Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,286 εγγεγραμμένα μέλη και 2,824,177 μηνύματα σε 80,369 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 656 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια είναι η καλύτερη διατροφή για γάτες που ζουν μέσα στο σπίτι;

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikos_x
Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Αρκετες. έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O nikos_x έγραψε στις 14:59, 20-05-12:

Καλησπερα!
Θα ηθελα να μαθω για τις εμπειριες σας σχετικα με την Royal canin fit32 & την pro plan after care.
Oσοι τις ταιζουν σε ζωα που ζουν εντος σπιτιου μονο,στειρωμενα,για αρκετο διαστημα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 39,745 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:31, 20-05-12:

Καλησπερα Νικο.Κατα μια συπτωση πριν δοκιμασω την ακανα,τους εδινα αυτες τις 2 γατοτροφες.Για μεγαλα χρονικα διαστηματα.(Της ρουαγιαλ οχι την συγκεκριμενη βεαια,αλλα αυτην για στειρωμενα)
Ξεκινησα με την προ πλαν,σιγουρα για πανω απο χρονο και μετα την ρουαγιαλ,για αρκετα χρονακια.(σιγουρα 4)
Κοιτα κατι.Και με τις δυο τροφες ο μπουκακος μου ειχε τεραστιο προβλημα με εμετους.Εκανε στανταρ 3-4 φορες την εβδομαδα,και καποιες φορες 3- τον μηνα..σε σημειο να βγαζει αιμα απο τον λάιμο.
Να σημειωσω οτι και παστα του εδινα για τριχομπαλα,και γατοχορτο.

Την προ πλαν την σταματησα γιατι οταν ρωτησα τον γιατριο μου,μου ειπε οτι ειναι ελαχιστα καλυτερη απο τος τροφες των σ/μαρκετ.Δεν ξερω αν ισχυει..σου λεω απλα τι μου ειπε.
Η ρουαγιαλ απο την αλλη,ειναι φυσκα στα συντηρητικα..και κυριως τα BHA,BHT..που ειναι καρκινογονα.
Με τηνν ακανα,αυτο που ειδα κυριως ειναι οπτι σταματησαν μαχαιρι οι εμετοι.Κανει και τωρα,αλλα παρα πολυ σπανια.Μια εξηγηση ειναι οτι η ακανα εχει φυτικες ινες πολυ καλυτερης ποιοτητας απο της ρουαγιαλ,και για αυτο αποβαλλουν απο τα κακακια τις τριχομπαλες.
Αυτα απο εμενα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gandalfthegrey (γιωργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalfthegrey
Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (θα ηταν πολλες αλλα δεν με αφηναν μικρο έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O gandalfthegrey hello έγραψε στις 23:06, 20-05-12:

με την proplan.... μου εκανε και εμενα εμετους.... ηταν μια για στειρωμενες....

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη flora.m123
H Φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 638 μηνύματα.

H flora.m123 έγραψε στις 23:28, 20-05-12:

Εμένα η proplan γενικά σαν μάρκα δε μ'αρέσει.. Εγώ έχω τις kitten και 1. μυρίζει χάλια 2. τα συστατικά είναι χάλια 3. δεν αρέσει στις γάτες μου και 4. έχω παρατηρήσει διαφορά στην ενέργεια που έχουν. Και σε σχέση με τη royal και ειδικά σε σχέση με τις κονσέρβες. Για 5 μέρες τους έδινα κονσέρβα και αν και είχαμε πρόβλημα με τα κόπρανα (ήταν πιο μαλακά και λερωνόταν η μακρύτριχη) κατά τα άλλα είχαν τρελή ενέργεια, έτρεχαν όλη μέρα και κοιμόντουσαν πολύ λιγότερο από ότι τώρα που τους δίνω τη proplan. Γενικά συμφωνώ απόλυτα με την Έφη και θέλω να προσθέσω ότι επειδή οι orijen έχουν δημιουργήσει προβληματα σε αρκετές γάτες επειδή έχουν υψηλά ποσοστά πρωτεϊνης, οι acana μου φαίνονται καλύτερες γιατί έχουν μικρότερα ποσοστά. Εξίσου καλή τροφή είναι και η blue που όμως έχει σταματήσει να αποστέλλεται στην Ελλάδα (μα γιατί. Και αυτονόητο είναι ότι και η ακάνα και η όριτζεν είναι και για στειρωμένες γάτες και για αστείρωτες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Αρκετες. έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O nikos_x έγραψε στις 00:21, 21-05-12:

Kαλησπερα παιδια!
Μεγαλωσα τον γατο μου στην proplan kitten απο την ηλικια των 20 ημερων και συνεχισα μετα με proplan aftercare. Η αληθεια ειναι πως ολα λειτουργουν τελεια(οσο μπορω να ξερω) με την συγκεκριμενη.Δεν εχω κανενα παραπονο σε ολα. Το μονο που δεν ξερω αν φταιει η τροφη για λιγη κιτρινιλλα στα δοντια του τα πισω. Ολες λενε κατα της πλακας κτλ αλλα ξεεερω γω........
Δοκιμασα κ την fit 32 αλλα μου ζηταγε παραπανω φαγητο απ οτι ελεγε η συσκευασια.Σαφως του αρεσε παρα πολυ.Σαν να ηταν πεινασμενος συνεχως ρε παιδι μου! Με την proplan δεν ζηταει παραπανω φαγητο,ισα ισα που βγαζει το 24ωρο κ αφηνει κανα 2-3 σπορια.
Αν η κιτρινιλλα ειναι κατι γενικο θα μεινω στην proplan...

Οσο για acana & orijen. Οrijen δεν δοκιμασα καν,θεωρω τρελα πλεον τα ποσοστα πρωτεινης κ λιπους για τις γατες μας(μου αν θελετε).
Με την acana καναμε μια δοκιμη 3 ημερων κ λιωσαμε στα μαλακα κοπρανα κ τα αερια.Οταν λεμε αερια...ΑΕΡΙΑ! Τρεχαμε να σωθουμε!χαχα Οποτε την απορριψαμε και γυρισαμε σε proplan οπου κ εστρωσε.....

Τι να πω...Οσο με παιδεψε η τροφη των σκυλιων,αλλο τοσο κ παραπανω του γατου(καθ 'οτι αρσενικος κ στειρωμενος).......

Να σημειωσω κιολας εδω πως η τιμη της proplan με εχει...βολεψει κ με το παραπανω. Αλλα συνεχιζω να το ψαχνω μεχρι να κατασταλαξουμε.

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H Φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 638 μηνύματα.

H flora.m123 έγραψε στις 00:33, 21-05-12:

Ναι, σχετικά με την τιμή συμφωνώ, η proplan είναι ΠΟΛΥ πιο οικονομική από τις υπόλοιπες! Και να σου πω την αλήθεια, εγώ πιστεύω ότι είτε proplan είτε royal τους δίνεις το ίδιο και το αυτό είναι.. Μην κοιτάς που οι royal διαφημίζονται περισσότερο, είναι απλά θέμα marketing!
Η κιτρινίλα μπορεί να βγει ο,τι και να τους δίνεις... Κατά της πλάκας όλες λένε, αλλά αν δεν τους βουρτσίζεις τα δόντια, και 100 ευρώ τροφή να πάρεις ξέρω γω πάλι μπορεί να εμφανιστεί. Οπότε αν αυτό είναι το πρόβλημα, απλά πάρε μια οδοντόβουρτσα και συνέχισε με την προπλάν! Οι royal απλά έχουν πιο πολλά βελτιωτικά γεύσης, για αυτό τη θέλουν πιο πολύ!
Αλλά για την ακάνα που λες, είναι λογικό να αντιδράσει έτσι η γάτα.. Γιατί περνάει σε μια τροφή grain-free, είναι μεγάλη η αλλαγή για τον οργανισμό! Θέλει σταδιακό πέρασμα, πρώτα ανακατεμένες οι δύο τροφές και μετά μόνο η καινούργια... Ε αν και εκεί έχει πρόβλημα με τα κόπρανα και με τα αέρια τότε απλά ΔΕΝ της κάνει η τροφή! Αλλά η αλήθεια είναι ότι είναι καλύτερη από τις υπόλοιπες (όσο καλή μπορεί να είναι μια ξηρά τροφή!)..
Όλοι το ίδιο πρόβλημα έχουμε νίκο... Εγώ ψάχνω μαγειρευτή διατροφή, αλλά δεν είχα χρόνο να μεταφράσω τα άρθρα που βρήκα! Θέλω να πάρω ένα βιβλίο και μετά θα ανεβάσω συνταγές. Μόλις ολοκληρώσω την έρευνά μου θα ανοίξω ένα θέμα, να σας πω αποτελέσματα... Πιστεύω και καλύτερη είναι για το ζώο και θα μας βγαίνει πιο φθηνά!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pasiphae
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 00:45, 21-05-12:

Κι εμένα ο γάτος μου με την acana κοτόπουλο έκανε μαλακά κακάκια (έως και διάρροια), αλλά όχι με το αρνί ή το ψάρι. Αλλά επειδή έκανε διάρροια και με άλλες που είχαν κοτόπουλο (hill's sterilized, leonardo light), υποψιάστηκα πως έχει κάποιου είδους δυσανεξία στα πουλερικά. Πάντως είναι μια πιο οικονομική λύση η προ πλαν, αλλά από την άλλη η purina βγάζει και τα φρίσκις, οπότε μου αρκεί για να την απορρίψω.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 00:47, 21-05-12:

Μαρία συμφωνώ. Και η rc ανήκει στην Nestle και βγάζουν τη Sheba και άλλες τέτοιες...

Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 00:55, 21-05-12:

Στη Nestle, ε? Η nestle βγάζει και τα whiskas αν δεν κάνω λάθος. Και τη θεωρούσα σχετικά καλή τη royal.

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 00:59, 21-05-12:

2 λεπτά θα σου παραθέσω κάτι

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 01:06, 21-05-12:

επανήθλα!
Λάθοςςςς...
Επαναδιατυπώνω:
Η nestle πήρε την purina και φτιάχνουν αυτά:Fancy Feast, Alpo, Friskies, Mighty Dog, Dog Chow, Cat Chow, Puppy Chow, Kitten Chow, Beneful, One, ProPlan,DeliCat, HiPro, Kit’n’Kaboodle, Tender Vittles, Purina Veterinary Diets.
Η Del Monte πήρε την Heinz και φτιάχνουν αυτά:MeowMix, Gravy Train, Kibbles ’n Bits, Wagwells, 9Lives, Cycle, Skippy, Nature’s Recipe, and pet treats Milk Bone, Pup-Peroni, Snausages, Pounce
Η Master Foods πήρε τη Mars Inc. η οποία είχε ήδη τη Royal Canin και φτιάχνουν:Royal Canin (Pedigree, Waltham’s, Cesar, Sheba, Temptations, Goodlife Recipe, Sensible Choice, Excel.
Η P&G πήρε την Iams και Iams eucanoba.
Η Blue έχει αρχίσει να επεκτείνεται πολύ και να φτιάχνει διάφορα πέρα από τροφές.
Όσο μεγαλύτερη γίνεται πιστεύω μια επιχείρηση τόσο λιγότερη σημασία δίνει στην ποιότητα.

Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 01:16, 21-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από flora.m123
Όσο μεγαλύτερη γίνεται πιστεύω μια επιχείρηση τόσο λιγότερη σημασία δίνει στην ποιότητα.
Ακριβώς αυτό λέω κι εγώ! Όλα στο βωμό του χρήματος πια με αυτές τις πολυεθνικές
Ειδικά με Mars και Nestle που φτιάχνουν και παιδικές τροφές!
Τις πιο πολλές τροφές δεν τις ήξερα, από αυτές που ανέφερες, αλλά eukanuba και royal canin, ήθελα να τις έχω σαν εναλλακτική. Αλλά δεν το βλέπω!

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 01:25, 21-05-12:

Εγώ έπεσα από τα σύννεφα με την Iams γενικά, γιατί τη θεωρούσα πολύ καλή! Και η nature's recipe μου ακουγόταν να λέει κάτι! Άσε που τη blue τη θεωρώ από τις κορυφαίες τροφές και όσο μεγαλώνει τόσο ανησυχώ... Γιατί στην Ελλάδα ποιά εναλλακτική να βρεις; Όλες γεμάτες λαχανικά και υποπροϊόντα είναι.. Σε λίγο θα αρχίζουμε να τις ταϊζουμε με πίτουρα τις γάτες μας!

Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

O nikos_x έγραψε στις 06:41, 21-05-12:

Γιατι ειναι κακο να εχει διαφορες ποιοτητες και κατηγοριες μια εταιρια? Ισα ισα που καλυπτει ολες τις τσεπες και ειναι κατι καλο,ειδικα στους καιρους που ζουμε. Δηλαδη αν δεν εχεις λεφτα να ταισεις blue,orijen,royal canin,hills το ζωο σου τι κανεις?Νυστικο το αφηνεις να λυσαξει ? Θα παρεις κατι πιο δευτερο που απ οτι εχω δει στην πραξη,κακα τα ψεματα,πολλες φορες ειναι καλυτερο απο κατι πολυ ακριβο.

Επισης παιδια οι εταιριες mars,nestle purina,P&G,IAMS ειναι πρωτοπορες στον τομεα τους. Δεν μπορει να καλυπτουν τοσα χρονια τις αναγκες των κατοικιδιων και ξαφνικα να εγιναν τα τερατα επειδη καποιοι βγαζουν "βιολογικες"(my ass) τροφες.Γιατι οποιος πιστευει τα free-run chicken κτλ μαλλον πεφτει θυμα μαρκετινγκ.Ο ανθρωπομορφισμος δινει κ παιρνει πατωντας στην αγαπη μας για τα κατοικιδια. Ρολο παιζει η διατροφικη αξια σε ενα σιτηρεσιο κ οχι το κατα ποσο ειναι προς ''ανθρωπινη καταναλωση'' τα συστατικα του γιατι πολυ απλα δεν ειναι για ανθρωπο αλλα για ζωα.

Προτιμω να δωσω μια τροφη δοκιμασμενη στο ζωο μου παρα κατι "μοδατο" που δεν ξερω κατα ποσο καλο ειναι κ με τι ελεγχους και εμπειρια παραγεται.

Αυτα ειναι προσωπικη μου αποψη βεβαια πλεον,μετα απο ψαξιμο χρονων-κ δεν σταματαω,χωρις να υποβαθμιζω τις ολιστικες-βιολογικες τροφες σε σχεση με τις κλασικες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 10:28, 21-05-12:

Κατ'αρχήν συμφωνώ στο τι προσφέρει ο καθένας για το ζωάκι του, είναι ανάλογο με αυτό που μπορεί. Και για κανένα λόγο δεν κατηγόρησα αυτόν που επιλέγει τις πιο οικονομικές τροφές, γιατί δε μπορεί να διαθέσει παραπάνω. Κι εγώ τον πρώτο καιρό που είχα το γάτο μου δεν έδινα σημασία σε αυτές τις διαφορές. Δεν ήξερα καν τι είναι ολιστική, βιολογική διατροφή για γάτες και είμαι σίγουρη ότι αν κάποιος μου έλεγε κάτι τέτοιο ένα χρόνο πριν θα γέλαγα.

Μέχρι που στειρώθηκε ο γάτος μου έδινα τροφές του super market (έκανε πολύ συχνά εμετό, βέβαια). Όταν το είπα στη γιατρό, μου το απαγόρεψε δια ροπάλου και μου εξήγησε για το ουροποιητικό της γάτας και τα προβλήματα που μπορεί να προκαλέσει στα νεφρά κλπ. Δεν το είχα πάρει τόσο σοβαρά, ώσπου μάθαινα από διάφορους γνωστούς και μη ότι άλλος πήγε τη γάτα του για καθετηριασμό, άλλου παρουσίασε πρόβλημα στα νεφρά και της κολλητής μου εμφάνισε ζάχαρο σε ηλικία μόλις 2 ετών. Όλοι αυτοί έδιναν τροφές του super market.

Πάντως το γεγονός ότι μένουν μέσα στο σπίτι είναι ένας παράγοντας που μειώνει ήδη την ποιότητα ζωής (δεν τρέχουν, δεν κυνηγάνε, δεν ασκούνται όσο έξω) Δε θα ήθελα λοιπόν να επιβαρύνω τον οργανισμό τους με συστατικά περιττά κι επιβλαβή. Και δεν θεωρώ ότι είναι θέμα μόδας τα συστατικά της acana αλλά ουσιαστικά, ούτε είναι θέμα ανθρωπομορφισμού. Ανθρωπομορφισμός θα ήταν να τα μαθαίναμε να τρώνε με κουτάλι!

Τέλος προτιμώ να διαθέσω τώρα κάτι παραπάνω για τη διατροφή τους (κόβοντας από άλλα επουσιώδη για μένα ή τα γατιά) παρά στο μέλλον αν συμβεί κάτι και πρέπει να ταλαιπωρηθεί το γατί από εγχειρήσεις και εξετάσεις. Έτσι θα έχω και τη συνείδησή μου καθαρή. Αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπική άποψη, την οποία και δεν επιβάλλω.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,728 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:58, 21-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από nikos_x
Επισης παιδια οι εταιριες mars,nestle purina,P&G,IAMS ειναι πρωτοπορες στον τομεα τους. Δεν μπορει να καλυπτουν τοσα χρονια τις αναγκες των κατοικιδιων και ξαφνικα να εγιναν τα τερατα επειδη καποιοι βγαζουν "βιολογικες"(my ass) τροφες.Γιατι οποιος πιστευει τα free-run chicken κτλ μαλλον πεφτει θυμα μαρκετινγκ.Ο ανθρωπομορφισμος δινει κ παιρνει πατωντας στην αγαπη μας για τα κατοικιδια. Ρολο παιζει η διατροφικη αξια σε ενα σιτηρεσιο κ οχι το κατα ποσο ειναι προς ''ανθρωπινη καταναλωση'' τα συστατικα του γιατι πολυ απλα δεν ειναι για ανθρωπο αλλα για ζωα.
εδω συμφωνω απολυτα. Μη κοιτατε τι γραφουν οι συσκευασιες μπροστά. Να βλέπετε πάντα τα συστατικά από πίσω!

Προτιμω να δωσω μια τροφη δοκιμασμενη στο ζωο μου παρα κατι "μοδατο" που δεν ξερω κατα ποσο καλο ειναι κ με τι ελεγχους και εμπειρια παραγεται.
Εδώ διακρίνω αρκετά κενά και αντιφάσεις (όχι δικές σου, αλλά των εταιριών ζωοτροφών). Την μια λένε ότι δεν κάνουν πειράματα σε ζώα ενώ την άλλη λένε ότι είναι δοκιμασμένες τροφές. Οι περισσότερες τροφές οι οποίες είναι δοκιμασμένες σε ζώα δεν έχουν δοκιμαστεί για μεγάλο χρονικό διάστημα (μερικοί μήνες δοκιμών στην καλύτερη). Αυτό δεν σημαίνει ότι το ζώο θα είναι σε άριστη φυσική κατάσταση, ούτε ότι δεν θα παρουσιάσει αργότερα προβλήματα (βλ. παθήσεις του ουροποιητικου συστηματος που πλεον ειναι συχνο φαινομενο).

Πάμε και στον έλεγχο που εδώ έχω πολλά για την γούνα τους. Να ξεκινήσω με τα recalls τροφών; Με το σκάνδαλο μελαμίνης το 2007; Με περιστατικά σαλμονέλλωσης σε ανθρώπους από ζωοτροφές; Με περιστατικά χαμηλών ή υψηλών ποσοστό βιταμινών; Με τα όρια τοξινών στις τροφές; Με την προέλευση και την ποιότητα των πρώτων υλών; Με τις καρκινογόνες ουσίες στις τροφές; Τα έχουν κάνει σκατά με το συμπάθειο, και τώρα με δήθεν ειδικές τροφές προσπαθούν να αντιμετωπίσουν τα προβλήματα που οι ίδιοι έχουν δημιουργήσει.

Αυτα ειναι προσωπικη μου αποψη βεβαια πλεον,μετα απο ψαξιμο χρονων-κ δεν σταματαω,χωρις να υποβαθμιζω τις ολιστικες-βιολογικες τροφες σε σχεση με τις κλασικες.
Καλά, μη νομίζεις ότι και αυτές οι τροφές είναι πανάκεια. Όπως είπα και παραπάνω, μη δίνετε σημασία τι γράφουν μπροστά στην ετικέτα. Κάποτε πίστευα και εγώ ότι έδινα την καλύτερη τροφή του εμπορίου στο γατί μου. Πίστευα ότι όταν έβλεπα το "salmon & shrimp" ο γάτος μου έτρωγε σολωμο και γαρίδες. Μια ματιά όμως στα συστατικά με προσγείωνε στην πραγματικότητα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 14:28, 21-05-12:

Εννοείται πως μιλάμε πάντα για συστατικά των τροφών! Γιατί αν το πάρουμε έτσι και η royal θεωρείται "κορυφαία", όμως αν διαβάσεις τα συστατικά είναι μάπα. Το πόσο ακριβή είναι η τροφή δεν καθορίζει και την ποιότητά της, γιατί αν και oι gourmet πχ πωλούνται στο σούπερ, ενώ οι vom feinstein στο πετ σοπ και πιο ακριβά, έχουν τα ίδια (χάλια) συστατικά.. Και εννοείται ότι είναι ο,τι βολεύει τον καθένα, το'χω ξαναπεί, έχω δει ζώα να μεγαλώνουν με friskies και να φτάνουν τα 15 χρόνια..
Κοίταξε, προσωπικά πιστεύω ότι όταν μια εταιρία παράγει από μάπα τροφές μέχρι πολύ καλές (ή μάλλον που να θεωρούνται ή να φαίνονται από άποψη συστατικών πολύ καλές) δεν τους νοιάζει να δώσουν ποιότητα. Που ξέρω εγώ ότι αυτά τα byproducts που τους έμειναν δεν τα έβαλαν και στην άλλη, καλύτερη τροφή; Γιατί όπως λέει και η Ceres, έλεγχος απλά "λένε" ΄ότι γίνεται. Μάρκες που έχουν συστατικά ποιό κοντά στη φύση του ζώου, όσο χάλια κρέας και να έχουν τουλάχιστον δεν έχουν καλαμπόκι και σιτηρά. Τώρα για την τιμή, εντάξει, ο,τι δίνεις, παίρνεις. Αλλά σκέψου ότι η τιμή της orijen πχ δε διαφέρει και πολύ από τη royal, άρα αυτό ακριβώς, το μάρκετινγκ παίζει πολύ μεγάλο ρόλο, γιατί κανείς δεν κάνει τον κόπο να δει τι βάζουν μέσα, βλέπει τη συσκευασία "royal cannin persian" και λέει οπ, εδώ είμαστε, άρα αυτή είναι ειδικά για την περσική μου. Γιατί όταν δεν υπήρχαν royal οι περσικές δε μπορούσαν να ζήσουν χωρίς την "ειδική" τροφή.
Και συμφωνώ νίκο, εννοείται πως θα δεις τι κάνει καλό στο ΔΙΚΟ σου ζώο, τώρα το τι πουλιέται περισσότερο ή το τι θα σου προτείνει ο πετσοπας δεν παίζει κανέναν ρόλο.
Και να προσθέσω ότι απλά έγιναν γνωστές στην Ελλάδα οι "βιολογικές" τροφές αργότερα, γι'αυτό έχει γίνει τέτοιος ντόρος. Στο εξωτερικό έχει πάρα πολλές μάρκες και με καλά συστατικά και με χάλια. Καλά, στο εξωτερικό έχει και έτοιμες ωμές και μαγειρευτές διατροφές. Εδώ σε μία ακάνα και μία όριτζεν έχουμε πρόσβαση, και νομίζουμε ότι είναι ΟΙ τροφές.
Και να καταλήξω ότι εγώ πιστεύω ότι οι τροφές του εμπορίου γενικά δεν είναι αξιόπιστες. Γιατί παίζει ρόλο το χρήμα, ο έλεγχος, η διαφήμιση, η διαθεσιμότητα. Ούτε καν η τροφή που μπορούμε να τους φτιάχνουμε εμείς συγκρίνεται με τη φυσική τους. Τώρα συγκρίνουμε ένα ποντίκι που θα σκοτώσει και θα φάει επιτόπου η ίδια η γάτα με κότα,λαχανικά,βιταμίνες και χίλια πρόσθετα που βάζουν στις τροφές; Με τίποτα!

Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

O nikos_x έγραψε στις 15:50, 21-05-12:

Πάντως το γεγονός ότι μένουν μέσα στο σπίτι είναι ένας παράγοντας που μειώνει
ήδη την ποιότητα ζωής (δεν τρέχουν, δεν κυνηγάνε, δεν ασκούνται όσο έξω)
Τα συστατικα της acana(μιας κ το αναφερεις) για παραδειγμα θεωρεις πως δεν επιβαρυνουν τα ζωα? Εγω δεν θεωρω καποια τροφη επιβαρυνει τα ζωα.Το μονο που δεν θελω να βλεπω ειναι οι χρωστικες κ πρωτο συστατικο σιτηρα. Δεν θεωρω πως μια τροφη του εμποριου μπορει να σκοτωσει ενα ζωο εκτος και αν α)ειναι αλλοιωμενη β)υπαρχει προβλημα στα συστατικα ,τοξινες κτλ.
Γιατι η πατατα ειναι καλυτερη απο το καλαμποκι? Ως προς τι?
Η ζωη της γατας εχει αλλαξει χρονια τωρα.Ειδικα της γατας που ζει μονιμα μεσα.Βαση αυτου προσαρμοζεται κ η διατροφη της.

Τέλος προτιμώ να διαθέσω τώρα κάτι παραπάνω για τη διατροφή τους (κόβοντας
από άλλα επουσιώδη για μένα ή τα γατιά) παρά στο μέλλον αν συμβεί κάτι και
πρέπει να ταλαιπωρηθεί το γατί από εγχειρήσεις και εξετάσεις. Έτσι θα έχω και τη
συνείδησή μου καθαρή. Αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπική άποψη, την οποία και δεν
επιβάλλω.
Αυτο λυπαμαι αλλα δεν μπορεις να το "δεσεις κομπο" μονο κ μονο απο την διατροφη.Οι παραγοντες ειναι πολλοι κ μαλιστα μεταβαλλονται.
Αλλα καταλαβαινω πως δινοντας καλη τροφη προσπαθεις να περιορισεις τις πιθανοτητες.
Εδώ διακρίνω αρκετά κενά και αντιφάσεις (όχι δικές σου, αλλά των εταιριών
ζωοτροφών). Την μια λένε ότι δεν κάνουν πειράματα σε ζώα ενώ την άλλη λένε ότι
είναι δοκιμασμένες τροφές. Οι περισσότερες τροφές οι οποίες είναι δοκιμασμένες
σε ζώα δεν έχουν δοκιμαστεί για μεγάλο χρονικό διάστημα (μερικοί μήνες δοκιμών
στην καλύτερη). Αυτό δεν σημαίνει ότι το ζώο θα είναι σε άριστη φυσική
κατάσταση, ούτε ότι δεν θα παρουσιάσει αργότερα προβλήματα (βλ. παθήσεις του
ουροποιητικου συστηματος που πλεον ειναι συχνο φαινομενο).

Πάμε και στον
έλεγχο που εδώ έχω πολλά για την γούνα τους. Να ξεκινήσω με τα recalls τροφών;
Με το σκάνδαλο μελαμίνης το
2007
; Με περιστατικά σαλμονέλλωσης σε ανθρώπους από
ζωοτροφές; Με περιστατικά χαμηλών ή υψηλών ποσοστό βιταμινών; Με τα όρια τοξινών
στις τροφές; Με την προέλευση και την ποιότητα των πρώτων υλών; Με τις
καρκινογόνες ουσίες στις τροφές; Τα έχουν κάνει σκατά με το συμπάθειο, και τώρα
με δήθεν ειδικές τροφές προσπαθούν να αντιμετωπίσουν τα προβλήματα που οι ίδιοι
έχουν δημιουργήσει.
Αυτο που εννοουσα με την λεξη δοκιμασμενα,ειναι η τεχνογνωσια κατα βαση. Το επιστημονικο υποβαθρο και η δυνατοτητα της χ,ψ εταιριας να "δουλεψει" ενα προιον,να το δοκιμασει,να κανει τα αναλογα τεστς κ να διαθεσει ενα προιον στο καταναλωτικο κοινο.Η royal canin και αλλες πολλες εταιριες εχουν δικα τους ζωα σε εγκαταστασεις(οχι ,δεν αναφερομαι στα βιντεο που κυκλοφορουν) οπου κανουν τεστ πεπτικοτητας,γευστικοτητας κτλ.Εξετασεις αιματος,ουρων....
Οι ανακλισεις πια(λεω "πια" για ειχα παθει αμοκ κ εγω τοτε) δεν μου λενε κατι. Ετυχε.Οπως ετυχε και με ανθρωπινα τροφιμα. Και η blue ειχε ανακλισεις ουκ ολιγες φορες και ειναι μια πολυ καλη τροφη.Οποτε...μονο το homemade μας σωζει εδω!

Με το καλο να μας παραθεσουν μελετες τους και αλλες εταιριες για να δουμε κατα ποσο ασχολουνται κ απο ποια οπτικη γωνια εξεταζουν τα πραγματα. Πχ τυχαιο,η purina εχει ολοκληρο κομματι στην ιστοσελιδα τους με μελετες και ερευνες που κανουν πανω σε ζωα για συγκεκριμενες παθησεις κ καταστασεις. Παχυσαρκια,ουροποιητικο κτλ.Χωρις να θεωρω πως οι διαιτες τους ειναι πανακεια για τις παθησεις που εγραψα.

Γιατί αν το πάρουμε έτσι και η royal θεωρείται "κορυφαία", όμως αν διαβάσεις
τα συστατικά είναι μάπα.
Θα διαφωνισω.Δεν ειναι μαπα. Αν ηταν μαπα θα την ειχε "φτυσει" η αγορα.
Για να ειναι τα συστατικα οπως ειναι καπου αποσκοπουν.Οι αναλογιες καπου αποσκοπουν επισης. Το να παρασκευασεις σιτηρεσιο κ μαλιστα επιτυχημενο ειναι πολυ δυσκολη δουλεια. Μια μαπα τροφη δεν θα εδινε αψογο τριχωμα σε απειρα ζωα,ουτε σφιχτα κοπρανα,ουτε ενεργεια,ουτε θα ζουσαν αρκετα χρονια, με σταθερο βαρος. Αυτος ειναι ο στοχος του σιτηρεσιου.Να καλυπτει τις ημερισιες αναγκες του ζωου χωρις να το βλαπτει.

Το πόσο ακριβή είναι η τροφή δεν καθορίζει και την ποιότητά της, γιατί αν και
oι gourmet πχ πωλούνται στο σούπερ, ενώ οι vom feinstein στο πετ σοπ και πιο
ακριβά, έχουν τα ίδια (χάλια) συστατικά..
Εμεις gourmet τρωμε.Τις θεωρω καλες κονσερβες,οχι τελειες. Δεν του κανουν ουτε διαρροιες ουτε τιποτα.
δεν τους νοιάζει να δώσουν ποιότητα. Που ξέρω εγώ ότι αυτά τα byproducts που
τους έμειναν δεν τα έβαλαν και στην άλλη, καλύτερη τροφή; Γιατί όπως λέει και η
Ceres, έλεγχος απλά "λένε" ΄ότι γίνεται. Μάρκες που έχουν συστατικά ποιό κοντά
στη φύση του ζώου, όσο χάλια κρέας και να έχουν τουλάχιστον δεν έχουν καλαμπόκι
και σιτηρά. Τώρα για την τιμή, εντάξει, ο,τι δίνεις, παίρνεις.
χαχαχαχα θα σε φρικαρω...αλλα εμενα δεν με ενοχλει να φαει by-products το γατι/σκυλι μου.Δεν μιλαω για κερατα κ φτερα βεβαια. Αν το αναγουμε στην φυση οπου θα επιανε μια μπεκατσα,θα ετρωγε και τα ποδια της κ ποιος ξερει τι αλλο απο το ζωο(εξου και τα αιματαλευρα)...Οχι μονο μπουτακι κ στηθος.
Στην φυση επισης δεν θα ετρωγαν ουτε καλαμποκι ,ουτε πατατα,ουτε ρυζι,ουτε αρακα,ουτε σιταρι.....Δεν εχει νοημα να αναφερομαστε σε αυτο.
Αν το δουμε ετσι θελουμε μια τροφη ΜΟΝΟ με κρεας κ τιποτα αλλο μεσα.

Το θεμα της διατροφης ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ κ δεν εχει ουτε αρχη ,ουτε τελος δυστυχως.
Αν μπορουσα προσωπικα θα τους εδινα απ ολα. Και μαγειρευτο κ ξηρα κ ωμα. Αφου δεν βγαζω ακρη,να χαιρονται κ αυτα βρε παιδι μου!

Ευλογισον παιδια! Παλι με αγχωσε το θεμα!χαχαχααχαχα

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 18:26, 21-05-12:

Νίκο βαριέμαι να στα σχολιάσω όλα αυτά που έγραψες
Γενικά βαρέθηκα να το ψάχνω τόσο! Πραγματικά! Όλοι έχουμε τις απόψεις μας, και ξέρουμε πόσο επηρεάζει η εκάστοτε τροφή το ζωάκι μας.. Μια ενιαία "καλύτερη" τροφή δεν υπάρχει, γιατί αυτό που θα κάνει καλό στη δικιά μου γάτα πιθανό να μην κάνει καλό στη δικιά σου.. Το ίδιο και για τους σκύλους, τα καναρίνια, κλπ κλπ...
Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι γενικά τις τροφές του εμπορίου..
Αν μπορουσα προσωπικα θα τους εδινα απ ολα. Και μαγειρευτο κ ξηρα κ ωμα. Αφου δεν βγαζω ακρη,να χαιρονται κ αυτα βρε παιδι μου!
Ακριβώς αυτο!
Καλά, για λιχουδιές εγώ τους δίνω απ'ολα. Εντάξει, όχι τα άκρως επικίνδυνα, αλλά και κοτόπουλο, και κότσι, και ελιά, και σολωμό, και ρύζι έχουν φάει. Και ο,τι φτιάχνω για μένα κρατάω λίγο για να τους δώσω.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,821 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 18:29, 21-05-12:

Βασικά είναι πολύ θετικό που ψαχνόμαστε γενικά παιδιά.. το να ψάχνεται κάποιος υποδηλώνει αγάπη για το ζωάκι του.. ακόμα κι αν διαφωνούμε σε κάποια πράγματα, σίγουρα κανείς μας δεν τα ξέρει όλα. Γενικά το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον να διαβάζω τα θέματα διατροφής..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 18:34, 21-05-12:

Εμείς το έχουμε παραξηλώσει νομίζω..

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,821 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 18:35, 21-05-12:

Όπως μου λέει κι η μαμά μου.. (θα γελάσεις τώρα) "Όλοι εκεί μέσα γατοβαρεμένοι είστε!!"

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 18:47, 21-05-12:

Εγώ δεν τα λέω παραέξω γιατί θα με πάρουν στο ψιλο! Δείχνω όσο πιο φυσιολογική γίνεται

Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

O nikos_x έγραψε στις 19:00, 21-05-12:

Kαλα εννοειται μεταξυ μας αυτα......χαχαχαχχαχα

Και εγω το θεωρω ενδιαφερον σαν θεμα. Αυτο και οτι αφορα φαρμακα κτλ. Ειναι κατι που δεν μενει στασιμο,εξελισεται.

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 19:08, 21-05-12:

Ναι, ενδιαφέρον, ενδιαφέρον, αλλά όσο αυτό εξελίσσεται εγώ τραβάω τα μαλλιά μου περισσότερο! Έχουμε φτάσει σε σημείο εγώ να τρώω σουβλάκια γιατί δεν προλάβαινα να μαγειρέψω και να ψάχνω "υγιεινή" τροφή για τη γάτα.. Εεεεεεε ρεεεεε...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 39,745 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:56, 21-05-12:

Ναι, ενδιαφέρον, ενδιαφέρον, αλλά όσο αυτό εξελίσσεται εγώ τραβάω τα μαλλιά μου περισσότερο! Έχουμε φτάσει σε σημείο εγώ να τρώω σουβλάκια γιατί δεν προλάβαινα να μαγειρέψω και να ψάχνω "υγιεινή" τροφή για τη γάτα.. Εεεεεεε ρεεεεε...
Φοβερο!!

Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 22:28, 21-05-12:

Χαχαχα!!! Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ! Η μάνα μου μου λέει ότι για τη δική μου διατροφή δεν ασχολούμαι ούτε στο μισό!!!

Αρχική Δημοσίευση από Jejebel
Βασικά είναι πολύ θετικό που ψαχνόμαστε γενικά παιδιά.. το να ψάχνεται κάποιος υποδηλώνει αγάπη για το ζωάκι του.. ακόμα κι αν διαφωνούμε σε κάποια πράγματα, σίγουρα κανείς μας δεν τα ξέρει όλα. Γενικά το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον να διαβάζω τα θέματα διατροφής..
Με κάλυψες πλήρως!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,728 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:33, 21-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από nikos_x

Τα συστατικα της acana(μιας κ το αναφερεις) για παραδειγμα θεωρεις πως δεν επιβαρυνουν τα ζωα? Εγω δεν θεωρω καποια τροφη επιβαρυνει τα ζωα.Το μονο που δεν θελω να βλεπω ειναι οι χρωστικες κ πρωτο συστατικο σιτηρα. Δεν θεωρω πως μια τροφη του εμποριου μπορει να σκοτωσει ενα ζωο εκτος και αν α)ειναι αλλοιωμενη β)υπαρχει προβλημα στα συστατικα ,τοξινες κτλ.
Γιατι η πατατα ειναι καλυτερη απο το καλαμποκι? Ως προς τι?
εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν τροφές που επιβαρύνουν τον οργανισμό τους. Για παράδειγμα η ξηρά τροφή στο σύνολο της τα θέτει σε κατάσταση χρόνιας αφυδάτωσης. Επίσης τα σιτηρά και τα λαχανικά στις τροφές τους δεν είναι εύπεπτα όπως το κρέας. Το γαστρεντερικό τους σύστημα δεν είναι κατασκευασμένο να τρώει καλάμποκι για παράδειγμα. Αυτο που συμβαινει με τα σιτηρα και τα λαχανικα ειναι οτι ανεβαζουν το pH των ουρων της γατας και το κανουν αλκαλικο. Οταν το pH ξεπερασει το 7, ο στρουβιτης σχηματιζεται αυθορμητα. Αφου μετά από αρκετό καιρό ανακάλυψαν ότι ανεβαίνει το pH, άρχισαν να χρησιμοποιούν επιπρόσθετες ουσίες για να το ρίχνουν. Εντελώς συμπτωματικά τα περιστατικά ουρολιθίασης με λίθους ασβεστίου έχουν αυξηθεί δραματικά (το χαμηλό pH ευνοεί τον σχηματισμό τους).

Χαρακτηριστικό παράδειγμα μια έρευνα που διάβασα πρόσφατα η οποία έλεγξε για ουρόλιθους ~300 αδέσποτες άγριες γάτες (αυτές που κυνηγούν για να επιβιώσουν). Καμία από αυτές δεν βρέθηκε να έχει ουρόλιθους στην ουροδόχο κύστη και στα ούρα και όλες αυτές εκτός από μια είχαν ουρικό pH μεταξύ 6 και 6.5. Δειτε όμως τι έγινε σε μια άλλη έρευνα. Έδωσαν σε γάτες αρουραίο αλλά σε μορφή κονσέρβας. Τεμαχισμένο και μαγειρεμένο. Το pH στις γάτες που έτρωγαν τον μαγειρεμένο αρουραίο έφτασε το 7. Γιατί ανέβηκε τόσο το pH; Επειδή άλλαξε η δομη των πρωτεινών με το μαγείρεμα και η πεπτικότητα τους (και κυρίως του αμινοξέως μεθιονίνης το οποίο ρίχνει το pH) μειώθηκε.

Δεν γνωρίζω αν η πατάτα είναι καλύτερη από το καλαμπόκι, γνωρίζω όμως ότι παίζει σημαντικό ρόλο η πηγή και η μορφή των υδατανθράκων. Ένας υδατάνθρακας για παράδειγμα μπορεί να ανεβάσει πιο πολύ την γλυκόζη στο αίμα μετά απο κάθε γεύμα σε σχέση με έναν άλλο.

Η ζωη της γατας εχει αλλαξει χρονια τωρα.Ειδικα της γατας που ζει μονιμα μεσα.Βαση αυτου προσαρμοζεται κ η διατροφη της.
Και οι αγελάδες προσαρμόστηκαν στη ζωή στην φάρμα, αλλά είδες τι έγινε όταν άρχισαν να τρώνε κρεατάλευρα. Δεν αρκούν 100 και 200 χρόνια για να προσαρμοστεί ένα σαρκοφάγο ζώο σε διατροφή πλούσια με φυτικά συστατικά.

Αυτο λυπαμαι αλλα δεν μπορεις να το "δεσεις κομπο" μονο κ μονο απο την διατροφη.Οι παραγοντες ειναι πολλοι κ μαλιστα μεταβαλλονται.
Αλλα καταλαβαινω πως δινοντας καλη τροφη προσπαθεις να περιορισεις τις πιθανοτητες.
σαφώς και μεταβάλλονται, αλλά και η διατροφή είναι ένας από τους παράγοντες που δεν μπορείς να αγνοήσεις.

Αυτο που εννοουσα με την λεξη δοκιμασμενα,ειναι η τεχνογνωσια κατα βαση. Το επιστημονικο υποβαθρο και η δυνατοτητα της χ,ψ εταιριας να "δουλεψει" ενα προιον,να το δοκιμασει,να κανει τα αναλογα τεστς κ να διαθεσει ενα προιον στο καταναλωτικο κοινο.Η royal canin και αλλες πολλες εταιριες εχουν δικα τους ζωα σε εγκαταστασεις(οχι ,δεν αναφερομαι στα βιντεο που κυκλοφορουν) οπου κανουν τεστ πεπτικοτητας,γευστικοτητας κτλ.Εξετασεις αιματος,ουρων....
Το ότι κάνουν δικά τους τεστ δεν μου λέει απολύτως τίποτα. Καταρχήν το κάθε τεστ δεν διαρκεί για μεγάλο χρονικό διάστημα (δεν θα ήταν πιο αντικειμενικό αν διαρκούσε για όσο ζει μια γάτα; ). Επιπλέον δεν συγκρίνουν την τροφή τους με την τροφή μιας γάτας που θα ζούσε στην φύση κυνηγώντας ποντίκια. Μπορεί η τροφή τους να είναι καλύτερη από μια άλλη τροφή, αλλά δεν ξέρουμε αν υπάρχει σημαντική απόκλιση απο την τροφή που θα έτρωγε η γάτα στην φύση της. Παρόλο όμως που κάνουν τόσα πολλά τεστς, γιατί πλέον οι γάτες υποφέρουν από ότι υποφέρουμε και εμείς; Γιατί βλέπουμε τόσες άρρωστες γάτες; Όλες οι εταιρίες ακολουθούν τις οδηγίες της aafco για τα συμπληρώματα κτλ... μέχρι να τα αλλάξει η aafco φυσικά. Μέχρι να βρεθεί ότι το χ συστατικό είναι σε μικρή ή μεγάλη ποσότητα. Γιατί υπάρχουν τεράστιες αποκλίσεις σε κάποια συστατικά μεταξύ τροφών; H friskies εχει για παράδειγμα 100mg/kg βιταμίνης Ε ενώ η royal έχει 500mg/kg. Πόση τελικά βιταμίνη Ε πρέπει να παίρνει μια γάτα; Στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε για 5 φορές μεγάλυτερη ποσότητα βιταμίνης Ε στην 2η τροφή.

Οι ανακλισεις πια(λεω "πια" για ειχα παθει αμοκ κ εγω τοτε) δεν μου λενε κατι. Ετυχε.Οπως ετυχε και με ανθρωπινα τροφιμα. Και η blue ειχε ανακλισεις ουκ ολιγες φορες και ειναι μια πολυ καλη τροφη.Οποτε...μονο το homemade μας σωζει εδω!
Μην επικεντρώνεσαι στις ανακλήσεις μόνο. Το άρθρο από την wiki δεν το έβαλα για να δείτε ποιές εταιρίες ανακλήκαν, αλλά για το γεγονός ότι μια εταιρία, παρασκεύαζε τροφές για άλλες 43523523 εταιρίες. Δηλαδή πολλές εταιρίες, αναθέτουν σε άλλες εταιρίες την παραγωγή των τροφών που πουλάνε.

Με το καλο να μας παραθεσουν μελετες τους και αλλες εταιριες για να δουμε κατα ποσο ασχολουνται κ απο ποια οπτικη γωνια εξεταζουν τα πραγματα. Πχ τυχαιο,η purina εχει ολοκληρο κομματι στην ιστοσελιδα τους με μελετες και ερευνες που κανουν πανω σε ζωα για συγκεκριμενες παθησεις κ καταστασεις. Παχυσαρκια,ουροποιητικο κτλ.Χωρις να θεωρω πως οι διαιτες τους ειναι πανακεια για τις παθησεις που εγραψα.
Μη πιστεύεις και τις δικές τους έρευνες γιατί προφανώς είναι χρηματοδοτούμενες από αυτούς και τα αποτελέσματα μπορεί να είναι biased. Αλλά ακόμα και οι δικές τους έρευνες λένε πολλά. Παράδειγμα μερικές έρευνες της χιλλς, που λένε ότι η ξηρά τροφή πρέπει να αποφεύγεται σε περιστατικά ουρολιθίασης. Αν πρέπει να αποφεύγεται, γιατί παράγουν ειδική ξηρά τροφή τότε και την πουλάνε ως θεραπευτική;

Θα διαφωνισω.Δεν ειναι μαπα. Αν ηταν μαπα θα την ειχε "φτυσει" η αγορα.
Για να ειναι τα συστατικα οπως ειναι καπου αποσκοπουν.Οι αναλογιες καπου αποσκοπουν επισης. Το να παρασκευασεις σιτηρεσιο κ μαλιστα επιτυχημενο ειναι πολυ δυσκολη δουλεια. Μια μαπα τροφη δεν θα εδινε αψογο τριχωμα σε απειρα ζωα,ουτε σφιχτα κοπρανα,ουτε ενεργεια,ουτε θα ζουσαν αρκετα χρονια, με σταθερο βαρος. Αυτος ειναι ο στοχος του σιτηρεσιου.Να καλυπτει τις ημερισιες αναγκες του ζωου χωρις να το βλαπτει.
εδώ πάλι έχουμε σύγκριση μια τροφής του εμπορίου με μια άλλη. Γιατί δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ ωμής και εμπορίου;

χαχαχαχα θα σε φρικαρω...αλλα εμενα δεν με ενοχλει να φαει by-products το γατι/σκυλι μου.Δεν μιλαω για κερατα κ φτερα βεβαια. Αν το αναγουμε στην φυση οπου θα επιανε μια μπεκατσα,θα ετρωγε και τα ποδια της κ ποιος ξερει τι αλλο απο το ζωο(εξου και τα αιματαλευρα)...Οχι μονο μπουτακι κ στηθος.
Στην φυση επισης δεν θα ετρωγαν ουτε καλαμποκι ,ουτε πατατα,ουτε ρυζι,ουτε αρακα,ουτε σιταρι.....Δεν εχει νοημα να αναφερομαστε σε αυτο.
Αν το δουμε ετσι θελουμε μια τροφη ΜΟΝΟ με κρεας κ τιποτα αλλο μεσα.
βασικά συμφωνώ ότι χρειάζονται και τα by-products. Αλλά οι τροφές αυτές περιέχουν συνήθως μόνο by-products. Τα άκρα δεν είναι καλά και όπως διαφωνώ με τις τροφές που περιέχουν μόνο by-products, αλλο τόσο διαφωνώ και με τις τροφές που αποτελούνται από σκέτο κρέας. Μια τροφή προφανώς με μόνο κρέας μέσα (χωρίς οστά, χωρίς όργανα, κτλ), θα ήταν επικίνδυνη.

Ευλογισον παιδια! Παλι με αγχωσε το θεμα!χαχαχααχαχα
βασικά δεν είναι δύσκολο να κάνεις από που λές. Μπορεί να σου βγει και πιο οικονομικό

χαχαχαχα! Εγώ πάντως όταν ξεκίνησα να ψάχνομαι με τις τροφές και όταν άρχισα να δίνω ωμά στον γάτο μου και να βλέπω την διαφορά πάνω του, άλλαξα ριζικά και την δική μου διατροφή. Τρώω πλέον όσο το λιγότερο επεξεργασμένες τροφές γίνεται. Το φαστ φουντ το έχω κόψει γιατί πλέον το σιχαίνομαι, δεν μπορώ να το φάω. Θα προτιμήσω να πεινάσω παρά να φάω μπεργκερ.

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 00:01, 22-05-12:

Εγώ δύο πράγματα θέλω να σχολιάσω, τα υπόλοιπα συζητήστε τα εσείς, εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά!
εδώ πάλι έχουμε σύγκριση μια τροφής του εμπορίου με μια άλλη. Γιατί δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ ωμής και εμπορίου;
Γιατί απλά η σπιτική διατροφή με τη διατροφή του εμπορίου ΔΕ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ! Μέχρι και η μαγειρευτή διατροφή δε συγκρίνεται με του εμπορίου!
Και
χαχαχαχα! Εγώ πάντως όταν ξεκίνησα να ψάχνομαι με τις τροφές και όταν άρχισα να δίνω ωμά στον γάτο μου και να βλέπω την διαφορά πάνω του, άλλαξα ριζικά και την δική μου διατροφή. Τρώω πλέον όσο το λιγότερο επεξεργασμένες τροφές γίνεται. Το φαστ φουντ το έχω κόψει γιατί πλέον το σιχαίνομαι, δεν μπορώ να το φάω. Θα προτιμήσω να πεινάσω παρά να φάω μπεργκερ.
Ε, είδες, δεν είπα γύρο ή μπέργκερ, είπα σουβλάκια! Και μάλιστα κοτόπουλο!
Το είπα και άλλη φορά, έτοιμη είμαι να με πείσετε με τα ωμά!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 03:46, 22-05-12:

Εγώ δύο πράγματα θέλω να σχολιάσω, τα υπόλοιπα συζητήστε τα εσείς, εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά!

Γιατί απλά η σπιτική διατροφή με τη διατροφή του εμπορίου ΔΕ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ! Μέχρι και η μαγειρευτή διατροφή δε συγκρίνεται με του εμπορίου!
Και

Ε, είδες, δεν είπα γύρο ή μπέργκερ, είπα σουβλάκια! Και μάλιστα κοτόπουλο!
Το είπα και άλλη φορά, έτοιμη είμαι να με πείσετε με τα ωμά!
τα σουβλάκια μια χαρά φαγητό είναι ειδικά όταν συνοδεύονται με σαλάτα αντι με λαδερές πίτες και τηγανητές πατάτες

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    lili., madam, marybie, Raman, Tsakoulinaki, βασιλαρας

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους