Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,944 εγγεγραμμένα μέλη και 2,807,923 μηνύματα σε 79,672 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 729 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Λέρωμα εκτός αμμολεκάνης

Ηρώ*Betoven

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ*Betoven
H Ηρώ*Betoven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H Ηρώ*Betoven έγραψε στις 11:33, 04-11-11:

Και τι μπορώ να κάνω για αυτό;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

danai_ns (Δανάη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη danai_ns
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H danai_ns έγραψε στις 12:16, 04-11-11:

Άκου τι σου λέει η Βικτόρια παραπάνω, δεν σου τα λεει τυχαία, έχει εμπειρία και γνωρίζει πράγματα. Αν ο γάτος κλείνεται σε ένα δωμάτιο κάθε μέρα,πιθανόν το πρόβλημα να βρίσκεται εκεί. Η λύση είναι απλή: συμπεριφερθείτε του σωστά - γιατί αυτή η συμπεριφορά δεν είναι σωστή και με κάνει να αναρωτιέμαι: αν θυμάμαι καλά ο γατούλης είναι ράτσας και όχι ένα γατάκι του δρόμου που σώσατε και τώρα σιγά σιγά προσπαθεί η οικογένειά σου να δεχθεί. Η απόφαση να τον πάρετε προφανώς ήταν συνειδητή και κοινή. Γιατί λοιπόν δεν τον αφήνετε να ζήσει όπως πρέπει, σε όλο το σπίτι, και να του μάθετε να αποφεύγει τα σημεία που δεν πρέπει να πηγαίνει; Θέλει υπομονή αλλά γίνεται.

Άλλη λύση είναι να δοκιμάσεις καλύτερες (και ακριβότερες) μάρκες άμμου και αν δεν το κάνεις ήδη να καθαρίζεις κάθε μέρα, μήπως τυχόν και το πρόβλημα του γάτου είναι η ποιότητα της τουαλέτας (αν και δεν το νομίζω δεδομένων των συνθηκών που λες ότι ζει).

Τέλος, αν και έχω καταλάβει ότι μάλλον θα σε εκνευρίσω, οφείλω παρ' όλα αυτά να το πω: είσαι 1000% σίγουρη ότι δε μαρκάρει; ΠΩΣ; Μπορείς απολύτως σίγουρα να διακρίνεις τη διαφορά; Γιατί εγώ προσωπικά που έχω τον γάτο ενάμιση χρόνο τώρα, δεν είμαι καθόλου μα καθόλου σίγουρη ότι θα μπορούσα (αν δεν ήταν στειρωμένος). Και να ξέρεις ότι 6 μηνών κάλλιστα μπορεί να έχει ορμές. Εγώ το λέω, εσύ αν επιλέξεις μπορείς να το αγνοήσεις...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ*Betoven

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ηρώ*Betoven έγραψε στις 12:25, 04-11-11:

Αν τον αφησω έτσι και κάνει καμιά ζημία; Έχουμε ανθοδοχεία και αλλά τέοια πράγματα που μπορεί να ρίξει. Εγώ δεν έχω πρόβλημα αλλά οι γονεις μου δεν θέλουν να τριγηρνάει το βράδυ. Αλλά αυτό όπως είπα και πιο πριν το κάνει κάποιες φορές και κατά τη διάρκεια της μέρας.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

danai_ns (Δανάη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη danai_ns
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H danai_ns έγραψε στις 12:37, 04-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ*Betoven
Αν τον αφησω έτσι και κάνει καμιά ζημία; Έχουμε ανθοδοχεία και αλλά τέοια πράγματα που μπορεί να ρίξει. Εγώ δεν έχω πρόβλημα αλλά οι γονεις μου δεν θέλουν να τριγηρνάει το βράδυ. Αλλά αυτό όπως είπα και πιο πριν το κάνει κάποιες φορές και κατά τη διάρκεια της μέρας.
Θα πρέπει αφενός να συμβιβαστείτε κάπου και να συνειδητοποιήσετε ότι τηρουμένων των αναλογιών ο γάτος είναι μέλος της οικογένειάς σας (που εσείς επιλέξατε) άρα δεν μπορεί να βρίσκεται μονίμως στο περιθώριο, και αφετέρου να καταλάβετε ότι το ζωάκι δεν είναι μηχάνημα, δεν ξέρει τι περιμένετε από αυτό και οφείλετε εσείς του μάθετε με υπομονή και αγάπη τι να κάνει και τι όχι, δείχνοντάς του ταυτόχρονα ότι το αποδέχεστε. Είναι δική σας ευθύνη να μάθει μέχρι ενός σημείου ποιά είναι τα όρια και τι είναι αποδεκτό, και είναι απάνθρωπο να το απορρίπτετε κλειδώνοντάς το σε ένα δωμάτιο. Σε διαβεβαιώ ότι μπορούν να μάθουν πράγματα, ο δικός μου είναι ζήτημα αν έχει κάνει ζημιά δύο ή τρεις φορές - και αυτό όσο ακομα ήταν μωρό. Τώρα είναι κύριος, και το μόνο ζήτημα στο οποίο περιορίζεται μέσα στο σπίτι είναι ότι προσπαθώ να τον επιβλέπω στενά όταν πηγαίνει στην κουζίνα και το μπάνιο, και όταν λείπω να κλείνω εκείνες ειδικά τις πόρτες (για τη δική του ασφάλεια, δεν θα ήθελα να τον δω πάνω σε κανένα αναμμένο μάτι ή με τη μουσούδα στην τουαλέτα - αν και το δεύτερο με αξίωσε η ατυχία μου να το δω ).

Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω, πρέπει να δείτε την κατάσταση διαφορετικά, αλλιώς και το ζώο θα είναι δυστυχισμένο και εσείς θα έχετε προβλήματα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos (Γιώργος)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 20,321 μηνύματα.

O Lord Kratos Calling the Sun... έγραψε στις 13:32, 04-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ*Betoven
Μα, αγαπητή Ηρώ, δεν ήταν επιλογή όλης της οικογένειας να πάρετε τον γάτο κοντά σας και να του προσφέρετε ένα σπιτικό;
Από την στιγμή που τον πήρατε, είναι σχεδόν αναμενόμενο ότι θα κάνει και κάποια μικρή ζημιά, ότι θα θέλει να παίξει οπότε θα τρέχει μέσα στο σπίτι για να τραβήξει την προσοχή σας και να σας "καλέσει" για παιχνίδι, ότι θα τριγυρίζει τη νύχτα - ειδικά από την στιγμή που οι γάτες είναι περισσότερο νυκτόβια ζώα.
Εάν φοβάστε ότι μπορεί να ρίξει κάποια συγκεκριμένα αντικείμενα κάτω, μια λύση θα ήταν να τοποθετηθούν σε σημεία που δεν πρόκειται να τα φτάσει.
Μια άλλη λύση είναι να παίζετε μαζί του αρκετά κατά την διάρκεια της ημέρας ώστε το βράδυ να κοιμάται κι εκείνος όταν κοιμάστε εσείς.
Το να είναι κλεισμένο ένα γατί σε ένα δωμάτιο δε μου φαίνεται καθόλου καλή ιδέα και νομίζω ότι θα επιδεινώσει την κατάσταση...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 14:40, 04-11-11:

Τα γατια ,επειδη ειναι απο τα καθαροτερα ζωα,δεν συνηθιζουν να λερωνουν εκτος λεκανης,παρα μονο αν συντρεχουν καποιοι λογοι.
Αν εχει προβλημα υγειας,καποια ουρολοιμωξη ισως και το ενοχλει η αμμος......Αν υπαρχει στρες απο καποιο αλλο γατι.....Αν δεν εχει την απαιτουμενη φροντιδα
καθαριοτητα της αμμολεκανης ....Αν δεν εχει την προσοχη και το ενδιαφερον του ανθρωπου που το εχει.....και τελος αν δεν συντρεχουν λογοι σοβαροι ,γινεται απλα συνηθεια την οποια με καποιο τροπο πρεπει να κοψεις.
Συνηθως τα γατια πηγαινουν για την αναγκη τους μετα το φαγητο.Αν εχεις χρονο ,παρακολουθησε το μετα το φαγητο του και αν το δεις να παιρνει θεση για να κανει οτι εχει να κανει ,εκτος λεκανης ,παρ το και πηγαινε το στη λεκανη του,η βαλε και μια φωνη ,δε θα παθει κατι.
Ομως θελει επιμονη απο σενα και συνεχη παρακολουθηση για λιγο καιρο για να πετυχεις το αποτελεσμα που θελεις.

Σιγουρα η απομονωση ,ειναι αρνητικη κινηση απο μονη της και δικιο εχει το γατι ,οτι κι αν κανει.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ*Betoven

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ηρώ*Betoven έγραψε στις 15:15, 04-11-11:

Eυχαριστώ για τις συμβουλές, θα δω τι μπορώ να κάνω. Α, και κάτι ακόμα, το "δωμάτιο" δεν είναι δωμάτιο, είναι ολόκληρος όροφος! Είναι κάτι σαν υπόγειο, το μισό είναι κάτω από τη γη και το υπόληπο πάνω, οπότε έχει και παράθυρα. Επίσης εκεί του έχουμε και πολλά παιχνίδια, για αυτό παραξενεύομαι. Αγαπάω τα ζώα και είδικα της γάτες, αλλά δεν μπορώ να την έχω και πάνω στο μαξιλάρι μου!

Παράθεση

Lululis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lululis
H Lululis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Lululis έγραψε στις 11:00, 13-11-11:

Καλη σας μερα!!
πριν ενα χρονο μαζεψα τον lululi απο το δρομο σε ηλικια 1-2 μηνων. Σε ηλικια 5 μηνων τον στηρωσα γιατι την κοπανησε απο το σπιτι. Πριν απο περιπου 5 μηνες μετακομισαμε. Τον τελευταιο μηνα ομως κατουραει παντου και αρχιζω και χανω την υπομονη μου!!!! Εχω μεγαλωσει με αλλες 4 γατες και καμια τους δεν εκανε τετοια. Την πρωτη φορα ηταν στο παπλωμα και ειχε λιγο αιμα. μιλησα με τον γιατρο και ειπε πως εχει ουρολυμωξη και του δωσαμε για μια βδομαδα χαπακια. Ομως το βιολι το συνεχιζει! λες και του εχει γινει συνηθεια και κατουραει παντου. Το παπλωμα το αντικατεστησε με τον καναπε και τον τοιχο. Βαλαμε ειδικο σπραυ εμποριου στο σημειο που τα ειχε κανει αλλα δεν τον ενοιαξε και πολυ! μεχρι και με μεβρανη καλυψαμε τον καναπε για να μην του ερχεται η μυρωδια! τιποτα παλι. Η αμμος του ειναι παντα καθαρη.
Για να μη λερωσει οταν λειπω στη δουλεια τον βγαζω στην αυλη για να εχω το κεφαλι μου ηρεμο.
Σημερα τα ξημερωματα ενω κοιμομουν τον ακουσα που μουρμουγε σαν να βαρεθηκε και εψαχνε με κατι να παιξει.. και ξαφνικα...... τον ακουω να σκαβει το παλωμα μου...ΤΑ ΕΚΑΝΕ!!!!!!!! και οχι λιγο.... ολοκληρη λιμνη!!!!!!
Το μονο που εχω του εχω αλλαξει ειναι η τροφη αλλα δεν νομιζω πως εχει σχεση με τη συμπεριφορα του.

Πιο παλια οταν μεναμε στο αλλο σπιτι ειχε κατουρισει 2 φορες απο αντιδραση επειδη τον ειχα απομονωσει για 10 λεπτα σε ενα δωματιο.
Το πιο περιεργο ειναι οτι οταν τα κανει ειναι κανονικα ορθιος στα ποδια του και απλα σηκωνει την ουρα του! και το ιδιο κανει καμια φορα και στην αμμο του.

Καμια ιδεα ??? ΗΕLP!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 39,652 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:13, 13-11-11:

Καλημερα.Να σε ρωτησω κατι..λες κατουραει παντου,οπου να ειναι δηλαδη;Ή εχει συγκεκριμενα σημεια;
Επειδη ο γατος σου παρουσιασε αιμα στα ουρα,αυτο θα πρεπει να το ψαξεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.Πολλες φορες οι γατοι κατουρουν εκτος,οταν εχουν καποιο προβλημα υγειας και μαλιστα να συνδεεται με το ουρολογικο τους.Καντε εξετασεις για τα νεφρα,και κοιταξτε και για ουρολιθους.Πρωτα πρεπει να αποκλειστει η περιπτωση σωματικου προβληματος.

Παράθεση

Lululis

Νεοφερμένος

H Lululis έγραψε στις 11:19, 13-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Καλημερα.Να σε ρωτησω κατι..λες κατουραει παντου,οπου να ειναι δηλαδη;Ή εχει συγκεκριμενα σημεια;
Επειδη ο γατος σου παρουσιασε αιμα στα ουρα,αυτο θα πρεπει να το ψαξεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.Πολλες φορες οι γατοι κατουρουν εκτος,οταν εχουν καποιο προβλημα υγειας και μαλιστα να συνδεεται με το ουρολογικο τους.Καντε εξετασεις για τα νεφρα,και κοιταξτε και για ουρολιθους.Πρωτα πρεπει να αποκλειστει η περιπτωση σωματικου προβληματος.
Στην αρχη ειχε βαλει στο ματι τον καναπε. σημερα ομως τα εκανε στο παπλωμα (καθαρο χωρις προηγουμενη μυρωδια του) ενω κοιμομουν!!!! αρα τα κανει οπου ναναι.. θα τον παω για εξετασεις αν και νομιζω πως τα κανει για να μου τραβιξει την προσοχη ή επειδη δεν του δινω προσοχη οταν θελει εκεινος! ειναι πολυ αντιδραστικος και παλιογατακι!!!!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,728 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 12:05, 13-11-11:

Aπό ότι κατάλαβα, το κάνει και σε κάθετες επιφάνειες; Μου φαίνεται για μαρκάρισμα Στην άμμο του κατουράει ή την αποφεύγει εντελώς;

Παράθεση

Lululis

Νεοφερμένος

H Lululis έγραψε στις 13:17, 13-11-11:

και σε καθετες επιφανειες αλλα και σε επιπεδες (παπλωμα) δεν εχει προβλημα!!
στην αμμο του παει κανονικα!! αλλα μαρκαρισμα δεν πρεπει να ειναι γιατι ειναι στειρωμενος απο μικρος. τωρα ειναι 1,5 χρονων.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,728 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:42, 13-11-11:

Ποτέ μη λες ποτέ... στα 3.5 το άρχισε ο δικός μου Ευτυχώς το σταμάτησε τις τελευταίες μέρες και ελπίζω να μη το ξανακάνει

Αν γλείφει το μόριο του, αν μυρίζουν περίεργα τα ούρα του, αν φωνάζει όταν πάει να κατουρήσει και αν πηγαίνει πολλές φορές στην άμμο και αφήνει μερικές σταγόνες, τότε δεν είναι μαρκάρισμα. Αν όμως πάει κανονικά στην άμμο του και αφήνει μικρές ποσότητες ούρων σε κάθετες επιφάνειες και πάπλωμα τότε μάλλον μαρκάρει. Έχει αλλάξει κάτι στην ρουτίνα του το τελευταίο διάστημα; Επειδή περάσατε μια ουρολοίμωξη, πιστεύω ότι είναι καλή ιδέα να πάτε μια βόλτα στον κτηνίατρο να πάρει δείγμα ούρων για να αποκλείσετε το ενδεχόμενο νέας ουρολοίμωξης.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nataf

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nataf
H nataf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H nataf Καλώς σας βρήκα :-) έγραψε στις 12:59, 22-11-11:

Καλημέρα :-) Θα ήθελα τη πολύτιμη βοήθεια σας.
Πριν περίπου ένα μήνα βρήκα έναν γατούλη θα ήταν δεν θα ήταν 30 ημερών στην μέση του κρασπέδου της Πατησίων να προσπαθεί να περάσει απέναντι...Ευτυχώς έπεσε το μάτι μου πάνω του καθώς ήμουν μέσα στο τρόλεϋ και κατάφερα να τον σώσω...
Τον πήγα αμέσως σε ένα ιατρείο της περιοχής μου είπε ότι είναι υγιέστατος, μου τον αποπαρασίτωσε, τον έβαλε σε μία κούτα με μία πάνα και μου έδωσε και μία κονσέρβα και λίγη ξηρή τροφή.
Προσπάθησα αμέσως να του βρω ένα σπιτάκι να τον υιοθετήσει αλλά γρήγορα έχασα τις ελπίδες μου μόλις ήρθα σε επαφή με την πραγματικότητα και το πόσο δύσκολο είναι με τόσα γατάκια ορφανά να βρεθεί και για το δικό μου γατούλη.
Σπίτι έχω ήδη μία γατούλα Σιάμ 4 χρονών την οποία μαζέψαμε από φίλο που ξενοίκιαζε το σπίτι και θα έμενε στο δρόμο και το σοβαρότερο πρόβλημα είναι ότι επειδή μένω ακόμα με τους γονείς η μητέρα μου έχει πρόβλημα αλλεργίας στο τρίχωμα αλλά λατρεύει τις γάτες και τη Ριρή (Σιάμ) δεν ήθελε να την αφήσει στο δρόμο. Μόλις τις παρουσίασα το νέο "φιλοξενούμενο" το αγκαλιάσαμε και σιγά σιγά προσπαθήσαμε να το εντάξουμε στην οικογένεια εξηγώντάς τους πόσο δύσκολο είναι να του βρούμε σπιτικό.
Και μάλλον κάπου εδώ ξεκινούν τα προβλήματα: Ο μικρούλης είναι τρομερά ατίθασος, εκτός από τα κλασσικά χαρακτηριστικά των γατών να σκαρφαλώνει παντού, περιέργεια κλπ μονίμως "ενοχλεί" τη μεγάλη -η οποία στη αρχή για 2 ημέρες μας κράταγε μούτρα και δεν τον ήθελε καθόλου αλλά μετά άρχισε να παίζει μαζί του- σε σημείο που πλέον να κρύβεται στα δωμάτια για να την αφήνει ήσυχη. Μονίμως μόλις μυριστεί ή παρατηρήσει την οποιαδήποτε υπαρξία τροφής είτε δικής του είτε ακόμα και την δική μας αρχίζει να νιαουρίζει λες και είναι ατάιστο, σκαρφαλώνει πάνω μας και προσπαθεί να φάει ακόμα και αν μόλις έχει φάει...Εννοείται πως μόλις του βάλουμε φαεί κάνει σαν να μην έχει φάει ποτέ, τρομερά λαίμαργο...Και εδώ έρχεται το θέμα της λεκάνης. Από την αρχή του βάλαμε δική του λεκάνη με άμμο, για την ακρίβεια ένα ωραίο σκληρό κουτί αλλά δεν έχει καταφέρει πέρα από μερικές φορές να χρησιμοποιεί την άμμο του για τα κακά του. Στην αρχή είχαμε μια δικαιολογία ότι είχε διάρροια λόγω της ξηρής τροφής που του δίναμε γιατί μας είπαν από το pet shop ότι είναι πολύ μικρό για ξηρή τροφή και πρέπει να του δίνουμε γάλα ειδικό, μετά από 2 εβδομάδες επιστρέψαμε όμως στη ξηρή τροφή, τα κακά του απέκτησαν πιο...σταθερή μορφή αλλά συνεχίζει και πάει σε γωνίες σκοτεινές σε όλο το σπίτι και αφήνει τα κακά του. Τα τσίσα του από ότι έχουμε διαπιστώσει τα κάνει κανονικά στη λεκάνη του...
Θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες γνώμες; Έχω απελπιστεί, μονίμως ακούω παράπονα και γκρίνιες...θέλουμε να το κρατήσουμε τον γατούλη αλλά πρέπει να δώσω λύσεις στα προβλήματα...Με την Ριρή δεν είχαμε ποτέ κανένα πρόβλημα, είναι πολύ ήσυχη εκτός από τις περιόδους που την πιάνει ο οίστρος γιατί ακόμα δεν την έχουμε στειρώσει.
Συγγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο μου μήνυμα.
Φιλικά, Νατάσα

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 39,652 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:20, 22-11-11:

Kαλησπερα.Καταρχην το γατακι ειναι μικρουλη ακομα,και καθως ηταν αδεσποτο..δεν εχει αποκτησει τη συνηθεια να τα κανει σε αμμολεκανη.Και η δικια μου στην αρχη εκανε τα κακακια της στις γωνιτσες..και οπου εβρισκε,ανω τα τσισακια τα εκανε και αυτη κανονικα στην αμμολεκανη.Ομως πιστευω οτι σιγα σιγα θα την αποκτησει την συνηθεια.Λιγη υπομονη χρειαζεται τωρα στην αρχη.Επισης βαζε τον συχνα στην αμμολεκανη ,πιασε τα μπροστινα ποδαρακια του και σκαψε ,οπως κανουν αυτα .

Παράθεση

Νικος 86

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Νικος 86
Ο Νικος 86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Νικος 86 έγραψε στις 13:52, 14-12-11:

Ο σκριτς ειναι 9 μηνων περσικος γατος αλλα πολυ ιδιοτροπος.αν χρησιμοποιησει μια φορα την αμμο του μετα δεν ξαναπαει και μου λερωνει παντου... μπορει κανεις να μου δωσει καμια συμβουλη σας παρακαλω?

Παράθεση

memaki (Εμμανουελα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη memaki
H Εμμανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 327 μηνύματα.

H memaki mou leipeis.... έγραψε στις 18:24, 14-12-11:

την αμμο του την καθαριζεις συχνα????? οι γατες ειναι πολυ καθαρα ζωα και θελουν η αμμος τους να ειναι καθαρη!!!!! βαλε μας και καμια φωτογραφια του να τον γνωρισουμε!!!!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:15, 14-12-11:

Εφοσον ειναι ετσι οπως το περιγραφεις,απλα οταν κανει την αναγκη του,αμεσως θα τα μαζευεις.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:08, 14-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Νικος 86
Ο σκριτς ειναι 9 μηνων περσικος γατος αλλα πολυ ιδιοτροπος.αν χρησιμοποιησει μια φορα την αμμο του μετα δεν ξαναπαει και μου λερωνει παντου... μπορει κανεις να μου δωσει καμια συμβουλη σας παρακαλω?
welcome to the club...
Η λύση είναι το συχνό καθάρισμα ή μια αυτόματη λεκάνη

Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Supervisor

Το avatar του χρήστη JKaradakov
Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,850 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 13:09, 02-01-12:

Η μικρή μας είναι 3 χρονών και είναι στειρωμένη (ολική ωοθηκοστερεκτομή),δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασία αυτο,και μέσα σε ένα μήνα κατούρησε 2 φορές στο κρεβάτι της αδερφής μου, ενώ μέχρι τώρα δεν είχαμε κανένα πρόβλημα πάντα πήγεναι στην τουαλέτα της. Την πρώτη φορά το έκανε σε τρία διαφορετικά σημεία.Όταν το αναφέραμε στην γιατρό της μας είπε πως αφού το κάνει πρώτη φορά δε είναι τιποτα το ανυσηχιτικό αλλά αν το ξανακάνει τότε θα δούμε τι θα κάνουμε. Εχτές το βράδυ πριν πάμε για ύπνο προσεξαμε πως το είχε ξανακάνει αλλά αυτήν την φορά σε ένα σημείο και πολύ λιγότερο απο την προηγούμενη φορά.

Η αδερφή μου, κατηγορεί εμένα υποστηρίζοντας πως δεν της καθαρίζω καλά την τουαλέτα της. Την τουαλέτα της την καθαρίζω μία φορά την ημέρα κυρίως το βράδυ πριν πάμε για ύπνο και την αλλάζω μια φορά την εβδομάδα (αυτό βέβαια δεν το κάνω πάντα καμια φορά την αφίνω και δύο). Αν το λάθος είναι σε εμένα να μου το πείτε και μου πείτε σας παρακαλώ τι να κάνω. Να την καθαρίζω συχνότερα; ή να την αλλάζω συχνότερα;

Η μητέρα μου απο την άλλη φοβάται μήπως και αρχίζει να εμφανίζεται κάποια ακράτια. Εάν εμφανίζεται δεν θα γινόταν πολύ πιο συχνά και σε διάφορα μέρη αυτό; Ποιές μπορεί να είναι η αιτίες εμφάνισεις ακράτιας; Και αν όντως εμφανίζεται τι να κάνουμε; Θα ζήσει την υπόλοιπη της ζωή με ένα παμπερς;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:01, 02-01-12:

Καλησπερα και καλη χρονια.
Για ακρατεια δεν το πιστευω ουτε εγω.Καταρχην,θα πρεπει να αποκλειστει καποιο ιατρικο προβλημα.Πχ ουρολοιμωξη.Αυτο το ενδεχομενο το εχετε κοιταξει με τον γιατρο;Επισης,αν δεν εχε ουρολοιμωξη..θα πρεπει ισως να κοιταξετε και τα νεφρακια.
Απο εκει και περα,αν αποκλειστουν σωματικα προβληματα,ισως κατι την στρεσαρει.Παντως και εμενα η δικια μου το κανει αν ατακτα χρονικα διαστηματα,χωρις να υπαρχει συγκεκριμενος λογος.
Παμπερς ουτε κατα διαννοια δεν θα της εβαζα.
Κοιταξτε πρωτα αν υπαρχει καποιο προβλημα υγειας.Παντως βλεπω οτι αρκετες γατες το παθαινουν αυτα,καποια διαστηματα.Δεν σημαινει,οτι θα το κανουν για παντα.

Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Supervisor

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,850 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 11:02, 04-01-12:

Εχτές τηλεφωνίσαμε στη γιτρό της και μας είπε πως μιάς και τα δύο περιστατικά απέχουν αρκετά μεταξύ τους (28 ημέρες) πως δεν υπάρχει λόγος άμμεσης ανυσηχίας αλλά θα ήθελε να κάνει ένα τέστ ούρων. Τώρα για αυτό μας είπε πως ειπάρχουν δύο τρόποι:
  • Ένας μας είπε είναι να της δώσουμε μπόλικα υγρά με το να τις δώσουμε να φάει σούπα ,αλλά σούπα η Λορελάϊ (έτσι την λένε) δεν υπάρχει περίπτωση να την φάει, μετά να την κλείσουμε στην τσάντα της για κανα δίωρο και να την πάμε και με παρακέντιση (νομίζω έτσι το είπε) να της πάρει ούρα.
  • Και ο δεύτερος να στρώσουμε νάιλον στην τουαλέτα της και να δούμε αν θα κάνει τιποτα μόλις κάνει να τα μαζέψουμε με μία συρυγγα και να της τα πάμε.

Δεν ξέρω παιδιά τι να κάνουμε. Καμιά συμβουλή για την καθαριότητα της τουαλέτας της υπάρχει;

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,470 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 11:08, 04-01-12:

Σίγουρα οι γάτες θέλουν καθαρή τουαλέτα! Μήπως να αλλάξεις την ποιότητα της άμμου?

Παράθεση

FELINE ANGELS

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη FELINE ANGELS
H FELINE ANGELS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H FELINE ANGELS έγραψε στις 11:50, 04-01-12:

καλημέρα και καλή χρονιά,

εμένα η μια γάτα μου το κάνει αραιά και πού αλλά είναι θέμα στρες, δηλ. με αυτόν τον τρόπο, εκδηλώνει την ανασφάλειά της (είναι τέτοιος χαρακτήρας) και κοιτάζει να "μαρκάρει".
Θα πρότεινα λοιπόν, τα εξής:

- κουτί άμμου - μήπως το άλλαξες μέρος που βρίσκεται; μήπως εκεί που είναι τώρα, έχει π.χ. θόρυβο ή περνάτε τακτικά και ενοχλείται η γάτα, άρα αποφεύγει να πάει;
μήπως άλλαξες άμμο; π.χ. αρωματική ενώ πρώτα δεν χρησιμοποιούσες αρωματική; τύπο άμμου π.χ. βοτσαλάκι αντί άμμο;
η άμμος να καθαρίζεται μια φορά την ημέρα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ και ανάλογα με τα "παραγόμενα" μια φορά την εβδομάδα. Βέβαια, αυτό έχει να κάνει και με το είδος της άμμου.
Προσωπικά, ακολουθώ αυτό που έχω διαβάσει/ακούσει πολλές πολλές φορές, δηλ. έχουμε τόσα κουτιά άμμου, όσες είναι και οι γάτες μας, συν 1, π.χ. έχω 2 γάτες, άρα έχω 3 κουτιά άμμου. Παρόλο που χρησιμοποιώ εξαιρετικής ποιότητας άμμο, οι γάτες μου είναι πιο "συνεπείς" στην χρήση του κουτιού της άμμου, από τότε που έχω 3 κουτιά.

- ψυχολογία
* μήπως αλλάξατε κάτι στη ρουτίνα της γάτας;
* μήπως στο μπαλκόνι σας ήρθε άλλη γάτα; αν είστε ισόγειο π.χ.
* μήπως είχατε επισκέψεις;
γενικά, να στρεσαρίστηκε από κάτι.

θα σου πρότεινα, να αγοράσεις και να βάλεις ένα feliway στην πρίζα (κάθε φιαλίδιο διαρκεί ένα μήνα) και να παρατηρήσεις τι είναι αυτό που την στρεσάρει.

Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Supervisor

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 17:06, 04-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από FELINE ANGELS
- κουτί άμμου - μήπως το άλλαξες μέρος που βρίσκεται; μήπως εκεί που είναι τώρα, έχει π.χ. θόρυβο ή περνάτε τακτικά και ενοχλείται η γάτα, άρα αποφεύγει να πάει;
μήπως άλλαξες άμμο; π.χ. αρωματική ενώ πρώτα δεν χρησιμοποιούσες αρωματική; τύπο άμμου π.χ. βοτσαλάκι αντί άμμο;
η άμμος να καθαρίζεται μια φορά την ημέρα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ και ανάλογα με τα "παραγόμενα" μια φορά την εβδομάδα. Βέβαια, αυτό έχει να κάνει και με το είδος της άμμου.
Προσωπικά, ακολουθώ αυτό που έχω διαβάσει/ακούσει πολλές πολλές φορές, δηλ. έχουμε τόσα κουτιά άμμου, όσες είναι και οι γάτες μας, συν 1, π.χ. έχω 2 γάτες, άρα έχω 3 κουτιά άμμου. Παρόλο που χρησιμοποιώ εξαιρετικής ποιότητας άμμο, οι γάτες μου είναι πιο "συνεπείς" στην χρήση του κουτιού της άμμου, από τότε που έχω 3 κουτιά.
Το κουτί της είναι εκεί που πάντα βρισκόταν στην τουαλέτα μας. Άμμο είχα αλλάξει για ένα σήντομο χρονικό διάστημα αλλά λόγο του ότι δεν έκανε καλά την δουλεία της(η άμμος όχι η μικρή) επανύλθαμαι στην παλιά της άμμο. Χρησιμοποιό μια άμμο που λέγεται CATSAN και κάνει αρκετά καλα την δουλειά της.
Τώρα σχετικά με τον αριθμό των κουτιών. Εμείς έχουμε 1 και μεχρι τώρα δεν είχαμε πρόβλημα. Θα μου συνιστούσες να έπερνα άλλο ένα κουτί; Και κάτι άλλο το μέγεθος των κουτιών πέζει ρόλο; Μήπως έχει μεγαλώσει πολύ και δεν την χωράει αυτό που έχουμε;

Αρχική Δημοσίευση από FELINE ANGELS
- ψυχολογία
* μήπως αλλάξατε κάτι στη ρουτίνα της γάτας;
* μήπως στο μπαλκόνι σας ήρθε άλλη γάτα; αν είστε ισόγειο π.χ.
* μήπως είχατε επισκέψεις;
γενικά, να στρεσαρίστηκε από κάτι.
Τώρα σχετικά με την ψυχολογία της το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι πως τα χρειστούγεννα πήγαμαι στο χωριό μου για 5 μέρες. Εκεί βέβαια συνάντησε το γέρο 13 χρόνων σπιτογατό μας ο οποιός την χαστούκισε και το θέμα έλειξε εκειπέρα. Μπορεί να την επειρέασε αυτό;

Ευχαριστώ για την βοηθειά σας.

Παράθεση

FELINE ANGELS

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη FELINE ANGELS
H FELINE ANGELS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H FELINE ANGELS έγραψε στις 09:20, 05-01-12:

το μέγεθος του κουτιού, βέβαια, είναι σημαντικό. Αν δεν χωράει........
Θα σου πρότεινα να πάρεις δεύτερο κουτί, ούτως ή άλλως.

οι γάτες, σε αντίθεση με τα σκυλιά, δεν αρέσκονται στις μετακινήσεις - δένονται πολύ με τον χώρο τους και δεν τους αρέσουν οι βόλτες. Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις για 1-2 μήνες το feliway, να επανέλθετε στους ρυθμούς σας και θα δεις πώς πάει.
Εγώ πάντως, που, όπως ξαναείπα, μου συμβαίνει με μια από τις γάτες μου, αραιά και που, απλώνω ένα πλαστικό ύφασμα (σελτέ αλλά μεγάλο κομμάτι) πάνω στο κρεβάτι μου όταν δεν είμαι...μέσα σε αυτό, ώστε κάποιο "ατύχημα" να είναι εύκολο να καθαριστεί. Οι ευαίσθητες γάτες επηρρεάζονται από το τίποτε, π.χ. μια δυνατή βροχή, μια επίσκεψη, κλπ.

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 11:38, 05-01-12:

Η αμμος παιζει πολυ βασικό ρόλο!!! Καθώς και η αμμολεκάνη!! Την πλενεις καλα?? Δεν φτανει μονο να αλλαζεις αμμο αλλα και να την πλενεις καλα για να φευγουν οι μυρωδιες της! Ισως την ενοχλει αυτο! Επισης δοκιμασε να καθαριζεις 2 φορες την ημερα την αμμολεκανη μηπως νιωσει καλυτερα!
Γενικά αφου αποκλείσεις κάποιο παθολογικό αίτιο κάνε δοκιμες σε διάφορα πράγματα και ίσως ετσι βρείς το κουμπί της!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lounichi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lounichi
H lounichi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H lounichi έγραψε στις 10:25, 28-03-12:

καλημερα, εχω εναν γατο σχεδον 1 χρονου.το προβλημα ειναι οτι ενω του εχω παρει τη μεγαλη λεκανη κ ενω ειναι κ μικρος σε μεγεθος, η λεκανη δε του φτανει, δηλαδη μπενει μεσα,σκαβει κ πεταει τον ποπο εξω απ τη λεκανη χωρις να το καταλαβαινει, πλεον βρισκω τα κακα γυρω απ τη λεκανη κ σχεδον ποτε μεσα σ αυτη, τι να κανω?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:08, 28-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από lounichi
καλημερα, εχω εναν γατο σχεδον 1 χρονου.το προβλημα ειναι οτι ενω του εχω παρει τη μεγαλη λεκανη κ ενω ειναι κ μικρος σε μεγεθος, η λεκανη δε του φτανει, δηλαδη μπενει μεσα,σκαβει κ πεταει τον ποπο εξω απ τη λεκανη χωρις να το καταλαβαινει, πλεον βρισκω τα κακα γυρω απ τη λεκανη κ σχεδον ποτε μεσα σ αυτη, τι να κανω?
Καλησπερα. Η αμμολεκανη που του εχεις παρει ειναι ανοιχτη;Δοκιμασε ,αν εχεις την δυνατοτητα,να του παρεις κλειστη αμμολεκανη.Τοτε δεν θα μπορει να τα βγαζει εξω.

Παράθεση

lounichi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lounichi
H lounichi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H lounichi έγραψε στις 15:16, 28-03-12:

ευχαριστω πολυ! αυτη η λεκανη ειναι κλειστη μεχρι πανω? γιατι μεχρι στιγμης εχω δει μονο αυτες τις κλασσικες, αν υπαρχει κ τοσο κλειστη να το ψαξω

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους