Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,571 εγγεγραμμένα μέλη και 2,752,436 μηνύματα σε 77,023 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 412 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα εγκαταλείπει τα μικρά της

vasilios

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasilios
Ο vasilios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O vasilios έγραψε στις 08:00, 18-03-11:

Καλημέρα σε όλους τους γατοφίλους μου και τους γατόφιλους φυσικά του site.
Θέλω την γνώμη σας γιατί από χτες πάμε να τρελλαθούμε.
Μια γατούλα μας γέννησε , έκανε τρία γατάκια και μέχρι το σήμειο που τα καθάρισε πήγαν όλα
καλά . Μετά η κυρία τα παράτησε και πήγε να κοιμηθεί μαζί με την φίλη μου.
Από εκείνη την στιγμή και μέχρι τώρα δίνουμε μάχη προκείμενου να μείνει μαζί με τα γατάκια
μέσα στην φωλιά που γέννησε , αλλά αδιαφορεί πλήρως .
Ξέρω για τα προβλήματα με το γάλα που μπορεί να πετρώσει και όλα τα προβλήματα για τα γατάκια ,
αλλά μήπως υπάρχει κάτι να της τραβήξει το ενδιαφέρον προσ τα παιδιά της????
Μήπως να έβαζα αυτό το cat nip (νεπέτα) μέσα στην φωλίτσα? κάνει?

Τα βλέπω σκούρα τα πράγματα γιατί αν και σήμερα σεν ενδιαφερθεί θα πρέπει να αρχίσουμε το μπιμπερό με τα μικρά
και είναι πολύ δύσκολο.

Πείτε μου την γνώμη σας σας παρακαλώ πολύ!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 38,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:10, 18-03-11:

Η γατα,ειναι μικρουλα; Ειναι η πρωτη της γεννα;Διοτι αυτο,οντως μπορει να συμβει..κυριως στην πρωτη γεννα..σε γατες νεαρης ηλικιας δηλαδη..που δεν εχει αναπτυχθει καλα το μητρικο ενστικτο. Απο εκει και περα,αν δεν θελει να τα θηλασει...καπως δυσκολο μου φαινεται να ενδιαφερθει με το ζορι.Προσπαθηστε εσεις βεβαια..διοτι ποτε δεν ξερεις,αλλα οντως αν δεν το κανει θα πρεπει να αναλαβετε εσεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasilios

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο vasilios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O vasilios έγραψε στις 08:25, 18-03-11:

Eίναι όλα αυτά που περιγράφεις και μικρούλα και πρωτάρα.
Σε ετχαριστώ!!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,492 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 08:28, 18-03-11:

Δυστυχως ετσι ειναι...Αν δεν παρει αποφαση να τα φροντισει πρεπει να το κανετε εσεις,και να μη μενουν τα μικρα μονα τους χωρις θερμοφορα κτλ για πολυ ωρα,ή αταϊστα.Καλη τυχη.

Παράθεση

vasilios

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vasilios έγραψε στις 12:39, 19-03-11:

Καλημέρα ,

ευτυχώς ευτυχώς σιγά σιγά και με εμάς κοντά της γίνετε καλή μανούλα σιγά σιγά.
΄Ισως να ήταν πολύ στρεσαρισμένη λόγω και της ύπαρξης άλλων γατών στον χώρο
(που αδιαφορούν φυσικά) αλλά παλή καλά με μασαζάκι στα βυζάκια της και με ζεστές
κομπρεσούλες αρχίζει και θυλάζει.
Και το θετικότερο ότι τα αγκαλιάζει και κοιμάτε μαζί τους.

Σας ευχαριστώ!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mpizeli

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mpizeli
H Mpizeli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Mpizeli έγραψε στις 13:07, 19-10-11:

Γεια σας, η γατα μου στην πρωτη της γενα εκανε 1 γατακι και το υπερ-αγαπουσε... Στη δευτερη γεννα εκανε 2 γατακια τα θηλασε τον πρωτο καιρο αλλα τωρα δεν τα θελει κα-θο-λου, ειναι περιπου 1 μηνων, τα ειχα μεσα στην αποθηκη στο κρεβατακι τους και νομιζα πως η γατα πηγαινε να τα θηλασει αλλα εκανα λαθος... Σημερα ο αντρας μου τα βρηκε μις-πεθαμενα και παγωμενα, τα πηρα μεσα στο σπιτι τα ταισα με ενα μπιμπερο λιγο γαλα νουνου και τα εχω πανω στο καλοριφερ... Σας παρακαλω αν καποιος εχει αντιμετωπισει κατι παρομοιο ας μου απαντηση, ειναι κριμα να ψωφισουν...(η γατα δεν τα θελει καθολου, την εβαλα και μεσα στο σπιτι και μονο που δεν τα σκοτωσε...)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 19-10-11 στις 13:15. Αιτία: Απαγορεύονται τα κεφαλαία =)
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,743 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 13:37, 19-10-11:

αρχικα μην δινεις γαλα νουνου,θα τα θερισει,θελει ειδικο γαλα για γατακια,θα βρεις ακομα και στο σουπερ-μαρκετ.το δικο μας γαλα τους δημιουργει διαρροιες και δεν το αντεχουν.θελουν ζεστασια,και τριψιμο στο ποπουδακι με ενα μωρομαντηλο γιατι αλλιως δεν θα κανουν τσισα και κακα.καλη επιτυχια,οσο για τη γατα μην περιμενεις οτι θα τα ξαναδεχτει,μηπως ειναι ωρα να την στειρωσεις?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 17:59, 19-10-11:

Γεια σου και από εμένα..
Δε θέλω να σε αποθαρρύνω, όμως η αλήθεια είναι πως θα είναι αρκετά δύσκολο το έργο σου εάν θέλεις να τα σώσεις..Και ακόμα και να κάνεις ό,τι πρέπει, ίσως να μην μπορέσεις να αντικαταστήσεις τη μαμάκα τους..Απλά να το έχεις πάντα στο μυαλό σου αυτό..Δυστυχώς είναι πολύ ευάλωτα σε αυτή την ηλικία.
Η ζέστη είναι πάρα πολύ σημαντική σε αυτό το στάδιο καθώ η υποθερμία παραμονεύει και μπορεί να σκοτώσει πολύ εύκολα.Εγώ θα σου πρότινα, να τα κατεβάσεις από το καλοριφέρ (μήπως τους πέσει πολύ η απευθείας ζέστη, δεν ξέρω). Βάλτους ένα ζεστό κουβερτάκι με ζεστές θερμοφόρες από κάτω και τοποθέτησέ τα κοντά στο καλοριφέρ.
Όπως λέει και το ρενάκι13, το νουνού μπορεί και να τα σκοτώσει στην ηλικία που είναι. Όπως είσαι, πήγαινε και αγόρασε ειδικό γάλα για μωρά γατάκια ή στη χειρότερη των περιπτώσεων(για απόψε έστω) το γαλατάκι των whiskas που υπάρχει και στα super market.
Πρέπει να τρώνε πολύ συχνά και μετά από κάθε γεύμα, πρέπει να τρίβεις με ένα μπαμπακάκι ή με ένα καθαρό μαλακό πανάκι, τη γενική ευαίσθητη περιοχή γιατί αλλιώς δεν μπορούν να κάνουν τσίσα και κακά.
Καλή τύχη

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos (Γιώργος)

Supervisor

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 20,070 μηνύματα.

O Lord Kratos Calling the Sun... έγραψε στις 18:22, 19-10-11:

Μpizeli, θα σου πρότεινα κι εγώ να μην τους δίνεις γάλα ανθρώπινης κατανάλωσης διότι γενικότερα πολλές γάτες έχουν δυσανεξία στη λακτόζη και μπορεί να τους προκαλέσει εμετό, διάρροια κλπ.
Σε αυτή την τόσο νεαρή ηλικία μάλιστα, κάτι τέτοιο μπορεί να έχει περισσότερες αρνητικές συνέπειες...
Πρέπει να πίνουν ειδικό γάλα για μικρά γατάκια, το Ormilac είναι αρκετά καλό απ' όσο γνωρίζω.
Εάν είναι περίπου 1 μηνός τότε σύντομα θα μπορούν να αρχίσουν να τρώνε σιγά - σιγά λίγη κονσέρβα για αρχή, λίγη μουσκεμένη ξηρά τροφή κλπ.

Προσωπικά δεν θα τα έβαζα επάνω στο καλοριφέρ καθώς μπορεί με κάποια κίνηση τους να αναποδογυρίσει το κρεβατάκι και να χτυπήσουν.
Άσε το κρεβατάκι τους κάτω και δίπλα στο καλοριφέρ, έχε στρωμένο στον πάτο ένα κουβερτάκι και βάλε κάτω από το κουβερτάκι κι ένα ρολόϊ καθώς αυτό θα τους δίνει την ψευδαίσθηση ότι ακούνε τον χτύπο της καρδιάς της μητέρας τους.

Μπορείς να κοιτάξεις αυτό το άρθρο, νομίζω ότι είναι αρκετά κατατοπιστικό για την ανατροφή μικρών γατιών που είτε είναι ορφανά είτε η μητέρα τους τα άφησε νωρίτερα απ' ό,τι πρέπει.
Σημαντικό επίσης είναι και να ενεργούνται οπότε μέχρι να είναι σε θέση να πηγαίνουν στην άμμο, θα πρέπει να τους τρίβεις απαλά την κοιλιά μετά από το γεύμα.
Έτσι θα αντικαταστήσεις τη μητρική φροντίδα αφού η γάτα τα γλύφει στην κοιλιά και στον πωπό προκειμένου να λειτουργεί σωστά το έντερο τους.

Προσωπικά πάντως θα στείρωνα τη μητέρα, αφενός για να προφυλάξω την ίδια και την υγεία της από συνεχόμενες γέννες κι εξουθένωση του οργανισμού της, από μεταδιδόμενες ασθένειες κατά την σεξουαλική επαφή αλλά και για να μην βρεθείς στην θέση που θα έχεις πολλά γατάκια τα οποία δεν θα μπορείς να φροντίσεις κάποια στιγμή και δεν θα ξέρεις τι να κάνεις.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά με τα μικρά!

Παράθεση

Κατερίνα. (Κατερίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα.
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H Κατερίνα. Η Άννι,το μικρό μου γατάκι-σοκολατάκι! έγραψε στις 21:00, 19-10-11:

Eγώ μεγάλωσα 2 γατάκια από ενός ημερών με μπιμπερό και τώρα είναι 5 μηνών.Καλό θα ήταν να τους πάρεις ειδικό γάλα και μόλις ζωηρέψουν λίγο και ξεπεταχτούν τα δοντάκια τους πάρε τους κονσέρβα πολτοποιημένη.Θα τα βοηθήσει παρα πολύ(η κτηνίατρος μου έδινε τη a/d για μικρά γατάκια)

Παράθεση

Mpizeli

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mpizeli
H Mpizeli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Mpizeli έγραψε στις 14:00, 26-10-11:

Διστιχός το 1 γατάκι πέθανε την επόμενη μέρα και το αλλο προχ8ές, στο καλοριφέρ τα είχα βάλει για λίγη ώρα και ήμουν δίπλα τους δεν τα αφησα μόνα τους εκεί, τους έβαζα στο κρεβατάκι τους μπουκάλια με ζεστό νερό τυλιγμένα σε πετσέτες...η μικρή που έζησε πιο πολύ ψόφισε πολύ ξαφνικά, ενώ είχε όρεξη να φάει, έκανε τσισάκια και κακά δεν ξέρω απο τή συν'εβη αυτό, πιστεύω πως ήταν άρρωστα και γι αυτο μάλλον δεν τα ήθελε η μαμά τους, εχω μεγαλώσει γάτες και γάτες αλλες έζησαν, άλλες ψόφησαν...αυτα έχει η ζωή...τη γάτα θα την στειρώσω τελικά...

ευχαριστώ πάντος όλους και όλες σας για το ενδιαφέρον!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 26-10-11 στις 14:15. Αιτία: merge
Παράθεση

ginny (Χριστιάννα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ginny
H Χριστιάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H ginny έγραψε στις 15:24, 27-04-12:

Παιδιά πραγματικά χρειάζομαι άμεση βοήθεια! Διάβασα τα περισσότερα σχετικά θέματα και είμαι ενημερωμένη για όσα χρειάζεται να κάνω αλλά έχω την υποψία ότι τα γατάκια δεν έχουν θηλάσει ούτε λεπτό και αμφιβάλω για τον αν μπορώ να τους προσφέρω κάτι. Τη γάτα την ξέρω, την ταίζουμε πολλές φορές και είναι πολύ τρυφερή αλλά γέννησε σήμερα το πρωί και έχει εγκαταλείψει παντελώς τα δύο μικρούλια!!! Να τους δώσω αυτό το υποκατάστατο γάλακτος με το γιαούρτι και αυγό? Είναι αδύνατον να πάω σε κτηνίατρο αυτή τη στιγμή για ειδικό γάλα.

Παράθεση

hachiko

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη hachiko
H hachiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H hachiko έγραψε στις 15:59, 27-04-12:

Καλησπερα,μηπος να πας σε pet shop κ να παρεις γαλα για μωρα?
Εγω αυτο ειχα κανει οταν ειχα βρει καποια μωρακια.

Παράθεση

zouzounela (Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zouzounela
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 182 μηνύματα.

H zouzounela έγραψε στις 16:23, 27-04-12:

Αυτό με το γιαούρτι και το αυγό που αναφέρεις δεν το γνωρίζω...Γάλα για γατάκια έχει και στο σουπερ μαρκετ.
Σε ποιά περιοχή είσαι?

Παράθεση

Pennylane (Σταυρούλα)

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Pennylane
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 4,049 μηνύματα.

H Pennylane έγραψε στις 16:32, 27-04-12:

Ναι υπάρχει υποκατάστατο μητρικού γάλακτος:

Υποκατάστατο μητρικού γάλακτος για γατάκια σε περίπτωση ανάγκης
85 γρ συμπυκνωμένο γάλα
85 γρ νερό
115 γρ γιαούρτι (πλήρες, όχι light)
3 μεγάλους ή 4 μικρότερους κρόκους αυγού (όχι ασπράδια)

Εγώ το είχα χρησιμοποιήσει κάποτε για μια- δυο μέρες μέχρι να πάρω κανονικό από το κτηνιατρείο.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά με τα μικρούλια!

Παράθεση

ginny (Χριστιάννα)

Νεοφερμένος

H Χριστιάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H ginny έγραψε στις 17:04, 27-04-12:

Αυτό με το γιαούρτι και το αυγό χρησιμοποίησα πριν λίγο έφαγαν λίγο και μετά μάλαξα λίγο την κοιλίτσα τους και τα έκαναν. Το θέμα είναι ότι η γάτα νιαουρίζει σαν να τα φωνάζει και όταν πάει κοντά τους τα δαγκώνει στο λαιμό και την κοιλιά όπως αν ήταν θηράματα της και δεν τα αφήνει με τίποτα. Τι σημαίνει αυτό??? Μήπως ήταν λάθος μου ανακατεύτηκα?

Παράθεση

ginny (Χριστιάννα)

Νεοφερμένος

H ginny έγραψε στις 18:11, 27-04-12:

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω... Η μαμά τους τα φωνάζει και αυτά δεν πίνουν γάλα με τίποτα...

Παράθεση

ginny (Χριστιάννα)

Νεοφερμένος

H ginny έγραψε στις 20:56, 27-04-12:

Καλά νέα! Βρήκαμε μια γάτα (ημί-αδέσποτη και αυτή) που γέννησε πριν λίγες μέρες, και κρίνοντας από το γεγονός ότι δεν αφήνει τη φωλιά της και τα γατάκια της φαίνονται ωραία και χοντρούλικα, αποφασίσαμε να της "πασάρουμε" τα δύο μικρούλια μας καθώς κανένας μέσα στην οικογένεια δεν έχει ιδέα από νεογέννητα γατάκια - συν του ότι τα μικρά δεν έτρωγαν σχεδόν καθόλου και φοβηθήκαμε ότι θα μας πεθάνουν. Ολοκληρώσαμε λοιπόν την αποστολή μας επιτυχώς (τη δελεάσαμε με φαγητό για να αφήσει για λίγο τη φωλιά της μέχρι να ανακατέψουμε λίγο τις μυρωδιές ) και η ξένη γάτα δέχτηκε τα μικρά και τα αφήνει να θηλάζουν κανονικά μαζί με τα τρία δικά της!!! Προσευχόμαστε όλοι να μην πάει κάτι στραβά και να επιβιώσουν τα μικρά μου... τα λάτρεψα από την πρώτη στιγμή και στεναχωρήθηκα που έπρεπε να φύγουν από το σπίτι μου... Λοιπόν θα σας ενημερώνω για ότι νέο προκύψει... Ευχηθείτε καλή τύχη στα μικρούλικα!

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,682 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 21:05, 27-04-12:

Προφανώς τα δέκτηκε τα γατάκια!! Εύχομαι όλα να πάνε καλά!!!

Παράθεση

Lord Kratos (Γιώργος)

Supervisor

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 20,070 μηνύματα.

O Lord Kratos Calling the Sun... έγραψε στις 21:19, 27-04-12:

Πολύ θετικό το γεγονός ότι η θετή μητέρα τα δέχθηκε καθώς είναι ωφέλιμο για τα μικρά να θηλάσουν.
Εύχομαι κάθε καλή τύχη στα μικρά!

Παράθεση

Fideloudi (Λία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Fideloudi
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.

H Fideloudi έγραψε στις 22:19, 27-04-12:

Μακάρι! Εύχομαι τα καλύτερα για τα μωρουλίνια, να μεγαλώσουν κ να έχουν μια καλή ζωή

Παράθεση

Πουλάκι (Bernadette)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Πουλάκι
H Bernadette αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (19 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H Πουλάκι χτυπώντας το κεφάλι της στο πληκτρολόγιο έγραψε στις 12:56, 28-04-12:

Άντε, να ζήσουν τα μικρούλια! Να μας ενημερώσεις!

Παράθεση

ginny (Χριστιάννα)

Νεοφερμένος

H ginny έγραψε στις 17:50, 28-04-12:

Λοιπόν, νέα από το μέτωπο: ανακαλύψαμε άλλα δύο γατάκια της ίδιας γέννας σε μια αποθήκη μέσα στην κούτα με τα χριστουγεννιάτικα στολίδια - και το περίεργο? Τα θήλαζε κανονικά η μαμά τους ενώ είχε παρατήσει τα υπόλοιπα δύο! Προς τι η διάκριση? Γιατί να αποκρύνει τα μισά από τη φωλιά και να φροντίσει τα άλλα μισά?
Τέλοσπάντων, όλα τα γατάκια ζουν και θηλάζουν - τα δύο με τη βιολογική μαμά και τα δύο με τη θετή. Η υπόθεση τελικά έχει πολύ καλύτερη εξέλιξη από ότι θα ελπίζαμε ποτέ..
Καθώς θα μεγαλώνουν τα γατάκια (και θα μοιάζουν λιγότερο με ποντικάκια) θα ανεβάζω φωτογραφίες τους για οφθαλμόλουτρο!

Παράθεση

Πέγκυ Π.

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Πέγκυ Π.
H Πέγκυ Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Αμετριτες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 69 μηνύματα.

H Πέγκυ Π. έγραψε στις 23:33, 28-04-12:

Παράθεση

ginny (Χριστιάννα)

Νεοφερμένος

H ginny έγραψε στις 13:10, 06-05-12:

Τελικά τα δύο γατάκια δεν τα κατάφεραν. Νιώθω καλά με τον εαυτό μου για την προσπάθεια να τα σώσω αλλά δεν μπορώ να δεχτώ το γεγονός ότι εφόσον τα μικρά κατάφεραν και επέζησαν εκείνες τις πρώτες ώρες μακριά από τη μαμά τους, μετά από μια εβδομάδα (που νομίζαμε ότι όλα πήγαιναν καλά) ξαφνικά έφυγαν...
Εντωμεταξύ εγώ έσπασα το πόδι μου και μου είναι αδύνατον να πηγαίνω να βλέπω τα άλλα δύο γατάκια που έμειναν με τη βιολογική μαμά, και έτσι βασίζομαι στις περιγραφές της αδερφής μου.
Ελπίζω τα αδερφάκια τους να είναι υγιή και να μεγαλώσουν ώστε να βρουν σπίτι - στο μεταξύ θα τα φροντίζουμε όσο μπορούμε. Αντίο μικρά μου.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 38,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:18, 06-05-12:

Αχ ποσο κριμα γμτ.
Και ομως,ετσι ξαφνικα φευγουν πολλες φορες.Πανω που λες οτι τα εχεις καραφερει.
Περαστικα σου καλη μου.Να εισαι καλα και ενα μεγαλο μπραβο για την προσπαθεια.
Παράθεση

AlexiaVgd (Αλεξία!)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη AlexiaVgd
H Αλεξία! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H AlexiaVgd <3 έγραψε στις 10:50, 15-06-12:

Δεν Πειράζει μέσα στην ζωή είναι και αυτά....Όμως μην χάνεις το κουράγιο σου!!! Ας ελπίσουμε ότι τα υπόλοιπα γατάκια θα έχουν καλύτερη μοίρα....
Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chryssa
H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,877 μηνύματα.

H chryssa έγραψε στις 10:55, 15-06-12:

Καμιά φορά η μαμά γάτα εγκαταλείπει τα μωρά που δεν θα τα καταφέρουν... από ένστικτο. Σκληρό, αλλά είναι μέρος της οικονομίας της φύσης.
Παράθεση

Geo14

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Geo14
Ο Geo14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Geo14 έγραψε στις 08:18, 18-04-13:

Παιδια χρειαζομαι αμεση βοηθεια..Ξυπνησα σημερα το πρωι 18-4 και πηρα χαμπαρι οτι μια απο τις γατες μου γεννησε μεσα σε μια κουτα που της ειχα ετοιμασει προσωρινα. Γεννησε 3 μικρα γατακια αλλα η κοιλια της ειναι ακομα πρησμενη και το γεγονος οτι ειναι 3 χρονων και οτι εχει ξαναγεννησει σημαινει οτι εχει ακομα κ αλλα μωρα. Τα γεννησε το βραδυ και το πρωι που ξυπνησα τα βρηκα καθαρα και ζεστα το ενα πανω στο αλλο. Αλλα τωρα εχουν περασει αρκετες ωρες και η γατα δεν πηγαινει μες στην κουτα. Το μονο που κανει ειναι να τριγυρναει και να νιαουριζει οπως κανουν οταν ψαχνουν τα μικρα τους και να πηγαινει στις αλλες μικροτερες γατες που εχω και αφου τις μυρισει προσπαθει να τις πιασει απ το σβερκο . Θελω βοηθεια αμεσα. Τα γατακια κοντευουν να πεθανουν απο εξαντληση και αυτη ειναι απλα σαστισμενη και δεν μπαινει στην κουτα.
Ευχαριστω εκ των προτερων
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βασω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 4,217 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 10:42, 18-04-13:

Νομιζω πως θα επρεπε να επικοινωνησεις το συντωμοτερο με καποιον κτηνιατρο. Αν εχουν μεινει γατακια στην κοιλια της και δεν βγαινουν, χρειαζεται βοηθεια γιατρου για να βγουν, αλλιως θα παθει τιποτα κι εκεινη και φυσικα τα μωρα που εχει γεννησει ηδη χωρις την μανουλα τους.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους