιοι γιατροι δεν το συνιστουν ουτε κατα τη γαλουχια.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:55, 31-05-09:

χμμμ, να υποθεσω οτι σημερα ειναι κλειστοι οι κτηνιατροι; Θα παω να ρωτησω ποσο πανε οι στειρωσεις να δω τι θα κανω. Τα λυπαμαι πολυ, σε μερικα το τριχωμα τους ελειπε απο καποια σημεια και μαλλον θελουν θεραπεια για δερματιτιδες και αλλα τετοια. Ποσο καλα ζει ο ναρουτο μου και ποσο υποφερουν αυτα Εκει υπαρχουν αδεσποτα, αλλα οχι οπως εδω. Τα παρατανε, αλλα οχι στον δρομο. Τα δινουν στα shelters. Εχω φρικαρει. Μια μαλιστα με ειδε να τα ταιζω και μου ειπε οτι και αυτοι τα ταιζουν....αποφαγια. Κατι αλλα κ.λοπαιδα παρακατω κυνηγουσαν μια γατουλα με πετρες. Τους εριξα μερικα καντηλια και μου ηρθε να τους φυτεψω. Δεν ειναι μονο που τα παρατανε, αλλα τα χτυπανε και απο πανω. Ποσο αγροικοι και βαρβαροι ειμαστε σαν λαος;
Κατι αλλοι γνωστοι μου πηραν ενα κουταβι και επειδη κλαιει τα βραδια λενε να το αφησουν μοναχουλι του στην αυλη. Θα παω σε λιγο να ζητησω να μου το δωσουν για μερικες βδομαδες να το παρω μεσα στο σπιτι μου και να του μαθω τα στοιχειωδη γιατι αυτοι δεν προκειται να ασχοληθουν. Περιπου 1 μηνων ειναι και το αφηνουν στο μπαλκονι. Ειμαι στα ορια μου και τα εχω παρει ασχημα στο κρανιο με ολα αυτα. Παω να δω αν μπορεσω να βρω παλι το κουταβι που ειδα προχθες να το παρω σπιτι να δω τι θα γινει γιατι ειναι τρομοκρατημενο

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:56, 31-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Η θεραπεία για εξωπαράσιτα δεν είναι τόσο επείγουσα, αλλά αν έχεις frontline (το οποίο δρα και προληπτικά) μπορείς να τους βάλεις λίγο, πιο πολύ για να τα ανακουφίσεις κάπως. Αλλά είναι αλήθεια ότι η ενδοαποπαρασίτωση και η στείρωση είναι πιο επείγον να γίνουν. Μπορείς να τους δώσεις ένα drontal για γάτα 4 κιλών - μέσα θα πέσεις. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται στις εγκύους, αλλά μπορείς να ρωτήσεις στο πετ σοπ να σου διαβάσουν τις αντενδείξεις.

Δεν ξέρω πού είσαι, αλλά αν υπάρχει αμάξι, ίσως να μπορούν να μεταφερθούν σε κάποιον άλλο κτηνίατρο για στείρωση.
αμαξι δεν εχω, αλλα με το τρενο ειμαι στην θεσ/νικη σε περιπου μιαμιση ωρα. Να επικοινωνησω με ατομα απο εκει;

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,303 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 14:32, 31-05-09:

στην θεσσαλονικη υπάρχει σίγουρα δυνατοτητα για καλύτερες τιμές.
επικοινώνησε με την yasmin1gr με πμ να σου πει.

Παράθεση

ELENIP (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ELENIP
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,405 μηνύματα.

H ELENIP έγραψε στις 20:04, 31-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Αρα ισως δεν ειχα καθαρισει πληρως την προηγουμενη φορα...απλα φανταστηκα οτι για να λενε καθε τρεις μηνες ειναι μικροτερο διαστημα απο αυτο που θελουν τα παρασιτα για να αναπτυχθουν ξανα.Τελος παντων,θα μας πει κι ο γιατρος.
Εγω που είχα ρωτήσει τον δικό μας, μας είχε ρωτήσει αν βγαίνει εξω και αν τρώει ωμό κρέας και του είπαμε όχι και μας είπε κάθε 5 μήνες να κάνουμε εσωτερική αποπαρασίτωση για 2 συνεχόμενες μέρες.
Οπότε τα αδέσποτα που είναι έξω θα θέλουν κάθε δύο-τρείς μήνες για 3 συνεχόμενες μέρες
(Η τρίτη μέρα είναι άμα θέλεις να πιάσεις άλλα ήδη παρασίτων.Το είχα διαβάσει στις οδηγίες)
Αυτά αφορουν τις αλοιφές.Για τα χάπια δεν νομίζω να ισχύει να επαναλάβεις και την επόμενη μέρα

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:30, 31-05-09:

Μα αυτο λεω κι εγω,εμενα μενει μεσα,τρωει κροκετες,και του κανω αποπαρασιτωση καθε τριμηνο με χαπι.Οι αλοιφες ειναι μονο για τα μωρα.Και αυτη τη φορα δεν προλαβε καν να τελειωσει το τριμηνο...

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 20:41, 31-05-09:

Και εγώ είχα το ίδιο θέμα όταν ήμουν Αθήνα...
(το αιτιολόγησα, με την συχνή επαφή μου με άλλα εκτός σπιτιού, αδέσποτα, και το ότι πήγαινα σε αποικίες...ε, και έφερνα τα πάντα σπίτι..) Το μόνο που κόλλαγε φυσικά ήταν ψύλλους και παράστια. Πταίσματα.

καλά για εδώ, δεν το συζητάω....

Το έχω πάρει απόφαση πλέον, δεν τα προλαβαίνω....

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:33, 31-05-09:

χμμ εμενα μου εχουν πει να κανω αποπαρασιτωση στον ναρουτο καθε 6-12 μηνες αλλα του κανω καθε τριμηνο προοληπτικα. Μαλλον θα του κανω καθε εξαμηνο μαζι με αναλυση κοπρανων για να βλεπω αν υπαρχει προβλημα. Ενα επισης καλο χαπι αποπαρασιτωσης ειναι το interceptor της novartis. To προβλημα με τα αδεσποτα ειναι οτι επειδη κολλανε ψυλλους, κολλανε πολλα παρασιτα απο αυτα. Επιπλεον αν τρωνε ποντικια και αρουραιους κολλανε παρασιτα και το προβλημα δεν λυνεται. Θελει τουλαχιστον καθε μηνα εξωτερικη και εσωτερικη αποπαρασιτωση. Θα βρισκεις ομως την ιδια γατα καθε μηνα; Εχω απελπιστει με την κατασταση. Βλεπω παντου γατες

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nonika
H Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 7,374 μηνύματα.

H Nonika έγραψε στις 23:25, 31-05-09:

Το ωραιο μας Ελλαντα το ξεχασες πως ηταν μαλλον,αυτη η κατασταση ειναι που μας κανει να ειμαστε ολοι τοσο αγχωμενεοι με το θεμα.Μπραβο που εσπευσες να βοηθησεις απο την πρωτη στιγμη που ηρθες,οι στειρωσεις ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 08:53, 01-06-09:

επιτελους θα ανοιξουν σημερα τα κτηνιατρεια να δω τι παιζει με τιμες κτλ. Εξαφανιστηκε και μια απο τις 5 γατουλες και υποθετω οτι πηγε καπου να γεννησει γιατι ηταν σε προχωρημενη εγκυμοσυνη. Ελπιζω μονο να μην εφαγε φολα γιατι οι γειτονες μου ειναι παρα πολυ κακοι ανθρωποι. Το 2006 που ειχα ξανακατεβει ελλαδα ειχαν αφανιστει ολα τα αδεσποτα, μονο μια τρομαγμενη μαυρη γατουλα ειχα βρει. Κατι ειχα ακουσει οτι τα σκοτωσε ο δημος. Επρεπε τα χρηματα που ειχα δωσει στο spca για τα γεννεθλια του ναρουτο, να τα ειχα κρατησει για εδω. Ειναι πολυ τραγικα τα πραγματα

Η μια εγκυμονουσα γατουλα (η αλλη δεν ξερω που πηγε). Νομιζω πως εχει ψωρα στα αυτακια της:

Ο ενας απο τους 3 γατους:

Και το τρομοκρατημενο-πεινασμενο αδεσποτο κουταβι που προσπαθουσε να φαει κατι σαν κρεμα σοκολατας, το οποιο δεν καταφερα να πλησιασω:

νομιζω πως ειναι πιο σημαντικο να δω τι θα γινει με το κουταβι πρωτα και θα προσπαθησω να το ψαξω και να το πιασω γιατι οι γατες ολο και κατι θα βρουν να φανε, κανενα πουλακι, κανενα εντομο, κατι τελος παντων (σπανια βλεπεις σκελετωμενες γατες). Αυτο βασιζεται σε εμας για τροφη και νερο

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 09:11, 01-06-09:

Μπράβο γι αυτό που κάνεις... ότι και αν είναι αυτό, μικρό ή μεγάλο, σημασία έχει ότι δεν προσπερνάς, και δεν πας μόνο για καφέ στο Κολωνάκι και ψώνια στην Ερμού.

Σήμερα συνειδητοποίησα και κάτι άλλο...
Καλό μήνα σε όλους..

Το καλοκαίρι μπήκε, αλλά εγώ έχω μελαγχολήσει.... σκέφτομαι την ΝΕΑ ΦΟΥΡΝΙΑ μικρών του Αυγούστου, ΚΑΙ τα παρατημένα των αδειών.

Όσες φόλες, και εκκαθαρίσεις, όσες στειρώσεις και να έγιναν τα μικρά της άνοιξης ήταν και πάλι πολλά, και ακόμα δεν έχουν τακτοποιηθεί παρά κάποια ελάχιστα τυχερά.

Σόρυ για το ψυχοπλάκωμα... αλλά με αυτά που βλέπω παντού γύρω μου, κάπου πρέπει να τα πώ, για να μην πάρω καμία καραμπίνα (απο τους φίλους μου τους κυνηγούς) και αρχίζω να κάνω εγώ εκκαθαρίσεις...

Καλό καλοκαίρι να έχουμε με όσο το δυνατόν λιγότερα αδέσποτα.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:27, 01-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Μπράβο γι αυτό που κάνεις... ότι και αν είναι αυτό, μικρό ή μεγάλο, σημασία έχει ότι δεν προσπερνάς, και δεν πας μόνο για καφέ στο Κολωνάκι και ψώνια στην Ερμού.

Σήμερα συνειδητοποίησα και κάτι άλλο...
Καλό μήνα σε όλους..

Το καλοκαίρι μπήκε, αλλά εγώ έχω μελαγχολήσει.... σκέφτομαι την ΝΕΑ ΦΟΥΡΝΙΑ μικρών του Αυγούστου, ΚΑΙ τα παρατημένα των αδειών.

Όσες φόλες, και εκκαθαρίσεις, όσες στειρώσεις και να έγιναν τα μικρά της άνοιξης ήταν και πάλι πολλά, και ακόμα δεν έχουν τακτοποιηθεί παρά κάποια ελάχιστα τυχερά.

Σόρυ για το ψυχοπλάκωμα... αλλά με αυτά που βλέπω παντού γύρω μου, κάπου πρέπει να τα πώ, για να μην πάρω καμία καραμπίνα (απο τους φίλους μου τους κυνηγούς) και αρχίζω να κάνω εγώ εκκαθαρίσεις...

Καλό καλοκαίρι να έχουμε με όσο το δυνατόν λιγότερα αδέσποτα.
αστα να πανε, παιζει τα περισσοτερα αδεσποτα να εμφανιστουν τωρα το καλοκαιρι. Δεν εχω δει θηλυκη γατα εδω που να μην εχει κοιλια μπαλονακι. Θα γεμισει ο τοπος γατακια. Θα παω να παρω αμπουλες σημερα, για να μην υποφερουν τουλαχιστον απο εξωπαρασιτα (και μερικα ειδη ενδοπαρασιτων). Κριμα ρε γμτ. Αν ο καθενας εδινε μια φορα την εβδομαδα απο 2,3 ευρω, αντι να πηγαινε για καφε, θα μπορουσαν να γινουν περισσοτερα πραγματα. Αλλα οχι, καποιοι προτιμουν να πινουν το καφεδακι τους και διπλα να βλεπουν το σκυλακι να τρωει απο τα σκουπιδια. Μη πω για τους αλητες που τα χτυπανε.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 09:47, 01-06-09:

To προβλημα με τα αδεσποτα ειναι οτι επειδη κολλανε ψυλλους, κολλανε πολλα παρασιτα απο αυτα. Επιπλεον αν τρωνε ποντικια και αρουραιους κολλανε παρασιτα και το προβλημα δεν λυνεται. Θελει τουλαχιστον καθε μηνα εξωτερικη και εσωτερικη αποπαρασιτωση. Θα βρισκεις ομως την ιδια γατα καθε μηνα; Εχω απελπιστει με την κατασταση. Βλεπω παντου γατες
Αυτό εξαρτάται από τις συνθήκες. Θεωρητικά, αυτό που λες είναι δυνατόν, αλλά στην πράξη σπάνια θα συμβεί να χρειάζονται τόσο τακτική αποπαρασίτωση. Αρκεί να την κάνεις όταν υπάρχει εμφανές πρόβλημα - και συνήθως με μια εφαρμογή λύνεται το πρόβλημα. Αυτή τουλάχιστον είναι η εμπειρία μου από τις 30 γάτες που φροντίζουμε με τις ninelives στον Εθνικό Κήπο.
Επίσης, αν έχουν άλλες πηγές τροφής, είναι μάλλον απίθανο να κυνηγούν συστηματικά.

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nonika
H Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 7,374 μηνύματα.

H Nonika έγραψε στις 09:47, 01-06-09:

Sakura αν ο υπολοιπος κοσμος ηταν εστω και κατα το μισο ευαισθητοποιημενοι απ'οσο ειμαστε εμεις οσον αφορα τα αδεσποτα θα ηταν πολυ καλυτερα τα πραγματα αλλα δυστυχως ο κωλοκοσμος ειναι 10πλασιος απο μας οποτε θα συνεχισουμε να τρεχουμε και να μη φτανουμε...

Παράθεση

Aristocat

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Aristocat
H Aristocat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H Aristocat έγραψε στις 10:17, 01-06-09:

Αναφορικά με την τροφή, εγώ παίρνω 20κιλο τσουβαλάκι (2η ποιότητα Hills!) και την παίρνω 21 ευρώ!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 14:54, 01-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Aristocat
Αναφορικά με την τροφή, εγώ παίρνω 20κιλο τσουβαλάκι (2η ποιότητα Hills!) και την παίρνω 21 ευρώ!
καλη τιμη! Πηγα να δω σημερα τροφες και ειχαν την RC 20 ευρω Θα παω τα γατια που βρηκα για αποπαρασιτωση και εμβολια στο τελος της βδομαδας και μετα απο 2 βδομαδες θα στειρωσω τα 2 αρσενικα με δικα μου εξοδα και θα τα κρατησω σπιτι για λιγες μερες μεχρι να συνελθουν. Μετα ισως πεισω μερικους γνωστους μου να τα παρουν. Για τα θηλυκα λεω να περιμενω να γεννησουν πρωτα πριν στειρωθουν γιατι ειναι σχεδον ετοιμογεννες (η μια μπορει να εχει γεννησει ηδη γιατι δεν την ειδα ουτε σημερα).

Εν τω μεταξυ σημερα που ειδα τον γατουλη της φωτογραφιας που ανεβασα πριν, παρατηρησα πως τα ματακια του ειναι καπως αληθορα. Καποιες φορες οταν κοιταει φαινεται το ασπρο του ματιου του (και στα 2 ματια). Δεν πιστευω να ειναι αρρωστεια στα ματια γιατι δεν εχει φλεγμονη. Υποπτευομαι οτι ειναι απο ελειψη ταυρινης. Τι λετε να εχει; Δεν μπορω να τον πιασω προς το παρον για να τον δει γιατρος γιατι ειναι λιγο περιεργος οσον αφορα την συμπεριφορα του. Ενω με βλεπει, νιαουριζει και σηκωνει την ουρα του, οταν παω να τον χαιδεψω φευγει Μια σταλια γατουλης και τρωει 3 φορες περισσοτερο απο τον ναρουτο

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 20:17, 01-06-09:

Μην συγκρίνεις τα έξω με τον Νατούρο.. ο Νατούρο δεν κάνει τίποτα όλη μέρα... τα άλλα δίνουν αγώνα επιβίωσης, και τρώνε όσο μπορούν γιατί δεν ξέρουν πότε θα ξαναφάνε και τί.....

Περίμενε 2-3 μέρες και θα σε εμπιστευτεί ο γατούλης, μην τον πιέζεις άστον να έρθει αυτός.. η σηκωμένη ουρά είναι καλό σημάδι, απλά θέλει να σε τσεκάρει πρώτα.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 06:34, 02-06-09:

ειναι πολυ γλυκουλης και νιαουριζει ναζιαρικα, αλλα ανησυχω για τα ματακια του. Ελπιζω να με πλησιασει συντομα για να τον δει γιατρος. Σε καθε καδο σκουπιδιων βρισκω και απο 2-3 γατες Ειναι αδυνατον να τις ταισω και να τις στειρωσω ολες Βρηκα και 2 σουπερ ομορφα γατουλινια. Το ενα ηταν ενας πορτοκαλι marble tabby γατουλης και το αλλο που δεν προλαβα να δω φυλο, ηταν ενα σπανιο και πανεμορφο ticked tabby (σαν αβυσσηνιας ηταν!!!). Αν καταφερω και το πιασω αυτο σιγουρα θα βρει σπιτακι!!! Καπως ετσι ηταν: http://www.dkimages.com/discover/pre...8/65007068.JPG

Παράθεση

evaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη evaki
H evaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

H evaki έγραψε στις 17:28, 09-06-09:

Γεια σε όλους σας
Συγνώμη που γράφω εδώ,δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο τόπικ αλλά είδα το τίτλο αδέσποτα και έσπευσα... Εχω ένα πρόβλημα αρκετά σοβαρό και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω είμαι σε απόγνωση.
Ένα απο τα αδέσποτα γατάκια που ταίζα στη γειτονιά εμφανίστηκε μετα απο μια βδομάδα (που δεν το έβλεπα πουθενα) και είναι και τα δύο του ματάκια κλειστά με πάρα πολύ πύον και φαινόταν πάρα πολύ χάλια.
Γενικά το πρόβλημα είναι ότι τα γατάκια αυτά (οπώς και αυτό το συγκεκριμένο που προσπαθω να πιάσω) είναι "αγρια" και παρότι τους βάζω φαγητό απο μωρά δεν με έχουν αφήσει ποτέ να τα πλησιάσω όσες ώρες και αν 'εχω καθήσει σε σχετικά κοντινή απόσταση και να τα κοιτάω, αν κάνω έστω και ενα βήμα παραπέρα εξαφανίζονται. Ετσι δεν μπορώ να το πιάσω να το πάω στο κτηνίατρο.
Προσπάθησα και το πρωί όταν το είδα έτσι ( επειδη ήταν σε ασχημη κατάσταση και δεν κουνιόταν) να το πιάσω για να το πάω στο κτηνίατρο αλλά μόλις έφτασα σε απόσταση χιλιοστού και ήμουν έτοιμη να τα καταφέρω προφανώς ένιωσε απειλή, επιτέθηκε και έφυγε σαν βολίδα Ετσι έχασα την ευκαιρία να το πιάσω.
Επειδή έτυχε να έχω την παγίδα στο σπίτι (την εχω πάρει για να στειρώσω κατι γατούλες που ξεπετάχτηκαν απο το χειμώνα πριν προλάβουν να αρχίσουν να ζευγαρώνουν) σκέφτηκα ότι θα βάλω την παγίδα και θα το πιάσω αλλά το κακόμοιρο πρέπει να είναι τόσο αρρωστο πού δεν ερχεται να φάει.
Δεν ξέρω πως να το πιάσω, έχω φρικάρει, δεν θέλω να πεθάνει
Ξέρει κάποιος ένα άλλο τρόπο που μπορεί να παγιδευτει εκτος απο τη κλασικη παγίδα με το φαγητό (αυτό πρεπει να είναι σε τόσο ασχημη κατάσταση που οπως το βλέπω δεν έχει όρεξη να φάει)
Συγνώμη ξανά και για την πολυλογία αλλά έχω φρικάρει...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:53, 09-06-09:

εχω και εγω την ιδια απορια με εναν γατουλη με προβλημα στα ματακια του! Ευτυχως τρωει ο δικος μου αδεσποτος και μαλιστα σημερα εφαγε μια κονσερβα sheba και 4(!) χουφτες κροκετες!! Μαλλον θα παω στον κτηνιατρο να ρωτησω αν μπορει να γινει κατι, περιγραφοντας του λεπτομερως οτι βλεπω. Ειναι βεβαια πιο φιλικος και πιανεται (σημερα τον ειδα μακρια και οταν τον φωναξα ετρεξε με την ουρα σηκωμενη), αλλα σε καποιες φασεις οταν παω να τον χαιδεψω και με δει να σηκωνω αποτομα το χερι μου παει να με αρπαξει (μαλλον το εχουν δειρει το καημενο). Θα του φτιαξω αγγελια, ειναι πολυ καλος γατουλης και αν δεν υιοθετηθει θα πεθανει απο φολα ΣΙΓΟΥΡΑ.

Ασχετο αλλα σημερα που βγηκα μια βολτα να ξεμουδιασω λιγο, ειδα κατι παιδακια δημοτικου που ειχαν βρει ενα κουταβι παρατημενο σε μια κουτα και τα ρωτησα τι προκειται να κανουν με το κουταβι. Μου ειπαν οτι το πηγαιναν στον κτηνιατρο να το κρατησει για να το δωσει αλλου και οντως το εκαναν (τα παρακολουθουσα απο μακρια). Τελικα υπαρχει ελπιδα με τη νεα γενια και υπαρχουν παιδακια που αγαπανε τα αδεσποτα και νοιαζονται για αυτα

Παράθεση

Υακίνθη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Υακίνθη
H Υακίνθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 103 μηνύματα.

H Υακίνθη Η ανθρώπινη κακία δεν έχει όρια..... έγραψε στις 03:07, 10-06-09:

καλη τιμη! Πηγα να δω σημερα τροφες και ειχαν την RC 20 ευρω Θα παω τα γατια που βρηκα για αποπαρασιτωση και εμβολια στο τελος της βδομαδας και μετα απο 2 βδομαδες θα στειρωσω τα 2 αρσενικα με δικα μου εξοδα και θα τα κρατησω σπιτι για λιγες μερες μεχρι να συνελθουν. Μετα ισως πεισω μερικους γνωστους μου να τα παρουν. Για τα θηλυκα λεω να περιμενω να γεννησουν πρωτα πριν στειρωθουν γιατι ειναι σχεδον ετοιμογεννες (η μια μπορει να εχει γεννησει ηδη γιατι δεν την ειδα ουτε σημερα).

Εν τω μεταξυ σημερα που ειδα τον γατουλη της φωτογραφιας που ανεβασα πριν, παρατηρησα πως τα ματακια του ειναι καπως αληθορα. Καποιες φορες οταν κοιταει φαινεται το ασπρο του ματιου του (και στα 2 ματια). Δεν πιστευω να ειναι αρρωστεια στα ματια γιατι δεν εχει φλεγμονη. Υποπτευομαι οτι ειναι απο ελειψη ταυρινης. Τι λετε να εχει; Δεν μπορω να τον πιασω προς το παρον για να τον δει γιατρος γιατι ειναι λιγο περιεργος οσον αφορα την συμπεριφορα του. Ενω με βλεπει, νιαουριζει και σηκωνει την ουρα του, οταν παω να τον χαιδεψω φευγει Μια σταλια γατουλης και τρωει 3 φορες περισσοτερο απο τον ναρουτο
Αρχική Δημοσίευση από evaki
Γεια σε όλους σας
Συγνώμη που γράφω εδώ,δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο τόπικ αλλά είδα το τίτλο αδέσποτα και έσπευσα... Εχω ένα πρόβλημα αρκετά σοβαρό και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω είμαι σε απόγνωση.
Ένα απο τα αδέσποτα γατάκια που ταίζα στη γειτονιά εμφανίστηκε μετα απο μια βδομάδα (που δεν το έβλεπα πουθενα) και είναι και τα δύο του ματάκια κλειστά με πάρα πολύ πύον και φαινόταν πάρα πολύ χάλια.
Γενικά το πρόβλημα είναι ότι τα γατάκια αυτά (οπώς και αυτό το συγκεκριμένο που προσπαθω να πιάσω) είναι "αγρια" και παρότι τους βάζω φαγητό απο μωρά δεν με έχουν αφήσει ποτέ να τα πλησιάσω όσες ώρες και αν 'εχω καθήσει σε σχετικά κοντινή απόσταση και να τα κοιτάω, αν κάνω έστω και ενα βήμα παραπέρα εξαφανίζονται. Ετσι δεν μπορώ να το πιάσω να το πάω στο κτηνίατρο.
Προσπάθησα και το πρωί όταν το είδα έτσι ( επειδη ήταν σε ασχημη κατάσταση και δεν κουνιόταν) να το πιάσω για να το πάω στο κτηνίατρο αλλά μόλις έφτασα σε απόσταση χιλιοστού και ήμουν έτοιμη να τα καταφέρω προφανώς ένιωσε απειλή, επιτέθηκε και έφυγε σαν βολίδα Ετσι έχασα την ευκαιρία να το πιάσω.
Επειδή έτυχε να έχω την παγίδα στο σπίτι (την εχω πάρει για να στειρώσω κατι γατούλες που ξεπετάχτηκαν απο το χειμώνα πριν προλάβουν να αρχίσουν να ζευγαρώνουν) σκέφτηκα ότι θα βάλω την παγίδα και θα το πιάσω αλλά το κακόμοιρο πρέπει να είναι τόσο αρρωστο πού δεν ερχεται να φάει.
Ξέρει κάποιος ένα άλλο τρόπο που μπορεί να παγιδευτει εκτος απο τη κλασικη παγίδα με το φαγητό (αυτό πρεπει να είναι σε τόσο ασχημη κατάσταση που οπως το βλέπω δεν έχει όρεξη να φάει)
ειναι οντως δυσκολο , προσπαθησε να πλησιασεις σιγα σιγα απο πισω του αν βολευει και να το πιασεις με μια πετσετα χοντρη σταθερα και αποφασιστηκα χωρις να φοβηθεις, ειναι δεδομενο θα κανει σαν τιγρης , χρειαζεται ταχυτητα , μεσα απο την πετσετα δεν μπορει να σε γρατσουνισει εγω ετσι τα εχω καταφερει , αφου δεν βλεπεικιολας εχεις πλεονεκτημα , και να ευχεσαι να σωθει τουλαχιστον το ενα ματι διοτι μπορει να καταληξει και τελειως τυφλο , και μετα πρεπει να του βρεις σπιτι να ζησει μεσα, ουτε σε κηπο δεν θα μπορει να επιβιβιωσει , πρεπει μαλλον να βιαστεις !!!!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 08:41, 10-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από evaki
Γεια σε όλους σας
Υπάρχουν ειδικές γατοπαγίδες, τις οποίες τις έχουν κτηνιατρεία που ασχολούνται και με αδέσποτα.

Παράθεση

evaki

Νεοφερμένος

H evaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

H evaki έγραψε στις 19:20, 10-06-09:

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις παιδιά.
Εχθές δεν το έβλεπα πουθενά στη γειτονιά απο το απόγευμα και μετά και λέω παει το κακόμοιρο.. αλλά νωρις το πρωι το είδα. Ομως έπρεπε να πάω σχολή να γράψω και όταν γύρισα είχε ξαναφύγει..
Τεσπα ελπίζω το πρωι να ξαναέρθει(δεν δινω μαθημα αυριο) ... θα του βάλω την παγίδα και αν δεν μπει μέσα θα προσπαθήσω με την πετσέτα.. ας ελπίσουμε ότι θα τα καταφέρω
Ξανα ευχαριστω πολυ

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 20:06, 10-06-09:

Μια άλλη λύση που χρησιμοποιούν είναι η απόχη. Δεν το έχω δοκιμάσει ποτε αλλά μας βοηθάει μια κυρία που έχει εμπειρία σε αυτό και έχουμε πιάσει κάποια πολύ δύσκολα ζώα έτσι.
Ο γατούλης που μάλιστα έχω τώρα υιοθετήσει ήταν ένα πραγματικό αγρίμι και τον έπιασαν με τον τρόπο αυτό γιατί είχε μια τεράστια πληγή στο λαιμό.

δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις αν ολα τα άλλα αποτύχουν. Από ότι μου είπε η κυρία Κατερινα ειδικά όταν το ζώο είναι άρρωστο και αποδυναμωμένο δουλεύει η μέθοδος αυτη.

Παράθεση

evaki

Νεοφερμένος

H evaki έγραψε στις 21:04, 10-06-09:

Η μεγάλη μου ελπίδα είναι να έρθει το πρωι και να είναι πεινασμένος οπότε να μπει στη γατοπαγίδα που την έχω και εδω και ξέρω να την χρησιμοποιώ αλλά αν δεν μου κάνει τη χάρη με βλέπω να δοκιμάζω μια απο αυτές τις μεθόδους με την πετσέτα ή απόχη (σαν αυτές που είναι για ψάρεμα?) Ελπίζω όμως να με διευκολύνει με τη παγίδα γιατι συνήθως τον βρίσκω σε μια περιστρεφόμενη σκάλα στον ακάλυπτο και είναι πολύ μικρη η σκάλα και γύρω γύρω είναι κενό και φοβάμαι μέσα στην τρομάρα του μην πέσει απο κάτω ...

Παράθεση

evaki

Νεοφερμένος

H evaki έγραψε στις 21:25, 14-06-09:

Γεια σας ξανά
Κατάφερα και έπιασα τελικά τον γατούλη και κάνει θεραπεία και πάει πάρα πολύ καλά τα ματάκια του είναι πλέον μια χαρά είναι αδύνατος λόγω αφυδάτωσης και ταλαιπωρίας αλλά έχει βρει την όρεξή του και σύντομα θα είναι μια χαρά. (εγώ μάλλον θα παίρνω για περισσότερο καιρό αντιβίωση γιατι στην προσπάθεια να τον πιάσω με δάγκωσε και έπαθα μια γερή μόλυνση χεχε )

Όμως δυστυχώς συνέβη το απίστευτοοο πριν από λίγο κατέβηκα κάτω και βρήκα στην είσοδο του σπιτιού μου ένα κιβώτιο με ένα γατάκι μέσα πολύ μικρό γατάκι και έπαθα σοκ Κάποιος το έφερε και το άφησε έτσι δεν το πιστεύω και είναι και άρρωστο (το ένα του μάτι κλειστό μαυρισμένο και σαν να προεξέχει δεν ξέρω παιδία με έπιασαν τα κλάματα και δεν έκατσα να το παρατηρήσω του έβαλα λίγη κονσέρβα και ευτυχώς έχει μάθει να τρώει )
Το πρωί θα το πάω στον κτηνίατρο αλλά δεν ξέρω τι να κάνω ... Δεν μπορώ να καταλάβω ποιος το έφερε και το άφησε στη πόρτα μου (με είδε κάποιος που προσπαθούσα να πιάσω το άλλο και σκέφτηκε ας το πάμε σε αυτή τη τρελή να το φροντίσει.. δεν μπορώ να καταλάβω..)
Τι να το κάνω τώρα εγώ το γατάκι μπορεί να μου πει κάποιος γιατί εγώ τα έχω χαμένα.. Οι γονείς μου φωνάζουν και μου λένε για να κάθεσαι και να φροντίζεις τα αδέσποτα σε πήρανε χαμπάρι τι κορόιδο είσαι και τέτοια

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 21:43, 14-06-09:

'Ετσι είναι... τυχερή είσαι που δεν είχε η κούτα 5-8 γατάκια...

Άλλοι τα πετάνε στα σκουπίδια κατευθείαν. Το ματάκι του θέλει πλύσιμο με φυσιολογικό ορό και γαζούλα, και Κτηνίατρο για να του δώσει το σωστό κολλύριο.

Θα το βγάλεις μια ωραία φώτο, και θα κάνεις μια αγγελία, ελπίζοντας να βρεθεί ένα σπιτάκι. Δυστυχώς η ζωή των αδέσποτων, και αυτών που την φροντίζουν είναι ένας φαύλος κύκλος ...

Παράθεση

evaki

Νεοφερμένος

H evaki έγραψε στις 13:11, 21-06-09:

hello there

Εχθές βρήκα ένα γείτονα και του έλεγα για το γατάκι που βρήκα σε κούτα στην πόρτα μου και από έμμεσες αναφορές κατάλαβα ποιός το άφησε αλλά δεν είμαι 100% σίγουρη (μάλλον το βρήκε ένας άλλος γείτονας την ώρα που έβγαζε το σκύλο βόλτα και επέλεξε αντί να το πάει στον κτηνίατρο αυτός να το φέρει σε εμένα.. τεσπα είναι τυχερός που δεν μου αρέσει να τσακώνομαι...)
Όπως συζητούσαμε μου είπε πως βρήκε το γατούλη που προσπαθούσα να πιάσω χτυπημένο από αυτοκίνητο και νεκρό πριν 4 μέρες. Μα του λέω αποκλείεται πριν από λίγο τον είδαμε με τον πατέρα μου και μάλιστα λέγαμε πόσο τυχερό ήταν που το πιάσαμε νωρίς και έκανε τη θεραπεία του εγκαίρως και είναι ήδη εντελώς καλά.
Άρα χτυπήθηκε από αυτοκίνητο κάποια γάτα που του μοιάζει, και εφόσον οι αδεσποτούλες που έχω στειρώσει εγώ περνούν για φαγητό τουλάχιστον μια φορά την ημέρα και δεν λείπει καμία.. είναι κάποιο άλλο αδεσποτάκι.
Βρέ παιδιά έχω αφιερώσει τόσο χρόνο για να στειρώσω αυτές τις γατούλες (γιατί είχα φρικάρει όταν μετακόμισα εδώ με το πόσο πολλά αδέσποτα υπήρχαν και τα περισσότερα ήταν πολύ άρρωστα) αλλά απο ότι φαίνεται είναι τόσα πολλά που αυτές που έχω στειρώσει είναι μια σταγόνα στον ωκεανό...

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 13:46, 21-06-09:

Δυστυχώς, έτσι είναι. Ό,τι και να κάνει ένας άνθρωπος μόνος του, δεν μπορεί να αναπληρώσει την υποδομή που χρειάζεται για τέτοια πράγματα. Ούτε βέβαια μπορεί να αλλάξει τα μυαλά των άλλων. Τουλάχιστον σκέψου ότι προσφέρεις πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής στα αδεσποτάκια που φροντίζεις κι αυτό δεν είναι καθόλου αμελητέο.

Παράθεση

AperfectCircle

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AperfectCircle
Ο AperfectCircle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O AperfectCircle έγραψε στις 00:50, 19-01-13:

θέλω να πάρω μία τροφή να βάζω στις αδέσποτες γάτες της περιοχής μου αλλά δεν ξέρω ποιά συγκεκριμένα ώστε να είναι καλή και οικονομική(ακόμα να έχει μέσα μία λογική ποσότητα και να μπορώ να την μεταφέρω).τέλος επειδή έχουν σε μία μεριά κανά δύο μικρά γατάκια δεν θα έχουν πρόβλημα αν τρώνε όλες την ίδια?

υγ αν είστε απο πάτρα πείτε μου ένα μαγαζί για να με διευκολύνεται..
υγ2 έχω δεί μία της pro plan στα 14 ευρώ ,κιλά δεν θυμάμαι ...
υγ3 είδα κάτι περίεργο πρίν λίγο ,άκουγα μία γάτα απο έξω να φωνάζει περίεργα ..έτσι μετά απο λίγο βγήκα να δώ και παρατήρησα δύο γάτες να είναι δίπλα η μία στην άλλη σαν να συζητούσανε , ώσπου ανέβηκε το σκυλί μου στο μπαλκόνι για να δεί τι κοιτάζω.αποτέλεσμα να τις τρομάξει με τα γαβγίσματα του ,έτσι φύγανε αυτές πιό πέρα ήρεμα και με βάδισμα περίεργο.νομίζω ζευγάρωναν αλλά δεν της έπιασα στην φάση την λογική για να σιγουρευτώ! έχτε ν απροσθέσετε κάτι??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AperfectCircle : 19-01-13 στις 01:02. Αιτία: κάτι ξέχασα..
Παράθεση

Fideloudi (Λία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Fideloudi
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,668 μηνύματα.

H Fideloudi έγραψε στις 01:09, 19-01-13:

A perfect circle, μια σχετικά καλή κ πιο οικονομική είναι η Purina Tonus (της εταιρείας που βγάζει την Pro Plan, αλλά η 2ης ποιότητας ας πούμε...καλύτερη όμως από τις ομώνυμες μάρκες των σούπερ-μάρκετ κι από τα Friskies/Whiskas). Το 1.5 kg κάνει γύρω στα 5-6 eur. Τα 14 eur της proplan είναι για 1.5 kg, είναι ακριβή τροφή αν δεν συντρέχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος. Από όσο μου είπαν διάφοροι κτηνίατροι, είναι καλό να αποφεύγονται οι λεγόμενες 'τρίχρωμες' τροφές, γιατί μπορεί να προκαλέσουν ουρολιθίαση (ειδικά σε στειρωμένες γάτες ή γάτες που θηλάζουν).
Αν πάρεις την Purina Tonus για γατάκια (στη γαλάζια συσκευασία) κάνει κ για γάτες που είναι έγκυες ή θηλάζουν. Αν ξέρεις ότι κάποιες γάτες είναι στειρωμένες, έχει κ για τέτοιες η σειρά της Tonus.
Εγώ στα αδέσποτα δίνω συνήθως την ίδια τροφή σε όλα, εκτός αν είναι πολύ μικρά τα γατάκια οπότε τους δίνω για kittens κ στα υπόλοιπα συνήθως την tonus για urinary care με κοτόπουλο (βοηθάει στην αποφυγή ουρολιθίασης που παθαίνουν αρκετά συχνά τα αδέσποτα, ειδικά αν δεν έχουν πρόσβαση σε νερό ή είναι στειρωμένα κ τρώνε λάθος τροφές).. Τώρα τελευταία ανακάλυψα μια πιο οικονομική τροφή, από όσο μου είπαν καλή, τη JosiCat της Josira. Την πήρα από ένα online pet shop, 18 eur τα 10 kg.
Οι έτεροι γατοειδικοί θα έχουν κι άλλες συμβουλές φαντάζομαι, όπως κ να υποδείξουν κάποιο pet shop στην Πάτρα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

AperfectCircle

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AperfectCircle
Ο AperfectCircle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O AperfectCircle έγραψε στις 22:28, 19-01-13:

ευχαριστώ για την απάντηση.. http://mycat.e-steki.gr/showthread.php?t=92268 εννοείς αυτήν όπως κατάλαβα!μικρά κανά δύο όπως είπα κυκλοφορούν ,οι μεγάλες δεν θα έχουν πρόβλημα με την τροφή?

περιμένω και άλλες απαντήσεις να δώ απόψεις για διάφορες καλές,οικονομικές τροφές!

Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban
Ο Σωτηρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O ban Persian... έγραψε στις 11:33, 07-03-13:

Να ρωτησω κατι εδω για να μην ανοιξω αλλο θεμα, λοιπον ειναι ενας γατος της γειτονισσας ουσιαστηκα τον οποιο ταιζουμε και φροντιζουμε μαζι, δεν απομακρυνεται καθολου απο το σπιτι και ειναι μεριπου 8-9 μηνων, χθες το βραδυ του εβαλα κροκετες και μετα απο 10 λεπτα που βγηκα εξω ο καημενος ηταν στην γωνια και τις κροκετες ετρωγε ενας διπλασιος γαταρος, δεν ξερω αν εχει ξαναγινει αλλα τι μπορω να κανω ?

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 16,114 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:50, 07-03-13:

Δυστυχως Σωτηρη μου ειναι ακομα εποχη ζευγαρωματος, το ιδια γινονται παντου. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι οταν τελειωνει ο γαταρος να του συμπληρωνεις φαγητο, εγω αυτο κανω. Κι αυτα τα ερμα τα αρσενικα που γυριζουν τις γειτονιες σε αναζητηση θυληκιας πρεπει να φανε, ισως απο καπου εφυγαν ακολουθωντας το ενστικτο τους και μενει σε μας ολους να φροντισουμε οταν θα γυρισουν εκει που μενουν μονιμα να ειναι τουλαχιστον φαγωμενα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban
Ο Σωτηρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O ban Persian... έγραψε στις 14:27, 07-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Δυστυχως Σωτηρη μου ειναι ακομα εποχη ζευγαρωματος, το ιδια γινονται παντου. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι οταν τελειωνει ο γαταρος να του συμπληρωνεις φαγητο, εγω αυτο κανω. Κι αυτα τα ερμα τα αρσενικα που γυριζουν τις γειτονιες σε αναζητηση θυληκιας πρεπει να φανε, ισως απο καπου εφυγαν ακολουθωντας το ενστικτο τους και μενει σε μας ολους να φροντισουμε οταν θα γυρισουν εκει που μενουν μονιμα να ειναι τουλαχιστον φαγωμενα.
Mμμμ γι'αυτο λες ε, δεν ειχα ιδεα...

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,379 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 14:38, 07-03-13:

Χμμμμ....αυτό ακριβως συζητούσα και εγώ πριν από λίγο. Η γειτονιά μου έχει 4 αρσενικούς, από όταν ξεκίνησε το ζευγάρωμα τρώει μόνο ο ένας
Ο Ζαφείρης φοβάται τον Μουτζουρομύτη, ο Μουτζουρομύτης τον Γκρίζο, ο Γκρίζος το Φάντασμα και το Φάντασμα εντέλει τρώει όλο το φαγηρό και έχει γίνει σαν ντουλάπα!!!!!
Η μόνη λύση είναι να μένεις εκεί όταν του ρίχνεις το φαγάκι ή να τον παίρνεις κάπου που να νιώθει ασφαλής για να φάει. Και αν θέλεις αφήνεις και κάτι για τον περαστικό..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BlueCat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BlueCat
H BlueCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H BlueCat έγραψε στις 15:32, 07-03-13:

χμμμ, σε μια παρόμοια περίπτωση εγώ στεκόμουν από πάνω μέχρι να φάει ο μικρός. Μετά, φόβηζα λίγο με ένα ΜΗ τον μεγάλο όσο έτρωγε ο άλλος και ποτέ δεν του έβγαζα φαγητό όταν ήταν μόνος του ο μεγάλος. Στο τέλος κατάλαβε ότι θα τρώει μόνο όταν τρώει ο μικρούλης οπότε και γίνανε κολλητοί΄ο μικρός έβαζε το μυαλό και ο μεγάλος έκανε το νταβατζή και τα τρώγαν όλα οι δυό τους!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Fideloudi (Λία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Fideloudi
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,668 μηνύματα.

H Fideloudi έγραψε στις 16:03, 07-03-13:

Χα, καλό το σχέδιο της bluecat! Κ εγώ που ταϊζω κάτι αδεσποτάκια κοντά στη δουλειά μου, υπάρχουν 2 μικρά αρσενικά που ήταν φιλαράκια. Τώρα που είναι η εποχή του ζευγαρώματος, είναι στις αντιπαλότητες κι ας είναι μικρά...οπότε τους βάζω φαγητό σε 2-3 μέρη κ σκορπίζονται (6 τον αριθμό) να φάνε άρα δεν μένει κανένα νηστικό. Άσε που η μια αδεσποτούλα είναι έγκυος (δεν μπορούμε να την πιάσουμε ούτε με γατοπαγίδα να την πάμε για στείρωση), κι τα υπόλοιπα είναι πολύ γλυκό να βλέπεις ότι της δίνουν τη σειρά τους να φάει πρώτη...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Τροφή αδέσποτων - Από avrilio
      Το θέμα έχει λάβει 41 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-02-08 στις 20:51.
    • Στειρώσεις αδέσποτων - Από sofiagal
      Το θέμα έχει λάβει 45 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-03-07 στις 12:08.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους