Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,957 εγγεγραμμένα μέλη και 2,808,743 μηνύματα σε 79,695 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 341 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ενδοπαράσιτα

Dimitra_Zuzu

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimitra_Zuzu
H Dimitra_Zuzu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 79 μηνύματα.

H Dimitra_Zuzu έγραψε στις 16:03, 05-12-11:

Ειναι σιγουρα εσωτερικα παρασιτα τα ιδια ειχαν και τα δικα μετα το καλοκαιρι πριν παρουν το χαπι τους! Μην ανησυχεις με το χαπι που θα σου πει ο κτηνιατρος θα της φυγουν και μετα θα πρεπει να το περνει ανα 3 μηνες προληπτικα! Να φανταστω εχει και αυξημενη ορεξη ε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Silva!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Silva!
H Silva! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Silva! έγραψε στις 16:35, 05-12-11:

Λοιπόν! Τα νέα μας σήμερα..την πήγα πρωί πρωί στην κτηνίατρο αφού μάζεψα μερικά απο τα "σουσαμακια" αυγουλάκια για να τα δει και να ειμαστε σίγουροι! Τελικά είχατε δίκιο, παράσιτο είναι και είναι τα αυγουλακια του αυτά..μου έδωσε να της δωσω δυο χαπάκια drontal plus (ευχαριστώ ιδιαίτερα και την mboulaalekoula, ήσουν πολύ κατατοπιστική). Ένα χαπάκι σήμερα λοιπόν κ ένα μετα απο 10 με 15 μερες...και ας ελπίσουμε να φύγουνε!!! και γενικά σας ευχαριστώ όλες!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,613 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 19:11, 05-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Silva!
Λοιπόν! Τα νέα μας σήμερα..την πήγα πρωί πρωί στην κτηνίατρο αφού μάζεψα μερικά απο τα "σουσαμακια" αυγουλάκια για να τα δει και να ειμαστε σίγουροι! Τελικά είχατε δίκιο, παράσιτο είναι και είναι τα αυγουλακια του αυτά..μου έδωσε να της δωσω δυο χαπάκια drontal plus (ευχαριστώ ιδιαίτερα και την mboulaalekoula, ήσουν πολύ κατατοπιστική). Ένα χαπάκι σήμερα λοιπόν κ ένα μετα απο 10 με 15 μερες...και ας ελπίσουμε να φύγουνε!!! και γενικά σας ευχαριστώ όλες!!
Τίποτα βρε!
Άντε περαστικούλια σας!

Εμείς όταν το είχαμε πάθει είχα φρίξει γιατί είχε πολλά σουσαμάκια και μου έφερνε πολύ μεγάλη αηδία όταν τα έβρισκα
Και όταν πήγαμε στην κτηνίατρ καθώς μου τα εξηγούσε είχε αηδιάσει και αυτή και μου έλεγε πόσο μισεί αυτά τα τρισάθλια σκουλικάκια!!!
Πολύ πλάκα!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,684 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 19:48, 05-12-11:

Σήμερα είδα 2 σκουληκάκια κι εγώ στο γραφείο... Μου φαίνεται αύριο θα πάρω τηλ την κτηνίατρο.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 39,655 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:51, 05-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Σήμερα είδα 2 σκουληκάκια κι εγώ στο γραφείο... Μου φαίνεται αύριο θα πάρω τηλ την κτηνίατρο.
Εχετε κανει εσωτερικη αποπαρασιτωση;;
Μην αγχωνεσαι..ετσι ειναι στην αρχη..φυσκα σκουλικακια ειναι συνηθως,με καταλληλη αγωγη περνανε παντα.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,684 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 19:54, 05-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Εχετε κανει εσωτερικη αποπαρασιτωση;;
Μην αγχωνεσαι..ετσι ειναι στην αρχη..φυσκα σκουλικακια ειναι συνηθως,με καταλληλη αγωγη περνανε παντα.
Οχι τίποτα δεν του χω κάνει ακόμα. Όπως μου το στείλανε το χω μια βδομάδα...

Φοβάμαι γιατί κοιμόταν και πάνω στο κρεβάτι...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 39,655 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:56, 05-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Οχι τίποτα δεν του χω κάνει ακόμα. Όπως μου το στείλανε το χω μια βδομάδα...

Φοβάμαι γιατί κοιμόταν και πάνω στο κρεβάτι...
οχι,.,.μην φοβασαι,αλλα οπωσδηποτε πηγαινε αυριο κτηνιατρο..θελει αποπαρασιτωση απο ενδωπαρασιτα και εξωπαρασιτα.
Και για σενα,αλλα κυριως για αυτο...τους κανει παρα πολυ κακο τα σκουλικια..μεχρι και στο θανατο μπορει να τα οδηγησει..βεβαια..να εχουν παρα πολλα και για πολυ καιρο.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 20:32, 05-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
οχι,.,.μην φοβασαι,αλλα οπωσδηποτε πηγαινε αυριο κτηνιατρο..θελει αποπαρασιτωση απο ενδωπαρασιτα και εξωπαρασιτα.
Και για σενα,αλλα κυριως για αυτο...τους κανει παρα πολυ κακο τα σκουλικια..μεχρι και στο θανατο μπορει να τα οδηγησει..βεβαια..να εχουν παρα πολλα και για πολυ καιρο.
Έκλεισα Εφούλι, έκλεισα για αύριο απόγευμα εδώ στους Αμπελοκήπους να το πάω με 45 ευρώ, 3 εμβολιάκια κι ένα χαπάκι μισό μισό.

Παράθεση

Follow*The*Rabbit (Χλόη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Follow*The*Rabbit
H Χλόη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (άπειρες!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H Follow*The*Rabbit έγραψε στις 16:21, 30-05-12:

Καλησπερα σας!
ανακαλυψα πριν λιγο καιρο οτι ο γατουλης μου εχει σκουλικια, πηγα να μαζεψω τα κακακια του απο τη λεκανη και ειδα αυτα τα ασπρα τα μικρα που ειναι σα κεφαλακι καρφιτσας και μετα απο λιγο τεντωνονται.
δυστυχως ειμαι σε πολυ ασχημη οικονομικη κατασταση και αδυνατω να τον παω σε γιατρο αυτη τη στιγμη. μου ειπανε να του δωσω drontal αλλα δεν το εκανα αμεσως γιατι ειπα μηπως τα αποβαλλει απο μονος του, οπως σε ενα σκυλακι που εχουμε το οποιο ειχε σκουλικακια αλλα δε χρειαστηκε να του δωσουμε γιατι σταματησε να εχει μετα απο 1-2 βδομαδες.
ο γατουλης ομως δεν σταματησε και δυστυχως του εχει κοπει και η πολυ ορεξη, δεν τρωει οπως ετρωγε (τα παντα δλδ) και κοιμαται πιο πολυ και κανει και διαρροιες, αλλα οχι συνεχεια.
να του δωσω drontal; και ποσο; 1 χαπακι ανα 4 κιλα λεει. να του δωσω λιγοτερο ή ολοκληρο; ο γατουλης ειναι γυρω στα 4 κιλα.

Παράθεση

Popix (Σοφία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Popix
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H Popix έγραψε στις 03:08, 31-05-12:

Χαίρετε και από εμάς, βρήκα ένα γατάκι περίπου 6 εβδομάδων και το έφερα σπίτι. Είχε από την αρχή μια μέτρια διάρροια και του πήρα banminth. Λόγω βάρους και ηλικίας, μου είπαν να του δώσω μισή δόση.
Σήμερα λοιπόν, 5 μέρες μετά και ενώ η διάρροια δεν έχει τελειώσει, είδα μια άσπρη αηδία να κρέμεται στη γούνα του κάτω από την ουρά >.<
Είναι φυσιολογικό τόσες μέρες μετά; Σύμφωνα με την οδηγία πρέπει να πάρει ξανά στις 8 Ιούνη που κλείνει 15 μέρες από την πρώτη δόση.
Έχω καθαρίσει διάρροιες, τσίμπλες, εμετούς, αποστήματα, τέτοια αηδία όσο με τα σκουλήκια, καμία!

Παράθεση

Lord Kratos (Γιώργος)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 20,321 μηνύματα.

O Lord Kratos Calling the Sun... έγραψε στις 11:20, 31-05-12:

Χλόη, γενικότερα αποφεύγω να δίνω οδηγίες όσον αφορά τη χορήγηση φαρμάκων χωρίς τη σχετική γνωμάτευση του γιατρού...
Εάν δεν έχεις καθόλου τη δυνατότητα να τον πας στον κτηνίατρο, τότε ίσως να του έδινες drontal για τα ενδοπαράσιτα.
Έχει κάνει καθόλου αποπαρασίτωση (εσωτερική - εξωτερική) ο γάτος σου;
Είναι υποχρεωτικό να κάνει ανά συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα, ειδικά εάν μένει και εκτός σπιτιού.
Θα μπορούσες να τηλεφωνήσεις και σε κάποιον κτηνίατρο, να του περιγράψεις την κατάσταση και να ρωτήσεις τι μπορείς να κάνεις...
Θα σε συμβούλευα όμως να τον πας σε κάποιον κτηνίατρο με την πρώτη ευκαιρία...

Σοφία, ο κτηνίατρος σου είπε να του δώσεις banminth;
Το μικρό έχει αποπαρασιτωθεί;
Θεωρώ ότι θα πρέπει να το δει κάποιος κτηνίατρος ώστε να σου πει σίγουρα τι συμβαίνει και πως να το αντιμετωπίσεις...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:26, 31-05-12:

Χλοη μου,απο μονα τους δεν φευγουν τα σκουλικια,και ειναι πολυ επικινδυνο να τον αφηνεις ετσι.Το φαρμακο για τα σκουλικια δεν ειναι ακριβο,και οι περισσοτεροι κτηνιατροι δεν χρεωνουν επισκεψη.Στην αναγκη ρωτα και τον γιατρο του φορουμ,ομως μην τον αφηνεις ετσι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Popix (Σοφία)

Δραστήριο Μέλος

H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H Popix έγραψε στις 20:17, 31-05-12:

Το γατάκι το έχω ψεκάσει με frontline για τα εξωπαράσιτα και του έδωσα το banminth για τα ενδοπαράσιτα. Δεν το έκανα με συνεννόηση γιατρού αυτή τη φορά, γιατί τα έχουμε ξαναπεί παλιότερα τα ίδια με άλλα γατάκια! Είναι πολύ μικρό για χάπι ακόμα.
Απλά μου έκανε εντύπωση το ότι είδα αυγό 5 μέρες μετά και ήθελα να ρωτήσω εάν έχει συμβεί σε κάποιον άλλο.
Τέλος πάντων, θα την παρακολουθήσω και αν δω ότι δεν αλλάζει κάτι, γιατρό
Ευχαριστώ!

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,300 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 20:43, 31-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Follow*The*Rabbit
Καλησπερα σας!
ανακαλυψα πριν λιγο καιρο οτι ο γατουλης μου εχει σκουλικια, πηγα να μαζεψω τα κακακια του απο τη λεκανη και ειδα αυτα τα ασπρα τα μικρα που ειναι σα κεφαλακι καρφιτσας και μετα απο λιγο τεντωνονται.
δυστυχως ειμαι σε πολυ ασχημη οικονομικη κατασταση και αδυνατω να τον παω σε γιατρο αυτη τη στιγμη. μου ειπανε να του δωσω drontal αλλα δεν το εκανα αμεσως γιατι ειπα μηπως τα αποβαλλει απο μονος του, οπως σε ενα σκυλακι που εχουμε το οποιο ειχε σκουλικακια αλλα δε χρειαστηκε να του δωσουμε γιατι σταματησε να εχει μετα απο 1-2 βδομαδες.
ο γατουλης ομως δεν σταματησε και δυστυχως του εχει κοπει και η πολυ ορεξη, δεν τρωει οπως ετρωγε (τα παντα δλδ) και κοιμαται πιο πολυ και κανει και διαρροιες, αλλα οχι συνεχεια.
να του δωσω drontal; και ποσο; 1 χαπακι ανα 4 κιλα λεει. να του δωσω λιγοτερο ή ολοκληρο; ο γατουλης ειναι γυρω στα 4 κιλα.
Τα σκουλήκια δεν αποβάλλονται μόνα τους απλως βγαίνουν αυτά τα ενληλικα που δεν έχουν χώρο στο έντερο πράγμα που σημαίνει οτι έχει πολλά παράσιτα στο έντερο , θα χρειαστεί αποπαρασίτωση τόσο το γατί όσο και το σκυλί που έχεται. Ένα χάπι ντροντάλ για 4 κιλά στην γάτα για 2 μέρες συνεχόμενες και μετά απο 1 φορά κάθε 10 μερες για 1 μηνα. Για τον σκύλο είναι ένα χάπι για 10 κιλα και ακολουθείς το ίδιο σχήμα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,300 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 20:45, 31-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Popix
Το γατάκι το έχω ψεκάσει με frontline για τα εξωπαράσιτα και του έδωσα το banminth για τα ενδοπαράσιτα. Δεν το έκανα με συνεννόηση γιατρού αυτή τη φορά, γιατί τα έχουμε ξαναπεί παλιότερα τα ίδια με άλλα γατάκια! Είναι πολύ μικρό για χάπι ακόμα.
Απλά μου έκανε εντύπωση το ότι είδα αυγό 5 μέρες μετά και ήθελα να ρωτήσω εάν έχει συμβεί σε κάποιον άλλο.
Τέλος πάντων, θα την παρακολουθήσω και αν δω ότι δεν αλλάζει κάτι, γιατρό
Ευχαριστώ!
το πιο πιθανό είναι να είναι ταινίες και το banmith δεν τις πιανει τόσο καλα, μπορείς να δοκιμάσεις το panacur pet paste που έχει πιο ευρύ φάσμα δράσης

Παράθεση

Follow*The*Rabbit (Χλόη)

Νεοφερμένος

H Χλόη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (άπειρες!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H Follow*The*Rabbit έγραψε στις 01:17, 01-06-12:

γιώργο, ο γατουλης δεν εχει βγει ποτε εκτος σπιτιου και ουτε προκειται. μενει παντα μαζι μου και για αυτο απορω κι ολας πως στο καλο τα απεκτησε! δεν εχει αποπαρασιτωθει φετος, μονο περυσι το καλοκαιρι, για καλο και για κακο, του εβαλα αμπουλα και στα σκυλια λουρακι (τα σκυλια δεν εχουν ερθει σε επαφη με το γατουλη, μενουνε με τη μαμα μου στον επανω οροφο κι εγω με το γατουλη στον κατω).
μακαρι να μπορουσα να τον παω σε κτηνιατρο αλλα ειναι ονειρο θερινης νυκτος, ειδικα αυτη την περιοδο
δεν εχω ουτε να τον ταισω καλα καλα, ευτυχως παιρνει η μαμα μου κατι απαισιες κονσερβες και τρωει. παιζει καπως να κολλησε σκουλικια απο την παλιοτροφη της κονσερβας; οχι ε; βλακεια ειπα;
ευτυχως μου απαντησε ο κυριος Λεκκας οποτε δε θα χρειαστει να παρω τηλεφωνο, προς το παρων τουλαχιστον μεχρι να δω αν θα πιασει το drontal.

Κυριε Λεκκα (και Εφη ) ειπα οτι απεβαλλε τα σκουλικια γιατι σταματησαμε να τα βλεπουμε στα αποριματτα του! οποτε φανταστηκαμε πως θα φυγανε μονα τους...
θα παω αυριο να παρω τα χαπακια και να ενημερωσω και τη μαμα μου να κανει το ιδιο!

σας ευχαριστω πολυ ολους που απαντησατε!

Παράθεση

Popix (Σοφία)

Δραστήριο Μέλος

H Popix έγραψε στις 05:07, 01-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
το πιο πιθανό είναι να είναι ταινίες και το banmith δεν τις πιανει τόσο καλα, μπορείς να δοκιμάσεις το panacur pet paste που έχει πιο ευρύ φάσμα δράσης
Eυχαριστώ πάρα πολύ για τη συμβουλή

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 10:12, 01-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Follow*The*Rabbit
γιώργο, ο γατουλης δεν εχει βγει ποτε εκτος σπιτιου και ουτε προκειται. μενει παντα μαζι μου και για αυτο απορω κι ολας πως στο καλο τα απεκτησε! δεν εχει αποπαρασιτωθει φετος, μονο περυσι το καλοκαιρι, για καλο και για κακο, του εβαλα αμπουλα και στα σκυλια λουρακι (τα σκυλια δεν εχουν ερθει σε επαφη με το γατουλη, μενουνε με τη μαμα μου στον επανω οροφο κι εγω με το γατουλη στον κατω).
μακαρι να μπορουσα να τον παω σε κτηνιατρο αλλα ειναι ονειρο θερινης νυκτος, ειδικα αυτη την περιοδο
δεν εχω ουτε να τον ταισω καλα καλα, ευτυχως παιρνει η μαμα μου κατι απαισιες κονσερβες και τρωει. παιζει καπως να κολλησε σκουλικια απο την παλιοτροφη της κονσερβας; οχι ε; βλακεια ειπα;
ευτυχως μου απαντησε ο κυριος Λεκκας οποτε δε θα χρειαστει να παρω τηλεφωνο, προς το παρων τουλαχιστον μεχρι να δω αν θα πιασει το drontal.

Κυριε Λεκκα (και Εφη ) ειπα οτι απεβαλλε τα σκουλικια γιατι σταματησαμε να τα βλεπουμε στα αποριματτα του! οποτε φανταστηκαμε πως θα φυγανε μονα τους...
θα παω αυριο να παρω τα χαπακια και να ενημερωσω και τη μαμα μου να κανει το ιδιο!

σας ευχαριστω πολυ ολους που απαντησατε!
καλημέρα , το πιο πιθανον είναι οτι τα έχει κολλησει τα σκουλήκια απο την περίοδο που ήταν στην μήτρα της μητέρας του

Παράθεση

Follow*The*Rabbit (Χλόη)

Νεοφερμένος

H Follow*The*Rabbit έγραψε στις 23:31, 01-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
καλημέρα , το πιο πιθανον είναι οτι τα έχει κολλησει τα σκουλήκια απο την περίοδο που ήταν στην μήτρα της μητέρας του
ειναι ομως 9 χρονων! απο τοτε... πως και δεν ειχανε ξαναεμφανιστει;

Παράθεση

ζουλού ζαζού

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ζουλού ζαζού
H ζουλού ζαζού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H ζουλού ζαζού http://www.youtube.com/watch?v=08e9k-c91 έγραψε στις 03:47, 22-09-12:

Γεια σας , μόλις έγινα μέλος και ελπίζω να με βοηθήσετε. Έχω να κάνω πάρα πολλές ερωτήσεις και θα ξεκινήσω από τα σκουληκάκια. Έχω ένα γατάκι σχεδόν 6 μηνών-2 κιλά περίπου και ενώ έχω κάνει από την αρχή όλες τις απαραίτητες θεραπείες για τα σκουληκάκια , πρώτη φορά την βλέπω να έχει, ο κτηνίατρος μου είπε ότι είναι ασκαρίδες.Να ενημερώσω ότι τρώει τα πάντα, κυρίως ξηρά τροφή και διάφορα ζωύφια που κυνηγάει στο κήπο.Ανησυχώ, τις έχω δώσει δυο δώσεις απο την Banminth (νομίζω όλοι την ξέρετε ) μέχρι τώρα και δεν έχει γίνει τίποτα, ακόμα συνεχίζει να βγάζει.Η συγκεκριμένη κτηνίατρος μου είπε να τις δώσω 2 δώσεις ανάλογα με τα κιλά της σε 48 ώρες και μετά μια φορά την εβδομάδα για 4 εβδομάδες. ΠΌΤΕ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ?
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βασω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 4,540 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:54, 22-09-12:

Εμεις φιλη ζουλου ζαζου, μπορουμε να σου απαντησουμε αναλογα με τις εμπειριες μας. Δεν ειμαστε ομως κτηνιατροι. Μηπως θα επρεπε να ρωτησεις τον κτηνιατρο που την παρακολουθει; Στα δικα μου τα γατακια η αποπαρασιτωση ειχε αμμεσο αποτελεσμα. Ισως να την προσεχες οταν βγαινει στον κηπο, για να μην τρωει διαφορα μαμουνια;
Παράθεση

ζουλού ζαζού

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ζουλού ζαζού
H ζουλού ζαζού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H ζουλού ζαζού http://www.youtube.com/watch?v=08e9k-c91 έγραψε στις 14:56, 22-09-12:

Ακριβώς αυτό θέλω την δική σας εμπειρία .Φίλοι από Θεσσαλονίκη έχετε να μου συστήσετε κάποιον κτηνίατρο? Έχω πάει στου Α.Π.Θ , αλλά αυτοί θέλουν 20 Ε μόνο για την επίσκεψη,δεν έχω την οικονομική δυνατότητα !! Φίλη Βάσω μέσα σε πόσες μέρες καθάρισαν τα δικά σου τα γατάκια, τι έκανες,τι πρόσεχες και τι όχι?
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βασω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 4,540 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 16:04, 22-09-12:

Κατ' αρχας φιλη μου, μενω σε διαμερισμα και τα γατια μου δεν εχουν προσβαση σε καποιο κηπο, οποτε απο αυτης της αποψεως ειμαστε εξασφαλισμενοι. Μετα, ειχα εναν κτηνιατρο, εκεινη την εποχη, που τον εμπιστευομουν με κλειστα ματια, γιατι γνωριζομασταν απο παιδια και ετσι το μονο που ειχα να κανω, ηταν να ακολουθησω πιστα τις οδηγιες του. Δεν προσεξα τιποτα ιδιαιτερο, γιατι ημουν σιγουρη για τον γιατρο μου. Μηπως να πηγαινατε το γατακι και σε εναν δευτερο κτηνιατρο, να παιρνατε μια δευτερη γνωμη; Τωρα σε ποσες μερες καθαρισαν, δεν θυμαμαι να σου πω, γιατι εχουν περασει κοντα 19 χρονια. Οχι πολλες παντως. Υπαρχει θεμα στο σαιτ, που εχει γραμμενους κτηνιατρους για ολες τις περιοχες, στο προβληματα υγιειας. Καποιος απο τους πιο παλιους θα σου υποδειξει κατ'ευθειαν αυτο το θεμα.
Παράθεση

Αλανηρ Γατονιος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αλανηρ Γατονιος
Ο Αλανηρ Γατονιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O Αλανηρ Γατονιος έγραψε στις 19:25, 22-09-12:

Γεια χαρα σε ολους!

Με μεγαλη μου ικανοποιηση μοιραζομαι μαζι σας ενα μυστικο κινεζικης ιατρικης...
Προσφατα ιοθετησα μια μικρη ολομαυρη γατουλα με φουντωτη ουρα,δυστηχως ομως απο την πρωτη μερα φανηκε στα ματια μου οτι το γατι ειχε προβλημα,τα περιτωματα του ειχανε αιμα,και η γατουλα ητανε πολυ αδυνατη και κακοκεφη.
Στην αρχη υπεθεσα οτι ειχε ερεθιστη το εντερακι της λογο της λαθος ξηρας τροφης που της εδιναν,δηλαδη σε ενα μωρο γατι εδιναν ξηρα τροφη για ωριμα γατια.Αφου λοιπον εδωσα να τρωει για λιγο καιρο τη σωστη τροφη,συνεχισε να χεζη αιμα...μια μερα μαλιστα την πετυχα αμεσως την ωρα που τα εκανε,και μολις εξετασα τα φρεσκα περιτωματα της,εκτος απο το αιμα ειδα και κατι ασπρα σκουλικακια να κουνιουντε μεσα σε αυτα....

Διαπιστωση παρασιτα στο εντερο...

Επιστρατευτικα λοιπον τη γνωση και ανακαλυψα ενα αγνο φαρμακο κατευθειαν απο τα σπλαχνα της Μητερας Γης...

Αποξηραμενη φλουδα απο ροδι,για τα παρασιτα στο εντερο!!!

Αυτο ακριβως,εβρασα την αποξηραμενη φλουδα απο το ροδι,και τη εδωσα στο γατι να την πιει...

Τα αποτελεσματα ακρως ενθαρυντικα,η γατουλα θεραπευτηκε ,φανταστητε πως απο τη τρυπουλα που κανει τα κακακια της,φενοντουσαν τα ασπρα σκουλικακια(παρασιτα)να φευγουν εξω εντρομα κακην κακος...και τα περιτωματα της δεν ειχανε πλεον αιμα,κι ουτε παρασιτα μεσα τους...

Η γατουλα ξανανοιωσε,αρχισε να παχαινει,να φτιαχνει το τριχωμα της,να γινεται ποιο χαρουμενη,ποιο δραστηρια,αρχισε να με εμπιστευεται ποιο πολυ,να θελει χαδια,να με ακολουθαει,και γενικοτερα μου εδειχνε περιτρανα την ευγνωμοσυνη της!!!

Δοκιμαστε το και θα με θυμηθειτε!!!
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,000 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 21:04, 22-09-12:

Παιδιά, αν γνωρίζει κάποιος να μου πει: η γατούλα μου είναι μόλις 2 μηνών.
Από την αρχή που την πήρα, την πήγα σε κτηνίατρο.
Αφού την εξέτασε (κατά τα γνωστά και έβαλε και αμπούλα για τους ψύλλους), της έδωσε και μισό χαπάκι για τα ενδο- παράσιτα(το γατί ζυγίζει μόλις 500γρ). Μου είπε δε, όταν θα ξαναπάμε σε 10 ημέρες για το πρώτο της εμβόλιο, θα πάρει και το υπόλοιπο μισό χάπι.
Ερώτηση 1: "Επιτρέπεται" ταυτόχρονη εσωτερική αποπαρασίτωση και εμβόλιο? Δεν θα της πέσει λίγο..βαρύ?
Ερώτηση 2: Η κοιλίτσα της, παρότι πήρε το χάπι, εξακολουθεί και είναι φουσκωμένη (αν και αδύνατο το μωρό μου). Τα "κακάκια" της ok, δεν έχω
παρατηρήσει ουδέν "ύποπτο"μέχρι τώρα.
Εννοείται οτι την τελική απάντηση θα την πάρω από την κτηνίατρο που την παρακολουθεί.
Απλά μια πρώτη γνώμη ζητάω. Σας ευχαριστώ.
Παράθεση

Αλανηρ Γατονιος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αλανηρ Γατονιος
Ο Αλανηρ Γατονιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O Αλανηρ Γατονιος έγραψε στις 21:28, 22-09-12:

Τα χαπια για τα ενδοπαρασιτα καταστρεφουν μαζι με τα βλαβερα μικροβια και τα ωφελιμα μικροβια,που σημαινει οτι οι φυσικες αμυνες του οργανισμου στο ζωο αδυνατιζουν,τα ωφελιμα μικροβια πολεμουνε τα βλαβερα,τα οποια ειναι αιτια παθογονων οργανισμων που προκαλουν αρωστειες...εαν μαθεται το ζωο απο την αρχη με φυσικα αγνα φαρμακα κατευθειαν απο τη φυση,ετσι ενισχυεται η αυτοδυναμια του ζωου εναντια στις παθογονες ουσιες,κι ετσι το ζωο ειναι ποιο υγειης και δεν αρωστενει ευκολα..οπως αλωστε γινεται και με εμας του αθρωπους που χρησιμοποιουμε βοτανα για τις θεραπειες μας...
Στην οικολογια λεμε οχι στα χημικα,οχι στα εμβολια τα οποια ειναι βλαβερα για τον οργανισμο μας,απλα εμπιστευομαστε τη φυση και μονον αυτη!!!

Εχω ακουσει για περιπτωση που εφεραν ενα πιτ-μπουλ σκυλο απο το εξωτερικο μωρακι,γεματο ομως παρασιτα,οι κρηνιατροι του εδιναν χαπια για να σκοτωσουν τα παρασιτα μεσα στο ζωο,με αποτελεσμα το ζωακι να αποκτησει μεγαλη ευαισθησια στο στομαχι του,το ζωο δυστηχως καταφερε να ζησει μονο 3 χρονια...δυστηχως δεν ηξεραν να του δωσουν απο την αρχη φυσικα φαρμακα,τωρα το ζωο θα ζουσε...
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 23:51, 22-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Αλανηρ Γατονιος
Τα χαπια για τα ενδοπαρασιτα καταστρεφουν μαζι με τα βλαβερα μικροβια και τα ωφελιμα μικροβια,που σημαινει οτι οι φυσικες αμυνες του οργανισμου στο ζωο αδυνατιζουν,τα ωφελιμα μικροβια πολεμουνε τα βλαβερα,τα οποια ειναι αιτια παθογονων οργανισμων που προκαλουν αρωστειες...εαν μαθεται το ζωο απο την αρχη με φυσικα αγνα φαρμακα κατευθειαν απο τη φυση,ετσι ενισχυεται η αυτοδυναμια του ζωου εναντια στις παθογονες ουσιες,κι ετσι το ζωο ειναι ποιο υγειης και δεν αρωστενει ευκολα..οπως αλωστε γινεται και με εμας του αθρωπους που χρησιμοποιουμε βοτανα για τις θεραπειες μας...
Στην οικολογια λεμε οχι στα χημικα,οχι στα εμβολια τα οποια ειναι βλαβερα για τον οργανισμο μας,απλα εμπιστευομαστε τη φυση και μονον αυτη!!!

Εχω ακουσει για περιπτωση που εφεραν ενα πιτ-μπουλ σκυλο απο το εξωτερικο μωρακι,γεματο ομως παρασιτα,οι κρηνιατροι του εδιναν χαπια για να σκοτωσουν τα παρασιτα μεσα στο ζωο,με αποτελεσμα το ζωακι να αποκτησει μεγαλη ευαισθησια στο στομαχι του,το ζωο δυστηχως καταφερε να ζησει μονο 3 χρονια...δυστηχως δεν ηξεραν να του δωσουν απο την αρχη φυσικα φαρμακα,τωρα το ζωο θα ζουσε...
Καλως τον Αλανηρ! Χαραμιζεσαι βρε παιδι μου,επρεπε να διαφημιζεις καμια μπαλα πλυντηριου,οικολογικη(κατευθειαν απο την μητερα γη,ξερεις εσυ!).
Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 00:02, 23-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Παιδιά, αν γνωρίζει κάποιος να μου πει: η γατούλα μου είναι μόλις 2 μηνών.
Από την αρχή που την πήρα, την πήγα σε κτηνίατρο.
Αφού την εξέτασε (κατά τα γνωστά και έβαλε και αμπούλα για τους ψύλλους), της έδωσε και μισό χαπάκι για τα ενδο- παράσιτα(το γατί ζυγίζει μόλις 500γρ). Μου είπε δε, όταν θα ξαναπάμε σε 10 ημέρες για το πρώτο της εμβόλιο, θα πάρει και το υπόλοιπο μισό χάπι.
Ερώτηση 1: "Επιτρέπεται" ταυτόχρονη εσωτερική αποπαρασίτωση και εμβόλιο? Δεν θα της πέσει λίγο..βαρύ?
Ερώτηση 2: Η κοιλίτσα της, παρότι πήρε το χάπι, εξακολουθεί και είναι φουσκωμένη (αν και αδύνατο το μωρό μου). Τα "κακάκια" της ok, δεν έχω
παρατηρήσει ουδέν "ύποπτο"μέχρι τώρα.
Εννοείται οτι την τελική απάντηση θα την πάρω από την κτηνίατρο που την παρακολουθεί.
Απλά μια πρώτη γνώμη ζητάω. Σας ευχαριστώ.
Καλη μου φιλη,καλησπερα!
Δεν ειμαι απολυτα σιγουρη αλλα νομιζω οτι τοσο μικρο γατακι ηθελε οχι μισο χαπι αλλα 1/4 και αν η φουσκωμενη κοιλιτσα οφειλεται στα παρασιτα,ισως χρειαζεται και δευτερη δοση χαπιου (παλι 1/4 αν και το χαπι θελει λιγο χρονο να κανει τον κυκλο του και να αποβαλει τα παρασιτα)σε συντομο χρονικο διαστημα.Δεν ειμαι ειδικος αλλα απο τον γιατρο μας αυτο εχω μαθει και αυτο εφαρμοζω και ολα πανε καλα!
Ο μεγαλος μου ειναι 6μιση-7 κιλα και παιρνει ολο το χαπι. Ο αλλος ειναι μικρουλης 5 μηνων και σκεψου οτι ο γιατρος ειπε να του δωσω 1/4.
Εμβολιο και εσωτερικη αποπαρασιτωση ταυτοχρονα γινονται συνηθως! Μην ανησυχεις!
Να χαιρεσαι την μικρουλα σου!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mauros Gatos : 23-09-12 στις 00:12.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,000 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 01:25, 23-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mauros Gatos
Καλη μου φιλη,καλησπερα!
Δεν ειμαι απολυτα σιγουρη αλλα νομιζω οτι τοσο μικρο γατακι ηθελε οχι μισο χαπι αλλα 1/4 και αν η φουσκωμενη κοιλιτσα οφειλεται στα παρασιτα,ισως χρειαζεται και δευτερη δοση χαπιου (παλι 1/4 αν και το χαπι θελει λιγο χρονο να κανει τον κυκλο του και να αποβαλει τα παρασιτα)σε συντομο χρονικο διαστημα.Δεν ειμαι ειδικος αλλα απο τον γιατρο μας αυτο εχω μαθει και αυτο εφαρμοζω και ολα πανε καλα!
Ο μεγαλος μου ειναι 6μιση-7 κιλα και παιρνει ολο το χαπι. Ο αλλος ειναι μικρουλης 5 μηνων και σκεψου οτι ο γιατρος ειπε να του δωσω 1/4.
Εμβολιο και εσωτερικη αποπαρασιτωση ταυτοχρονα γινονται συνηθως! Μην ανησυχεις!
Να χαιρεσαι την μικρουλα σου!
Λίνα μου, σ'ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση
Θα ρωτήσω, μήπως είναι καλύτερα, όπως λες, να εφαρμόσω το δικό σου σύστημα και να της δίνω το 1/4 (σύμφωνα με το
βάρος της). Και σ'ευχαριστώ επίσης που με καθησύχασες σχετικά με την ταυτόχρονη χορήγηση με το εμβόλιο
Να χαιρόμαστε τα γατούνια μας
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 801 μηνύματα.

H koukimanster έγραψε στις 11:31, 23-09-12:

λογικά ο κτηνίατρος ξέρει καλύτερα. προφανώς είχε ζυγίσει το γατάκι πριν του δώσει το χάπι. ίσως έκρινε ότι πρέπει να πάρει μεγαλύτερη δόση. ίσως να χρησιμοποιεί κάποιο άλλο σκεύασμα, δεν είναι πολύ δόκιμο να ρωτάμε μεταξύ μας αν πρέπει να δώσουμε το "μισό" ή το "ένα τέταρτο", μπορεί ο καθένας μας να χρησιμοποιεί άλλο φαρμακευτικό σκεύασμα.

το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις τον κτηνίατρο και από κει και πέρα να πράξεις αναλόγως.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    like crystal , loukas13 , Selina Kyle , Trina

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους