Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,506 εγγεγραμμένα μέλη και 2,749,768 μηνύματα σε 76,875 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 354 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Στείρωση στις γάτες

Unicorn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unicorn
H Unicorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 130 μηνύματα.

H Unicorn έγραψε στις 12:22, 22-01-06:

Η στείρωση είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα, για πολλούς ιδιοκτήτες γατών. Άλλοι λένε ότι δεν θα έκαναν ποτέ κάτι τέτοιο στην γάτα τους, ενώ άλλοι βρίσκουν την υγειά τους όταν παίρνουν την απόφαση να την στειρώσουν. Η αλήθεια είναι ότι γλιτώνουμε από πολλές φασαρίες με τη στείρωση, τόσο εμείς, όσο κυρίως η γάτα μας που κινδυνεύει από πολλές ασθένειες, αλλά και από πολλές άλλες...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 23-06-11 στις 11:31.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
By marfot75 on 11-11-07, 01:42
By elvenstar on 11-11-07, 09:39
Καημενούλι Σκουπη, εγώ στείρωσα κ τα δύο γατάκια μου, αλλά κ να μην τα στείρωνα κ πάλι δεν θα είχα κουράγιο να πετάξω μια μικρή ζωούλα στα σκουπίδια, άρα δεν είναι θέμα στείρωσης ΜΟΝΟ. Τελικά θα πρέπει να επαναπροσδιορίσουμε το ποιος αξίζει να λέγεται ζώο
By elvenstar on 11-11-07, 09:47
Aretha σχετικά με το θέμα της στείρωσης-καρκίνου άργησα ν' απαντήσω γιατί χάλασε το PC μου. Αν κ αργά οφείλω μία απάντηση, το διάβασα σ' ένα περιοδικό δεν θυμάμαι πιο αλλά σίγουρα δεν ήταν επιμονικό, κ επειδή στείρωσα την Candy πριν προλάβει να κάνει την πρώτη της γέννα φοβήθηκα λίγο.
By patousaki on 12-11-07, 11:39
νομίζω οτι η διήγηση του σκούπυ είναι η μοναδική αλήθεια !
By LIFE on 29-11-07, 14:08
Αρχική Δημοσίευση από ladycat
ειμαι ενας γατουλις καποιος με θεωρησε ανεπιθυμητο κ με ξεφορτωθηκε στα σκουπιδια αλλα εκει ξαφνικα πριν ερθει η σκουπιδιαρα να με παρει ακουσα μια φωνη μαλλον μια αγριοφωναρα να βριζει την τυχη της που ηταν η σειρα της να πεταξει τα σκουπιδια μαζεψα της δυναμης μου κ αρχισα να φωναζω κ να κουνιεμαι μπας κ με δει!! Το θαυμα εγινε τωρα ακουγοντουσαν 2 φωνες μια μεσα στην αγωνια να με πιασει κ αλλη μια που την ενθαρυνε ηξερα δεν ηταν η μαμα μου δεν ηξερα τι ηταν κ τοτε ανοιξε η σακουλα κ ειδα φως κ ενα χερι να με αγκαλιαζει γλυκα κ να προσπαθει να με ηρεμισει ακουσα μια καρδιανα κτυπαει γρηγορα κ μια ανασα λαχανιασμενη ηταν ο ανθρωπος μου !!!Γι συτο το λογο το ηθικο διδαγμα ειναι ΝΑΙ στην στειρωση ΟΧΙ στα σκουπιδια μια ζωη ειμαι κ εγω που καλως η κακως εσεις φταιτε που ηρθα στο κοσμο σας!!!!
με ονομασε σκουπι απο το σκουπιδακι που καποιοι θεωρησαν οτι ειμαι !!!!
Σας ευχαριστω που με διαβασατε
Ετσι ειναι Αλλα παντα υπαρχουν αυτοι που οντως επηρεαζουν αρνητικα τον κοσμο..σε μια αντιστοιχη ερωτηση για τη στειρωση αρσενικου ατομο που δηλωνει φοιτητρια κτηνιατρικης δειτε τι απανταει..,,,,,,[[[η στειρωση σε θηλυκο η αρσενικο γατι θα πρεπει να γινεται αφου περασουν 6μηνες οπου αναπτυσσεται πληρως το γεννητικο συστημα του γατιου και μπορει να γινει στο θηλυκο μετα απο 1 γεννα καλυτερα δηλαδη περιπου οταν η θηλυκη γατα θα ειναι 1 ετους,η χωρις να εχει γεννησει.η στειρωση κραταει περιπου 1 ωρα μαζι με την γενικη αναισθησια που κανουμε και κοστιζει (σε φυσιολογικα επιπεδα) γυρω στα 70 ευρω στον αρσενικο και 90 ευρω στη θηλυκη.θα σου προτεινα να μην στειρωσεις το γατο σου αν ειναι αγορι γιατι θα γινει φλωρος και θα παχυνει!!!!!!!φιλακια(ειμαι κτηνιατρος φοιτητρια)]]]] ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Δεν αντεξα κ μπηκα να απαντησω [[[[[ ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΣ Τετοια λετε και καθε μερα βρισκουμε κουτες με παρατημενα νεογεννητα στα σκουπιδια
By patousaki on 29-11-07, 14:39
έλεεος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!θα πάρει και πτυχίο αυτή ???????????????????????????και θα ανοίξει ιατρείο??????????????????????????????????????
By drusilia on 29-11-07, 17:01
Ποιος φλώρος, μα τι λένε;! Να κρατήσει το γάτο μου καμιά εβδομάδα, την προκαλώ πραγματικά. Ακου φλώρος!!
By !-bourboulithra-! on 06-12-07, 14:03
να ρωτησω και εγω κατι?ειμαι καινουρια στην παρεα και δεν εχω και πολυ καιρο τη γατουλα μου!βασικα,την βρηκαμε αδεσποτη πριν απο 3μηνες και απο τοτε την εχουμε στην αυλη και την ταιζουμε και αυτη δεν φευγει απο κοντα μας!αλλα δεν θελω να μεινει εγκυος και να εχουμε κι αλλους μπελαδες,οποτε προτιμω να της κανω στειρωση.ομως,δεν ξερω ουτε την ηλικια της,ουτε και ποσο κοστιζει μια τετοια εγχειριση και τα παρεμφερη φαρμακα.μπορει καποιος να με διαφωτισει?παντως το γατουλι ειναι σχετικα μικρο ακομα,περιπου 6μηνων,απ'οτι καταλαβαινω!
ευχαριστω εκ των προτερων!
By aretha on 06-12-07, 14:08
bourboulithra, το καλύτερο θα είναι να πας τη γατούλα σε ένα κτηνίατρο που θα μπορέσει να καταλάβει ακριβώς την ηλικία της και να απαντήσει σε όποιες απορίες έχεις.
Γενικά, η στείρωση στα θηλυκά γίνεται στους 6-8 μήνες, αλλά αν η γατούλα που λες ζει έξω, τότε νομίζω ότι οι 6 μήνες είναι πολύ καλή ηλικία. Η επέμβαση στοιχίζει γύρω στα 100 ευρώ.
Σου προτείνω ανεπιφύλακτα αυτόν τον κτηνίατρο, που στείρωσε και τη δική μου γατούλα, χωρίς καθόλου ταλαιπωρία για εκείνη!
By Nota on 06-12-07, 14:13
Συμφωνώ σε όλα με την Aretha και το μόνο που έχω να προσθέσω είναι μετά την επέμβαση να την βάλεις σε ένα ζεστό μέρος καθώς έχουν υποθερμία μετά την επέμβαση. Πάντως αν τριγυρνάει καλύτερα να το κάνεις το συντομότερο δυνατό, απλά αν βγει αμέσως έξω επέλεξε μια όχι τόσο κρύα μέρα ή ένα ιατρείο που να την κρατήσει για 1 μέρα μετά την επέμβαση..
By elvenstar on 12-12-07, 20:26
Δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη είναι φοιτητριά πάντως της κτηνιατρικής δεν είναι σίγουρα. Τι γνωμάτευση ήταν αυτή; Ο γάτος γίνεται φλώρος μετά την στείρωση. Αυτή όμως δεν μας είπε από τι επέμβαση έγινε έτσι;
By LIFE on 13-12-07, 00:16
Αρχική Δημοσίευση από Sli8erin
Δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη είναι φοιτητριά πάντως της κτηνιατρικής δεν είναι σίγουρα. Τι γνωμάτευση ήταν αυτή; Ο γάτος γίνεται φλώρος μετά την στείρωση. Αυτή όμως δεν μας είπε από τι επέμβαση έγινε έτσι;
Τι να σου πω κι εγωετσι συστηθηκε σε καποιο αλλο σαιτ,,ως φοιτητρια κτηνιατρικης...παντως το κακο ειναι οτι μπορει να επηρεασει αρνητικα μια μεριδα ανθρωπων που εχουν τις αμφιβολιες τους για την στειρωση
By Kira on 24-01-08, 16:10
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι ρε παιδιά;μια στειρωμένη θηλυκιά γάτα,αν είναι στον ίδιο χώρο με γατό που δεν έχει στειρωθεί και έχει οίστρο αυτός..κάνουν τίποτα μαζί ή δεν κάθεται αυτή με τίποτα?Ρωτάω γιατί έχω ακούσει για τους αρσενικούς στειρωμένους οτι ορισμένοι "κάνουν" ή τελωσπάντων "ψευτοκάνουν",για τις θηλυκιές όμως δεν έχω ιδέα..
By ruko on 24-01-08, 20:31
Απ' όσο ξέρω, τα αρσενικά δεν έχουν οίστρο, αλλά διεγείρονται, όταν μυρίζουν θηλυκά σε οίστρο. Στην περίπτωση που περιγράφεις ο αρσενικός θα μπορούσε να διεγερθεί από οποιαδήποτε αδέσποτη κυκλοφορεί στη γειτονιά και βρίσκεται σε οίστρο.

Τώρα για το τι θα συνέβαινε, υποθέτω ότι θα προσπαθούσε να ζευγαρώσει με τη στειρωμένη, αυτή δεν θα ήθελε και θα ακολουθούσε άγριος καβγάς. Εδώ πολλές φορές ούτε οι γάτες με οίστρο δεν κάθονται με τη μία, πόσο μάλλον οι στειρωμένες.
By Sof on 24-01-08, 21:36
Προσπάθησα να διαβάσω όλα τα ποστς, αλλά δεν τα πολυ-καταφερα. Αυτά με τις αντιπαραθέσεις τα προσπέρασα :cool:

Αναρωτιέμαι αν ο φατσούλης μας ήταν ο μόνος γάτος τελικά που δεν ήταν στειρωμένος και (έδειχνε) να μην τον ενοχλεί.
Δεν θέλαμε με τίποτα να τον στειρώσουμε, δεν το αντέχαμε για διάφορους λόγους. Του είχαμε φέρει μια φιλενάδα σπίτι να ζευγαρώσει αλλά μπααα...δεν του καθόταν η άτιμη. Την είχαμε σπίτι μας σχεδόν έναν μήνα. Κάποια στιγμή βαρέθηκε και εκείνος και απλά την αγνούσε.:up:

Δεν ξαναπροσπαθήσαμε έκτοτε. Αλλά ούτε φώναζε, ούτε είχε τάσεις φυγής, ούτε ψέκαζε ιδιαίτερα (το έκανε κάποιες φορές αλλά όχι συχνά).
Γενικώς δεν μας έδωσε ποτέ την αίσθηση ενός γάτου που υποφέρει. Μα ποτέ. Ούτε κατά διάνοια. Είχε πάντα τα κέφια του για παιχνίδι, κοιμόταν με μας μια χαρά, έτρωγε κανονικότατα. Καμία ένδειξη. Και άψογος και στην υγεία του. Δεν είχε αρρωστήσει ποτέ.
Ρώτησα τότε τον γιατρό και μου είπε πως τα περσίας είναι γενικώς γατιά λίγο τεμπέλικα στον τομέα αυτό. Και "έφυγε" με τα όλα του τελικά ο φατσούλης. Και να είμαι ειλικρινής χαίρομαι γι'αυτό.
Από αυτά που διαβάζω όμως μάλλον ήταν η εξαίρεση.
Να σημειωθεί σαφώς πως δεν έβγαινε ποτέ από το σπίτι, οπότε δεν έπαιζε σενάριο του να ζευγαρώσει με κάποια αδέσποτη γατούλα.

Σε αντίθεση με τον φάτσα, η 1η μου γάτα (θηλυκιά) έκανε σαν τρελή όταν είχε οίστρο. Είχε κάνει μέχρι και πύον στη μήτρα η γλυκιά μου.
Την στειρώσαμε τελικά. Ήταν μονόδρομος. Έκλαιγε, φώναζε και μας έδειχνε έντονα πόσο πονούσε και υπέφερε. Οπότε τότε δεν το σκέφτηκα καν 2η φορά.

Δεν ξέρω, αλλά τελικά μήπως το κάθε γατί έχει την δική του ψυχοσύνθεση στο θέμα αυτό?
Νομίζω πως αν ξαναπάρω γάτο θα περιμένω πρώτα να βεβαιωθώ πως νιώθει δυσάρεστα πριν αποφασίσω αν θα τον στειρώσω.
By Mariannioum on 30-01-08, 11:48
Στείρωση; Είναι σωστό;

Γεια σας, Σε μερικές μέρες θα αγοράσει η μαμά μου ( είμα 12 χρ.) ένα όμορφο, θηλυκό γατάκι Περσίας. Είναι σωστό να κάνουμε στείρωση στα ζώα; Δεν το ρωτάω για το γατάκι που θα πάρω, αλλά έτσι γενικά για να ξέρω. Νιώθω ότι έτσι τις στερούμε το δικαίωμα να νιώσουν το συναίσθημα της μητρότητας.
By LIFE on 30-01-08, 11:56
Αν θες ριξε μια ματια εδωhttp://mycat.e-steki.gr/showthread.php?t=22063

Παντως προσωπικα ειμαι υπερ της στειρωσης γιατι πραγματικα το προβλημα με τα αδεσποτα ειναι τεραστιο
By zorica on 30-01-08, 14:47
Εγω ημουν σιγουρη οτι δεν θα το εκανα ποτε στη γατα μου.Αλλωστε ειχα καμποσα σκυλια μια ζωη,( ουτε τον αριθμο δεν ξερω ποσα)και δεν το εκανα σε κανενα.Βασικα,δυσκολα γινοταν το ζευγαρωμα και τοτε που το θελαμε.Αλλα με ολα αυτα που διαβασα εδω,μαλον δεν θα γινει ετσι με την Μελινα...
By CatOwned on 23-02-08, 03:17
Γειά σας παιδιά και κάλώς σας βρήκα ! Είμαι νέος χρήστης αυτού του forum , ψάχνωντας να βρώ τι να κάνω έπεσα πάνω του κι έτσι γράφτηκα . Πρίν από μερικούς μήνες έβαλα μέσα στο κτάστημα ένα γατί – κεραμιδόγατα αλλά ομορφούλα ή άτιμη – αναγκαστικά . Τό λέω αυτό γιατί προσέξαμε ότι ούρλιαζε ( κυριολεκτικά ) επειδή φοβόταν να πάει στους κάδους πού είναι λίγο παραπέρα να τραφεί κί έτσι αρχίσαμε να το ταίζουμε , οπότε το άτιμο τρούπωσε μές στο μαγαζί… Οπότε τώρα είναι κι επίσημα γάτα με προίκα – έχει δικό της μαγαζί ;-) Πρίν από δυό ‘βδομάδες άρχισε να «σέρνει» , φαντάζομαι το κακόμοιρο ούτε ήξερε τι του συμβαίνει , κι αποφάσισε να φύγει . Μετά από μερικές μέρες ξαναγύρισε όμως ( οπότε αποδείχθηκαν και φρούδες οι ελπίδες όσων νόμιζαν ότι ησύχασαν για τά καλά ) κι έτσι τώρα δεν ξέρω τι να κάνω . Οί υπόλοιποι επιμένουν ότι το γατί πρέπει να στειρωθεί οπωσδήποτε και με το δίκιο τους βέβαια εκτός κι αν θέλουμε να μετατρέψουμε την επιχείρηση σε κατάστημα οικιακών ζώων… Οπότε μάλλον ή (από)στείρωση είναι μονόδρομος . Αλλά δεν ξέρω αν είναι κάν έγκυος και φοβάμαι μην του κάνω ζημιά . Θα ήθελα το κακομοιρούλικο να ‘χει την ευκαιρία να γεννήσει μια φορά , αλλά μετά , τά γατάκια τι τά κάνεις ? Και το γενικό γ….ο της υπόθεσης είναι ότι το κατάστημα φυσικά κλείνει το απόγευμα και δεδομένου του ότι δεν μπορώ να το πάρω σπίτι , αυτό θα τά καταφέρει εκεί πέρα ( μετά την στείρωση ) μονάχο του ? Για να μην πώ ότι δεν του ‘χω κάνει ακόμη εμβόλια – και δεν ξέρω κι αν πρέπει – οπότε πλακώνουν όλα μαζί . Καί βέβαια είναι και το ηθικό θέμα , αφού το κακόμοιρο το γατουλίνι μού εμπιστεύθηκε την ζωούλα του , πρέπει κι εγώ να κάνω ότι είναι δυνατόν να ζήσει καλίτερα . Πράγμα πού σημαίνει ότι μετά θα το κοιτάζω μ’ ένοχο ύφος αφού θα ‘μαι υπεύθυνος για τους πόνους πού θα νοιώθει αλλά τι να κάνεις , σε λά βί… Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει με οδηγίες τον ευχαριστώ προκαταβολικά !

Πάνος
By aretha on 23-02-08, 07:48
Πάνο, καλωσήρθες και μπράβο σου που θέλεις να φροντίσεις τη γατούλα!
Για να τα πάρουμε ένα ένα:
  • ΝΑΙ, εμβόλια πρέπει να κάνει. Συνήθως ο πρώτος εμβολιασμός γίνεται σε τρεις επαναληπτικές δόσεις και ακολουθεί ετήσια επανάληψη. Επειδή η γατούλα σου έχει ήδη περάσει κατά πολύ την ηλικία που κανονικά θα έπρεπε να εμβολιαστεί, ίσως να χρειάζεται απλώς το ετήσιο εμβόλιο. Ένας κτηνίατρος θα σου πει καλύτερα.
  • Όπως θα διάβασες και στο πιο πάνω άρθρο, η στείρωση θα της εξασφαλίσει καλύτερη και μακρύτερη ζωή: την προφυλάσσει από θανατηφόρες μεταδιδόμενες ασθένειες όπως η ιογενής λευχαιμία και το AIDS της γάτας, την προφυλάσσει από καρκίνους, τη γλιτώνει από την ταλαιπωρία του οίστρου και τους κινδύνους που συνεπάγεται (φόλες, αυτοκίνητα, τραυματισμοί) και πολλά ακόμη.
  • Αν βρίσκεται σε πρώιμο στάδιο εγκυμοσύνης μπορεί και τώρα να γίνει στείρωση, ακριβώς για τον λόγο που ανέφερες κι εσύ, ότι δυστυχώς τα γατάκια δίνονται πολύ δύσκολα.
  • Αν οι συνθήκες στο κατάστημα που την έχεις είναι καλές (αν δηλαδή έχει φαγητό και νερό, καλό φωτισμό και εξαερισμό και κάνα-δυό παιχνιδάκια για να ασχολείται) μπορεί να ζήσει κι εκεί, αν είναι αδύνατο να την πάρεις σπίτι. Διαφορετικά, αν οι συνθήκες δεν είναι κατάλληλες, ίσως θα ήθελες να βάλεις μια αγγελία εδώ για να της βρεις ένα σπίτι.
By CatOwned on 23-02-08, 15:53
Σ’ ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου Aretha !

Υ.Γ. Τό κατάστημα είναι νομίζω ένας παράδεισος για κάθε wannabe μικρό (γατουλο)εξερευνητή , ή τροφή του είναι γουίσκας γκουρμέ κλπ. κονσέρβες και κροκέτες ( σύν σπιτικό καμιά φορά ) , ο εξαερισμός άριστος , φωτισμός υπάρχει και το βράδυ και τά παιχνίδια του όταν δεν είμαστε εμείς ( οί άνθρωποι ) είναι όοοοολα τά υπολοιπα αντικείμενα αν και τη βρίσκει περισσότερο με τα στυλό και διάφορα στρογγυλά αντικείμενα ;-)
Όσο για να το βάλω σ’ αγγελία…μπάααα… Πλέον το συνήθισα , τ’ αγαπάω και μ’ αγαπάει οπότε μάλλον «στικάραμε» μαζί ;-)

Πάνος
By ruko on 23-02-08, 16:06
Τέλεια!:up:
Είσαι πλέον CatOwned όνομα και πράγμα!
By Fotini on 24-02-08, 11:10
Αγαπητέ Πάνο, να σου ζήσει η γατούλα Θα συμφωνήσω κι εγώ με την Αλίκη στο θέμα της στείρωσης. Αν είναι να την πας στο γιατρό μια φορά, καλύτερα να στειρωθεί για να μη βασανίζεται και αυτή κι εσύ με τις γέννες της. Βρες ένα καλό γιατρό που θα την προσέξει και μη φοβάσαι τίποτα. Η στείρωση είναι μια διαδικασία που - όταν ο κτηνίατρος ξέρει τη δουλειά του - απασχολεί γάτα και άνθρωπο το πολύ τρεις ημέρες...
By Γεράνι on 06-03-08, 01:42
Ο γάτος μου είναι 5 μηνών.Εχει μειώσει λίγο του γουργούρισμα και έχει συνεχώς "σηκωμάρες"
Εφτασε η ώρα για στείρωση;
Μετά την στείρωση αλλάζει καθόλου η συμπεριφορά του;

Γιατί ο πατέρας μου επιμένει ότι μετά δεν θα είναι κανονικός γάτος.Μόνο ύπνος και φαί.
By drusilia on 06-03-08, 07:04
Δεν ισχύουν αυτα, μπορώ να στο εγγυηθώ! Ο Ραουλ μου μετα την στείρωση παρέμεινε εξίσου θηρίου με πριν!
Αυτο που αλλάζει είναι οι τάσεις φυγής ώστε να αναζητήσουν θηλυκά και να οριοθετήσουν την περιοχή τους. Οποτε απο αυτην την άποψη γίνονται περισσότερο "σπιτόγατοι". Αλλά μέχρι εκει.
Εγώ πάντως έχω καταλάβει οτι ειναι μονόδρομος η στείρωση αν ο γατούλης μένει μέσα στο σπίτι μονο. Αλλά και έξω να μένει θα πάρεις μεγάλο ρίσκο αφήνωντάς τον αστείρωτο...
By Fotini on 06-03-08, 10:24
Αρχική Δημοσίευση από Γεράνι
Ο γάτος μου είναι 5 μηνών.Εχει μειώσει λίγο του γουργούρισμα και έχει συνεχώς "σηκωμάρες"
Εφτασε η ώρα για στείρωση;
Μετά την στείρωση αλλάζει καθόλου η συμπεριφορά του;

Γιατί ο πατέρας μου επιμένει ότι μετά δεν θα είναι κανονικός γάτος.Μόνο ύπνος και φαί.
Ναι, "κανονικός" γάτος δε θα είναι, δηλ. δε θα μπορεί να γ.... θηλυκές - αν εννοεί αυτό ο μπαμπάς σου! Αλλά, θα είναι ο ίδιος χαρακτήρας και δε θα έχει το άγχος του ζευγαρώματος. Θα είναι πιο ήρεμος και πιο χαδιάρης και δε θα χρειαστεί να τον ψάχνετε στις γειτονιές.
By deni on 09-03-08, 00:21
φροντιδα μετα τη στειρωση

Γεια σασ και παλι μετα απο πολυ καιρο..Ομολογω οτι μου ειχε λειψει το site σας και μετανιωνω που εκανα τοσο καιρο να μπω.Αλλα οι περιστασεις.Μερικοι ισως θυμουνται που ζητουσα απελπισμενα συμβουλες οταν ηταν να κανω οδικως ταξιδι μαζι με την ψιψινα μου απο Ελλαδα για Ολλανδια. Και απο τοτε που εφτασα λογω τρεξιματος εκανα πολυ καιρο να μπω. Αυτα περασαν, φτασαμε πολυ καλα και τωρα μας προεκυψαν αλλα.
Χτες πηγα τη μικρη μου για στειρωση. Ηθελα και γω μια φορα οπως και καποια αλλα μελη να τη ζευγαρωσω πριν αλλα εδω ειχαμε το προβλημα οτι στην Ολλανδια δε βρισκεις γατο που να ειναι ακεραιοσ :-) ολοι ειναι στειρωμενοι. Εψαξα αρκετα μπορω να πω να βρω καποιον αρσενικο. Στην αρχη εψαχνα Περσιας τρομαρα μου. Μετα καταλαβα οτι γενικα το ειδος ειναι προς εξαφανιση και εψαχνα εναν υγιη ακομα και κεραμιδογατο.Και οταν πια η κατασταση εφτασε στο απροχωρητο και καναμε τρεισ μερες ολοι στο σπιτι να κοιμηθουμε οτι τα σκουξιματα για την αναζητηση συντροφου, πηγαμε στο γιατρο.
Ολα καλα αυτα που λετε απλα εχω καποιες αποριες. Καταρχασ καθαρα απο περιεργεια ποσο στοιχιζει η στειρωση στην Ελλαδα. Εδω εγω πληρωσα 112.00 ευρω πακετο ολα οπως μου ειπαν: ηρεμιστικη ενεση, τροφη ειδικη για τρεις μερες, και αφαιρεση ραμματων μετα απο δυο βδομαδες.
Και φυσκα η μεγαλη μου ερωτηση. Εμεις γιατι μετα τη στειρωση βαλαμε ΚΩΝΟ?????γιατι κανενας δεν ανεφερε ποτε για κατι τετοιο. Ειναι περιττο η απλα μονο σε αυτη τη χωρα βαζουν αυτο το πραγμα γυρω απο το λαιμο της ψιψινας μου και υποφερει και αυτη και μαζι της και γω? Τι να σασ πω. Τη βλεπω και μαραζωνω. Απο τη μια η καημενη ειναι τοσο απελπισμενη δυσκολευεται να κινηθει, παει να κολλησει τη μουριτσα της στο παραθυρο και χτυπαει το πλαστικο στο τζαμι και τρομαζει, και απο την αλλη εχω και το φιλο μου που την αγαπαει βεβαια αλλα με κοροιδευει και μου λεει οτι ειναι σα λαμπατερ. Και τι να του πω βεβαια οτι εχει αδικο. Καμια φορα οπως με κοιταει μεσα απο τον κωνο- εχει και ενα πλαστικο αυτοκολλητο και καμια φορα γυριζει ο κωνος και δεν βλεπει τιποτε το καημενο αφου εχει το αυτοκολλητο μπροστα ση μουριτσα της- με πιανουν τα γελια και μετα νιωθω τυψεις . Ο γιατρος ειπε λεει να τον κρατησουμε μια βδομαδα σιγουρα και μετα να της το βγαζω οταν θα ειμαι και γω και θα την ελεγχω αλλα οταν θα ειναι μονη της θα πρεπει να το φοραει για κανενα μηνα. Για να μη φαει τα ραμματα. Ειναι φυσιολογικο αυτο η απλα εδω ακολουθουν αλλη τακτικη.Και ρε παιδια αφου εχει τον κωνο το καημενο δε μπορει ουτε να καθαριστει μετα την τουαλετα της ουτε να γλυφτει και υποφερει. αυτη ολη τη μερα δεν εκανε τιποτε αλλο καθαριζοταν.
Για αντιβιωση δε μου ειπε τιποτε απολυτως. Παντως η καημενη σημερα λιγο συνηλθε. Της εδωσα νερακι με το κουταλακι, εφαγε και λιγο απο την τροφη που μας εδωσε ο γιατρος και το απογευμα σκαρφαλωσε και στο γατοδεντρο. ΚΑι ολη τη μερα απο διπλα μου δεν ξεκολλαει το καημενο. Και τωρα εχει κολλησει τη μουριτσα του στην ακρη του λαπτοπ και με βλεπει που γραφω. Λετε να καταλαβαινει οτι γραφω για αυτην? Παλι καλα που δε φοβαμαι μη με παρεξηγησει κανεις σε αυτο το site. :-)
Ασ με συμβουλεψει καποιος.

Ευχαριστω προκαταβολικα για οποιον μου δωσει μια διαφωτιστικη πληροφορια πανω σο θεμα
By aretha on 09-03-08, 07:37
Αρχική Δημοσίευση από deni
Ηθελα και γω μια φορα οπως και καποια αλλα μελη να τη ζευγαρωσω πριν αλλα εδω ειχαμε το προβλημα οτι στην Ολλανδια δε βρισκεις γατο που να ειναι ακεραιοσ :-) ολοι ειναι στειρωμενοι.
...Και όχι μόνο στην Ολλανδία, αλλά και σε ολόκληρη την Ευρώπη! Μόνο στην Ελλάδα το "συζητάμε" ακόμα τόσο πολύ το θέμα... Αλλά πού θα πάει, αργά ή γρήγορα θα πάρουμε κι εμείς μπροστά.

Καταρχασ καθαρα απο περιεργεια ποσο στοιχιζει η στειρωση στην Ελλαδα. Εδω εγω πληρωσα 112.00 ευρω
Κι εδώ κάπου τόσο κοστίζει η στείρωση θηλυκής γάτας. Για τη στείρωση της Αρήθας μου, έδωσα 100 ευρώ.
Εμεις γιατι μετα τη στειρωση βαλαμε ΚΩΝΟ?????
Σπάνια τον βάζουν προληπτικά τον κώνο, ακριβώς γιατί ενοχλεί τόσο πολύ τη γατούλα. Συνήθως ο κώνος μπαίνει μόνο αν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, αν δηλαδή πειράζει πάρα πολύ τα ράμματά της, αν έχει ανοίξει η τομή ή αν έχει μολυνθεί. Και το διάστημα της μιας εβδομάδας μου φαίνεται πολύ μεγάλο...
Η Αρήθα δεν έβαλε βέβαια κώνο, αλλά δεν έδειξε και ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τα ράμματά της. Απλώς ο γιατρός μας μου είχε πει να έχω το νου μου για τις πρώτες 2 μέρες και να της αποσπώ την προσοχή όταν πάει να τα πειράξει.
Αν δεν έχει κάποιο ειδικό πρόβλημα η γατούλα, εγώ θα της τον έβγαζα τον κώνο, προσέχοντάς την όμως για να μην κάνει ζημιά στα ράμματα.
By Nota on 09-03-08, 10:28
Deni, καλως μας ήρθες και πάλι.
Η τιμή της στείρωσης λογική ειναι εκεί γύρω παίζουν και εδώ και εγω 100 ευρώ έδωσα. Αυτό με τον Κώνο που λες μου ακούγεται πολύ ταλαιπωρητικό...βγαλτης το δοκιμαστικά και αν δεις ότι δεν πειράζει τα ράμματα μην της το ξαναβάλεις. Εχει πολλά ραμματάκια? Ο γιατρός τι σου είπε πότε θα πας να τα βγάλετε? Αντιβιωση δεν σου έδωσε γιατί συνήθως κάνουν ενέσιμη που κραταει 2 μέρες περίπου, μετά αν τελικα προκύψει κάποιο πρόβλημα στην τομή σου δίνουν έξτρα, αυτο τουλαχιστον κάνει ο δικός μου γιατρός. Δοκιμασε αυτό με τον κώνο που σου είπα και αν δεις οτι ασχολειται πολυ με τα ραμματα απλά τράβα της την προσοχή σε ένα παιχνίδι για να μην τα πειράζει αν και αν περάσουν 3-4 ημέρες δεν νομίζω ότι υπάρχει κίνδυνος...
By deni on 09-03-08, 11:19
Και μενα μου φαινεται πολυ το διαστημα της μιας βδομαδασ. Δεν εχει δειξει ιδιαιτερο ενδιαφερον για την πληγη της. Οσο για τα ραμματα γυρω στα πενε με εξι ειναι αλλα μου ειπε ο γιατρος να κρατησουμε τα ραμματα μια βδομαδα και μετα θα φυγουν μονα τους η θα τα βγαλει αυτη με τα δοντακια της.Αλλιως αν σε τρεις δομαδες ειναι ακομα εκει να παμε να ας τα βγαλει ο γιατρος. Απο τον τροπο που ινειται παντως δε φαινεται να ποναει πλεον πολυ. Μια χαρα σκαρφαλωνει στο πασο της κουζινασ. Σημερα που ειναι κυριακη λεω και ειμαι σπιτι λεω να τησ τον βγαλω να πως θα αντιδρασει και να της το φοραω για δυο τρεις μερες ακομα οταν ειμαι στη δουλεια και δεν την προσεχει κανενας. Και οταν λειπω την αφηνω στο μισο σπιτι στο υπνοωματιο και το διαδρομο οπου το πιο ψηλο σημειο ειναι το κρεβατι γιατι φοβαμαι ακομα μην δωσει κανενα σαλτο και γκρεμοτσακιστει απο το πασο το μωρακι μου.

Ευχαριστω

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    lilian22111 , Pavlik , roykoy , zaharias13 , zerdim

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους