Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,942 εγγεγραμμένα μέλη και 2,807,723 μηνύματα σε 79,661 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 899 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα σχετικά με τον οίστρο και τη στείρωση θηλυκής γάτας

Πουπουλίνα

Administrator

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 39,644 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:10, 27-12-12:

Ειναι εντελως μυθος οτι μια γατα πρεπει να γεννησει μια φορα και μετα να στειρωθει.
Μύθοι σχετικά με τη στείρωση

Οι γάτες πρέπει να γεννήσουν έστω μια φορά προτού στειρωθούν.ΨΕΜΑ
Η στείρωση μιας γάτας πρίν την εκδηλωση του πρώτου οίστρου απομακρύνει την πιθανότητα εμφάνισης όγκου στους μαστούς, πράγμα που δεν συμβαίνει εάν έχει προηγηθεί μία ή περισσότερες γέννες.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prohjaadreas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη prohjaadreas
Ο prohjaadreas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O prohjaadreas έγραψε στις 20:47, 27-12-12:

διαβασα ενα αρθρο που ελεγε οτι η περιοδος που πιανει οιστρος τις γατες ειναι εκεινες οπου η ημερα εχει 10 κ πανω ωρες ηλιο-φως..κ ελεγε κ για τη δημιουργια οιστρου με τεχνητο τροπο..δλδ η γατα να ειναι στο σπιτι κ να εχει φως (ισχυρο) καθε μερα πανω απο 10 ωρες..βασικα αυτο συμβαινει στη περιπτωση μου..ζουμε σε μια μονοχωρη γκαρσονιερα κ τις 8 μερες που την εχω εδω εχω ανοιχτο φως για περισσοτερες απο 10 ωρες(αν οχι ολες τις μερες τοτε τις περισσοτερες)..παιζει να τη προκληθηκε ετσι ο οιστρος..γνωριζετε επι του θεματος?κατα ποσο λετε να ειναι εφικτο αυτο?

και που λετε σημερα το μεσημερι την αφησα 1-2 ωρες στην ταρατσα που ειναι μεγαλη κ νιαουριζε κ τοτε..οποτε μαλλον ειναι οιστρος κ οχι η επιθυμια να βγει απο το σπιτι ε?ειναι καλυτερα να μη τη βγαζω στη ταρατσα μεχρι να στειρωθει?δε μου αρεσει να ακουω αυτο το γλυκο πλασματακι να νιαουριζει με παραπονιαρικο τονο..πφφφ
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 28-12-12 στις 14:18. Αιτία: Merge
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos (Γιώργος)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 20,321 μηνύματα.

O Lord Kratos Calling the Sun... έγραψε στις 14:19, 28-12-12:

Εγώ δεν θα την έβγαζα καθόλου έξω μέχρι να στειρωθεί, δεν θέλει πολύ για να γίνει το "κακό".
Οπότε καλύτερα να την περιορίσεις, ειδικά εάν ο εξωτερικός χώρος στον οποίο έχει πρόσβαση είναι μη περιφραγμένος και μπορεί - εκτός από το να ερωτοτροπήσει - να έχει κάποιο ατύχημα...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prohjaadreas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη prohjaadreas
Ο prohjaadreas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O prohjaadreas έγραψε στις 17:13, 29-12-12:

πως νιωθουν οταν εχουν οιστρο κ δεν εκπληρωνεται αυτο π θελουν?ειναι ασχημη διαδικασια για αυτες?υποφερουν?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

VasilisBillakos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη VasilisBillakos
Ο VasilisBillakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O VasilisBillakos έγραψε στις 06:22, 31-12-12:

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά!

Διάβασα πολλές από τις πρώτες σελίδες του θέματος αλλά......39 σελίδες είναι πολλές ρε γμτ Οπότε αν έχει επαναληφθεί ανάλογη ερώτηση σας ζητώ συγνώμη....

Επίσης συγνώμη για το μεγάλο μέγεθος αλλά έπρεπε κάπου να πω τον πόνο μου....

Έχω μια θηλυκή γάτα, ράτσας keramidus keramidus Την πήρα από χέρι κάποιου που τη βρήκε και την φρόντισε κλπ κλπ. Με βάση τον υπολογισμό του πρώτου γιατρού είναι 3,5 χρονών. Πέρασε περίπου 2 χρόνια σε διαμέρισμα και 1,5 χρόνο πριν ήρθε σε εξοχική μονοκατοικία, όπου μετακόμισε μαζί μου, και άνοιξε μεν το μάτι της αλλά την κράτησα περιορισμένη μέσα. Έχει περάσει ουκ ολίγους οίστρους καθώς η στείρωση πάντα έμπαινε στα πλάνα αλλά ποτέ δεν πραγματοποιήθηκε, άλλοτε λόγω οικονομικών λόγων άλλοτε λόγω ενδοιασμών.

Τον περασμένο Σεπτέμβρη όμως ο οίστρος της συνοδεύτηκει και από μαρκαρίσματα σε πολλά και διάφορα σημεία, τα οποία όμως περιορίζονταν σε ξύλινες επιφάνειες, νάυλον σακούλες και στην...ξυλόσομπα.Παρόλα αυτά το πάλεψα, έκανα υπομονή, καθάριζα όσο μπορούσα και πέρασε. Ήρθε άλλος ένας μικρότερος λίγο αργότερα όπου και πάλι μάρκαρε πάνω κάτω τα ίδια σημεία.

Κάπου τον Οκτώβρη άρχισα να την αφήνω έξω, καθώς επειδή είχα πιάσει δουλειά την λυπόμουν να μένει μόνη της πολλές ώρες κλεισμένη μέσα, και με την σκέψη να την μετατρέψω από "έγκλειστη" σε πιο ελεύθερη γάτα, παίρνοντας τα διάφορα ρίσκα, όπως να μου φύγει τελείως ή να ζευγαρώσει χωρίς να το πάρω χαμπάρι. Τελικά μετά από κάποιες μέρες είδα ότι προτιμούσε να μένει μέσα και να βγαίνει για μια βολτίτσα όταν επέστρεφα σπίτι. Όλα καλά όλα ανθηρά μέχρι προχθές....

Βγήκα να την καλέσω μέσα στο σπίτι επειδή θα εφευγα για αρκετές ώρες και βλέπω ότι κάθετε απέναντι από έναν αρσενικό. Μόλις πλησιάζω πατάει μια τρεχάλα και από πίσω της ο αρσενικός, μπαίνει σφαίρα μέσα στο σπίτι από μια χαραμάδα που είχα αφήσει ανοιχτή την πόρτα (που συνήθως κάνει 1-2 λεπτά μέχρι να την ανοίξει για να περάσει) και διώχνω τον αρσενικό που πελάγωσε που την έχασε. Την χαϊδεύω να ηρεμίσει, την ταϊζω και την αφήνω να ησυχάσει....Όταν επέστρεψα για ύπνο στο σπίτι και φόρεσα πυτζάμες έφαγα μια φρίκη γιατί διαπίστωσα ότι είχε ουρήσει τη μπλούζα μου! Τη βγάζω αμέσως και ψιλιασμένος ότι δεν ήταν η μόνη "ζημιά" αρχίζω να ψάχνω μυρωδιές μέσα στο σπίτι.Τελικά ανακάλυψα ότι είχε κάνει το ίδιο και στο πάπλωμα και σε μια κουβέρτα του κρεβατιού όπως και σε κάποια άλλα σημεία με υφάσματα όπως καναπέδες κλπ και μου έκανε τα χαζά της δείχνοντάς μου ότι της ήρθε οίστρος.Τεσπα άλλαξα τα σκεπάσματα και την έπεσα για ύπνο....
Χθες το πρωί είδα ότι ο προχθεσινός γάτος κυκλοφορούσε από παράθυρο σε παράθυρο και η δικιά μου από μέσα τριβόταν σε ότι έβρισκε.Κάπου στο απόγευμα εμφανίστηκε και δεύτερος γαμπρός, ο οποίος έδιωξε τον πρώτο και ήταν πολύ πιο ενοχλητικός. Και πέρασα όλη τη μέρα μου με μία γάτα να κλαίγεται μέσα και έναν γάτο να νιαουρίζει από έξω, μέχρι που δεν άντεξα και βγήκα να τον κυνηγήσω. Εκεί διαπίστωσα ότι μου κατούρησε όλη τη βεράντα! Τον έδιωξα 5 φορές και κάθε φορά μετά από λίγο επέστρεφε μέχρι που αναγκάστηκα να κατεβάσω τα παντζούρια τέρμα για να μην έχουν οπτική επαφή. Κάποια στιγμή θυμήθηκα ότι άφησα ανοιχτό του υπνοδωματίου και πήγα να τσεκάρω τι γίνεται. Βλέπω αραχτό το γάτο πάνω στο περβάζι, βγαίνω έξω το διώχνω και επιστρέφω μέσα να κατεβάσω το παντζούρι. Εκεί μου ήρθε μια περίεργη αύρα και πάω να μυρίσω τα σκεπάσματα....για δεύτερη φορά λοιπόν, στα αλλαγμένα σκεπάσματα πήγε και έβαλε τη σφραγίδα της. Ήταν η πρώτη φορά που ήθελα να γρονθοκοπήσω τοίχο!!

Όπου κι αν διάβασα έλεγε ότι τα αρσενικά είναι αυτά που μαρκάρουν. Γιατί η δική μου το κάνει αυτό? Θα μου πείτε να πάω να τη στειρώσω, πράγμα που θα κάνω έτσι κι αλλιώς, το πήρα απόφαση. Αλλά σήμερα, παραμονή, πρέπει να λείψω από το σπίτι και θα πρέπει να περάσει ένα 24ωρο μόνη της. Δε θέλω να φανταστώ σε τι κατάσταση θα είναι το σπίτι και οι επιφάνειές του όταν επίστρέψω....Έχετε να μου προτείνετε κάτι για να αποφύγω να μου κάνει το σπίτι δημόσια τουαλέτα?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VasilisBillakos : 31-12-12 στις 16:49.
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 628 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 08:58, 31-12-12:

Καλημέρα. Πώ πώ ρε φίλε το πάθημα σου θα με κάνει να " τρέξω " τη στείρωση του δικού μου ακόμα πιό γρήγορα.
Όσο αφορά τον προβληματισμό σου, δε μπορείς να την περιορίσεις σε ένα δωμάτιο όσο λείπεις ?
Παράθεση

VasilisBillakos

Νεοφερμένος

Ο VasilisBillakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O VasilisBillakos έγραψε στις 10:49, 31-12-12:

Όχι γιατί οι χώροι είναι ή ο κεντρικός του σπιτιού ή το υπνοδωμάτιο ή το μπάνιο.Το να την κλειδώσω στο μπάνιο είναι σαν να λέω "οκ θα βασανίσω το ζώο"....
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,821 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 10:55, 31-12-12:

Φίλε μου, σε συμβουλεύω να την περιορίσεις σε ένα δωμάτιο του σπιτιού, το οποίο θα "ντύσεις" με ριχτάρια και κουβέρτες. Η γατούλα πολύ πιθανόν να είναι ήδη έγκυος. Το λυπηρό νομίζω ότι είναι τα αδέσποτα που ολοένα και πληθαίνουν ενώ οι άνθρωποι που αγαπούν τα γατάκια και επιθυμούν να υιοθετούν είναι λίγοι. Όπως και να χει, χαίρομαι που πήρες την απόφαση να την στειρώσεις. Ρίξε και μια ματιά σ' αυτό το άρθρο
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

VasilisBillakos

Νεοφερμένος

O VasilisBillakos έγραψε στις 16:42, 31-12-12:

Μη μου λέτε ότι παίζει να είναι έγκυος γιατί σαν τελευταία λύση της έκανα το εμβόλιο για τη διακοπή του οίστρου με την προϋπόθεση ότι σε 2-3 βδομάδες θα την πάω για στείρωση...Ξέρω περί καρκίνων κλπ αλλά ρώτησα τον κτηνίατρό μου που τον εμπιστεύομαι και μου είπε ότι από τη στιγμή που θα τη στειρώσω, τα μέρη που μπορεί να εμφανίσει καρκίνο λόγω του φαρμάκου θα αφαιρεθούν.....Αλλά ρώτησα ακόμα και για το ενδεχόμενο να έχει μείνει έγκυος και μου είπε ότι δεν παίζει τέτοια περίπτωση από τη στιγμή που βρίσκεται ακόμα σε οίστρο.
Παράθεση

gianhs8

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gianhs8
Ο gianhs8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O gianhs8 έγραψε στις 13:44, 18-01-13:

Καλησπέρα καινούργιοΣ στην παρέα με μια απορία

Έχω στο μαγαζί μια γάτα η οποία είναι περίπου ενός έτους (ακριβώς δεν γνωρίζω γιατί ήρθε μόνη της) εδώ και τρεις μέρες έκανε κάτι τρελά μέχρις πού εχθές είδα έναν αρσενικό μέσα στο οικόπεδο μου να την παραφιλαει και να την κυνηγάει έως εδω καλά, το μεσημέρι που έφευγα αυτός καθόταν μπροστά της κορδομενος στα πίσω πόδια και αυτή ακριβώς μπροστά του κουλουριασμενη, το πρωί που άνοιξα μου ήρθε στα πόδια και Συνέχισε να κλαίει και να κουνιέται ενώ όποτε βλέπει τον γάτο μπαίνει μέσα στο μαγαζί και κριβεται στα πόδια μου, ωταν φεύγει ξανά κλάμα

Αυτό είναι φυσιολογικό και πως να την κάνω να σταματήσει γιατί έχει γίνει πολύ εκνευριστική αλλα και δεν θέλω να την στηρωσω
Παράθεση

Lord Kratos (Γιώργος)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 20,321 μηνύματα.

O Lord Kratos Calling the Sun... έγραψε στις 13:51, 18-01-13:

Καλησπέρα Γιάννη και καλώς ήλθες στο MyCat!
Από τη στιγμή που η γατούλα είναι αστείρωτη είναι φυσιολογικό να αντιδράει έτσι όταν είναι σε οίστρο.
Η προσωπική μου γνώμη θα ήταν να τη στειρώσεις ώστε να αποφευχθούν ανεπιθύμητες γέννες και γατάκια τα οποία δεν θα μπορείς να φροντίσεις αλλά πιθανά προβλήματα υγείας της μητέρας γάτας από τους αλεπάλληλους οίστρους.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,973 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 16:21, 18-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από gianhs8
Καλησπέρα καινούργιοΣ στην παρέα με μια απορία

Έχω στο μαγαζί μια γάτα η οποία είναι περίπου ενός έτους (ακριβώς δεν γνωρίζω γιατί ήρθε μόνη της) εδώ και τρεις μέρες έκανε κάτι τρελά μέχρις πού εχθές είδα έναν αρσενικό μέσα στο οικόπεδο μου να την παραφιλαει και να την κυνηγάει έως εδω καλά, το μεσημέρι που έφευγα αυτός καθόταν μπροστά της κορδομενος στα πίσω πόδια και αυτή ακριβώς μπροστά του κουλουριασμενη, το πρωί που άνοιξα μου ήρθε στα πόδια και Συνέχισε να κλαίει και να κουνιέται ενώ όποτε βλέπει τον γάτο μπαίνει μέσα στο μαγαζί και κριβεται στα πόδια μου, ωταν φεύγει ξανά κλάμα

Αυτό είναι φυσιολογικό και πως να την κάνω να σταματήσει γιατί έχει γίνει πολύ εκνευριστική αλλα και δεν θέλω να την στηρωσω
'Ετσι απλά,να την κάνεις να σταματήσει δεν γίνεται. Κι ό,τι κόλπο ή "ματζούνι" επινοήσεις, προσωρινό θα είναι. Εκεί που η φύση προστάζει και το ένστικτο είναι ισχυρό, δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια.
Το μόνο που μπορώ να σου συστήσω για να μην υποφέρει ούτε η γατούλα,αλλά ούτε κι εσύ, είναι η στείρωση.
Μήπως να το ξανασκεφτείς?
Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 19:51, 05-02-13:

Καλησπέρα.
Πριν έρθει η γατούλα στο σπίτι, είχε τον πρώτο της οίστρο. Είναι 4-4.5 μηνών και της κράτησε λίγες μέρες. Την έχω εδώ άλλες δέκα και από χτες-προχτές ξαναέχει (το είχε πει ο γιατρός ότι θα της ξανάρθει).
Δεδομένου ότι είναι η εποχή τους, αυτό το πράγμα θα γίνεται για δυο μήνες ακόμη, μέχρι να τη στειρώσω (ο γιατρός της έχει πει για εφτά μήνών);;; Τους έρχεται και τους φεύγει, αν δεν ζευγαρώσουν; Το λυπάμαι το καημένο, ούτε να παίξει δεν έχει όρεξη (τρώει κανονικά, πάντως)...
Θα τον ρωτήσω, βέβαια, το Σάββατο που θα πάμε για τα εμβόλια, αν μπορούμε να κάνουμε τη στείρωση νωρίτερα. Ξέρω ότι γίνεται, αλλά νομίζω ότι ο συγκεκριμένος λέει για τους εφτά και, για την ώρα τουλάχιστον, δεν θέλω να αλλάξω γιατρό (η κυρία που μου έδωσε το γατί τον έχει για όλα τα γατιά της και τον εμπιστεύεται και εγώ εδώ στην Αθήνα δεν ξέρω κανέναν).
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,973 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 20:09, 05-02-13:

http://mycat.e-steki.gr/showthread.php?t=26491

Εδώ θα δεις λίστες κτηνιάτρων και ανάλογα με την περιοχή που μένεις να σε βοηθήσει να επιλέξεις.
Σε περίπτωση που ο συγκεκριμένος που παρακολουθεί τη δική σου, διατηρεί ακόμα την εμμονή σώνει και ντε να πατήσει τους 7 μήνες η γατούλα για να τη στειρώσεις. Δεν μπορώ να γνωρίζω το γιατί, αλλά ξέρω οτι οι απανωτοί οίστροι χωρίς διεξοδική λύση (εγκυμοσύνη ή στείρωση) απειλούν με σοβαρά προβλήματα στο μέλλον την υγεία, ακόμα και τη ζωή, της γατούλας.
Άλλωσε πολλοί γιατροί πλέον θεωρούν ασφαλείς ακόμα και λιγώτερους των 6 μηνών ηλικίας του ζώου για να γίνει η συγκεκριμένη επέμβαση.
Ξανασκέψου το λοιπόν, είναι κρίμα να υποφέρει η μικρούλα σου..
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 20:17, 05-02-13:

Ευχαριστώ. Θα δω τι θα μου πει το Σάββατο και θα σκεφτώ μετά για άλλον.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βασω. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 4,534 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:35, 05-02-13:

Εγω θα σου ελεγα να μην περιμενεις ως το Σαββατο, χρησιμοποιησε αυτες τις μερες ως τοτε για να πληροφορηθεις καποια πραγματα και για να γνωρισεις και αλλους κτηνιατρους για την περιπτωση που θα τους χρειαστεις. Αν εμενες επαρχια θα ελεγα ενταξει, δεν υπαρχουν και πολλοι σε καθε πολη, αλλα εδω στην Αθηνα σε καθε γωνια υπαρχει και ενα κτηνιατρειο, ειναι κριμα να ταλαιπωρειται η γατουλα σου.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 20:45, 05-02-13:

Ω ναι, πολύ σωστά τα λέει η Βάσω, να μην περιμένεις και να αξιοποιήσεις το ενδιάμεσο. Καλό είναι αν θα προχωρήσεις σε στείρωση να γίνει στο μεσοδιάστημα μεταξύ δυο οίστρων (καθότι επιλέγεται από τους γιατρούς μια "ήρεμη" περίοδος για να κάνουν την επέμβαση).
Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 20:50, 05-02-13:

Τι μπορεί να πάθουν, αλήθεια;
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 20:56, 05-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από 761
Τι μπορεί να πάθουν, αλήθεια;
Συνήθως πυόμητρα (ακόμα, μακροπρόθεσμα και καρκίνο σε ορισμένες περιπτώσεις). Από υπερβολική συγκέντρωση ορμονών που δεν βρίσκουν διέξοδο.

δες εδώ
http://www.adespoto.gr/index.php?opt...idia&Itemid=70
κι εδώ
http://www.vets.gr/article.php?article_id=52

σε περίπτωση που έχεις απορία για το τι είναι "πυόμητρα" (σε προλαβαίνω)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 06-02-13 στις 14:11. Αιτία: Merge
Παράθεση

Lord Kratos (Γιώργος)

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos Calling the Sun... έγραψε στις 14:13, 06-02-13:

Εγώ τη δική μου τη στείρωσα σε ηλικία 5,5 μηνών επειδή τότε εμφάνισε τον πρώτο της οίστρο παρόλο που σχεδίαζα να τη στειρώσω 15 - 20 μέρες αργότερα.
Δεν νομίζω ότι είναι υποχρεωτικό να είναι τουλάχιστον 7 μηνών μια θηλυκή για να στειρωθεί, οι περισσότεροι γιατροί αναφέρουν τους 6 μήνες.
Εφόσον όμως η δική σου έχει ήδη οίστρο από τόσο μικρή ηλικία, υποθέτω ότι μπορεί να γίνει και λίγο νωρίτερα.
Παράθεση

Lord Kratos (Γιώργος)

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos Calling the Sun... έγραψε στις 20:50, 08-02-13:

Θα ήθελα να ενημερώσω τους συμμετέχοντες του θέματος ότι τα πρόσφατα μηνύματα που αφορούσαν στο ερώτημα αν είναι θεμιτή η στείρωση ή όχι, μεταφέρθηκαν στο σχετικό θέμα Στείρωση και ηθικά διλήμματα.
Παράθεση

naysa89 (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη naysa89
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H naysa89 έγραψε στις 12:18, 21-02-13:

Γεια σας , χρειαζομαι επειγοντως καποιες αποψεις απο εμπειρα ατομα γιατι μου εχει συμβει κατι και ειμαι πολυ μπερδεμενη δεν ξερω τι να κανω..Εχω παρει γνωμες απο τεσσερις κτηνιατρους ο ενας λεει αλλα ο αλλος αλλα.... Λοιπον για να μπω στο θεμα..Εχω δυο γατες η μια εκ των δυο ειναι στειρωμενη την στειρωσα πριν απο πεντε μηνες και τωρα μου παρουσιαζει εντονο οιστρο ειναι καθαρα οιστρος το τονιζω . Τριβεται στα πατωματα κλαψουριζει κανει πρρρ σηκωνει τον πωπο της ολα αυτα που υπαρχουν σε εναν οιστρο.. Πηγα στον κτηνιατρο που την εκανα και μου ειπε πως εχει κανει ολικη κανονικα και οτι υπαρχει περιπτωση να εχει μεινει καποιο μικρο κομματι μεσα και η γνωμη του ειναι να περιμενουμε τον κυκλο οιστρου της προσ το παρων και να δουμε αν θα ξαναπαρουσιασει οιστρο να την παρουμε και να την ανοιξει παλι να βρει το κομματι που ενδεχομενως να εχει μεινει μεσα της .. Πηγαμε σε αλλη μας ειπε να μην ανοιχθει γιατι ειναι κριμα κ πως ειναι καλυτερο να της κανει υπερηχο και λαπαροσκοπηση με τομη στα πλευρα.. Μετα εμαθα απο αλλη κτηνιατρο πως δεν υπαρχει λογος να γινει λαπαροσκοπηση και πως ειναι χειροτερο απο το να ανοιχθει η γατα κανονικα..Εγω τωρα τι να κανω ? Που τυρανιεται και αυτη και εγω μαζι της που την βλεπω ετσι ? Μπορειτε να με βοηθησετε ?
Παράθεση

le chat noir

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,346 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 12:50, 21-02-13:

Καλημέρα. Αν θέλεις ρίξε μια ματιά εδώ από το μήνυμα 255 μέχρι και την σελίδα 30. Είχαμε ακριβώς την ίδια περίπτωση. Αφότου αποτρελλαθήκαμε με τους γιατρούς στην Πάτρα, πήγαμε σε κάποιον πιο εξειδικευμένο στην Αθήνα και η γατούλα μας έγινε περδίκι.Κοίταξε λίγο και θα μιλήσουμε να σου πω.
Παράθεση

xstratus

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xstratus
Ο xstratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

O xstratus sissy the princess έγραψε στις 18:13, 21-02-13:

εγω λεω μην τι πειραξεις καθόλου προς το παρον ασ το ετσι για λιγο
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xstratus

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xstratus
Ο xstratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

O xstratus sissy the princess έγραψε στις 18:24, 21-02-13:

απλα μπορει να ειναι κατι αλλο σα νευρικη αντιδραση και μετα βλεπεις
Παράθεση

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη thinkpad560z
Ο thinkpad560z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 105 μηνύματα.

O thinkpad560z Sciences Fun έγραψε στις 00:22, 11-03-13:

Εγώ τη γάτα μου δεν την έχω στειρώσει καθώς την υπέρ αγαπάω (την μεγάλωσα από 2 ημερών ολομόναχος με μπιμπερό (με εμένα άνοιξε τα μάτια της) ) και δεν θα άντεχα ποτέ να πάθαινε κάτι (ειδικά από μια απόφαση δική μου)... Ωστόσο κάποτε είχα διαβάσει (και είχα ρωτήσει και το κτηνίατρό μου) πως δεν πρέπει να γίνει επέμβαση στείρωσης όταν το ζώο έχει οίστρο, καθώς μπορεί να προκύψουν επιπλοκές ... Από όσο διάβασα η στείρωση στη γατούλα σου έγινε αν κατάλα καλά περίπου 2 - 4 μέρες αφού παρατήρησες τα γρυλίσματα αυτά (που σημαίνει πως αν είχε οίστρο , η επέμβαση , έγινε όταν η γατούλα είχε οίστρο... ) Δεν ξέρω τι άλλο να πω.. Θα ψάξω κι άλλο και θα ρωτήσω και θα σε ενημερώσω αν βρώ κάτι σχετικό... Πάντωσ σε καμία περίπτωση μην προβείς σε ενέργεια ευθανασίας... Τα ζωάκια δεν είναι σαν ένα κινητό που απλώς έπεσε κάτω από ατύχημα, έσπασε η οθόνη και το πετάμε... Είναι ΖΩΝΤΑΝΑ!!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 11-03-13 στις 15:56. Αιτία: Split
Παράθεση

anna 21

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 583 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 01:42, 11-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από thinkpad560z
Εγώ τη γάτα μου δεν την έχω στειρώσει καθώς την υπέρ αγαπάω (την μεγάλωσα από 2 ημερών ολομόναχος με μπιμπερό (με εμένα άνοιξε τα μάτια της) ) και δεν θα άντεχα ποτέ να πάθαινε κάτι (ειδικά από μια απόφαση δική μου)... Ωστόσο κάποτε είχα διαβάσει (και είχα ρωτήσει και το κτηνίατρό μου) πως δεν πρέπει να γίνει επέμβαση στείρωσης όταν το ζώο έχει οίστρο, καθώς μπορεί να προκύψουν επιπλοκές ... Από όσο διάβασα η στείρωση στη γατούλα σου έγινε αν κατάλα καλά περίπου 2 - 4 μέρες αφού παρατήρησες τα γρυλίσματα αυτά (που σημαίνει πως αν είχε οίστρο , η επέμβαση , έγινε όταν η γατούλα είχε οίστρο... ) Δεν ξέρω τι άλλο να πω.. Θα ψάξω κι άλλο και θα ρωτήσω και θα σε ενημερώσω αν βρώ κάτι σχετικό...
συγγνωμη αλλα κυριως η αποφαση σου να μην τη στειρωσεις εχει αρνητικες συνεπειες για την υγεια της γατας σου.

αν και αντενδεικνυται, πολλες γατουλες στειρωνονται κατα τη διαρκεια οιστρου (απο τη στιγμη που αρχιζει αλλωστε δε σταματα παρα μονο οταν η γατα μεινει εγκυος, απλα εχει εξαρσεις και υφεσεις). οι πιθανες επιπλοκες απ οσο ξερω ειναι αυξημενη αιμορραγια, προβλημα με ναρκωση και ισως μεγαλυτερη ευαισθησια (ως προς τον πονο που θα νιωθει η γατα).
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη thinkpad560z
Ο thinkpad560z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 105 μηνύματα.

O thinkpad560z Sciences Fun έγραψε στις 01:59, 11-03-13:

Ναι, εννοούσα παραπάνω πως δεν ενδείκνυται στείρωση κατά τη διάρκεια έξαρσης οίστρου... (επαναλαμβάνεται κάθε 1 - 5 βδομάδες περίπου και διαρκεί για 1 βδομάδα συνήθως...)
Όσο για το θέμα της στείρωσης είναι μικρή ακόμα η γατούλα μου ( 1 έτους και 5 μηνών) και απλώς έπειδή όπως ανέφερα παραπάνω την αγαπώ πάρα πολύ , φοβάμαι να πάρω μια τέτοια απόφαση (δεν θα μου συγχωρούσα ποτέ αν πάθαινε κάτι εξαιτίας μιας τέτοιας απόφασης από εμένα)... Έχω διαβάσει πως με τη στείρωση αυξάνει το προσδόκιμο ζωής της γάτας... Ωστόσο ο γιατρός μου έχει πει πως η στείρωση μπορεί να γίνει οποιαδήποτε στιγμή μέσα στα 5 έτη της γάτας η και αργότερα (αλλά αργότερα δεν ενδείκνυται γέννα) . (οπότε σκέφτομαι να τη ζευγαρώσω, να έχω τουλάχιστον γατάκια της κι έπειτα να τη στειρώσω... )
Παράθεση

anna 21

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 583 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 02:40, 11-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από thinkpad560z
Ναι, εννοούσα παραπάνω πως δεν ενδείκνυται στείρωση κατά τη διάρκεια έξαρσης οίστρου... (επαναλαμβάνεται κάθε 1 - 5 βδομάδες περίπου και διαρκεί για 1 βδομάδα συνήθως...)
Όσο για το θέμα της στείρωσης είναι μικρή ακόμα η γατούλα μου ( 1 έτους και 5 μηνών) και απλώς έπειδή όπως ανέφερα παραπάνω την αγαπώ πάρα πολύ , φοβάμαι να πάρω μια τέτοια απόφαση (δεν θα μου συγχωρούσα ποτέ αν πάθαινε κάτι εξαιτίας μιας τέτοιας απόφασης από εμένα)... Έχω διαβάσει πως με τη στείρωση αυξάνει το προσδόκιμο ζωής της γάτας... Ωστόσο ο γιατρός μου έχει πει πως η στείρωση μπορεί να γίνει οποιαδήποτε στιγμή μέσα στα 5 έτη της γάτας η και αργότερα (αλλά αργότερα δεν ενδείκνυται γέννα) . (οπότε σκέφτομαι να τη ζευγαρώσω, να έχω τουλάχιστον γατάκια της κι έπειτα να τη στειρώσω... )
καταλαβαινω τους φοβους σου. η στειρωση θηλυκιας ειναι εγχειριση ρουτινας αλλα οπως ολες οι εγχειρισεις ενεχουν κινδυνους. τα οφελη ομως ειναι πολυ περισσοτερα (οχι μονο η αυξηση του προσδοκιμου ζωης) δες εδω http://mycat.e-steki.gr/showthread.php?t=22063

το να γεννησει 1 φορα δεν επιβαρυνει την υγεια της αλλα τον ηδη τεραστιο πληθυσμο αδεσποτων στη χωρα μας. ακομη και αν καταφερεις και βρεις καλα σπιτια για ολα, στη θεση τους μπορουν να υιοθετηθουν καποια απ τα απειρα αδεσποτα/πρωην αδεσποτα φιλοζωικων σωματειων (αφου μιλαμε για ημιαιμα γατακια και δεν εισαι εκτροφεας). ακομη το ζευγαρωμα χωρις τις απαραιτητες γνωσεις ειναι επικινδυνο για την υγεια και της μαμας και των μικρων (εκτος αν γνωριζεις τις κληρονομικες τους προδιαθεσεις και κανεις ολες τις απαραιτητες εξετασεις)
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βασω. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 4,534 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 11:43, 11-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από anna 21

το να γεννησει 1 φορα δεν επιβαρυνει την υγεια της
Θα ηθελα να προσθεσω εδω, απο οσα γνωριζω, οτι ακομα και μια γεννα ή και ενας οιστρος ακομα, επιβαρυνουν την υγεια της γατουλας οσον αφορα την πυομητρα. Γι' αυτο ειναι καλο να στειρωνονται εγκαιρως και να το γλυτωνουν ολο αυτο.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    madam , Mattheos , Εύη-Penny

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους