Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,842 εγγεγραμμένα μέλη και 2,847,258 μηνύματα σε 81,940 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 257 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ηθικά διλήμματα

sourikata80 (Ιφιγένεια)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sourikata80
H Ιφιγένεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H sourikata80 έγραψε στις 17:39, 18-04-12:

Πουπουλίνα, διατυπώνουμε κάποιες σκέψεις μας βάσει του τίτλου του θέματος, που πραγματεύονται ακριβώς αυτό που λέει η κεφαλίδα ¨ηθικά διλήμματα¨... Η όλη συζήτηση ακριβώς αυτό προσεγγίζει , πρόκειται για ρητορικά ερωτήματα -που προφανώς και θα παραμείνουν ρητορικά- , εφόσον αυτά τα πλάσματα δεν μπορούν να εκφράσουν έλλογα τη βούλησή τους. Από τη στιγμή που αποφασίζουμε εμείς λοιπόν για εκείνα, αν θα έχουν σεξουαλική ζωή, αν και πότε θα αναπαραχθούν, αν θα πρέπει να ζήσουν στο διαμέρισμα ή έξω,αν θα τους κάνουμε στείρωση ενώ εγκυμονούν άλλα πλάσματα μέσα τους,
από τη στιγμή που τους στερούμε το τρέξιμο, το κυνήγι και οριοθετούμε την ελευθερία και τη δραστηριότητά τους όπως εμείς κρίνουμε (βλέπε τα τόσα παχύσαρκα γατιά διαμερίσματος) ,
απο τη στιγμή που εμείς αποφασίζουμε αν θα φάνε ξηρή τροφή και ποια θα είναι αυτή η τροφή,
από τη στιγμή που αποφασίζουμε εμείς γ'αυτά αν θα κάνουν εμβόλια, πόσα,ποια και κάθε πότε θα είναι αυτά,
από τη στιγμή που τους κόβουμε νύχια κτλ για να προσαρμοστούν στα δικά μας δεδομένα ,
από τη στιγμή που εμείς ορίζουμε τα πλαίσια της δικής τους ζωής, επέτρεψέ μου να κάνω και μια μικρή ενδοσκόπηση για όλα αυτά με διάθεση αυτοκριτικής...πρώτα απ'όλα με διάθεση αυτοκριτικής να επισημάνω, και όχι με διάθεση κριτικής...
Όλα αυτά ανθρώπους με ευαισθησία καταδεικνύουν , ανθρώπους με διάθεση ενσυναίσθησης και κατανόησης των πλασμάτων που αγαπάνε και που μοιράζονται τη ζωή τους μαζί τους...
Οπότε δεν θα απαντήσω στα ψευτοδιλήμματα που θέτεις-σου επεσήμανα ποια διάσταση, ή μάλλον ποιες διαστάσεις, του θέματος προσπαθώ να προσεγγίσω ...

Το ¨καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή¨ που σχολίασες , είναι μια από τις πολλές παραμέτρους της συζήτησης, χωρίς να σημαίνει ότι την ενστερνίζομαι ή την απορρίπτω . Τους προβληματισμούς μου θέτω, τις σκέψεις μου μοιράζομαι, καθώς και τα ερωτηματικά που έχω μέσα μου... Δεν έκανα σημαία μου το ρητό, και ούτε το υιοθέτησα.Δεν έχω και λόγο όμως να το απορρίψω. Συνεπώς, από την στιγμή που έχω υιοθετήσει την μία στάση ζωής για τις γάτες μου ( η οποία είναι στείρωση και ζωή στο διαμέρισμα) δεν νομίζεις ότι θα ήταν μονόπλευρη προσέγγιση εκ μέρους μου αν δεν έθιγα και τον αντίποδα αυτής;; Όταν μιλάμε για ηθικά διλήμματα μιλάμε για δύο οπτικές, ή και περισσότερες...Προσπαθώ λοιπόν να βλέπω τα πράγματα σφαιρικότερα και πολύπλευρα, και να κάνω και τον δικηγόρο του διαβόλου ακόμα και στον εαυτό μου. (πρώτα απ'όλους στον εαυτό μου αν θες)

Εξ ου και το ¨καλυτερα μιας ώρας¨ , που το απομόνωσες και σκωπτικά,δεικτικά και διαστρεβλωτικά -επέτρεψέ μου- το σχολίασες...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sourikata80 : 18-04-12 στις 18:12.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:39, 18-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Οκ αγαπες μου.Εφοσον λοιπον ειναι καλυτερα να εισαι ελευθερος,και ας ζησεις λιγοτερο(και βασανιστηκα θα ελεγα εγω),γιατι δεν αφηνετε τα αγαπημενα σας καμαρια στον δρομο;Να ζησουν ελέυθερα...και οσο ζησουν;Θα το κανατε;;;Γιατι εγω δεν αμφιβαλλω καθολου οτι τα δικα μιου σαφεστατα και ειναι ευτυχισμενα,οσο ειναι δυνατον βεβαια..γιατι ουτε εμεις ζουμε την τελειοτητα.Μακαρι να μπορουσα να εχω μια αυλη τεραστια,απολυτα προστατευμενη,.,.και να τα ειχα εκει.Προς το παρων δεν γινεται(και κατι μου λέει πλεον οτι ουτε και στο μελλον..)
Γιατι οταν βρισκετε ενα αδεσποτο γατι,λυσατε να υιοθετηθει και να ζησει ΜΕΣΑ στο σπιτι;;Μαλιστα τις περισσοτερες φορες αυτο μπαινει και ως απαραβατος ορος για την υιοθεσια;Γιατι;
ΥΓ.Το...ε,δεν παει σε ολους εδω που συμμετεχουν στη συζητηση,ρητορικα το γραφω.
Καταρχήν πρέπει να ξεχωρίσεις τις γάτες σε 2 κατηγορίες: άγριες και εξημερωμένες. Όταν μια γάτα έχει μεγαλώσει στον δρόμο και δεν αναζητά τον άνθρωπο για συντροφιά και προστασία, δεν μπορείς να την κλείσεις στους 4 τοίχους. Είναι σαν να παίρνεις μια λεοπάρδαλη και να την φυλακίζεις. Για αυτή την γάτα το σπίτι θα είναι φυλακή. Τα περισσότερα αδέσποτα που δίνονται για υιοθεσία είναι αδέσποτα που είχαν επαφή σε κάποιο στάδιο της ζωής τους με ανθρώπους και δεν είναι άγρια. Μπορεί καποια απο αυτά να παρουσιάζουν λίγο πιο μειωμένη κοινωνική συμπεριφορά, αλλά αποδέχονται τον άνθρωπο. Αυτά τα αδέσποτα μπορούν να μείνουν σε διαμέρισμα. Επειδή λοιπόν μπορούν να προσαρμοστούν μέσα και πολλά είναι ήδη προσαρμοσμένα στη ζωή μέσα στο διαμέρισμα, είναι αυτονόητο να αναζητήσει κάποιος υποψήφιο γατογονέα που θα το έχει μέσα. 'Οταν όμως κλείνεις ένα άγριο ζώο σε διαμέρισμα, είναι δυστυχισμένο. Βλέπει τον άνθρωπο που τον φροντίζει ως απειλή και πιθανότατα ζει κάτω από έντονο στρες.

Προτείνω να διαβάσετε και αυτό. Ξεκαθαρίζει πολλά πράγματα σχετικά με την άγρια κατάσταση των ζώων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikkos (Νίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikkos
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.

O nikkos έγραψε στις 22:55, 18-04-12:

Oι γάτες χωρίζονται σε 4 κατηγορίες σύμφωνα με τους περισσότερους φιλοζωικούς συλλόγους του εξωτερικού και φυσικά η κάθε κατηγορία θέλει διαφορετική αντιμετώπιση.
Η διαφορά άγριας με αδέσποτη γάτα είναι μεγάλη κι ισχύει για όλα τα θηλαστικά, που δεν έρχονται σε επαφή, έστω και της παρουσίας του, με τον άνθρωπο τους κρίσιμους πρώτους μήνες που κοινωνικοποιούνται με το είδος τους.
Αυτό ισχύει για οποιοδήποτε "εξημερωμένο" θηλαστικό.
Συμφωνώ ότι ένα εξημερωμένο θηλαστικό που δεν έχει καμία επαφή στην καταλληλη ηλικία με τον άνθρωπο επανέρχεται ταχύτατα στην "άγρια" κατάσταση κι είναι σίγουρο ότι δεν θα δεχτεί απόλυτα τον άνθρωπο ποτέ, αν τον γνωρίσει μετά απο αυτή την ηλικία.
Υπάρχουν πολλά παραδείγματα κι από γάτες, σκύλους, ιπποειδή κι απο όλα γενικά τα "εξημερωμένα ζώα" που επανήλθαν κανονικά στην άγρια κατάσταση μετά απο μερικές γενιές, μη ανθρώπινης παρουσίας.
Εχω διαβάσει κάτι αναλυτικό πάντως, που είναι μια οργάνωση αποκλειστικά για άγριες γάτες κι εξηγεί πολλά για το πως δημιουργήθηκαν κι έγινε η εκτροφή τους αρχικά απο τον άνθρωπο, για να μεταφερθουν και να "πεταχτούν" κυριολεκτικά στα χωράφια των νέων ηπείρων για κυνήγι ποντικιών και αργότερα να εξολοθρεύονται με την ανακάλυψη των δηλητηρίων, μαζί με τα άμοιρα τρωκτικά.
Είναι το σημείο που υπάρχει κάποια διαφωνία για την συμβολή του ανθρώπου στην δημιουργία εκατομμυρίων αδέσποτων (άγριων) γατιών, που εγώ πιστεύω ότι ο άνθρωπος φέρει την καίρια ευθύνη.
Η διαφορά στην αντιμετώπιση κάποιων κρατών μεταξύ αδέσποτων κι άγριων γατιών είναι τεράστια, καθώς βάζουν τις αδέσποτες γάτες στην κατηγορία των αδέσποτων ζώων και τις άγριες στην κατηγορία των επιβλαβών ζώων, προς εξολόθρευση, μαζί με τα ποντίκια, τις ακρίδες κλπ.
Λυπάμαι το ίδιο και τα ποντίκια και τις ακρίδες, αλλά τις άγριες γάτες τις δημιούργησε ο ίδιος ο άνθρωπος, όπως και τα ....άγρια κουνέλια, που τα εισήγαγε και μετά τα εξολοθρευσε κι αυτά στην Αυστραλία.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikkos : 19-04-12 στις 00:43.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ελισσάκι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ελισσάκι
H Ελισσάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H Ελισσάκι έγραψε στις 00:40, 19-04-12:

Δεν ξέρω ποιος τοποθέτησε το ποστ μου με τη Μήτση στο συγκεκριμένο θέμα (του 2009) και του άλλαξε επικεφαλίδα… ο λόγος είναι, φαντάζομαι, ότι πραγματεύεται ακριβώς αυτό το θέμα. Επειδή όμως ξέφυγε εντελώς και έγινε πολύ θεωρητικό και εν μέρει φιλοσοφικό, εγώ θέλω να το επαναφέρω λιγάκι στην πραγματικότητα - την συγκεκριμένη πραγματικότητα – γιατί ίσως βάσει αυτής κάθε φορά συγκεκριμένης πραγματικότητας πρέπει να κρίνουμε και όχι να γενικεύουμε - ή καλύτερα να προσπαθήσουμε να μην κρίνουμε, απλά να είμαστε ανθρώπινοι – να είμαστε άνθρωποι, που σημαίνει, ότι αυτό εμπεριέχει και το λάθος (αλλά στοπ! Γιατί τώρα άρχισα εγώ να γίνομαι φιλοσοφική… J) !
Άκουσα κάποιον πρόσφατα που είπε ότι στην Ελλάδα είναι διπλά δύσκολο να είσαι φιλόζωος γιατί πρέπει να αντισταθμίσεις και την έλλειψη φιλοζωίας των γύρω σου. Πόσο δίκιο έχει! Μένω εδώ και εφτά χρόνια στο χωριό και παρακολουθώ τη συμπεριφορά των γειτόνων απέναντι στα ζώα αδέσποτα και μη. Έχω μαζέψει αβοήθητα κουτάβια και μικρούλικα γατιά παρατημένα στο δρόμο και «ενοχλούσα» τη φιλοζωική μέχρι να ενδιαφερθούν και να βρεθεί μια λύση γι’αυτά. Έχω φωνάξει κτηνίατρο να δώσει αντίδοτο σε ένα λυκόσκυλο που «ζούσε» στον πεζόδρομο και το είχε φωλιάσει κάποιος που προφανώς ενοχλήθηκε από τη παρουσία του. (Δε λυπήθηκα καθόλου το πενηντάρικο όταν είδα ότι έγινε πάλι καλά!) Έχω προσπαθήσει μόνη να δώσω αλατόνερο ή ωμό αυγό σε γατάκι που σπαρταρούσε στα χέρια μου από φόλα και να μη μπορώ να το σώσω… Κάθε φορά όταν πληθαίνουν οι γάτες στη γειτονιά, κάποιος «βγαίνει και τις περιορίζει» με το γνωστό απάνθρωπο τρόπο. Αν δεν είχαμε μαζέψει τη Μήτση η ίδια μοίρα θα την περίμενε και αυτή και τα παιδιά της. Εάν βέβαια ήξερα ότι «ήταν μόνο δύο»….(ευχαριστώ, Μαυρούλι, πού να τό'ξερα!)
Ένας «φίλος» θεωρητικά φιλόζωος στο χωριό είχε μία μαύρη γάτα, ήταν έγκυος και όταν γέννησε τέσσερα ολόιδια μαύρα γατάκια, κανείς δεν τα ήθελε, όσο και να προσπάθησε να τους βρει σπίτι. Στο θέμα της στείρωσης η φιλοζωία σταματάει σε πολλούς, όχι για λόγους ηθικής (και αυτό δεν ισχύει μόνο γι αυτούς που πραγματικά δεν έχουν χρήματα), αρχικά τα κράτησε μετά τα «πήγε» στο χωριό της μάνας του τριακόσια χλμ μακριά … Όταν ξαναγέννησε τα θάψανε στο χώμα !!! «Έτσι κάνανε στο χωριό του» μου εκμυστηρεύτηκε η γυναίκα του, στα παιδιά βέβαια είπανε ότι πεθάνανε… Έφριξα. Αυτά σκεφτόμουνα όταν πήγα τη Μήτση στο γιατρό. Είχα εμπιστοσύνη και στην κρίση του γιατρού, δεν μου φαίνεται εκμεταλλευτής, φιλοχρήματος…. Εξάλλου σε ποιον άλλον να έχεις εμπιστοσύνη και με ποιον να μοιραστείς τα διλήμματά σου; Δεν μπορείς να τα επωμιστείς όλα μόνος σου.
Η Μήτση πάντως είναι μια χαρά και έχει γίνει πολύ «ομιλητική» μετά την εγχείρησή της, απορώ που συνδέθηκε τόσο μαζί μου και με ακολουθεί πια παντού. Ο γιατρός μας είπε ότι δεν είναι καθόλου «πρωτάρα», αλλά γύρω στα δύο.
Αχ, και να’ξερα, τι μου λέει!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ελισσάκι : 19-04-12 στις 00:51.
Παράθεση

Ελισσάκι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ελισσάκι
H Ελισσάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H Ελισσάκι έγραψε στις 00:49, 19-04-12:

Νίκκο, γιατί βάζεις ένα τέτοιο βίντεο χωρίς προειδοποίηση?!
Δεν ήθελα ΠΟΤΕ να δω κάτι τέτοιο. Εξ'άλλου καμιά φορά κάθονται και τα παιδιά και χαζεύουν...
Όταν ήμουν παιδί, είδα μια παρόμοια σκηνή στο σινεμά (με θύμα άνθρωπο!) Ποιος πάει ένα παιδί σε τέτοια ταινία πολεμική;;;
Δεν θα την ξεχάσω ποτέ και θα ευχόμουν - τώρα που μου το θύμησες πάλι - να μην το είχα δει ποτέ ποτέ ποτέ!
Ξέρω τους αρρωστημένους ανθρώπους, δεν χρειάζεται όμως να μου δείχνουν τέτοιες σκηνές χωρίς τη θέλησή μου, χωρίς την έγκρισή μου!
Θα ζητούσα από τον MOD, αν όχι να το σβήσει, τουλάχιστον να προειδοποιήσει τους αναγνώστες πρώτα για το περιεχόμενό του! Εγώ δεν θα το είχα ανοίξει, εάν ήξερα το περιεχόμενό του!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikkos (Νίκος)

Δραστήριο Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.

O nikkos έγραψε στις 01:10, 19-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ελισσάκι
Δεν ήθελα ΠΟΤΕ να δω κάτι τέτοιο. Εξ'άλλου καμιά φορά κάθονται και τα παιδιά και χαζεύουν...
Όταν ήμουν παιδί, είδα μια παρόμοια σκηνή στο σινεμά (με θύμα άνθρωπο!) Ποιος πάει ένα παιδί σε τέτοια ταινία πολεμική;;;
Δεν θα την ξεχάσω ποτέ και θα ευχόμουν - τώρα που μου το θύμησες πάλι - να μην το είχα δει ποτέ ποτέ ποτέ!
Ξέρω τους αρρωστημένους ανθρώπους, δεν χρειάζεται όμως να μου δείχνουν τέτοιες σκηνές χωρίς τη θέλησή μου, χωρίς την έγκρισή μου!
Θα ζητούσα από τον MOD, αν όχι να το σβήσει, τουλάχιστον να προειδοποιήσει τους αναγνώστες πρώτα για το περιεχόμενό του! Εγώ δεν θα το είχα ανοίξει, εάν ήξερα το περιεχόμενό του!
Ειλικρινά δεν το ήθελα να σοκαριστείς. Εγινε για άλλο λόγο.
Συγνώμη, έχεις δίκιο,ήταν ατυχές, ίσως έπρεπε να έμπαινε στην κακοποίηση ζώων.
Εγώ έχω δει αρκετές τέτοιες σκηνές στην ελληνική πραγματικότητα απο παιδί, μιας και μεγάλωσα σε λαικές συνοικίες, που ακόμα υπάρχουν "καλόπαιδα" που βγαίνουν για "σαφάρι" αδέσποτων γατιών.
Φυσικά τα πραγματικά θύματα είναι τα ίδια τα ζώα κι όχι εμείς που σοκαριζόμαστε, αλλά δέχομαι ότι έχεις δίκιο.

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,207 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 10:20, 19-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από kate.m
Ένα σχολιάκι μόνο: Οι γάτες δεν βιάζονται! Όταν τους έρθει οίστρος το θέλουν και κάθονται. Οι αρσενικοί τις βρίσκουν ακούγοντας το γνωστό ουρλιαχτό και μυρίζοντας τα γεννητικά τους. Θα δεις ότι μια γάτα θηλυκιά μέσα στο σπίτι, μη στειρωμένη υποφέρει πάααρα πολύ αν δεν πάει με αρσενικό γάτο. Τόσο που πολλές φορές κάνουν κακό στον εαυτό τους, πχ. γλύφοντας από ταραχή την γούνα τους μέχρι να τη μαδήσουν και να ματώσουν.
(Άλλος ένας λόγος να στειρώνονται οι γατούλες που ζουν μόνο μέσα, εάν δεν διασταυρώνονται.)
Ηθελα να κάνω μόνο μια παράθεση επειδή το παραπάνω που ειπώθηKε είναι ανακριβές οι γατες ΒΙΑΖΟΝΤΑΙ, δυστηχώς υπάρχει ο βιασμός στη φύση και στα ζώα, η γατα σε ηλικία 5 μηνών είναι μικρόσωμη, μπορεί άνετα ένας αρσενικός που ζυγίζει το διπλάσιο ή τριπλάσιο απο αυτήν να την βάλει κάτων και να την βιάσει, τα ζώα ζευγαρώνουν μόνο για αναπαραγωγή, δεν είναι κάτι το ευχάριστο, μιλάνε οι ορμόνες και μόνο και δεν υπάρχει κανένα συναίσθημα , μπορεί μια γάτα να είναι επιλεκτική ναι μπορεί αν φτάσει ποτέ σε ηλικία 3-4 ετών (αν ζει στο δρόμο πολυ σπάνιο να καταφερει να ζησει τοσο στα 4 χρονια θα εχει ηδη κανει 10 γεννες και αθ εχει ηδη παιδθανει, απο σαλλπιγγες που θα αιμοραγούν , απο οποιαδήποτε λοίμοξη απο πτώση του ανοσοποιητικού, μπορεί και νωρίτερα απο κάποια φόλα,στη πορσπάθεια της να τραφεί και θρέψει τα μωρά της (κάποια απο τα 50-60 μωρά που της αναλογούν ζώντας αστείρωτη στο δρόμο) επομένος η γάτα ποαλύ πιθανώς να μην προλάβει να γίνει επιλεκτική στις συνουσίες της και να βιάζεται ώντας σε νεαρή ηλικία.
Το ίδιο συμβαίνει και με τα νεαρά αρσενικά , πολλές φορές βιάζονται απο τα μεγαλύτερα όταν η γατοαποικία είναι σε ´ελλιψη θυλικών.
Τα μεγαλύτερα αρσενικά όπως ορίζει ο νόμος είναι δυνατότερα και έχουν εντόνοτερο το αίσθημα της επιβίωσης, μέσα λοιπόν σε αυτό το ένστικτό υπάρχει και το αρχέτυπο να αναπαραχθον.το να αφηνεις ππισω σου παιδια ειναι ενας τρόπος αν επιβιώνει το γνενεντικό σου υλικό.
ΜΙλάμε για ένστικτα και τίποτε άλλο. Καμία λογική ή συναίσθημα.
Μιλάμε για τη φύση των ζώων, όμως στις πόλεις δεν υπάρχει καμία φύση, δεν υπαρχουν πουλιά να μπορουν να κυνηγ'ισουν ουτε μικρά ζωάκια ή αυγα πουλιών να μπορεί η γατα να εντοπίσει και να τραφεί, Μιλάμε για δρόμους, άσφαλτο, σκουπίδια μέσα σε ναυλον σακούλες, πολυκατοικίες και καλούς ανθρώπους που ρίχουν φόλες η τα πατανε με τα αμάξια, άρα ληδη έχουμε παρέμβει στη φύση της γάτας , όμως δεν δεχόμαστε ποτέ μα ποτέ να παρέμβουμε και για το καλό της, να τη στειρώσουμε για να μην βιάζεται, και να μην γεννάει μωρά που δεν είναι στο φυσικό τους περιβάλλον.
Μιλάμε για παρέμβαση ενώ ετσι και αλλιώς έχουμε παρέμβει ήδη και έχουμε κάνει όλους τους όρους εναντίον της, γιατί λοιπόν να μην παρέμβουμε και μια φορά υπερ της?
Η ερώτηση είναι ρητόρική , δεν περιμένω κάποια απάντηση, απλώς ήθελα να να πω κάποια πράγματα γιατί δεν είναι "καθόλου εντάξει' να επαναπαυόμαστε στην ημιμάθεια, να μην γνωρίζουμε την άλλη πλευρά και να κοιμόμαστε ήσυχοι νομίζοντας οτι νήπτοντας τα χέρια μας έχουμε πράξει ορθά....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Havana : 19-04-12 στις 12:35. Αιτία: μικρές γραμματικές διορθώσεις
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gandalfthegrey (γιωργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalfthegrey
Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (θα ηταν πολλες αλλα δεν με αφηναν μικρο έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O gandalfthegrey hello έγραψε στις 11:28, 19-04-12:

για εμενα πρεπει να κλεισει η συζητηση και να κλειδωνει και για οσους εχουν αντιθετη αποψη απο την στειρωση..... δηλαδη τι δεν καταλαβαινουν απο ολα αυτα πραγματικα....να μην ξαναγραψω υπερ η κατα.... εαν αυτοι νιωθουν τυψεις που τα στειρωσαν η που νιωθουν οτι πρεπει αλλα δεν το κανουν.... δεν θα ειμαστε εμεις που θα λυσουμε τα ψυχολογικα τους γιατι κατι τέτοιο μου φενεται θελουν...
πολλες φορες λεμε οτι καναμε λαθος για να μας πει καποιος οτι δεν εκανες λαθος!!!
οποτε μην ακουσουμε παλι για ανυπόστατα θα εξαφανιστουν οι γατες με την στειρωση... δεν θελουμε αλλες γατες στους δρομους να βασανίζονται...τελος μονο ετσι θα τελιωσουν τα βινετο κακοποίησης , και οι πατημενες γατες....
και θα προσθεσω και εγω να βαζετε προειδοποιηση στα βιντεο γιατι προχτες εκανα ενα ταξιδι οδηγωντας εκνευρισμενος με τον τυπο...
εχω δει αρκετα δεν θελω αλλα σε αυτην την στιγμη της ζωης μου.... αλλα συνιστώ να μπαινουν γιατι πρεπει να ενημερώνονται ολοι απλα με τιτλο προσοχη !!!! οποτε καλα εκανε και το ανεβασε απλα βαζε ειδοποίηση...
(εαν ο τονος φενεται ανεβασμενος ,συγνωμη απλα στο κειμενο δεν μπορω να εκφρασω σωστα τα συνεσθυματα μου εξου και τα χαμογελα
για αποφυγη παρεξήγησης)

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 11:52, 19-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από gandalfthegrey
για εμενα πρεπει να κλεισει η συζητηση και να κλειδωνει και για οσους εχουν αντιθετη αποψη απο την στειρωση..... δηλαδη τι δεν καταλαβαινουν απο ολα αυτα πραγματικα....να μην ξαναγραψω υπερ η κατα.... εαν αυτοι νιωθουν τυψεις που τα στειρωσαν η που νιωθουν οτι πρεπει αλλα δεν το κανουν.... δεν θα ειμαστε εμεις που θα λυσουμε τα ψυχολογικα τους γιατι κατι τέτοιο μου φενεται θελουν...
πολλες φορες λεμε οτι καναμε λαθος για να μας πει καποιος οτι δεν εκανες λαθος!!!
οποτε μην ακουσουμε παλι για ανυπόστατα θα εξαφανιστουν οι γατες με την στειρωση... δεν θελουμε αλλες γατες στους δρομους να βασανίζονται...τελος μονο ετσι θα τελιωσουν τα βινετο κακοποίησης , και οι πατημενες γατες....
και θα προσθεσω και εγω να βαζετε προειδοποιηση στα βιντεο γιατι προχτες εκανα ενα ταξιδι οδηγωντας εκνευρισμενος με τον τυπο...
εχω δει αρκετα δεν θελω αλλα σε αυτην την στιγμη της ζωης μου.... αλλα συνιστώ να μπαινουν γιατι πρεπει να ενημερώνονται ολοι απλα με τιτλο προσοχη !!!! οποτε καλα εκανε και το ανεβασε απλα βαζε ειδοποίηση...
(εαν ο τονος φενεται ανεβασμενος ,συγνωμη απλα στο κειμενο δεν μπορω να εκφρασω σωστα τα συνεσθυματα μου εξου και τα χαμογελα
για αποφυγη παρεξήγησης)
το να κλειδώνεις ένα θέμα επειδή κάποιοι έχουν αντίθετη άποψη, είναι λογοκρίσια. Ο καθένας έχει δικαίωμα να λέει τα πιστεύω του, όποια και αν είναι αυτά, αρκεί να μη θίγουν τον συνομιλητή του

Αυτά τα βίντεο τα θεωρώ απαράδεκτα. Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που δεν απεικονίζουν την πραγματικότητα, για να μη πω ότι τα περισσότερα είναι εκτός πραγματικότητας. Για ποια ενημέρωση μιλάμε λοιπόν; Περισσότερο για παραπληροφόρηση μου κάνουν...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 12:13, 19-04-12:

Συμφωνώ πως το θέμα πρέπει να είναι ανοιχτό για να συζητάμε και να λέμε τις απόψεις μας.
Οσο για τη στείρωση θεωρώ πως έχει περισσότερα υπέρ είτε για τα δεσποζόμενα είτε για τα αδέσποτα. Και μέσα από τη συζήτησή μας εγώ τουλάχιστον δεν κατάλαβα κανείς να είναι αντίθετος. Το να εκφράζεις "εσύ", αφού δεν μπορεί ένα ζώο να το κάνει με το λόγο, και την ηθική υπόσταση του θέματος δεν είναι κακό. Αντίθετα ξεδιπλώνονται όλες οι πτυχές πιο σωστά και πιο ολοκληρωμένα. Και ο καθένας αποφασίζει τι είναι το καλύτερο να κάνει.
Εγώ ας πούμε μετά από όλες αυτές τις συζητήσεις κατέληξα πως στο αδεσποτάκι το οποίο υπάρχει και ζει στην πυλωτή αξίζει κάποιος να του δώσει την ευκαιρία να ζήσει πιο "ανώδυνα" αν μπορώ αν το πω αυτό. Και θεωρώ πως θα το βοηθήσω στειρώνοντάς το αν μη τι άλλο να μην ζω καθημερινά και να προσπερνώ αυτό τον "βιασμό" τουλάχιστον όπως το βλέπω εγω. Στενοχωριέμαι αφάνταστα να βλέπω να το βιάζουν καθημερινά και συνέχεια όλοι οι αρσενικοί της περιοχής! Πιστεύω ότι μετά δεν θα είναι χειρότερα, τουλάχιστον όχι περισσότερο από ότι ζει τώρα...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikkos (Νίκος)

Δραστήριο Μέλος

O nikkos έγραψε στις 13:57, 19-04-12:

Πιστεύω κι εγώ ότι δεν πρέπει να κλείσει το θέμα, αλλά νομίζω ότι όλοι μας παρασυρθήκαμε σε πολλά σημεία σε άγονες αντιπαραθέσεις ή αναφορές γνώσεων. Φυσικά μιλάω και για τον εαυτό μου.
Νομίζω ότι τίποτα απο αυτά δεν βοηθάει τελικά πραγματικά το ίδιο το ζώο.
Απο όλους όσους μετέχουν σε αυτό το θέμα ακούστηκαν πολλές σωστές απόψεις κι είναι κρίμα ότι "κολλήσαμε" στις διαφωνίες κι ότι κάποιες διαφωνίες παίρνουν την μορφή προσωπικών αντιπαραθέσεων.
Τίποτα από αυτά δεν είναι εποικοδομητικό και τίποτα δεν προσφέρει, στο να βρούμε τρόπους ανταλλάσωντας γνώμες και γνώσεις , στο να καλυτερευσουμε την κατάσταση, για ένα ζωο, που πραγματικά είναι αφημένο στην τύχη του, απο οποιοδήποτε φορέα.
Πιστεύω ότι κανείς μας φυσικά δεν είναι απόλυτος κατά της στείρωσης, απλά διαφέρουν οι γνώμες για τις προυποθέσεις της.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 40,398 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:35, 19-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ελισσάκι
Exεις δικιο,θα μπει προειδοποιηση.Και εγω ειδα μονο την αρχη,το σταματησα μετα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gandalfthegrey (γιωργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalfthegrey
Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (θα ηταν πολλες αλλα δεν με αφηναν μικρο έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O gandalfthegrey hello έγραψε στις 16:02, 19-04-12:

συμφωνω μαζι σου και ειμαι κατα τις λογοκρισιας...αλλα ηθελα να το πω με αυτον τον τροπο ωστε να θιξω και να δειξω οτι τα επιχειρήματα τις μη στειρωσης , για εμενα παντα...προσοχη για εμενα μιλαω.....ειναι ατοπα και δεν μπορουν να συνεχιζονται εφ οσων μιλαμε για καθημερινά γατια πατημενα και άρρωστα....
και φυσικα μου αρεσουν τα site με δημοκρατικους θεσμους....

φυσικα οταν μιλαμε για βιντεο κακοποίησης που εχουν συμβει στην ελλαδα εχουμε την υποχρεωση να το δουμε ολοι ωστε να αναγνωρισουμε το προσωπο που εκανε την πραξη και να συλληφθεί για την κακουγηρματικη πραξη... ειναι σημαντικο να πανε μερικοι επιτελους φυλακη.....
απλα μια προειδοποίηση πρωτα στο βιντεο....
κατα τα αλλα δεν εκανε και κατι κακο που αναρτήθηκε... πρεπει δυστυχώς να ανεβενουν σε αυτα τα site Που ειναι φιλόζωοι ολοι... διαφορετικα απο το να ανεβει σε ενα site με αλλους σκοπους...

επισεις υπαρχει μεγαλο προβλημα κακοποιησης στην υδρα και ισως σπετσες.... εαν διαβασετε το αλλο θεμα θα καταλαβετε... οι δημοι εκει θα επρεπε η να κανουν κατι να χασουν λιγο τουρισμο μου φενεται...

http://mycat.e-steki.gr/showthread.p...50#post3055250

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 20-04-12 στις 13:12. Αιτία: Merge
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,748 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 22:40, 24-04-12:

σας διαβασα ολους προσεκτικα,δε ξερω τι να προσθεσω,ολα δεκτα,ναι ειναι ζωακια που φτιαχτηκαν απ τη φυση,απ το θεο,ποιος θεος εφτιαξε ομως αυτη τη καταντια που ζουμε σημερα?μπορει ενα ζωο να ζησει ελευθερο εξω?μπορει να γεννησει μονο του?μπορει να θρεψει τα μικρα του?μπορει να επιβιωσει απο βιασμους που ναι ειναι στη φυση του,ισως μερικα να μπορουν,οταν τα καταφερνουν και γενναν ελευθερα,ομως το 90%των γατιων πετιουνται σε καδους η τα πατανε αμαξια.
ειμαι ενοχη δλδ που εχω στειρωσει σ ενα περιπου μηνα πανω απο 8 εγκυες γατες?
δεν αγαπω τα ζωα?δε τα λυπαμαι?οταν εγω γενναω ελευθερη?γιατι οχι και εκεινα.
τα σκεφτηκα πολλες φορες ολα αυτα.θα με βολευε να τ αφησω στη φυση τους,λιγοτερα εξοδα,λιγοτερο τρεξιμο.ωχ αδελφε αδεσποτα ειναι ας τα στη φυση τους θα λεγε καποιος.
δεν το ειπα εγω ομως.εστειλα αγγενητα στον παραδεισσο και με πονα αυτο,δε ξερω αν θα το ξανακανω του χρονου,που θα ρθουν παλι εθελοντες για στειρωσεις κι οχι γιατι μετανιωσα,αλλα γιατι υιοθετησα οσα στειρωσα συν οσα ειχα πριν,συν τα παιδια μου,συν την ανεργια.
εδωσα μια ευκαιρια σε οσα γατια ηρθαν στην αυλη μου να φανε,μια ευκαιρια να ζησουν οσο ζησουν υγιη,χωρις πονους,χωρις συψεμια απο γεννα(το εζησα κι αυτο).ο θεος θα με κρινει αν εκανα καλα η οχι,αρκετες τυψεις εχω,αρκετη κουραση,κι οχι μονο εγω κι αλλοι πολλοι που παλευουν,μην μας κρεματε ετσι οσοι ειστε κατα της στειρωσης,ξερω τ αγαπατε οπως κι εγω.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasopent
H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H vasopent έγραψε στις 00:05, 25-04-12:

(Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί το είδα αυτό το βίντεο.. Θύμωσα στενοχωρήθηκα και μου χάλασε η νύχτα.. Αν ήμουν εκεί θα ήθελα να σκοτώσω αυτόν τον άνθρωπο και ας αγαπάω κάθε μορφή ζωής... Είναι άραγε φυσιολογικό αυτό?? )
Αχ αυτή η στείρωση... Όχι δεν είναι η τέλεια λύση αλλά μου φαίνεται κάτι σαν αναγκαίο κακό... Εκτός αν ξέρει κανείς να διδάξει τα ζωάκια πολεμικές τέχνες, εντοπισμό φόλας και δηλητηρίων, οδική αγωγή, χτίσιμο κατοικίας...
Δυστυχώς δική μας επιλογή ήταν η άσφαλτος και τα τσιμέντα και όχι δική τους. Δεν είναι λογικό να προχωράω στην εθνική με το αυτοκίνητο και να βλέπω κάθε φορά πάνω από 8πατημένα ζώα...
Για να μην φλυαρώ άλλο καταλαβαίνεται όλοι πολύ καλά που το πάω

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

spuros90

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη spuros90
Ο spuros90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O spuros90 έγραψε στις 02:38, 02-07-12:

γεια σας. Έχω ενα γάτο που τον έχω πάρει απο τον δρόμο 3ον μηνών,εδω και 8 μήνες περίπου. Μενω σε πολη στον 5ο οροφο και απο τοτε που τον πηρα δεν εχει βγει ποτε εξω(παραμονο σε κτηνιατρο,και καποιες φορες που μετακινιόμουν). Γενικά ειναι ήσυχος αλλα τωρα ειναι σε περίοδο αναπαραγωγής και νιαουρίζει συνεχώς. Και ειμαι σε ενα μεγάλο δίλλημα να του κανω στειρωση
ή να τον παω στο χωριο μου που εκει εχει και αλλα γατάκια(του δρομου φυσικα)? αλλα σε περιπτωση που τον παω στο χωριο,
δεν θα του ορμίξουν οι αλλες γατες? και δεν θα τον επηρεάσει αρνητικα ψυχολογικά μια τετοια αλλαγη καταστασης, αφου δεν εχει μαθει να ζει εξω? απλα δεν ξερω τι να κανω....ΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙ'ΑΥΤΟΝ?

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,748 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 04:35, 02-07-12:

να τον στειρωσεις και να πεις κι ενα τραγουδι!!!
αστειευομαι,αλλα εφοσον εχει μαθει μεσα,δε θα επιβιωσει εξω πλεον,και με τη στειρωση θα ηρεμησει,εδω αγριες γατες κι εχουν ηρεμησει με τη στειρωση και δεν επιβιωνουν πλεον χωρις εμενα ποσο μαλλον ο δικος σου.οποτε στειρωση μην το σκεφτεσαι καν.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20,320 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 08:58, 02-07-12:

Θεωρώ ότι το να τον πας στο χωριό θα είναι πολύ χειρότερο για εκείνον...
Κατά την προσωπική μου άποψη, η στείρωση είναι η καλύτερη λύση οπότε μην μπαίνεις σε αυτό το δίλημμα.
Ένας αστείρωτος γάτος, ο οποίος μάλιστα θα είναι εκτός σπιτιού, κινδυνεύει από αυτοκίνητα, αγέλες σκύλων, καυγάδες με άλλα γατιά που ίσως αποφέρουν σοβαρούς τραυματισμούς κι ασθένειες, ασθένειες που μπορεί να του μεταδοθούν κατά τη σεξουαλική επαφή κ.α.
Επιπλέον, ένας αστείρωτος γάτος συμβάλλει εμμέσως στο πρόβλημα της αύξησης των αδέσποτων, τα οποία έχουν αβέβαιη τύχη...
Οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα απειληθεί μόνο η ψυχολογία του εάν είναι εκτός σπιτιού...

Η στείρωση στα αρσενικά είναι αρκετά πιο εύκολη από τα θηλυκά και πιστεύω ότι είναι ό,τι καλύτερο ως λύση.

Παράθεση

spuros90

Νεοφερμένος

O spuros90 έγραψε στις 14:06, 02-07-12:

βασικα στο χωριο θα μενει στην αυλη ενος σπιτιου που θα εχει τροφη και νερο. απλα το προβλημα ειναι οτι οι αλλες γατες που ειναι εκει, οι 3 ηταν απο σπιτι και εχουν παει εκει πριν περιπου ενα χρονο και αλλη μια ηταν ηδη εκει. και μενουν εκει στην αυλη κι'αυτες. γι'αυτο ρωταω μηπως ειναι καλυτερα εκει...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 40,398 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:27, 02-07-12:

Εκ πειρας θα σου πω οτι αν τον αφησεις εκει,πανω απο 3 χρονια ζωης ΔΕΝ εχει.Στην εξοχη μενω,στο προηγουμενο σπιτι ταιζα τις γατουλες της περιοχης.Μικρος δρομος,σε χωριο..και ομως..τα μισα καποια στιγμη πατιοντουσαν απο αμαξια,αλλα κυριως θεριζονταν απο ασθενειες.
Και κατι ακομα.Ποτέ δεν βγαζουμε εξω απο το σπιτι γατο που εχει μεγαλωσει και συνηθισει να ζει μονο μεσα.Ειναι εγκληματικο.Ετσι εχει μαθει,και πλεον αυτη ειναι η ζωη του.Ειναιναπιστευτα σκληρο να τον βγαλεις εξω τωρα.
Με την στειρωση μονο καλο του κανεις παντως.Τον προστατευεις απο ασθενειες..και βεβαια απο το να βασανιζεται απο τις ορμες.
http://www.adespoto.gr/index.php?opt...ygaroma-nai-st
http://www.friendsofthecat.gr/index....2:newsannounce

Παράθεση

spuros90

Νεοφερμένος

O spuros90 έγραψε στις 17:04, 02-07-12:

οκ σ'ευχαριστω!!! με βοηθησες αρκετα...!!!

Παράθεση

regaltipboy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη regaltipboy
Ο regaltipboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 σπίτι, 30+ από τον κήπο μας! έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O regaltipboy 2η γάτα σπίτι... ΒΟΗΘΕΙΑ! έγραψε στις 00:10, 09-07-12:

Καλησπέρα σε όλους μετά από αρκετό καιρό!
Τόσο καιρό το ένιωθα χρέος μου να έρθω εδώ ξανά και να σας γράψω τα νέα μας
Πριν το κάνω όμως θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους από καρδιάς, απο πολύ καρδιάς! Ειδικά σε όσους απάντησαν αμέσως γιατί πραγματικά χρειαζόμουν να μιλήσω εκείνη τη στιγμή σε καποιον που καταλαβαίνει σας ευχαριστώ γιατί με ηρεμήσατε!

Όσο θυμάμαι ακόμα το τι περάσαμε εκείνη την εβδομάδα σκιάζομαι! χαχα

Δευτέρα κάναμε την εγχείρηση, το κουλούρι πέρασε δύσκολα γιατι είχε φάει μια κρυμμενη τροφη χωρις να την δω. (Προσοχή!)
Τεταρτη έγραψα το μηνυμα εδώ. Λίγες ώρες μετά το κουλουράκι άρχισε να επανερχεται.
Απο εκει που με το ζορι ανεβαινε στους καναπεδες και μας μισουσε, εγινε σιγα σιγα μεσα στην εβδομαδα το καλο παλιο κουλορελι μας

Ομολογω οτι αυτό που με ανησυχούσε πάρα πολύ, δηλαδή ο χαρακτηρας της, ευτυχώς δεν αλλαξε.
Παρέμεινε τρελή και παιχνιδιάρα βέβαια αυτές οι λίγες μέρες αλλαγής με τρόμαξαν απίστευτα.

Απλα πλέον, μισει 1000% τον κτηνιατρο.
Επίσης, η ορεξη της για φαγητο πρεπει να τριπλασιαστηκε!

Τωρα βεβαια ειναι καλοκαιρακι, οποτε εχει μειωθει το παιχνιδι και το φαγητο (δεν εχουμε και αιρ κοντισιον σπιτι).

Αυτη τη στιγμη που μιλαμε μολις γυρισαμε απο ενα μονοημερο ταξιδι και την βρηκαμε να εχει κανει εμετο. Απο εκεινη τη στιγμη και μετα κανει εμετο ανα μια ωρα. Δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να την πειραξε. ο κτηνίατρος είπε να της δώσουμε 1cc primperan για να ηρεμήσει. Προσπάθησα με σύριγγα αλλά δεν την καταφέρνω να κάτσει ήσυχη.

Προσφατα υιοθετησαμε και αλλο ενα γατακι που εκλαιγε εξω απο το γραφειο μου. Ειναι κοριτσακι και αυτο. Λεμε μολις παρει τα πανω της να το φερουμε να κανει παρεα με το κουλουρι, αλλα δεν ξερω αν θα την δεχτει

Τι λετε? 2 Θηλυκα σπιτι?

Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H vasopent έγραψε στις 01:44, 09-07-12:

Μια χαρά λέει 2 θηλυκά στο σπίτι... Απλώς αυτό που με προβληματίζει είναι ο εμετός..Φαντάζομαι θα το φροντίσετε το κουλούρι σας... Περαστικά του!!4

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,644 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 09:35, 09-07-12:

Χαιρομαι που ειναι καλυτερα!
Δε νομιζω να υπαρχει προβλημα με το δευτερο γατακι.Περαστικα στη μικρη σας,βαλετε και κανενα παγακι στο νερο της,βοηθα να ηρεμησει το στομαχι.

Παράθεση

regaltipboy

Νεοφερμένος

Ο regaltipboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 σπίτι, 30+ από τον κήπο μας! έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O regaltipboy 2η γάτα σπίτι... ΒΟΗΘΕΙΑ! έγραψε στις 11:30, 09-07-12:

Καλημέρα!
Μόλις επιστρέψαμε από τον γιατρό.
Τις έβαλε ορό για να μην αφυδατωθεί και φάρμακο για τον εμετο. Της κάναμε και εξετάσεις αίματος. Δεν είναι κάποιος ιός.
Δυστυχώς με το που γυρίσαμε σπίτι ξαναέκανε εμετό οπότε ανησυχούμε.

Ελπίζω να μην της πέταξαν τα παιδιά του από πάνω κανένα κρέας με κόκκαλο. Παλιά της έιχαν πετάξει μάλλον σαρδέλα και είχε κάνει ξανά εμετό...

Ίσως ο εμετός να ήταν λόγω της νάρκωσης, αλλα ο γιατρός είπε αν ξανακάνει να την πάμε στο ιατρείο να μείνει μέσα και να την παρακολουθεί.

Είναι ευαισθητούλα...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,644 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 11:58, 09-07-12:

Μηπως εχει τριχομπαλα;

Παράθεση

regaltipboy

Νεοφερμένος

O regaltipboy 2η γάτα σπίτι... ΒΟΗΘΕΙΑ! έγραψε στις 01:31, 10-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Μηπως εχει τριχομπαλα;
Έίχε κάνει πάνω από 10 φορές εμετό. Δεν θα την έβγαζε?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 09:18, 10-07-12:

Αν ειναι μεγαλη,μπορει να μην μπορει να τη βγαλει με εμετο.Παστουλα για τις τριχομπαλες της δινετε;Ο γιατρος τι λεει για τους τοσους εμετους;

Παράθεση

regaltipboy

Νεοφερμένος

O regaltipboy 2η γάτα σπίτι... ΒΟΗΘΕΙΑ! έγραψε στις 18:10, 10-07-12:

Απο χθες δεν εχει κανει αλλο εμετο. Ειπε οτι ισως ειναι ξενο σωμα, δεν νομιζει να ειναι τριχομπαλα.

Παράθεση

regaltipboy

Νεοφερμένος

O regaltipboy 2η γάτα σπίτι... ΒΟΗΘΕΙΑ! έγραψε στις 18:18, 10-07-12:

Αν ειναι μεγαλη,μπορει να μην μπορει να τη βγαλει με εμετο.Παστουλα για τις τριχομπαλες της δινετε;Ο γιατρος τι λεει για τους τοσους εμετους;
Δεν της εχουμε δωσει ποτε παστουλα. Εχει κοντες τριχες γενικα.
Λες να την παω για ακτινογραφια? Δεν ξερω αν πρεπει να "κοιμηθει" για την ακτινογραφια

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:40, 10-07-12:

Στη δικη μου βγαλαμε χωρις ηρεμηση,αλλα ειναι γενικα πολυ ηρεμη και υπακουη γατα.Εγω θα ελεγα να ρωτησετε το γιατρο σας αν επιτρεπεται στην κατασταση της να της δωσετε παστα για τρεις μερες,αν ειναι τριχομπαλα θα τη βοηθησει πολυ.Δεν εχει σημασια που ειναι κοντοτριχη,τα δικα μου κοντοτριχα μαδανε περισσοτερο απο τα μακρυτριχα μου.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

regaltipboy

Νεοφερμένος

O regaltipboy 2η γάτα σπίτι... ΒΟΗΘΕΙΑ! έγραψε στις 17:40, 11-07-12:

να της δωσετε παστα για τρεις μερες,αν ειναι τριχομπαλα θα τη βοηθησει πολυ.Δεν εχει σημασια που ειναι κοντοτριχη,τα δικα μου κοντοτριχα μαδανε περισσοτερο απο τα μακρυτριχα μου.
Πολυ καλη ιδεα! Θα τον ρωτησω. Σε ευχαριστώ πολυ!
(Εμενα σιγα μην κατσει. Γενικα οποτε παμε Γιατρο του ορμαει!)

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:20, 11-07-12:

Εχουμε κι εμεις εναν τετοιο ανταρτη,σε καταλαβαινω.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:58, 12-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από regaltipboy
Δεν της εχουμε δωσει ποτε παστουλα. Εχει κοντες τριχες γενικα.
Λες να την παω για ακτινογραφια? Δεν ξερω αν πρεπει να "κοιμηθει" για την ακτινογραφια
Τον δικό μου δεν τον νάρκωσαν όταν του έβγαλαν ακτίνες (2 ακτινογραφίες). Τον κρατούσαν μόνο με κάτι ειδικά γάντια για την ακτινοβολία. Είναι ήρεμο γατί όμως και ποτέ δεν μου έχει προκαλέσει προβλήματα στον κτηνίατρο.

Αν θυμάμαι καλά, όταν είχα ρωτήσει τον κτηνίατρο για τριχόμπαλα, μου είπε ότι πολλές φορές δεν φαίνονται στην ακτινογραφία. Αν είναι ξένο σώμα θα φανεί και είμαι υπερ να βγάλετε ακτίνες αν συνεχιστεί η κατάσταση με τους εμετούς.

Περαστικά!

Παράθεση

Αλανηρ Γατονιος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αλανηρ Γατονιος
Ο Αλανηρ Γατονιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O Αλανηρ Γατονιος έγραψε στις 18:42, 10-08-12:

Με αφορμη καποια γεγονοτα.......το οτι δηλαδη εψαχνα δυο μηνες να βρω ενα γατο αστειρωτο,και δεν μου εδινε κανεις,λογο του οτι οι "φιλοζωικες" οργανωσεις προσπαθουνε να πεισουν τον κοσμο,πως αν αγαπας τις γατες πρεπει να τις στειρωνεις,(οπως και με τα σκυλια).

Το οτι ενας φιλος μαλιστα, που ειχε ενα γατο αστειρωτο,δεχοτανε συνεχως τα πυρα απο μια "φιλοζωη" φιλη του,να στειρωση το ζωο,τελικα υστερα απο αρεκτη πιεση ο φιλος μου,πειστικε και αποφασισε να στειρωση το γατο,με αποτελεσμα ο γατος να αρωστησει βαρια,μιας και η εγχειρηση(το εκοψαν τους ορχεις,και μετα λετε οτι αυτο δεν ειναι ασκηση βιας,εχουν και τα ζωα διακιωματα)δεν πετυχε 100%,ο καημενος ο γατος τωρα ειναι σε αθλια κατασταση,τον εχουνε με ορο,δεν μπορει να φαει τιποτα,τα ξερναει ολα,και ο κτηνιατρος ειπε οτι ο γατος θα ειναι για παντα ετσι...τραγικο το ειδα το ζωακι απο κοντα πως το καταντησανε,κριμα...

Ποσα λεφτα καθημνερινα κερδιζουν καποιοι μεσα απο τις στειρωσεις κ.λ.π....

Το οτι οι ακτιβιστες των "φιλοζωικων " οργανωσεων βρηκανε στο φιλοπαπου πριν λιγες μερες μια αδεσποτη σκυλα εγκυος,και μπροστα στα ματια του κοσμου,την ξεκοιλιασαν στεγνα για να μην γενηση,και για να την στειρωσουνε,ελεος!!!! γιατι τοσο φανατισμος υπερ της υποχρεωτικης στειρωσης? ε? γατι? δολοφονοι,αφανιστες τους ειδους,που μας λετε κιολας οτι εμεις που δεν θελουμε να τα στειρωνουμε ,δεν τα αγαπαμε,ντροπη,αισχος,λιγο συνηδειση παρακαλω κυριοι!!!!

Ειναι χρεος μας να προστατευσουμε τα ζωα απο τις εγκληματικες ¨φιλοζωικες" οργανωσεις,οι ακτιβιστες εχουν βαλει σκοπο να αφανισουν το ειδος,τα αδεσποτα ζωα κυνδινευουν προς εξαφανιση,μολις προσφατα στις αρχες φεβρουαριου ψηφιστικε νομος που θεσπιζει την υποχρεωτικη στειρωση οσον αδεσποτων πιανονται απο τους ακτιβιστες "φιλοζωους"...ευτιχως ομως ο νομος ακομα δεν υποχρεωνει την στειρωση για τα δεσποζομενα οικοσιτα ζωα.Οι φιλοζωικες ομως στοχευουν να μαζεψουνε υπογραφες για να θεσπισουν νομο που θα υποχρεωνει,και τα δεσποζομενα οικοσιτα ζωα να στειρωνονται υποχρεωτικα!!!

Με ποιο δικαιωμα "κυριοι" θα με υποχρεωσετε να στειρωσω το ζωο που εχω?με ποιο δικαιωμα γενικοτερα στειρωνετε τα ζωα?νομιζετε πως μπορειτε να επεμβενετε στη φυση με αυτο το τροπο? αφηστε την διατροφικη αλυσιδα ελευθερη,μην σπατε αλλους κρικους,η ισοροποια του οικοσυστηματος κλονιζετε,με αυτη την κινηση διαταρασετε την αρμονια και την ισοροποια του οικοσυστηματος,αφησετε ελευθερα τα ζωα να ζησουν παρακαλω,οπως η αλανθαστη φυση οριζει,το οτι εχουμε μεσα μας την θεικη σπιθα,αυτο δεν σημαινει οτι ειμαστε θεοι,το μεγαλο λαθος των αθρωπινων οντων,που εσφαλμενα ονομαζονται ανθρωποι,καθως κι εμεις ζωα ειμαστε,με τη μονη διαφορα οτι ειμαστε διανοητικα ζωα.

Υπαρχουν νομοι που διεπουν το συμπαν,υπαρχει καρμα κυριοι,ας μην το ξεχναμε αυτο,η στειρωση στα ζωα δημιουργη αιτιες που προκαλουν αμεσα οπως και μακροπροθεσμα αποτελσματα,και μαλιστα αρνητικα,για ολους μας...

Εχω ταξιδεψει στην Ινδια δυο φορες,συνολικα εζησα δυο μηνες σε αυτη τη χωρα,ειδα ελεφαντες,αγελαδες,χιμπατζιδες.τιγρεις,καμηλες,σκυλους,ανθρωπους,και ενα σωρο αλλα ζωα να συμβιωνουν μαζι σε μια κοινωνια σαν μια μεγαλη οικογενεια,εκπληκτικο...ελειπε ομως ενα ζωο,γυρισα ενα σωρο περιοχες,και δεν ειδα ουτε μια γατα,χωρις υπερβολες δεν υπηρχε αδεσποτη γατα ουτε για δειγμα,και απο ποντικια,αρουραιους,και κατσαριδες στην Ινδια υπερπληθυσμος...ξερεται γιατι???

Γιατι στην Ινδια εδω και καμποσα χρονια οι φιλοζωικες θεσπισανε δια νομου ,υποχρεωτικη τη στειρωση των γατων,και πλεον μονο ρατσας μπορεις να βρεις,και να αγορασεις βεβαια με καμποσα λεφτα,ναι κυριοι εχουνε γινει ειδος πολυτελειας για τους πλουσιους οι γατες...

Ετσι ενδεχεται να καταντησουμε και στην Ελλαδα με τη φορα που εχουνε παρει οι "φιλοζωικες",θα αφανισουν το ειδος ...

"Πιξαμε στις γατες" ελεγε ενας απο μια "φιλοζωικη,"εχω βαρεθει να βλεπω πατημενα ζωα στους δρομους" ελεγε μια αλλη απο μια "φιλοζωικη"....

Αυτο το λετε αγαπη? δηλαδη για να μην τα πατησουνε τα αυτοκινητα,και για να μην τα φωλιασουνε καποιοι απανθρωποι,ας τα προστατευσουμε με το να τα εξαφανισουμε εμεις μια καλη,επειδη τα αγαπαμε,για το καλο τους τα στειρωνουμε...για ποια αγαπη μιλατε κυριοι?σιγουρα το κατωτερο συναισθηματικο κεντρο λειτουργει ετσι,δηλαδη του εγωισμου η αγαπη...αυτου του ειδους η αγαπη ομως εχει καταστρεψει τον κοσμο...

Δεν ειναι λυση η στειρωση,δεν προστατευεις τα ζωα,με το αφανιζεις τον πληθυσμο τους με αυτο το τροπο...

Κανονικα τα αδεσποτα δεν θα επρεπε καν να τα ταιζουμε,ας αφησουμε την διατροφικη αλυσιδα της φυσης να κανει ελευθερα τη δουλεια της,ας μην φορτωνουμε με ακομα βαρυτερο καρμα τις ψυχες μας.

Λενε στις "φιλοζ¨ωικες" ¨Αμα δεν στειρωσεις το γατο σου,αυτος οταν θα αρχισει ο οιστρος του,και θα θελει να κανει σεξ,με καποια θυλικη γατα,ο γατος θα σε παρατησει και θα παει να ζησει με αυτην,ενω αμα στειρωσεις το γατο σου,αυτος θα μεινει για παντα μαζι σου(αυτο δεν ειναι απολυτο,αν πραγματικα δωσεις αγαπη και στοργη στο ζωο σου,αυτο ακομα κι αν βρει αλλη γατα,θα ερχεται σπιτη,για τα χαδια και το φαγητο)...αυτο εσεις το λετε αγαπη? γιατι δηλαδη ο γατος να μην κανει σεξ?τα γατια λενε στις "φιλοζωικες" οτι δεν ευχαριστιουντε το σεξ,αντιθετος μαλιστα ειναι βασανιστικο για τα γατια,γιαυτο φωναζουν λεει και βγαζουν κραυγες οταν το κανουν...ε! αυτο ειναι γελοιο επιχειρημα,γιατι κι μεις οι ανθρωποι οταν κανουμε σεξ βγαζουμε κραυγες ικανοποιησης,...πως γινεται ενα ζωο να ειναι στειρωμενο και κλεισμενο σε ενα σπιτη,χωρις να κανει σεξ , και να ειναι ευτιχισμενο,δε καταλαβαινω...οταν ενα ζωο ειναι εξω απο το φυσικο του περιβαλον δε μπορει να ειναι ευτιχισμενο...

Τα ζωα κυριοι θελουν την ελευθερια τους,την ανεξαρτησια τους,κι οχι την υποταγη...

Και ποιο ειναι το φυσικο περιβαλον ενος ζωου?ενα ανθρωπινο σπιτη,?η εξω στο δρομο στη φυση?

Αυτο ειναι ενα ερωτημα...σιγουρα δεν ειναι παντως κλεισμενο μεσα σε 4 τοιχους...

Λενε στις "φιλοζωικες" οτι ενας γατος θελει συνεχεια να εχει σεξουαλικη επαφη με θυλικες γατες,κι αυτο θετη σε κυνδινο το ζωο να κολησει ασθενειες,ενταξει δεκτο,αλλα και με εμας τους ανθρωπους ετσι δε γινεται,οταν κανουμε σεξ χωρις προφυλακτικο δεν κυνδινευουμε να κολησουμε νοσηματα? τι θα κανουμε δηλαδη θα στειρωνουμε και τους αδεσποτους ανθρωπους,επειδη αφηνουν ενα σωρο εγκυες γυναικες και ενα σωρο ξωγαμα μωρα?,κι επειδη δε φορανε προφυλακτικο???οι γατες λεει δε μπορουνε να φορεσουνε προφυλακτικο,οποτε τις στειρωνουμε για να τις προστατευσουμε,μα τι λετε τωρα νομιζετε οτι τα ζωα τους αρεσει να τα στειρωνουμε γαι να μην κανουν σεξ?

Λενε στις φιλοζωικες πως οταν στειρωνουμε ενα γατο,αυτος μετα νοιωθει καλυτερα,ποιο ελευθερος και ξαναλαφρος,σαν να του εφυγε ενα βαρος,μα τι λετε τωρα,αμα ερθω εγω και σε στειρωσω δια της βιας,θα νοιωσεις καλυτερα? μην τρελαθουμε κυριοι,μην μας λετε αλλες τετοιες χαζομαρες,δεν υσχειουν αυτα με τιποτα ,η αλιθινη ευτιχια για ενα ζωο ειναι οταν αυτο ειναι ελευθερο,κι οταν μπορει να ενδωσει με τη σεξουαλικη του ενεργεια...

Λενε στις φιλοζωικες οτι οταν ο γατος ερθει σε ηλικια οπου ξεκινα ο οιστρος,αρχιζει και μαρκαρη το σπιτη,αυτο ομως γινεται οταν το ζωο ζει μονο μεσα στο σπιτη,κι οταν δεν εχει καποια γατα θυλικη να εκτονωσει την σεξουαλικη του ενεργεια,αν ομως το ζωο ζει μεσα και εξω απο το σπιτη,τοτε δε μαρκαρει στο σπιτη μεσα αλλα ξοδευει τα σεξουαλικα του υγρα εξω στο δρομο στις θυλικες γατες...αλαλ ακομα κι αν μαρκαρει,ειναι σωστο να στειρωσουμε για αυτο?

Λενε πως οταν ενας γατος ειναι σε οιστρο και ειναι μεσα σε σπιτη συνεχεια βγαζει κραυγες και τα κανει ολα ανω κατω μεσα στο σπιτη,ενταξει ναι λογικο ειναι,αυτος ειναι ο χαρακτηρας του ζωου,κι απο τη στιγμη που αποφασιζεις να βαλεις ενα γατο στο σπιτη σου,τοτε πρεπει να τον σεβαστεις,κι οχι να τον στειρωσεις επειδη φωναζει και μαρακαρει,αν δε μπορεις να συμβιωσεις ετσι μαζι του,τοτε μην παρεις γατο στο σπιτη σου μεσα,απλο ειναι,αν πραγαματικα αγαπας το ζωο και θελεις να ειναι ευτιχισμενο αστο να τρεχει ελευθερο στο δρομο,αυτη ειναι η μοιρα του,ειναι εγωιστικο να θελεις ενα ζωακι στο σπιτη σου,για να ικανοποιεις καποιο κτητικο εγω,που θελει να εχει κι ενα ζωακι μεσα στο σπιτη,ομως στειρωμενο γιατι αλλιως γινεται μπελας,ε οχι ποια, συγνωμη αλλα αυτο δεν ειναι αγαπη που προερχεται απο το ανωτερο συναισθηματικο κεντρο κυριοι...αν εχεις σπιτη με αυλη τοτε ναι,αν εχεις φαρμα η καποιο αγροκτημα τοτε ναι,το ζωο θα ειναι ευτιχισμενο,γιατι θα εχει τα χαδια του μεσα στο σπιτη και τη τροφη,και την ελεθερια του εξω απο αυτο...

Τελος παντων σε αυτο το θεμα,δεν μπορω να υποχρεωσω κανεναν να μην στειρωση το ζωο του,ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει με το ζωο του,ειναι δικη του επιλογη,οπως ειναι και δικη μου επιλογη να εχω ενα ζωο αστειρωτο, χωρις να με υποχρεωνει κανεις με το ζορι να το στειρωσω...ειναι φασιστικο να υποχρεωνεις ενα ιδιοκτητη δεσποζομενο να στειρωση το ζωο..

Λενε στις "φιλοζωικες" οτι οι γατες γενανε δυο φορες το χρονο απο 3 εως και 6 με 7 γατακια,κι αυτο δημιουργει υπερπλυθυσμο του ειδους,"πιξαμε τις γατες" και τετοια....ε οχι κυριοι,εμενα μου αρεσει να βλεπω οσο περισοτερα γατια αδεσποτα στους δρομους γινεται,καθε φορα που βλεπω ενα ζωο στο δρομο,σκυλο,γατα,χαιρομαι ιδιαιτερα,μου φτιαχνουν τη διαθεση,ειναι ψυχουλες που καλως η κακος ζουνε μαζι μας,και ειναι αναποσπαστα μελοι της κοινωνιας μας,ας μην τα υποβαθμιζουμε αλλο στη ζωη τους με στειρωση,ας μην καταδικαζουμε το γενος σε υπεξελιξη,ας τους δωσουμε λιγο παραπανω κυρος,και ας τους συμπεριφερθουμε με σεβασμο,οπως τους αξιζει,κι οχι να τα εξαφανιζουμε,δεν μας κανουν κακο,δεν ειναι επικυνδινα,χαρα ομορφια και αγαπη δινουν στη ζωη μας.

Τα αδεσποτα γατια μαλιστα τρωνε ποντικια,κατσαριδες κλπ,μας προστατευουν απο βρωμερα ζωιφια,τι θα απογινουμε αμα εξαφανιστουν τα αδεσποτα απο την κοινωνια?????

Δεν συμφωνω με τον ελεγχο του πληθυσμου τους μεσο της στειρωσης,ειναι εντελως απανθρωπο,και επικυνδινο για τη δημοσια υγεια!!!
Ειναι χρεος να προστατευσουμε τα ζωα,το οικοσυστημα,και εμας τους ιδιους,μην σπαμε αλλους κρικους απο την αλυσιδα!!!!

Ας τους δωσουμε το δικαιωμα να ζησουν ελευθερα με αξιοπρεπεια,κι οχι καθυποταγμενα με το ετσι θελω!!!

Και για τα ποιο πνευματικα μελοι αυτης του σαιτ παραθετω κειμενο...

Στον σαμανισμο/τοτεμισμο τα ζωα ειναι ιερα,ειναι Δασκαλοι,τα ζωα μας δινουν δυναμη,μας προσφερουν προστασια,μας βοηθουνε να εξελιχτουμε,ανελιχτουμε,και να προχωρισουμε στο πνευματικο μονοπατι και στη ζωη γενικοτερα.Τα ζωα τα φυτα,και γενικα ολη η φυση ειναι ιερη,οπως και μεις οι ανθρωποι,και οφειλουμε να σεβαστουμε το οικοσυστημα το οποιο ζουμε,καθως τα παντα γυρω μας ειναι συνδεδεμενα,κατι σαν ενα πραγμα ολα,κι οταν ενα γενος ζωων ειναι υπο εξαφανισει,τοτε υπο εξαφανισει ειναι και οι ιδιοτητες αυτου του ζωου που ενυπαρχουν μεσα μας εσωτερικα,δηλαδη με λιγα λογια χανουμε καποια δυναμη απο μεσα μας .και εξω μας.. καθε φορα που σκοτωνεται ενα ζωο(και φυτο),οπως επισης κι οταν στειρωνεται ενα ζωο,αυτος που το στειρωνει καταδικαζει σε υπεξελιξη αυτο το ζωο,τοτε ο ιδιος αυτος που κανει αυτη την αποτροπαια πραξη,καταδικαζει τον ιδιο του τον εαυτο(την ψυχη) σε υπεξελιξη,κι ας ειναι κατι που δεν φενεται να εχει αμεσα αρνητικα αποτελεσματα παντα,αυτα θα ερθουν ποιο μακροπροθεσμα...

Υπαρχουν και οι νομοι του καρμα,που λειτουργουνε με αορατους μηχανισμους για να εκπληρωσουν το καθε αποτελεσμα ,σε καθε αιτια που δημιουργουμε,αν ειμασταν ομως διορατικοι, αυτοι οι αορατοι μηχανισμοι θα γινοντουσαν ορατοι...αν ειχαμε την ιδιοτητα να δουμε διορατικα μεσα απο τον κοσμο των αιτιων,θα βλεπαμε την καθε αιτια,τι μελοντικο αποτελεσμα προκαλει,στο αιτιατο πεδιο,το παρελθον το παρον και το μελλον τα βλεπουμε με μια ματια σαν να ειναι ενα...καθως απο την 4η 5η διασταση δεν υπαρχει χρονος,και η θεαση της πραγματικοτητας,μας δειχνει παραλληλους κοσμους,πως ενυπαρχουν μαζι σε μια διασταση...

Γιαυτο μην νομιζεται πως η στειρωση ενος ζωου,οτι δεν θα σας επιφερει αρνητικα αποτελεσματα,αργα η γρηγορα,αναλογα με το πνευματικο επιπεδο του καθενα,τα αποτελεματα θα ερθουνε.(π.χ. ο φιλος μου που στειρωσε το γατο του,ειναι πνευματικα προχωρημενος,γιαυτο και το καρμα του εστειλε τα αρνητικα αποτελεσματα της αιτιας της στειρωσης,αμεσα κι ετσι ο γατος αρωστησε βαρια,για να "τιμωρισει" το φιλο μου,και να του δωσει ενα μαθημα αμεσα)

Το Θεικο σχεδιο,και ποιο συγκεκριμενα το καρμα ,θελει να δωσει ενα μαθημα στην ψυχη του ζωου,οταν αυτο το παταει ενα αμαξι,η οταν αυτο φωλιαζεται απο καποιον,η οταν αυτο κολαει καποιο νοσημα,υστερα απο πολλες σεξουαλικες επαφες....ενδεχεται μεσα στο σωμα του ζωου να ειναι ενσαρκωμενη μια ψυχη που στην προηγουμενη ζωη να ητανε ενσαρκωμενη μεσα σε ανθρωπινο σωμα,κι αυτο για να δωθει ενα μαθημα στην ψυχη αυτη,ετσι ωστε η ψυχη αυτη να βοηθηθει σε τοτοι βαθμο,οπου θα μπορεσει να ανελιχτει στην πνευματικη σκαλα της εξελιξης της ψυχης,θα μπορουσε αυτη η ψυχη να ητανε στην προηγουμενη ζωη,ενας ανθρωπος που φωλιαζε ζωα ...τιποτε δεν ειναι τυχαιο,κι οταν επεμβαινουμε στη φυση με αυτον το τροπο,παιζετε να κανουμε πολυ μεγαλη ζημια,γενικοτερα στις ψυχες μας...

Στον εσωτερισμο ο γατος συμβολιζει τον εσωτερο εαυτο(δεν ειναι τυχαιο οτι μερικες φορες οταν εισχωρω σε βαθυ διαλογισμο,βλεπω μεσα μου ενα γατο να με κοιτα..),αντιπροσωπευει τον τιγρη,ενας μαυρος γατος μαλιστα θα μπορουσε να αντιπροσωπευει ενα τζαγκουαρ στη ζουγκλα της πολης....ο τιγρης ειναι ενα ζωο που δεν κοιματε ποτε,μονο μισοκοιματε,μπορει να τον δει κανεις να εχει κλειστα τα ματια του,και να νομιζεις οτι κοιματε,αλλα τα αυτια τους εχουν κεραιες,και λαμβανουν το παραμικρο,κι αν κανεις οτι πας να περασεις απο διπλα του αυτος θα σε παρει χαμπαρι αμεσως,κι ας το παιζει οτι κοιματε...ετσι ειναι και οι γατες,εκτος κι αν ζουνε σε σπιτη,οπου νοιωθουνε εμπιστοσυνη με το περιβαλον γυρω τους,και ριχνουν τον υπνο του δικαιου.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι αυτες οι ιδιοτητες που εχουν αυτα τα ζωα,μπορουμε να τις εχουμε και εμεις,δηλαδη να συνδεθουμε με το αναλογο ζωο και να λαβουμε τη δυναμη του.

Οσο υπαρχουνε τα γατια στους δρομους,και οι τιγρης και τα τζαγκουαρ στο κοσμο γενικοτερα,τοσο μεσα μας εσωτερικα ο εσωτερος εαυτος θα εχει περισοτερη δυναμη να αφυπνιζεται.Τα γατια εχουν πολυ καλη οραση,ειναι διαρκως συνδεδεμενα με το αστρικο πεδιο,βλεπουν πολλα που εμεις δε βλεπουμε,καθως εμεις βλεπουμε ποιο πολυ μονο αυτα που υπαρχουνε στο φυσικο πεδιο,κιαυτο γιατι δεν εχουμε δουλεψει με τον ευατο μας πνευματικα...

.Εχω ενα μαυρο γατο ,κι εχω παρατηρησει οτι οσο αρχιζω και συνδεομαι μαζι του,σιγα σιγα ολο και περισοτερο εισχωρω βαθυτερα μεσα στο αστρικο πεδιο,δηλαδη με λιγα λογια το ζωο με βοηθαει στο διαλογισμο μου.Εχω παρατηρησει επισης οτι,οταν ξαπλωνω,ο γατος; ερχεται και καθεται εκει οπου το ενεργειακο μου σωμα υστερει απο ενεργεια,και φορτιζει αυτο το σημειο του σωματος ενεργειακα,με την ενεργεια που του λειπει,σε τετοιο βαθμο ωστε να επελθει ισοροποια στο ενεργειακο μου συστημα,Δασκαλος ο γατος...

Σε περιπτωση ομως που ο γατος στειρωθει ,αυτο επιδρα αρνητικα και στο ενεργειακο του συστημακαι τα ζωα εχουν τα τσακρας τους,οπως εμεις οι ανθρωποι,,με αποτελεσμα η θεραπευτικη του ιδιοτητα σαν δασκαλος,να κλονιζεται,δηλαδη δεν μπορει πλεον ο γατος να σε βοηθησει να φερεις την απολυτη ισοροποια στο ενεργειακο σου συστημα,γιατι το ιδιο το γατι υστερα απο τη στειρωση,εχει χασει την αρμονια και την ισοροπια μεσα του,η στειρωση προκαλει δεισαρμονια εσωτερικα ενεργειακα(τσακρας),το ζωο χαζευει...αν δηλαδη εχουμε ενα στειρωμενο γατο μεσα στο σπιτη μας,ειμαστε συνδεδεμενοι με ενα ον που του λειπει η ισοροποια,και που εχει δεισαρμονια,και αυτο επηρεαζει και εμας τους ιδιους αρνητικα,μας καταδικαζει στο να μην μπορουμε να βρουμε την απολυτη ισοροποια μεσα μας,να μην μπορουμε να βρουμε την απολυτη αρμονια μεσα μας,η αιτια της στειρωσης,θα μας κηνηγαει με τα αποτελεσματα της για παντα...εκτος κι αν καταλαβουμε πως αυτο που καναμε ειναι λαθος,και προσπαθησουμε με καθε τροπο να επανορθωσουμε...

Ευχαριστω για το χρονο σας,συγνωμη για τα σκληρα μου λογια.

-7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αλανηρ Γατονιος

Νεοφερμένος

Ο Αλανηρ Γατονιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O Αλανηρ Γατονιος έγραψε στις 19:04, 10-08-12:

Αυτο που εχω δει εγω με τα ματια μου σε ενα ταξιδη στην Ινδια,με ανυσηχησε παρα πολυ...συνολικα εκατσα δυο μηνες,περασα απο πολλους τοπους,γυρισα πολεις, χωρια,ζουγκλες,βουνα....ειδα ενα σωρο ζωα να συμβιωνουν μαζι με τους ανθρωπους σε μια κοινωνια,σαν μια οικογενεια ολοι...,ειδα σκυλους,πιθηκους,ελεφαντες,αγγελαδες,καμηλες...μου εκανε ομως εντυπωση ενα πραγμα,το οτι δεν ειδα ουτε μια γατα στους δρομους,χωρις υπερβολες,αμα πατε Ινδια θα με θυμηθειτε!
Κι οταν ρωτησα εναν ινδο,γιατι δεν υπαρχει ουτε μια γατα? μου απαντησε¨"αφου τις εχουνε στειρωση ολες,εδω και μερικα χρονια χρονια τωρα,κι ετσι εξαφανιστηκαν απο τους δρομους..."
Με αποτελσμα απο εκει που οι γατες καποτε ητανε υπερπληθυσμος,τωρα αφανιστηκαν εντελως,και τα ποντικια και οι αρουραιοι,και οι κατσαριδες,υπερπληθυσμος,οπου σταθεις και οπου βρεθεις ποντικια και κατσαριδες η Ινδια,πολυ βρωμα,πολυ μποχα...
Και σας ρωταω εγω τωρα,εν στειρωσουμε ολα τα αδεσποτα γατια,ποιος θα μας προστατεψει απο τους αρουραιους και τα ποντικια και τις κατσαριδες???
Και μη μου πειτε οτι θα ψεκασουμε,γιατι αυτα που θα ψεκασουμε θα τα εισπνευσουμε και εμεις μαζι...ουτε να μου πειετ οτι αυτο δεν γινεται,επιδη οι γατες πολλαπλασιαζονται με απιστευτους ρυθμους,γιατι οπως εγινε στην Ινδια,που ειναι και ζουγκλα εκει,δηλαδη ποιο δυσκολ ακομη να τα στειρωσεις ολα,κι ομως με επιμονες και εντατικες προσπαθειες καμποσων χρονων εγινε..
Περιμενω μια απαντηση,γιατι με τη φορα που εχετε παρει ολοι σας με τις στειρωσεις στο τελος,υστερα απο μερικα χρονια,θα εχει εξαφανιστει το ειδος,το ειδαμε και στην Ινδια,ειναι γεγονος...κυνδινος για την δημοσια υγεια οι στειρωσεις των γατων !!!

δειτε το συνδεσμο αν δε με πιστευεται...
http://catsworking.wordpress.com/200...ly-needs-cats/

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 10-08-12 στις 22:09. Αιτία: Merge
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Popix (Σοφία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Popix
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H Popix έγραψε στις 20:56, 10-08-12:

Δεν το εία σκεφτεί ποτέ αυτό.....
Αλλά και πάλι, τα ζώα δεν είναι κάτι το χρηστικό, έχουν δικαίωμα να ζουν αξιοπρεπώς. Μου φαίνεται εγωιστικό να αφήνεις ζώα να ταλαιπωρούνται σε αυτή τη βρώμα και τη δυσωδία για να τρέφονται με τις κατσαρίδες που θες να απαλλαχτείς
Σε τελική ανάλυση το πρόβλημα των κατσαρίδων και των ποντικών είναι θέμα της εσωτερικής διαχείρησης των απορριμάτων και της υγειινής. Ιδανικά πάντα, το πρόβλημα θα σταματούσε εάν οι άνθρωποι ήταν ενημερωμένοι σχετικά με κανόνες υγειινής και το κράτος φρόντιζε για την σωστή συλλογή απορριμάτων.
Επίσης, ένας ψεκασμός αποχετεύσεων δεν θα προκαλέσει στους ανθρώπους πρόβλημα...
Γιατί να βγάλουνε τα ζώα το φίδι απ'την τρύπα;

Επειδή τώρα είδα την υπογραφή, θέλω να πω ότι για κάποιο λόγο έχεις σχηματίσει την άποψη ότι δεν πρέπει να στειρώνουμε ζώα και απορώ, δεν βλέπεις τόση δυστυχία στους δρόμους ήδη; Το πρόβλημα είνα τεράστιο. Φαντάσου εδώ στο φόρουμ του καθένα η γάτα να γεννούσε κατά μέσο όρο 4 γατιά ανά τετράμηνο. Τι θα γίνονταν; Πόσες κατσαρίδες νομίζεις ότι έχει αυτός ο τόπος; Και νομίζεις ότι αυτές οι κατσαρίδες είναι αρκετές για να τρέφονται οι γάτες;
Η στείρωση ζώων είναι πολύ σημαντική γιατί εξασφαλίζει ποιότητα ζωής στο ίδιο το ζώο και εξασφαλίζει ότι δεν θα έρθουν στο κόσμο ψυχές που θα πεθάνουν μαρτυρικά μέσα στη τσιμεντούπολη.
Γιατί ενάντια στι φύση είναι το ότι έχει καλυφθεί όλη η γη τσιμέντο και δεν υπάρχουν πια οι κατάλληλες συνθήκες για ζώα. Και μην ανησυχείς, οι γάτες δεν θα εξαφανιστούν. Είναι πολλοί που συμμερίζονται τις ίδιες απόψεις με εσένα και αφήνουν τη γάτα τους να γεννάει και μετά τα πετάνε στους δρόμους. Αυτά προσπαθούμε να συμμαζέψουμε εμείς οι κακοί που στειρώνουμε. Ρίξε μια ματιά στο "χαρίζονται" να δεις δυστυχία, εγκατάλειψη και αδιαφορία σε ένα σωρό αθώες φατσούλες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 10-08-12 στις 22:10. Αιτία: Merge
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρενακι 13 έγραψε στις 22:15, 10-08-12:

αλανηρ,η ινδια ειναι τοσο βρωμικη χωρα που και εκατομυρια γατες να ειχαν παλι θα βρωμαγε.η γατα δε παει στη βρωμια εντομεταξυ να το ξερεις αυτο,ειναι το πιο καθαρο ζωο του πλανητη.και ο πατερας μου που ειναι ναυτικος μου εχει πει οτι στην ινδια οι ανθρωποι κανουν την αναγκη τους παντου,πολλες φορες κανουν το χοντρο τους ορθια και τ αφηνουν και φευγουν,ε τι να τους κανει μια γατα δλδ?να παει να τους τα σκαψει?μην τρελαθουμε τωρα.
οσοι εχουν να καψουν τους νεκρους τους καλως αλλιως υπαρχουν πτωματα μες στα στενα που μυριζουν κι εκει κοιμουνται ανθρωποι και παιδια,μες στα πτωματα.μια φιλη που πηγε προσφατα φρηκαρε εντελως,ηταν λεει οι ζητιανες με τα νεκρα μωρα στα χερια και τα ζωντανα κοκαλιαρικα τα καημενα.μιλαμε για αθλιες συνθηκες ζωης και υγιεινης.η ζωη του ανθρωπου στην πληρη εξαθλιωση,και μου λες οτι εκαναν στειρωσεις γατων,δε το πολυπιστευω γιατι θα κοιταγαν λογικα να ταισουν το λαο τους πρωτα που πειναει και μετα θα εκαναν αυτο,μηπως τις εφαγαν τις γατες τελικα?για ψαξτο λιγο.
ευχομαι να μην φτασει η ελλαδα ποτε σε τετοιο σημειο,αλλα ακομα κι εκει αν εφτανε,θα κοιταζα να στειρωσω το κατοικιδιο η το αδεσποτο μου,γιατι αν κανει κι αλλα μωρακια δεν θα ειχα να τα ταισω.

Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

H vasopent έγραψε στις 02:38, 11-08-12:

Πραγματικά κουφάθηκα!!! Κατ αρχάς να ξέρεις ότι ο υπερπληθυσμός μπορεί να βασίζεται σε 3 κύρια πράγματα! Πρώτον, στην έλλειψη θηρευτή δεύτερον στην υπερβολική αύξηση τροφής αλλά και τρίτον στις συνθήκες. Και από ότι έχει πάρει το αφτί μου εκεί υπάρχει πολύ σαπίλα και βρώμα δηλαδή οι ιδανικές συνθήκες για τα ζωάκια που περιέγραψες καθώς και οι ιδανικές τροφές. Σήμερα στον δρόμο είδα 3 γατοοικογένειες που η καθεμία είχε 4 γατάκια ακριβώς δίπλα στον κεντρικό δρόμο. Σε μία διαδρομή 30 λεπτών είδα 7 σκοτωμένα γατάκια και 1 σκυλάκι. Όλα τα άλλα τα ακούω βερεσέ! Ας μάθει ο κάθε γονιός στο παιδάκι του ότι το σακουλάκι από τα γαριδάκια θα το πετάμε στα σκουπίδια και όχι στην άσφαλτο να δείς για πότε θα φύγουν οι κατσαρίδες. Αυτά τα ζώα αγαπούν την βρώμα. Ε ας μην τους κάνουμε την χάρη!!!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρενακι 13 έγραψε στις 03:34, 11-08-12:

εγω θα σου προτεινω κατι αλλο,υιοθετησε μια γατουλα,αγαπησε την,φροντιζε την οταν αρρωσταινει η οταν ποναει και αφου δε θες μη τη στειρωσεις,με την προυποθεση ομως,οτι οσα ζωακια κανει στην ζωη της θα τα περιθαλπτεις,θα τα φροντιζεις και θα τ αγαπας κι αυτα.
αν το κανεις στην πραξη αυτο,θα σου πω μπραβο!!!
αν οχι ομως,ειναι σα να μας λες οτι κακως υιοθετουμε ζωα,τα προστατευουμε και κατ επεκταση τα στειρωνουμε,οποτε παμε αλλου την κουβεντα.
εμενα μ αρεσει να βοηθαω τα αδεσποτα,γιατι δεν αντεχω διπλα μου ενα πλασμα να πειναει,ητε ειναι γατος,ητε ειναι ανθρωπος,οσο μπορω βοηθαω,δεν εχω τη δυνατοτητα να φροντισω οσα γατια θα κανει ο καθε και η καθε γατουλα που εχω,γιαυτο τα στειρωνω και γιατι τα βλεπω μετα οτι ζουν πιο ηρεμα απο πριν.ισως να ειμαι εγωιστρια οπως λες,ισως να το πληρωθω απ το θεο η το καρμα μου.
παντως θα θελα αν γεννηθω γατα στην επομενη ζωη να με βρει μια σαν κι εμενα και να μου κανει τα ιδια.
παρα να γεννηθω γατα και να αδιαφορουν ολοι οσοι με βλεπουν να πειναω,να γενναω,να ποναω και να πεθαινω.

Παράθεση

le chat noir

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,346 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 12:55, 11-08-12:

Το ηθικό δίλημμα περί στείρωσης είναι απλό. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν πρόβλημα με το να πονάνε, να αρρωσταίνουν, να κακοποιούνται και να πεινάνε ζωάκια στους δρόμους.Και άνθρωποι που έχουν. Οι μεν επικαλούνται την επονομαζόμενη "φυσική επιλογή" οι δε την "ανθρωπιστική-συμπονετική".Δεν θα απολογηθώ ποτέ και σε κανέναν επειδή υποφέρω και εγώ όταν βλέπω κάποια πλάσματα να είναι φυλακισμένα στην πόλη και να μην μπορούν να βρουν ούτε νέρο ούτε φαγητό.Δεν θα απολογηθώ επειδή θεωρώ ότι τα ζώα αυτά (τα οποία είναι εξημερωμένα και πρόσκεινται προς τους ανθρώπους-δεν μπορεί να συμβεί το ίδιο με την τίγρη της Βεγγάλης, όσο και να το θέλουμε)έχουν το ίδιο δικαίωμα με τους ανθρώπους. Στην ζωή, στην ευημερία, στην υγεία και ναι..αφού και αυτό είναι απαραίτητο για όλα τα άλλα και στην αντισύλληψη. Μιλάς για εγωισμό...αναρωτιέμαι....όλα αυτά που γράφεις δεν αποτελούν έκφανση του? Αν όλοι σκέφτονταν όπως εσύ και θεωρούσαν ότι η φύση έχει κάνει μόνη τις επιλογές της και ξέρει καλύτερα..δεν θα έπρεπε να ισχύει το ίδιο και μετους ανθρώπους? Γιατί λοιπόν να έχουν αγωνιστεί κάποιοι ώστε να μην ζούμε ακόμη στις σπηλιές?Να έχουμε νοσοκομεία και να μην πεθαίνουμε έξω στο δρόμο?
Όποιος θα αποφασίσει να ζήσει εκτός πολιτισμού, χωρίς να επωφελείται από τα διάφορα επιτεύγματα, ας έρθει να μου πει ότι θέλει και τα ζώα αστείρωτα.Μαζί του! Όποιος όμως θέλει για τον εαυτό του όλα όσα έχουν ανακαλυφθεί ανά τους αιώνες αλλά θέλει τα ζώα να ζουν βάσει την πρωτόγονης "φυσικής επιλογής"..ίσως θα πρέπει να επανεξετάσει το μέτρο του δικού του εγωισμού!!!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

le chat noir

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,346 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 13:16, 11-08-12:

Παρεμπιπτόντως..με τα πενιχρά αγγλικά που γνωρίζω δεν βλέπω κάπου στο άρθρο να λέει ότι η Ινδία έχει αυτό το πρόβλημα εξαιτίας των μαζικών στειρώσεων γατών. Ούτε καν λέει ότι δεν υπάρχουν γάτες. Απλά προτείνεται σαν λύση να μεταφερθούν γάτες από την Αμερική!
Μην τα ερμηνεύουμε όπως θέλουμε, ε?

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,407 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 15:57, 11-08-12:

γράφεις πως θα ζουν με αξιοπρέπεια αν δεν τα στειρώσουμε. δηλαδή θα ζουν με αξιοπρέπεια όταν θα τρώνε από τα σκουπίδια αφού δεν θα μπορεί κανείς να τα ταΐσει επειδή θα είναι πάρα πολλά;
γράφεις πως σου αρέσει να βλέπεις αδέσποτα. θα χαρείς όταν δεις ένα αδέσποτο πατημένο από αμάξι;
εντάξει να γεννήσει η γάτα σου 1-2 φορές, αλλά όχι συνέχεια. τα γατιά αυτά στο τέλος θα καταλήξουν στο δρόμο. αν έχεις τα χρήματα πάντως καλό θα είναι να τη στειρώσεις.
ο γάτος που αρρώστησε από τη στείρωση, ήταν ένα λάθος του κτηνιάτρου, δεν σημαίνει πως αυτό συμβαίνει συνέχεια σε όλες τις γάτες.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20,320 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 17:25, 11-08-12:

Αγαπητέ Αλανηρ Γατονιε, βλέπω αρκετή επιθετικότητα στο λόγο σας και μάλιστα αναίτια κι εντελώς περιττή.
Εν πάσει περιπτώσει, είναι δικαίωμα σας να είστε ενάντιος στην ιδέα της στείρωσης των ζώων κι είναι δικαίωμα όσων την υποστηρίζουν, να την υποστηρίζουν.
Το ζητούμενο εδώ δεν είναι ούτε να δούμε ποιος αγαπάει περισσότερο τα ζώα ούτε ποιος είναι περισσότερο φιλόζωος από τον άλλον...

Όσον αφορά το φυσικό περιβάλλον της γάτας, σαφώς κι αυτό δεν είναι το περιβάλλον ενός σπιτιού ή ενός διαμερίσματος.
Το φυσικό περιβάλλον, όμως, της γάτας δεν είναι να ζει μέσα σε αυτοκινητόδρομους, να χτυπιέται από αυτοκίνητα ή να πεθαίνει από τις φόλες.
Τα παραπάνω δεν συγκαταλέγονται επ' ουδενί λόγο στους φυσικούς εχθρούς της γάτας.

Τα αδεσποτα γατια μαλιστα τρωνε ποντικια,κατσαριδες κλπ,μας προστατευουν απο βρωμερα ζωιφια,τι θα απογινουμε αμα εξαφανιστουν τα αδεσποτα απο την κοινωνια?????
Σας ανησυχεί περισσότερο το θέμα με τα αδέσποτα γατιά καθεαυτά ή σας ενδιαφέρει απλώς ότι θα πρέπει εμείς να αντιμετωπίσουμε τα ποντίκια και τις κατσαρίδες;
Εάν σας ενδιαφέρει το δεύτερο, θεωρώ ότι οι μυοκτονίες/απεντομώσεις είναι καλύτερη λύση από το να αφήνει κάποιος νηστικά τα αδέσποτα, μόνο και μόνο για να "καθαρίζουν" τον κήπο του και την αυλή του...

Δεν συμφωνω με τον ελεγχο του πληθυσμου τους μεσο της στειρωσης,ειναι εντελως απανθρωπο,και επικυνδινο για τη δημοσια υγεια!!!
Κατ' αναλογία, υποθέτω ότι διαφωνείτε και με τις μεθόδους ελέγχου (αντισύλληψη κ.λπ.) του ανθρώπινου πληθυσμού, σωστά;

Κανονικα τα αδεσποτα δεν θα επρεπε καν να τα ταιζουμε,ας αφησουμε την διατροφικη αλυσιδα της φυσης να κανει ελευθερα τη δουλεια της,ας μην φορτωνουμε με ακομα βαρυτερο καρμα τις ψυχες μας.
Ενώ αν αφήσουμε τα αδέσποτα στους δρόμους να πεινούν, να σκοτώνονται από τα αυτοκίνητα και τις φόλες και να μην έχουν να φάνε, δεν φορτώνω το κάρμα μου, ε;
Μάλιστα...
Ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω!

Παράθεση

Αλανηρ Γατονιος

Νεοφερμένος

O Αλανηρ Γατονιος έγραψε στις 17:50, 11-08-12:

Στην ινδια ειδα με τα ματια μου ,ουτε μια γατα στους δρομους....,ρωτησα να μαθω και ακουσα με τα αυτια μου,τις στειρωσανε ολες εδω και χρονια μου ειπανε..κ.α....κι αν προσπαθειτε να με πεισεται πως ειδα και ακουσα αλλα,η ταχα δεν με πιστευεται,η δεν εκαν καλη ερευνα ..τοτε αυτο παει αλλου....οπως και να χει να ξερεται πως εκτος απο τη βρωμα τους φτωχους και την πεινα,υπαρχει και ενας κοσμος καθαρος και χλιδατος,με πλουσιους που απολαμβανουν ανεσεις,που εχουν ολοι τους γατες
http://pictures-of-cats.org/persian-...le-mumbai.html
(εμποριο γατων ρατσας στην ινδια,δε βλεπεις ουτε μια στους δρομους,αλλα τα σπιτια της αφροκρεμας,ειναι φουλ απο στειρωμενες περσικες )
περσικες,που τις αγορασαν ακριβα,και που δε τους κεγεται καρφακι,οχι για το αν θα στειρωσουν η οχι τα αδεσπιτα ζωα,αλλα ουτε για τους ανθρωπους που πεθαινουν γυρω τους,ετσι παει να γινει και στην ελλαδα γενικοτερα σιγα σιγα ,ειδη γινεται αν δεν το εχεται παρει χαμπαρι ακομα...ο συνδεσμος μπορει να μην λεει οτι οι γατες στειρωθηκαν,εννοειτε πως δεν θελουν να βγαλουν τα απλυτα τους στη φορα οι ινδοι..ομως λεει οτι οι αρρουραιοι υπερπλυθισμος,που ειναι η συνεπεια της στειρωσης των γατων,και οπου εξαφανιστηκε το ειδος απο τους δρομους,κι ετσι τα ποντικια χορευουν οταν λειπει ο γατος...στην ινδια μαλιστα τα ποντικια τα σεβονται ποιο πολυ απο τις γατες,επειδη ο θεος Γκανες,ειχε και ταιζε ενα ποντικι,ενω οι γατες θεωρουνται δεμονικα ζωα,δισειδεμονιες του τυπου αμα περασει μαυρη γατα το δρομο σου μεγαλη ατυχια(εγω μαυρο γατο εχω και ειναι ο καλυτερος του κοσμου),σε πληροσφορω πως ειδα να τρωνε αρουραιους σαν ιερη τροφη που προσφερεται απο το θεο,κι οχι γατες....!!!

το θεμα μου παντως ειναι,ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΣΤΕΙΡΩΣΗ ΤΩΝ ΖΩΩΝ,
Ειναι φασιστικο δεν μπορεις να με υποχρεωσεις να στειρωσω τα ζωα που φροντιζω,ουτε εγω μπορω να σε υποχρεωσω να μην το στειρωσης!

Ζω σε ενα παλιο σπιτη μονος με 1 στρεμα κηπο,κι ταιζω 2 ιοθετημενα,και 2 αδεσποτα,και θα παρω κι αλλα θελω πολλα γατια να χω γυρω μου,μου δινουν χαρα...και δεχομαι πιεσεις οπως και ολοι οσοι εχουν αστειρωτα τους πιεζουνε οι αλλοι που τα στειρωνουν να τα στειρωσουνε,ε οχι!ελεος ποια με αυτη την επιμονη σας,θελετε να στειρωσετε αυτα που φροντιζεται καντε το,δικαιωμας σας,αυτη ειναι η κατανοηση σας,ε αυτη ειναι και η δικη μου...

Τα γατια δε θελουν και πολυ φαγητο να τους ταισεις,ισα ισα λιγακι ξηρα τροφη,βρισκουν αυτα να τρωνε πουλια,σαυρες,φιδια,και κατσαριδες,ποντικια,κι αυτο δεν τους υποβαθμιζει,απλα τους βαζει εκει που ειναι η φυσικη τους θεση,τα ποντκια μαλιστα γενανε σαν τις γατες ,αυτα τα ζωα πανε μαζι,ειναι κρικοι στην αλυσιδα της οικολογιας...γιατι ποιο ειναι το προβλημα?εχετε δει με τι βουλιμια και ορεξη βλεπω τα γατια στο κηπο να να πιανουν και να τρωνε οτι κινητε,δεν τους αρεσει λετε? αυτη ειναι η χαρα τους,το κυνηγι της επιβιωσης,με αυτο ασχολουνται ολη μερα,και η ανευρεση ερωτικου συντροφου,ετσι ζουν ευτιχισμενα,τα γατια ειναι δεν ειναι ανθρωποι βεβαια,δεν τρωνε τα ιδια με εμας,πανε με ενστικτο,αυτο ομως δε σημαινει οτι δεν απολαμβανουν κιολας..η φυση προοριζει τις γατες για να τρωνε αλλα ζωα,οχι ζωωτρωφες...
Ξερω οτι τα γατια ειναι καθαρα,μαζι μενουμε στο ιδιο σπιτη,μεχρι και στο ιδιο κρεβατι κοιμομαστε...
τα σπιτια απο τσιμεντο απο τη γη ειναι φτιαγεμνο,ειναι μια απαραιτητη παρεμβαση για εχουμε στεγη σαν ανθρωποι,οι γατες δεν ειναι προορισμενες για σπιτια σαν τα δικα μας,δεν μπορουνε να χτισουνε ενα σπιτη οπως εμεις,βρισκουν φωλιες,...τις οποιες εσεις που στιερωνεται τα αδεσποτα πατε να τις ξετρυπωσεται ολες,αυτο το λετε σεβασμος?αφηστε τα ζωα να ζησουν ελυθερα και ανεξαρτητα οπως η φυση τους οριζει,και οι παρεμβασεις μας σε αυτην, ας μην ξεφευγουν απο τα πλαισια των ακρων,και τις υπερβολης..

Σιγουρα θα νοιωθει ευτιχισμενη μια γατα μεσα σε ενα σπιτη το χειμωνα στο κρυο,αλλα θελει και την ελυθερια της ταυτοχρονα,να βγαινει εξω να αλωνιζει οταν εχει καλυτερο καιρο...δεν εχουν ολες οι αδεσποτες την ιδια τυχη,υπαρχουν πολλα αδεσποτα τυχερα που ειναι ευτιχισμενα,αλλα ομως ναι υπαρχουν κι αλλα ατυχα που τα πατανε αυτοκινητα,αλλα τα φωλιαζουν,αλλα τα βασανιζουν,δεν ειναι ομως λυση να στειρωσεις ολες τις γατες για να μην τις πατανε τα αυτοκινητα,η για να μην τα πετανε καποιοι στα σκουπιδια,παντα θα υπαρχουν και "φιλοζωοι" τετοιου τυπου,σαν μια που εχω ακουσει που εχει λατρεια με τα σκυλια,αλλα τα γατια τα εχει φωλιασει ολα...
Αντι να στειρωσεις ολα τα ζωα ,για να μην κανουν τα ανθρωπομορφα ζωα εγκληματα πανω σε αυτα,πιασε τους την ωρα που εκληματουν και τιμωρισε τους παραδειγματικα,αυτη ειναι η σωστη σειρα οχι αναποδα...
Βαλε ομαδες απο φιλοζωους ανθρωπους με πολιτικα να περιπολουν στα παρκα και περιοχες που συχναζουν πολλες γατες,να ελεγχουν το κοσμο να μην της φωλιαζει,που ειδη γινεται αυτο καπου ..και μην μου βαζεις ομαδες απο μπογιες,να βγαινουν παγανια να πιασουν οσα ποιο πολλα γατια μπορουνε να τα στειρωσουνε,εδω ο κοσμος πειναει,και ξοδευουμε χρημα για να στειρωσουμε τις γατες...
Υπαρχουνε καλυτερες λυσεις ,εδω ειμασται το συζηταμε!

Εχω ακουσει κοσμο που ειναι φανατικος υπερ της υποχρεωτικης στειρωσης και των δεσποζωμενων,και αυτο ειναι το σημειο στο οποιο ειμαι καθετος,εναντιος,ανενδοτος!!!

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αλανηρ Γατονιος

Νεοφερμένος

O Αλανηρ Γατονιος έγραψε στις 19:28, 11-08-12:

Ρενακι φροντιζω 2 ιοθετιμενα και στο μελλον ακομα περισοτερα...,και ταιζω και με λιγη ξηρα τροφη καθε μερα δυο αδεσποτα που ερχονται στο κηπο μου,παρολο που φιλε Γιωργο νοιωθω πως κανω παρεμβαση στη φυση που τα ταιζω,αλλα το κανω κι ας μου πεσει λιγακι παραπανω βαρος στο καρμα ,το αντισταθμιζω με αλλες πραξεις...αν μαλιστα σου φενεται επιθετικος ο τονος μου,ειναι γιατι αμυνομαι να διεκδικησω το δικαιωμα,να φροντιζω γατες αστειρωτες,και γιατι με αυτο το τροπο νοιωθω πως τις προστατευω απο το να μην εξαφανιστουν ,απο καποιους αλλους εντελως απο προσωπου γης....μου μιλατε για πολιτισμο,σε αυτο το χαος που ζουμε,απου απο οποια πλευρα και να δεις το κοσμο μας,ειναι σαπιος...σας μιλαω για οικολογια ουτε λογος...ναι ειμαι απαρχαιομενος,παλιομοδιτης,το παραδεχομαι!
Δεν χρησιμοποιω μεταλαγμενα,χημικα,ειμαι κατα της αντισυληψης,χωρις ομως να υποχρεωνω κανεναν ,η να επεμβαινω στη ζωη τη για να τον πεισω να μην κανει αντισυληψη η στειρωση!!
Υποχρεωτικα ζω σε αυτο τον "πολιτισμο" αλλα δεν ειμαι απο αυτον,μαλιστα ο ιδιος ο Ιησους ειχε πει,"να ζουμε σε αυτο τον κοσμο,αλλα να μην ειμαστε απο αυτον"οπως επισης ειχε πει"μην κανεις στους αλλους αυτο που δεν θα ηθελες να σου κανουν οι αλλοι" δηλαδη δεν θα ηθελα σε καμια περιπτωση να ερθουν να με πιασουν με το ζορι,να με αιχμαλωτησουν,και χωρις να με ρωτησουν να με στειρωσουν...ακομα κι αν ειμαουν γατος αλητης,που παλευε για την επιβιωση και ετρωγε απο τα σκουπιδια...
δεν υποχρεωνω κανεναν να μην κανει στΕιρωσει,να μην κανει αντισηληψη(γιατι αντισυληψη?),απλα εκφερω τη γνωμη μου δημοσια χωρις να πιεζω τον κοσμο να μην στειρωνει,οπως κανουν καποιοι αλλοι και μας εχουν πριξει με τις στειρωσεις!!μιας και εχουμε δημοκρατια,ευτηχως δηλαδη που κραταμε κι αυτο ακομα εως εμα βαθμο..ελπιζωντας πως θα ξυπνησουν καποιοι,και θα σταματησει αυτο το εγκλημα...
Εχω δει πατημενα στους δρομους,λυπαμε πολυ ,με πιανει η καρδια μου οταν γινεται,και μαλιστα αμα τυχει και δω μπροστα στο σπιτη μου σκοτωμενο ζωο,θα το μαζεψω και θα το θαψω,δεν εχω κανενα προβλημα,δεν προστατευω ομως το ζωο με το να αφανισω το ειδος στειρωνοντας το υποχρεωτικα...κι ουτε θελω τις γατες μονο και μονο για να τρωνε τα ζωιφια,τις λατρεβω σαν θεοτητες,ειδικα τις μαυρες,οπως στη Αρχαια Αιγυπτο http://inanna.virtualave.net/bastet.html
οπου λατρεβονταν ως θεοτητες

Τα χημικα να ξερεται πως εκτος απο τα βλαβερα μικροβια,σκοτωνουν και τα ωφελιμα,τα οποια ωφελιμα ενισχυουν τις φυσικες αμυνες του οργανισμου μας,οποτε οι ψεκασμοι ειναι δημοσιος κυνδινος,για να αρωστενουμε ποιο ευκολα...

Το καρμα για σκοτωμενα ζωα το φορτωνεται αυτος που τα σκοτωνει,αυτος που τα πατει με το αυτοκινητο του,αυτος που τα φωλιαζει..εσυ κι εγω δεν εχουμε δικαιωμα απο τη φυση,το συμπαν,το θεο,να τα στειρωσουμε για να τα προστατεψουμε απο καποιους που τα φωλιαζουν...και να γλυτωσουμε απο το καρμα των νεκρων ζωων...δεν υσχειη αυτο..

Δεν ειμαι φανατικος κατα της στειρωσης,αν το ρενακι δεν εχει λεφατ να θρεψει πολλα γατια,τοτε οκ ας στειρωσει τη γατα της υστερα απο καποια,η καποιες γενες,δεν τη κατηγορω,κατηγορω αυτους που τα στειρωνουν με τις αραδες...εγω ομως δεν ειμαι διατεθιμενος να το κανω,θα φροντιζω τα ζωα μου αστειρωτα,οσα να ειναι,κι οσοσ χρονων να ειναι,τα τυχερα τυχερα και τα ατυχα ατυχα,ακομα κι εμενα στο κατω κατω,αν ειμαι ατυχος αυριο μπορει να με πατησει αμαξι,θα με στειρωνα μπας και τι γλυτωνα..??

Ειμαι γνωστικος ,σαμανιστης ,τοτεμιστης ,οικολογος,εσωτεριστης.κ.α..εχουμε διαφορετικη αντιληψη στη θεαση της αντικειμενικης πραγματικοτητας,για εμενα η φυση ειναι ιερη,η σεξουαλικη ενεργεια ειναι ιερη,για εμενα ειναι εγκλημα η στειρωση,για εσενα ευλογια,για εμενα αυτο που κανω τωρα εγκειται στα πλαισια του παραγοντα της θυσιας προς τον κοσμο...δεν σε κατηγορω ομως κατανοω πως εχεις αγνοια,τα εγω που μας περιβαλουν και κλεβουν την ενεργεια της συνηδεισης,μας ωθουνε σε λαθος πραξεις που κλωνιζουν την ισοροποια του οικοσυστηματος μακι καταστρεφουν τη φυση μας,την αυτοδυναμια μας!!!

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Popix (Σοφία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Popix
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H Popix έγραψε στις 20:13, 11-08-12:

Λοιπόν, τα άκρα δεν είναι λύση. Δεν πρέπει να είμαστε παρανοϊκοί να θέλουμε να αφανήσουμε τις γάτες, αλλά ούτε συλλέκτες ζώων. Άμα έρθει μια γάτα στην αυλή και γεννήσει 6 γατιά και τα περισσότερα είναι πάντα θηλυκά δεν μπορείς να μην κάνεις ομαδική στέιρωση. Γιατί δεν θέλουνε μόνο φαγητό, θέλουνε και φάρμακα και αυτά δεν τα βρίσκουνε στις σαύρες. Όταν λέμε ότι θα αναλάβουμε ένα ζώο οφέιλουμε να του δώσουμε τα πάντα και το καλύτερο δυνατό. Όχι να ψοφάνε από αποστήματα λόγω ζευγαρώματος, από πυομήτρες, θηλυκές να γεννάνε και να σκοτώνουν η μια τα μωρά της άλλης, απλά επειδή δεν έχουμε πολύ χώρο και δεν έχουμε πολύ χρήμα.
Εάν εσύ μπορείς να καλύψεις τα σωστά τα έξοδα ενός τεράστιου πληθυσμού γατιών που θα δημιουργηθεί, έχει καλώς. Αλλά σωστή φροντίδα, όχι να είναι γεμάτα σκουλήκια, ψύλλους, μολύνσεις στα μάτια και ότι άλλο έχουν τα αδέσποτα ζώα. Μην πιστεύεις όμως ότι είναι παντού εφικτό αυτό. Προσωπικά, φοβάμαι φιλόζωους σαν εσένα, που θέλουνε τις γάτες για τα ποντίκια, τους σκύλους για τους κλέφτες, που το τσιμέντο είναι καλό για να έχουμε εμείς φωλιά, γιατί όλο αυτό δεν είναι καθαρή φιλοζωία, έχει μεγάλη δόση σπισισμού. Το ζώο έχει δικαίωμα να ζει σαν εσένα, που φαντάζομαι χρησιμοποιείς προφυλακτικό και δεν τεκνοποιείς ακατάπαυστα γιατί, μάντεψε, είναι ΕΞΟΥΘΕΝΩΤΙΚΟ, που σου αρέσει να απολαμβάνεις το φαϊ σου και την τουαλέτα σου και έχτισες τον κόσμο στα μέτρα σου από τσιμέντο για να το κάνεις πραγματικότητα, χωρίς να λογαριάζεις τίποτα. Είμαστε κι εμείς ζώα που απλά είχαμε το μυαλό να δημιουργήσουμε τις ανέσεις μας. Εάν ήμασταν πραγματικά ευτυχισμένοι στην πείνα, την βρώμα και την αγωνία, θα μέναμε στα βουνά σε κουφάλες δέντρων ακόμα. Αλλά όχι, φτιάξαμε εργαλεία.
Επίσης, ΜΗΝ ΜΙΛΑΣ ΕΤΣΙ ΑΨΗΦΙΣΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΚΟΠΟΙΟΥΝ ΖΩΑ εδώ, που είμαστε τόσοι άνθρωποι που έχουμε δει ζώα μας δηλητηριασμένα ή χτυπημένα και βρίζουμε θεούς και δαίμονες αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα γιατί δεν ξέρουμε ποιοί είναι. Σε έναν ιδανικό κόσμο πολλά θα ήτανε αλλιώς, τα παιδιά μας δεν θα παίζανε σε μπαλκονάκια στην κυψέλη, αλλά δυστυχώς, έτσι γίνεται.

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,207 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 20:25, 11-08-12:

'Οταν θα πάψουν να υπάρχουν αυτοκινητόδρομοι, όταν θα πάψουν να υπάρχουν αμάξια που σκοτώνουν τις γάτες και τους σκύλους , όταν θα πάψουν να υπάρχουν ποντικοφάρμακα που σκοτώνουν ποντίκια και κατεπεκτασιν δηλητηριαζονται και οι γατες μαζί τους, οταν πάψουν να υπάρχουν πολιτισμένοι άνθρωποι που ρίχνουν φόλες και τριμμένα γυαλιά μεσα σε λουκάνικα εκμεταλευομενοι την πεινα του ζωου και σπέρνουν θάνατο, όταν υπάρξει φύση ξανά και δεν υπαρχουν πολυκατοικίες και τσιμέντα, ναι τότε θα σταματησω να στειρωνω γατες...
οταν δεν υπαρχει ιχνος από φυση για ποια φυση μιλάτε?
Η ερώτηση είναι ρητορική.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 21:14, 11-08-12:

μου μιλατε για πολιτισμο,σε αυτο το χαος που ζουμε,απου απο οποια πλευρα και να δεις το κοσμο μας,ειναι σαπιος...σας μιλαω για οικολογια ουτε λογος...
Αγαπητέ Αλανηρ Γατονιε, δεν σας μίλησα ποτέ και πουθενά για πολιτισμό, αναφέρθηκα σε συγκεκριμένα πράγματα.

Το καρμα για σκοτωμενα ζωα το φορτωνεται αυτος που τα σκοτωνει,αυτος που τα πατει με το αυτοκινητο του,αυτος που τα φωλιαζει..εσυ κι εγω δεν εχουμε δικαιωμα απο τη φυση,το συμπαν,το θεο,να τα στειρωσουμε για να τα προστατεψουμε απο καποιους που τα φωλιαζουν...και να γλυτωσουμε απο το καρμα των νεκρων ζωων...δεν υσχειη αυτο..
Θεωρώ ότι στη ζωή μας δεν θα πρέπει να κρινόμαστε μόνο από το τι κάνουμε αλλά κι από το τι δεν κάνουμε, από τη μη πράξη δηλαδή.
Το να αφήσω όσα αδέσποτα βρεθούν στο δρόμο μου ή ακόμη και τις γάτες που φροντίζω να σκοτώνονται από φόλες, να λιμοκτονούν και να σκοτώνονται από τα αυτοκίνητα, ενώ θα μπορούσα να κάνω κάτι ώστε να προσπαθήσω να το αποτρέψω αυτό, για εμένα είναι πολύ κοντά στο να βλάψω ο ίδιος ένα ζώο.
Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι οι οποίοι φροντίζουν μια γάτα αλλά δεν θα είναι σε θέση - ειδικά σ' αυτήν τη δύσκολη περίοδο που διανύουμε - να φροντίσουν τα γατάκια που θα γεννιόντουσαν από αυτήν, εάν παρέμενε αστείρωτη.
Μέσα σε 1 χρόνο θα είχαν υπάρξει 2 ή και 3 γέννες και μερικά από αυτά τα γατάκια θα γεννούσαν επίσης.
Αυτά τα γατάκια τι θα απογίνονταν;
Θα αφήνονταν στην τύχη τους να αντιμετωπίσουν διάφορους κινδύνους που δεν συγκαταλέγονται στους φυσικούς τους εχθρούς κι εμείς θα νιώθαμε μια χαρά, αφού δεν επεμβαίνουμε στη φύση τους αλλά δεν μας νοιάζει κιόλας τι θα απογίνουν;
Θα πετιόντουσαν σε κάποιον κάδο απορριμάτων, όπως έχει συμβεί τόσες και τόσες φορές;
Θα εξαφανίζονταν δια μαγείας;

Ειμαι γνωστικος ,σαμανιστης ,τοτεμιστης ,οικολογος,εσωτεριστης.κ.α..εχουμε διαφορετικη αντιληψη στη θεαση της αντικειμενικης πραγματικοτητας,για εμενα η φυση ειναι ιερη,η σεξουαλικη ενεργεια ειναι ιερη,για εμενα ειναι εγκλημα η στειρωση,για εσενα ευλογια,για εμενα αυτο που κανω τωρα εγκειται στα πλαισια του παραγοντα της θυσιας προς τον κοσμο...δεν σε κατηγορω ομως κατανοω πως εχεις αγνοια,τα εγω που μας περιβαλουν και κλεβουν την ενεργεια της συνηδεισης,μας ωθουνε σε λαθος πραξεις που κλωνιζουν την ισοροποια του οικοσυστηματος μακι καταστρεφουν τη φυση μας,την αυτοδυναμια μας!!!
Αγαπητέ, δεν θα μπω στη διαδικασία να πω τι είμαι και τι δεν είμαι.
Αυτό, όμως, που μπορώ να σας πω με κάθε βεβαιότητα είναι πως ένας εσωτεριστής, γνωστικός κ.λπ. έχει 2 αρχές, ανάμεσα σε άλλες:
  1. Την ταπεινότητα, αφού πάντα είναι ένας μαθητής και προσπαθεί να εξερευνήσει.
  2. Δεν γνωρίζει ποτέ τι και ποιοι είναι οι γύρω του ώστε να μιλάει για τυχόν άγνοιά τους ή ποια εγώ τους περιβάλλουν.
Εάν ξεχνάει αυτές τις αρχές, τότε θα πρέπει να αναθεωρήσει πολλά για τον εαυτό του και την πορεία του...
Επειδή, λοιπόν, μια συζήτηση περί εσωτερισμού, τοτεμισμού κ.λπ. θα βγάλει τη συζήτηση εκτός θέματος, ας παραμείνουμε στη στείρωση και στα ηθικά διλήμματα αυτής.

Παράθεση

Αλανηρ Γατονιος

Νεοφερμένος

O Αλανηρ Γατονιος έγραψε στις 21:17, 11-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Havana
'Οταν θα πάψουν να υπάρχουν αυτοκινητόδρομοι, όταν θα πάψουν να υπάρχουν αμάξια που σκοτώνουν τις γάτες και τους σκύλους , όταν θα πάψουν να υπάρχουν ποντικοφάρμακα που σκοτώνουν ποντίκια και κατεπεκτασιν δηλητηριαζονται και οι γατες μαζί τους, οταν πάψουν να υπάρχουν πολιτισμένοι άνθρωποι που ρίχνουν φόλες και τριμμένα γυαλιά μεσα σε λουκάνικα εκμεταλευομενοι την πεινα του ζωου και σπέρνουν θάνατο, όταν υπάρξει φύση ξανά και δεν υπαρχουν πολυκατοικίες και τσιμέντα, ναι τότε θα σταματησω να στειρωνω γατες...
οταν δεν υπαρχει ιχνος από φυση για ποια φυση μιλάτε?
Η ερώτηση είναι ρητορική.
Καποτε θα γινει κι αυτο,οχι στις 21 δεκεβριου του 2012 οπως πολυ καταστροφολογοι πιστευουν,αλλα λιγες δεκαδες χρονια αργοτερα,να το περιμενουμε ολοι μας,γιατι η καταστροφη της φυσης εχει της συνεπειες,δεν μπορει η ανθρωποτητα να παραβιαζει αλογιστα το κσομικους νομους που διεπουν το συμπαν,συνεχεια χωρις να την πληρωσουμε...αν λετε οτι δεν υπαρχει φυση,πως να υπαχρει οταν τι καταστρεφει ο κοσμος,ας περισωσουμε λοιπον οτι εχει πομεινει,κι ας μην το αποτελιωσουμε μια και καλη...

Εχω δει κι εγω φωλιασμενα ζωα πως σπαραζουνε,εχω βρισει κι εγω θεους και δαιμονες,ομως δε διανοουμε να στειρωσω τα γατια,κι ετσι αυτοι που τα φωλιαζουν να μην εχουν δουλεια να κανουνε,χαρη θα τους κανουμε κιολας που θα τα αφανησουμε,χωρις αυτοι οι απανθρωποι να μπουνε στη διαδικασια να τα αφανησουν ,τους βοηθαμε...
Σας πληροφορω πως συνδεομαι με καποιες οικολογικες φαρμες στο εξωτερικο,οπου τα σπιτια τα χτιζουμε με πετρες αχυρα και λασπη,φυτρωνουμε τα παντα ειδη απο βοτανα,οι φαρμες ειναι γεματο αστειρωτα γατια,κι αυτο γιατι τα σεβομαστε,και ζουνε ευτιχισμενα και ελευθερα,δεν τα καθυποτασουμε στειρωνοντας τα, τα γατια εχουν αναγκη απο φαρμακα οταν η φυση τα προσφερει ολα,τα ζωα ειναι γιατροι απο μονα τους,εχουν εμφυτη τη γνωση για το ποιο φυτο χρειαζεται να μασησουνε,γαι να γινουν καλα...ουτε εμεις οι ανθρωποι εχουμε αναγκη τα φαρμακα των χημικων εργαστρηριων,προσωπικα μονο βοτανα χρησιμοποιω οταν παθαινω κατι...νομιζετε πως ολα τα αδεσποτα ζουνε με εμβολια και φαρμακα? δεν μας εχουν τοσο πολυ αναγκη κυριοι οσο νομιζεται,ας επεμβουμε οσο μας επιτρεπεται,υπαρχει και η ομοιπαθητικη,ο σαμανισμος και η γνωση,δεν ειναι απαραιτητα τα εμβολια,στο κηπο μου εχω φυτρωσει παρα πολλα ειδη βοτανων με θεραπευτικες ιδιοτητες,παραδεισος για αυατ τα τυχερα γατια που ειναι γυρω μου...για εμενα,και τα ζωα που φιλοξενω στο κηπο μου...
Σκεφτομαι σοβαρα να σταματησω να μην επισκεφτομαι συβατικο κτηνιατρο για τα επομενα γατια μου,μπορω και μονος μου,η σαμανικη γνωση μπορει να με καλυψη,οπως καλυπτει τους αδερφους εκει στις φαρμες,θυμαμε μια αλοιφη που ειχανε φτιαξει με κατι βοτανα και αλοιφαν τα χειλη ενος ζωου που ειχαν μολυνθει απο κατι...δεν ειχαν αναγκη κανενα συμβατικο γιατρο...κει θα παω καποτε,γιατι η χωρα μας εχει γινει τελειως αφιλοξενη πλεον,και κυριαρχει η λογικη του παραλογου και η αγνωσια..
Σκεφτητε πως δεν τρωγονται μονο οι γατες μεταξυ τους,αλλα και μεεις οι ανθρωποι δε σκοτωνομαστε μεταξυ μας?τι θα κανουμε θα μας στειρωσουμε για να μην φαγονομαστε?αφου λοιπον αξιζει στ αζωα να ζουν οπως εμεις,γιατι δεν στειρωνουμε τους ανθρωπους που αμολουνε ξογαμα καθε τοσο?
Προσωπικα δεν εχω αναγκη τα προφυλακτικα και τα αντισυληπτικα,και οταν εκανα σεξ με τη συζηγο μου,δεν ξοδευαμε τα σεξουαλικα μας ζωτικα υγρα,η σεξουαλικη δυναμη ειναι ιερη...κι ετσι αποταμιαευουμε,μετουσιωνουμε,αποθυσαυριζουμε τις ενεργειες μας σε πνευμα,και αποφευγουμε και τις απροσμενες γενες και τα ξογαμα...
Ειναι πολλα που δεν ξερει,δε γνωριζει ο περισοτερος κοσμος και αγνοει,ακομα και τα αυτονοητα......ΞΥΠΝΗΣΤΕ !!!

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους