Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,580 εγγεγραμμένα μέλη και 2,752,896 μηνύματα σε 77,040 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 519 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα σχετικά με τον οίστρο και τη στείρωση θηλυκής γάτας

memaki (Εμμανουελα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη memaki
H Εμμανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 327 μηνύματα.

H memaki mou leipeis.... έγραψε στις 21:34, 15-12-11:

εγω λεω να πας κατευθειαν στον κτηνιατρο.................. κατευθειαν!!! δεν ξερω βεβαια απο θηλυκα αλλα το αιμα δεν νομιζω οτι ειναι καλο σημαδι!!!!!!!!!!! γραψε μας νεα!!!!!!!!!!!!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dimitra_Zuzu

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimitra_Zuzu
H Dimitra_Zuzu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 79 μηνύματα.

H Dimitra_Zuzu έγραψε στις 21:37, 15-12-11:

Ειναι λογικο να δεις να δεις υγρα οταν εχει οιστρο παρολο που καθαριζονται συνεχεια. Για το αιμα δεν ειμαι σιγουρη ομως... Πηρες τηλ τον κτηνιατρο? Θα σου προτεινα οποτε μπορεις να την στειρωσεις κιολας!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 38,442 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:40, 15-12-11:

Οχι παιδια..φυσιολογικο ειναι.Δεν βγαζουν ολες οι γατες αιμα..ή δεν γινεται αντιληπτο αυτο.Ομως και η δικια μου οταν ειχε οιστρο..εβγαζε σταγονες ολοκληρες με αιμα..και ειχα ρωτησει τον κτηνιατρο που μου ειχε πει οτι ειναι φυσιολογικο.Τωρα βεβαια,για να εισαι σιγουρη..δεν χανεις τιποτα να τον παρεις ενα τηλεφωνο να τον ρωτησεις και εσυ.

Παράθεση

Dimitra_Zuzu

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimitra_Zuzu
H Dimitra_Zuzu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 79 μηνύματα.

H Dimitra_Zuzu έγραψε στις 21:45, 15-12-11:

Μαλλον εχεις δικιο αν και οι δικες μου πριν τις στειρωσω δεν ειχαν βγαλει... Παρε αν ειναι το πρωι τον κτηνιατρο και θα σου πει και εκεινος καλου κακου!

Παράθεση

memaki (Εμμανουελα)

Δραστήριο Μέλος

H Εμμανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 327 μηνύματα.

H memaki mou leipeis.... έγραψε στις 21:46, 15-12-11:

συγγνωμη για την δικια μου απααντηση τοτε!!! δεν ηξερα για τα θηλυκα!!! απλα οταν ακουω αιμα αγχωνομαι...
συγγνωμη

Παράθεση

katia-gata

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katia-gata
H katia-gata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H katia-gata έγραψε στις 21:54, 15-12-11:

και εγω αγχωνομαι πολυυυυ γτ εδεν ειναι καθολου ενεργετικη πολυ νταουν μ ειναι η ψιψινα μ

Παράθεση

memaki (Εμμανουελα)

Δραστήριο Μέλος

H memaki mou leipeis.... έγραψε στις 21:56, 15-12-11:

εγω στη θεση σου θα επαιρνα πρωι πρωι τηλεφωνο τον κτηνιατρο η σε καλυτερη περιπτωση θα πηγαινα απο εκει!!!!
θα τη στειρωσεις τη γατουλα σου ε???????????

Παράθεση

katia-gata

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katia-gata
H katia-gata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H katia-gata έγραψε στις 21:58, 15-12-11:

ναι το σκεφτομαι βασικα ναι αλλα το θεμα ειναι οτι ειναι πολλα τα λεφτα νομιζω βασικα ξερει καμια τιμες?

Παράθεση

memaki (Εμμανουελα)

Δραστήριο Μέλος

H memaki mou leipeis.... έγραψε στις 22:01, 15-12-11:

εγω εχω αρσενικο γατο και τη στειρωση η κτηνιατρος μου μου πηρε 70ευρω! αλλα για θηλυκα δεν ξερω ποσο παιρνουνε γιατι ειναι και πιο πολυπλοκη επεμβαση!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 38,442 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:10, 15-12-11:

Μα δεν γινεται να μην την στειρωσεις ομως.Καταρχην θα βασανιζεται ,και μετα..ειναι παρα πολυ επικυνδινο να μεινει αστειρωτη..και θα το χρυσοπληρωσεις μετα..και δυστυχως οχι μονο σε χρημα.Αστειρωτη γατα που δεν ζευγαρωνει,πρωτον κινδυνευει απο πυομητρα,που μπορει να αποβει θανατηφορα...και ειναι σχεδον βεβαιο οτι θα την παθει καποια στιγμη..και επισης απο διαφορους καρκινους,,στους μαστους και σε ολο το γεννητικο συστημα.
Δες εδω Επισης
Η στειρωμένη θηλυκιά γάτα και σκύλα δεν έχουν ασθένειες σχετικές με το αναπαραγωγικό σύστημα (πυομήτρα, όγκους, κύστες). Παράλληλα και οι δύο παρουσιάζουν πολύ λιγότερες περιπτώσεις καρκίνου του μαστού.

Οι γάτες που θα στειρωθούν μετά τον πρώτο τους οίστρο έχουν 7 φορές υψηλότερες πιθανότητες να γνωρίσουν καρκίνο του μαστού σε σχέση με τις γάτες που θα στειρωθούν πριν τον πρώτο τους οίστρο.
πηγη
Φαντασου δηλαδη τι γινεται..αν δεν στειρωθει καθολου το ζωο..

Επισης
Γιατί να στειρώσω τη γάτα μου;
  1. Για να αποφευχθούν τυχόν ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες.
  2. Για να σταματήσει η συχνά ενοχλητική συμπεριφορά κατά τη διάρκεια του οίστρου (π.χ. κραυγές τη νύχτα). Σημειωτέον ότι οι γάτες εμφανίζουν οίστρο από τον Ιανουάριο ή Φεβρουάριο έως το Σεπτέμβριο ή Οκτώβριο κάθε 2-3 εβδομάδες.
  3. Για να μειωθούν οι τάσεις φυγής προς αναζήτηση αρσενικού και συνεπώς να μειωθούν οι πιθανότητες τροχαίων ατυχημάτων καθώς και οι πιθανότητες να χαθεί.
  4. Μια στειρωμένη γάτα αποκλείεται να εμφανίσει διάφορες ασθένειες όπως πυομήτρα, καρκίνο της μήτρας και των ωοθηκών, ενώ μειώνονται σημαντικά οι πιθανότητες εμφάνισης νεοπλασιών των μαστών.
πηγη

ΥΓ.Για θηλυκια γατα οι τιμες της στειρωσης κυμαινονται περιπου απο 80-150 ευρω

Παράθεση

memaki (Εμμανουελα)

Δραστήριο Μέλος

H memaki mou leipeis.... έγραψε στις 11:04, 16-12-11:

κατια πηγατε στον κτηνιατρο????? τι εγινε????? εχουμε κανενα νεο???

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 23:06, 30-12-11:

Γεια σας παιδιά..
Η γατούλα μου η Νεφέλη είναι 9 μηνών και σε οίστρο για 5η φορά. Για διάφορους και σημαντικούς λόγους δε μπορώ να τη στειρώσω..Δεν πρέπει..Και δυστυχώς υποφέρει..

Σήμερα, την είδα να χρησιμποιεί την τουαλέτα της και με πήρε η μυρωδιά..Πήγα και είδα ότι τα κακάκια της ήταν μαλακά, με αρκετά έντονη οσμή..Δεν τα είχε καλύψει ΚΑΘΟΛΟΥ..Και αυτό περίεργο..
Έξω από την αμμολεκάνη είδα μια μικρή σταγονίτσα κοκκινωπή..Έλεγξα διεξοδικά τα κακάκια της και είδα έναν "λεκέ" ίδιου χρώματος με τη σταγόνα επάνω στα κακάκια..Μπορεί να είναι αίμα?

Αγχώθηκα..Πολύ..

Ρωτώ...Υπάρχει περίπτωση να είναι αίμα λόγω οίστρου? Ξέρω ότι στις γατούλες δε φαίνεται το αίμα αλλά μήπως συμβαίνει κάποιες φορές?

Τώρα βρήκε να συμβεί? Μέσα στις γιορτές?Δε θα μπορώ να την πάω και σε κτηνίατρο (εάν χρειαστεί)..

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:17, 30-12-11:

Ναι Εφη μου..καποιες φορες βγαζουν αιμα.Και εμενα η πουπυ ,πριν στειρωθει..ειχε βγαλει αιμα.Κηλιδιτσες ηταν στο πατωμα.

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 23:24, 30-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Ναι Εφη μου..καποιες φορες βγαζουν αιμα.Και εμενα η πουπυ ,πριν στειρωθει..ειχε βγαλει αιμα.Κηλιδιτσες ηταν στο πατωμα.
Αχ! Κάπως ηρέμησα τώρα.. Και στα κακάκια της θα είχε μάλλον επειδή θα πιέστηκε..Λογικά..
Ξέρεις, έχω το άγχος της Νεφέλης κάθε μέρα...
Γιατί είναι και μέσα στο βράδυ..δε θα ήξερα ποιον να ρωτήσω..

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση Εφάκι..

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:41, 30-12-11:

Ναι..λογικα,στα κακακια απο την προσπαθεια θα πηγε.
Ναι..σε καταννοω απολυτα.Ρωτα οτι θες..για αυτο ειμαστε εδω..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 00:05, 31-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Ναι..λογικα,στα κακακια απο την προσπαθεια θα πηγε.
Ναι..σε καταννοω απολυτα.Ρωτα οτι θες..για αυτο ειμαστε εδω..
Καλώς..Θα το παρακολουθώ βέβαια μήπως και προκύψει τίποτα..
Ευχαριστώ και πάλι!!!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,712 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 02:51, 31-12-11:

Οι γάτες δεν έχουν περίοδο όπως οι άνθρωποι και κάποια άλλα πρωτεύοντα. Για τις γάτες δεν γνωρίζω, αλλά θα σου πω τι ισχύει για άλλα θηλαστικά (εκτός του σκύλου). Όταν είναι το ζώο σε οίστρο, τα οιστρογόνα είναι στα μέγιστα επίπεδα. Τα αιμοφόρα αγγεία και τα γεννητικά όργανα του ζώου είναι πρησμένα. Όταν το ζώο απελευθερώσει το ωάριο, τα οιστρογόνα μειώνονται απότομα και η πτώση αυτή επηρεάζει τα αιμοφόρα αγγεία και το ζώο εμφανίζει αίμα (σε αντίθεση, στον άνθρωπο φεύγει όλο το ενδομητριο και δεν σχετίζεται με την πτώση των οιστρογόνων). Ο σκύλος εμφανίζει αίμα πριν τον οίστρο. Στις γάτες είναι σπάνιο το αίμα και αν εμφανίζουν αίμα, θα το περίμενα με το τέλος του οίστρου (δεν ξέρω σίγουρα, βασίζομαι στο τι συμβαίνει με τα άλλα θηλαστικά). Επειδή είδα το ποστ σου στο θέμα του γιατρού, στην θέση σου είτε θα έπαιρνα το ρίσκο και θα έδινα χάπια είτε θα ρωτούσα τον κτηνίατρο να μου δείξει πως να βάζω μπατονέτα στο *beep* της γάτας όταν έχει οίστρο ώστε να την ωθεί στην απελευθέρωση του ωαρίου και στον τερματισμό του οίστρου (οι γάτες είναι induced ovulators). Πυομήτρα δεν παθαίνουν τόσο συχνά όσο τα σκυλιά και μπορεί να θεραπευτεί με ορμόνες αν δεν είναι πολύ σοβαρή η κατάσταση. Πάντως να ξέρεις ότι είτε είναι αστείρωτη, είτε της δίνεις χάπια (ορμόνες δηλαδή) ο κίνδυνος για καρκίνο παραμένει. Εγώ θα επέλεγα τα χάπια (ή ένεση) για να μη ταλαιπωρείται και η γατούλα.

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 09:38, 31-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Οι γάτες δεν έχουν περίοδο όπως οι άνθρωποι και κάποια άλλα πρωτεύοντα. Για τις γάτες δεν γνωρίζω, αλλά θα σου πω τι ισχύει για άλλα θηλαστικά (εκτός του σκύλου). Όταν είναι το ζώο σε οίστρο, τα οιστρογόνα είναι στα μέγιστα επίπεδα. Τα αιμοφόρα αγγεία και τα γεννητικά όργανα του ζώου είναι πρησμένα. Όταν το ζώο απελευθερώσει το ωάριο, τα οιστρογόνα μειώνονται απότομα και η πτώση αυτή επηρεάζει τα αιμοφόρα αγγεία και το ζώο εμφανίζει αίμα (σε αντίθεση, στον άνθρωπο φεύγει όλο το ενδομητριο και δεν σχετίζεται με την πτώση των οιστρογόνων). Ο σκύλος εμφανίζει αίμα πριν τον οίστρο. Στις γάτες είναι σπάνιο το αίμα και αν εμφανίζουν αίμα, θα το περίμενα με το τέλος του οίστρου (δεν ξέρω σίγουρα, βασίζομαι στο τι συμβαίνει με τα άλλα θηλαστικά). Επειδή είδα το ποστ σου στο θέμα του γιατρού, στην θέση σου είτε θα έπαιρνα το ρίσκο και θα έδινα χάπια είτε θα ρωτούσα τον κτηνίατρο να μου δείξει πως να βάζω μπατονέτα στο *beep* της γάτας όταν έχει οίστρο ώστε να την ωθεί στην απελευθέρωση του ωαρίου και στον τερματισμό του οίστρου (οι γάτες είναι induced ovulators). Πυομήτρα δεν παθαίνουν τόσο συχνά όσο τα σκυλιά και μπορεί να θεραπευτεί με ορμόνες αν δεν είναι πολύ σοβαρή η κατάσταση. Πάντως να ξέρεις ότι είτε είναι αστείρωτη, είτε της δίνεις χάπια (ορμόνες δηλαδή) ο κίνδυνος για καρκίνο παραμένει. Εγώ θα επέλεγα τα χάπια (ή ένεση) για να μη ταλαιπωρείται και η γατούλα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική σου απάντηση!
Η αλήθεια είναι ότι συμπίπτουν αυτά που λες με την περίπτωσή μας μιας και η γατούλα αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο τελος του οίστρου..Μάλιστα σήμερα δεν κλαίει καθόλου..

Όσο για τις προτάσεις που μου κάνεις, είναι ακριβώς αυτά που σκεφτόμουν..
Και να σε ρωτήσω κάτι βρε Ceres Victoria? Το σκεφτόμουν τις προάλλες μόνη μου..Το να κάνω αυτό με τη μπατονέττα, δε σημαίνει ότι εξακολουθεί να είναι η γατούλα εκτεθιμένη στους κινδύνους που είναι μια αστείρωτη γατούλα..Ή κάνω λάθος?
Έχω κατασταλλάξει στα χάπια μέσα μου..Δεν είναι ζωή αυτή που κάνει..Άσε που κινδυνεύει 10 φορές περισσότερο από το φυσιολογικό..

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,712 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:53, 31-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από mpoulaalekoula
Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική σου απάντηση!
Η αλήθεια είναι ότι συμπίπτουν αυτά που λες με την περίπτωσή μας μιας και η γατούλα αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο τελος του οίστρου..Μάλιστα σήμερα δεν κλαίει καθόλου..

Όσο για τις προτάσεις που μου κάνεις, είναι ακριβώς αυτά που σκεφτόμουν..
Και να σε ρωτήσω κάτι βρε Ceres Victoria? Το σκεφτόμουν τις προάλλες μόνη μου..Το να κάνω αυτό με τη μπατονέττα, δε σημαίνει ότι εξακολουθεί να είναι η γατούλα εκτεθιμένη στους κινδύνους που είναι μια αστείρωτη γατούλα..Ή κάνω λάθος?
Έχω κατασταλλάξει στα χάπια μέσα μου..Δεν είναι ζωή αυτή που κάνει..Άσε που κινδυνεύει 10 φορές περισσότερο από το φυσιολογικό..
Μερικά εκτροφεία χρησιμοποιούν στειρωμένα αρσενικά με βασεκτομή (κόβουν τα "σωληνάκια", αλλά οι όρχεις, ο ορμόνες κτλ, παραμένουν), για να ζευγαρώνουν με τις θηλυκές σε οιστρό, χωρίς να τις αφήνουν όμως έγκυες. Κατά κάποιο τρόπο είναι σαν ζευγάρωμα και ξεγελάς τον οργανισμό του ζώου. Υπάρχουν και ενέσεις GnRH, hCG που κάνουν την ίδια δουλειά (προκαλούν ωορηξία). Το πρόβλημα με τις ενέσεις που ακούγονται είναι ότι συνήθως δίνουν προγεστερόνη. Η προγεστερόνη όμως αποδυναμώνει το ανοσοποιητικό σύστημα και συνεπώς την κάνει πιο ευάλωτη σε πυομήτρα. Αν δεν θέλεις και δεν μπορείς να της προκαλείς ωορηξία με μπατονέτα ή άλλες παρόμοιες μεθόδους, θα σου πρότεινα τις ενέσεις με GnRH παρά με προγεστερόνη. Απλά θα πρέπει να επαναλαμβάνεις την ένεση κάθε φορά που έχει οίστρο.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,500 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 11:29, 31-12-11:

Οι συγκεκριμενες ενεσεις παντως εκτος του οτι ειναι επωδυνες για το ζωο,μακροχρονια προκαλουν σημντικη αυξηση πιθανοτητας εμφανισης καρκινου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 11:38, 31-12-11:

Μερικά εκτροφεία χρησιμοποιούν στειρωμένα αρσενικά με βασεκτομή (κόβουν τα "σωληνάκια", αλλά οι όρχεις, ο ορμόνες κτλ, παραμένουν), για να ζευγαρώνουν με τις θηλυκές σε οιστρό, χωρίς να τις αφήνουν όμως έγκυες. Κατά κάποιο τρόπο είναι σαν ζευγάρωμα και ξεγελάς τον οργανισμό του ζώου. Υπάρχουν και ενέσεις GnRH, hCG που κάνουν την ίδια δουλειά (προκαλούν ωορηξία). Το πρόβλημα με τις ενέσεις που ακούγονται είναι ότι συνήθως δίνουν προγεστερόνη. Η προγεστερόνη όμως αποδυναμώνει το ανοσοποιητικό σύστημα και συνεπώς την κάνει πιο ευάλωτη σε πυομήτρα. Αν δεν θέλεις και δεν μπορείς να της προκαλείς ωορηξία με μπατονέτα ή άλλες παρόμοιες μεθόδους, θα σου πρότεινα τις ενέσεις με GnRH παρά με προγεστερόνη. Απλά θα πρέπει να επαναλαμβάνεις την ένεση κάθε φορά που έχει οίστρο.
Είναι πολύ σημαντικό που μου τα αναφέρεις όλα αυτά γιατί προσωπικά δεν είχα ιδέα και θα ήθελα πολύ να τα συζητήσω με την κτηνίατρό μας.
Δεν έχω πρόβλημα να κάνω τη μέθοδο της μπατονέτας αλλά δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι..

Ακόμα μια ερώτηση που θα ήθελα να γνωρίζω την απάντηση εάν τη γνωρίζετε..Η πυομήτρα τι συμπτώματα έχει? Δηλαδή εάν κάποτε συνέβαινε, πώς θα το καταλάβαινα εγκαίρως?

Και πάλι ευχαριστώ!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 02:03, 01-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Οι συγκεκριμενες ενεσεις παντως εκτος του οτι ειναι επωδυνες για το ζωο,μακροχρονια προκαλουν σημντικη αυξηση πιθανοτητας εμφανισης καρκινου.
Οι ενέσεις/χάπια προγεστερόνης. Οι ενέσεις GnRH είναι λιγότερο επικίνδυνες. Συνήθως ενοχοποιούνται τα οιστρογόνα και η προγεστερόνη (και οι 2 παράγονται από τις ωοθήκες). Ο κίνδυνος όμως για καρκίνο παραμένει είτε η γάτα κάνει ενέσεις, είτε παίρνει χάπια, είτε μένει έτσι. Για να μειωθεί ο κίνδυνος πρέπει να αφαιρεθούν οι ωοθήκες, αλλά το γατάκι δεν μπορεί να ναρκωθεί, άρα πρέπει να βρεθεί η καλύτερη δυνατή λύση για να μειωθεί ο κίνδυνος καρκίνου και πυομήτρας Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή

Αρχική Δημοσίευση από mpoulaalekoula
Είναι πολύ σημαντικό που μου τα αναφέρεις όλα αυτά γιατί προσωπικά δεν είχα ιδέα και θα ήθελα πολύ να τα συζητήσω με την κτηνίατρό μας.
Δεν έχω πρόβλημα να κάνω τη μέθοδο της μπατονέτας αλλά δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι..

Ακόμα μια ερώτηση που θα ήθελα να γνωρίζω την απάντηση εάν τη γνωρίζετε..Η πυομήτρα τι συμπτώματα έχει? Δηλαδή εάν κάποτε συνέβαινε, πώς θα το καταλάβαινα εγκαίρως?

Και πάλι ευχαριστώ!
Συνήθως υπάρχουν εκκρίσεις από τον κόλπο της γάτας, αλλά υπάρχει και η περίπτωση να μην εμφανίσει κανένα σύμπτωμα. Δεν ξέρω για άλλα συμπτώματα (σίγουρα υπάρχουν και άλλα). Ρώτα καλύτερα τον κτηνίατρό σου Ρώτα επίσης τον κτηνίατρό σου να σου δείξει πως γίνεται με την μπατονέτα. Εναλλακτική λύση είναι να πάρεις έναν αρσενικό και να του κάνεις βασεκτομή. Θα είναι σαν αστείρωτο αρσενικό με ότι συνεπάγεται αυτό, αλλά δεν θα μπορεί να την αφήσει έγκυο. Θα ζευγαρώνει όμως μαζί της και θα της κόβει τον οίστρο. Ρώτα επίσης τι παίζει με τον φωτισμό. Ο τεχνητός φωτισμός μπορεί να προκαλεί πιο συχνούς οίστρους (έχει να κάνει με την ορμόνη melatonin) κατά την διάρκεια όλου χρόνου. Ίσως αν περιορίσεις τον φωτισμό, να μειωθεί και η συχνότητα εμφάνισης οίστρου Σε ένα άρθρο που παραθέτω παρακάτω, υπάρχει μια μέθοδος με melatonin που σταματάει τον οίστρο.

Διάβασε και αυτά:
http://www.sciencedirect.com/science...93691X06001932
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/1...727.x/abstract
http://www.sciencedirect.com/science...93691X0600238X
http://www.sciencedirect.com/science...16648005001383
http://www.sciencedirect.com/science...93691X11000380
http://www.sciencedirect.com/science...93691X0900168X

Πάντως συζήτησε τις επιλογές σου με τον κτηνίατρό σου και ρώτησε τον αν οι πιθανότητες εμφάνισης καρκίνου/πυομήτρας σε μια αστείρωτη είναι οι ίδιες με μια γάτα που κάνει ενέσεις προγεστερόνης, ενέσεις GnRH ή θεραπεία με melatonin. Αν οι πιθανότητες είναι ίδιες, τότε άφησέ την όπως είναι. Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι και πολύ πάνω σε αυτό. Υπάρχουν αστείρωτες γάτες που έζησαν πάνω από 15 χρόνια, χωρίς κανένα πρόβλημα υγείας Παίζει και η τύχη έναν ρόλο σε όλα αυτά

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 12:46, 01-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Δυστυχώς, όπως εξηγεί και η Ceres δεν υπάρχουν πολλές επιλογές..Το ότι είναι επώδυνες δε το γνώριζα ούτε και αυτό..Ισχύει κάτι τέτοιο? Πονάει τη στιγμή της ένεσης ή και μετέπειτα?

Τώρα τα είδα αυτά..Θα τα διαβάσω και αυτά..Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες..
Έχεις απόλυτο δίκιο..Και αυτή ήταν η πρόθεσή μου..Να συλλέξω πληροφορίες και να πάω να συζητήσω μαζί της..

Όσο για αυτό
Αν οι πιθανότητες είναι ίδιες, τότε άφησέ την όπως είναι. Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι και πολύ πάνω σε αυτό.
δυστυχώς ο οίστρος είναι μια στρεσογόνος κατάσταση για τη γάτα και της προκαλεί ταχυκαρδίες , αρρυθμίες κτλ.. Και αυξάνονται κατά πολύ οι πιθανότητες θανάτου κατά τη διάρκεια του οίστρου όπως καταλαβαίνεις
Δηλαδή εγώ τώρα έχω αρχίσει να καταλήγω στο ότι θα πρέπει να στραφω σε καταστολή οίστρου (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο)..Θα πρέπει να πάρω το ρίσκο..

Και όπως λες, η τύχη θα παίξει μεγάλο ρόλο και σε αυτό!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 02-01-12 στις 12:57. Αιτία: Προσθήκη spoiler σε παράθεση
Παράθεση

BloodyKate

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BloodyKate
H BloodyKate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H BloodyKate Λίλιθ..! έγραψε στις 00:24, 06-01-12:

Η Λίλιθ μου είναι πλέον 7 μηνών. Σήμερα τη βρήκα στο σπίτι να φωνάζει και να κοντοκάθετε με λίγα λόγια σαν να μου φάνηκε πως ήθελε γαμπρό. Δεν ξέρω αν είναι σωστό να της κάνω στείρωση και αν δεν της κάνω και την αφήσω να ζευγαρώσει που θα τα φροντίσω τα γατάκια? Στεναχωριέμαι ειλικρινά... Δεν ξέρω τι να κάνω. Είναι σωστό να μην την αφήσω να ζευγαρώσει έστω μια φορά? Κάπου είχα ακούσει πως είναι καλό να γεννούν έστω μια φορά. Πείτε μου σας παρακαλώ είναι η πρώτη μου γατούλα δεν θέλω να βασανίζεται

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:52, 06-01-12:

Καλησπερα.Και βεβαια ειναι σωστο να την στειρωσεις χωρις να ζευγαρωσει πρωτα.Ειναι μυθος το οτι πρεπει να ζευγαρωσουν πρωτα κια μετα να στειρωθουν.Μαλιστα οσο πιο νωρις στειρωνονται..τοσο καλυτερα ειναι για την υγεια τους.Μειωνονται παρα πολυ οι ποθανοτητες να παθει καρκινο των μαστων,και διαφορους αλλους καρκινους.
Οι γάτες πρέπει να γεννήσουν έστω μια φορά προτού στειρωθούν.ΨΕΜΑ
Η στείρωση μιας γάτας πρίν την εκδηλωση του πρώτου οίστρου απομακρύνει την πιθανότητα εμφάνισης όγκου στους μαστούς, πράγμα που δεν συμβαίνει εάν έχει προηγηθεί μία ή περισσότερες γέννες.
πηγη
ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΕΣΦΑΛΜΕΝΕΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΣΤΕΙΡΩΣΗ
1) Μια θηλύκια γάτα ή σκύλα πρέπει να γεννήσει μια φορά προτού στειρωθεί.
• Αυτό είναι τελείως περιττό και το μόνο που κάνει είναι να συμβάλλει στο πρόβλημα του υπερπληθυσμού των ζώων.
2) Είναι αφύσικο να στερώ στο κατοικίδιο μου την ερωτική ζωή και τον έρωτα.
• Όχι! Τα σκυλιά και οι γάτες κάνουν τη διαδικασία του σεξ αποκλειστικά και μόνο για την ικανοποίηση ορμονικών αναγκών και όχι για ευχαρίστηση ή από έρωτα.
3) Υπάρχουν κίνδυνοι για την υγεία ενός ζώου αφότου στειρωθεί.
• Αντίθετα, όπως διαβάσατε παραπάνω, υπάρχουν μόνο οφέλη στην υγεία τους.
πηγη

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BloodyKate

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BloodyKate
H BloodyKate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H BloodyKate Λίλιθ..! έγραψε στις 13:44, 06-01-12:

ευχαριστω πουπουλινα!!! δευτερα εχει στειρωση λοιπον... ολο φωναζει το μαναρι μου

Παράθεση

Γαλή

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Γαλή
H Γαλή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H Γαλή έγραψε στις 20:52, 12-01-12:

Γεια και από μένα !
Η γατούλα μου είναι 9 μηνών και θα την πάω για στείρωση την επόμενη εβδομάδα, η γιατρός είναι καλή και όλα οκ, αλλά φοβάμαι...
Δεν ξέρω αν είμαι παράλογη, αλλά δεν θέλω να πάθει τίποτα το μικρό μου με την επέμβαση, αναισθησία κλπ

Παράθεση

lenia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lenia
H lenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H lenia έγραψε στις 02:43, 25-01-12:

γεια σας!!η λου μου εχει οιστρο αυτες τις μερες και ειναι συνεχεια ανησυχη!νιαουριζει και 'τουρλωνει' τον ποπο της ακομα κ οταν την χαιδευω!διαβασα οσα λεγατε παραπανω, και πολλοι αναφερετε οτι αφηνουν σταγονες απο ουρα..στη δικη μας περιπτωση δεν ειναι απλως σταγονες,αλλα αρκετη ποσοτητα!!ειναι φυσιολογικο αυτο;; επισης θα ηθελα αν μπορειτε να μου προτεινετε καποιον κτηνιατρο στη θεσσαλονικη(κεντρο) που εμπιστευεστε και ειναι σχτικα οικονομικος επειδη πρεπει να τη στειρωσω..ευχαριστω πολυ!!

Παράθεση

mixalakis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mixalakis
Ο mixalakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 82 μηνύματα.

O mixalakis έγραψε στις 11:16, 25-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Γαλή
Γεια και από μένα !
Η γατούλα μου είναι 9 μηνών και θα την πάω για στείρωση την επόμενη εβδομάδα, η γιατρός είναι καλή και όλα οκ, αλλά φοβάμαι...
Δεν ξέρω αν είμαι παράλογη, αλλά δεν θέλω να πάθει τίποτα το μικρό μου με την επέμβαση, αναισθησία κλπ
Συμφωνώ ότι πρέπει να πηγαίνουμε όλοι τις γατούλες άμεσα για στείρωση.
Αγωνία είναι λογικό να υπάρχει, αλλά είναι τόσο ρουτίνα πια η επέμβαση που δεν χρειάζεται πανικός.

Επιπλοκή μπορεί να υπάρξει μόνο σε περιπτώσεις που το ζωάκι έχει ήδη πρόβλημα και πιθανότατα θα το παρουσίαζε σε άλλη αφορμή, ούτως ή άλλως.
Είχα έναν γατούλη που είχε υπερτροφική μυοκαρδιοπάθεια. Είχε κάνει νάρκωση όταν είχε πέσει από το μπαλκόνι και είχε σπάσει το πόδι του, χωρίς κανένα πρόβλημα.
Όταν πήγαμε να τον στειρώσουμε, είχε επιπλοκές από τη νάρκωση. Ακολούθησε θεραπεία και βελτιώθηκε, όμως μετά από έναν μήνα η κατάσταση επιδεινώθηκε και τελικά πέθανε.

Ο γιατρός του έκανε νεκροψία και επιβεβαίωσε την θεωρία του για την υπερτροφική καρδούλα του, και όπως μας είπε δεν θα είχε πολύ ζωή ακόμα είτε έκανε είτε όχι την στείρωση.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:40, 25-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από lenia
γεια σας!!η λου μου εχει οιστρο αυτες τις μερες και ειναι συνεχεια ανησυχη!νιαουριζει και 'τουρλωνει' τον ποπο της ακομα κ οταν την χαιδευω!διαβασα οσα λεγατε παραπανω, και πολλοι αναφερετε οτι αφηνουν σταγονες απο ουρα..στη δικη μας περιπτωση δεν ειναι απλως σταγονες,αλλα αρκετη ποσοτητα!!ειναι φυσιολογικο αυτο;; επισης θα ηθελα αν μπορειτε να μου προτεινετε καποιον κτηνιατρο στη θεσσαλονικη(κεντρο) που εμπιστευεστε και ειναι σχτικα οικονομικος επειδη πρεπει να τη στειρωσω..ευχαριστω πολυ!!
Δεν ξερω για αρκετη ποσοτητα η αλήθεια ειναι.Το καλυτερο ειναι να ενημερωσεις αμεσα τον κτηνιατρο.
Για κτηνιατρους στη θεσ/κη δες εδω.Με τα γαλαζια γραμματα,ειναι γιατροι που κανουν ειδικη τιμη,για αδεσποτα βεβαια.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους