Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,474 εγγεγραμμένα μέλη και 2,834,005 μηνύματα σε 80,995 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 454 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα σχετικά με τον οίστρο και τη στείρωση θηλυκής γάτας

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20,321 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 13:51, 18-01-13:

Καλησπέρα Γιάννη και καλώς ήλθες στο MyCat!
Από τη στιγμή που η γατούλα είναι αστείρωτη είναι φυσιολογικό να αντιδράει έτσι όταν είναι σε οίστρο.
Η προσωπική μου γνώμη θα ήταν να τη στειρώσεις ώστε να αποφευχθούν ανεπιθύμητες γέννες και γατάκια τα οποία δεν θα μπορείς να φροντίσεις αλλά πιθανά προβλήματα υγείας της μητέρας γάτας από τους αλεπάλληλους οίστρους.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,501 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 16:21, 18-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από gianhs8
Καλησπέρα καινούργιοΣ στην παρέα με μια απορία

Έχω στο μαγαζί μια γάτα η οποία είναι περίπου ενός έτους (ακριβώς δεν γνωρίζω γιατί ήρθε μόνη της) εδώ και τρεις μέρες έκανε κάτι τρελά μέχρις πού εχθές είδα έναν αρσενικό μέσα στο οικόπεδο μου να την παραφιλαει και να την κυνηγάει έως εδω καλά, το μεσημέρι που έφευγα αυτός καθόταν μπροστά της κορδομενος στα πίσω πόδια και αυτή ακριβώς μπροστά του κουλουριασμενη, το πρωί που άνοιξα μου ήρθε στα πόδια και Συνέχισε να κλαίει και να κουνιέται ενώ όποτε βλέπει τον γάτο μπαίνει μέσα στο μαγαζί και κριβεται στα πόδια μου, ωταν φεύγει ξανά κλάμα

Αυτό είναι φυσιολογικό και πως να την κάνω να σταματήσει γιατί έχει γίνει πολύ εκνευριστική αλλα και δεν θέλω να την στηρωσω
'Ετσι απλά,να την κάνεις να σταματήσει δεν γίνεται. Κι ό,τι κόλπο ή "ματζούνι" επινοήσεις, προσωρινό θα είναι. Εκεί που η φύση προστάζει και το ένστικτο είναι ισχυρό, δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια.
Το μόνο που μπορώ να σου συστήσω για να μην υποφέρει ούτε η γατούλα,αλλά ούτε κι εσύ, είναι η στείρωση.
Μήπως να το ξανασκεφτείς?
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 220 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 19:51, 05-02-13:

Καλησπέρα.
Πριν έρθει η γατούλα στο σπίτι, είχε τον πρώτο της οίστρο. Είναι 4-4.5 μηνών και της κράτησε λίγες μέρες. Την έχω εδώ άλλες δέκα και από χτες-προχτές ξαναέχει (το είχε πει ο γιατρός ότι θα της ξανάρθει).
Δεδομένου ότι είναι η εποχή τους, αυτό το πράγμα θα γίνεται για δυο μήνες ακόμη, μέχρι να τη στειρώσω (ο γιατρός της έχει πει για εφτά μήνών);;; Τους έρχεται και τους φεύγει, αν δεν ζευγαρώσουν; Το λυπάμαι το καημένο, ούτε να παίξει δεν έχει όρεξη (τρώει κανονικά, πάντως)...
Θα τον ρωτήσω, βέβαια, το Σάββατο που θα πάμε για τα εμβόλια, αν μπορούμε να κάνουμε τη στείρωση νωρίτερα. Ξέρω ότι γίνεται, αλλά νομίζω ότι ο συγκεκριμένος λέει για τους εφτά και, για την ώρα τουλάχιστον, δεν θέλω να αλλάξω γιατρό (η κυρία που μου έδωσε το γατί τον έχει για όλα τα γατιά της και τον εμπιστεύεται και εγώ εδώ στην Αθήνα δεν ξέρω κανέναν).
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,501 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 20:09, 05-02-13:

http://mycat.e-steki.gr/showthread.php?t=26491

Εδώ θα δεις λίστες κτηνιάτρων και ανάλογα με την περιοχή που μένεις να σε βοηθήσει να επιλέξεις.
Σε περίπτωση που ο συγκεκριμένος που παρακολουθεί τη δική σου, διατηρεί ακόμα την εμμονή σώνει και ντε να πατήσει τους 7 μήνες η γατούλα για να τη στειρώσεις. Δεν μπορώ να γνωρίζω το γιατί, αλλά ξέρω οτι οι απανωτοί οίστροι χωρίς διεξοδική λύση (εγκυμοσύνη ή στείρωση) απειλούν με σοβαρά προβλήματα στο μέλλον την υγεία, ακόμα και τη ζωή, της γατούλας.
Άλλωσε πολλοί γιατροί πλέον θεωρούν ασφαλείς ακόμα και λιγώτερους των 6 μηνών ηλικίας του ζώου για να γίνει η συγκεκριμένη επέμβαση.
Ξανασκέψου το λοιπόν, είναι κρίμα να υποφέρει η μικρούλα σου..
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 20:17, 05-02-13:

Ευχαριστώ. Θα δω τι θα μου πει το Σάββατο και θα σκεφτώ μετά για άλλον.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βασω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 4,663 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:35, 05-02-13:

Εγω θα σου ελεγα να μην περιμενεις ως το Σαββατο, χρησιμοποιησε αυτες τις μερες ως τοτε για να πληροφορηθεις καποια πραγματα και για να γνωρισεις και αλλους κτηνιατρους για την περιπτωση που θα τους χρειαστεις. Αν εμενες επαρχια θα ελεγα ενταξει, δεν υπαρχουν και πολλοι σε καθε πολη, αλλα εδω στην Αθηνα σε καθε γωνια υπαρχει και ενα κτηνιατρειο, ειναι κριμα να ταλαιπωρειται η γατουλα σου.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 20:45, 05-02-13:

Ω ναι, πολύ σωστά τα λέει η Βάσω, να μην περιμένεις και να αξιοποιήσεις το ενδιάμεσο. Καλό είναι αν θα προχωρήσεις σε στείρωση να γίνει στο μεσοδιάστημα μεταξύ δυο οίστρων (καθότι επιλέγεται από τους γιατρούς μια "ήρεμη" περίοδος για να κάνουν την επέμβαση).
Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 20:50, 05-02-13:

Τι μπορεί να πάθουν, αλήθεια;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 20:56, 05-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από 761
Τι μπορεί να πάθουν, αλήθεια;
Συνήθως πυόμητρα (ακόμα, μακροπρόθεσμα και καρκίνο σε ορισμένες περιπτώσεις). Από υπερβολική συγκέντρωση ορμονών που δεν βρίσκουν διέξοδο.

δες εδώ
http://www.adespoto.gr/index.php?opt...idia&Itemid=70
κι εδώ
http://www.vets.gr/article.php?article_id=52

σε περίπτωση που έχεις απορία για το τι είναι "πυόμητρα" (σε προλαβαίνω)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 06-02-13 στις 14:11. Αιτία: Merge
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20,321 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 14:13, 06-02-13:

Εγώ τη δική μου τη στείρωσα σε ηλικία 5,5 μηνών επειδή τότε εμφάνισε τον πρώτο της οίστρο παρόλο που σχεδίαζα να τη στειρώσω 15 - 20 μέρες αργότερα.
Δεν νομίζω ότι είναι υποχρεωτικό να είναι τουλάχιστον 7 μηνών μια θηλυκή για να στειρωθεί, οι περισσότεροι γιατροί αναφέρουν τους 6 μήνες.
Εφόσον όμως η δική σου έχει ήδη οίστρο από τόσο μικρή ηλικία, υποθέτω ότι μπορεί να γίνει και λίγο νωρίτερα.
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 20:50, 08-02-13:

Θα ήθελα να ενημερώσω τους συμμετέχοντες του θέματος ότι τα πρόσφατα μηνύματα που αφορούσαν στο ερώτημα αν είναι θεμιτή η στείρωση ή όχι, μεταφέρθηκαν στο σχετικό θέμα Στείρωση και ηθικά διλήμματα.
Παράθεση

naysa89 (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη naysa89
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H naysa89 έγραψε στις 12:18, 21-02-13:

Γεια σας , χρειαζομαι επειγοντως καποιες αποψεις απο εμπειρα ατομα γιατι μου εχει συμβει κατι και ειμαι πολυ μπερδεμενη δεν ξερω τι να κανω..Εχω παρει γνωμες απο τεσσερις κτηνιατρους ο ενας λεει αλλα ο αλλος αλλα.... Λοιπον για να μπω στο θεμα..Εχω δυο γατες η μια εκ των δυο ειναι στειρωμενη την στειρωσα πριν απο πεντε μηνες και τωρα μου παρουσιαζει εντονο οιστρο ειναι καθαρα οιστρος το τονιζω . Τριβεται στα πατωματα κλαψουριζει κανει πρρρ σηκωνει τον πωπο της ολα αυτα που υπαρχουν σε εναν οιστρο.. Πηγα στον κτηνιατρο που την εκανα και μου ειπε πως εχει κανει ολικη κανονικα και οτι υπαρχει περιπτωση να εχει μεινει καποιο μικρο κομματι μεσα και η γνωμη του ειναι να περιμενουμε τον κυκλο οιστρου της προσ το παρων και να δουμε αν θα ξαναπαρουσιασει οιστρο να την παρουμε και να την ανοιξει παλι να βρει το κομματι που ενδεχομενως να εχει μεινει μεσα της .. Πηγαμε σε αλλη μας ειπε να μην ανοιχθει γιατι ειναι κριμα κ πως ειναι καλυτερο να της κανει υπερηχο και λαπαροσκοπηση με τομη στα πλευρα.. Μετα εμαθα απο αλλη κτηνιατρο πως δεν υπαρχει λογος να γινει λαπαροσκοπηση και πως ειναι χειροτερο απο το να ανοιχθει η γατα κανονικα..Εγω τωρα τι να κανω ? Που τυρανιεται και αυτη και εγω μαζι της που την βλεπω ετσι ? Μπορειτε να με βοηθησετε ?
Παράθεση

le chat noir

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,346 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 12:50, 21-02-13:

Καλημέρα. Αν θέλεις ρίξε μια ματιά εδώ από το μήνυμα 255 μέχρι και την σελίδα 30. Είχαμε ακριβώς την ίδια περίπτωση. Αφότου αποτρελλαθήκαμε με τους γιατρούς στην Πάτρα, πήγαμε σε κάποιον πιο εξειδικευμένο στην Αθήνα και η γατούλα μας έγινε περδίκι.Κοίταξε λίγο και θα μιλήσουμε να σου πω.
Παράθεση

xstratus

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xstratus
Ο xstratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O xstratus sissy the princess έγραψε στις 18:13, 21-02-13:

εγω λεω μην τι πειραξεις καθόλου προς το παρον ασ το ετσι για λιγο
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xstratus

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xstratus
Ο xstratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O xstratus sissy the princess έγραψε στις 18:24, 21-02-13:

απλα μπορει να ειναι κατι αλλο σα νευρικη αντιδραση και μετα βλεπεις
Παράθεση

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη thinkpad560z
Ο thinkpad560z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 105 μηνύματα.

O thinkpad560z Sciences Fun έγραψε στις 00:22, 11-03-13:

Εγώ τη γάτα μου δεν την έχω στειρώσει καθώς την υπέρ αγαπάω (την μεγάλωσα από 2 ημερών ολομόναχος με μπιμπερό (με εμένα άνοιξε τα μάτια της) ) και δεν θα άντεχα ποτέ να πάθαινε κάτι (ειδικά από μια απόφαση δική μου)... Ωστόσο κάποτε είχα διαβάσει (και είχα ρωτήσει και το κτηνίατρό μου) πως δεν πρέπει να γίνει επέμβαση στείρωσης όταν το ζώο έχει οίστρο, καθώς μπορεί να προκύψουν επιπλοκές ... Από όσο διάβασα η στείρωση στη γατούλα σου έγινε αν κατάλα καλά περίπου 2 - 4 μέρες αφού παρατήρησες τα γρυλίσματα αυτά (που σημαίνει πως αν είχε οίστρο , η επέμβαση , έγινε όταν η γατούλα είχε οίστρο... ) Δεν ξέρω τι άλλο να πω.. Θα ψάξω κι άλλο και θα ρωτήσω και θα σε ενημερώσω αν βρώ κάτι σχετικό... Πάντωσ σε καμία περίπτωση μην προβείς σε ενέργεια ευθανασίας... Τα ζωάκια δεν είναι σαν ένα κινητό που απλώς έπεσε κάτω από ατύχημα, έσπασε η οθόνη και το πετάμε... Είναι ΖΩΝΤΑΝΑ!!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 11-03-13 στις 15:56. Αιτία: Split
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 608 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 01:42, 11-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από thinkpad560z
Εγώ τη γάτα μου δεν την έχω στειρώσει καθώς την υπέρ αγαπάω (την μεγάλωσα από 2 ημερών ολομόναχος με μπιμπερό (με εμένα άνοιξε τα μάτια της) ) και δεν θα άντεχα ποτέ να πάθαινε κάτι (ειδικά από μια απόφαση δική μου)... Ωστόσο κάποτε είχα διαβάσει (και είχα ρωτήσει και το κτηνίατρό μου) πως δεν πρέπει να γίνει επέμβαση στείρωσης όταν το ζώο έχει οίστρο, καθώς μπορεί να προκύψουν επιπλοκές ... Από όσο διάβασα η στείρωση στη γατούλα σου έγινε αν κατάλα καλά περίπου 2 - 4 μέρες αφού παρατήρησες τα γρυλίσματα αυτά (που σημαίνει πως αν είχε οίστρο , η επέμβαση , έγινε όταν η γατούλα είχε οίστρο... ) Δεν ξέρω τι άλλο να πω.. Θα ψάξω κι άλλο και θα ρωτήσω και θα σε ενημερώσω αν βρώ κάτι σχετικό...
συγγνωμη αλλα κυριως η αποφαση σου να μην τη στειρωσεις εχει αρνητικες συνεπειες για την υγεια της γατας σου.

αν και αντενδεικνυται, πολλες γατουλες στειρωνονται κατα τη διαρκεια οιστρου (απο τη στιγμη που αρχιζει αλλωστε δε σταματα παρα μονο οταν η γατα μεινει εγκυος, απλα εχει εξαρσεις και υφεσεις). οι πιθανες επιπλοκες απ οσο ξερω ειναι αυξημενη αιμορραγια, προβλημα με ναρκωση και ισως μεγαλυτερη ευαισθησια (ως προς τον πονο που θα νιωθει η γατα).
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο thinkpad560z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 105 μηνύματα.

O thinkpad560z Sciences Fun έγραψε στις 01:59, 11-03-13:

Ναι, εννοούσα παραπάνω πως δεν ενδείκνυται στείρωση κατά τη διάρκεια έξαρσης οίστρου... (επαναλαμβάνεται κάθε 1 - 5 βδομάδες περίπου και διαρκεί για 1 βδομάδα συνήθως...)
Όσο για το θέμα της στείρωσης είναι μικρή ακόμα η γατούλα μου ( 1 έτους και 5 μηνών) και απλώς έπειδή όπως ανέφερα παραπάνω την αγαπώ πάρα πολύ , φοβάμαι να πάρω μια τέτοια απόφαση (δεν θα μου συγχωρούσα ποτέ αν πάθαινε κάτι εξαιτίας μιας τέτοιας απόφασης από εμένα)... Έχω διαβάσει πως με τη στείρωση αυξάνει το προσδόκιμο ζωής της γάτας... Ωστόσο ο γιατρός μου έχει πει πως η στείρωση μπορεί να γίνει οποιαδήποτε στιγμή μέσα στα 5 έτη της γάτας η και αργότερα (αλλά αργότερα δεν ενδείκνυται γέννα) . (οπότε σκέφτομαι να τη ζευγαρώσω, να έχω τουλάχιστον γατάκια της κι έπειτα να τη στειρώσω... )
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 02:40, 11-03-13:

Ναι, εννοούσα παραπάνω πως δεν ενδείκνυται στείρωση κατά τη διάρκεια έξαρσης οίστρου... (επαναλαμβάνεται κάθε 1 - 5 βδομάδες περίπου και διαρκεί για 1 βδομάδα συνήθως...)
Όσο για το θέμα της στείρωσης είναι μικρή ακόμα η γατούλα μου ( 1 έτους και 5 μηνών) και απλώς έπειδή όπως ανέφερα παραπάνω την αγαπώ πάρα πολύ , φοβάμαι να πάρω μια τέτοια απόφαση (δεν θα μου συγχωρούσα ποτέ αν πάθαινε κάτι εξαιτίας μιας τέτοιας απόφασης από εμένα)... Έχω διαβάσει πως με τη στείρωση αυξάνει το προσδόκιμο ζωής της γάτας... Ωστόσο ο γιατρός μου έχει πει πως η στείρωση μπορεί να γίνει οποιαδήποτε στιγμή μέσα στα 5 έτη της γάτας η και αργότερα (αλλά αργότερα δεν ενδείκνυται γέννα) . (οπότε σκέφτομαι να τη ζευγαρώσω, να έχω τουλάχιστον γατάκια της κι έπειτα να τη στειρώσω... )
καταλαβαινω τους φοβους σου. η στειρωση θηλυκιας ειναι εγχειριση ρουτινας αλλα οπως ολες οι εγχειρισεις ενεχουν κινδυνους. τα οφελη ομως ειναι πολυ περισσοτερα (οχι μονο η αυξηση του προσδοκιμου ζωης) δες εδω http://mycat.e-steki.gr/showthread.php?t=22063

το να γεννησει 1 φορα δεν επιβαρυνει την υγεια της αλλα τον ηδη τεραστιο πληθυσμο αδεσποτων στη χωρα μας. ακομη και αν καταφερεις και βρεις καλα σπιτια για ολα, στη θεση τους μπορουν να υιοθετηθουν καποια απ τα απειρα αδεσποτα/πρωην αδεσποτα φιλοζωικων σωματειων (αφου μιλαμε για ημιαιμα γατακια και δεν εισαι εκτροφεας). ακομη το ζευγαρωμα χωρις τις απαραιτητες γνωσεις ειναι επικινδυνο για την υγεια και της μαμας και των μικρων (εκτος αν γνωριζεις τις κληρονομικες τους προδιαθεσεις και κανεις ολες τις απαραιτητες εξετασεις)
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

H Βασω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 4,663 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 11:43, 11-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από anna 21

το να γεννησει 1 φορα δεν επιβαρυνει την υγεια της
Θα ηθελα να προσθεσω εδω, απο οσα γνωριζω, οτι ακομα και μια γεννα ή και ενας οιστρος ακομα, επιβαρυνουν την υγεια της γατουλας οσον αφορα την πυομητρα. Γι' αυτο ειναι καλο να στειρωνονται εγκαιρως και να το γλυτωνουν ολο αυτο.
Παράθεση

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O thinkpad560z Sciences Fun έγραψε στις 15:22, 11-03-13:

Με συγχωρείτε , δεκτά απο άποψη στατιστικής όσα λέτε , και η επιστήμη πράγματι αυτό μας "προωθεί " να κάνουμε.. Λέει ο μέσος ιδιοκτήτης γάτας , θα την στειρώσω, 2% πιθανότητα να υπάρχει επιπλοκή στην εγχείρηση (λέω τώρα) , δεν θα γεννήσει, δεν θα επιβαρύνει τον πληθυσμό των αδέσποτων (που προσωπικά ποτέ δεν θα τα άφηνα αδέσποτα) , και όλα καλά... Για σκεφτείτε όμως .. Πώς θα αισθάνεστε αν για κάποιο λόγο η γατούλα σας ανήκει στο 2% που μετά από μια δική σας απόφαση για στείρωση δεν την ξαναδείτε ποτε??? Προσωπικά δεν θα το συγχωρούσα ποτέ αυτό στον εαυτό μου... Και έχω φυσικά θέσει τους προβληματισμούς μου αυτούς στον κτηνίατρό μου, και μου έχει πει πως δεν είναι ανάγκη η γάτα να στειρωθεί πάντα από την τόσο νεαρή ηλικία... Απλώς αν τη ζευγαρώσω , θα πρέπει αυτό να γίνει στην πρώτη 5 ετία της ζωής της για να μην ενέχει ιδιαίτερους κινδύνους η γέννα...
Θέλω να πω , ωραία να λέμε τα νούμερα έτσι (απειροελάχιστες πιθανότητες επιπλοκών κατα τη στείρωση) , αλλά τα πράγματα αλλάζουν αν στη θέση της 1 γάτας στις 50 βρίσκεται η δική σας (ελπίζω.. ) . Το ίδιο ισχύει και με ορισμένα εμβόλια που κυκλοφορούν (για γάτες, π.χ. της λύσσας).. Εγώ την εμβολίασα και μου παρουσίασε παρενέργεια ( επί 3 μήνες είχε βγάλει ένα καρούμπαλο στο σημείο του εμβολιασμού, το οποίο βέβαια έφυγε και δεν ήταν τίποτα όπως έλεγε και ο γιατρός μου, αλλά προβληματίστηκα ως προς το κατα πόσον η στατιστική πρέπει να είναι αποκλειστικός παράγοντας για το κατα πόσων πρέπει ένα εμβόλιο να βγαίνει στην κυκλοφορία)... Δηλαδή, μπορεί το εμβόλιο ας πούμε να σώσει πληθυσμό εκατομμυρίων γατών , αλλά να σκοτώσει 100 γάτες.. ε λοιπόν, εγώ προσωπικά δεν θα άφηνα η δική μου να ανήκει στις 100, ό,τι κι αν αυτό συνεπάγεται...
Ας μην ξεχνάμε εξ' άλλου ότι ήδη σε αυτό το topic βρισκόμαστε παρόντες σε κάποιας μορφής παρενέργεια στη γατούλα στην οποια έγινε "ανθρώπινη επέμβαση"... Θέλω να πω... Εσείς πριν κάνετε σε εσάς μια επέμβαση, δε ρωτάτε 500 γιατρούς, εξετάσεις, και γενικώς "διστάζετε"? Νομίζω πως θα έπρεπε αντίστοιχος προβληματισμός να προηγείται πριν βάλλουμε χέρι σε μια ζωή που καν δεν μας ανήκει...
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:52, 11-03-13:

Βγαινουμε τελειως off και σιγουρα τα μηνυματα μας αυτα θα μεταφερθουν, αλλα ηθελα να απαντησω στο προηγουμενο post.
Εαν καποια απο τα γατια μου ανηκαν σε αυτο το 2% που λες, σιγουρα θα ενοιωθα ασχημα, θα πονουσα και θα υπεφερα γιατι θα ειχα χασει το γατακι μου, σε καμμια περιπτωση ομως δεν θα ενοιωθα υπευθυνη. Εχω καλη σχεση με την ιατρικη και ξερω καλα πως ολες οι επεμβασεις εχουν και καποιο, εστω και απειροελαχιστο ποσοστο κινδυνου, με αυτη την γνωση προχωραω σε καθε επεμβαση, ειτε δικη μου, ειτε των γατιων μου.
Θα ενοιωθα περισσοτερο ασχημα εαν η γατουλα μου πεθαινε στα 5 της χρονια απο πυομητρα, ή εαν εχοντας κρατησει τα γατακια που θα γεννουσε, εβλεπα ξαφνικα στον δρομο αδεσποτα μωρα, κατι που βλεπουμε σχεδον καθημερινα και δεν μπορουσα να τα σωσω γιατι θα ειχα ηδη πολλα.
Ολες μου οι αποφασεις σε αυτο το θεμα βασιζονται πρωτα στην αγαπη μου για τις γατες, ολες τις γατες, οχι μονο τις δικες μου. Ειναι το ιδιο με το να σκεφτομαστε τις επιπτωσεις μιας πραξης μας ασχετης με τα ζωα, θα πρεπει να σκεφτομαστε τι επιπτωση θα εχει κατι που κανουμε σε ολη την ανθρωποτητα, ετσι κι εγω σκεφτομαι με γνωμονα ολη την γατοποτητα (νεολεξια, ξερω αλλα δεν μου βγηκε αλλιως).
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O thinkpad560z Sciences Fun έγραψε στις 16:40, 11-03-13:

Κοίταξε ίσως επειδή από όσο βλέπω έχεις και είχες πάντα πολλές γάτες μπορείς και βλέπεις πιο σφαιρικά το πράμα... Δεν ξέρω αλήθεια τι σχέση έχεις με την κάθε γάτα σου ξεχωριστά... Εγώ πάντως την βρήκα τη δική μου ετοιμοθάνατη 2 ημερών με πρησμένα κλειστά μάτια. Με πολύ προσπάθεια (και χωρίς να έχω προηγούμενες εμπειρίες με γάτες) την τάιζα με μπιμπερό κάθε 4 ώρες, για 1 μήνα δεν κοιμήθηκα καθόλου από το άγχος μου... Έχουμε περάσει μαζί πάρα πολλά.. έχει δεθεί μαζί μου κι έχω δεθεί μαζί της... Πιστεύω πως είναι το μοναδικό ζωντανό πλάσμα που με αγαπάει σε αυτήν την περίοδο της ζωής μου... Για εμένα η γάτα αυτή είναι ξεχωριστή.. Φυσικά αγαπάω πάρα πολύ όλες τις γάτες, (και ταίζω και προσέχω πολλές από κακόβουλα άτομα στη γειτονιά) αλλά για εμένα η δική μου γάτα είναι αναντικατάστατη... Ποτέ ακόμη κι αν αποκτήσω στο μέλλον πολλές γάτες τίποτα δεν θα αντικαταστήσει αυτά που πέρασα μαζί της.. Ποτέ δεν θα ξεχάσω όταν μετά από 7 μέρες συνεχόμενης αγωνίας μου, για τα μάτια της που ήταν πρησμένα και της έβαζα tobrex ,ένα βράδυ γύρω στις 1:00 εκεί που την τάιζα, δυο ματάκια άνοιξαν σιγά σιγά και με κοιτάξανε για πρώτη φορά...
Αν λοιπόν, έστω και αν έχοντας καλή πρόθεση , τελικά η γατούλα μου πάθαινε κάτι για το οποίο έχω πάρει εγώ την απόφαση δεν θα το ξεπερνούσα ποτε.. Θα αισθανόμουν σαν να πρόδωσα τη σχέση αγάπης που είχαμε... Λυπάμαι αλλά δεν έχω τη δύναμη να δω τη σχέση μου με αυτή τη γάτα και όσα έχουμε περάσει μαζί τόσο "μακροσκοπικά" απλώς σαν έναν κόκο "λάθους" στην άμμο των επιτυχών επεμβάσεων.. Έπειτα δεν ξέρω κατά πόσων έεχω το δικαίωμα να πάρω εγώ απόφαση η οποία μπορεί να της στοιχίσει τη ζωή.. Το ότι είμαστε άνθρωποι δεν σημαίνει πως έχουμε το δικαίωμα να αποφασίζουμε για την μοίρα άλλων ζώων... Όλα αυτά που λέτε με προβληματίζουν καθημερινά, και τα έχω συζητήσει όπως είπα με τον κτηνίατρο μου... Έχω αποφασίσει λοιπόν, όπως είπα να την ζευγαρώσω μια φορά , ώστε να έχω απογόνους της (να έχω κάτι από αυτήν ) σε περίπτωση που πάθει κατι, και στη συνέχεια να τη στειρώσω.. Φυσικά δεν πρόκειται ποτέ να αφήσω παιδάκι της να καταλήξει αδέσποτο, ακόμη κι αν έρθω σε σύγκρουση με κάθε φίλο, γονιό η γείτονα.. (και θα προσπαθήσω σταδιακά να χαρίσω τα υπόλοιπα για όποιον ενδιαφέρεται !!!)...
Όσον αφορά τώρα αυτό που είπατε για την πυόμητρα, μολονότι πράγματι είναι ρίσκο, πιστεύω πως στην περίπτωση που πάθαινε κάτι τέτοιο (ξέχωρα του ότι θεραπέυεται σε μεγάλο βαθμό) δεν θα ήμουν εγώ υπεύθηνος, καθώς δεν θα έχω πάρει εγώ απόφαση γι αυτό!!! Δεν θα είναι δική μου επέμβαση... (σε αντίθεση με μια αποτυχημένη επέμβαση)... Φυσικά αν ποτέ πάθαινε κάτι τέτοιο (μολονότι ξέρω πως αφορά κυρίως τις πιό ηλικιωμένες γάτες (όχι 1.5 ετών...) θα έκανα τα πάντα για να τη σώσω (και τότε η επέμβαση στείρωσης θα ήταν αναγκαστική για να σωθεί και όχι μια "επέμβαση σε μια υγιή γάτα πο μπορεί να της κοστίσει τη ζωή")...
Ελπίζω εσείς που αγαπάτε όλα αυτά τα όμορφα γατομουτράκια να προσπαθήσετε τουλάχιστον να καταλάβετε πόσο πολίτιμη είναι η γάτα αυτή για εμένα , πως προσπαθώ να την σέβομαι ως προσωπικότητα (και δεν παίρνω αποφάσεις που μπορεί να επηρεάσουν τη ζωή της τόσο "αβίαστα") , αλλά και πως μου είναι αδύνατο να δω ενδεχόμενο θανάτου σε επέμβαση σαν ένα "απλό τυχαίο σφάλμα" μιας διαδικασίας...
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 16:47, 11-03-13:

Δεν συνεχιζω την συζητηση αυτη περισσοτερο γιατι προφανως δεν συννενοουμαστε.
Και ειναι η πρωτη φορα που καποιος μου προσαπτει κατι τετοιο, οτι δηλαδη δεν αγαπαω τα γατια μου αρκετα γιατι βλεπω το πραγμα σφαιρικα.
Οσοι με γνωριζουν, ξερουν καλυτερα.
Παράθεση

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O thinkpad560z Sciences Fun έγραψε στις 16:50, 11-03-13:

Βρε Bessy!!! ΓΙα όνομα του θεού.. δεν εννούσα αυτό!!! Διάβασε στο τέλος τι έγγραψα!!! Είμαι σίγουρος πως αγαπάς τις γάτες σου!!!Απλώς όπως κι εσύ είπες "βλέπεις την γατοπότητα συνολικά".. Αυτό επικαλέστηκα και σου είπα!!! Εγώ μια την έχω!!! Πως τα μοναχοπάιδια τα κακομαθαίνουν.. Έτσι κι εγώ την έχω κακομάθει ( άσχετο μεν αλλά το αναφέρω πως μερικές φορές κάνει τις αταξίες της !!!) Αυτό εννοούσα.. Μια την έχω και την προσέχω σαν τα μάτια μου!!!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 39,808 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:36, 11-03-13:

Καλε μου φιλε.
Όσον αφορά τώρα αυτό που είπατε για την πυόμητρα, μολονότι πράγματι είναι ρίσκο, πιστεύω πως στην περίπτωση που πάθαινε κάτι τέτοιο (ξέχωρα του ότι θεραπέυεται σε μεγάλο βαθμό) δεν θα ήμουν εγώ υπεύθηνος, καθώς δεν θα έχω πάρει εγώ απόφαση γι αυτό!!!
Καταρχην δεν ειναι ρισκο.Ειναι σχεδον βεβαιοτητα η εμφανιση πυομητρας σε γατα που δεν ζευγαρωνει.
Και ομως.ΕΣΥ θα εισαι υπευθυνος.ΕΣΥ θα εχεις παρει αυτην την αποφαση.Η γατα,δεν μπορει να σου μιλησει,να σου πει να την στειρωσεις.Ουτε και εχει επιγνωση της στειρωσης,και τους κινδυνους που κρυβει η μή στειρωση της.Οταν υιοθετουμε ενα ζωακι,ΕΜΕΙΣ καλουμαστε να παιρνουμε αποφασεις για αυτο.Εμεις ειμαστε υπευθυνοι για αυτα.Εμεις κραταμε τη ζωη τους στα χερια μας.

Καταλαβαινω ποσο πολυ αγαπας την γατουλα σου,καταλαβαινω απολυτα το αγχος σου,αλλα δεν εισαι ενημερωμενος και αυτο μπορει να την σκοτωσει.Ναι..οπως ακριβως στο λεω ειναι.
Η ημιμαθεια καλε μου φιλε,ειναι χειροτερη απο την αμαθεια δυστυχως.
Τουλαχιστον ενημερωσου πρωτα,και μετα παρε την αποφαση σου.

Θα σου πω λοιπον οτι.Οι πιθανοτητες για πυομητρα ειναι παρα πολυ μεγαλες,και η πυομητρα μπορει να αποβει μοιραια.Επισης,κινδυνευει παρα πολυ απο καρκινους στο στηθος και στα γεννητικα οργανα.Μαλιστα,οσο περισσοτερους οιστρους περναει,τοσο περισσοτερο αυξανονται οι πιθανοτητες για καρκινο στους μαστους,που θεριζει δυστυχως.
Το οτι θα βασανιζεται φριχτα απο τους οιστρους το εχεις σκεφτει;Ξερεις ποσο επιπονο ειναι για τη γατα αυτο;
Μια στειρωμένη γάτα αποκλείεται να εμφανίσει διάφορες ασθένειες όπως πυομήτρα, καρκίνο της μήτρας και των ωοθηκών, ενώ μειώνονται σημαντικά οι πιθανότητες εμφάνισης νεοπλασιών των μαστών.

πηγη
Κια θα μου πεις,οτι θα την ζευγαρωσεις,και οπως λες παραπανω..δεν θα εγκατελειπες ποτέ τα γατακια της αδεσποτα.
Αν λοιπον εχεις μια τεραστια φάρμα και μπολικη περιουσια για να φροντιζεις ολα τα γατακια που θα γεννηθουν απο αυτην και ολα τα γατακια που θα κανουν και οι απογονοι της βεβαια,τοτε ολα ειναι μια χαρα.
Αν ομως δεν εχεις,τοτε εχεις προβλημα.
Δες εδω
Ένα αστείρωτο θηλυκό γατί γεννά σε 1 χρόνο,με 2 γέννες, κατά μέσο όρο 12 γατάκια.
Στη συνέχεια, αυτό και τα γατάκια του μπορούν να δημιουργήσουν 67 νέα γατιά.
Στα 3 χρόνια έχουμε 376 γατιά.
Στα 4 χρόνια έχουμε 2.107 γατιά.
Στα 5 χρόνια, έχουμε 11.801 γατιά.
Στα 6 χρόνια έχουμε 66.088 γατιά.
Στα 7 χρόνια έχουμε....370.092 νέα γατιά.
Στα 8 χρόνια έχουμε 2.072514 γατιά!
Στα 9 χρόνια έχουμε 11.606.077 γατιά...
πηγη
Εδω
[...]Επίσης από ένα δικό μου υπολογισμό λαμβάνοντας υπόψη ότι μια γάτα γεννά περίπου 3 φορές το χρόνο σε 7 χρόνια αυτή και οι απόγονοί της θα είναι περίπου 560.000. Καταλαβαίνετε ότι οι αριθμοί είναι τεράστιοι και αναλογίζεστε πως εάν 560.000 είναι οι γάτες που προέρχονται από μία γάτα μέσα σε μια επταετία, [...]
Του Γιωργου Μαραγκου(κτηνιατρου)
πηγη
Και θα μου πεις οτι θα τα χαριζεις.Ξερεις ποσο αφανταστα δυσκολο ειναι να υιοθετηθουν γατακια;Αντε και εισαι τυχερος την πρωτη φορα,καταλαβαινεις τι σημαινει να γενναει η γατα σου δυο φορες τον χρονο,καθε χρονο;
Η μηπως θα την εχεις να βασανιζεται μια ζωη,με απανωτους οιστρους,χωρις να ζευγαρωνει;Εκτος του οτι τότε μιλαμε για ΣΙΓΟΥΡΗ πυομητρα.
Δεν γινονται αυτα τα πραγματα φιλε μου.
Λες να ειμαστε ολοι εμεις παλαβοι που στειρωνουμε τα γατια μας;Λες να μην τα αγαπαμε;Διεκδικεις μονο εσυ δηλαδη την αγαπη για την γατα σου;

Ενημερωσου τουλαχιστον,αλλα σωστα.Απο γιατρους και επιστημονες,και οχι απο συγγενεις,φιλους,και τον καθε ασχετο.

Ενημερωσου και παρε την αποφαση σου.Να ξερεις ομως,οτι αυτη η αποφαση θα καθορισει την ζωη της,και μην ξαναπεις ποτέ οτι δεν θα εισαι υπευθυνος εσυ,σε περιπτωση που δεν την στειρωσεις και σου παθει καρκινους η πυομητρα.Γιατι με την στειρωση οι πιθανοτητες ειναι ελαχιστες να παθει κατι,με την ΜΗ στειρωση ομως,η γατα σου θα βασανιζεται και εχει ασυγκρητα περισσοτερες πιθανοτητες για διαφορους καρκινους και πυομητρα.
Στα λεω απολυτα φιλικα,απλα για να σε ενημερωσω.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 20:42, 11-03-13:

εχεις δικιο Βασω, ευχαριστω για την προσθηκη. εγραψα οτι η μια γεννα δεν επιβαρυνει την υγεια της γατας με τη λογικη οτι αφου μετα αμεσως θα γινει στειρωση (και αρα θα αφαιρεθει η μητρα) και με δεδομενο οτι οντως αυτα τα προβληματα παρουσιαζονται σε μεγαλυτερες γατες, οι πιθανοτητες ειναι πολυ λιγες. αλλα συνεχιζουν να υπαρχουν οντως. αλλωστε και ο κινδυνος εμφανισης καρκινου του μαστου ειναι πολυ μικροτερος αν η γατ στειρωθει πριν το πρωτο της οιστρο. επισης η στειρωση στις νεαρες γατες ειναι κατα κανονα πιο ευκολη και η γατα ταλαιπωρειται λιγοτερο (αυτο απο προσωπικη εμπειρια και παιζει και πολυ μεγαλο ρολο ποσο καλος ειναι ο κτηνιατρος που κανει τη στειρωση).

thinkpad56oz πιστεψε με ολοι λατρευουμε τις γατουλες μας οσο και εσυ τη δικια σου. δεν ειστε η εξαιρεση. οταν λεει η Βασω οτι σκεφτεται και σφαιρικα εννοει οχι οτι δεν αγαπαει τις γατουλες της οσο εσυ αλλα οτι νοιαζεται και για ολες τις υπολοιπες γατες που υποφερουν στους δρομους. και μην τα βλεπεις ολα αυτα σαν ασχετα με εσενα και τη δικη σου γατα. αν η γατουλα σου δεν ειχε βρεθει στα χερια σου θα ειχε πεθανει βασανισμενη και παραπονεμενη πριν καν προλαβει να ζησει. τη μοιρα αυτη εχουν χιλιαδες γατακια εκει εξω και ειναι υποχρεωση ολων μας να τα βοηθησουμε οπως μπορουμε (ποσω μαλλον αν θελουμε να λεγομαστε και φιλοζωοι). στην πραγματικοτητα τα σωματεια και οι εθελοντες που τρεχουν ολη μερα για αυτα τα ζωα ειναι ελαχιστοι και κανουν υπερανθρωπες προσπαθειες. οσοι δεν τους βοηθουν ενεργα τουλαχιστον μπορουν να στειρωσουν το ζωο τους, ωστε να μην διαιωνιζεται αυτη η κατασταση. λες οτι θα κρατησεις τα γατακια της γατουλας σου και θα χαρισεις καποια. αν μπορεις οπως λες να βρεις σπιτια (υπευθυνα θελω να πιστευω) για τα γατακια της γατουλας σου, δεν σκεφτεσαι οτι θα ηταν καλυτερο να τους προτεινεις να υιοθετησουν καποια απ τα ηδη γεννημενα που αν δεν υιοθετηθουν δεν εχουν στον ηλιο μοιρα? οπως ηταν και η γατουλα σου πριν την υιοθετησεις? ανεφερα πιο πανω οτι το ζευγαρωμα δεν ειναι απλη υποθεση και απ τη στιγμη που δεν εισαι εκτροφεας καλυτερα να το αποφυγεις. διαβασε επι του θεματος δεν το ειπα τυχαια. αν θελεις να το κανεις υπευθυνα τα εξοδα σου θα ειναι πολλα.

αφου σε απασχολει τοσο το ενδεχομενο επιπλοκης κατα τη στειρωση, μπορεις να κανεις καποιες εξετασεις πριν μηπως και η γατουλα σου εχει καποιο θεμα πχ με την καρδια της και πρεπει να προσεξετε περισσοτερο. επισης να εμπιστευεσαι τον κτηνιατρο που θα διαλεξεις. ετσι οι πιθανοτητες να παει κατι στραβα ειναι ελαχιστες. αυτα απο μενα απο εκει και περα η επιλογη φυσικα ειναι δικη σου.

υγ: συμφωνω απολυτα με την εφη. εσυ εχεις την ευθυνη του ζωου σου και οφειλεις να κανεις υπευθυνες επιλογες για το καλο του με τη σωστη ενημερωση.
απλα εφη ειπε οτι σκοπευει να τη στειρωσει. αλλα θα τη ζευγαρωσει πρωτα μια φορα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anna 21 : 11-03-13 στις 20:47.
Παράθεση

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O thinkpad560z Sciences Fun έγραψε στις 22:27, 11-03-13:

Κοιτάξτε... Κατ' αρχάς ποτέ δνε είπα πως δεν αγαπάτε τις γάτες σας όσο εγώ την δική μου.. Απλώς είπα πως για εμένα η δική μου σημαίνει πάρα πολλά... Έπειτα μπορεί να είναι η πρώτη γάτα που έχω , αλλά από τη στιγμή που αποφάσισα να την φροντίσω (από μωράκι που ήταν ) όσο ανενημέρωτος κι αν ήμουν, ξημεροβραδιαζόμουν άπειρες μέρες άυπνος για να διαβάσω για το πως μπορεί να σωθεί (να την κρατάω ζεστή , πως να την ταίζω κτ.λ) (και έσωσα μετά κι άλλα γατάκια που στη συνέχεια χάρισα).. Το δε θέμα της στείρωσης με απασχόλησε από την πρώτη στιγμή που την υιοθέτησα... Και σας ανέφερα και παραπάνω πως μοιράζομαι τους προβληματισμούς μου αυτός με τον κτηνίατρό μου (τον οποίον προσωπικά εμπιστεύομαι και θεωρείται και από αρκετούς πολύ ικανός, αλλά και πολύ καλός (με βοήθησε να σώσω κι άλλα γατάκια και να τα χαρίσω))... Ο γιατρός μου είπε λοιπόν ότι η γατούλα μου πρέπει να στειρωθεί το αργότερο μέχρι πατήσει τα 4 έτη (ώστε να μειωθεί ο κίνδυνος εμφάνισης όσων μου περιγράψατε).. Εγώ λοιπόν αποφάσισα πως δεν θα τη στειρώσω, αν πρώτα δεν αποκτήσω "κάτι" από εκείνη (δεν θα αντέξω αν συμβεί κάτι να τη χάσω και να μείνω μόνος σαν να μην πέρασα ποτέ τίποτα μαζί της... ) . Ο γιατρός μου έχει πει πως τυπικά ο κίνδυνος στείρωσης σε αυτήν την ηλικία είναι αμεληταίος, πως στον ίδιο ποτέ δνε έχει τύχει κάτι τέτοιο, αλλά και πως ο σοβαρότερος παράγοντας ενδεχόμενης εμφάνισης κινδύνου (που αυτό φοβάμαι κυρίως) είναι η ολική αναισθησία .. (πολλά ζώα έχω διαβάσει πως λόγω αλεργικής αντίδρασης πέθαναν σε διάστημα 1- 2 ημερών από τη στείρωσή τους.. )
Τέλος θα ήθελα να σας τονίσω πως το παραπάνω "δεν φέρω ευθήνη" πήγαινε ως εξής .. "Αν πάθει το ζωάκι κάποια φυσική ασθένεια που θα την πάθαινε δηλαδή κι αν ζούσε στη φύση μόνο τυ (χωρίς να επέμβει ποτέ ο άνθρωπος σε αυτό) " μολονότι θα είμαι και πάλι απαρηγόρητος, δεν θα αισθάνομαι τόσο άσχημα όσο αν πάθει κάτι εξαιτίας μιας "ανθρώπινης επέμβασης " για την οποία πήρα εγώ απόφαση... Εξ' άλλου ας είμαστε ειλικρινείς.. όλες αυτές οι ασθένειες που περιγράφουμε, δυστυχώς εμφανίζονται πολλές φορές σε ζώα (π.χ. καρκίνος ) ανεξαρτήτως του "ανθρώπινου παράγοντα" και οι επιλογές μας είναι περιορισμένες.. Αν ωστόσο ένα ζώο παρουσιάσει π.χ. καρκίνο λόγω π.χ. (σάρκωμα από εμβολιασμό),τότε, αυτός που είναι υπέυθηνος είναι αποκλειστικά ο άνθρωπος.. Δεν καταλαβαίνω δηλαδή ειλικρινά πως αντιλαμβάνεστε τα παραπάνω και θεωρείτε "υπεύθηνο για το ενδεχόμενο κακό" όποιον δεν λαμβάνει μια απόφαση επέμβασης (δε λέω στείρωση τώρα, μιλάω γενικά) , αλλά "άμοιρο ευθηνών" εκείνον ο οποίος παίρνει την απόφαση να επέμβει στην "φυσική επιλογή" και εξαιτίας κάποιου σφάλματος στην όλη διαδικασία το ζωάκι καταλήγει (ενώ αλλιώς θα ζούσε)... Ας μην ξεχνάμε τέλος (και είμαι ενήμερος ως προς αυτό) πως όλες οι ασθένειες που περιγράφετε παραπάνω (για τις οποίες ήξερα και πριν και είχα συζητήσει με τον κτηνίατρο) δεν είναι τίποτα περισσότερο από τις συνέπειες μιας "φυσικής ζωής των ζώων", και ούτε είναι τόοσο αυξημένη η πιθανότητα εμφάνισής τους (π.χ. η δική μου το πολύ 12 οιστρους να έχει περάσει.. Ο ίδιος ο γιατρός μου την δική του γάτα τη στείρωσε όταν ήταν 3,5 ετών και τώρα του έχει ζήσει και είναι 17 ετών (περσική κούκλα)) . Σαφώς έχετε δίκιο πως οι ασθένειες αυτές προλαμβάνονται με τη στείρωση , αλλά δεν σημαίνει πως όποιος δεν στειρώσει τη γάτα του όταν είναι 8 μηνών η γάτα του θα τις εμφανίσει...
Όσων αφορά τώρα τα γατάκια, δεν νομίζω πως είναι "κατακριταίο" να επιθυμώ να αποκτήσω ένα γατάκι από τη γατούλα που αγαπώ τόσο πολύ.. Συμφωνώ πως για ένα διάστημα θα δυσκολευτώ να χαρίσω τα υπόλοιπα , αλλά πιστεύω πως θα τα καταφέρω (αλλιώς θα τα κρατήσω όλα... τόσο γλυκούλια που θα είναι!!!) Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας για τη γατούλα μου!!!! Θα σας στείλω και photo της!!!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 39,808 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:52, 11-03-13:

Thinkpad μου,συγνωμην,διαβασα βιαστικα το μηνυμα σου το ομολογω.Νομιζα οτι ελεγες πως δεν θες να την στειρωσεις καθολου.
Καταννοω απολυτα τους φοβους σου.Πιστεψε με!
Απλα,αν αποφασισεις να την αφησεις να γεννησει..θα πρεπει να εχεις προννοησει και για τα γατακια,να δωθουν για υιοθεσια,γιατι ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα.
Να ξερεις ομως οτι και η γεννα,δεν ειναι τοσο ευκολη υποθεση.
ΥΓ.Καθολου κατακριταιο δεν ειναι να θες γατακια απο τη γατα σου,αν ειναι δυνατον.
ΥΓ2.Τσαμπα τοσο γραψιμο πηγε,να εξηγω γιατι δεν μπορει να μεινει αστειρωτη μια γατα σε ολη της τη ζωη..
Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban
Ο Σωτηρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O ban Persian... έγραψε στις 11:19, 12-03-13:

Eρωτηξης: Η μικρη μου 8 μηνων απο χθες ειναι ολη μερα στο παραθυρο και κοιταζει εξω, οταν ερχεται κοντα μου τεντωνει την ουρα και την ραξη προς τα πανω, δεν εχει γκρινια ουτε βαρελακια (ακομα) αλλα εχω παρατηρησει οτι παει στο χαλι και πεφτει στα μπροστινα ποδια και γρατσουναει το χαλι τουρλωνοντας τον ποπο της, is this οιστρος ?

Εννοειται οτι θα την στειρωσω αλλα το θεμα μου ειναι οτι ειναι στο σπιτι μολις 8 μερες, σκεφτομουν να την αφησω λιγο καιρο ακομα να προσαρμοστει και να μην την στρεσαρω κι αλλο.....ή να παμε για στειρωση σε λιγες μερες ?
Παράθεση

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O thinkpad560z Sciences Fun έγραψε στις 11:59, 12-03-13:

Μπορείς να τη στειρώσεις και μετά από έναν αριθμό οίστρων... 8 μηνών αφού είναι μάλλον περνά τον πρώτο της οίστρο... Αυτά που σου κάνει είναι "πρόοιστρος" ... Όσο περνάνε οι μέρες θα ενταθεί αυτό, ενώ θα διαρκέσει από 4 έως 10 μέρες (συνήθως μια βδομάδα) .. Μετά θα επαναλαμβάνεται "σχεδον περιοδικά" κάθε 3 βδομάδες (άλλοτε μπορεί κάθε βδομάδα, άλλοτε κάθε 6 βδομάδες)... Προσπάθησε όσο μπορείς αν αποφασίσεις να τη στειρώσεις μετά από έναν αριθμό οίστρων , να μην την αφήνεις να έρχεται πολύ σε επαφή με χώρους όπου "ψεκάζουν" γάτοι, καθώς προκαλεί έξαρση (και θα παρατηρήσεις ένταση του οίστρου της (να φωνάζει, να τεντώνεται όπως περιγράφεις , και πιθανώς να παρατείνονται οι ένοιστρες περίοδοι)...
Εγώ θα την άφηνα στη θέση σου (όπως διάβασες παραπάνω) λίγους μήνες (εξαρτάται και από τη δουλειά σου και τις υπορεώσεις σου) να προσαρμοστεί, και όταν αποφάσιζα να την στειρώσω, θα κανόνιζα το πρόγραμμά μου ώστε να μπορώ να είμαι κοντά της συνέχεια... Πρίν προβείς σε απόφαση ωστόσο συζήτησε τους προβληματισμούς σου με τον κτηνίατρό σου.
Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban
Ο Σωτηρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O ban Persian... έγραψε στις 12:11, 12-03-13:

Μπορείς να τη στειρώσεις και μετά από έναν αριθμό οίστρων... 8 μηνών αφού είναι μάλλον περνά τον πρώτο της οίστρο... Αυτά που σου κάνει είναι "πρόοιστρος" ... Όσο περνάνε οι μέρες θα ενταθεί αυτό, ενώ θα διαρκέσει από 4 έως 10 μέρες (συνήθως μια βδομάδα) .. Μετά θα επαναλαμβάνεται "σχεδον περιοδικά" κάθε 3 βδομάδες (άλλοτε μπορεί κάθε βδομάδα, άλλοτε κάθε 6 βδομάδες)... Προσπάθησε όσο μπορείς αν αποφασίσεις να τη στειρώσεις μετά από έναν αριθμό οίστρων , να μην την αφήνεις να έρχεται πολύ σε επαφή με χώρους όπου "ψεκάζουν" γάτοι, καθώς προκαλεί έξαρση (και θα παρατηρήσεις ένταση του οίστρου της (να φωνάζει, να τεντώνεται όπως περιγράφεις , και πιθανώς να παρατείνονται οι ένοιστρες περίοδοι)...
Εγώ θα την άφηνα στη θέση σου (όπως διάβασες παραπάνω) λίγους μήνες (εξαρτάται και από τη δουλειά σου και τις υπορεώσεις σου) να προσαρμοστεί, και όταν αποφάσιζα να την στειρώσω, θα κανόνιζα το πρόγραμμά μου ώστε να μπορώ να είμαι κοντά της συνέχεια... Πρίν προβείς σε απόφαση ωστόσο συζήτησε τους προβληματισμούς σου με τον κτηνίατρό σου.
Μιλησα πριν λιγο με τον κτηνιατρο μου και τον Αιλουρο και οι δυο μου ειπαν οτι εκει οφειλεται και οτι δεν τρωει πολυ και επισης μου ειποαν οτι σε 10 μερες θα μπορει να στειρωθει χωρις προβλημα αφου βεβαια πρωτα εξετασθει απο τον κτηνιατρο
Οποτε λεω να το κανω ετσι τελικα και σε 10 μερες να την στειρωσω...εννοειται οτι θα προσπαθησω να ειμαι 1-2 μερες στο σπιτι.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:18, 12-03-13:

Ειδες Σωτηρη μου που ολα εχουν την απαντηση τους, αντε με το καλο να γινει κι αυτο και να μην το εχεις αγχος.
Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban

O ban Persian... έγραψε στις 12:21, 12-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Ειδες Σωτηρη μου που ολα εχουν την απαντηση τους, αντε με το καλο να γινει κι αυτο και να μην το εχεις αγχος.
Οντως Βασω μου, δεν εχει χρονο για φαι εχει αλλου το μυαλο της, ολη μερα καθεται στο παραθυρο και περιμενει τον γαμπρο
Παρεμπιπτοντως χθες εφαγε 50 γραμμαρια...
Παράθεση

koukimanster

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 834 μηνύματα.

H koukimanster έγραψε στις 13:10, 12-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από ban
Μιλησα πριν λιγο με τον κτηνιατρο μου και τον Αιλουρο και οι δυο μου ειπαν οτι εκει οφειλεται και οτι δεν τρωει πολυ και επισης μου ειποαν οτι σε 10 μερες θα μπορει να στειρωθει χωρις προβλημα αφου βεβαια πρωτα εξετασθει απο τον κτηνιατρο
Οποτε λεω να το κανω ετσι τελικα και σε 10 μερες να την στειρωσω...εννοειται οτι θα προσπαθησω να ειμαι 1-2 μερες στο σπιτι.
Ακριβώς αυτό θα σου έλεγα κι εγώ, περίμενε καμιά δεκαριά μέρες να ηρεμήσει λίγο από τις ορμόνες, (έστω να μην είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα, γιατί να μην είναι καθόλου ψηλά αποκλείεται) και μετά βουρ. Κι εγώ να σου πω την αλήθεια δε θα το άφηνα για αργότερα, κι ας είναι όντως κακό το timing, γιατί και ψυχολογική ταλαιπωρία για τη γάτα είναι, και σταματάει το φαΐ (ούτε η δικιά μας έτρωγε, σχεδόν καθόλου) και και και.

Επίσης, αυτό που μου είχε πει η δικιά μου κτηνίατρος (και οι άλλοι 3 τους οποίους ρώτησα ), είναι ότι μπορεί να αποφασίσουμε να την αφήσουμε "για σιγουριά" να περάσει κανας μήνας για να της περάσει τελείως ο οίστρος και να τη στειρώσουμε μετά, αλλά στο μεταξύ ενδέχεται αυτή να κάνει μίνι οίστρους κάθε βδομάδα. Γενικά είναι λαχείο αυτό το πράμα, άσε μην το θυμάμαι

Καλή επιτυχία και σιδερένια

@ thinkpad:
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, και επειδή βλέπω ότι αγαπάς πάρα πάρα πολύ τη γατούλα σου θέλω μόνο να σου τονίσω ότι η ηλικία της είναι "προχωρημένη" για στείρωση. Το βάζω σε εισαγωγικά γιατί δεν το εννοώ κυριολεκτικά, καθώς είναι όντως ακόμα μια νεαρή γατούλα, αλλά σκέψου ότι τα θηλυκά γατιά μπορούν να στειρωθούν ακόμα και όταν είναι μικρότερα από 6 μηνών. Συνεπώς στην ηλικία του ενάμιση έτους που μας είπες ότι είναι, δεν είναι καθόλου "μικρή ακόμα" όπως είπες. Στο λέω για να το συζητήσεις ξανά με τον κτηνίατρό σου, να σου πει κι αυτός τη γνώμη του, ή να το ψάξεις λίγο στο ιντερνετ, ή να ζητήσεις δεύτερη γνώμη, κάτι.

Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να στειρωθεί η γατούλα όσο είναι ακόμα νεαρή, καθώς οι επαναλαμβανόμενοι οίστροι (θα έχει περάσει κάμποσους ως τώρα) δημιουργούν κινδύνους για πυομήτρα, και η αυξανόμενη ηλικία αυξάνει παράλληλα και τη δυσκολία της επέμβασης. Βέβαια όπως είπες κι εσύ η γατούλα είναι νεαρή ακόμα, οπότε σίγουρα δε θα έχετε πρόβλημα, αλλά κατά τη γνώμη μου καλύτερα να μην το αφήσετε πολύ ακόμα.

Άλλη μία ένσταση που έχω είναι αυτή που επισήμανε και η Πουπουλίνα: ότι δηλαδή αν τυχόν η γατούλα μας πάθει πυομήτρα επειδή εμείς δεν τη στειρώσαμε, τότε όντως είμαστε εμείς υπεύθυνοι. Βασικά εκτός από ατυχήματα και επιπλοκές και τυχαία συμβάντα, εμείς είμαστε υπεύθυνοι για όλα τα θέματα των γατουλιών μας, καθώς εμείς τους προσφέρουμε φροντίδα.

Σας εύχομαι ειλικρινά τα καλύτερα γιατί βλέπω ότι την αγαπάς πάρα πάρα πολύ κι ότι έχετε μια πολύ δεμένη σχέση και σας αξίζει να έχετε ο ένας τον άλλον για πολύ πολύ καιρό.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 12-03-13 στις 13:18.
Παράθεση

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O thinkpad560z Sciences Fun έγραψε στις 13:20, 12-03-13:

Όντως, όταν έχει οίστρο και η δική μου δεν έχει πάρα πολύ όρεξη, αλλά τρώει ... (σε βαθμό μάλιστα που κάποτε μου είχε παχύνει και λίγο... ) . Να σας ρωτήσω. και κάτι άλλο μιας που το έφερε η κουβέντα.. Ξέρω πως οι στειρωμένες γάτες έχουν πρόβλημα με την τροφή (συνήθως παρατρώνε.. και παχαίνουν)... Η δική μου μάλιστα ζεί συνήθως μέσα στο σπίτι - άντε να βγαίνει και στην αυλή έξω να παίζει... Υπάρχει νομίζω τροφή ειδική για στειρωμένες γάτες .. Εγώ τώρα (που δεν την έχω στειρώσει ακόμα) της πάιρνω τα "Royal Canin, Indoor " τη σειρά που είναι για μακρύτριχες γάτες (γιατί έχει το ίδιο και για κοντότριχες) (βοηθάει και στην αντιμετώπιση hairball ) και από τότε που της τα άρχισα το βάρος της είναι σε ιδανικά επίπεδα... Εσείς που έχετε στειρώσει τις γάτες σας , τους αλλάξατε τη σειρά διατροφής? Προτίνετε κάτι συγκεκριμένο ? (απλώς για να έχω υπ' όψιν μου όταν έρθει η ώρα να αποφασίσω)...

Ps: Καλά νωρίτερα των 6 μηνών στειρώνονται τα θυληκά?? ?Εμένα οίστρο έκανε πρώτη φορά τέλη Μαρτίου 2012 (ενώ την είχα βρεί στις 28/07/2011). Δηλαδή κάπου 7,5 μηνών.. Πρίν καν έχουν οίστρο τα στειρώνουν;;; Εμένα ο κτηνίατρος που είχα ρωτήσει από τότε μου είπε ότι για τα θηλυκά, θα μιλήσουμε για στείρωση μόνο εφ' όσων εμφανίσουν τουλάχιστον μια φορά οίστρο, ώστε να είναι βέβαιο πως έχουν ωριμάσει "γυναικολογικά" πριν γίνει επέμβαση... Τα αρσενικά ξέρω πως τα στειρώνουν και από 4 μηνών... Πάντως εντάξει όταν ο ίδιος μου ο κτηνίατρος τη δική του τη στείρωσε 3,5 ετών ,δεν νομίζω πως η δική μου που είναι 1,5 θεωρείται και "μεγάλη" ???? Εδώ άλλα γατάκια τα βρίσκουν 4 -5 ετών στο δρόμο και τα υιοθετούν και τα στειρώνουν τότε... Θέλω να πω δεν είναι δα και "τελεσίγραφο" να στειρωθεί το ζώο μόλις εμφανίσει τον πρώτο του οίστρο.. Αυτό μου έχει πει κι ο γιατρός.. Απλώς είπε, δεν ενδείκνυται το θυληκό να το έχεις επ' αόριστον αζευγάρωτο ή αστείρωτο...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thinkpad560z : 12-03-13 στις 13:34.
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 14:44, 12-03-13:

υπαρχει της royal canin τροφη για στειρωμενα (sterilised), αν θελετε να μην αλλαξετε μαρκα. γενικα ναι πρεπει μετα να παιρνεις τροφη για στειρωμενα εκτος αν διαλεξεις μαρκες που κανουν και για στειρωμενα και για αστειρωτα (πχ acana/orijen). κυριως προσεχεις το αλατι πολυ και να μην ειναι παχυντικη η τροφη (μετα τη στειρωση αλλαζουν οι αναγκες τους). υπαρχουν σχετικα θεματα στο φορουμ αν θες ριξε μια ματια.

η στειρωση μπορει να γινει πριν απ τον πρωτο οιστρο. για την ακριβεια με αυτον τον τροπο ελαχιστοποιουνται διαφοροι κινδυνοι που αναφερθηκαν και πιο πανω. πολλοι ομως λενε οτι καλο ειναι να περιμενουμε τουλαχιστον τον πρωτο για να εχει αναπτυχθει "πληρως". προσωπικη μου αποψη ειναι πλεον οτι απο τη στιγμη που κλεινει τους 6 μηνες η γατα δεν υπαρχει λογος να περιμενουμε τιποτα. οι κινδυνοι ειναι απειροι (ιδιως αν ζει σε αυλη). εμπειρικα οσες γατες στειρωσα πριν τον πρωτο οιστρο ειχαν πολυ πιο ευκολη επεμβαση και αναρρωση (υπαρχουν και εξαιρεσεις).
μην μπερδευεσαι το οτι υιοθετεις μια γατα 3 χρονων και την στειρωνεις αναγκαστικα τοτε δε σημαινει οτι ειναι το ιδανικο. απλα δεν εχεις αλλη επιλογη. τωρα ως προς τον κτηνιατρο σου τι να πω πρωτη φορα ακουω κτηνιατρο να παροτρυνει να καθυστερησεις τοσο τη στειρωση χωρις λογο.
επισης μην σου κανει καθολου εντυπωση η στειρωση στους 6 μηνες. στο εξωτερικο σε πολλες χωρες τα στειρωνουν απο πολυ μικρα (2-3 μηνων νομιζω) υποτιθεται χωρις καμια αρνητικη επιπτωση. απλα το αναφερω δεν το προτεινω.
Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tz3nh
H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 14:50, 12-03-13:

Η δικια μου ειναι 5 μηνων και εχει οιστρο! Είναι φυσιολογικο ή βγηκε πολυ παθιαρα; Την χαϊδευω στηνει πωπο και βγαζει κατι ηχους παθιαρικους, περναει απο διπλα της ο Μακ παλι στηνει πωπο, σε οτι και να τριβεται στηνει πωπο! Τι γατογυναικα ειναι αυτη!
Παράθεση

koukimanster

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 834 μηνύματα.

H koukimanster έγραψε στις 14:57, 12-03-13:

Ναι, η δικιά σου είναι σέξι όπως και η Άρια, κι αυτή από μικρή στα βάσανα. Ίσα ίσα 6 μηνών ήτανε και ήθελε και σεξ, η πρόστυχη. Τι να κάνουμε, κάποια γατάκια είναι παθιάρικα

υγ. για τον κτηνίατρο του thinkpad απόρησα κι εγώ, σοκαρίστηκα κιόλας λίγο, αλλά στο εξής έχω αποφασίσει να μη συγχύζομαι με πράματα που δε με αφορούν. Τι να γίνει, σε κάποιους δεν αξίζει να είναι ούτε γιατροί, ούτε κτηνίατροι, ούτε δικαστικοί, κοκ. Ας αναλάβει ο καθένας μας την ατομική του ευθύνη (ενημέρωση και σωστές επιλογές) και σιγά σιγά ίσως αλλάξει η κατάσταση.
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 15:17, 12-03-13:

μια χαρα φυσιολογικο ειναι να και το αριουκι μια απ τα ιδια! η ροζα, μια απ τις γατουλες του πατρικου μου, ηταν ηδη εγκυος στους 4,5 μηνες της ζωης της! και φυσικα μεχρι να το παρουμε χαμπαρι η γατα ηταν ηδη ετοιμογεννη...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 12-03-13 στις 23:31. Αιτία: split-off topic
Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,816 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 15:23, 12-03-13:

http://www.facebook.com/notes/z%CF%8...52645205055311
Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban

O ban Persian... έγραψε στις 15:00, 15-03-13:

Nα ρωτησω κατι που σιγουρα εχει απαντηθει ξανα, πριν την στειρωση τι κανουμε, νερο, φαγητο δινουμε ?
Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elko
H Elko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Elko έγραψε στις 15:05, 15-03-13:

Σωτήρη θα στα πεί ο κτηνίατρος καλύτερα αναλυτικά!
Αν γίνει το πρωί, εγώ ξέρω ότι ταϊζουμε - ποτίζουμε κανονικά το βράδυ και το πρωί τίποτα πριν τη στείρωση!
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 11,933 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 17:27, 15-03-13:

Εμένα μου είχαν πει 12 ώρες πριν το τελευταίο γεύμα και 3 ώρες πριν της παίρνεις και το νερό. Αλλά όντως, θα στα πει αναλυτικά ο γιατρός σας!
Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban

O ban Persian... έγραψε στις 18:23, 15-03-13:

Σας ευχαριστω, σκεφτομαι την αλλη εβδομαδα να την κανω, μ'εχει πιασει και ενα αγχος.......
Της ειπα για στειρωση και μετα για αντιβιωση μακρας διαρκειας (απ'οτι διαβασα εδω μεσα), χρειαζομαι κατι αλλο ?
Επισης μου ειπε 80 ευρω, που αποτι ξερω ειναι μια χαρα επισης.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:34, 15-03-13:

Προφανως και θα της κανει,αλλα εγω..επειδη εχουν δει ΚΑΙ αυτο τα ματια μου,οταν πατε για στειρωση..τονισες της να της κανει και ΠΑΥΣΙΠΟΝΗ ενεση μετα την στειρωση,εκτος της αντιβιωτικης.Ναι,υποτιθεται οτι ολοι την κανουν,ελα μου ομως που δεν την κανουν ολοι;Και εχουμε δει γατες(σπανια ομολογουμενως) να ξυπνανε απο την ναρκωση,,,και να ουρλιαζουν απο τους πονους.Εγκληματικο,αλλα εχει συμβει.
Κια βεβαια θα πρεπει να ειναι νηστικια 12 ωρες πριν περιπου,και καποιες ωρες μετα.Επειδη παντυα ο γιοατρος εχει πρωτο λογο σε αυτα,ρωτα την γιατρο σου και αυτο,αν ηδη δεν τοε χεις κανει.Ποσες ωρες δηλαδη να ειν αι νηστικια πριν.
Παράθεση

kelly425

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kelly425
H kelly425 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H kelly425 έγραψε στις 23:06, 18-03-13:

Παιδιά καλησπέρα!Έχω μία γατούλα 8 μηνών την οποία την βρήκα 2 εβδομάδων να φωνάζει στο δρόμο.Δεν την έχω στειρώσει ακόμα καθώς
αντιμετωπίσαμε πολλά προβλήματα με την υγεία της.Τώρα που όλα πήγαιναν επιτέλους καλά παρατήρησα πως έβγαζε μερικές σταγονίτσες αίμα
από τον κόλπο της.Ο κτηνίατρος (τον οποίο δεν ξέρω αν πρέπει να εμπιστευτώ καθώς 2 φίλοι μου είχαν κακή εμπειρία)μου είπε ότι είχε κάποια
λοίμωξη στο αναπαραγωγικό και μου έδωσε την vibramicin.Θέλω να ρωτήσω αν είχε κάποιος άλλος παρόμοια εμπειρία και στις πόσες μέρες
σταμάτησε το αίμα καθώς μίλησα με μια φίλη μου που είχε αντιμετωπίσει το ίδιο και ο δικός της κτηνίατρος της είχε δώσει άλλη αντιβίωση νομίζω κάπως stomorgyl.Τί μου προτείνετε να κάνω,έχω ανησυχήσει πολύ..
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,626 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 23:27, 18-03-13:

H γατουλα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να εχει παθει πυομητρα,σου ειπε μετα την αντιβιωση να την πας για την επεμβαση;
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:29, 18-03-13:

Το vibramicin απο οτι ξερω και απο τους ανθρωπους ειναι αντιβιωτικο ευρεως φασματος, κανει δηλαδη για πολλα πραγματα, εγω προσωπικα το εχω παρει για γυναικολογικο προβλημα. Η αλλη αντιβιωση που αναφερεις ειναι πιο δυνατη και πολλοι κτηνιατροι προτιμουν να ξεκινουν την αγωγη με κατι ελαφρυ και αν δεν εχει αποτελεσμα περνανε σε κατι πιο δυνατο.
Παντως αν νοιωθεις ανασφαλεια να παρεις και αλλη γνωμη απο δευτερο κτηνιατρο, εχει σημασια να εισαι και εσυ καλα με τον γιατρο που εχει η γατουλα σου.
Παράθεση

kelly425

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kelly425
H kelly425 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H kelly425 έγραψε στις 23:37, 18-03-13:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!Mου είπε να την πάω να την ξαναδεί όταν τελειώσει η αντιβίωση. Δεν μου ανέφερε κάτι άλλο.Με ρώτησε αν τρώει κανονικά αν έχει όρεξη για παιχνίδι και αν κάνει πιπί της κανονικά.Όλα αυτά είναι φυσιολογικά δεν έχω παρατηρήσει κάποια αλλαγή στην συμπεριφορά της.
Έπειδη δυστυχώς δεν έχω τώρα τη δυνατότητα να την πάω και σε άλλο κτηνίατρο τι να κάνω?Να της συνεχίσω την αντιβίωση που μου έδωσε
και να ξαναπάω σ αυτόν ή να περιμένω να την πάω σε άλλον τέλος του μήνα?
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Bill_mat , Nobodys_Wife

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους