Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,879 εγγεγραμμένα μέλη και 2,848,550 μηνύματα σε 82,011 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 778 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα για την άμμο και το καθάρισμα αμμολεκάνης

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban
Ο Σωτηρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O ban Persian... έγραψε στις 19:31, 27-01-13:

Mετα την imperial care (baby powder) η οποια λασπωνε πολυ γρηγορα πραγμα που δεν συνεβαινε με τη απλη πηρα την golden white μιας και την βρηκα εδω για να την δοκιμασω κιολας.
2-3 μερες τωρα την εχω, την ανακατεβεις και μυριζει παρα πολυ ωραια, καλυπτει απολυτα της μυρωδιες και ο σβωλος που κανει δεν σπαει με τιποτα, ειναι απολυτα συμπαγης, αν τα παει καλα και στην συνεχεια δεν με βλεπω να αλλαζω.

Το μονο μειον που βρηκα ειναι οτι ειναι πολυυυυ λεπτη και μεταφερεται ευκολα.
8 ευρω τα 5 κιλα και υπαρχει και συσκευασια 10 κιλα, αν πετυχω και καμια καλυτερη τιμη ακομα πιο καλα !
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βασω. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 4,727 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:31, 27-01-13:

Εμενα βρε παιδια η friskies γιατι δεν μου εκανε σβωλους οταν την επαιρνα; Σαν απλη αμμος ασβωλιαστη συμπεριφεροταν.

Υ.Γ. Μιλαμε οι λεξεις που χρησιμοποιουμε σε αυτο το θεμα ειναι το κατι αλλο, ξεκινωντας απο τον "τσισοσβωλο" της koukimanster, που εχει φοβερο χιουμορ χωρις να της φαινεται απο την αρχη, μεχρι την "ασβωλιαστη συμπεριφορα" τη δικη μου, ειμαστε φοβερες!
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elko
H Elko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Elko έγραψε στις 19:48, 27-01-13:

Πάντως για το καθημερινό καθάρισμα, εμείς χρησιμοποιούμε μια τσουγκράνα (!!!).
Μικρή δηλαδή, με την οποία παρασύρουμε σβώλους κλπ κλπ στην άκρη της αμμολεκάνης και μετά φτιαράκι και τσουπ!
Επίσης με αυτό τον τόπο παίρνεις και σβώλους που είναι χαμηλά στην αμμολεκάνη και δεν φαίνονται!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 623 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 20:14, 27-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Χμ! Λες να το δοκιμάσουμε; Η φρισκις κάνει μια χαρά σβώλους και δε μυρίζει, ενώ είναι και φθηνή. Αλλά αν η άλλη είναι πιο φθηνή, αξίζει μια δοκιμή!
κανει σβωλους?? εμενα δεν εκανε... οπως λεει κ η βασω ασβωλιαστη συμπεριφορα! η coshida κανει λιγο λιγοτερο απο 4 ευρω τα 10 κιλα (εχω την εντυπωση οτι ειναι πιο βαρια απ τη φρισκις γιατι ειναι μεγαλυτερη συσκευασια αλλα οχι διπλασια νομιζω) απο μυρωδια δεν ειχα θεμα με καμια απ τις 2. εμενα με εχει βολεψει πολυ παντως!
Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 20:35, 27-01-13:

Ρε παιδιά, άλλο ένα πρόβλημα που έχω. Βγάζω τη σακκούλα στο μπαλκόνι, μετά την πρώτη φορά, για να τη χρησιμοποιήσω άλλη μια το βράδυ, αλλά δεν μου κάθεται καλά να την αφήνω και μέρες εκεί έξω, οπότε μετά τις δυο φορές την πετάω.. Από την άλλη, να χαλάω μία σακκούλα την ημέρα με τα τσισοκακάκια; ΟΚ, του Σούπερ-Μάρκετ είναι, δεν τις πληρώνω, αλλά και πάλι κάποια στιγμή θα μου τελειώσουν..

Επίσης, μου είπαν ότι δεν πρέπει να τα πετάω στη λεκάνη της τουαλέτας, γιατί θα τη βουλώσει η άμμος. Χρμφ... :-(
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

H Βασω. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 4,727 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:40, 27-01-13:

Εγω για αυτη τη δουλεια χρησιμοποιω μικρες σακουλιτσες που τις μαζευω οταν κανω ψωνια. Του φουρνου για παραδειγμα ( η μανα μου αν το ηξερε θα παθαινε εμφραγμα, θεωρουσε το ψωμι ιερο!), της λαικης, του περιπτερου οταν εχω ψωνισει κατι απο εκει.
Του SM τις χρησιμοποιω οταν αλλαζω την αμμο μονο, ειναι αρκετα μεγαλες για να πηγαινουν χαραμι σε μικροδουλιτσες.

Υ.Γ. Θα σου πω και ενα tip που κανουμε εμεις στο σπιτι, οταν το βραδυ αλλαζουμε την σακουλα στο χαρτοδοχειο του μπανιου, πριν την πεταξουμε μαζευουμε και τα κακακια, δεν χαλας και αλλη σακουλιτσα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 12,624 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 11:47, 28-01-13:

Κι εμένα η friskies δε μου έκανε σβώλους θυμάμαι. Αρχικά έπαιρνα κι εγώ την coshida, και ναι δε με ενοχλούσε ούτε η μυρωδιά ούτε τίποτα. Όχι πως δεν είχε, απλά δε με πείραζε εμένα, σε άλλους όμως φαινόταν. Κάπου τότε πήρα κλειστή αμμολεκάνη και δοκίμασα την everclean. Πανάκριβη σε σχέση με τις άλλες αλλά κάνεις ολική αλλαγή μία φορά το μήνα (ναι! Δεν το πίστευα στην αρχή αλλά το διασταύρωσα). Εκεί είδα διαφορά ρε παιδιά. Ειδικά όσοι είστε από Αττική που τη βρίσκετε και online σε προσφορά και με δωρεάν μεταφορικά... Εγώ όσο ακόμη αντέχει η τσέπη μου θα την παίρνω.
Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Τίποτα δεν έμεινε πια στην αυλή :(( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,381 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 15:16, 28-01-13:

Εμεις χρησιμοποιουμε μια που περνουμε απο το Βασιλοπουλο(δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα που γραφω το ονομα του Σ/Μ) .Ειναι 10 κιλων κανει 4 και κατι ευρω. Κανει σβολους τα τσισα αλλα καμια φορα κολλαει λιγο στον πατο,καθαριζεται ομως πολυ ευκολα. Την δοκιμασα να δω ποσο καιρο θα κρατησει χωρις να την αλλαξω και με καλο καθαρισμα καθε μερα κρατησε 1 μηνα. Την αρωματιζω που και που με λιγο ταλκ.
Παράθεση

koukimanster

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 855 μηνύματα.

H koukimanster έγραψε στις 18:42, 28-01-13:

Εντάξει, με τις άμμους τα ψιλοβρήκαμε ο καθένας βρίσκει κάποια που τον βολεύει. Εμένα άλλο με απασχολεί. Τι κάνουμε με τις σακούλες; Μου φαίνεται αδιανόητος ο τρόπος με τον οποίο πετάμε τόσο καιρό τη βρώμικη άμμο, πχ εμείς πετάμε 2 σακούλες τη μέρα, με τον εξής τρόπο: μία σακούλα που έχει μέσα όλα τα παράγωγα και μία απ' έξω για σιγουριά, μην ξεφύγει τίποτα. Δλδ δύο πλαστικές σακούλες τη μέρα. Αλλά δεν την πολυπαλεύω να πετάω τόσα κιλά πλαστικό το μήνα ρε γαμώτο. Αναρωτιόμουν λοιπόν αν έχετε εσείς καμιά πιο οικολογική ιδέα.

Δλδ ειδικά για τις κλασικές σακούλες από πολυαιθυλένιο που δεν είναι βιοαποικοδομήσιμες και συσσωρεύονται (μη σκίσουμε και τα πτυχία μας για τα κακάκια της Άριας, αμαρτία απ' το θεό).

Σκεφτόμουν τις χάρτινες σακούλες αλλά δεν ξέρω πού μπορώ να βρω πολλές τέτοιες σε χαμηλή τιμή. Γιατί οκ οι πλαστικές είναι εύκολες, όλα τα μαγαζιά και τα σουπερ μάρκετ πλαστικές δίνουνε με τα ψώνια. Οπότε βολευόμαστε έτσι.

Καμιά ιδέα;!
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 12,624 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 18:47, 28-01-13:

Εγώ παίρνω μικρές πλαστικές σακούλες, γερές (υποθέτω δεν είναι βιοδιασπώμενες) από αυτές που δίνουν σε κανένα mini market ή φούρνο... Τις γεμίζω σχεδόν και πετάω μία ανά τρεις μέρες περίπου. Είναι γερές και δε βάζω δεύτερη για σιγουριά.
Παράθεση

koukimanster

Διάσημο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 855 μηνύματα.

H koukimanster έγραψε στις 18:54, 28-01-13:

Ε γίνεται κι αυτό, μειώνεται σημαντικά το πλαστικό που πετάμε :Ρ Και φαντάζομαι τις κρατάς στο μπαλκόνι σε κανένα κάδο;;; Θέλω να μάθω όλα τα μυστικά των κακακίων του Μισιρλουδιού!!!!
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 19:00, 28-01-13:

Ααααααχαχαχαχαχαχαχαχαχα! Βασικά στο μπαλκόνι σκέτο, χωρίς κάδο. Αλλά μπορώ να σου πω πως είναι σκατομηχανή το στριμαδάκι μου. Η μάνα μου λέει: "Πολυφαγία, πολυχεσία"...... Ε, αυτό!
Παράθεση

koukimanster

Διάσημο Μέλος

H koukimanster έγραψε στις 19:14, 28-01-13:

Τώρα το χειμώνα κάτι γίνεται χωρίς κάδο. Όταν αρχίσουν οι ζέστες όμως είναι αδύνατο. Το είδα πέρσι το καλοκαίρι, όπου σε τριπλή σακούλα, κλεισμένη πιο-σφιχτά-δεν-πάει, ΜΕΣΑ σε κάδο, οι μύγες καθόντουσαν πάνω στον κάδο σα να λέγανε "εδώ μέσα ξέρουμε τι έχει ". Και εννοείται ότι υπήρχε και μυρωδιά, οπότε πήγαινε καθάρισμα και απευθείας πέταγμα στον κάδο της γειτονιάς, δούλεψε πολύ ασανσέρ και πανωκατω το καλοκαίρι γενικά :Ρ

Με την κλειστή τουαλέτα πώς τα καταφέρατε; Της το δείξατε σιγά σιγά; Ή ξεκινήσατε με τη μία με κλειστή; Εγώ σκέφτομαι να πάρουμε μια κλειστή σιγά σιγά, αλλά επειδή φοβάται ανελέητα τη γατοφόρο εικάζω ότι δεν παίζει με τίποτα να μπει στην κλειστή τουαλέτα. Δηλαδή για αρχή σίγουρα δε θα έχουμε πόρτα ή/και καπάκι, θα την έχουμε σαν ανοιχτή και μετά σιγά σιγά θα μπει το καπάκι. Η πόρτα ίσως να μην μπει ποτέ Επίσης, για να καθαρίσετε την κλειστή τουαλέτα την ξεμοντάρετε ολόκληρη; Ή μπορείτε να κάνετε δουλειά από το άνοιγμα της πορτούλας;
Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 19:20, 28-01-13:

Δεν ανοίγουν από πάνω οι κλειστές;
Παράθεση

koukimanster

Διάσημο Μέλος

H koukimanster έγραψε στις 19:24, 28-01-13:

Ανοίγουν ναι! Αλλά μου φαίνεται λίγο ταλαιπωρία. Κι επειδή είμαστε του καθαρίσματος, αναρωτιέμαι αν γίνεται να αποφεύγουμε το να βγάζουμε το καπάκι 2 και 3 φορές τη μέρα. Τεσπα θα το δοκιμάσουμε και θα δούμε.
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 19:30, 28-01-13:

Τώρα το χειμώνα κάτι γίνεται χωρίς κάδο. Όταν αρχίσουν οι ζέστες όμως είναι αδύνατο. Το είδα πέρσι το καλοκαίρι, όπου σε τριπλή σακούλα, κλεισμένη πιο-σφιχτά-δεν-πάει, ΜΕΣΑ σε κάδο, οι μύγες καθόντουσαν πάνω στον κάδο σα να λέγανε "εδώ μέσα ξέρουμε τι έχει ". Και εννοείται ότι υπήρχε και μυρωδιά, οπότε πήγαινε καθάρισμα και απευθείας πέταγμα στον κάδο της γειτονιάς, δούλεψε πολύ ασανσέρ και πανωκατω το καλοκαίρι γενικά :Ρ

Με την κλειστή τουαλέτα πώς τα καταφέρατε; Της το δείξατε σιγά σιγά; Ή ξεκινήσατε με τη μία με κλειστή; Εγώ σκέφτομαι να πάρουμε μια κλειστή σιγά σιγά, αλλά επειδή φοβάται ανελέητα τη γατοφόρο εικάζω ότι δεν παίζει με τίποτα να μπει στην κλειστή τουαλέτα. Δηλαδή για αρχή σίγουρα δε θα έχουμε πόρτα ή/και καπάκι, θα την έχουμε σαν ανοιχτή και μετά σιγά σιγά θα μπει το καπάκι. Η πόρτα ίσως να μην μπει ποτέ Επίσης, για να καθαρίσετε την κλειστή τουαλέτα την ξεμοντάρετε ολόκληρη; Ή μπορείτε να κάνετε δουλειά από το άνοιγμα της πορτούλας;
πραγματικα ειναι θεμα αυτο με το καλοκαιρι και τη μυρωδια...

μη φοβασαι καθολου καμια σχεση με τη γατοφορο συνηθως οι αντιδρασεις. ισα ισα γουσταρουν κ ολας επειδη ειναι πιο ιδιωτικες στιγμες αυτες! εγω στο γατο μου και σε οσες φιλοξενησα κατα καιρους αρχικα (επειδη ηταν αδεσποτα) την ειχα ανοιχτη για να τη συνηθισουν λιγο στην αρχη και μετα απλα προσθετα το καπακι. την πορτα ποτε δεν την εβαλα 1ον γιατι φοβομουν οτι θα δυσκολευτουν 2ον για να ειναι πιο πρακτικο το καθημερινο καθαρισμα 3ον γιατι ο γατος μου καμια φορα βγαινει πρωτα και τα σκεπαζει απεξω 4ον γιατι δεν μυριζει καθολου ετσι κ αλλιως οποτε ποιος ο λογος?
οταν παρεις φροντισε να εχει τρυπουλες απο πανω για εξαερωση (με καπακι δλδ που ανοιγοκλεινει) εγω την αφηνω αφου την καθαρισω με ανοιχτο το καπακι αυτο και ανοιχτο παραθυρο για λιγα λεπτα. δεν εχουν ολες τετοιο καπακι. και να ειναι σχετικα ευρυχωρη!

αα και προσοχη οταν μπαινει μεσα να μην νιωσει οτι απειλειται και δεν εχει διεξοδο. δλδ σε ησυχο μερος κ αν γενικα φοβαται αρκετα καλο ειναι να μην κατευθυνεσαι αποτομα προς τα εκει οταν κανει τη "δουλεια" της.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anna 21 : 28-01-13 στις 19:36.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:31, 28-01-13:

Σκεφτόμουν τις χάρτινες σακούλες αλλά δεν ξέρω πού μπορώ να βρω πολλές τέτοιες σε χαμηλή τιμή. Γιατί οκ οι πλαστικές είναι εύκολες, όλα τα μαγαζιά και τα σουπερ μάρκετ πλαστικές δίνουνε με τα ψώνια. Οπότε βολευόμαστε έτσι.

Καμιά ιδέα;!
Kouki μου καποτε προσπαθησα να το κανω κι εγω αυτο, απο τη μια σκεφτομουν οπως λες κι εσυ την ποσοτητα πλαστικου που πεταμε και απο την αλλη ξεμενα συνεχεια απο σακουλες.
Το αποτελεσμα ηταν να τις σχιζουν τα ελεεινα μου γιατι τις εβαζα στο μπαλκονι μεχρι να τις ξαναχρησιμοποιησω και επρεπε να μαζευω τα καλουδια τους με τα χερακια μου, ή να χαλαω ενα σωρο χαρτι κουζινας, που κι αυτο δεν μου πηγαινε. Παντως αν θες να δοκιμασεις ρωτα σε κανενα μαναβικο στην γειτονια σου, αυτοι εχουν παντα σακουλες χαρτινες απο που τις παιρνει. Εγω αυτο ειχα κανει και πηγαινα στον Πειραια σε ενα μαγαζι που πουλουσε σακουλες και ειδη συσκευασιας.
Πραγματικα ειναι ενα μεγαλο θεμα αυτο και το σκεφτομαι καθε τοσο.
Παντως τις φορες που αλλαζουμε ολοκληρη την αμμο, ειδικα τωρα που εχουμε παλι δυο δοχεια λογω White, το κανουμε στις οικολογικες του SM, εχω εναν ξαδελφο που καθε φορα που πηγαινει αγοραζει και απο μια και τις τσουρνευω!
Παράθεση

koukimanster

Διάσημο Μέλος

H koukimanster έγραψε στις 19:39, 28-01-13:

@ anna: Α ωραία, μία ειδικός επί των κλειστών τουαλετών!

Αυτή μου γυάλισε να σου πω την αλήθεια:

Οι διαστάσεις είναι 57 x 45 x 48 cm και την περιγράφουν ως XL. Τώρα άρχισα να φοβάμαι μήπως παραείναι γομάρι όχι τίποτα άλλο, αλλά θα χρειάζεται 100 κιλά άμμο για να γεμίσει. Οπότε μάλλον θα προτιμήσω να τη δω από κοντά σε κάποιο πετ σοπ παρά να την παραγγείλω ιντερνετικά.

Αλλά έχει χερουλάκι, έχει τρυπίτσες (αυτές είναι για το φίλτρο που εννοείται ή θα βάζω κανένα φτηνιάρικο του απορροφητήρα ή δε θα βάζω καθόλου, σιγά τώρα) και το κυριότερο η βάση της είναι ψηλή, οπότε δε θα έχουμε διαρροές

Αυτές δεν είναι οι τρυπίτσες που έλεγες;

@ bessy: πολύ καλή ιδέα αυτή με το μανάβικο, θα τους ρωτήσω! Πώς δεν το σκέφτηκα; Ευχαριστώ bessy! Για τη μια φορά στις 10 μέρες που αλλάζω όλη την άμμο εντάξει, πάει στο καλό, ας χρησιμοποιώ την πλαστική σακούλα. Αλλά 2 και 3 σακούλες τη μέρα μόνο για την Άρια πάει πολύ Θα ρωτήσω τους μανάβηδες, αφού πρώτα κάνω έναν αξιοπρεπή λογαριασμό για να μη με περάσουν για παλαβή
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 19:51, 28-01-13:

Κούκι μου εμείς την κλειστή τη συνηθίσαμε με τη μία, την είχα μια μέρα άδεια για να την εξερευνήσει, έμπαινε αλλά δεν έβγαινε! Έπρεπε εγώ να τη βγάλω!!! Ε στο τέλος της κούνησα από έξω τροφή (μου 'κοψε) και βγήκε τρέχοντας το τρεχαντήρι! Το λοιπόν, την επόμενη μέρα την έβαλα με ανοιχτή την πόρτα και το ίδιο ή το επόμενο βράδυ την έκλεισα (δε θυμάμαι ακριβώς) κι όλα καλά! Ατρόμητο παιδί μου το Μισιρλούδι! Αυτή που έχω εγώ (κατόπιν συμβουλών της Αλεξάνδρας που πόσο δίκιο είχε!) έχει ανοιγόμενο και μέρος της οροφής κι έτσι καθαρίζεται εύκολα χωρίς να βγάλεις το καπάκι. Από διαστάσεις είναι μεγάλη!
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 20:28, 28-01-13:

η δικη μου ειναι καπως ετσι απο πανω https://www.google.gr/search?q=cat+l...fo%3B260%3B259
(καμια σχεση κατα τα αλλα) και εκει που φαινονται οι τρυπες ανοιγει και απο κατω εχει πιο μεγαλες τρυπες. την ανοιγω για λιγο οταν τη καθαριζω με ανοιχτο παραθυρο για να μην εχει μυρωδια (αν και πιο πολυ ιδεα μου ειναι γιατι και οταν δεν την ανοιγω παλι δε μυριζει οποτε ειναι καθαρα το θεμα ποια θα βολεψει εσενα)

υγ: χαχαχαχα ειδικος δεν ειμαι αλλα αν περνουσε απ το σπιτι σου η γατουλα που φιλοξενησα για ενα διαστημα (εσκαβε και εβγαζε οοοοολη την αμμο εξω απ την ανοιχτη λεκανη) και εσυ θα ειχες ψαξει τα παντα για κλειστες αμμολεκανες!
Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tz3nh
H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 20:47, 30-01-13:

Πηρα την imperial care την αντιμικροβιακη να την δοκιμασω αλλα ακομα δεν την εχω χρησιμοποιησει, περιμενω να τελειωσει η Sunicat plus. Διαβασα εδω οτι η baby powder λασπωνει, κανει το ιδιο και η αντμικροβιακη?
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 630 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 11:42, 01-02-13:

Φοβάμαι πως όπου γράφει " powder " θα υπάρχει η τάση να λασπώνει. Δε στο γράφω εμπειρικά, μπορεί να κάνω λάθος !
Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tz3nh
H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 11:45, 01-02-13:

Την δοκίμασα και δεν λασπώνει η αντιμικροβιακή και καλύπτει τις μυρωδιές 100%. Απλα είναι πολύ ψιλή η άμμος.
Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 10:19, 03-02-13:

Καλημέρα. Επανέρχομαι με μία ακόμη απορία.
Κάθε πότε πρέπει να γίνεται η πλήρης αλλαγή της άμμου; Μέχρι τώρα χρησιμοποιώ την Everclean που είναι σε μπλε κουτί (είμαι ακόμη καινούργια στο θέμα "γατοάμμος", δεν ξέρω λεπτομέρειες, όλα αυτά τα κρυσταλλική και τέτοια μου φαίνονται ακόμη κινέζικα). Η κυρία που είχε το γατάκι πριν μου είπε μια φορά το μήνα, κρατάει, πράγματι, τόσο; Το γατάκι είναι μικρό και πιστεύω (αν και δεν έχω μέτρο σύγκρισης, ξαναλέω) ότι έχει μεγάλη.. παραγωγή. Ωστόσο, προσπαθώ να καθαρίζω όσο το δυνατόν καλύτερα στο καθημερινό καθάρισμα.
Σημείωση: Έχουμε κλείσει ήδη μια βδομάδα με την ίδια άμμο.
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,834 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 10:57, 03-02-13:

Τι να σου πω. Πιστεύω ότι εξαρτάται από εμάς.. κάποιες φορές ίσως να την κάνεις μετά από πάροδο 2-3 εβδομάδων, άλλες πάλι κάθε μήνα. Εξαρτάται και από την παραγωγή όπως έγραψες και από την κατάσταση της αμμολεκάνης. Βρίσκω ότι με την everclean είναι παιγνίδι η συντήρηση της αμμολεκάνης, αφού απομακρύνονται οι σβόλοι καθημερινά και δεν αφήνει κατάλοιπα.
Προσωπικά κάθε 3 βδομάδες αφαιρώ όλη την αμμο, πλένω την αμμολεκάνη με υγρό πιάτων και ζεστό νερό, στεγνώνω στον ήλιο και μετά βάζω την καθαρή άμμο πίσω προσθέτοντας και φρέσκια
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 14:58, 03-02-13:

Κάτι παρόμοιο κάνω κι εγώ, όμως έχω παρατηρήσει πως δεν είναι όλες οι everclean ίδιες. Πχ η less track (με κίτρινη λεζάντα) μου φαίνεται πως λερώνει περισσότερο, γιατί οι σβώλοι δεν είναι τόσο καλοσχηματισμένοι. Μου έτυχε δηλαδή τη συγκεκριμένη να την αλλάξω σε 15 μέρες. Για 'μένα η καλύτερη είναι η aqua breeze (με γαλάζια λεζάντα) αλλά δεν την πολυβρίσκω, συνήθως βρίσκω την extra strength scented (πράσινη). Θα το δεις εμπειρικά και έχε υπ' όψιν σου πως τα γατουλάκια μας είναι σκατομηχανές! Εγώ σκέφτομαι μέχρι και για βιοκαύσιμο!! Χεχεχεχ!
Παράθεση

Garfieldakos (Σταμάτης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Garfieldakos
Ο Σταμάτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O Garfieldakos έγραψε στις 16:25, 15-02-13:

Καλησπέρα καλησπέρα! Για μία ακόμα φορά χρειάζομαι τα φώτα σας!

Λοιπόν, μετά από κάποιες πολύ καλές συστάσεις που πήρα, αγόρασα την Catsan Hygiene Plus.
Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ικανοποιημένος καθώς σε σχέση με άλλες που έχω χρησιμοποιήσει αυτή δεν μυρίζει καθόλου και φαίνεται πολύ καλή.
Η ερώτηση μου όμως είναι η εξής... Όσες είχα χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα, όταν ο γάτος έκανε το... ψιλό του η άμμος στερεοποιούταν και μπορούσα με το φτιαράκι να την αφαιρέσω σαν ένα στερεό σώμα.

Η catsan απ' την άλλη όταν ο μικρός κάνει το ψιλό του την κάνει απλά σκόνη, μία πολύ ψιλή κίτρινη σκόνη η οποία είναι σχεδόν αδύνατο να αφαιρεθεί με το φτιαράκι. Είναι φυσιολογικό αυτό? Και αν ναι τι κάνω, πως το αφαιρώ?

Επίσης, τώρα τελευταία (πριν ακόμα αλλάξω άμμο) ο Garfield έχει αρχίσει να κάνει κάτι περίεργο που δεν ξέρω που να το αποδώσω. Έχει αρχίσει να μην καλύπτει τις ακαθαρσίες του... Δηλαδή όταν κάνει το ψιλό του μετά το καλύπτει μια χαρά, αλλά όταν έρχονται οι κουράδες, παρόλο που ψιλοσκάβει να τις καλύψει, τελικά τις αφήνει πάνω πάνω ακάλυπτες. Έχουμε ιδέα γιατί μπορεί να το κάνει αυτό? Η άμμος του φυσικά είναι πάντα πεντακάθαρη, δεν υπάρχει περίπτωση να μην την καθαρίσουμε 2 φορές την ημέρα.

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 19:31, 15-02-13:

Τελικά αυτοί που χρησιμοποίησαν biocat's, imperial κλπ θα μας κάνουν καμιά σύνοψη να ξεστραβωθούμε κι εμείς; Η everclean καλή, χρυσή, δε βρίσκω λόγο να την αλλάξω παρά μόνο για το κόστος.... Τσούζει η άτιμη! Αφήστε που είναι η μόνη της προκοπής που βρίσκω εδώ τοπικά, για τις άλλες πρέπει να ανέβω Θεσσαλονίκη... Οπότε θα ήθελα να έχω γερές συστάσεις, μην πάω και πάρω ό,τι να 'ναι μου βγει μάπα... Ζητάω πολλά;

Σταμάτη κι εμένα ενίοτε μου το κάνουν αυτό τα γατουλίνια μου, αλλά συνήθως τους πάω πίσω, το μυρίζουν, δεν τους αρέσει και το σκεπάζουν! Πάντως συμβαίνει συνήθως τυχαία (πιθανόν επειδή κάτι άλλο τους κίνησε την προσοχή και βγήκαν βιαστικά από τη λεκάνη) και όχι κατ' εξακολούθηση...
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,834 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 19:37, 15-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Garfieldakos
Καλησπέρα καλησπέρα! Για μία ακόμα φορά χρειάζομαι τα φώτα σας!

Επίσης, τώρα τελευταία (πριν ακόμα αλλάξω άμμο) ο Garfield έχει αρχίσει να κάνει κάτι περίεργο που δεν ξέρω που να το αποδώσω. Έχει αρχίσει να μην καλύπτει τις ακαθαρσίες του... Δηλαδή όταν κάνει το ψιλό του μετά το καλύπτει μια χαρά, αλλά όταν έρχονται οι κουράδες, παρόλο που ψιλοσκάβει να τις καλύψει, τελικά τις αφήνει πάνω πάνω ακάλυπτες. Έχουμε ιδέα γιατί μπορεί να το κάνει αυτό? Η άμμος του φυσικά είναι πάντα πεντακάθαρη, δεν υπάρχει περίπτωση να μην την καθαρίσουμε 2 φορές την ημέρα.

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!
Οι αρσενικοί γάτοι το κάνουν αυτό σκόπιμα για ν' αφήσουν τη μυρωδιά τους στην περιοχή εκείνη, μην σε ανησυχεί. Προφανώς έχει αρχίσει να μεγαλώνει γι' αυτο το κάνει, κι όχι επειδή άλλαξες άμμο
Παράθεση

Garfieldakos (Σταμάτης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Σταμάτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O Garfieldakos έγραψε στις 19:46, 15-02-13:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Όσον αφορά την καινούρια άμμο που δεν καθαρίζεται εύκολα γιατί δεν γίνεται στερεό σώμα έχουμε καμιά ιδέα? Μήπως να αλλάξω άμμο? Και αν ναι, να πάρω την everclean που αναφέρει η Φωτεινή η κάποια άλλη?
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 19:51, 15-02-13:

Σταμάτη νομίζω πως η enerclean είναι αρκετά αξιόλ4ογη655555555555555555555555555555 (αυτά ήταν παρέμβαση Μίσι, μάλλον κάτι δεν της αρέσει με την everclean ).... Τελοσπάντων, συνεχίζω! Αρκετά αξιόλογη λοιπόν κι έχει ξ3σκ@τίσει γατιά και γατιά!!! Απλά είναι αρκετά τσουχτερή η τιμή της. Τη βρίσκω γύρω στα 18,50€ τα 10κιλά, εκτός αν πετύχω προσφορά ή συγκεκριμένο pet-shop Θεσσαλονίκης που βγαίνει κάτι λιγότερο από 16€. Βέβαια θέλει άλλαγμα περίπου μια φορά το μήνα κι αυτό είναι σωτήριο. Μάλλον τώρα που το σκέφτομαι δε θα την άλλαζα αν η καινούρια δεν έκανε σβώλους ή ήθελε άλλαγμα ανά βδομάδα ας πούμε....
Παράθεση

Garfieldakos (Σταμάτης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Garfieldakos έγραψε στις 20:29, 15-02-13:

Χμμμμ, κατάλαβα... Θα δω πως θα πάει με την catsan με την οποία κατά τ'άλλα είμαι πολύ ευχαριστημένος, και αν δεν δω φως μάλλον θα πάω στην everclean μιας και είναι τόσο καλή!

Η Μισούλα νομίζω ότι ήθελε να δώσει χαιρετίσματα στον Garfield, γι' αυτό και η παρέμβαση στο πληκτρολόγιο! Κοίτα ένστικτο που έχουν τα σκασμένα, φτου φτου μην τα ματιάσω!
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:01, 15-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Garfieldakos

Η catsan απ' την άλλη όταν ο μικρός κάνει το ψιλό του την κάνει απλά σκόνη, μία πολύ ψιλή κίτρινη σκόνη η οποία είναι σχεδόν αδύνατο να αφαιρεθεί με το φτιαράκι. Είναι φυσιολογικό αυτό? Και αν ναι τι κάνω, πως το αφαιρώ
Σταματη μου σε αυτο που ρωτας εδω, ισως να σε βοηθουσε το ειδικο δοχειο για αμμο που χρησιμοποιουν και για το πελλετ. Εχει ενα δευτερο δοχειο απο μεσα που ειναι σαν κοσκινο, ετσι αφου μαζευεις τα κακακια του Γκαρφιλντακου, μπορεις να κοσκινιζεις, κατα καποιον τροπο, την κιτρινη σκονη που λες.
Παράθεση

Garfieldakos (Σταμάτης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Garfieldakos έγραψε στις 23:22, 15-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Σταματη μου σε αυτο που ρωτας εδω, ισως να σε βοηθουσε το ειδικο δοχειο για αμμο που χρησιμοποιουν και για το πελλετ. Εχει ενα δευτερο δοχειο απο μεσα που ειναι σαν κοσκινο, ετσι αφου μαζευεις τα κακακια του Γκαρφιλντακου, μπορεις να κοσκινιζεις, κατα καποιον τροπο, την κιτρινη σκονη που λες.
Να 'σαι καλά Βάσω! Θα πάω αύριο κιόλας να ρωτήσω γι' αυτό σε pet shop! Ευχαριστώ πολύ!
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 630 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 23:33, 15-02-13:

Εγώ χρησιμοποιούσα Everclean. ( 11 euro / 6 kg ) Πλέον μόνο Biocats Fresh ( 7.2 euro / 10 kg ) και κρατάει πολύ η άτιμη !!!!

Kαλύτερη σύνοψη δε θα βρείς !

Πέρα απο τη πλάκα, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και στην συστήνω ανεπιφύλακτα.

( Διάβασε και τις αναρτήσεις 1509 -1510 στη σελίδα 151 του συγκεκριμένου θέματος )
Παράθεση

Garfieldakos (Σταμάτης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Garfieldakos έγραψε στις 00:04, 16-02-13:

Ηλία σε ευχαριστώ πολύ, διαβάζοντας και τις αναρτήσεις που μου ανέφερες νομίζω ότι όταν μου τελειώσει η Catsan θα πάρω μια συσκευασία Biocats Fresh να την δοκιμάσω, απ' ότι λέτε είναι πάρα πολύ καλή και σε φοβερή τιμή. Φυσικά θα πρέπει πρώτα να καταφέρω να την βρω, γιατί από όταν απέκτησα γάτο έχω την αίσθηση ότι στην επαρχία πιο εύκολα βρίσκεις μόνιμη δουλειά με καλές αποδοχές παρά συγκεκριμένα προϊόντα για γάτες!
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 03:22, 16-02-13:

εχει δοκιμασει κανεις τη coshida? αυτην παιρνω τον τελευταιο καιρο γιατι ειναι πολυ οικονομικη και κανει και σβωλους (σε αντιθεση με τη φρισκις) αλλα στο καθαρισμα καμια φορα ο σβωλος "σπαει". αυτο συμβαινει με τις καλυτερες μαρκες που αναφερετε? (την everclean την αποφευγω γιατι κανει πειραματα σε ζωα απ ο,τι λενε οι σχετικες λιστες)
Παράθεση

simba(Δήμητρα) (Δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη simba(Δήμητρα)
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 445 μηνύματα.

H simba(Δήμητρα) έγραψε στις 11:19, 16-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από anna 21
εχει δοκιμασει κανεις τη coshida? αυτην παιρνω τον τελευταιο καιρο γιατι ειναι πολυ οικονομικη και κανει και σβωλους (σε αντιθεση με τη φρισκις) αλλα στο καθαρισμα καμια φορα ο σβωλος "σπαει". αυτο συμβαινει με τις καλυτερες μαρκες που αναφερετε? (την everclean την αποφευγω γιατι κανει πειραματα σε ζωα απ ο,τι λενε οι σχετικες λιστες)
καλημερα! coshida χρησιμοποιω εγω για τον δικο μου αφου καναμε ενα μικρο διαλυμα με 'cat leader' η οποια ουτε με ενθουσιασε ουτε δεν μου αρεσε καθολου.. την coshida τωρα δεν εχω σκοπο να την αλλαξω..εχει 4 ευρω και μιλαμε για 10 κιλα.. ο σβωλος ειναι αρκετα συμπαγης και αν τον πιασεις σιγα σιγα με το φτιαρακι εμενα δεν μου σπαει.. επισης δεν μυριζει τιποτα! εχω την αμμολεκανη στο σαλονι και ποτε δεν με ενοχλησε μυρωδια.. δεν κολλαει στα πατουσακια του και δεν 'λερωνει' ευκολα σαν αμμος.. δηλαδη να γινεται λασπη ή να μενουν συνεχεια μικρα σβωλακια απο ουρα.. το θεμα ειναι οτι δυσκολα την βρισκω στα lidl και επειδη το καταστημα ειναι πολυ μακρια απο το σπιτι μου εχει τυχει να παρω ταξι να παω να την αγορασω και τελικα να εχω ελλειψη επι μηνες.. αγορασα τελικα 6 συσκευασιες μαζεμενες και θα εχω αποθεμα για πολυ καιρο ακομα.. εγω τουλαχιστον την προτεινω!
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20,320 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 14:53, 16-02-13:

Εγώ εδώ και 3 μέρες χρησιμοποιώ την πράσινη Biokats και μπορώ να πω ότι ως τώρα είμαι ευχαριστημένος.
Δεν μυρίζει καθόλου, όταν την καθαρίζω μυρίζει ευχάριστα και δεν σκορπίζει στο σπίτι καθώς είναι πιο χοντρόκοκκη από την Everclean.
Οι σβώλοι δεν είναι τόσο συμπαγείς οπότε μου παίρνει 1 - 2 λεπτά παραπάνω να καθαρίσω την αμμολεκάνη αλλά σε γενικές γραμμές είμαι αρκετά ευχαριστημένος και μπορώ να πω το ίδιο και για τα μικρά, τα οποία τρελαίνονται στο σκάψιμο.
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 15:29, 16-02-13:

Έκλεισε! Ψάχνω να βρω ποιο pet-shop της Θεσσαλονίκης φέρνει biocats! Ελπίζω να μη φτάσω Μενεμένη!

Εγώ coshida έπαιρνα στην αρχή, όπου δεν είχε ούτε για δείγμα άμμο στο pet-shop και η μόνη που βρήκα ήταν αυτή! Τη χρησιμοποίησα αρκετό καιρό και πραγματικά δεν είχα πρόβλημα. Με τις μυρωδιές οι άλλοι είχαν ένα θεματάκι (είχα και ανοιχτή αμμολεκάνη ακόμη τότε) αλλά εμένα δε με ενοχλούσε (έχω ξαναπεί, της Μίσι μου μυρίζουν λεβάντα! ). Εν πάση περιπτώσει, πήγα στην everclean μετά από κριτικές που διάβασα εδώ, και ομολογώ πως είναι μέρα με τη νύχτα.... Είναι άλλη ποιότητα καλώς ή κακώς, δε λασπώνει μέσα σε μια βδομάδα (κάθε τόσο άλλαζα οπωσδήποτε την coshida) και βολεύει πολύ, ειδικά με την κλειστή αμμολεκάνη να την αλλάζεις ολικά μια φορά το μήνα... Απίστευτη ευκολία και διατηρείται σε πολύ καλή κατάσταση. Μερικές φορές την έχω αλλάξει ακριβώς επειδή συμπληρώθηκε ο μήνας, αν και ίσως να κρατούσε μερικές μέρες ακόμη. Βέβαια δεν είναι οικονομική.... Αν και τώρα με 2 γατιά και μεγαλύτερη αμμολεκάνη(=περισσότερη άμμος) αν υποθέσω πως θα χρειαζόμουν περί τα 3-4 σακουλάκια coshida τον μήνα, δηλ. 12-16€ η διαφορά μικραίνει.... Αν μάλιστα έμενα και Αθήνα που online βρίσκεις και την everclean σε αντίστοιχη τιμή, χωρίς επιβάρυνση για μεταφορικά, θα διάλεγα οπωσδήποτε αυτήν. Υπολογίστε πόσα κιλά ξοδεύετε το μήνα για να δείτε αν θα πάτε σε άλλη πιο ακριβή, κατά τη γνώμη μου.... ΥΓ: Ο σβώλος σε όλες σπάει λίγο ή πολύ μερικές φορές, κάποιες everclean έχουν θεαματικό αποτέλεσμα ως προς αυτό το θέμα. Εικάζω πως εξαρτάται και από το χρόνο που έχει παρέλθει, αν πας να τα μαζέψεις μόλις έκαναν τσίσα, μάλλον τότε σπάνε ευκολότερα...
Παράθεση

koukimanster

Διάσημο Μέλος

H koukimanster έγραψε στις 16:08, 16-02-13:

Ρε παιδιά εγώ όσο καλή άμμο και να είχα (πχ για την everclean που λέτε) δε θα την άλλαζα μια φορά το μήνα Μου φέρνει κάπως σε ανθυγιεινό για τη γάτα να κατουράει και να χ3ζει επί ένα μήνα στην ίδια άμμο, δεν ξέρω. Βλακείες λέω; Ωστόσο σκέφτομαι ότι με το καθημερινό καθάρισμα πάντα αφαιρείται άμμος κι έτσι χρειάζεται συμπλήρωση μέρα παρά μέρα τουλάχιστον, οπότε σίγουρα ανανεώνεται κάπως.

Είναι ο μόνος λόγος που δεν αλλάζω σε "ποιοτική" άμμο και παραμένω στη φρισκις, γιατί καλύπτει μυρωδιές, κάνει σβώλους και κάθε 10 μέρες την πετάω όλη και πλένω την αμμοδόχο, φανταστείτε ότι με πιάνει ψυχολογικό και θέλω να την πετάω όλη την άμμο νωρίτερα απ' τις 10 μέρες αλλά κάνω υπομονή
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 16:17, 16-02-13:

Ρε παιδιά εγώ όσο καλή άμμο και να είχα (πχ για την everclean που λέτε) δε θα την άλλαζα μια φορά το μήνα Μου φέρνει κάπως σε ανθυγιεινό για τη γάτα να κατουράει και να χ3ζει επί ένα μήνα στην ίδια άμμο, δεν ξέρω. Βλακείες λέω; Ωστόσο σκέφτομαι ότι με το καθημερινό καθάρισμα πάντα αφαιρείται άμμος κι έτσι χρειάζεται συμπλήρωση μέρα παρά μέρα τουλάχιστον, οπότε σίγουρα ανανεώνεται κάπως.

Είναι ο μόνος λόγος που δεν αλλάζω σε "ποιοτική" άμμο και παραμένω στη φρισκις, γιατί καλύπτει μυρωδιές, κάνει σβώλους και κάθε 10 μέρες την πετάω όλη και πλένω την αμμοδόχο, φανταστείτε ότι με πιάνει ψυχολογικό και θέλω να την πετάω όλη την άμμο νωρίτερα απ' τις 10 μέρες αλλά κάνω υπομονή
Να σε στείλουμε να κάνεις παρέα με τη Δήμητρα που ξεσκονίζει 3 φορές τη μέρα! Χιχιχιχχι!
Εγώ όταν είχα πάρει τη friskies γιατί δε μου έκανε σβώλους; Κάνει διακρίσεις;;;
Πάντως η everclean διατηρείται ρε 'συ σε άριστη κατάσταση, αν έχεις και καλό φτυαράκι και μαζεύεις και τα μικρά υπολείμματα στη μια βδομάδα είναι σαν καινούρια (εγώ στην αρχή το βλήμα δεν είχα δει τις οδηγίες και την πετούσα κάθε 7 μέρες και πολύ τη λυπόμουν... Ευτυχώς με ξεστράβωσαν συνάδελφοι γατογονείς εδώ μέσα!!). Α και δεν προσθέτω κάθε 2 μέρες όπως λες. Το 10κιλο γενικά φτάνει για τον μήνα, βάζεις στην αρχή μπόλικο και συμπληρώνεις 1-2 φορές ακόμη μέχρι τέλος του μήνα.
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 17:20, 16-02-13:

Δημητρα ελα πες την αληθεια παιρνεις ποσοστα απο τη coshida
περα απ την πλακα συμφωνω μαζι σου σε ολα πραγματικα για την τιμη της (4 ευρω το 10κιλο) ειναι παρα πολυ καλη. νομιζω τελικα οτι αυτο με το σπασιμο του σβωλου γινεται οταν η αμμος που υπαρχει μεσα στην λεκανη ειναι πιο λιγη γιατι τοτε παρατηρω οτι κολλαει κατω και μετα φυσικα σπαει. και αφου γινεται σχεδον σε ολες αυτο δεν υπαρχει λογος να σκεφτομαι να την αλλαξω.
φωτεινη εμεις με κλειστη λεκανη δεν εχουμε κανενα απολυτως προβλημα με μυρωδια. και στις γιορτες τη βαλαμε στον υπνοδωματιο γιατι ειχαμε κοσμο και παλι δεν μυριζε πραγματικα καθολου.
kouki θα μας τρελανεις! σχεδον ενα 6μηνο τη φρισκις επαιρνα και σβωλους δεν εκανε!! μηπως εννοεις σαν σβωλο οταν τα πετραδακια κολλανε λιγο μεταξυ τους? γιατι αυτο εκανε. ενω οι αλλες που κανουν clumbing σχηματιζουν ενα μεγαλο συμπαγες πραγμα σαν πετρα. και γιαυτο αλλαζεις καθε μηνα- η αμμος μενει καθαρη γιατι βγαινουν ολα τα βρωμερα πραγματα και ετσι μενει σαν καινουργια! με τη φρισκις και γενικα με της ασβωλιαστες εγω τουλαχιστον ειχα θεμα γιατι οπως λες ηθελε αλλαγμα συχνο (στις 10 μερες) γιατι δεν καθαριζεται καλα. ασε που το αρωμα αμμωνιας δεν καλυπτεται μετα απο μια βδομαδα.
Παράθεση

Κλουζώ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Κλουζώ
Ο Κλουζώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Κλουζώ έγραψε στις 20:23, 17-02-13:

Χαιρετώ.
Χρησιμοποιούσαμε για περίπου ένα χρόνο everclean αλλά λόγω κόστους αποφασίσαμε να την αλλάξουμε και ψάχνοντας στο petshop από το οποίο αγοράζουμε βρήκαμε την flamingo (αργότερα ψάχνοντας είδαμε εδώ μέσα καλές κριτικές) η οποία στη συσκευασία των 7 κιλών που πήραμε τη πρώτη φορά είχε και πολύ ωραίο άρωμα και γινόταν αρκετά σκληρή ώστε να μην σκορπίζει κατά τη περισυλλογή. Στη δεύτερη παραγγελία που κάναμε σε 10κιλο δεν είχε καθόλου άρωμα και ήταν πολύ πιο ψιλή με αποτέλεσμα να μας απογοητεύσει. Είπαμε λοιπόν να πάρουμε πάλι την 7κιλη μήπως και αλλάζουν οι προδιαγραφές ανάλογα τη συσκευασία. Μάλλον όμως κάτι έχουν αλλάξει, γιατί και τα 7κιλα που μας έφεραν αν και στη κοκομετρία είναι πιο χοντρή από τη 10κιλη στο άρωμα δυστυχώς πάλι μας τα χάλασε.
Είπαμε λοιπόν να δοκιμάσουμε την biokats (μόνο τη πράσινη βλέπω στο petshop που αγοράζουμε). Αυτή τη φορά πρώτα ψάξαμε εδώ μέσα κι απ΄ότι είδαμε έχει καλές κριτικές η συγκεκριμένη άμμος και σε συνδυασμό με το κόστος της μοιάζει καλή επιλογή.
Ελπίζουμε να βρούμε επιτέλους μια άμμο καλή και φθηνή και να μην αλλάζουμε κάθε λίγο λόγω αλλαγών στη ποιότητα από τις εταιρείες
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλουζώ : 17-02-13 στις 20:31.
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 381 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 21:13, 17-02-13:

η 7κιλη είναι πάουντερ με άρωμα πούδρας για γατάκια ενώ η μεγάλη όχι. εμένα το θέμα μου με τη φλαμιγκο είναι οτι αλλάζει γρήγορα χρώμα 15-20 μέρες επειδή μάλλον είναι πολύ απορροφητική και μυρίζει τσισάκια ενώ τη καθαρίζω κάθε μέρα. για την ακρίβεια μυρίζει τσισάκια στην Ράφη και όχι σε μένα γιατί η αμμολεκάνη είναι κλειστή. την 21 μέρα εαν δεν την έχω αλλάξει ψάχνει να κατουρίσει αλλού...... η πάιοκατς την έπερνα παλιά στην Ήρα,ήταν μια χαρά αλλά της Ράφης της μυρίζει έντονα..... τι να κάνουμε....
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

O Ηλίας-77 έγραψε στις 11:28, 18-02-13:

Παιδιά, πήγα πριν λίγο να πάρω άμμο - πηγαίνω στο μεγάλο pet-shop δίπλα στον Σκλαβενίτη στη Ν.Χαλκηδόνα - και είχε φέρει την Biokats Orange σε τιμή φθηνότερη απο πριν . ( 6.9 ευρώ / 10 kg ) Μόνο που δεν είχε πολλά σακιά σε σχέση με την fresh. Πήρα να την δοκιμάσω, έτσι για το άρωμα δηλαδή.
Όποιος θέλει ...
Παράθεση

koukimanster

Διάσημο Μέλος

H koukimanster έγραψε στις 12:02, 18-02-13:

kouki θα μας τρελανεις! σχεδον ενα 6μηνο τη φρισκις επαιρνα και σβωλους δεν εκανε!! μηπως εννοεις σαν σβωλο οταν τα πετραδακια κολλανε λιγο μεταξυ τους? γιατι αυτο εκανε. ενω οι αλλες που κανουν clumbing σχηματιζουν ενα μεγαλο συμπαγες πραγμα σαν πετρα. και γιαυτο αλλαζεις καθε μηνα- η αμμος μενει καθαρη γιατι βγαινουν ολα τα βρωμερα πραγματα και ετσι μενει σαν καινουργια! με τη φρισκις και γενικα με της ασβωλιαστες εγω τουλαχιστον ειχα θεμα γιατι οπως λες ηθελε αλλαγμα συχνο (στις 10 μερες) γιατι δεν καθαριζεται καλα. ασε που το αρωμα αμμωνιας δεν καλυπτεται μετα απο μια βδομαδα.
Ρε παιδιά λέτε να λέω βλακείες και να μην είναι σβώλος αυτό το πράμα; Πάντως όπως και να 'χει, είναι δεν είναι σβώλος, είναι ένα συμπαγές πράμα που μπορώ να το αφαιρέσω ολόκληρο, χωρίς καθόλου απώλεια. Βέβαια, αν στο μεταξύ πάει η 'Αρια να κάνει κακάκια ή κάτι τέτοιο και σκάψει με δύναμη, αυτό το πράμα σπάει και σκορπίζει, αλλά και πάλι μπορώ να περισυλλέξω τα κομμάτια σχεδόν χωρίς απώλειες. Το καλό είναι -και μάλλον γι' αυτό κλείνουμε 10ήμερα χωρίς να μυρίζει ΚΑΘΟΛΟΥ η άμμος- ότι η Άρια έχει το βίτσιο να μην ακουμπάει καθόλου τον "σβώλο" αυτόν όταν πηγαίνει για άλλη δουλειά, δηλαδή θα την κάνει παραδίπλα και θα μείνουν όλα ανέπαφα. Ελάχιστες φορές έχουμε πάθει τέτοια αβαρία δηλαδή.

Ανακεφαλαιώνοντας λοιπόν, σίγουρα δεν κάνει συμπαγή πέτρα όπως οι clumping άμμοι, αλλά clumping δε θέλω να πάρω (επιστημονικοί λόγοι, τρομάρα μου). Είναι δεν είναι λοιπόν σβώλος αυτό το πράμα, είναι σίγουρα συμπαγές και βγαίνει ολόκληρο 9/10 φορές. Κι επειδή, ψυχολογικά, δεν αντέχω να αφήνω ένα μήνα την ίδια άμμο, φτήνια και πάλι φτήνια! Συχνό καθάρισμα και άγιος ο θεός.

Υπολογίζω ότι θέλουμε γύρω στα 8 ευρώ το μήνα για άμμο, είναι πολλά; Εσείς με τις καλές άμμους που αλλάζονται πιο σπάνια δίνετε πολύ λιγότερα;
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 05:30, 20-02-13:

ποιοι ειναι οι επιστημονικοι λογοι για τους οποιους αποφευγεις τις αμμους που κανουν clumping? ενημερωσε μας κ εμας
ετσι οπως το περιγραφεις σβωλος ειναι απορω γιατι δεν εκανε σε εμας.
προσωπικα δεν παιρνω καποια απ τις αμμους που θεωρουνται "ποιοτικες". δε θεωρω οτι αξιζει να ξοδευω τοσα χρηματα για την αμμο του γατου, απ τη στιγμη που βολευομαι με κατι φθηνοτερο. δινω 4 ευρω το μηνα για το 10κιλο της coshida και ειμαι ευχαριστημενη σε γενικες γραμμες.
Παράθεση

Backdrop

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 708 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 09:06, 20-02-13:

Παιδιά θέλω να αγοράσω pellets αλλά δεν ξέρω από πού να τα προμηθευτώ!!! Δεν το έχω γενικότερα με τις αγορές από το εξωτερικό, και θέλω είδικά για την άμμο μια αγορά που θα με διευκολύνει!
Διάβασα και το σχετικό θέμα με τις κριτικές και είδα από post τς Πουπουλίνας ότι υπάρχει συσκευασία και για γάτες!!!

Εσείς έχετε χρησιμοποίησει???
Στο σωστό θέμα είμαι εε??
Παράθεση

koukimanster

Διάσημο Μέλος

H koukimanster έγραψε στις 10:11, 20-02-13:

ποιοι ειναι οι επιστημονικοι λογοι για τους οποιους αποφευγεις τις αμμους που κανουν clumping? ενημερωσε μας κ εμας
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους