Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,512 εγγεγραμμένα μέλη και 2,750,198 μηνύματα σε 76,882 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 577 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Προβολή τρίτου βλεφάρου

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 18:21, 23-05-12:

Ρε παιδια κοιταξτε πως ηταν και πως εγινε ο γατουλης μου.
Θα τρελαθω.
Θα τον παω αυριο να τον δει η κτηνιατρος. Σημερα ειναι κλεστα.
Δεν βρισκω και που ειναι ο αλλος μου ο γατος με το προβλημα στο αυτι και ειμαι να με κλαινε οι ρεγγες σημερα.
Ειμαι χαλια.
Πειτε μου οτι δεν ειναι κατι σοβαρο, γιατι δεν θα αντεξω μεχρι αυριο που θα τον παω να τον δει.
Ετσι ηταν

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMGP2589.jpg
Εμφανίσεις:  18
Μέγεθος:  1,76 MB
Ετσι εγινε. Δεν ξερω ποσο φαινεται καθαρα το προβλημα τωρα.

Όνομα:  IMGP2660.jpg
Εμφανίσεις:  20
Μέγεθος:  1,76 MB

Όνομα:  IMGP2662.jpg
Εμφανίσεις:  32
Μέγεθος:  1,79 MB
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 38,360 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:48, 23-05-12:

Οντως βλεπεις τριτο βλεφαρο;;Γμτ,δεν μπορω να το διακρινω εγω αυτο απο τις φωτο.Ομως ναι,εχει δακρυα στα ματια..και προφανως και τσιμπλιτσες.
Καλη μου,ψυχραιμια..μπορει να ειναι κατι πολυ απλο,αυριο θα τον πας στον γιατρο βεβαια..και θα δουμε.Μην μου τρελαινεσαι πληζ,..,αν και σε καταλαβαινω απολυτα,γιατι και εγω αγχωνομαι πολυ.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 20:49, 23-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Οντως βλεπεις τριτο βλεφαρο;;
Εγω "ζωντανα" το βλεπω ολοκαθαρα. Εχει ανεβει ολη αυτη η μεμβρανη προς τα πανω. Ειναι σαν αλληθωρος.
Ειναι γαλανοματης και ισως δεν φαινεται καλα. Αν προσεξεις καλα ομως στην τριτη φωτο εχει κλεισει η μιση επιφανεια των ματιων του (στις κογχες προσεξε).

Καλη μου,ψυχραιμια..μπορει να ειναι κατι πολυ απλο,αυριο θα τον πας στον γιατρο βεβαια..και θα δουμε.Μην μου τρελαινεσαι πληζ,..,αν και σε καταλαβαινω απολυτα,γιατι και εγω αγχωνομαι πολυ.
Ευχαριστω ρε Εφη.
Το τελευταιο διαστημα καποιος με εχει καταραστει. Δεν εξηγειται αλλιως.
Ολο στους γιατρους τρεχω.
Και να ηταν μονο τα γατια.
Εχω και τον εναν μου σκυλο αρρωστο. Αυτος πασχει απο μια χρονια παθηση και τον παρακολουθουμε και αυτον συνεχεια.
Αλλα ευτυχως αυτον τον εχει αναλαβει αλλο μελος της οικογενειας γιατι εγω δεν προλαβαινω με τοσα ζωα.Τα μοιραζουμε. Τι να κανουμε; Αλλα οσο να ναι εχω την εγνοια του.
Χρυσους τους καναμε τους κτηνιατρους!!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,676 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 15:06, 24-05-12:

Μην ανησυχείς!! Ειλικρινά στο λέω αυτό, δεν είναι κάτι σοβαρό, θα το δεις.
Ολόψυχα περαστικά σας εύχομαι και άμα επιστρέψετε από τον κτηνίατρο ενημέρωσέ μας αν θέλεις κούκλα μου, πως πήγε..
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos (Γιώργος)

Supervisor

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 20,057 μηνύματα.

O Lord Kratos Calling the Sun... έγραψε στις 17:15, 24-05-12:

Δε νομίζω ότι θα είναι κάτι το ανησυχητικό, πολλές φορές συμβαίνει το φαινόμενο της προβολής τρίτου βλεφάρου όταν μια γάτα είναι λίγο άρρωστη.
Είναι ένα σημάδι ότι θα πρέπει να τη δει κτηνίατρος.
Λογικά, σήμερα την πήγες, σωστά;
Είχαμε κάποιο νέο;
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 18:36, 24-05-12:

Γεια σας παιδια!!!
Μολις ηρθα απο την κτηνιατρο.
Λοιπον η διαγνωση ειναι η εξης:
Ελκος κερατοειδους.
Αυτο οντως συμβαινει οπως ειπε ο Γιωργος σε πολλες γατες και ειναι πολυ συχνο φαινομενο.
Αυτο μπορει να προκληθει ειτε απο καποιο ξενο σωμα που μπηκε στο ματι και το τραυματισε (πχ αγανο, κλαδι) ειτε απο καποια γρατσουνια απο αλλο γατι ειτε ακομα και απο καποιον ερπητο-ιο.
Αρχικα του καναμε μια εξεταση στο ματι (η οποια κοστισε 20 ευρω). Δηλαδη του εχωσε μεσα στο ματι κατι σαν καρτελακι και περιμενε να δει αν θα αλλαξει χρωμα. Τελικα αλλαξε χρωμα που αυτο σημαινει οτι εχει ελκος. Αν δεν αλλαζε χρωμα (το καρτελακι) σημαινε οτι ειχε καποια αλλεργια.
Αφου αποκλεισαμε το ενδεχομενο της αλλεργιας και καταληξαμε στο ελκος, η γιατρος μου εδωσε μια αλοιφη (tobrex) να της βαζω 2 φορες την ημερα για μια εβδομαδα. Μετα μου ειπε πως θα υποχωρησει.
Το τριτο βλεφαρο ειναι κατι πολυ συχνο στις γατες οπως προειπα (και ειπατε κι εσεις) και βγαινει σε καθε περιπτωση ως αμυνα του οργανισμου για να σε προειδοποιησει πως κατι συμβαινει.
Ελκος γενικα σημαινει οτι λειπει καποια ουσια απο το σωμα.
Η γιατρος μου ειπε αν το αφηνα παραπανω μπορει να ειχε χειροτερες συνεπειες (ακομα και τυφλωση στο μακροπροθεσμο μελλον).

Αυτα μου ειπε η γιατρος, ετσι τα καταλαβα, ετσι σας τα μεταφερω.
Καλο ειναι να επισκεπτεστε τον γιατρο σας , βεβαια, γιατι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας!!!
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos (Γιώργος)

Supervisor

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 20,057 μηνύματα.

O Lord Kratos Calling the Sun... έγραψε στις 18:38, 24-05-12:

Έλκος κερατοειδούς, ε;
Πρώτη φορά ακούω αυτόν τον όρο!
Οπότε ακολούθησε την αγωγή που σου είπε η κτηνίατρος και θα δεις που όλα θα πάνε καλά!
Καλή ανάρρωση εύχομαι!
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 18:41, 24-05-12:

Ευχαριστουμε πολυ Γιωργο!!!
Να σαι καλα!!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 38,360 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:04, 24-05-12:

Πολλα περαστικα καρδουλα μου,να δεις που ολα θα πανε καλα.Να μας ενημερωνεις να ξερουμε πως παει,..και πολλα περαστικα και στον σκυλακο σας.
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 19:22, 24-05-12:

Πολλα περαστικα καρδουλα μου,να δεις που ολα θα πανε καλα.Να μας ενημερωνεις να ξερουμε πως παει,..και πολλα περαστικα και στον σκυλακο σας.
Αχ ευχαριστουμε ρε Εφουλα!!!
Θα σας ενημερωνω πυκνα συχνα!!!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,676 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:32, 24-05-12:

Έγκαιρη διάγνωση σ' αυτή την περίπτωση σημαίνει και σίγουρη θεραπεία... μια χαρά μου ακούγονται όλα.. γρήγορα να επανέλθει ο κούκλος εύχομαι
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

i love cats

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη i love cats
Ο i love cats αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O i love cats έγραψε στις 12:26, 09-09-12:

Παιδιά,ο μικρός μου γάτος ο Χάρης έχει παρουσιάσει τρίτο βλέφαρο πρέπει να ανησυχώ και αν όχι τι πρέπει να κάνω?
Παράθεση

Lord Kratos (Γιώργος)

Supervisor

O Lord Kratos Calling the Sun... έγραψε στις 13:13, 09-09-12:

Πολλές φορές η προβολή τρίτου βλεφάρου μπορεί να σχετίζεται με κάποιο πρόβλημα υγείας της γάτας.
Θεωρώ ότι το καλύτερο θα ήταν να τον πήγαινες αύριο στον κτηνίατρο ώστε να δει τι συμβαίνει και να σου πει τι πρέπει να κάνεις.
Εύχομαι όλα να πάνε καλά με τον μικρό σου!
Παράθεση

fofula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fofula
H fofula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H fofula έγραψε στις 20:29, 19-06-13:

Καλησπέρα.Χρειάζομαι επειγόντως την βοήθειά σας.Σήμερα το μεσημέρι γυρίζοντας από την δουλειά βρήκα την γατούλα μου πολύ ανόρεχτη.Δεν μου έκανε χαρές ,δεν νιαούριζε και γενικά είναι πολύ υποτονική.Πρόσεξα ότι δεν είχε φάει και νερό δεν είχε πιει καθόλου.Της έδωσα λίγη κονσέρβα που την λατρεύει έφαγε λίγο και ξαφνικά έφυγε σαν κάτι να την ενοχλούσε .Επίσης εμφάνισε στο μάτι της τη λεγόμενη μεμβράνη.Το πρωί την άφησα μια χαρά.Τώρα είναι ανήσυχη και αραιά και πού νιαουρίζει πονεμένα.Επειδη αυτές τις μέρες βάψαμε τις μπαλκονόπορτες υπάρχει ενδεχόμενο η μυρωδιά να της προκάλεσε κάποιο πρόβλημα?
Παράθεση

aelin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aelin
H aelin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H aelin έγραψε στις 21:13, 19-06-13:

γιατρό άμεσα! παρτον τηλ τώρα και πήγαινε αύριο πρωί, το ζώο σου δεν είναι καλά....
Παράθεση

Melitsa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Melitsa
H Melitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H Melitsa έγραψε στις 07:59, 26-09-13:

Kαλημερα σας, Ξαφνικα και ενω ηταν μια χαρα ολη μερα χθες...αργα το απογευμα παρουσιασε και στα 2 ματακια του ο Smokey μας προβολη τριτου βλεφαρου.Ηταν υποτονικος και κοιμοταν συνεχεια. Το πρωι σημερα ...ενω αλλες φορες ερχεται να ζητησει φαι και να μας κανει πουρπουρια ...δεν εκανε τιποτα...τον βρηκα να καθεται διπλα στο πιατακι με το φαγητο του.Τον πηρα αγκαλια και πουρπουρισε λιγο.Νομιζω οτι κανει κατι τρεμουλιασματα.Τα ματακια του ανοιγουν καποιες στιγμες κανονικα οταν εστιαζει καπου αλλα μετα συντομα επανερχεται το τριτο βλεφαρο.Τον περασμενο μηνα περασαμε δυσκολα μια και ειχε πυρετο για πολλες μερες 42.Ειχε καποια εξαρθρωσει στην λεκανη του ...η οποια εχει δεσει τωρα. Θα τον παω σε 2 ωρες στον γιατρο αλλα εχω πραγματικα στεναχωρεθει.Πανω που εγινε καλα ..παλι τα ιδια. Εξετασεις για Aids και λευκαιμια εχει κανει και ηταν καθαρες.Δεν βγαινει καθολου εξω.Το μονο ισως κακο να ειναι πως η κορη μου ειναι λιγο αγαρμπη μαζι του. Αποπαρασιτωση εσωτερικη εκανε πριν 1 μηνα με μισο drontal. Eιναι 5 μηνων. Προχθες εχω την εντυπωσει οτι πρεπει να εφαγε μυρμιγκια.....να ειναι αυτο ???? Επισης κατι αλλο που εχω προσεξει και ο γιατρος δεν εχει δωσει την απαραιτητη προσοχη ειναι το εξης. Πριν 1 μηνα και ενω ειχαμε το προβλημα με τον πυρετο και την εξαρθρωση.....στα 2 του ποδια απο κατω οχι στο σημειο που ειναι τα πατουσακια..αλλα πιο ψηλα παρουσιαστηκαν 2 κενα στρογγυλα αλλα και στα 2 ποδια συμμετρικα στο ιδιο σημειο.Αρα δεν ανυσυχησαμε. Στο ενα ποδαρακι ομως το σημειο αυτο ηταν λιγο ερυθρο. Χωρις να εχει υγρο η κατι αλλο. Σημερα μετα παο ενα μηνα στο ενα ποδαρακι το κενο εκλεισε αλλα στο αλλο η ερυθροτητα παραμενει , ειναι ελαφρια πρισμενο το σημειο αυτο σαν να εσει κατι μεσα....και πανω απο την ερυθροτητα υπαρχει μια ξηρη μεβρανη σαν ξεφλουδισμα ας πουμε........
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    akoylini , ofilia

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • ΤΕΙ 3ου πεδίου - Από vasoyla
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία 3ο Πεδίο.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-07-09 στις 14:56.
    • Τρίτος εξεταστής - Από ΓΙΟΥΛΗ22136
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πανελλήνιες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-06-08 στις 18:40.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους