Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,623 εγγεγραμμένα μέλη και 2,843,365 μηνύματα σε 81,562 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 449 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Λέρωμα εκτός αμμολεκάνης

Πουπουλίνα

Administrator

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 40,087 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:17, 31-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mauros Gatos
Eφακι λεει οτι ο γατουλης ειναι μονο 1μιση μηνων. Ο δικος μου παντως καπου τοσο ηταν οταν ειχε κατουρησει 2 φορες στο σπιτι και αυτο γιατι παιζαμε και δεν ηθελε να χασει το παιχνιδι,κατουρησε και συνεχισε να παιζει. Ειναι μικρακι ακομα. Ισως να φταιει και η αμμολεκανη αν ειναι μικρη οπως ειπαν και παραπανω.
Ωρες ωρες η αφηρημαδα μου δεν παιζεται!!
Ωραία.Εφόσον είναι πολύ μικρουλάκι ακόμα,λογικό είναι να έχει και κάποιες....αστοχίες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nenaki20271 (Ελενη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nenaki20271
H Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.

H nenaki20271 έγραψε στις 20:22, 01-09-12:

Η αμμολεκάνη είναι πιστεύω κανονική γιατί την ίδια σε μέγεθος έχει και η μεγάλη μου γάτα που είναι 3 ετών τώρα.Ίσως να μη θέλει να χάσει το παιχνίδι όπως είπες lina γιατί ενθουσιάζεται όταν πηγαίνει σε κάποιο άλλο χώρο είναι η αλήθεια!Πιστεύω όταν πάει δυο μηνών να είναι καλύτερα τα πράγματα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mkerr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mkerr
H mkerr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H mkerr έγραψε στις 13:39, 19-09-12:

Η γάτα μου κάνει την ανάγκη της (ούρα ) στο κρεβάτι μου , στο στρώμα , στο μαξιλάρι , στο σεντόνι και σε χαλάκια ενώ παλιά δεν το έκανε τόσο συχνά τώρα σχεδόν καθημερινά αναγκάζομαι να κλείνω το δωμάτιό μου..
Λιγο να το ανοίξω και να μην ειμαι μέσα τσουυυπ παει παλι...
Της τρίβω την μουριτσα αλλα δεν δείχνει να καταλαβαίνει κατι..
Πάντως παει και στην άμμο της ! Τι μπορώ να κανω ??

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SolBallads (Νικος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SolBallads
Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O SolBallads έγραψε στις 15:03, 19-09-12:

Για ριξε μια ματια εδω http://www.ailouros.gr/%CE%A0%CF%81%...5/Default.aspx

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 381 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 16:37, 19-09-12:

και η Ράφη μου το έκανε 1 φορά γιατί φοβήκε το πλυντήριο που ήταν σε λειτουργία καθώς η αμμολεκάνη της ήταν πολύ κοντά! τώρα έχουμε πάρει κλειστή αμμολεκάνη και την έχουμε βάλει σε άλλο δωμάτιο! σημασία έχει να ανακαλήψεις την αιτία. επίσης θα πρέπει οπωσδήποτε να ψεκάσεις την περιοχή που έκανε τα τσισάκια της με ειδικό σπρέι για να μήν της μυρίζει και ξαναπάει.

Παράθεση

dina88

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dina88
H dina88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

H dina88 έγραψε στις 21:20, 06-10-12:

Γειά σας! Έχουμε ΄δυο γατάκια, ένα θηλυκό και ένα πιο μικρό αρσενικό το οποίο το μάζεψε το αγόρι μου τον Ιούνιο απο ενα πάρκο.
Το πρόβλημά μας είναι οτι ο μικρός κατουράει και τα κάνει συνέχεια έξω απο τη τουαλέτα. Έχουμε 2 τουαλέτες ήδη και για τα δυο γάτιά.
Το κακό είναι οτι ο μικρός έχει μάθει να κατουράει έξω απο τη τουαλέτα! Κυρίως σε χαλιά, παπλωμα, σε οτιδήποτε είναι απο υφασμα.
Επίσης έχει κατουρίσει 3-4 φορές στη κουβέρτα πάνω στο καναπε! Αλλά τώρα τη βγάλαμε.
Προσπαθούμε να τον βάζουμε στη τουαλέτα καποιες φορές , αλλά παλι οταν βρει ευκαιρια κατουράει απ'εξω, δηλαδή σε οτι υφασματινο βρει!
Όμως την άμμο δεν την αλλάζουμε καθημερινά. Υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό? Δηλαδή να μη πάει στη τουαλέτα επειδή δεν είναι τόσο καθαρή?
Επίσης η άλλη γάτα απο τότε που πήραμε τον μικρό τα κανει κι αυτή έξω, αλλά όχι τόσο συχνά όσο ο μικρός!
Τι αλλο να κάνουμε για να μη τα κανουν απ'εξω και να μη κατουράει ο μικρός έξω??? Είναι μεγάλο πρόβλημα!
Το οτι κατουράει ο μικρός έξω είναι μεγαλύτερο πρόβλημα γιατί το κάνει συνέχεια!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βασω. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 4,664 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:29, 06-10-12:

Φιλη dina88, η πειρα μου με διδαξε, πως δεν υπαρχει ευκολωτερο πραγμα στον κοσμο, απο το να μαθει ενα γατακι να χρησιμοποιει την αμμο του. Οταν αυτο δεν συμβαινει, κατι τρεχει. Θα σου ελεγα να πας το γατακι στον κτηνιατρο, μηπως εχει καμμια ουρολοιμωξη.
Οσον αφορα την αλλαγη της αμμου, εξαρταται απο την αμμο που χρησιμοποιεις. Ακομα και η πιο φθηνη και χαμηλη σε ποιοτητα αμμος, αν την καθαριζεις δυο φορες την ημερα απο τα κακακια και την αλλαζεις καθε 48 ωρες, ειναι ενταξει. Δεν χρειαζεται καθημερινη αλλαγη, ποσο μαλλον με δυο μικρα γατακια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dina88

Νεοφερμένος

H dina88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

H dina88 έγραψε στις 23:29, 06-10-12:

Bessy, δεν είναι πολυ μικρά τα γατάκια, η γάτα μας είναι 1,5 χρ. και ο μικρός περίπου 7 μηνών.
Στο κτηνίατρο θα τον πάμε ναι.
Απλά δεν έχει μάθει να κατουράει μέσα στην άμμο. Δηλαδή και καινούρια να είναι η άμμος, δε θα κατουρίσει μέσα!
Εκτός αν τον βάλεις μέσα στη λεκάνη. Αλλά μετά απο μόνος του θα κατουρίσει έξω! και δε ξέρουμε πως να τον μάθουμε να κατουράει στην άμμο. πως?

Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

H Βασω. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 4,664 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:36, 06-10-12:

Εγω οποτε εφερνα καινουργιο γατακι στο σπιτι, πρωτα το πηγαινα στην αμμο, του την εδειχνα και δεν αντιμετωπισα ποτε το παραμικρο προβλημα. Τους τελευταιους μηνες της ζωης του ο μεγαλος μου ο γατος, εκανε τα τσισακια του απ' εξω, γιατι ειχε προβλημα με τα ποδαρακια του. Ειχε οστεοφυτοση, δεν ξερω κι αν το γραφω σωστα. Γενικα ξερω οτι οι γατες μαθαινουν πολυ ευκολα την αμμο τους και οταν αυτο δεν γινεται, συνηθως υπαρχει καποιο προβλημα υγειας, η, νοιωθουν ανασφαλεις με το σημειο που βρισκεται το δοχειο της αμμου. Δοκιμασες να το βαλεις σε καποιο σημειο που να μην εχει κινηση, για να νοιωθει ασφαλης οταν τα κανει;

Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Supervisor

Το avatar του χρήστη JKaradakov
Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10,418 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 10:57, 07-10-12:

Επίσης δοκίμασε να ρίξεις μερικές σταγόνες χλωρίνη στις γωνίες της αμμολεκάνης. Η χλωρίνη έχει έντονη μυρουδιά για αυτά και προσπαθούν να την καλύψουν οπότε προσπαθησέ το και αυτό.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dina88

Νεοφερμένος

H dina88 έγραψε στις 21:57, 07-10-12:

Bessy ο γάτος την αναγνωρίζει τη τουαλέτα, δλδ πάει και τα κάνει εκεί πέρα όμως δε κατουράει εκεί. Το κατούριμα έχει μάθει να το κανει έξω και αυτό θέλουμε να αλλάξουμε και δε μαθαίνει δυστυχώς! Οσες φορές και να τον πάμε δε μαθαίνει μόνος του.
Επίσης η τουαλέτα δεν είναι σε σημείο που να έχει κίνηση,δλδ πάντα εκεί ήταν.

jkaradakov, πως να τη καλύψουν? με το να κατουράνε εκεί που είναι η χλωρίνη?

Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:35, 07-10-12:

Εγω παντα με Azax cloron τα πλενω τα δοχεια τους και η χλωρινη δεν τα ενοχλησε ποτε.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,821 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:23, 08-10-12:

Αυτό που γνωρίζω είναι ότι ποτέ δεν πλένουμε καν την αμμολεκάνη τους με χλωρίνη. Η χλωρίνη αφήνει μυρωδιά αμμωνίας και θα τα αποτρέψει από το να χρησιμοποιούν την αμμολεκάνη τους. (Πλένουμε πάντα με χλιαρό νερό και σαπούνι, προσωπικά χρησιμοποιώ υγρό πιάτων)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20,321 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 12:58, 08-10-12:

Νομίζω κι εγώ ότι η χλωρίνη ίσως να μην είναι τόσο καλή επιλογή...
Εγώ την πλένω με ζεστό νερό και με υγρό πιάτων και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:36, 08-10-12:

Παιδια, απο το 1992 που πηρα την πρωτη μου γατουλα, παντα ετσι πλενω τις αμμολεκανες. Καλα, βεβαια δεν θυμαμαι αν το 1992 υπηρχε το Azax cloron, ισως τα πρωτα χρονια να εβαζα καποιο υγρο καθαριστικο συν λιγη χλωρινη. Αλλα ποτε δεν αντιμετωπισα το παραμικρο προβλημα. Τα γατια μου δεν επαθαν ποτε τιποτα απο αυτο, βεβαια τις ξεπλενω πολυ καλα τις αμμολεκανες και μετα τις στεγνωνω οσο μπορω με vetex.
Με εχετε προβληματισει, γιατι δεν εχει τυχει να το συζητησω με την κτηνιατρο. Θα την παρω τηλεφωνο αμεσως.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 13:48, 08-10-12:

Πάντως και εγώ με υγρό πιάτο την πλένω και δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα μέχρι στιγμής.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 40,087 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:50, 08-10-12:

Η χλωρινη,οσο καλα και να την ξεπλυνουμε αφηνει υπολλειματα.Και ειναι οτι χειροτερο για το αναπνευστικο ,για το δερμα μας και το περιβαλλον.
Εγω με topine την καθαριζω συνήθως,που γραφει οτι ειναι καταλληλη και για κατοικιδια.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 12,356 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 20:52, 11-10-12:

Καλησπέρα!
Σε δυο μέρες κλείνουμε ένα μήνα πολύ χαρούμενης γατοσυμβίωσης με τη Μισιρλού και ομολογώ πως το φόρουμ σας με έχει βοηθήσει πάρα πολύ! Έγινα για πρώτη φορά γατομαμά και όλα μου είναι άγνωστα! Η Μισιρλού μου είναι περίπου 2,5-3 μηνών, υγιέστατη και σε λίγες μέρες θα ξαναπάμε στον κτηνίατρο για τα επαναληπτικά εμβόλια. Είναι κοινωνική, παιχνιδιάρα, ξεθάρρεψε αμέσως και μας κάνει πολλά νάζια και παιχνίδια! Παράπονο ουδέν! Από την πρώτη κιόλας μέρα χρησιμοποίησε την άμμο της χωρίς καμία δυσκολία και χωρίς καλά-καλά να χρειαστεί να της το δείξουμε. Μέσα σε αυτόν το μήνα-και μάλιστα τις τελευταίες 2 εβδομάδες έχει κάνει το Νο 2 της τρεις φορές δίπλα από την αμμολεκάνη. Τις δύο λείπαμε από το σπίτι και σκέφτηκα μήπως επειδή την είχαμε αφήσει μόνη. Την τρίτη ήμασταν εκεί αλλά κοιμόμασταν. Στο μεταξύ είχαν λίγους κόκκους άμμου κολλημένους πάνω κι αναρωτιέμαι αν τυχόν τα έκανε μέσα και μετά για κάποιον λόγο τα έβγαλε. Ο φίλος μου υποστηρίζει πως είναι μικρή ακόμη και μπορεί να της ξέφυγαν. Αλλά δεν το συνηθίζει, πάντα τα θάβει κανονικά, μόνο στην αρχή τα άφηνε κάποιες φορές εκτεθειμένα. Μήπως απλά την ώρα εκείνη κάτι άλλο της κίνησε την προσοχή (π.χ. καμία μύγα) και πήδηξε έξω χωρίς να ολοκληρώσει τη διαδικασία; Επίσης, από ποια ηλικία αρχίζουν να ψεκάζουν; (θα τη στειρώσουμε τον Ιανουάριο μας συμβούλεψε φίλος κτηνίατρος).

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,821 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 21:03, 11-10-12:

Φωτεινή μου, καταρχήν αλλάξατε καθόλου την άμμο σας ή την τοποθεσία της αμμολεκάνης; Επίσης, άλλαξε καθόλου η ρουτίνα της μικρής; Θα βοηθούσε αν την παρακολουθούσες όταν χρησιμοποιεί την αμμολεκάνη της, έτσι ίσως να αντιληφθείς καλύτερα τι συμβαίνει.
Το ψέκασμα το κάνουν μόνο τα αρσενικά γατιά όταν επιθυμούν να οριοθετήσουν την περιοχή τους.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:03, 11-10-12:

Φιλη Φωτεινη, μπορει να εσκαψε τοσο δυνατα που να παρεσυρε και τα κακακια απ' εξω. Τοχουν κανει και τα δικα μου καποιες φορες. Επισης μπορει να τα εκανε εξω απο τη στενοχωρια της που λειπατε, συμβαινει κι αυτο καμμια φορα οταν ειναι λιγο καιρο στο νεο σπιτακι τους. Σιγα σιγα, με τον καιρο, θα προσαρμοστει στους ρυθμους σας, στις ωρες που εισαστε μαζι της και στις ωρες που λειπετε και πιστευω το φαινομενο θα εκλειψει.
Οσο για το ψεκασμα που ρωτας, νομιζω λες πως τη γατουλα τη λενε Μισιρλου, αρα ειναι κοριτσακι. Τα κοριτσακια δεν ψεκαζουν, μονο τα αγορακια οταν φθασουν σε αναπαραγωγικη ηλικια. Τα κοριτσακια παθαινουν οιστρο. Δηλαδη θα τη δειτε να νιαουριζει επιμονα, σαν να ζηταει κατι, θα τουρλωνει το πωπακι της, θα ειναι ανησυχη γενικα.Εαν τωρα ειναι 3 μηνων περιπου, το Γεναρη που σας ειπαν ειναι πολυ καλη εποχη για στειρωση. Τα κοριτσακια στειρωνονται σε ηλικια 6 μηνων περιπου.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 12,356 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 21:18, 11-10-12:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τις δύο! Την άμμο την καθαρίζω καθημερινά και την αλλάζω ολικά μία φορά την εβδομάδα. Την πρώτη φορά είχα πάρει αυτή από το lidl (coshida) γιατί το pet-shop δεν είχε. Μετά πήρα friskies χωρίς άρωμα αλλά δε μου άρεσε επειδή δεν έκανε σβώλους και ήταν ελαφριά και τη σκορπούσε. Τώρα ανάμιξα όση είχε περισσέψει με την coshida που πήρα ξανά. Την αμμολεκάνη τη μεταφέραμε από προχθές μέσα στο σπίτι-προηγουμένως λόγω καλού καιρού την είχαμε στο μπαλκόνι με ανοιχτή την πόρτα. Βέβαια τη βρήκε,πήγε αρκετές φορές και μετά μου την έκανε τη ζαβολιά της! Κάπου διάβαζα σήμερα ότι και τα θηλυκά ψεκάζουν ή κατουράνε, κάτι τέτοιο, "επικοινωνούν" γενικά με τα ούρα. Πιο πολύ το ρώτησα αυτό γιατί σκέφτομαι μήπως όταν λείπουμε ανέβει στον πάγκο της κουζίνας (αν και δεν την έχω δει να το επιχειρεί) και κατουρήσει σε καμιά καφετιέρα ή δεν ξέρω κι εγώ που αλλού, και δεν πάρουμε χαμπάρι! Γίνομαι υπερβολική; Συγχωρήστε με, έχω πολλά να μάθω ακόμη!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:30, 11-10-12:

Φωτεινη μου, δεν εχω ακουσει ποτε μου, να λερωσε θυληκια γατα με ουρα οτιδηποτε, κατα τη διαρκεια του οιστρου. Εγω προσωπικα, εχω μεγαλωσει 6 κοριτσακια και δεν μου συνεβη ποτε. Το πιο επικινδυνο στη διαρκεια του οιστρου, ειναι να αποφασισει η γατουλα να φυγει απο το σπιτι της, σε αναζητηση γαμπρου, πραγμα που ειναι απο μονο του επικινδυνο για μια γατουλα που ζει σε σπιτι και δεν γνωριζει τους κανονες της αδεσποτης ζωης. Φαντασου τωρα να ειναι το σπιτι της και σε οροφο και να προσπαθησει να κατεβει κατω. Τρεμω και που το σκεφτομαι. Για μενα αυτοι ειναι οι κινδυνοι, συν οι ασθενειες που μπορει να κολλησει στην επαφη της με αδεσποτους γατουληδες. Παντως μην αγχωνεσαι απο τωρα, υπαρχει πιθανοτητα να φθασει ο Γεναρης, να την στειρωσετε και να μην γνωρισει τον οιστρο.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 21:35, 11-10-12:

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Η στείρωση θα πραγματοποιηθεί οπωσδήποτε!

Παράθεση

lili. (ευα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lili.
H ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 657 μηνύματα.

H lili. έγραψε στις 19:41, 16-10-12:

καλησπερα παιδια! εχω μια γατουλα βεγγαλης θηλυκη αγορασμενη απο εκτροφειο του εξωτερικου...ενω εχει εναν πολυ καλο χαρακτηρα και οι συνθηκες που ζουν ειναι οι καλυτερες, την πιανει αναποδια και κατουραει (και κακα της εχει τυχει να κανει) πανω σε κρεβατια και καναπεδες.. ενω την αγαπαω πολυ, με εχει κουρασει.. τι να κανω???πως θα το σταματησει αυτο???

Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:45, 16-10-12:

Γραψε μας πιο πολλες λεπτομερειες. Τι ηλικια εχει, αν ειναι στειρωμενη, μηπως αλλαξε κατι στην καθημερινοτητα της; Κατι για να μπορεσουμε να βγαλουμε ενα συμπερασμα και να σου προτεινουμε λυσεις. Ο ιατρικος παραγοντας εχει αποκλειστει;

Παράθεση

lili. (ευα)

Διάσημο Μέλος

H ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 657 μηνύματα.

H lili. έγραψε στις 19:53, 16-10-12:

ειναι 1,5 ετων, στειρωμενη δεν ειναι διοτι προοριζεται για εκτροφη και οχι στην καθημερινοτητα της δεν αλλαξε κατι...το κανει απο την αρχη που την πηραμε, απο 4 μηνων δηλαδη...απλα καναμε και κανουμε υπομονη..ναι ο ιατρικος παραγοντας εχει αποκλειστει..

Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:49, 16-10-12:

Αυτο που ξερω εγω και απο προσωπικη μου εμπειρια αλλα και ακαδημαικα, ειναι οτι οταν το κανουν αυτο, κατι τις ενοχλει, κατι διεκδικουν, η αισθανονται ανασφαλεια.
Ισως να ελεγαν τη γνωμη τους καποιοι φιλοι που εχουν γατουλες ρατσας μη στειρωμενες, γιατι εμενα η εμπειρια μου ειναι αποκλειστικα με στειρωμενες γατουλες.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:35, 16-10-12:

Για διαβασε κι αυτο. http://www.ailouros.gr/%CE%A0%CF%81%...7/Default.aspx

Παράθεση

pitsinos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pitsinos
H pitsinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H pitsinos έγραψε στις 17:23, 17-11-12:

γεια σας! δεν ξερω εαν το δικο μου προβλημα με τον γατο μου εχει να κανει με τον οιστρο ,αλλα απο τοτε που παρουσιαζει οιστρο και ψεκαζει ολο το σπιτι ,παρατηρησα οτι το βραδυ και γενικα στον υπνο του του φευγουν λιγα τσισα στο κρεβατι .Σε δυο μερες εχω ραντεβου για στειρωση ελπιζοντας οτι αυτο θα βοηθησει.
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:26, 17-11-12:

Κατά πάσα πιθανότητα θα βοηθήσει. Υπάρχει όμως μια μικρή περίπτωση να συνεχίσει να ψεκάζει και μετά τη στείρωση. Αυτό συμβαίνει σε ένα ποσοστό γάτων που έχουν αρχίσει να ψεκάζουν πριν από την στείρωση. Αν συμβεί αυτό, τότε θα πρέπει να ανακαλύψεις γιατί το κάνει, μπορεί κάποια αλλαγή στη ρουτίνα του να τον στρέσαρε.
Παράθεση

pitsinos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pitsinos
H pitsinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H pitsinos έγραψε στις 18:09, 17-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Jejebel
Κατά πάσα πιθανότητα θα βοηθήσει. Υπάρχει όμως μια μικρή περίπτωση να συνεχίσει να ψεκάζει και μετά τη στείρωση. Αυτό συμβαίνει σε ένα ποσοστό γάτων που έχουν αρχίσει να ψεκάζουν πριν από την στείρωση. Αν συμβεί αυτό, τότε θα πρέπει να ανακαλύψεις γιατί το κάνει, μπορεί κάποια αλλαγή στη ρουτίνα του να τον στρέσαρε.
Αυτο που που με ανησυχει ειναι το οτι του φευγουν στον υπνο του.Και αυτο επισης ξεκινησε μαζι με το ψεκασμα, περιπου ενα μηνα τωρα.Ο συγκεκριμενος γατος εκανε καθημερινες βολτες στην αυλη και στον δρομο ωσπου μια μερα ηρθε πισω χωρις το λουρακι του και ειχε χτυπησει και στον γοφο του οποτε προτιμησα να τον κρατησω μεσα στο σπιτι μεχρι να του κανω στειρωση.Ανησυχω πολυ ειναι το δευτερο γατι που υιοθετω (ειχα τη Μιτσα για 17 ολκληρα χρονια και ενα σκυλο που συμβιωναν καιπου τον χασαμε πριν δυο χρονια 17 χρονων και αυτος)και ειχα πει να μην ξαναπαρω αλλο, ομως και ο γιος μου ειναι μαθημενος με ζωα και τα λατρευει.
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 629 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 18:21, 17-11-12:

[...] Υπάρχει όμως μια μικρή περίπτωση να συνεχίσει να ψεκάζει και μετά τη στείρωση. Αυτό συμβαίνει σε ένα ποσοστό γάτων που έχουν αρχίσει να ψεκάζουν πριν από την στείρωση ..

Δηλαδή εμείς είμαστε στο όριο.
Σήμερα η κτηνίατρος βρήκε τον Daffy έτοιμο για στείρωση, αλλά δεν έχει αρχίσει να ψεκάζει ακόμα.Μου είπε να τον αφήσω λίγο ακόμα.
Σε ένα μήνα απο τώρα ( 12/12 ) συγκεκριμένα γίνεται 8 μηνών. Τότε σκέφτομαι να τη κάνω.Λέτε για νωρίτερα εσείς παιδιά ?
Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:53, 17-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από pitsinos
γεια σας! δεν ξερω εαν το δικο μου προβλημα με τον γατο μου εχει να κανει με τον οιστρο ,αλλα απο τοτε που παρουσιαζει οιστρο και ψεκαζει ολο το σπιτι ,παρατηρησα οτι το βραδυ και γενικα στον υπνο του του φευγουν λιγα τσισα στο κρεβατι .Σε δυο μερες εχω ραντεβου για στειρωση ελπιζοντας οτι αυτο θα βοηθησει.
Παντως,αλλο πραγμα ειναι το ψεκασμα και αλλο να του φευγουν στον υπνο του.Να το πεις αυτο στον κτηνιατρο.

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας-77
Δηλαδή εμείς είμαστε στο όριο.
Σήμερα η κτηνίατρος βρήκε τον Daffy έτοιμο για στείρωση, αλλά δεν έχει αρχίσει να ψεκάζει ακόμα.Μου είπε να τον αφήσω λίγο ακόμα.
Σε ένα μήνα απο τώρα ( 12/12 ) συγκεκριμένα γίνεται 8 μηνών. Τότε σκέφτομαι να τη κάνω.Λέτε για νωρίτερα εσείς παιδιά ?
Ηλια μου,εφοσον δεν αρχισει να σου ψεκαζει,ειναι ιδανικη ηλικια οι 8 μηνες.Και εγω τον μπουκακο 8 μηνων τον στειρωσα,και μαλιστα ποτε δεν μου ψεκασε.
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 629 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 19:02, 17-11-12:

Eυχαριστώ Έφη. Άσχετο. Μετά τη στείρωση ο μικρός σου συνέχισε να αναπτύσεται κανονικά έτσι ? Στειρώνω δε σημαίνει κόβω κάτι απο την αναπτυξή του ?! Σωστά?
Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:11, 17-11-12:

Eυχαριστώ Έφη. Άσχετο. Μετά τη στείρωση ο μικρός σου συνέχισε να αναπτύσεται κανονικά έτσι ? Στειρώνω δε σημαίνει κόβω κάτι απο την αναπτυξή του ?! Σωστά?
Κοιτα κατι,λεγεται οτι τα αρσενικα δεν πρεπει να στειρωνονται πριν τον 7ο με 8ο μηνα,ακριβως για αυτον τον λογο.Αλλοι γιατροι λενε πως δεν εχει σημασια,αλλοι πως οκ..μπορει να μην δωσουν το 100/100 της σωματικης τους αναπτυξης αν στειρωθουν πχ τον 6ο μηνα,και οντως για αρσενικο ειναι νωρις(σε αντιθεση με τα θηλυκα που δεν εχει καμια σημασια.)Επισης οσο πιο μικρος στειρωθει ενας αρσενικος γατος..αυξανονται καπως οι πιθανοτητες για αναπτυξη ουρολιθιασης στο μελλον,αλλα εκει εχουμε και αλλους παραγοντες(κληρονομικοτητα,διατροφη κλπ).Ομως ολα αυτα που σου λεω δεν ειναι απολυτα.Εγω εχω δει οτι διυστανται οι αποψεις των γιατρων.Παντως οι περισσοτεροι συμφωνουν οτι απο τον 8ο μηνα ,η στειρωση στα αρσενικα ειναι μια χαρα..Απλα καποιοι υποστηριζουν πως αν δεν ψεκαζει,να τα αφηνουμε μεχρι ενος χρονων.
Και για να απαντησω και σε προσωπικο επιπεδο,κανονικοτατα αναπτυχθηκε αυτο το καθαρμα που ονομαζεται μπουκακος.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:57, 17-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από pitsinos
Αυτο που που με ανησυχει ειναι το οτι του φευγουν στον υπνο του.Και αυτο επισης ξεκινησε μαζι με το ψεκασμα, περιπου ενα μηνα τωρα.Ο συγκεκριμενος γατος εκανε καθημερινες βολτες στην αυλη και στον δρομο ωσπου μια μερα ηρθε πισω χωρις το λουρακι του και ειχε χτυπησει και στον γοφο του οποτε προτιμησα να τον κρατησω μεσα στο σπιτι μεχρι να του κανω στειρωση.Ανησυχω πολυ ειναι το δευτερο γατι που υιοθετω (ειχα τη Μιτσα για 17 ολκληρα χρονια και ενα σκυλο που συμβιωναν καιπου τον χασαμε πριν δυο χρονια 17 χρονων και αυτος)και ειχα πει να μην ξαναπαρω αλλο, ομως και ο γιος μου ειναι μαθημενος με ζωα και τα λατρευει.
Να πω κι εγω κατι απο προσωπικη μου εμπειρια με τον μικρο μου γατο.
Κατ' αρχας εισαι σιγουρη οτι αυτο που του φευγει στον υπνο του ειναι τσισα; Σε ρωταω γιατι το παθαινε μεχρι να στειρωθει ο μικρουλης μου και ειχα ανησυχησει, αλλα μου ειπε η κτηνιατρος, αφου το εξετασε ( ναι ειμαι τοσο παλαβη που πηρα και δειγμα μαζι μου ), οτι δεν ηταν τσισα αλλα σπερμα. Εβλεπε λεει στον υπνο του πονηρα ονειρα και παθαινε ονειρωξη.
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 09:02, 18-11-12:

Θα πεθάνω Βάσω!! Έχουν και ονείρωξη οι γάτες;
Όπως και να χει, ναι, αυτό δεν είναι ψέκασμα, καλά κάνεις να μιλήσεις με τον κτηνίατρο. Εντομεταξύ ο γατούλης συνεχίζει να βγαίνει έξω;
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

O Ηλίας-77 έγραψε στις 23:34, 20-11-12:

Χωρίς επαφή με άλλες γάτες / γάτους όμως μήπως το ένστικτο του ανταγωνισμού μείνει αδρανές, αργήσει να ψεκάσει και τρενάρουμε τη στείρωση ?
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:57, 20-11-12:

Θα πεθάνω Βάσω!! Έχουν και ονείρωξη οι γάτες;
Όπως και να χει, ναι, αυτό δεν είναι ψέκασμα, καλά κάνεις να μιλήσεις με τον κτηνίατρο. Εντομεταξύ ο γατούλης συνεχίζει να βγαίνει έξω;
Αληθεια ειναι Ριαννα μου, μου το ειπε η κτηνιατρος. Εβλεπε λεει το κουτσουνι μου πονηρα ονειρα και το παθαινε. Προφανως το "ονειρα γλυκα και ασκανδαλιστα" που του ελεγα καθε βραδυ, δεν επιασε!!! Και το καταλαβε απο το δειγμα που της πηγα, δεν ηταν ουρα, σπερμα ηταν!!!

Χωρίς επαφή με άλλες γάτες / γάτους όμως μήπως το ένστικτο του ανταγωνισμού μείνει αδρανές, αργήσει να ψεκάσει και τρενάρουμε τη στείρωση ?
Μην το νομιζεις αυτο Ηλια μου, δεν ατονει αυτο το ενστικτο, ο Κοναν μου δεν ειχε ανταγωνιστες μεσα στο σπιτι, ο Κοκος γερος και ανημπορος, τα αλλα κοριτσια και τα εκανε οτι ηθελε, παρ' ολα αυτα οταν μεγαλωσε αρκετα και εκανε πως παει να σκαρφαλωσει μια αδεσποτη απο τη σιτα, εγινε το ελα να δεις. Ειδα κι επαθα να την γλυτωσω απο τα χερια του, συγνωμη απο τα πατιδια του ηθελα να πω. Και η πρωτη μου γατουλα, δεν ειχε καμμια επαφη με αλλες γατες/γατους, τον οιστρο ομως τον επαθε και νωρις-νωρις!!!
Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9,375 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 12:30, 08-12-12:

Νοικοκυρά σε απόγνωση... Θέλω να τον πνίξω!

Είναι απίστευτο όποτε δεν του κάνω τα χατήρια να πηγαίνει και να κατουράει το κρεβάτι μου. Έχω βαρεθεί να πλένω. Είχα αρχίσει να κλείνω την πόρτα του δωματίου όποτε δεν ήμουν μέσα ώστε να τη γλυτώνει και το κρεβάτι και εγώ, αλλά ενίοτε την ξεχνάω.

Άλλη μια φορά λοιπόν που την ξέχασα... Σημειώνω πως είναι στειρωμένος, είναι μόνος στο σπίτι (δεν έχω άλλη γάτα δηλαδή), η άμμος του ήταν καθαρή και απλώς από χθες έχει μια απίστευτη γκρίνια και νιαουρίζει ασταμάτητα. Πού να μην ήταν στειρωμένος ένα πράγμα. =/ Καμία ιδέα; Σκέφτηκα να ψάξω για feliway μήπως τον ηρεμήσει.
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20,321 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 12:37, 08-12-12:

Χμμμ!
Μήπως υπήρξε κάποια αλλαγή στο περιβάλλον του σπιτιού σου;
Μήπως τον μάλωσες κάποια στιγμήΔεν μου έχει τύχει παρόμοιο περιστατικό οπότε δεν ξέρω που μπορεί να οφείλεται...
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:02, 08-12-12:

Μια φιλη μου εχει εναν περσικουλη γατο τον Εκρου. Για χρονια αντιμετωπιζε την κατασταση που περιγραφεις, μεχρι που για καποια αλλη και τελειως ασχετη αιτια εφερε στο σπιτι κτηνιατρο για να δει τα γατια της και ο γιατρος διαπιστωσε πως ο γατος ειχε ουρολοιμωξη για χρονια, γι' αυτο και το εκανε αυτο. Απο τοτε που εκανε την θεραπεια του και του περασε, δεν το εχει ξανακανει.
Μηπως να τον εβλεπε γιατρος μην τυχον και συμβαινει κατι τετοιο;
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9,375 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 14:40, 08-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Μια φιλη μου εχει εναν περσικουλη γατο τον Εκρου. Για χρονια αντιμετωπιζε την κατασταση που περιγραφεις, μεχρι που για καποια αλλη και τελειως ασχετη αιτια εφερε στο σπιτι κτηνιατρο για να δει τα γατια της και ο γιατρος διαπιστωσε πως ο γατος ειχε ουρολοιμωξη για χρονια, γι' αυτο και το εκανε αυτο. Απο τοτε που εκανε την θεραπεια του και του περασε, δεν το εχει ξανακανει.
Μηπως να τον εβλεπε γιατρος μην τυχον και συμβαινει κατι τετοιο;
Τίποτα δεν άλλαξε, Γιώργο, το κάνει καιρό, δεν συνέβη τώρα πρώτη φορά. Απλώς του έδινα δίκιο γιατί έλειπα ώρες και μάλλον τον άγχωνε η πολύωρη παραμονή στο σπίτι μόνος.

Δε θα το είχε βρει η ιατρός του αν είχε κάποιο πρόβλημα; Δε θα πονούσε; Δεν ξέρω, θα περάσω κι από την κτηνίατρο ούτως ή άλλως για εμβόλιο, επομένως θα της πω να του ρίξει μια ματιά.

Ευχαριστώ.
Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 15:36, 08-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από MissKit
Τίποτα δεν άλλαξε, Γιώργο, το κάνει καιρό, δεν συνέβη τώρα πρώτη φορά. Απλώς του έδινα δίκιο γιατί έλειπα ώρες και μάλλον τον άγχωνε η πολύωρη παραμονή στο σπίτι μόνος.

Δε θα το είχε βρει η ιατρός του αν είχε κάποιο πρόβλημα; Δε θα πονούσε; Δεν ξέρω, θα περάσω κι από την κτηνίατρο ούτως ή άλλως για εμβόλιο, επομένως θα της πω να του ρίξει μια ματιά.

Ευχαριστώ.
Αννα δεν ειναι απαραιτητο να ποναει

εμας η Μαρκελλα εχει μια μικρη ευαισθησια και εχει παθει 2 φορες κυστητιδα..και τις 2 τα εκανε εκτος..οποτε κοιταξε το και αυτο..
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H MissKit έγραψε στις 20:15, 08-12-12:

Πάει κι η κουβέρτα μου η φλις που έχω στον καναπέ. Μόλις την κατούρησε κι αυτήν. Ευτυχώς πρόλαβα και τη μάζεψα πριν ποτίσει και ο καναπές. Τον έκλεισα σε ένα δωμάτιο με τα πράγματά του, δεν έχω άλλο κουράγιο για σήμερα.

Δεν ξέρω τι παθαίνει γαμώτο. Του είχα ανοίξει λίγο τη μπαλκονόπορτα να τον φυσήξει καθαρός αέρας που του αρέσει, έμεινε εκεί λίγη ώρα και μετά ήρθε καρφί και κατούρησε την κουβέρτα μου.
Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 392 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 10:36, 10-12-12:

Σαν ειδικός στο θέμα πλέον θα σου πω το εξής...

ο Λουκουμάς κατουράει το κρεβάτι μου τα τελευταία 3 χρόνια περίπου...
Όλα ξεκίνησαν ξαφνικά χωρίς κανέναν ουσιαστικό λόγο...
Μετά απο διάφορα πειράματα και προσπάθειες είδα οτι το κάνει συνήθως όταν του μυρίζει η αμμολεκάνη ή η άμμος και ενίοτε βέβαια όταν νευριάζει με κάτι! Δεν το κάνει πάντα απλά περνάει φάσεις!
Μπορεί να μην έχεις αλλάξει άμμο αλλά αυτόν πλέον για κάποιο λόγο να τον ενοχλεί..Δοκίμασε κάποια άλλη άμμο που να έχει κάποιο ελαφρύ άρωμα..
Βέβαια παίζει και η πιθανότητα της ουρολίμοξης απλά στην δική μας περίπτωση δεν ισχύει... Είναι καθαρά ψυχολογικό κατα κύριο λόγο και μετά συνήθεια..Δυστυχώς το λέρωμα εκτός αμμολεκάνης είναι μια κακιά συνήθεια όπως το ψέκασμα που πολλά γατιά (κυρίως αρσενικά) άπαξ και το ξεκινήσουν δεν το κόβουν ποτέ...

Υπομονή!

Υπογραφή,
Η χίλιο-κατουρημένη!
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

scroogy (Αναστασία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη scroogy
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H scroogy έγραψε στις 11:30, 04-01-13:

Καλησπερα στη γατοπαρεα
Ο μεγαλος μου γατος, ο Σκρουντζ ειναι 17 και μισο και αρρωστος εδω και αρκετα χρονια με προβληματα στο συκωτι του. Κατα καιρους του εχω κανει θεραπεια με κορτιζονη που μου εχει υποδειξει ο γιατρος, προσεχω παρα πολυ τη διατροφη του, του προσφερω πολλη πολλη αγαπη και ο "μικρος" μου εχει διαψευσει καθε προσδοκια
Τις τελευταιες 10 περιπου ημερες εχει αρχισει να κανει την αναγκη του ομως παντου...και λεγοντας παντου εννοω δυστυχως οχι μονο στο πατωμα, αλλα ακομα και σε πολυ ασχημα μερη, οπως τον παγκο της κουζινας. Ξεκινησε ουρωντας και σημερα ειδα πρωτη φορα ακομα και κοπρανα...Ολες αυτες τις ημερες δεν τον εδω δει καθολου να πηγαινει στην αμμο.
Να προσθεσω πως στο ιδιο σπιτι εχω ακομα μια γατα που ζουνε μαζι εδω και 15 χρονια, καθως επισης εναν πρωην αδεσποτο εδω και 10 μηνες, καθως και αλλα 2 σχετικα μικρα που τα εχω εδω και λιγους μηνες και ψαχνω γι αυτα σπιτακι για υιοθεσια.
Εχει κανεις σας συναντησει παρομοια συμπεριφορα σε γατα του; Θεωρειτε οτι ειναι σημαδι αντιδρασης λογω των επιπλεον γατιων που διεκδικουν το χωρο του και την προσοχη μου, ή να αρχισω να πιστευω οτι ειναι στα τελευταια του; Υπαρχει πιστευετε καμια περιπτωση να σταματησει αυτο που κανει και να ξαναρχισει να πηγαινει κανονικα στην αμμο του;
Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας!!!
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:33, 04-01-13:

Φιλη scroogy, πρωτα να σου ευχηθω καλη χρονια και να χαιρεσαι ολα σου τα γατακια, μικρα και μεγαλα.
Η αληθεια ειναι πως θιγεις ενα πολυ δυσκολο θεμα. Θα σου ελεγα σαν αρχη και δεδομενης της ηλικιας του γατου σου, να τον πηγαινες στον κτηνιατρο να του εκανε μια λεπτομερη εξεταση. Υπαρχει πιθανοτητα ολη αυτη η συμπεριφορα του να προερχεται απο καποιο προβλημα υγειας.
Η περιπτωση να αντιδρα στα αλλα γατια ειναι σιγουρα υπαρκτη, οχι ομως οπωσδηποτε απο αντιδραση αλλα ισως νοιωθει οτι δεν ειναι σε θεση να προστατεψει τον εαυτο του αν χρειαστει επειδη ειναι μεγαλος ο καημενουλης. Ισως οταν τον πας στον κτηνιατρο και βεβαιωθειτε οτι δεν υπαρχει προβλημα υγειας, να του δημιουργουσες εναν χωρο δικο του, με την αμμο του και τα μπωλακια του οπου θα μπορει να νοιωθει ασφαλης.
Γνωριζω την περιπτωση του γατου μιας φιλης μου που εκανε τα τσισακια του οπου εβρισκε, για πολυ καιρο και νομιζαν πως ηταν απο αντιδραση σε κατι. Αποδειχτηκε ομως πως ο γατουλης ειχε προβλημα ουρολοιμωξης και οταν την θεραπευσαν το προβλημα λυθηκε.
Ειχα και εγω μια γατουλα, την πρωτη μου, που τα τελευταια χρονια της ζωης της εκανε τα κακακια της οπουδηποτε αλλου εκτος απο την αμμο της. Ειχε ομως προβλημα χρονιας δυσκοιλιοτητας και εκανε μονο τα κακακια εκτος αμμου, τα τσισα της μεχρι και μια μερα πριν μας φυγει, τα εκανε κανονικα στην αμμο της. Παντως αυτη η κατασταση κρατησε γυρω στα 4 χρονια, το λεω αυτο επειδη αναρωτιεσαι μηπως ειναι στα τελευταια του.
Ευχομαι να πανε ολα καλα και να χαρεις για καιρο ακομη τον γατουλη σου χωρις τσισακια και κακακια παντου.
Γραψε μας πως πηγε.
Παράθεση

lili. (ευα)

Διάσημο Μέλος

H lili. έγραψε στις 00:16, 07-01-13:

το ιδιο προβλημα εχει και η μαμα μου με μια απο τις 7 γατουλες που εχει σπιτι. λοιπον η μητερα μου καθαριζει τις αμμοδοχους 4 φορες την ημερα και εχει 7 γατια. ειναι λιγο "υστερικη" με την καθαριοτητα οπως γινεται αντιληπτο. η γατουλα μας η συγκεκριμενη προτιμαει να κατουραει στο κρεβατι ή στον καναπε παρα στην αμμοδοχο η οποια ειναι παντα καθαρη. δεν μπορω να καταλαβω γιατι μπορει να συμβαινει αυτο. ειναι γατα απο εκτροφειο του εξωτερικου, με πολυ καλα αιματα κτλ... δεν βρισκω καποιο ουσιαστικο λογο. με την περσιας που εχουν σπιτι δεν τα πανε καλα και ισως η περσιας την εχει φοβισει καποια μερα που η αλλη εκανε την αναγκη της. τι να πω, δεν ξερω...
Παράθεση

anastasiamorgan

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anastasiamorgan
H anastasiamorgan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H anastasiamorgan έγραψε στις 12:38, 07-01-13:

Γεια σας!και εμενα ο γατος μου τωρα τελευταια κανει την αναγκη του εξω απο την λεκανη παρολο που την κραταω καθαρη συνεχεια αρρωστος δν ειναι γιατι τον πηγαμε στον γιατρο..τι μπορει να φταει?
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    kathy85

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους