Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,605 εγγεγραμμένα μέλη και 2,842,876 μηνύματα σε 81,534 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 272 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια είναι η καλύτερη διατροφή για γάτες που ζουν μέσα στο σπίτι;

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη flora.m123
H Φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 638 μηνύματα.

H flora.m123 έγραψε στις 18:34, 21-05-12:

Εμείς το έχουμε παραξηλώσει νομίζω..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,821 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 18:35, 21-05-12:

Όπως μου λέει κι η μαμά μου.. (θα γελάσεις τώρα) "Όλοι εκεί μέσα γατοβαρεμένοι είστε!!"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H Φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 638 μηνύματα.

H flora.m123 έγραψε στις 18:47, 21-05-12:

Εγώ δεν τα λέω παραέξω γιατί θα με πάρουν στο ψιλο! Δείχνω όσο πιο φυσιολογική γίνεται

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikos_x
Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Αρκετες. έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O nikos_x έγραψε στις 19:00, 21-05-12:

Kαλα εννοειται μεταξυ μας αυτα......χαχαχαχχαχα

Και εγω το θεωρω ενδιαφερον σαν θεμα. Αυτο και οτι αφορα φαρμακα κτλ. Ειναι κατι που δεν μενει στασιμο,εξελισεται.

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 19:08, 21-05-12:

Ναι, ενδιαφέρον, ενδιαφέρον, αλλά όσο αυτό εξελίσσεται εγώ τραβάω τα μαλλιά μου περισσότερο! Έχουμε φτάσει σε σημείο εγώ να τρώω σουβλάκια γιατί δεν προλάβαινα να μαγειρέψω και να ψάχνω "υγιεινή" τροφή για τη γάτα.. Εεεεεεε ρεεεεε...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 40,079 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:56, 21-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από flora.m123
Ναι, ενδιαφέρον, ενδιαφέρον, αλλά όσο αυτό εξελίσσεται εγώ τραβάω τα μαλλιά μου περισσότερο! Έχουμε φτάσει σε σημείο εγώ να τρώω σουβλάκια γιατί δεν προλάβαινα να μαγειρέψω και να ψάχνω "υγιεινή" τροφή για τη γάτα.. Εεεεεεε ρεεεεε...
Φοβερο!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pasiphae
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 22:28, 21-05-12:

Χαχαχα!!! Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ! Η μάνα μου μου λέει ότι για τη δική μου διατροφή δεν ασχολούμαι ούτε στο μισό!!!

Αρχική Δημοσίευση από Jejebel
Βασικά είναι πολύ θετικό που ψαχνόμαστε γενικά παιδιά.. το να ψάχνεται κάποιος υποδηλώνει αγάπη για το ζωάκι του.. ακόμα κι αν διαφωνούμε σε κάποια πράγματα, σίγουρα κανείς μας δεν τα ξέρει όλα. Γενικά το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον να διαβάζω τα θέματα διατροφής..
Με κάλυψες πλήρως!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,728 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:33, 21-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από nikos_x

Τα συστατικα της acana(μιας κ το αναφερεις) για παραδειγμα θεωρεις πως δεν επιβαρυνουν τα ζωα? Εγω δεν θεωρω καποια τροφη επιβαρυνει τα ζωα.Το μονο που δεν θελω να βλεπω ειναι οι χρωστικες κ πρωτο συστατικο σιτηρα. Δεν θεωρω πως μια τροφη του εμποριου μπορει να σκοτωσει ενα ζωο εκτος και αν α)ειναι αλλοιωμενη β)υπαρχει προβλημα στα συστατικα ,τοξινες κτλ.
Γιατι η πατατα ειναι καλυτερη απο το καλαμποκι? Ως προς τι?
εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν τροφές που επιβαρύνουν τον οργανισμό τους. Για παράδειγμα η ξηρά τροφή στο σύνολο της τα θέτει σε κατάσταση χρόνιας αφυδάτωσης. Επίσης τα σιτηρά και τα λαχανικά στις τροφές τους δεν είναι εύπεπτα όπως το κρέας. Το γαστρεντερικό τους σύστημα δεν είναι κατασκευασμένο να τρώει καλάμποκι για παράδειγμα. Αυτο που συμβαινει με τα σιτηρα και τα λαχανικα ειναι οτι ανεβαζουν το pH των ουρων της γατας και το κανουν αλκαλικο. Οταν το pH ξεπερασει το 7, ο στρουβιτης σχηματιζεται αυθορμητα. Αφου μετά από αρκετό καιρό ανακάλυψαν ότι ανεβαίνει το pH, άρχισαν να χρησιμοποιούν επιπρόσθετες ουσίες για να το ρίχνουν. Εντελώς συμπτωματικά τα περιστατικά ουρολιθίασης με λίθους ασβεστίου έχουν αυξηθεί δραματικά (το χαμηλό pH ευνοεί τον σχηματισμό τους).

Χαρακτηριστικό παράδειγμα μια έρευνα που διάβασα πρόσφατα η οποία έλεγξε για ουρόλιθους ~300 αδέσποτες άγριες γάτες (αυτές που κυνηγούν για να επιβιώσουν). Καμία από αυτές δεν βρέθηκε να έχει ουρόλιθους στην ουροδόχο κύστη και στα ούρα και όλες αυτές εκτός από μια είχαν ουρικό pH μεταξύ 6 και 6.5. Δειτε όμως τι έγινε σε μια άλλη έρευνα. Έδωσαν σε γάτες αρουραίο αλλά σε μορφή κονσέρβας. Τεμαχισμένο και μαγειρεμένο. Το pH στις γάτες που έτρωγαν τον μαγειρεμένο αρουραίο έφτασε το 7. Γιατί ανέβηκε τόσο το pH; Επειδή άλλαξε η δομη των πρωτεινών με το μαγείρεμα και η πεπτικότητα τους (και κυρίως του αμινοξέως μεθιονίνης το οποίο ρίχνει το pH) μειώθηκε.

Δεν γνωρίζω αν η πατάτα είναι καλύτερη από το καλαμπόκι, γνωρίζω όμως ότι παίζει σημαντικό ρόλο η πηγή και η μορφή των υδατανθράκων. Ένας υδατάνθρακας για παράδειγμα μπορεί να ανεβάσει πιο πολύ την γλυκόζη στο αίμα μετά απο κάθε γεύμα σε σχέση με έναν άλλο.

Η ζωη της γατας εχει αλλαξει χρονια τωρα.Ειδικα της γατας που ζει μονιμα μεσα.Βαση αυτου προσαρμοζεται κ η διατροφη της.
Και οι αγελάδες προσαρμόστηκαν στη ζωή στην φάρμα, αλλά είδες τι έγινε όταν άρχισαν να τρώνε κρεατάλευρα. Δεν αρκούν 100 και 200 χρόνια για να προσαρμοστεί ένα σαρκοφάγο ζώο σε διατροφή πλούσια με φυτικά συστατικά.

Αυτο λυπαμαι αλλα δεν μπορεις να το "δεσεις κομπο" μονο κ μονο απο την διατροφη.Οι παραγοντες ειναι πολλοι κ μαλιστα μεταβαλλονται.
Αλλα καταλαβαινω πως δινοντας καλη τροφη προσπαθεις να περιορισεις τις πιθανοτητες.
σαφώς και μεταβάλλονται, αλλά και η διατροφή είναι ένας από τους παράγοντες που δεν μπορείς να αγνοήσεις.

Αυτο που εννοουσα με την λεξη δοκιμασμενα,ειναι η τεχνογνωσια κατα βαση. Το επιστημονικο υποβαθρο και η δυνατοτητα της χ,ψ εταιριας να "δουλεψει" ενα προιον,να το δοκιμασει,να κανει τα αναλογα τεστς κ να διαθεσει ενα προιον στο καταναλωτικο κοινο.Η royal canin και αλλες πολλες εταιριες εχουν δικα τους ζωα σε εγκαταστασεις(οχι ,δεν αναφερομαι στα βιντεο που κυκλοφορουν) οπου κανουν τεστ πεπτικοτητας,γευστικοτητας κτλ.Εξετασεις αιματος,ουρων....
Το ότι κάνουν δικά τους τεστ δεν μου λέει απολύτως τίποτα. Καταρχήν το κάθε τεστ δεν διαρκεί για μεγάλο χρονικό διάστημα (δεν θα ήταν πιο αντικειμενικό αν διαρκούσε για όσο ζει μια γάτα; ). Επιπλέον δεν συγκρίνουν την τροφή τους με την τροφή μιας γάτας που θα ζούσε στην φύση κυνηγώντας ποντίκια. Μπορεί η τροφή τους να είναι καλύτερη από μια άλλη τροφή, αλλά δεν ξέρουμε αν υπάρχει σημαντική απόκλιση απο την τροφή που θα έτρωγε η γάτα στην φύση της. Παρόλο όμως που κάνουν τόσα πολλά τεστς, γιατί πλέον οι γάτες υποφέρουν από ότι υποφέρουμε και εμείς; Γιατί βλέπουμε τόσες άρρωστες γάτες; Όλες οι εταιρίες ακολουθούν τις οδηγίες της aafco για τα συμπληρώματα κτλ... μέχρι να τα αλλάξει η aafco φυσικά. Μέχρι να βρεθεί ότι το χ συστατικό είναι σε μικρή ή μεγάλη ποσότητα. Γιατί υπάρχουν τεράστιες αποκλίσεις σε κάποια συστατικά μεταξύ τροφών; H friskies εχει για παράδειγμα 100mg/kg βιταμίνης Ε ενώ η royal έχει 500mg/kg. Πόση τελικά βιταμίνη Ε πρέπει να παίρνει μια γάτα; Στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε για 5 φορές μεγάλυτερη ποσότητα βιταμίνης Ε στην 2η τροφή.

Οι ανακλισεις πια(λεω "πια" για ειχα παθει αμοκ κ εγω τοτε) δεν μου λενε κατι. Ετυχε.Οπως ετυχε και με ανθρωπινα τροφιμα. Και η blue ειχε ανακλισεις ουκ ολιγες φορες και ειναι μια πολυ καλη τροφη.Οποτε...μονο το homemade μας σωζει εδω!
Μην επικεντρώνεσαι στις ανακλήσεις μόνο. Το άρθρο από την wiki δεν το έβαλα για να δείτε ποιές εταιρίες ανακλήκαν, αλλά για το γεγονός ότι μια εταιρία, παρασκεύαζε τροφές για άλλες 43523523 εταιρίες. Δηλαδή πολλές εταιρίες, αναθέτουν σε άλλες εταιρίες την παραγωγή των τροφών που πουλάνε.

Με το καλο να μας παραθεσουν μελετες τους και αλλες εταιριες για να δουμε κατα ποσο ασχολουνται κ απο ποια οπτικη γωνια εξεταζουν τα πραγματα. Πχ τυχαιο,η purina εχει ολοκληρο κομματι στην ιστοσελιδα τους με μελετες και ερευνες που κανουν πανω σε ζωα για συγκεκριμενες παθησεις κ καταστασεις. Παχυσαρκια,ουροποιητικο κτλ.Χωρις να θεωρω πως οι διαιτες τους ειναι πανακεια για τις παθησεις που εγραψα.
Μη πιστεύεις και τις δικές τους έρευνες γιατί προφανώς είναι χρηματοδοτούμενες από αυτούς και τα αποτελέσματα μπορεί να είναι biased. Αλλά ακόμα και οι δικές τους έρευνες λένε πολλά. Παράδειγμα μερικές έρευνες της χιλλς, που λένε ότι η ξηρά τροφή πρέπει να αποφεύγεται σε περιστατικά ουρολιθίασης. Αν πρέπει να αποφεύγεται, γιατί παράγουν ειδική ξηρά τροφή τότε και την πουλάνε ως θεραπευτική;

Θα διαφωνισω.Δεν ειναι μαπα. Αν ηταν μαπα θα την ειχε "φτυσει" η αγορα.
Για να ειναι τα συστατικα οπως ειναι καπου αποσκοπουν.Οι αναλογιες καπου αποσκοπουν επισης. Το να παρασκευασεις σιτηρεσιο κ μαλιστα επιτυχημενο ειναι πολυ δυσκολη δουλεια. Μια μαπα τροφη δεν θα εδινε αψογο τριχωμα σε απειρα ζωα,ουτε σφιχτα κοπρανα,ουτε ενεργεια,ουτε θα ζουσαν αρκετα χρονια, με σταθερο βαρος. Αυτος ειναι ο στοχος του σιτηρεσιου.Να καλυπτει τις ημερισιες αναγκες του ζωου χωρις να το βλαπτει.
εδώ πάλι έχουμε σύγκριση μια τροφής του εμπορίου με μια άλλη. Γιατί δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ ωμής και εμπορίου;

χαχαχαχα θα σε φρικαρω...αλλα εμενα δεν με ενοχλει να φαει by-products το γατι/σκυλι μου.Δεν μιλαω για κερατα κ φτερα βεβαια. Αν το αναγουμε στην φυση οπου θα επιανε μια μπεκατσα,θα ετρωγε και τα ποδια της κ ποιος ξερει τι αλλο απο το ζωο(εξου και τα αιματαλευρα)...Οχι μονο μπουτακι κ στηθος.
Στην φυση επισης δεν θα ετρωγαν ουτε καλαμποκι ,ουτε πατατα,ουτε ρυζι,ουτε αρακα,ουτε σιταρι.....Δεν εχει νοημα να αναφερομαστε σε αυτο.
Αν το δουμε ετσι θελουμε μια τροφη ΜΟΝΟ με κρεας κ τιποτα αλλο μεσα.
βασικά συμφωνώ ότι χρειάζονται και τα by-products. Αλλά οι τροφές αυτές περιέχουν συνήθως μόνο by-products. Τα άκρα δεν είναι καλά και όπως διαφωνώ με τις τροφές που περιέχουν μόνο by-products, αλλο τόσο διαφωνώ και με τις τροφές που αποτελούνται από σκέτο κρέας. Μια τροφή προφανώς με μόνο κρέας μέσα (χωρίς οστά, χωρίς όργανα, κτλ), θα ήταν επικίνδυνη.

Το θεμα της διατροφης ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ κ δεν εχει ουτε αρχη ,ουτε τελος δυστυχως.
Αν μπορουσα προσωπικα θα τους εδινα απ ολα. Και μαγειρευτο κ ξηρα κ ωμα. Αφου δεν βγαζω ακρη,να χαιρονται κ αυτα βρε παιδι μου!

Ευλογισον παιδια! Παλι με αγχωσε το θεμα!χαχαχααχαχα
βασικά δεν είναι δύσκολο να κάνεις από που λές. Μπορεί να σου βγει και πιο οικονομικό

χαχαχαχα! Εγώ πάντως όταν ξεκίνησα να ψάχνομαι με τις τροφές και όταν άρχισα να δίνω ωμά στον γάτο μου και να βλέπω την διαφορά πάνω του, άλλαξα ριζικά και την δική μου διατροφή. Τρώω πλέον όσο το λιγότερο επεξεργασμένες τροφές γίνεται. Το φαστ φουντ το έχω κόψει γιατί πλέον το σιχαίνομαι, δεν μπορώ να το φάω. Θα προτιμήσω να πεινάσω παρά να φάω μπεργκερ.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 00:01, 22-05-12:

Εγώ δύο πράγματα θέλω να σχολιάσω, τα υπόλοιπα συζητήστε τα εσείς, εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά!
εδώ πάλι έχουμε σύγκριση μια τροφής του εμπορίου με μια άλλη. Γιατί δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ ωμής και εμπορίου;
Γιατί απλά η σπιτική διατροφή με τη διατροφή του εμπορίου ΔΕ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ! Μέχρι και η μαγειρευτή διατροφή δε συγκρίνεται με του εμπορίου!
Και
χαχαχαχα! Εγώ πάντως όταν ξεκίνησα να ψάχνομαι με τις τροφές και όταν άρχισα να δίνω ωμά στον γάτο μου και να βλέπω την διαφορά πάνω του, άλλαξα ριζικά και την δική μου διατροφή. Τρώω πλέον όσο το λιγότερο επεξεργασμένες τροφές γίνεται. Το φαστ φουντ το έχω κόψει γιατί πλέον το σιχαίνομαι, δεν μπορώ να το φάω. Θα προτιμήσω να πεινάσω παρά να φάω μπεργκερ.
Ε, είδες, δεν είπα γύρο ή μπέργκερ, είπα σουβλάκια! Και μάλιστα κοτόπουλο!
Το είπα και άλλη φορά, έτοιμη είμαι να με πείσετε με τα ωμά!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,728 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 03:46, 22-05-12:

Εγώ δύο πράγματα θέλω να σχολιάσω, τα υπόλοιπα συζητήστε τα εσείς, εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά!

Γιατί απλά η σπιτική διατροφή με τη διατροφή του εμπορίου ΔΕ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ! Μέχρι και η μαγειρευτή διατροφή δε συγκρίνεται με του εμπορίου!
Και

Ε, είδες, δεν είπα γύρο ή μπέργκερ, είπα σουβλάκια! Και μάλιστα κοτόπουλο!
Το είπα και άλλη φορά, έτοιμη είμαι να με πείσετε με τα ωμά!
τα σουβλάκια μια χαρά φαγητό είναι ειδικά όταν συνοδεύονται με σαλάτα αντι με λαδερές πίτες και τηγανητές πατάτες

Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 11:54, 22-05-12:

Έχω αρχίσει να απελπίζομαι με αυτό το θέμα! Οι πληροφόριες είναι πολλές κι εγώ δεν έχω την κατάλληλη γνώση για να κρίνω τα συστατικά των τροφών! Πρέπει να ομολογήσω ότι έχω έρθει ένα βήμα πιο κοντά στην ωμή, όμως ακόμα έχω επιφυλάξεις

Ο γάτος μου όμως είναι ένα τόσο ανάποδο πλάσμα! Αφου του δίνω κοτοπουλάκι βραστό και φεύγει γρήγορα λες και μύρισε σκ@τ@! Αν όμως μυρίσει ποπ κορν τρέχει σαν τρελός να ρίξει το μπολ! Κι αν πέσει κανένα κάτω και δεν το προλάβω το καταβροχθίζει!!!
Αυτό πως το εξηγείτε; Πως λοιπόν θα αλλάξω τη διατροφή αυτού του γάτου, να του δίνω κρεατάκι άντε και ωμό;!

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 14:20, 22-05-12:

Σταδιακά... Στο τέλος θα μάθει, που θα πάει; Αρχικά ανακατεύεις την παλιά του τροφή με κονσέρβα, μέχρι να τρώει μόνο κονσέρβα, μετά μαγειρευτό για λίγο καιρό με την κονσέρβα και μετά ωμό!
Θα πάρει καιρό αν είναι ιδιότροπος.. Και οι δύο είναι έτσι; Γιατί αν ο ένας αρχίσει να τρώει, δε θα ζηλέψει και ο άλλος; Εγώ έτσι την έχω βρει, φωνάζω τη Χιονάτη να φάει ο,τι θέλω και μετά έρχεται και η ζουλιάρα η άλλη!
Δοκίμασες να του δώσεις ψητό κοτόπουλο; Και να βάλεις και λίγο λαδάκι;

Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 15:00, 22-05-12:

Μόνο ο βίκτωρας ειναι ιδιότροπος. Με το τσουρέκι δεν είχα ποτέ πρόβλημα!
Κονσέρβα κουτσά στραβά την τρώει. Αλλά μαγειρευτό δεν πλησιάζει (έχω αρχίσει να αφισβητώ τις μαγειρικές μου ικανότητες)
Όσο πάρει θα το παλέψω πάντως.

Εχω σκεφτεί επίσης για λίγο διάστημα να αλέθω την ξηρή τροφή και να την πασπαλίζω πάνω από το φαγητό.

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 15:09, 22-05-12:

Αμέ! Κι αυτό είναι λύση! Δες εδώ: catinfo.org
Εξηγεί πολλά και λύνει πολλές απορίες!
Σου έστειλα και πμ με άλλα site!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:06, 22-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Pasiphae
Έχω αρχίσει να απελπίζομαι με αυτό το θέμα! Οι πληροφόριες είναι πολλές κι εγώ δεν έχω την κατάλληλη γνώση για να κρίνω τα συστατικά των τροφών! Πρέπει να ομολογήσω ότι έχω έρθει ένα βήμα πιο κοντά στην ωμή, όμως ακόμα έχω επιφυλάξεις

Ο γάτος μου όμως είναι ένα τόσο ανάποδο πλάσμα! Αφου του δίνω κοτοπουλάκι βραστό και φεύγει γρήγορα λες και μύρισε σκ@τ@! Αν όμως μυρίσει ποπ κορν τρέχει σαν τρελός να ρίξει το μπολ! Κι αν πέσει κανένα κάτω και δεν το προλάβω το καταβροχθίζει!!!
Αυτό πως το εξηγείτε; Πως λοιπόν θα αλλάξω τη διατροφή αυτού του γάτου, να του δίνω κρεατάκι άντε και ωμό;!
τα ποπ κορν είναι με βούτυρο;

Ο δικος μου ηταν χειροτερος και απο τον δικο σου με το φαγητο του, αλλα τελικα τον εκανα να τρωει τα παντα! Μεχρι προσφατα το συκωτι και τις καρδιες κοτας παντα τα αλεθα γιατι δεν τα πλησιαζε. Τον τελευταιο καιρο τα τρωει χωρις να μου κανει νουμερα. Για μενα η καλυτερη πλεον μεθοδος ειναι να μενει το γατι ημι-νηστικο. Δηλαδη για 2-3 μερες να δινεις να τρωει λιγοτερο απο οσο τρωει, ωστε να αρχισει να ζητιανευει για φαγητο. Να δεις τι ωραια που τρωνε οτι τους δωσεις οταν πεινανε (οχι σε σημειο φυσικα να μενουν χωρις καθολου τροφη). Δοκιμασε και την μεθοδο να βαζεις το ζουμι απο κονσερβα ψαριου πανω στην καινουρια τροφη.

Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 00:01, 23-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria

Ο δικος μου ηταν χειροτερος και απο τον δικο σου με το φαγητο του, αλλα τελικα τον εκανα να τρωει τα παντα!
Πόσο διάστημα περίπου σου πήρε να αλλάξεις διατροφή;

Πήρα σήμερα από το σούπερ καρδιές και συκωτάκια να τα μαγειρέψω αύριο. Για να δούμε!

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 00:12, 23-05-12:

Πήρα σήμερα από το σούπερ καρδιές και συκωτάκια να τα μαγειρέψω αύριο. Για να δούμε!

συκωτάκι όχι συνέχεια όμως, 2-3 φορές τη βδομάδα από λίγο! Εμένα το συκωτάκι το λατρεύουν! Καρδιά δεν έχω πάρει ακόμα!

Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 00:16, 23-05-12:

Τα είχε σε ένα πακετάκι μαζί στα κατεψυγμένα. Μακάρι να αρέσει και στα δικά μου!

Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikos_x
Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Αρκετες. έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O nikos_x έγραψε στις 09:25, 24-05-12:

Πιο καλα μαγειρεμενα τα τροφιμα παιδια......
Συμπληρωστε καμια πολυβιταμινη για οτι θρεπτικα συστατικα καταστρεφονται κατα το μαγειρεμα.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:57, 24-05-12:

Βασικα δεν ξερω πως εγινε. Ειχα δοκιμασει παλαιοτερα να του δωσω ωμα, αλλα δεν τα ετρωγε. Οταν επαθε αλλεργια, αναγκαστικα του εδινα μαγειρεμενο αρνι (σκετο). Οταν υποχωρησαν τα συμπτωματα της αλλεργιας του ανακατεψα ωμη τροφη (κουνελι με σολωμο) με λιγη κονσερβα τονου (δεν θυμαμαι καλα, παντως του ειχα δωσει ψαρι). Αρχισε να τρωει και στο επομενο γευμα του δοκιμασα να του δωσω σκετη την ωμη. Δεν την ετρωγε και τοτε πηρα λιγη τροφη στο χερι μου και του την εδωσα να την μυρισει. Σιγα σιγα αρχισε να την γλειφει και με τα χιλια ζορια εφαγε ολη την τροφη απο το χερι μου. Στο επομενο γευμα εφαγε κανονικα απο το πιατο του. Δεν θυμαμαι πως αρχισε να τρωει μαγειρεμενο. Το σιγουρο ειναι οτι και να ηθελα, δεν μπορουσα να του δωσω κατι αλλο.

Παράθεση

Zab

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Zab
H Zab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Zab έγραψε στις 00:44, 23-06-12:

Ποια ξηρη τροφη προτεινετε για ηλικιωμενο γατουλη με ταση στα μαλακα κακακια???acana και orijen μου φαινονται βαριες να του τις αρχισω τωρα.Παντα Hill's του εδινα και τωρα που εξαφανιζεται σιγα σιγα η εταιρια ψαχνω να βρω μια καλη και εχω μπερδευτει τοοοοσοοοο....

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 392 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 10:45, 25-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Zab
Ποια ξηρη τροφη προτεινετε για ηλικιωμενο γατουλη με ταση στα μαλακα κακακια???acana και orijen μου φαινονται βαριες να του τις αρχισω τωρα.Παντα Hill's του εδινα και τωρα που εξαφανιζεται σιγα σιγα η εταιρια ψαχνω να βρω μια καλη και εχω μπερδευτει τοοοοσοοοο....
H rc εχει βγάλει ειδική σειρά για 7+

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,821 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 11:16, 25-06-12:

Για ηλικιωμένο γατούλη θα πήγαινα στην κτηνιατρική σειρά της hills..

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 12:47, 25-06-12:

Ενδιαφέρον πολύ το θέμα και πραγματικά μας ενδιαφέρει όλους!!! Εγώ στην Τζίντζερ αρχικά έδινα hills & royal λίγο μετά....δεν είχα παράπονο, η μικρή τις έτρωγε...απλά ηθελα κάτι καλύτερο για εκείνη και περάσαμε στην ακάνα! Ημουν πολύ ευχαριστημένη πάντα, το τρίχωμά της τέλειο, ελάχιστο τρίχωμα έχανε, τριχόμπαλες, εμετούς, διάρροιες, αέρια...απλά ΠΟΤΕ!! Τώρα πριν λίγες ημέρες είπα να της αλλάξω λίγο την τροφή για να μην δίνω συνέχεια την ίδια....της δίνω canine caviar....την οποία δεν μπορώ να πω ότι τι "λατρεύει" χαχαχχαχα τρώει πολύ λίγο, ίσως την έχει πιάσει η ζέστη τι να πω....θα δω λίγες ημέρες ακόμα αντίδραση και θα κατασταλάξω.... Εχει καλά συστατικά σαν τροφή, χαμηλή πρωτείνη, βασικό για να ξεκουραστεί από την ακάνα ο οργανισμός της...το μόνο που βλέπω είναι ότι δεν κάνει συχνά κακά....κάνει κάθε 2 με 3 ημέρες....μου είπαν πως επειδή είναι ολιστική γι'αυτό συμβαίνει αυτό...θα δούμε ίσως είναι επειδή τρώει και λίγο τώρα...θα το τσεκάρω και ανάλογα θα πράξουμε! Ομως επειδή με την ακάνα ήμασταν πολύ ευχαριστημένοι το χειμώνα θα της δίνω ενδιάμεσα και ακάνα, για αλλαγή! Τις δίνω και κονσέρβες κάθε μέρα πολύ λίγο - ένα κουταλάκι του γλυκού - στα δύο γεύματά της. Της παίρνω της schezir. Μια χαρά τις καταβροχθίζει η μικρή μου!!!

Παράθεση

Zab

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Zab

H Zab έγραψε στις 20:33, 25-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Jejebel
Για ηλικιωμένο γατούλη θα πήγαινα στην κτηνιατρική σειρά της hills..
δεν υπαρχει πια Hill's . εξου και εθεσα το ζητημα.την i/d επαιρνα και που και που του εδινα και κανονικη να παρει τα πανω του.αλλα...παει τωρα.

πηρα την sensible της rc.λογω του πεπτικου του δεν το βλεπω να παιρνω την +7 της.αντε να δουμε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 25-06-12 στις 20:36. Αιτία: merge
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 09:03, 26-06-12:

Σοβαρά;; Στην Κύπρο κυκλοφορεί!! Γιατί εξαφανίστηκε από Ελλάδα;

Παράθεση

Zab

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Zab

H Zab έγραψε στις 17:32, 27-06-12:

η εταιρια ψιλοκλεινει.θα ερθει και εκει φανταζομαι οπου ναναι.

Παράθεση

pixie η γατούλα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pixie η γατούλα
Ο pixie η γατούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O pixie η γατούλα έγραψε στις 00:24, 02-07-12:

Καλησπέρα σας. Πρώτη φορά ποστάρω εδώ κάτι αλλά σας διαβάζω καιρό. Είμαι γατο-μπαμπάς εδώ και 20 μέρες. Η pixie είναι ένα πανέμορφο και και χαριτωμένο γατάκι. Είναι όμως και πέρα για πέρα σκασμένο.

Θέλει να τρώει ότι "καινούργιο" φέρνω στο σπίτι και ότι βγάζω από το ψυγείο. Σήμερα μάλιστα του κούνησα ένα καρύδι, το μύρισε και μετά έκλαιγε που δεν του το έδωσα να το φάει .

Της έδινα στην αρχή όταν ήταν 45 ημερών όπου και μου την έδωσαν την whiskas για γατάκια. Την έτρωγε μια χαρά και τρελαινόταν κάθε φορά που κουνούσα την σακούλα. Μία μέρα όμως είπα να της δώσω λίγο από το κρέας που έτρωγα καθώς το μύρισε και έκλαιγε ασταμάτητα. Μετά το σκασμένο του έδινα γατοτροφή και τπτ. Λες και του έβαζα μία πέτρα μπροστά του. Σιγά σιγά άρχισε να την τρώει αλλά πολύ διστακτικά και στο τέλος την έτρωγε κανονικά.

Αλλάξαμε μετά γατοτροφή σε μία κτηνιατρική καθώς την παλιά την βαρέθηκε μάλλον. Χθες της έδωσα ένα κομματάκι κοτόπουλο γιατί ήταν καλό γατάκι και έκανε σαν τρελό. Άρχισε πάλι όμως το σκασμένο να μην τρώει την γατοτροφή. Τι του την κουνάω τπτ. Την μυρίζει και φεύγει. Αφού είχε αρκετές ώρες που δεν είχε φάει του βάζω λίγο τροφή και έφαγε λίγο. Γενικά όλη μέρα έχει φάει πολύ λίγο και είναι πολύ στεναχωρημένο. Μόλις όμως πάω στην κουζίνα τρέχει και αρχίζει και νιαουρίζει πάλι.

Γενικά κοιμόταν στους καναπέδες και ποτέ εκτός σαλονιού. Τώρα έχει αρχίσει και κοιμάται έξω από την κουζίνα. Τι να κάνω? Η αλήθεια είναι ότι θέλω να το πνίξω . Με εκνευρίζει πολύ το πείσμα του αλλά δεν θα υποχωρήσω. Δεν πρόκειται να του ξαναδώσω κάτι άλλο εκτός από γατοτροφή να φάει γιατί 2 φορές την πάτησα. Άκουσα από εδώ μέσα ότι πρέπει να τους δίνουμε λιχουδιές όταν είναι καλά γατάκια αλλά το σκασμένο θέλει μετά μόνο λιχουδιές .

Σκέφτομαι να του δώσω καμία κονσέρβα για μία-δυο μέρες γιατί τρελαίνεται με αυτές. Έτσι κάναμε και με την κτηνίατρο για να δούμε αν έχει κάποιο πρόβλημα. Ουσιαστικά έγινε κάποιο reset από το κομματάκι κρέας που του είχα δώσει. Εσείς τι έχετε να μου προτείνεται??

Παράθεση

Даная (Δανάη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Даная
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.

H Даная Κρείττον οψιμαθή είναι ή αμαθή. έγραψε στις 02:33, 02-07-12:

Εγώ, με κάθε επιφύλαξη, θα σου πρότεινα να του δίνεις μία συγκεκριμένη μέρα της εβδομάδας ένα φακελάκι με γατοτροφή ή λίγο νερόβραστο κοτοπουλάκι, ώστε να μάθει ότι μόνο εκείνη τη μέρα τρώει τις λιχουδιές. Ίσως και σε έκτακτες περιπτώσεις, όπως μετά τον κτηνίατρο.
Επίσης, να μη υποκύπτεις κάθε φορά που θέλει να φάει κάτι από εσένα, κι ας βλέπεις ότι μετά μένει νηστικό. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην φάει κάποια στιγμή.
Και τέλος, να μην του αλλάζεις συχνά τροφή γιατί μπερδεύεται κι αυτό & είναι λογικό να ζητάει συνέχεια κάτι διαφορετικό.

Συνοπτικά: φτιάξε ένα πρόγραμμα διατροφής με συγκεκριμένες μέρες & συγκεκριμένα γεύματα

Παράθεση

pixie η γατούλα

Νεοφερμένος

Ο pixie η γατούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O pixie η γατούλα έγραψε στις 03:26, 02-07-12:

Ναι τρώει δειλά δειλά αλλά έχει πέσει η διάθεση του και είναι και στην ανάπτυξη τώρα και πρέπει να τρώει πολύ. Είχα σκοπό να κάνω κάτι τέτοιο αλλά θα συμβουλευτώ την κτηνίατρο να μου πει. Ευχαριστώ

Παράθεση

Даная (Δανάη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Даная
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.

H Даная Κρείττον οψιμαθή είναι ή αμαθή. έγραψε στις 12:07, 02-07-12:

Τίποτα! Πάντως εμένα ο κτηνίατρος μού είπε να μην ανησυχώ κι ότι θα φάει. Και είναι 5 εβδομάδων, στην ανάπτυξη κι εμένα..
Ρώτα τον γιατρό σου να σε συμβουλεύσει κατάλληλα

Παράθεση

pixie η γατούλα

Νεοφερμένος

O pixie η γατούλα έγραψε στις 17:12, 02-07-12:

Σήμερα μπορώ να πω ότι έφαγε γατοτροφή και για τη χθεσινή μέρα . Την χάιδευα, γουργούριζε, πήγαινε έτρωγε . Υπάρχει μία περίπτωση να τρώει "καλύτερα" μετά από χαδάκια και εφόσον είμαι και εγώ εκεί. Δηλαδή ίσως μόνης της άμα είναι να μην τρώει με όρεξη. Περίεργα πλασματάκια

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:37, 02-07-12:

Αν το δεις καλυτερα, θα καταλάβεις ότι δεν έχει και άδικο το γατάκι. Η whiskas, η οποία αποτελείται κυρίως από καλαμπόκι, είναι λογικό να του αρέσει λιγότερο από ένα κομμάτι κρέας (αυτό που θα έπρεπε να τρώει δηλαδή ένα σαρκοφάγο). Θα σου προτεινα να δίνεις περισσότερες κονσέρβες παρά ξηρά. Μερικές καλές τροφές και οικονομικές είναι η bozita και η mjau. Απο ξηρά καλές είναι οι orijen, acana, blue, arden grange, applaws. Περιέχουν περισσότερο κρέας, παρά grains και παράγωγα κρέατος, οπότε ίσως αρέσουν περισσότερο στο γατάκι σου. Μπορείς να δίνεις και 1-2 φορές την εβδομάδα μαγειρεμένο ή ωμό κρέας (αν επιλέξεις ωμό, συνιστώ λαιμούς και μπούτια κότας για να καθαρίζει τα δοντάκια του).

Παράθεση

pixie η γατούλα

Νεοφερμένος

O pixie η γατούλα έγραψε στις 05:11, 03-07-12:

Την Whiskas την σταμάτησα. Τώρα του δίνω royal canin. Την τρώει μία χαρά απλά το θέμα είναι η κουζίνα και ότι κρατάω στα χέρια μου. Άμα μπει κουζίνα ακόμα και σκασμένο να είναι νιαουρίζει σαν χαζό. Πριν με είδε να έχω μία σοκολάτα αμέσως έτρεξε και νιαούρισε.

Για τις κονσέρβες δεν έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια πάντως. Αυτό που θέλω από το γατάκι μου είναι να τρώει σαν τρελό κάθε φορά που του βάζω φαί. Μπορώ να του δίνω συνέχεια ξηρά τροφή αλλά θέλω μία στο τόσο να το βλέπω να θέλει να φάει και το πιάτο :p , χωρίς μετά να κλαίει άμα δεν του δίνω πάλι το ίδιο.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:05, 03-07-12:

Η ξηρά τροφή, είναι ότι χειρότερο μπορεί να τρώει μια γάτα, ειδικά αν τρέφεται αποκλειστικά με αυτήν. Πολλές γάτες είναι περίεργες και νιαουρίζουν κάθε φορά που βλέπουν τροφή, όπως το δικό σου. Οι περισσότερες μυρίζουν την τροφή (η οποία τελικά δεν τους αρέσει) και φεύγουν. Μήπως όμως πεινάει; Του έχεις μόνιμα τροφή έξω; Τα μικρά θέλουν να τρώνε συχνά γιατί το στομάχι τους είναι πολύ μικρό.

Παράθεση

pixie η γατούλα

Νεοφερμένος

O pixie η γατούλα έγραψε στις 01:43, 04-07-12:

Όχι δεν του έχω μόνιμα τροφή.Η κτηνίατρος μου είπε να την ταίζω 3 φορές την ημέρα. Τώρα το έχουμε χάσει λίγο το πρόγραμμα γιατί δεν έφαγε πολύ εκείνη την ημέρα με το κοτόπουλο και το ταίζω πιο συχνά.

Μα για την ξηρά τροφή άλλοι λένε ότι είναι ότι καλύτερο. Έχει ότι χρειάζεται πραγματικά το γατάκι και είναι βολική και για μας κτλ κτλ. Επίσης δεν πολυτρώει μόνο του. Πριν έκανα μπάνιο και νιαούριζε και μάλλον πείναγε. Τροφή του είχα έξω και απλά πήγα λίγο και κούνησα το πιατάκι του και έφαγε. Μυστήριο γατόνι . Το καλό είναι ότι άρχισε και τρώει λαίμαργα πάλι και κάνει και τα πουρ πουρ του όταν τρώει.

Το θέμα είναι τι θα κάνω με τις λιχουδιές και με κάποια extra τροφή. Αύριο θα το πάμε στην κτηνίατρο να μας πει.

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 04:04, 04-07-12:

Συμφωνώ με τη Ceres σε όλα. Εγώ δεν τους δίνω αποκλειστικά ξηρά τροφή, και φυσικά το πιάτο τους είναι μονίμως γεμάτο με ξηρά και έτσι θα παραμείνει μέχρι τον πρώτο χρόνο. Μπορείς, αν σε παίρνει οικονομικά, να του δίνεις μια φορά τη μέρα κονσέρβα, αυτές που έγραψε οι Ceres έχω ακούσει καλά λόγια και μου φαίνονται καλές (αν και mjau δεν έχω βρει πουθενά και bozita μόνο σε ένα Online pet shop.). Οι whiskas δεν είναι καλές, και οι ολιστικές τροφές είναι στην ίδια τιμή πάνω κάτω με τη royal cannin και πολύυυυυυυ καλύτερες, οπότε σε συμφέρουν περισσότερο πιστεύω. Και επίσης μπορείς να του δίνεις και συνταγούλες με μαγειρευτό φαγητό μια φορά την εβδομάδα ας πούμε σε αντικατάσταση ενός γεύματος, ή για μια μέρα μόνο μαγειρευτή αρκεί να είναι πλήρης αφού του αρέσει.
Εγώ πήρα την earthborn και έκανα τη βλακεία να πάρω την primitive feline αντί για τη feline vantage και έχω ξεμείνει με 44% πρωτεϊνη και δε ξέρω τι να κάνω. Το πρόβλημά μου είναι ότι θέλω να παραμείνει η ξηρά ως ένα μέρος της διατροφής τους, σε περίπτωση που χρειαστεί να λείψω για μια-δυο μέρες. Αλλιώς θα τις πετούσα όλες τις ξηρές. Σκέφτομαι να κάνω ένα πρόγραμμα με 3 μέρες ωμό φαγητό ή ωμό-κονσέρβα/μαγειρευτό, 4 μέρες ξηρά και κονσέρβα/μαγειρευτό. Αλλά πρώτα πρέπει να συνηθίσουν σε ολιστική τροφή και μετά να μάθουν να τρώνε ωμό κρέας. Αλλά σκέφτομαι ότι η έρθμπορν έχει πάααραα πολλή πρωτεϊνη και δεν το θέλω. Από την άλλη δε μπορώ τώρα να παραγγείλω άλλη ξηρά και να την πετάξω αυτή, είναι και ακριβή, τσάμπα τα λεφτά; Δε ξέρω τι να κάνω..

Παράθεση

sophia1 (Σοφια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sophia1
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλές στον κήπο,αυτές που κάνουν χχχχχχχχχχχ και δεν σε αφήνουν να πλησιάσεις και πολύ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H sophia1 έγραψε στις 08:17, 04-07-12:

Αν το δεις καλυτερα, θα καταλάβεις ότι δεν έχει και άδικο το γατάκι. Η whiskas, η οποία αποτελείται κυρίως από καλαμπόκι, είναι λογικό να του αρέσει λιγότερο από ένα κομμάτι κρέας (αυτό που θα έπρεπε να τρώει δηλαδή ένα σαρκοφάγο). Θα σου προτεινα να δίνεις περισσότερες κονσέρβες παρά ξηρά. Μερικές καλές τροφές και οικονομικές είναι η bozita και η mjau. Απο ξηρά καλές είναι οι orijen, acana, blue, arden grange, applaws. Περιέχουν περισσότερο κρέας, παρά grains και παράγωγα κρέατος, οπότε ίσως αρέσουν περισσότερο στο γατάκι σου. Μπορείς να δίνεις και 1-2 φορές την εβδομάδα μαγειρεμένο ή ωμό κρέας (αν επιλέξεις ωμό, συνιστώ λαιμούς και μπούτια κότας για να καθαρίζει τα δοντάκια του).
δηλαδή δίνεις τα μπουτάκια έτσι ωμά με το κόκκαλο?????

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:21, 04-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από sophia1
δηλαδή δίνεις τα μπουτάκια έτσι ωμά με το κόκκαλο?????
Ναι, οτιδήποτε περιέχει κόκκαλο πρέπει να σερβίρεται ωμό γιατί το μαγειρεμένο μπορεί να κάνει μεγάλη ζημιά (σκληραίνει το κόκκαλο με το μαγείρεμα και μπορεί να τρυπήσει έντερα και οισοφάγο ή να σπάσει ακόμα και τα δόντια του). Εναλλακτικά μπορείς να δίνεις λαιμό κότας. Εγώ δίνω μισά ορτύκια και φτερούγες κότας γιατί προς το παρόν τα σαγόνια του δεν είναι δυνατα ούτε έχει αποκτήσει την δεξιοτεχνία να τρώει μπουτάκια κότας ολόκληρα. Μη περιμένεις να φάνε όλο το κόκκαλο απο το μπούτι. Δεν μπορούν. Αλλά πρέπει να καθαρίζουν όλο το κρέας γύρω από το κόκκαλο και να τρώνε και τις άκρες του. Καθαρίζουν πολύ καλά τα δόντια τους έτσι.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:33, 04-07-12:

Συμφωνώ με τη Ceres σε όλα. Εγώ δεν τους δίνω αποκλειστικά ξηρά τροφή, και φυσικά το πιάτο τους είναι μονίμως γεμάτο με ξηρά και έτσι θα παραμείνει μέχρι τον πρώτο χρόνο. Μπορείς, αν σε παίρνει οικονομικά, να του δίνεις μια φορά τη μέρα κονσέρβα, αυτές που έγραψε οι Ceres έχω ακούσει καλά λόγια και μου φαίνονται καλές (αν και mjau δεν έχω βρει πουθενά και bozita μόνο σε ένα Online pet shop.). Οι whiskas δεν είναι καλές, και οι ολιστικές τροφές είναι στην ίδια τιμή πάνω κάτω με τη royal cannin και πολύυυυυυυ καλύτερες, οπότε σε συμφέρουν περισσότερο πιστεύω. Και επίσης μπορείς να του δίνεις και συνταγούλες με μαγειρευτό φαγητό μια φορά την εβδομάδα ας πούμε σε αντικατάσταση ενός γεύματος, ή για μια μέρα μόνο μαγειρευτή αρκεί να είναι πλήρης αφού του αρέσει.
Εγώ πήρα την earthborn και έκανα τη βλακεία να πάρω την primitive feline αντί για τη feline vantage και έχω ξεμείνει με 44% πρωτεϊνη και δε ξέρω τι να κάνω. Το πρόβλημά μου είναι ότι θέλω να παραμείνει η ξηρά ως ένα μέρος της διατροφής τους, σε περίπτωση που χρειαστεί να λείψω για μια-δυο μέρες. Αλλιώς θα τις πετούσα όλες τις ξηρές. Σκέφτομαι να κάνω ένα πρόγραμμα με 3 μέρες ωμό φαγητό ή ωμό-κονσέρβα/μαγειρευτό, 4 μέρες ξηρά και κονσέρβα/μαγειρευτό. Αλλά πρώτα πρέπει να συνηθίσουν σε ολιστική τροφή και μετά να μάθουν να τρώνε ωμό κρέας. Αλλά σκέφτομαι ότι η έρθμπορν έχει πάααραα πολλή πρωτεϊνη και δεν το θέλω. Από την άλλη δε μπορώ τώρα να παραγγείλω άλλη ξηρά και να την πετάξω αυτή, είναι και ακριβή, τσάμπα τα λεφτά; Δε ξέρω τι να κάνω..
Γνωρίζω ξηρές τροφές με 50% πρωτεΐνη! Επειδή δεν θέλεις να δίνεις τόση πρωτεΐνη δίνε ένα γεύμα ξηρά και 2 κονσέρβα την ημέρα. Τουλάχιστον θα προσλαβάνουν περισσότερο νερό και δεν θα επιβαρύνονται από την πρωτεΐνη της ξηράς. Μη ξεχνάς ότι μια κονσέρβα με 10% πρωτείνη είναι σαν να έχει 45% πρωτείνη όταν αφαιρείς την υγρασία . Εναλλακτικά μούσκευε την ξηρά τροφή... αν και είμαι κατά γιατί όταν την μουσκεύεις φτιάχνεις το ιδανικό περιβάλλον για ανάπτυξη μικροοργανισμών.

Δες τι βρήκα: http://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/list
Έχει τα πάντα, πολύ χρήσιμο site! Γράφε το τρόφιμο που θέλεις να δεις και πάτα στο full report και σου βγάζει τα πάντα, απο βιταμίνες, μέχρι μέταλλα και αμινοξέα.

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 381 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 10:57, 04-07-12:

Μη ξεχνάς ότι μια κονσέρβα με 10% πρωτείνη είναι σαν να έχει 45% πρωτείνη όταν αφαιρείς την υγρασία . Εναλλακτικά μούσκευε την ξηρά τροφή... αν και είμαι κατά γιατί όταν την μουσκεύεις φτιάχνεις το ιδανικό περιβάλλον για ανάπτυξη μικροοργανισμών.
το ποσοστό της πρωτεϊνης δεν έχει καμία σχέση με την υγρασία, το νερό που μπορεί να έχει ένα φαγητό... σημασία έχει η συνολική ποσότητα πρωτεϊνης, δηλ τα gr, που περιέχει και πρέπει να καταναλώνει το γατουλίνι... το να το μουσκεύεις του προσφέρεις μόνο λίγο περισσότερο νερό το οποίο ούτως ή άλλως δεν επαρκεί για τις καθημερινές τους ανάγκες!

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 392 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 11:20, 04-07-12:

Εδώ θέλεις να δώσεις ωμό κρέας που είναι καθαρή πρωτείνη γιατί σε φοβίζει τόσο πολύ το 44%??

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 13:28, 04-07-12:

Γνωρίζω ξηρές τροφές με 50% πρωτεΐνη! Επειδή δεν θέλεις να δίνεις τόση πρωτεΐνη δίνε ένα γεύμα ξηρά και 2 κονσέρβα την ημέρα. Τουλάχιστον θα προσλαβάνουν περισσότερο νερό και δεν θα επιβαρύνονται από την πρωτεΐνη της ξηράς. Μη ξεχνάς ότι μια κονσέρβα με 10% πρωτείνη είναι σαν να έχει 45% πρωτείνη όταν αφαιρείς την υγρασία . Εναλλακτικά μούσκευε την ξηρά τροφή... αν και είμαι κατά γιατί όταν την μουσκεύεις φτιάχνεις το ιδανικό περιβάλλον για ανάπτυξη μικροοργανισμών.

Δες τι βρήκα: http://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/list
Έχει τα πάντα, πολύ χρήσιμο site! Γράφε το τρόφιμο που θέλεις να δεις και πάτα στο full report και σου βγάζει τα πάντα, απο βιταμίνες, μέχρι μέταλλα και αμινοξέα.
συμφωνώ με το μούσκεμα, δε θέλω να το ρισκάρω.. Στην κονσέρβα δε με πειράζει που έχει πολλή πρωτεϊνη, ακριβώς γιατί έχει και πολλή υγρασία,στη ξηρά όμως που δεν έχει υγρασία και είναι και boosted με 80.000 πρόσθετα είναι τρελά αυτά τα ποσοστά!
Το site είναι τέλειο! Που το βρήκες βρε θηρίο; Πρέπει να κάτσω να το μελετήσω κιόλας! Ουάου, λέει και ωμά και μαγειρεμένα!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:36, 05-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από rodirdi
το ποσοστό της πρωτεϊνης δεν έχει καμία σχέση με την υγρασία, το νερό που μπορεί να έχει ένα φαγητό... σημασία έχει η συνολική ποσότητα πρωτεϊνης, δηλ τα gr, που περιέχει και πρέπει να καταναλώνει το γατουλίνι... το να το μουσκεύεις του προσφέρεις μόνο λίγο περισσότερο νερό το οποίο ούτως ή άλλως δεν επαρκεί για τις καθημερινές τους ανάγκες!
ναι, αλλα ειναι λαθος να συγκρινουμε 40% πρωτεινη στην ξηρα με 10% στην κονσερβα οταν η μια τροφη διαφερει τοσο πολυ ως προς την υγρασια. Αλλωστε μια γατα που τρεφεται με ξηρα μπορει να τρωει 50γρ τροφη την ημερα, αλλα οταν της αλλαξεις την διατροφη σε κονσερβα, τοτε δεν τρωει 50γρ, αλλά 250γρ. Το dry matter τροφης που τρωει ειναι ουσιαστικα το ιδιο. Μουσκευωντας την κροκετα, κανεις το γατι να πιει παραπανω νερο απο οτι θα επινε συνηθως και συνεπως επιβαρυνονται λιγοτερο τα νεφρα και το ουροποιητικο.

συμφωνώ με το μούσκεμα, δε θέλω να το ρισκάρω.. Στην κονσέρβα δε με πειράζει που έχει πολλή πρωτεϊνη, ακριβώς γιατί έχει και πολλή υγρασία,στη ξηρά όμως που δεν έχει υγρασία και είναι και boosted με 80.000 πρόσθετα είναι τρελά αυτά τα ποσοστά!
Το site είναι τέλειο! Που το βρήκες βρε θηρίο; Πρέπει να κάτσω να το μελετήσω κιόλας! Ουάου, λέει και ωμά και μαγειρεμένα!
εντελως τυχαια το βρηκα σε μια αναζητηση. Επεσα πανω σε ενα ξενο φορουμ για σκυλους και το βρηκα εκει. Θειο δωρο Αν συγκρινεις ωμο με μαγειρεμενο, θα διαπιστωσεις οτι δεν καταστρεφονται τοσο οι βιταμινες οσο νομιζουμε . Αν θυμαμαι καλα στο αυγο μονο η βιταμινη D μειωνεται. Βεβαια δεν πρεπει να παραλειπουμε το γεγονος οτι 100γρ ωμο δεν ειναι το ιδιο με 100γρ μαγειρεμενο γιατι το μαγειρεμενο εχει χασει αρκετη απο την υγρασια του.

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 381 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 11:51, 05-07-12:

ναι, αλλα ειναι λαθος να συγκρινουμε 40% πρωτεινη στην ξηρα με 10% στην κονσερβα οταν η μια τροφη διαφερει τοσο πολυ ως προς την υγρασια. Αλλωστε μια γατα που τρεφεται με ξηρα μπορει να τρωει 50γρ τροφη την ημερα, αλλα οταν της αλλαξεις την διατροφη σε κονσερβα, τοτε δεν τρωει 50γρ, αλλά 250γρ. Το dry matter τροφης που τρωει ειναι ουσιαστικα το ιδιο. Μουσκευωντας την κροκετα, κανεις το γατι να πιει παραπανω νερο απο οτι θα επινε συνηθως και συνεπως επιβαρυνονται λιγοτερο τα νεφρα και το ουροποιητικο.
αυτό που μας ενδιαφέρει είναι τα γατουλίνια μας να προσλαμβάνουν την κατάλληλη ποσότητας πρωτεϊνης και νερού που χρειάζεται καθημερνά ανεξάρτητα εαν προσλαμβάνονται μαζί ή όχι! αυτό που παρατηρώ είναι οτι δεν σας αγχώνει το είδος των πρωτεϊνών που προσλαμβάνουν, σε ότι αφορά την ξηρά τροφή- γεγονός που θα ήταν εύλογο- αλλά το νερό και κατ΄επέκταση η αυξημένη πρόσληψη μαγνησίου λόγω της κατανάλωσης κρέατος (αφού δημητριακά δεν καταναλώνουν) και την αποβολή του απο τα ούρα. η γάτα όταν θα διψάσει θα πιεί νερό αυτό που μπορούμε να κάνουμε εμείς είναι να παρουσιάζουμε το νερό με πιο παιχνιδιάρικο τρόπο π.χ. συντριβανάκια για να τους κινεί το ενδιαφέρον και να πίνουν όσο το δυνατόν περισσότερο!

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 12:14, 05-07-12:

όταν μιλάμε για ξηρά τροφή φυσικά και παίζει ρόλο η υγρασία! Η ξηρά τροφή επιβαρύνει από μόνη της τα νεφρά, πόσο μάλλον αν η πρωτεϊνη φτάνει σε τέτοια ποσοστά. Είναι ένας τρόπος να "ηρεμούν" τα νεφρά από το τόσο αφυδατωμένο και βαρύ φαγητό. Ναι, το μουσκεμένο δεν το ρισκάρω ούτως ή άλλως..
Αρχική Δημοσίευση από L0uk0umas
Εδώ θέλεις να δώσεις ωμό κρέας που είναι καθαρή πρωτείνη γιατί σε φοβίζει τόσο πολύ το 44%??
Γιατί το ωμό κρέας είναι φυσικό, είναι ακριβώς "ωμό κρέας", δεν είναι αφυδατωμένο, επεξεργασμένο, με χίλια δυο πρόσθετα κλπ κλπ, δε συγκρίνεται με τις κροκέτες.. Σε ένα ωμό κομμάτι μπορεί η πρωτεϊνη να φτάσει και το 50% ξέω γω, αλλά "κάθεται" διαφορετικά στον οργανισμό από ότι οι κροκέτες..

εντελως τυχαια το βρηκα σε μια αναζητηση. Επεσα πανω σε ενα ξενο φορουμ για σκυλους και το βρηκα εκει. Θειο δωρο Αν συγκρινεις ωμο με μαγειρεμενο, θα διαπιστωσεις οτι δεν καταστρεφονται τοσο οι βιταμινες οσο νομιζουμε . Αν θυμαμαι καλα στο αυγο μονο η βιταμινη D μειωνεται. Βεβαια δεν πρεπει να παραλειπουμε το γεγονος οτι 100γρ ωμο δεν ειναι το ιδιο με 100γρ μαγειρεμενο γιατι το μαγειρεμενο εχει χασει αρκετη απο την υγρασια του.
Ναι, θα πρέπει να προσθέτουμε νερό και πιστεύω καλύτερα να συμπληρώνεται τη μέρα με μια κονσέρβα για να είμαστε ήσυχοι... Κατά τα άλλα πραγματικά τυχερή που έπεσες πάνω του!

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 12:20, 05-07-12:

αυτό που μας ενδιαφέρει είναι τα γατουλίνια μας να προσλαμβάνουν την κατάλληλη ποσότητας πρωτεϊνης και νερού που χρειάζεται καθημερνά ανεξάρτητα εαν προσλαμβάνονται μαζί ή όχι! αυτό που παρατηρώ είναι οτι δεν σας αγχώνει το είδος των πρωτεϊνών που προσλαμβάνουν, σε ότι αφορά την ξηρά τροφή- γεγονός που θα ήταν εύλογο- αλλά το νερό και κατ΄επέκταση η αυξημένη πρόσληψη μαγνησίου λόγω της κατανάλωσης κρέατος (αφού δημητριακά δεν καταναλώνουν) και την αποβολή του απο τα ούρα. η γάτα όταν θα διψάσει θα πιεί νερό αυτό που μπορούμε να κάνουμε εμείς είναι να παρουσιάζουμε το νερό με πιο παιχνιδιάρικο τρόπο π.χ. συντριβανάκια για να τους κινεί το ενδιαφέρον και να πίνουν όσο το δυνατόν περισσότερο!
Εγώ αν και δεν το'χω ψάξει δε μπορώ να δεχτώ ότι το νερό που πίνουν απορροφάται με τον ίδιο τρόπο που απορροφάται και το νερό απευθείας από την τροφή, αλλά αυτό είναι δικό μου συμπέρασμα βασισμένο στο πουθενά
Κατά τα άλλα με αγχώνει η συγκεκριμένη τροφή, όχι γενικά η ξηρά τροφή. Θα παίρνουν ζωικές πρωτεϊνες κυρίως γιατί η τροφή είναι ολιστική, αλλά δε θέλω να επιβαρυθνούν τα νεφρά τους με την πολλή πρωτεϊνη γιατί η μία μου έχει ευαισθησία από ράτσα στα νεφρά. Δε με πειράζει στην παρούσα φάση το αν θα πιει όταν διψάει, αλλά το πως να ελαφρύνω την τροφή, κατάλαβες; Για αυτό κολλάμε σε αυτό!

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 15:19, 05-07-12:

όταν μιλάμε για ξηρά τροφή φυσικά και παίζει ρόλο η υγρασία! Η ξηρά τροφή επιβαρύνει από μόνη της τα νεφρά,
δυστυχώς αυτό δεν είναι αποδεδειγμένο τα νεφρά επιβαρύνονται λόγω αυξημένης απορρόφησης μαγνησίου!

το ωμό κρέας είναι φυσικό, είναι ακριβώς "ωμό κρέας", δεν είναι αφυδατωμένο, επεξεργασμένο, με χίλια δυο πρόσθετα κλπ κλπ, δε συγκρίνεται με τις κροκέτες..
συμφωνώ για τα πρόσθετα τα οποία δυστυχώς υπάρχουν σε όλα τα τυποποιημένα τρόφιμα... αλλά για να εμβανθύνουμε και λίγο παραπάνω και τα αντιβιωτικά και τα υβρίδια που δίνουν ως τροφές στις αγελαδίτσες επικύνδινα είναι ....γι΄ αυτό προτιμήστε ωμό βιολογικό κρέας!

ένα ωμό κομμάτι μπορεί η πρωτεϊνη να φτάσει και το 50% ξέω γω, αλλά "κάθεται" διαφορετικά στον οργανισμό από ότι οι κροκέτες..

Εγώ αν και δεν το'χω ψάξει δε μπορώ να δεχτώ ότι το νερό που πίνουν απορροφάται με τον ίδιο τρόπο που απορροφάται και το νερό απευθείας από την τροφή, αλλά αυτό είναι δικό μου συμπέρασμα βασισμένο στο πουθενά
ο οργανισμός μας απορροφά το κάθε ένα θρεπτικό συστατικό ξεχωριστά και όχι και συνδυασμό με άλλα.

Κατά τα άλλα με αγχώνει η συγκεκριμένη τροφή, όχι γενικά η ξηρά τροφή. Θα παίρνουν ζωικές πρωτεϊνες κυρίως γιατί η τροφή είναι ολιστική, αλλά δε θέλω να επιβαρυθνούν τα νεφρά τους με την πολλή πρωτεϊνη γιατί η μία μου έχει ευαισθησία από ράτσα στα νεφρά. Δε με πειράζει στην παρούσα φάση το αν θα πιει όταν διψάει, αλλά το πως να ελαφρύνω την τροφή, κατάλαβες; Για αυτό κολλάμε σε αυτό!
λυπάμαι για το γατουλίνι σου , βέβαια ευαισθησία δεν σημαίνει και οτι θα νοσήσει απαραίτητα... βέβαια καλύτερο το προλαμβάνειν παρά το θεραπεύειν! ο κτηνίατρός σου δεν σου έχει αναφέρει την σημασία του νερού στα νεφρά; ανεξάρτητα απο το ίδος της διατροφής που ακολουθεί; περίεργο... γιατί είναι εξίσου σημαντικό!!!

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 15:41, 05-07-12:

δυστυχώς αυτό δεν είναι αποδεδειγμένο τα νεφρά επιβαρύνονται λόγω αυξημένης απορρόφησης μαγνησίου!
Δεν είναι αποδεδειγμένο, όμως πολλές έρευνες το μελετούν.. Το ρισκάρεις;

συμφωνώ για τα πρόσθετα τα οποία δυστυχώς υπάρχουν σε όλα τα τυποποιημένα τρόφιμα... αλλά για να εμβανθύνουμε και λίγο παραπάνω και τα αντιβιωτικά και τα υβρίδια που δίνουν ως τροφές στις αγελαδίτσες επικύνδινα είναι ....γι΄ αυτό προτιμήστε ωμό βιολογικό κρέας!
ναι, είναι, συμφωνώ, όπως υπάρχουν και άλλοι κίνδυνοι με το ωμό..

ο οργανισμός μας απορροφά το κάθε ένα θρεπτικό συστατικό ξεχωριστά και όχι και συνδυασμό με άλλα.
σου είπα, αυτό είναι δικό μου κόλλημα!

λυπάμαι για το γατουλίνι σου , βέβαια ευαισθησία δεν σημαίνει και οτι θα νοσήσει απαραίτητα... βέβαια καλύτερο το προλαμβάνειν παρά το θεραπεύειν! ο κτηνίατρός σου δεν σου έχει αναφέρει την σημασία του νερού στα νεφρά; ανεξάρτητα απο το ίδος της διατροφής που ακολουθεί; περίεργο... γιατί είναι εξίσου σημαντικό!!!
Απλά προσέχω για να έχω, οι περσικές παθαίνουν πολύ συχνά νεφρική ανεπάρκεια και θέλω να επιβαρύνω τα νεφρά όσο λιγότερο γίνεται.. Φυσικά και ξέρω ότι πρέπει να πίνουν πολύ νερό! Αυτό το φροντίζω γενικά.. Τώρα πήρα από λάθος μια τροφή πιο boosted σε όλα. Δηλαδή ενώ τρώγανε ρουαγιάλ ξηρά, είπα να δοκιμάσω ολιστική τροφή και παρήγγειλα τη λάθος συσκευασία. Πήρα αυτή http://www.earthbornholisticpetfood....d_analysis.php αντί για αυτή http://www.earthbornholisticpetfood....d_analysis.php . Νερό πίνουν ούτως ή άλλως μπόλικο και τους δίνω και κονσέρβες.
Πάντως το ψάχνεις κι εσύ με τη διατροφή βλέπω!

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 16:11, 05-07-12:

Απλά προσέχω για να έχω, οι περσικές παθαίνουν πολύ συχνά νεφρική ανεπάρκεια και θέλω να επιβαρύνω τα νεφρά όσο λιγότερο γίνεται.. Φυσικά και ξέρω ότι πρέπει να πίνουν πολύ νερό! Αυτό το φροντίζω γενικά.. Τώρα πήρα από λάθος μια τροφή πιο boosted σε όλα. Δηλαδή ενώ τρώγανε ρουαγιάλ ξηρά, είπα να δοκιμάσω ολιστική τροφή και παρήγγειλα τη λάθος συσκευασία. Πήρα αυτή http://www.earthbornholisticpetfood....d_analysis.php αντί για αυτή http://www.earthbornholisticpetfood....d_analysis.php . Νερό πίνουν ούτως ή άλλως μπόλικο και τους δίνω και κονσέρβες.
Πάντως το ψάχνεις κι εσύ με τη διατροφή βλέπω!
δυστυχώς ή ευτυχώς η διατροφή είναι μέρος της δουλείας μου
πήρες μεγάλη συσκευασία; να φανταστώ οτι την έχεις ανοίξει.. πάντως οι φαρμακευτικές της ρουγιάλ καθώς και αυτές που είναι εξειδικευμένες δεν πρέπει να είναι και τόσο χάλια... θέλω να πιστεύω οτι κάνουν δουλειά σε περιπτώσεις που υπάρχει ευαισθησία ή πρόβλημα. τουλάχιστον αυτό διαπίστωσα εγώ στα μικρά μου που δοκίμασαν αρχικά την λεονάρντο, την όριτζεν και την ακάνα, καθώς ο Ρούλης δεν είχε πολύ σφιχτά κακάκια, τώρα τους δίνω την ρουαγιάλ για μικρά και τους έχω πάρει ήδη την ακάνα για αργότερα.
πάντως με προβληματίζει η μεγάλη κατανάλωση πρωτεϊνης σε συνδυασμό με την "καθηστική" ζωή που έχουν μέσα στο σπίτι κυρίως όταν μεγαλώνουν και δεν είναι τόσο δραστήρια...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    dpa2007 , Juna , mariaskg , Wildcat1 , Νίνα.

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους