Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,511 εγγεγραμμένα μέλη και 2,837,149 μηνύματα σε 81,189 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 280 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κάνει η γάτα μου να φάει....;

elenitsa21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη elenitsa21
H elenitsa21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H elenitsa21 έγραψε στις 22:58, 25-07-13:

Πεπονοφλουδες!! χαχαχα! Ο δικος μου μπορει να φαει ακομα κ εμενα. Τον εχω στειρωσει κ προσεχω οσο μπορω τη διατροφη του. Ηταν λιγο αδυνατουλης αλλα τα ισοροπησαμε ολα κ τωρα ειναι κομπλε. Προσπαθω να μην τρωω μπροστα του (οσο αυτο ειναι δυνατον φυσικα), κ προσπαθω να μην υποκπτω στις λιγουρες του, γτ δεν θελω να κανω κακο στην υγεια του. Αλλα εχω μια απορια.... Επειδη πραγματικα τα νιαου του πολλες φορες ειναι σπαραχτικα (ειναι λιγουρης πολυυυυυυυυυυυυυ), μπορω να του δινω κανα κοκκαλο? Το εχω κανει εδω κ 2 μερες το απογευμα. Τη μια μερα 1 κοκκαλο απο κοτοπουλο κ την αλλη 1 απο χοιρινο. Φροντισα να μην εχουν κρεας πανω ουτε να ειναι πολυ μικρα κ πνηγει.. Τα εγλυψε, μετα τα ετρεχε σε ολο το σπιτι οπως κανει με το αλουμινοχαρτο του (!!!!!!) κ στο τελος τα κατασπαραξε!!! Θελω ομως να ξερω αν αυτο ειναι καλο για την υγεια του, για το στομαχι του, για το ουροποιητικο του....
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,682 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 00:33, 26-07-13:

Καλησπέρα. Οι κτηνίατροι απαγορεύουν κατηγορηματικά τα κόκαλα! Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις με τρυπημένα στομάχια, κατεστραμμένους οισοφάγους και έντερα! Θεωρούνται ακίνδυνα και δεν πάει το μυαλό εμάς που δεν ξέρουμε επειδή είχε επικρατήσει κατοικίδιο και κόκαλα να θεωρείται αυτονόητος συνδυασμός... Εγώ στη θέση σου δε θα το ρίσκαρα!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elenitsa21

Νεοφερμένος

H elenitsa21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H elenitsa21 έγραψε στις 15:10, 27-07-13:

Καταλαβα! Δεν το ηξερα καν... Βεβαια παρατηρω οτι σε συγκριση με την ξηρα τροφη (την οποια κατεβαζει σχεδον αμασητη) τα κοκκαλα τα τραγανιζει με σχολαστικοτητα.. Σκεφτηκα οτι αυτο θα ηταν καλο και για τα δοντια του, αλλα αφου εχουν παρατηρηθει τετοια περιστατικα, δεν το ρισκαρω πλεον! Ευχαριστω!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

MyCat Moderator

H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,682 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 15:42, 27-07-13:

Να'σαι καλά. Και ένα μικρό κομματάκι που το μάσησε, αν είναι μυτερό, αρκεί να κάνει τη ζημιά! Ποτέ δεν ξέρεις...
Και λίγο να μασάει από την ξηρά τροφή, αρκεί για τα δοντάκια. Δε λέω τη γνώμη μου εννοείται. 'Ακουσα ακριβώς τα ίδια λόγια από 4 διαφορετικούς κτηνίατρους.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elenitsa21

Νεοφερμένος

H elenitsa21 έγραψε στις 22:25, 27-07-13:

Και τι μπορω να του δινω εκτος απο ξηρα, χωρις να του δημιουργησει προβλημα? τον στειρωσα πριν 2 μηνες κ δεν σκεφτεται τπτ αλλο εκτος απο το φαι!!!!! κατι να του κοβει την ορεξη κ να μη του δινει θερμιδες......
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

MyCat Moderator

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 22:48, 27-07-13:

Η ξηρά τροφή για στειρωμένες γατούλες αν είναι καλή, δε χρειάζεται συμπλήρωμα. Μόνο άφθονο καθαρό νεράκι να έχει συνέχεια, που εννοείται. Πρόσεχε μη σου παχύνει γιατί εμείς φτιάξαμε στρογγυλά κοιλουμπάκια και κάναμε αμάν και πώς να χάσουμε κανέναν πόντο!
Στην αρχή μετά τη στείρωση τους έδινα λίγο κονσερβούλα κοτόπουλο, το 1/8 φαντάσου, μια στο τόσο σα λιχουδιά. Αλλά επειδή όπως προείπα ψιλοπάχυναν, τώρα μια στο τόσο τους δίνω από λίγο βραστό κοτόπουλο στήθος, τελείως σκέτο. Είναι "ακίνδυνο" αλλά δεν είναι αρκετό σα διατροφή. Οπότε ξηρά τροφή και ξερό ψωμί!
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,644 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 23:46, 27-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ειρήνη1234
Η ξηρά τροφή για στειρωμένες γατούλες αν είναι καλή, δε χρειάζεται συμπλήρωμα. Μόνο άφθονο καθαρό νεράκι να έχει συνέχεια, που εννοείται. Πρόσεχε μη σου παχύνει γιατί εμείς φτιάξαμε στρογγυλά κοιλουμπάκια και κάναμε αμάν και πώς να χάσουμε κανέναν πόντο!
Στην αρχή μετά τη στείρωση τους έδινα λίγο κονσερβούλα κοτόπουλο, το 1/8 φαντάσου, μια στο τόσο σα λιχουδιά. Αλλά επειδή όπως προείπα ψιλοπάχυναν, τώρα μια στο τόσο τους δίνω από λίγο βραστό κοτόπουλο στήθος, τελείως σκέτο. Είναι "ακίνδυνο" αλλά δεν είναι αρκετό σα διατροφή. Οπότε ξηρά τροφή και ξερό ψωμί!
"Ξερό ψωμί" απαγορεύεται, γενικά το ψωμί δεν συνιστάται
Και για το πάχος Ειρήνη μου έχεις δίκιο, πρέπει να τα προσέχουμε γιατί μετά τη στείρωση αλλάζει δραματικά ο μεταβολισμός και παχαίνουν πανεύκολα
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

MyCat Moderator

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 00:02, 28-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
"Ξερό ψωμί" απαγορεύεται, γενικά το ψωμί δεν συνιστάται

Αποκλείεται!! Εγώ κάτι ξερές γωνιές σε στυλ ροκφόρ τους πετάω τόσο καιρό εκεί που τα'χω δεμένα και μια χαρά είναι όλα!!
Πωωωω...για πλάκα το έγραψα και ανατρίχιασα!!!
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,644 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 00:26, 28-07-13:

Κι όμως! Παλιά θεωρούσαν κάτι αδέσποτα καλο-μαθημένα και καλο-ταϊσμένα όταν δεν έτρωγαν ψωμάκι φρέσκο. Τώρα έχω τη δική μου που έχει χορτάσει καλά κροκέτες, κονσέρβες και παντός είδους λιχουδιές και της αρέσει να γεύεται το ψωμί Που, στο κάτω-κάτω δεν έχει τόσο δελεαστική οσμή. Στις αρχές της είχα δώσει 1-2 φορές ένα μικρό κοματάκι, το ομολογώ, που το έφαγε με ευχαρίστηση, αλλά το έπαψα οταν η κτηνίατρος το απαγόρεψε... δια ροπάλου!
Παράθεση

Backdrop

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 708 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 01:43, 28-07-13:

Σκέφτομαι καιρό τώρα, να τους δίνω που και που κανένα φρουτάκι...
Η ιδέα μου ήρθε όταν είδα μία φίλη μου να ταίζει τον σκύλο της με μήλο.. Της το είχε πει ο κτηνίατρος.. να του δίνει μήλο και από λαχανικά κανένα καρότο..
Τα δικά μας τα τσακάλια επιτρέπεται να τρώνε λαχανικά (εξαιρώντας ντομάτα, και σπανάκι και κρεμμύδι που ξέρω σίγουρα πως δεν κάνει) και φρούτα?
Παράθεση

Ειρήνη1234

MyCat Moderator

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 01:59, 28-07-13:

Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω... Από φρούτα ξέρω σίγουρα ότι δεν κάνει να φάνε σταφύλι.
Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Karmela<3
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 637 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 10:11, 28-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Backdrop
Τα δικά μας τα τσακάλια επιτρέπεται να τρώνε λαχανικά (εξαιρώντας ντομάτα, και σπανάκι και κρεμμύδι που ξέρω σίγουρα πως δεν κάνει) και φρούτα?
Αυτό με τα λαχανικά και τα φρούτα το έχω κ εγώ απορία!
Πάντως τη ντομάτα που λες γιατί δεν κάνει; Όχι οτι τους δίνω αλλά αν καμιά φορά κόψω ντομάτα τρελαίνονται και οι δύο να γλύφουν ό,τι περισσέψει!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 39,882 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:09, 28-07-13:

Οχι ντοματες,δεν κανει.Δειτε εδω τι δεν επιτρεπεται να δινουμε στη γατα μας.
Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Karmela<3
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 637 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 12:49, 28-07-13:

Πάει και αυτό!Γιατί αυτά τα γατούλια θέλουν όλα τα απαγορευμένα;

Ευχαριστώ Πουπουλίνα!
Παράθεση

JoanneMenace (Ιωάννα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη JoanneMenace
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H JoanneMenace έγραψε στις 12:11, 29-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Backdrop
Σκέφτομαι καιρό τώρα, να τους δίνω που και που κανένα φρουτάκι...
Η ιδέα μου ήρθε όταν είδα μία φίλη μου να ταίζει τον σκύλο της με μήλο.. Της το είχε πει ο κτηνίατρος.. να του δίνει μήλο και από λαχανικά κανένα καρότο..
O δικος μου γατουλης τρελαινεται να τρωει πεπονι! 3 χρονια τωρα το εχουμε καθιερωσει και καθε καλοκαιρι ειναι στανταρ στο μενου μας Η ντοματα ειναι δυσπεπτη και με υψηλη οξυτητα, οποτε ενδεχεται να προκαλεσει στομαχικες διαταραχες.

Αρχική Δημοσίευση από elenitsa21
Και τι μπορω να του δινω εκτος απο ξηρα, χωρις να του δημιουργησει προβλημα? τον στειρωσα πριν 2 μηνες κ δεν σκεφτεται τπτ αλλο εκτος απο το φαι!!!!! κατι να του κοβει την ορεξη κ να μη του δινει θερμιδες......
Πολυ γνωστη γατοτροφη, σε μωβ συσκευασια (δεν ξερω αν επιτρεπεται να πω τη μαρκα), η οποια εχει και anti-hairball προιοντα, εχει βγαλει ενα τυπου dental stick που εχουν και τα σκυλακια, σε διαφορες γευσεις. Στα δικα μου αρεσει πολυ και καθονται και μασουλανε με τις ωρες. Τα μικρα μου τουλαχιστον, γιατι ο μεγαλος δεν εχει και τοση υπομονη!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 29-07-13 στις 14:31. Αιτία: merge
Παράθεση

lianap

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lianap
H lianap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες και μας γράφει απο Μεταμόρφωση (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H lianap έγραψε στις 14:12, 18-08-13:

......να τρώει γκαζόν;

Κάνουν σαν τρελά για τα φυτά τα λίγα που έχω στις γλάστρες
και τις περισσότερες φορές που τα αναζητούν ξερνάν κι ένα μασούρι τρίχες

Άλλοι λένε απαγορεύεται να τρώνε να δίνεις defur um
και άλλοι πως καλό τους κάνει.

Εγώ βλέπω ότι τους οδηγεί η φύση και τους βοηθά να ξελαφρώνουν.

Εσείς με την εμπειρία σας και ο "φιλόγατος" κτηνίατρος τι λέτε;
Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 39,882 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:18, 18-08-13:

Συγκεκριμενα για γκαζον δεν ξερω,ομως χορτο σιγουρα κανει να τρωνε,επιβαλλεται κιολας απο τη φυση τους,για να αποβαλλουν τριχομπαλες,αλλα παιρνουν και καποιες βιταμινες ετσι.
Ομως δεν ειναι ολα τα χορταρικα καταλληλα.πχ δαφνοφυλλα δεν κανει...ειναι τοξικα για τις γατες.
Καλυτερα να παρεις σπορακια γατοχορτου(πουλανε στα κτηνιατρεια και πετ σοπ),να μασουλανε απο εκει.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσοςμή
Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 163 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 11:31, 08-03-14:

γεια σας και παλι!
η παντα πειναλεα Μουγκα μου,το κανε παλι το θαυμα της...
εχθες εκει που επλενα τα πιατα κ αυτη τριβοταν στα ποδια μου κλασσικα,καπου την εχασα,και γυρναω μετα απο λιγο...
και τι ειχε κανει το τερας...

ειχε πηδηξει πανω στην κουζινα που ηταν το τηγανι με το λαδι και επινε το λαδι..
το οποιο ηταν φρεσκο ελαιολαδο απο το χωριο και ειχα τηγανησει κατι πατατες νωριτερα.
μετα απο λιγο ηταν καπως ανορεχτη,της εβαλα πολυ λιγες κροκετουλες και επεσε για υπνο,και σημερα το πρωι τα ιδια..
ειναι καπως down και δεν εχει ορεξη για πολλα πολλα...
στην αμμο της δεν ειδα να εχει παει ακομα παντως.
πως το βλεπετε?
Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 14:48, 08-03-14:

μήπως σου φαίνεται λίγο?πόσο προλαβε να φάει?δε φανταζομαι κ πολύ..εννοείται να την έχεις διαρκώς υπό την επίβλεψή σου..απλά εγώ έχω καταλάβει πως έχουν πολύ γερό στομάχι οι αφιλότιμες.εμένα τις προάλλες έφαγε σχεδόν ένα τέταρτο ροκφορ!άβυσσος...θα έλεγα απλά να περιμένεις λίγο κι αν συνεχίσει να είναι υποτονική κτηνίατρο.να μας ενημερώνεις.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους