Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,511 εγγεγραμμένα μέλη και 2,837,145 μηνύματα σε 81,188 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 233 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα σχετικά με τον οίστρο και τη στείρωση θηλυκής γάτας

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,613 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 12:38, 31-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Μερικά εκτροφεία χρησιμοποιούν στειρωμένα αρσενικά με βασεκτομή (κόβουν τα "σωληνάκια", αλλά οι όρχεις, ο ορμόνες κτλ, παραμένουν), για να ζευγαρώνουν με τις θηλυκές σε οιστρό, χωρίς να τις αφήνουν όμως έγκυες. Κατά κάποιο τρόπο είναι σαν ζευγάρωμα και ξεγελάς τον οργανισμό του ζώου. Υπάρχουν και ενέσεις GnRH, hCG που κάνουν την ίδια δουλειά (προκαλούν ωορηξία). Το πρόβλημα με τις ενέσεις που ακούγονται είναι ότι συνήθως δίνουν προγεστερόνη. Η προγεστερόνη όμως αποδυναμώνει το ανοσοποιητικό σύστημα και συνεπώς την κάνει πιο ευάλωτη σε πυομήτρα. Αν δεν θέλεις και δεν μπορείς να της προκαλείς ωορηξία με μπατονέτα ή άλλες παρόμοιες μεθόδους, θα σου πρότεινα τις ενέσεις με GnRH παρά με προγεστερόνη. Απλά θα πρέπει να επαναλαμβάνεις την ένεση κάθε φορά που έχει οίστρο.
Είναι πολύ σημαντικό που μου τα αναφέρεις όλα αυτά γιατί προσωπικά δεν είχα ιδέα και θα ήθελα πολύ να τα συζητήσω με την κτηνίατρό μας.
Δεν έχω πρόβλημα να κάνω τη μέθοδο της μπατονέτας αλλά δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι..

Ακόμα μια ερώτηση που θα ήθελα να γνωρίζω την απάντηση εάν τη γνωρίζετε..Η πυομήτρα τι συμπτώματα έχει? Δηλαδή εάν κάποτε συνέβαινε, πώς θα το καταλάβαινα εγκαίρως?

Και πάλι ευχαριστώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,728 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 03:03, 01-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Οι συγκεκριμενες ενεσεις παντως εκτος του οτι ειναι επωδυνες για το ζωο,μακροχρονια προκαλουν σημντικη αυξηση πιθανοτητας εμφανισης καρκινου.
Οι ενέσεις/χάπια προγεστερόνης. Οι ενέσεις GnRH είναι λιγότερο επικίνδυνες. Συνήθως ενοχοποιούνται τα οιστρογόνα και η προγεστερόνη (και οι 2 παράγονται από τις ωοθήκες). Ο κίνδυνος όμως για καρκίνο παραμένει είτε η γάτα κάνει ενέσεις, είτε παίρνει χάπια, είτε μένει έτσι. Για να μειωθεί ο κίνδυνος πρέπει να αφαιρεθούν οι ωοθήκες, αλλά το γατάκι δεν μπορεί να ναρκωθεί, άρα πρέπει να βρεθεί η καλύτερη δυνατή λύση για να μειωθεί ο κίνδυνος καρκίνου και πυομήτρας Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή

Αρχική Δημοσίευση από mpoulaalekoula
Είναι πολύ σημαντικό που μου τα αναφέρεις όλα αυτά γιατί προσωπικά δεν είχα ιδέα και θα ήθελα πολύ να τα συζητήσω με την κτηνίατρό μας.
Δεν έχω πρόβλημα να κάνω τη μέθοδο της μπατονέτας αλλά δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι..

Ακόμα μια ερώτηση που θα ήθελα να γνωρίζω την απάντηση εάν τη γνωρίζετε..Η πυομήτρα τι συμπτώματα έχει? Δηλαδή εάν κάποτε συνέβαινε, πώς θα το καταλάβαινα εγκαίρως?

Και πάλι ευχαριστώ!
Συνήθως υπάρχουν εκκρίσεις από τον κόλπο της γάτας, αλλά υπάρχει και η περίπτωση να μην εμφανίσει κανένα σύμπτωμα. Δεν ξέρω για άλλα συμπτώματα (σίγουρα υπάρχουν και άλλα). Ρώτα καλύτερα τον κτηνίατρό σου Ρώτα επίσης τον κτηνίατρό σου να σου δείξει πως γίνεται με την μπατονέτα. Εναλλακτική λύση είναι να πάρεις έναν αρσενικό και να του κάνεις βασεκτομή. Θα είναι σαν αστείρωτο αρσενικό με ότι συνεπάγεται αυτό, αλλά δεν θα μπορεί να την αφήσει έγκυο. Θα ζευγαρώνει όμως μαζί της και θα της κόβει τον οίστρο. Ρώτα επίσης τι παίζει με τον φωτισμό. Ο τεχνητός φωτισμός μπορεί να προκαλεί πιο συχνούς οίστρους (έχει να κάνει με την ορμόνη melatonin) κατά την διάρκεια όλου χρόνου. Ίσως αν περιορίσεις τον φωτισμό, να μειωθεί και η συχνότητα εμφάνισης οίστρου Σε ένα άρθρο που παραθέτω παρακάτω, υπάρχει μια μέθοδος με melatonin που σταματάει τον οίστρο.

Διάβασε και αυτά:
http://www.sciencedirect.com/science...93691X06001932
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/1...727.x/abstract
http://www.sciencedirect.com/science...93691X0600238X
http://www.sciencedirect.com/science...16648005001383
http://www.sciencedirect.com/science...93691X11000380
http://www.sciencedirect.com/science...93691X0900168X

Πάντως συζήτησε τις επιλογές σου με τον κτηνίατρό σου και ρώτησε τον αν οι πιθανότητες εμφάνισης καρκίνου/πυομήτρας σε μια αστείρωτη είναι οι ίδιες με μια γάτα που κάνει ενέσεις προγεστερόνης, ενέσεις GnRH ή θεραπεία με melatonin. Αν οι πιθανότητες είναι ίδιες, τότε άφησέ την όπως είναι. Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι και πολύ πάνω σε αυτό. Υπάρχουν αστείρωτες γάτες που έζησαν πάνω από 15 χρόνια, χωρίς κανένα πρόβλημα υγείας Παίζει και η τύχη έναν ρόλο σε όλα αυτά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,613 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 13:46, 01-01-12:

Οι συγκεκριμενες ενεσεις παντως εκτος του οτι ειναι επωδυνες για το ζωο,μακροχρονια προκαλουν σημντικη αυξηση πιθανοτητας εμφανισης καρκινου.
Δυστυχώς, όπως εξηγεί και η Ceres δεν υπάρχουν πολλές επιλογές..Το ότι είναι επώδυνες δε το γνώριζα ούτε και αυτό..Ισχύει κάτι τέτοιο? Πονάει τη στιγμή της ένεσης ή και μετέπειτα?

Τώρα τα είδα αυτά..Θα τα διαβάσω και αυτά..Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες..
Έχεις απόλυτο δίκιο..Και αυτή ήταν η πρόθεσή μου..Να συλλέξω πληροφορίες και να πάω να συζητήσω μαζί της..

Όσο για αυτό
Αν οι πιθανότητες είναι ίδιες, τότε άφησέ την όπως είναι. Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι και πολύ πάνω σε αυτό.
δυστυχώς ο οίστρος είναι μια στρεσογόνος κατάσταση για τη γάτα και της προκαλεί ταχυκαρδίες , αρρυθμίες κτλ.. Και αυξάνονται κατά πολύ οι πιθανότητες θανάτου κατά τη διάρκεια του οίστρου όπως καταλαβαίνεις
Δηλαδή εγώ τώρα έχω αρχίσει να καταλήγω στο ότι θα πρέπει να στραφω σε καταστολή οίστρου (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο)..Θα πρέπει να πάρω το ρίσκο..

Και όπως λες, η τύχη θα παίξει μεγάλο ρόλο και σε αυτό!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 02-01-12 στις 13:57. Αιτία: Προσθήκη spoiler σε παράθεση
Παράθεση

BloodyKate

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BloodyKate
H BloodyKate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H BloodyKate Λίλιθ..! έγραψε στις 01:24, 06-01-12:

Η Λίλιθ μου είναι πλέον 7 μηνών. Σήμερα τη βρήκα στο σπίτι να φωνάζει και να κοντοκάθετε με λίγα λόγια σαν να μου φάνηκε πως ήθελε γαμπρό. Δεν ξέρω αν είναι σωστό να της κάνω στείρωση και αν δεν της κάνω και την αφήσω να ζευγαρώσει που θα τα φροντίσω τα γατάκια? Στεναχωριέμαι ειλικρινά... Δεν ξέρω τι να κάνω. Είναι σωστό να μην την αφήσω να ζευγαρώσει έστω μια φορά? Κάπου είχα ακούσει πως είναι καλό να γεννούν έστω μια φορά. Πείτε μου σας παρακαλώ είναι η πρώτη μου γατούλα δεν θέλω να βασανίζεται

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 39,882 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 01:52, 06-01-12:

Καλησπερα.Και βεβαια ειναι σωστο να την στειρωσεις χωρις να ζευγαρωσει πρωτα.Ειναι μυθος το οτι πρεπει να ζευγαρωσουν πρωτα κια μετα να στειρωθουν.Μαλιστα οσο πιο νωρις στειρωνονται..τοσο καλυτερα ειναι για την υγεια τους.Μειωνονται παρα πολυ οι ποθανοτητες να παθει καρκινο των μαστων,και διαφορους αλλους καρκινους.
Οι γάτες πρέπει να γεννήσουν έστω μια φορά προτού στειρωθούν.ΨΕΜΑ
Η στείρωση μιας γάτας πρίν την εκδηλωση του πρώτου οίστρου απομακρύνει την πιθανότητα εμφάνισης όγκου στους μαστούς, πράγμα που δεν συμβαίνει εάν έχει προηγηθεί μία ή περισσότερες γέννες.
πηγη
ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΕΣΦΑΛΜΕΝΕΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΣΤΕΙΡΩΣΗ
1) Μια θηλύκια γάτα ή σκύλα πρέπει να γεννήσει μια φορά προτού στειρωθεί.
• Αυτό είναι τελείως περιττό και το μόνο που κάνει είναι να συμβάλλει στο πρόβλημα του υπερπληθυσμού των ζώων.
2) Είναι αφύσικο να στερώ στο κατοικίδιο μου την ερωτική ζωή και τον έρωτα.
• Όχι! Τα σκυλιά και οι γάτες κάνουν τη διαδικασία του σεξ αποκλειστικά και μόνο για την ικανοποίηση ορμονικών αναγκών και όχι για ευχαρίστηση ή από έρωτα.
3) Υπάρχουν κίνδυνοι για την υγεία ενός ζώου αφότου στειρωθεί.
• Αντίθετα, όπως διαβάσατε παραπάνω, υπάρχουν μόνο οφέλη στην υγεία τους.
πηγη

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BloodyKate

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BloodyKate
H BloodyKate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H BloodyKate Λίλιθ..! έγραψε στις 14:44, 06-01-12:

ευχαριστω πουπουλινα!!! δευτερα εχει στειρωση λοιπον... ολο φωναζει το μαναρι μου

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γαλή

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Γαλή
H Γαλή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H Γαλή έγραψε στις 21:52, 12-01-12:

Γεια και από μένα !
Η γατούλα μου είναι 9 μηνών και θα την πάω για στείρωση την επόμενη εβδομάδα, η γιατρός είναι καλή και όλα οκ, αλλά φοβάμαι...
Δεν ξέρω αν είμαι παράλογη, αλλά δεν θέλω να πάθει τίποτα το μικρό μου με την επέμβαση, αναισθησία κλπ

Παράθεση

lenia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lenia
H lenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H lenia έγραψε στις 03:43, 25-01-12:

γεια σας!!η λου μου εχει οιστρο αυτες τις μερες και ειναι συνεχεια ανησυχη!νιαουριζει και 'τουρλωνει' τον ποπο της ακομα κ οταν την χαιδευω!διαβασα οσα λεγατε παραπανω, και πολλοι αναφερετε οτι αφηνουν σταγονες απο ουρα..στη δικη μας περιπτωση δεν ειναι απλως σταγονες,αλλα αρκετη ποσοτητα!!ειναι φυσιολογικο αυτο;; επισης θα ηθελα αν μπορειτε να μου προτεινετε καποιον κτηνιατρο στη θεσσαλονικη(κεντρο) που εμπιστευεστε και ειναι σχτικα οικονομικος επειδη πρεπει να τη στειρωσω..ευχαριστω πολυ!!

Παράθεση

mixalakis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mixalakis
Ο mixalakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 82 μηνύματα.

O mixalakis έγραψε στις 12:16, 25-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Γαλή
Γεια και από μένα !
Η γατούλα μου είναι 9 μηνών και θα την πάω για στείρωση την επόμενη εβδομάδα, η γιατρός είναι καλή και όλα οκ, αλλά φοβάμαι...
Δεν ξέρω αν είμαι παράλογη, αλλά δεν θέλω να πάθει τίποτα το μικρό μου με την επέμβαση, αναισθησία κλπ
Συμφωνώ ότι πρέπει να πηγαίνουμε όλοι τις γατούλες άμεσα για στείρωση.
Αγωνία είναι λογικό να υπάρχει, αλλά είναι τόσο ρουτίνα πια η επέμβαση που δεν χρειάζεται πανικός.

Επιπλοκή μπορεί να υπάρξει μόνο σε περιπτώσεις που το ζωάκι έχει ήδη πρόβλημα και πιθανότατα θα το παρουσίαζε σε άλλη αφορμή, ούτως ή άλλως.
Είχα έναν γατούλη που είχε υπερτροφική μυοκαρδιοπάθεια. Είχε κάνει νάρκωση όταν είχε πέσει από το μπαλκόνι και είχε σπάσει το πόδι του, χωρίς κανένα πρόβλημα.
Όταν πήγαμε να τον στειρώσουμε, είχε επιπλοκές από τη νάρκωση. Ακολούθησε θεραπεία και βελτιώθηκε, όμως μετά από έναν μήνα η κατάσταση επιδεινώθηκε και τελικά πέθανε.

Ο γιατρός του έκανε νεκροψία και επιβεβαίωσε την θεωρία του για την υπερτροφική καρδούλα του, και όπως μας είπε δεν θα είχε πολύ ζωή ακόμα είτε έκανε είτε όχι την στείρωση.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 39,882 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:40, 25-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από lenia
γεια σας!!η λου μου εχει οιστρο αυτες τις μερες και ειναι συνεχεια ανησυχη!νιαουριζει και 'τουρλωνει' τον ποπο της ακομα κ οταν την χαιδευω!διαβασα οσα λεγατε παραπανω, και πολλοι αναφερετε οτι αφηνουν σταγονες απο ουρα..στη δικη μας περιπτωση δεν ειναι απλως σταγονες,αλλα αρκετη ποσοτητα!!ειναι φυσιολογικο αυτο;; επισης θα ηθελα αν μπορειτε να μου προτεινετε καποιον κτηνιατρο στη θεσσαλονικη(κεντρο) που εμπιστευεστε και ειναι σχτικα οικονομικος επειδη πρεπει να τη στειρωσω..ευχαριστω πολυ!!
Δεν ξερω για αρκετη ποσοτητα η αλήθεια ειναι.Το καλυτερο ειναι να ενημερωσεις αμεσα τον κτηνιατρο.
Για κτηνιατρους στη θεσ/κη δες εδω.Με τα γαλαζια γραμματα,ειναι γιατροι που κανουν ειδικη τιμη,για αδεσποτα βεβαια.

Παράθεση

lenia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lenia
H lenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H lenia έγραψε στις 20:06, 26-01-12:

επικοινωνισα με διαφορους κτηνιατρους αλλα μου ειπαν οτι κοστιζει 150ευρω η στειρωση και 50 οι εξετασεις..οποτε αν ξερει καποιος καποιον οικονομικοτερο(αρκετοι ανεφεραν οτι κοστιζει 80ευρω) ας μου πει,θα βοηθησει ιδιαιτερα..ευχαριστω και παλι!

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,748 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 03:37, 28-01-12:

λοιπον αυτη τη στιγμη στην αυλη μου γινεται ενα οργιο γατων,που παλευουν,ζευγαρωνουν και τσακωνονται μεταξυ τους,τα γατακια μου ειναι μεσα και κοιτουν φρικαρισμενα απ τα παραθυρα,δεν εχουν οιστρο εφοσον ειναι στειρωμενα,ομως δεν παυουν να εχουν μια ανησυχια αυτες τις μερες οσων αφορα τον κηπο,βοηθα οτι κανει κρυο και δε θελουν να βγαινουν και τοσο,αλλα η μια η πορτοκαλι(πατατινα)εχει φαγωθει με την αυλη,το μεσημερι τα εβγαλα εξω για λιγο,ειχε και λιγο ηλιο λεω θα τους κανει καλο.κι αρχιζει η τιτινα η ταρταρουγα ενα τρεξιμο πισω απο ενα γατο και τα δα ολα.
εβαλα τ αλλα τρια μεσα και την ψαχναμε με την κορη μου,την βρηκαμε σε μια ξενη αυλη να παιζει με τους γατους,σα χαζο εκανε το καημενο απ τη χαρα του,το ξερω δε το κανει για να ζευγαρωσει,αλλα θελει επαφη με αλλα γατακια,απ τα 4 που εχω μονο ο αρσενικος ηρεμησε με τη στειρωση,τα θυλικα θελουν τσαχπινιες κι απορω.
δεν ειχα ποτε τοσα γατουνια μαζεμενα,συνηθως ενα η δυο ειχα ταυτοχρονα,και τοτε δεν ειχα και παιδια ακομα κι ειχα χρονο,φοβαμαι μην τα χασω,σα το βεγγο τρεχω απο πισω τους.τι τα πιασε γαμωτο?

Παράθεση

fofula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fofula
H fofula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H fofula έγραψε στις 16:04, 01-02-12:

Γεια σας.Η Deedee μου είναι σχεδόν 7 μηνών και ακόμα δεν μας έχει δωσει δείγματα οίστρου.Κανονίζουμε για την στείρωσή της στους 8 μήνες όπως μας είπε ο γιατρός.Ηθελα να ρωτήσω πότε έρχεται η πρώτη περίοδος και πώς θα το αντιμετωπίσω όταν συμβεί.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,627 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:33, 01-02-12:

Kαλησπερα.Καταρχην λογικο ειναι να μην εχει δειξει ακομη συμπτωματα οιστρου,καθως ειναι maine coon και σαν μεγαλοσωμη φυλη γενικα αργουν να αναπτυχθουν πληρως.Επισης οι γατες δεν εχουν περιοδο,εχουν απλα οιστρο,"εκρηξη" ορμονων δηλαδη,καθως δεν εχουν ωορρηξια καθε μηνα οπως οι ανθρωποι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fofula

Νεοφερμένος

H fofula έγραψε στις 16:42, 01-02-12:

Kαλησπερα.Καταρχην λογικο ειναι να μην εχει δειξει ακομη συμπτωματα οιστρου,καθως ειναι maine coon και σαν μεγαλοσωμη φυλη γενικα αργουν να αναπτυχθουν πληρως.Επισης οι γατες δεν εχουν περιοδο,εχουν απλα οιστρο,"εκρηξη" ορμονων δηλαδη,καθως δεν εχουν ωορρηξια καθε μηνα οπως οι ανθρωποι.
Δηλαδή πότε περίπου θα ήταν σωστό να γίνει στείρωση αφού αργεί να αναπτυχθεί?Στον γιατρό που μίλησα δεν ανέφερα την ράτσα κ μου είπε 7-8 μηνών .Εχεις main coon και συ,μήπως ξέρεις να μου δώσεις κάποιες ιδιαίτερες πληροφορίες γι αυτές?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,627 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:56, 01-02-12:

Γυρω στους οκτω με εννια μηνες για μενα θα ηταν το καλυτερο.Απλα μην ανησυχεις που δεν εχει οιστρο ακομα,εμενα κανενα απο τα κοριτσια μου δεν ειχε οιστρο πριν τους δεκα μηνες.Δεν ειναι maine coon βεβαια,αλλα Νορβηγικου Δασους,αλλα ειναι και οι δυο μεγαλοσωμες φυλες κι εχουν παρομοια αναπτυξη.

Παράθεση

fofula

Νεοφερμένος

H fofula έγραψε στις 18:30, 01-02-12:

Γυρω στους οκτω με εννια μηνες για μενα θα ηταν το καλυτερο.Απλα μην ανησυχεις που δεν εχει οιστρο ακομα,εμενα κανενα απο τα κοριτσια μου δεν ειχε οιστρο πριν τους δεκα μηνες.Δεν ειναι maine coon βεβαια,αλλα Νορβηγικου Δασους,αλλα ειναι και οι δυο μεγαλοσωμες φυλες κι εχουν παρομοια αναπτυξη.
Σ΄ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:31, 02-02-12:

Δεν κανει τιποτα,να χαιρεσαι τη μικρη σου.

Παράθεση

catandie (Αντυ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη catandie
H Αντυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 444 μηνύματα.

H catandie μια γκρί ουρίτσα τρίβεται στα πόδια μου έγραψε στις 23:25, 13-02-12:

Παιδιά καλησπέρα, χθες η γατουλα μου νιαουριζε κάπως περίεργα, πολύ αραιά..... Σήμερα έχει γίνει πιο έντονο, πιο συχνό, παρόλο που δεν παρατηρώ οπως λένε τα αλλα παιδιά, να μην θέλει χάδια να κάνει τούμπες κτλ, αλλα είναι κάπως ανήσυχη... Έρχεται όταν την φωνάζω αλλα φεύγει και παει στο μέσα δωμάτιο και νιαουριζει..... Οιστρο έχει;;;

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,748 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 23:49, 13-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από catandie
Παιδιά καλησπέρα, χθες η γατουλα μου νιαουριζε κάπως περίεργα, πολύ αραιά..... Σήμερα έχει γίνει πιο έντονο, πιο συχνό, παρόλο που δεν παρατηρώ οπως λένε τα αλλα παιδιά, να μην θέλει χάδια να κάνει τούμπες κτλ, αλλα είναι κάπως ανήσυχη... Έρχεται όταν την φωνάζω αλλα φεύγει και παει στο μέσα δωμάτιο και νιαουριζει..... Οιστρο έχει;;;
το πιο λογικο ειναι να εχει οιστρο,αλλα απο αυριο καλο ειναι να ρωτησεις κι εναν κτηνιατρο για να σαι σιγουρη.μπορει πολλα να ειναι,απ το να χει οιστρο μεχρι οτιδηποτε,ευχομαι να μην ειναι τιποτα και να περασει με μια στειρωσουλα!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 01:33, 14-02-12:

Αν δεις να κανει βαρελακια,και να βγαζει διαφορετικη φωνουλα απο οτι συνηθως,και ΚΥΡΙΩΣ να τουρλωνει πωπουδακι(ειναι το πιο χαρακτηριστικο σημαδι του οιστρου),ναι εχει οιστρο.Θυμισε μου ποσο ειναι η μικρη;Αν ειναι γυρω στους 6 μηνες...και οιστρος καθαρος να μην ειναι,ειναι προοιστρος.

Παράθεση

catandie (Αντυ)

Δραστήριο Μέλος

H Αντυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 444 μηνύματα.

H catandie μια γκρί ουρίτσα τρίβεται στα πόδια μου έγραψε στις 08:31, 14-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Αν δεις να κανει βαρελακια,και να βγαζει διαφορετικη φωνουλα απο οτι συνηθως,και ΚΥΡΙΩΣ να τουρλωνει πωπουδακι(ειναι το πιο χαρακτηριστικο σημαδι του οιστρου),ναι εχει οιστρο.Θυμισε μου ποσο ειναι η μικρη;Αν ειναι γυρω στους 6 μηνες...και οιστρος καθαρος να μην ειναι,ειναι προοιστρος.
Καλημέρα! Είναι γύρω 6 μηνών... Η φωνουλες μου κάνει είναι διαφορετικές από τις άλλες μέρες, και χθες το βράδυ την άκουγα που γύριζε στο σπίτι και μιλούσε... Όχι τόσο όσο ο τουλης που δεν μας άφηνε να κοιμηθούμε αλλα πρώτη φορά ακούγεται στο σπίτι η μικρή έτσι Μονή της... Βαρέλακια δεν κάνει και τουρλωνει πωπουδακι όταν την ακούμπαω κοντά στην ουρά για χάδια, αλλα αυτο το έκανε έτσι κι αλλιώς, μου χέρι κάνει εντύπωση οι φωνουλες και το ότι είναι ανήσυχη... Χθες δεν έκατσε καθόλου στον καναπέ μαζί μου, ενώ κάθε βράδυ καθόμαστε....γυρνούσαν στο σπίτι κ έκανε τις φωνουλες....

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20,321 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 13:17, 14-02-12:

Άντυ, κι εμένα η δική μου όταν ήταν 5,5 μηνών άρχισε αυτά τα περίεργα νιαουρίσματα και να γυρίζει σε όλο το σπίτι ανήσυχη και να νιαουρίζει.
Οπότε κατάλαβα αμέσως ότι ήταν ο πρώτος της οίστρος διότι η Άρτεμις γενικότερα δεν είναι ιδιαίτερα ομιλητική από μόνη της.
Οπότε κι η δική σου - είναι και στην κατάλληλη ηλικία - έχει προφανώς τον πρώτο της οίστρο.
Οπότε μάλλον ήρθε ο καιρός για στείρωση.

Παράθεση

catandie (Αντυ)

Δραστήριο Μέλος

H catandie μια γκρί ουρίτσα τρίβεται στα πόδια μου έγραψε στις 13:33, 14-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από George82
Άντυ, κι εμένα η δική μου όταν ήταν 5,5 μηνών άρχισε αυτά τα περίεργα νιαουρίσματα και να γυρίζει σε όλο το σπίτι ανήσυχη και να νιαουρίζει.
Οπότε κατάλαβα αμέσως ότι ήταν ο πρώτος της οίστρος διότι η Άρτεμις γενικότερα δεν είναι ιδιαίτερα ομιλητική από μόνη της.
Οπότε κι η δική σου - είναι και στην κατάλληλη ηλικία - έχει προφανώς τον πρώτο της οίστρο.
Οπότε μάλλον ήρθε ο καιρός για στείρωση.
Καλησπερα Γιωργο!
Πηρα τηλεφωνο την κτηνιατρο και μου ειπε να περασω απο εκει την Πεμπτη να της ριξει μια ματια να δουμε αν οντως ειναι σε οιστρο.... Μου ειπε επισης οτι επειδη ειναι μικροσωμη να το καθυστερησουμε αν ειναι καπως να παρει λιγο μποι γιατι λεει θα κανει ασχημο σωμα μεγαλωνοντας..... αλλα διαβαζω πιο πανω οτι αν την αφησεις μετα τον πρωτο οιστρο να κανει στειρωση οι πιθανοτητες να κανει καρκινο ειναι 7 φορες περισσοτερο απο οτι αν προλαβεις τον πρωτο οιστρο....Εδω προφανως δεν μιλαμε για πρωτο...παει αυτο το χασαμε, αφου ειναι τωρα... αλλα για να αναπτυχθει μιλαμε για ενα μηνα τουλαχιστον ακομα... δεν αυξανονται ετσι περισσοτερο οι πιθανοτητες????

Παράθεση

carmellito

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη carmellito
H carmellito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H carmellito έγραψε στις 20:40, 19-02-12:

Καλησπέρα Eχω δυο γατούλες(θηλυκές) περίπου 2 χρονών..Φαίνονται να υποφέρουν αρκετά τελευταία Γκρινιάζουν όοολη μέρα και γενικά δείχνουν με κάθε τρόπο οτι χρειάζονται ένα αγοράκι Επειδή δεν ξέρω πότε θα έχω την οικονομική δυνατότητα να τους κάνω στείρωση και επειδή ακούω πολλά αλλά δεν ξέρω αν ισχύουν(για το πως να ηρεμήσουν λίγο) γνωρίζετε κάποιο τρόπο για να τις βοηθήσω?

Παράθεση

naysa89 (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη naysa89
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H naysa89 έγραψε στις 13:10, 25-02-12:

2 χρονων ???? Ανεπιτρεπτο να μην εχουν κανει στειρωση ακομα ! Απ'οτι ξερω και εχω διαβασει η στειρωση γινεται οταν ειναι 6-7 μηνων.. Σε αυτη την περιπτωση δεν ξερω ουτε τι μπορεις να κανεις ή αν ειναι επικυνδυνο να κανουν στειρωση τοσο καθυστερημενα... Ας απαντησει καποιος που γνωριζει περισσοτερα απο μενα να σου δωσει μια συμβουλη... !

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:55, 25-02-12:

Επικινδυνο δεν ειναι σε καμια περιπτωση να γινει τωρα η στειρωση.

Παντως carmellito,εκτος απο το οτι υποφερουν οι γατουλες,κινδυνευουν και απο πυομητρα δες εδω και εδω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 25-02-12 στις 14:10. Αιτία: Προσθήλη λινκ
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

irinachou

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη irinachou
H irinachou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 126 μηνύματα.

H irinachou συμπααα έγραψε στις 20:22, 27-03-12:

Πριν απο 2 μερες ειχε τελειωσιε το φαγητο της συμπας μου και της εβαλα μιση κοσερβα τονου μιας και ηταν κλειστα λογω ημερας(κυριακη) την καταβρπχθησε με μανια(οπως ηταν φυσικο)αλλα εκανε διαρροια και εκλαιγε.υποθεσαμε πως την πονουσε το στομαχι της ..ολο το βραδυ που ηταν σοτ δωματιο μου εσκουζε κανοντας περιεργους ηχους...και το πρωη συνεχιστηκε αυτο!γυρισα απο το σχολειο ,της εφερα και κανονικη τροφη..εκνε κανονικα κακακια αλλα ακομα σκουζει με ενα περιεργο νιαουρισμα...ειναι στην ηλικια 6,5-7 μηνων και εχω την υποψια πως ειναι οιστρος μιας και ειναι αστειρωτη αφου φερεται τοσο περιεργα.σταματαει,κλαιει αρχιζει να κλαιει και χοροπηδαει παντου...ξαπλωνει και με το παραμικρο τιναζεται...τι να κανω???βοηθεια!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20,321 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 20:28, 27-03-12:

Θα πρότεινα να την πάτε άμεσα στον κτηνίατρο.
Θεωρώ ότι μόνο αυτός είναι ο πλέον αρμόδιος για να αποφανθεί τι έχει η μικρή σου...

Παράθεση

Antigoni87 (Αντιγόνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Antigoni87
H Αντιγόνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Antigoni87 έγραψε στις 19:02, 28-03-12:

Καλησπερα παιδιά! Σε λίγο θα πάμε στον κτηνίατρο να δει τη γατούλα μας και να μας πει αν είναι οκ να τη στειρώσει (ειναι από χτες σε οίστρο, δυστυχώς όταν έκλεινα προχτές το ραντεβού δεν το υπολόγιζα...). Ήθελα να πω οτι όσον αφορά τους οίστρους, έχει περάσει πάρα πολλούς εδώ και μήνες, μάλλον γιατί μένει μόνο μέσα στο σπίτι, αλλά δεν ήξερα ότι μ αυτόν τον τρόπο της αύξησα πολύ τις πιθανότητες για καρκίνο, πυομήτρα και άλλα ωραία που διάβασα παραπάνω.. Είναι 1,5 έτους η γατούλα αλλά άργησε να εμφανίσει οίστρο, πρέπει να ήταν 8-9 μηνών (αν αυτο θεωρείται αργοπορία..).
Παρότι θα στειρωθεί, και πάλι έχει πιθανότητες για διάφορες επιπλοκές στην υγεία της; Ή με τη στείρωση εξαφανίζονται κι αυτές;
Και τέλος, βλέπω πως οι απόψεις διίστανται! Πολλά μέλη στείρωσαν γάτες σε οίστρο, τα περισσότερα μάλλον εκτός οίστρου, αλλά δεν διάβασα κάπου για κάποια επιπλοκή από στείρωση γάτας σε οίστρο... Τελικά η αλήθεια είναι κάπου στη μέση;;
(Ωχ, φοβάμαι ότι οι παπαγάλοι μου σύντομα θα φωνάζουν όπως η Πετρούλα και δε θα απαλλαγώ ποτέ από τις συγκεκριμένες ιαχές )

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:35, 28-03-12:

Απλα ο δικος μου ο γιατρος μου εχει πει οτι οταν κανεις στειρωση σε γατα με οιστρο(στην εξαρση δηλαδη),εχει λιγο παραπανω αιμοραγια.Ομως σαφεστατα καπιοιοι γιατροι δεν εχουν προβλημα με αυτο.

Παράθεση

chatte_blanche (Ραφαέλα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chatte_blanche
H Ραφαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 228 μηνύματα.

H chatte_blanche έγραψε στις 03:00, 29-03-12:

Μια απορία κ από μένα..
Τον τελευταίο μήνα, εμφανίστηκε στην πολυκατοικία μας μια έγκυος γάτα.
Πριν λίγες μέρες γέννησε κ σήμερα την είδα να ξαναζευγαρώνει! Γίνεται τόσο σύντομα να ξαναμείνει έγκυος?
Μου έκανε εντύπωση ότι τα αρσενικά, την κυνηγούσαν επίμονα, ενώ εκείνη έδειχνε να μη θέλει κ έτρεχε να ξεφύγει πελαγωμένη.
Πότε αλήθεια τελειώνει ο οίστρος τους?
Θα ήθελα να μπορούσα να την πιάσω κ να την στειρώσω κ την συγκεκριμένη, αλλά κ όλες τις γειτονιάς μου (έχουμε 2 ακόμα εγκυμονούσες), αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολο όχι μόνο να τις πιάσω, αλλά έστω κ να τις πλησιάσω.

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,207 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 12:08, 30-03-12:

Συμφωνώ με τη Ραφαέλα, που συμφωνεί με τη Ράνια που συμφωνεί με το Γιώργο αν και δείχνει να είναι γαστρενετρικό το πρόβλημα, να ερεθίστηκε το έντερο της απο τη τροφή μόνο ο κτηνίατρος μπορεί να της δώσει κάτι ώστε να ανακουφιστεί.

Παράθεση

my kristi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη my kristi
H my kristi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H my kristi έγραψε στις 12:33, 30-03-12:

Συμφωνω κι εγω με τους υπολοιπους. Ειχα κι εγω στο παρελθον το ιδιο προβλημα με την γατουλα μου. Της ειχα αγορασει χυμα ξηρη τροφη απο pet-shop και ερεθιστηκε το στομαχακι της. Εκανε διαρροια. Ο κτηνιατρος μου εδωσε μια σκονη ( σαν σταχτη ) και πατε κοτοπουλο. Το καλυτερο για να ηρεμησει το στομαχι της.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,821 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:11, 30-03-12:

Η πέμπτη συμφωνία του Gattoven
Έχουμε κάποιο νεώτερο; Η γατούλα πως είναι;

Παράθεση

Nikkolas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nikkolas
. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Nikkolas έγραψε στις 21:24, 13-04-12:

Γεια σε ολους!

Διαβαζω σχετικα με αυτα που γραψατε για την ενεση κατα του οιστρου,και δυστυχως πρεπει να πω οτι και εμενα η κτηνιατρος μου το προτεινε για την γατα μου.Η Molly ειναι 9 χρονων και εχει κανει 8 απο αυτες της ενεσης!
Ηθελα να σας ρωτησω αν ειναι πολυ μεγαλη για να κανει τωρα στειρωση?

Να ευχηθω Καλο Πασχα-Καλη Ανασταση!
Σας ευχαριστω εκ των προτερων
Νικολας

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:38, 13-04-12:

Καλησπερα φιλε μου.Ειναι πραγματικα αφανταστα λυπηρο,που καποιοι γιατροι,ειναι περισσοτερο εμποροι,απο γιατροι.Και αυτο γιατι,με τις ενεσεις κατα του οιστρου,παιρνουν πολυ περισσοτερα χρηματα,απο το να γινει μια στειρωση.
ΟΧΙ,δεν ειναι αργα να την στειρωσεις.Εχουμε δει στειρωσεις σε ακομα μεγαλυτερη ηλικια.Ειναι το πιο σωστο που μπορεις να κανεις για τη γατουλα σου.
Σου ευχομαι να πανε ολα καλα.Και μια συμβουλη.Μακρια απο αυτην την γιατρο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 13-04-12 στις 22:18. Αιτία: ορθογραφικό λάθος
Παράθεση

Nikkolas

Νεοφερμένος

O Nikkolas έγραψε στις 00:26, 14-04-12:

Σε ευχαριστω Εφη για το μηνυμα σου.
Βασικα σοκαριστηκα οταν διαβαζα ολα αυτα για την ενεση.Η κτηνιατρος η συγκεκριμενη δεν το κανει για τα λεφτα, οποτε το μονο που μενει ειναι η αγνοια.Και δεν ξερω πιο ειναι χειροτερο!
Οταν μου ειχε προτεινει την ενεση μου ειχε πει οτι ενα χειρουργιο, οπως και να το κανουμε, εχει ρισκα. Η ιδεα και μονο οτι η Molly θα μπορουσε να ειναι αλλεργικη στο αναισθητικο μου ηταν αρκετο να μην θελω να το κανω,αφου υπηρχε εναλλακτικη!

Ως συνηθως χρειαζεται η γατα να μεινει στο κτηνιατρειο μετα την επεμβαση για ενα βραδυ η θα μπορεσω να την παρω σπιτι?
Ποσο καιρο παιρνει περιπου η αναρωση της?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:46, 14-04-12:

Αυτο εξαρταται βασικα απο την τακτικη του κτηνιατρου.Εγω τη δικια μου την πηρα την ιδια μερα.Εννοειται αφου ειχε αρχισει να ξυπναει.Αλλοι γιατροι προτιμουν να κρατουν (συνηθως τις θηλυκεςν γατες),στο κτηνιατριο την πρωτη μερα.
Η δικια μου η γατουλα την επομενη μερα ηταν περδικι.Ομως αυτο εξαρταται απο τον οργανισμο της γατας κυριως.Αλλες τους παιρνει 2-3 μερες για να συνελθουν εντελως,εχουμε δει και λιγο παραπανω..αλλα ειναι πιο σπανιες περιπτωσεις.

Παράθεση

gandalfthegrey (γιωργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalfthegrey
Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (θα ηταν πολλες αλλα δεν με αφηναν μικρο έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O gandalfthegrey hello έγραψε στις 15:43, 14-04-12:

εμενα ο κτηνιατρος με ειχε ενημερωσει για καρκινο με την ενεση....
επισεις μπορει να κανει πυομυτρα νομιζω και να την χασεις και απο αυτο!!!
βρες καλο κτηνιατρο και καντο...απλα πρωτα ας κανει εξετασεις αιματος... ζαχαρο κτλ....

Παράθεση

Nikkolas

Νεοφερμένος

O Nikkolas έγραψε στις 18:55, 14-04-12:

Σε ευχαριστω Εφη!
Γιωργο, εξετασεις αιματος γιατι?
Μπορει να φανει κατι και να μην μπορει να κανει την ενχειρηση?

Καλη Ανασταση!

Παράθεση

gandalfthegrey (γιωργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalfthegrey
Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (θα ηταν πολλες αλλα δεν με αφηναν μικρο έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O gandalfthegrey hello έγραψε στις 20:40, 14-04-12:

αν και δεν ειμαι κτηνιατρος..... παντα ειναι πιθανο στις πιο μεγαλες ηλικιες να υπαρχει κατι.... που να θελει λιγο προσοχη..... αλλα ο κτηνιατρος θα σου πει στανταρ τι θελει και τι οχι.... απλα απεφυγε ισως αυτη που σου τραβαγε τις ενεσεις.... ( εκτος αν σου το ειχε προτεινει και εσυ ειπες οχι) αλλα και παλι παθαινουν καρκινο και πυομυτρα...δεν θα επρεπε να στο πει???
παντα μια ναρκωση κρυβει κυνδινους..αλλα με την ενεση που της κανεις...και τα προβληματα πυομυτρας.... μαλλον το θεωρω πολυ επικίνδυνο αυτο που κανεις...
κανενας δεν θελει να παρει την ευθυνη κανε αυτο κανε το αλλο.... ο κτηνιατρος θα κρινει αν μπορει η οχι....
δυστηχως η στειρωση στα θυληκα ειναι πιο δυσκολη και πιο επιπονη....αλλα με εναν καλο γιατρο....ολα θα πανε καλα πιστευω....

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,728 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:03, 14-04-12:

Η ένεση δεν προκαλεί καρκίνο, απλά ίσως να αυξάνει τις πιθανότητες να παρουσιάσει καρκίνο. Έχει τεράστια διαφορά το ένα από το άλλο. Συζήτησε με τον κτηνιατρο σου τους κινδύνους της στείρωσης και των ενέσεων στην γατούλα σου και πράξε ανάλογα. Εμείς δεν γνωρίζουμε την φυσική κατάσταση της γατούλας σου για να σου πούμε αν πρέπει να μπει κάτω από το νυστέρι ή όχι...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:19, 14-04-12:

Οι ενέσεις/χάπια προγεστερόνης. Οι ενέσεις GnRH είναι λιγότερο επικίνδυνες. Συνήθως ενοχοποιούνται τα οιστρογόνα και η προγεστερόνη (και οι 2 παράγονται από τις ωοθήκες). Ο κίνδυνος όμως για καρκίνο παραμένει είτε η γάτα κάνει ενέσεις, είτε παίρνει χάπια, είτε μένει έτσι. Για να μειωθεί ο κίνδυνος πρέπει να αφαιρεθούν οι ωοθήκες,

Σαφεστατα και δεν γνωριζουμε την φυσικη κατασταση της γατας.Η ερωτηση του χρηστη ηταν αν σε αυτην την ηλικια,γινονται στειρωσεις,και η απαντηση ειναι ΝΑΙ.Απο εκει και περα,εννοειται πως ο γιατρος θα δει την γατα και θα του πει τι να κανει.
Καλο Πασχα Ceres.
ΥΓ.Και μην ξεχναμε παντα τον κινδυνο απο πυομητρα.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 07:44, 15-04-12:

Πάντα μιλάμε για κίνδυνο, όχι για εξίσωση καρκίνου με ενέσεις ή με μη στείρωση του ζώου. Μπορεί μια γάτα να κάνει αυτές τις ενέσεις κατά την διαρκεια της ζωής της και να μην εμφανίσει ποτέ καρκίνο και μπορεί μια άλλη γάτα να κάνει μόνο μια ένεση και να εμφανίσει καρκίνο. Ο οίστρος αυξάνει τον κίνδυνο εμφάνισης καρκίνου, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα πάθει σίγουρα καρκίνο. Σιγουρα το ιδανικοτερο θα ηταν να στειρωθει με τον "παραδοσιακο" τροπο, αλλα αυτο θα πρεπει να γινει παντα με την γνωμη του κτηνιατρου εφοσον προκειται για γατουλα 9 ετων.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:40, 15-04-12:

........ αλλα αυτο θα πρεπει να γινει παντα με την γνωμη του κτηνιατρου εφοσον προκειται για γατουλα 9 ετων.
Αυτο εννοειται οτι ειναι δεδομενο Ceres μου.

Παράθεση

Nikkolas

Νεοφερμένος

O Nikkolas έγραψε στις 01:34, 18-04-12:

Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!
Θελω να ρωτησω κατι για την συμπεριφορα της γατας μου, υπαρχει "τμημα" ειδικο για την συμπεριφορα μιας γατας η ανοιγω απλα καινουριο θεμα συζητησης?

Νασται καλα
Νικολας

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:42, 18-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Nikkolas
Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!
Θελω να ρωτησω κατι για την συμπεριφορα της γατας μου, υπαρχει "τμημα" ειδικο για την συμπεριφορα μιας γατας η ανοιγω απλα καινουριο θεμα συζητησης?

Νασται καλα
Νικολας
Δες τα θεματα σε αυτην την περιοχη.Αν υπαρχει σχετικο θεμα γραφεις εκει,αν οχι ,ανοιγεις εσυ ενα...σε εκεινη την περιοχη.

Παράθεση

Nikkolas

Νεοφερμένος

O Nikkolas έγραψε στις 00:18, 19-04-12:

Εχει πολυ πραμα απο οτι ειδα, οποτε εχω πολυ διαβασμα!
Σε ευχαριστω, Εφη!

Παράθεση

makiakos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη makiakos
Ο makiakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O makiakos έγραψε στις 20:00, 23-04-12:

Γεια σας ειμαι καινουργιος εδω και εχω μερικες αποριες....εχω μια γατουλα ειναι 11 μηνων και ειναι στην δευτερη μερα οιστρου..εχτες το απογεμα ξεκινησε..πρεπει να ειναι ο 1ος οιστρος δεν εχει ξανακανει ετσι..... απο 2μιση μηνων την εχω.......θελουμε να ζευγαρωθει αλλα δεν μπορουμε τωρα σε λιγες μερες θα μπορεσουμε λογο γατου....και δεν θελουμε να την στειρωσουμε επειδη θελουμε γατακια...τι θα γινει αν την αφησουμε να περασει ο οιστρος...θα παθει κατι?...μετα θα εχει συντομα οιστρο ξανα?...και αν μπορω μετα την γεννα να την στειρωσω ωστε να μην ξαναγεννησει....γινετε?....συγνωμη που ρωταω τοσα πολλα απλως ανχωθηκα εχω διαβασει πολλα στο ιντερνετ και δεν ξερω τι να κανω....:/

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Bill_mat , Cookie_Kitty , Nobodys_Wife

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους