Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,453 εγγεγραμμένα μέλη και 2,832,786 μηνύματα σε 80,931 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 451 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Λέρωμα εκτός αμμολεκάνης

Degen (Γιωργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Degen
Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.

O Degen εμ? έγραψε στις 23:58, 22-10-11:

πηγαινε την στο γιατρο μηπως εχει καποιο προβλημα υγειας. βαλτε την λεκανη καπου υσηχα με χαμηλο φως που να νιωθει ανετα και οτι αλλο θα την χαλαρωσει..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mavrh Gata

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mavrh Gata
H Mavrh Gata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Mavrh Gata έγραψε στις 04:32, 23-10-11:

η λεκανη της ειναι στο μικρο το μπανιο χρονια τωρα, μερος που ειναι αποκλειστικα δικο της.. κανεις δεν παει εκει εκτος απο την στιγμη που αλλαζουμε την αμμο.. και τοσα χρονια δεν ειχε προβλημα, τουλαχιστον οχι σε τετοιο βαθμο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

πριγκιπισσα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη πριγκιπισσα
Ο πριγκιπισσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O πριγκιπισσα έγραψε στις 13:23, 23-10-11:

Γεια σας !Ειμαι καινουργιο μελος της σελιδας σας και θελω κι εγω να καταθεσω το προβλημα που εχω με την γατουλα μου! Εχω μια γατα περσιας 2ετων την Σισσυ.Ειναι μια αξιολατρευτη γατουλα (οπως ολες αλλωστε)αλλα τωρα τελευταια μου εχει δημιουργησει μεγαλο προβλημα αφου μου κατουραει το κρεβατι . Εχω δοκιμασει τα παντα(τιμωριες μουτρα κτλ)ομως συνεχιζει ενω πηγαινει και στην αμμο της να βρεχει και το κρεβατι μου!Φανταστειτε ποσο δυσκολο ειναι !!!!!Τι να κανω?Ο κτηνιατρος με συμβουλεψε για οτι εχω κανει δηλ. μουτρα φωνες κτλ.αλλα δεν πιανει!!!! Αν μπορειτε βοηθειστε με!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 39,787 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:31, 23-10-11:

Καλησπερα και καλωσηρθες.
Και εμενα μου το κανει αυτο η δικια μου που και που.
Καταρχην θα πρεπει να αποκλειστει καποιο προβλημα υγειας.Μαλιστα τα περσακια εχουν προδιαθεση για παθησεις των νεφρων.Γενικα οτιδηποτε αλλαζει στη συμπεριφορα μια γατας θα πρεπει να μας προβληματιζει και να το ψαχνουμε ιατρικα.
Εμενα η δικια μου το εκανε απο μωρο,οποτε ξερω οτι δεν εχει καποιο προβλημα σωματικο,Το οτι ομως εσενα, μετα απο 2 χρονια ξαφνικα παρουσιαζει τετοια συμπεριφορα,ειναι υποπτο και εγω θα σου συνιστουσα καποιες εξετασεις.
Τωρα για το συγκεκριμενο θεμα,εγω βασικα 1ον εκλεινα την πορτα της κρεβατοκαμαρας οταν δεν ημουν μεσα,και 2ον εβαλα ναυλον επανω στο στρωμα και κατω απο τα σκεπασματα,τουλαχιστον οταν γινει η κουτσουκελα να μην εχω να καθαριζω στρωμα,κατι που ειναι πολυ δυσκολο.

Παράθεση

πριγκιπισσα

Νεοφερμένος

O πριγκιπισσα έγραψε στις 15:04, 24-10-11:

Καλησπερα και σας ευχαριστω για την συμβουλη σας. Η γατουλα μου δεν ξεκινησε ετσι ξαφνικα(φταιω γιατι δεν αναφερθηκα με λεπτομερεια) το εκανε και παλαιοτερα που και που οπως τη δικια σας. Τωρα το κανει σχεδον καθε 3 ημερες ακομα και οταν ειμαι στο κρεβατι και κοιμαμαι!!Εβαλα κι εγω ναυλον αλλα το θεμα ειναι οτι δεν μπορω συνεχεια να ειμαι σε αυτη την κατασταση. Με αγχωνει παρα πολυ...Θα το κοψει καποτε?Την προηγουμενη εβδομαδα ειχαμε επισκεφτει τον κτηνιατρο για τον εμβολιασμο της.Δεν φανηκε να εχει καποιο προβλημα..Πρεπει να κανουμε καποιες ειδικες εξετασεις?Κι αν υπηρχε καποιο προβλημα δεν θα τα εκανε παντου κι οχι μονο στο κρεβατι μου? Ευχαριστω για την προσοχη σας!!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 39,787 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:14, 24-10-11:

Ναι..η λογικη ειναι οτι αν ειχε καποιο προβλημα,δηλαδη της ξεφευγαν ουρα(παραδειγμα φερνω),θα τα εβρισκες οπουδηποτε και οχι επιλεκτικα.
Μηπως αγχωθηκε απο την επισκεψη στον γιατρο;Την αγχωνουν αυτες οι επισκεψεις;

Παντως και εμενα την πιανουν τετοια διαστηματα.Το ξεχασε ομως μετα,μεχρι πριν απο 1 βδομαδα που το θυμηθηκε και μου κατουρησε και εμενα το κρεβατι.Αλλα ηταν παροδικο.

Παράθεση

πριγκιπισσα

Νεοφερμένος

O πριγκιπισσα έγραψε στις 12:33, 25-10-11:

Δεν ξερω τι να πω! Ναι φοβαται τον κτηνιατρο αλλα ειχε αρχισει να κατουραει πολυ πριν. Μολις εβαλα το παπλωμα στο κρεβατι.Και συνεχιζει....... Πληροφοριακα,υπαρχουν στο εμποριο καλυματα για το στρωμα αδιαβροχα.Ειναι λιγο ακριβα αλλα αξιζει το κοπο!Πηρα κι ενα για πανω απο το παπλωμα για να γλυτωνω πλυσιμο.Ειναι σωτηρια, αν κι αυτο, μου το εγκαινιασε η πριγκιπισσα μου!!!!!!! Οταν η δικια σας κατουραει το κρεβατι σας τι κανετε?Την μαλωνετε? Ψαχνω να δω μηπως φταιει κατι και στην συμπεριφορα μου!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:40, 25-10-11:

Αν τα κανει και την δω ακριβως εκεινη τη στιγμη,απλα φωναζω δυνατα.Σε καμια περιπτωση δεν την χτυπαω ή δεν την τιμωρω .Αν τα εχει κανει ομως πιο πριν και το αντιληφθω αργοτερα,δεν εχει κανενα νοημα η φωνη.Δεν μπορει να το συνδεσει με το κατουρημα.

Παράθεση

kstinion

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kstinion
H kstinion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H kstinion έγραψε στις 16:15, 25-10-11:

παιδια να σας πω κι εγω τι συμβαινει τωρα τελευταια.στο σπιτι εχουμε τον αρη τον μπαρτουλη και τωρα τελευταια εχουμε την κλαρα.ειναι μια γατουλα 4 χρονων περιπου που ζουσε σε ενα σπιτι με καποιον που δε της εδινε ποτε σημασια οποτε αποφασιστηκε να φυγει απο εκει και την εχουμε εμεις εδω και 2 3 εβδομαδες.εχει προσαρμοστει κανονικα αλλα καμια φορα παει και κατουραει στη μπανιερα εκει που φευγει το νερο.δε ξερω αν ειχε αυτη τη συνηθεια και παλια.βεβαια συνηθως παει στην αμμοδοχο βεβαια αλλα κανα 2 φορες την επιασα εκει.απολυμανα με χλωρινη και μετα καθαρισα και με dettol αλλα σημερα παλι εκει πηγε.λετε να δοκιμασω το ξυδι που λεγατε πριν;επισης η κοπελια μας ηταν σε οιστρο οταν μας την εφεραν (φυσικα ο προηγουμενος ιδιοκτητης δεν ξερει δεν ειδε).λετε να ειναι σχετικο;αχ ευτυχως που δε κανουν κανεις απο τους 3 κατι αλλο περα απο αυτο εκτος αμμοδοχου...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:14, 25-10-11:

Kαι εμενα η μικρη μου κατουραει στην μπανιερα.Μαλιστα ηταν το μονο σημειο που δεν της φωναζα,γιατι αλλιως πηγαινε σε κρεβατια ,καναπεδες κλπ.Εμενα δεν μου δημιουργει κανενα προβλημα.Ουτε χλωρινη βαζω καθε φορα,.Ξεπλενω και απλα ψεκαζω με λιγο ντετολ,απλα για να μην μυριζει.Προσεξε ,γιατι αν δεν τα κανει εκει..μπορει να παει αλλου..και θα ειναι χειροτερα.

Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη endorama
H Φωτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H endorama έγραψε στις 21:25, 25-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Αν τα κανει και την δω ακριβως εκεινη τη στιγμη,απλα φωναζω δυνατα.Σε καμια περιπτωση δεν την χτυπαω ή δεν την τιμωρω .Αν τα εχει κανει ομως πιο πριν και το αντιληφθω αργοτερα,δεν εχει κανενα νοημα η φωνη.Δεν μπορει να το συνδεσει με το κατουρημα.
εγώ επιβραβεύω το γατούλη μου όταν τον δω να τα κάνει στην αμμολεκάνη, την ώρα που είναι μεσα του μιλώ γλυκά και μόλις βγει τον χαίδεύω και του δίνω λιχουδιά. Αν τα κάνει εκτός τον μαλώνω, του μιλώ θυμωμένα και φροντίζω, το επόμενο 24ωρο να μην τον έχω στο χώρο που είμαι κι εγώ......τον βάζω στο άλλο υπνοδωμάτιο όπου δεν κοιμάται κανείς. Δεν τον χτυπάω. Δεν του στερώ φαγητό ή νερό, έχει και αμμολεκάνη στο δωμάτιο και μέρος να ξαπλώσει. Απλά, του στερώ τα χάδια και την προσοχη μου. Εννοείται πως έχω αποκλείσει κάθε πρόβλημα υγείας, και πως αλλάζω άμμο μια φορά την εβδομάδα. Με όλα αυτά έχω περιορίσει το λέρωμα εκτός στη μια φορά το μήνα. Μου λερωνει -ευτυχώς-το μπάνιο

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:31, 26-10-11:

.τον βάζω στο άλλο υπνοδωμάτιο όπου δεν κοιμάται κανείς. Δεν τον χτυπάω. Δεν του στερώ φαγητό ή νερό, έχει και αμμολεκάνη στο δωμάτιο και μέρος να ξαπλώσει. Απλά, του στερώ τα χάδια και την προσοχη μου.
Προσωπικα δεν συμφωνω με αυτο.Δεν μπορει να συνδεσει το κατουρημα με αυτην την συμπεριφορα σου.Μαλιστα..ισως να επιδεινωνει την κατασταση.
Η τιμωρια στις γατες δεν εχει κανενα θετικο αποτελεσμα.Το μονο που μπορει κατι να κανει,ειναι οταν επι τοπου και εκεινη τη στιγμη που θα συμβει η στραβη,φωναξεις δυνατα,κανεις κροτο ξαφνικο..κατιο τελοσπαντων για να το συνδεσει.Το να την απομονωνεις σε ενα δωματιο χωρις χαδια και να αλλαζει η συμπεριφορα σου,δεν μπορει σε καμια περιπτωση να το ταυτισει..και ειναι και αδικο θα ελεγα.Δεν το κανει επιτηδες..δεν εχει συναισθηση οτι σε ενοχλει

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20,321 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 09:19, 26-10-11:

Η τιμωρια στις γατες δεν εχει κανενα θετικο αποτελεσμα.Το μονο που μπορει κατι να κανει,ειναι οταν επι τοπου και εκεινη τη στιγμη που θα συμβει η στραβη,φωναξεις δυνατα,κανεις κροτο ξαφνικο..κατιο τελοσπαντων για να το συνδεσει.Το να την απομονωνεις σε ενα δωματιο χωρις χαδια και να αλλαζει η συμπεριφορα σου,δεν μπορει σε καμια περιπτωση να το ταυτισει..και ειναι και αδικο θα ελεγα.Δεν το κανει επιτηδες..δεν εχει συναισθηση οτι σε ενοχλει
Θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτό.
Απ' όσο γνωρίζω, κανενός είδους τιμωρία δεν έχει κάποιο θετικό αποτέλεσμα όταν είναι ετεροχρονισμένη.
Ο μόνος τρόπος για να δείξεις στην γάτα σου ότι μια συγκεκριμένη συμπεριφορά της σε ενοχλεί είναι να της μιλήσεις πχ με αυστηρό τόνο όταν κάνει κάτι, να της πεις ένα αποφασιστικό "Όχι" ή κάτι τέτοιο.
Εάν η τιμωρία είναι ετεροχρονισμένη τότε δε μπορεί να την συνδέσει με τη λανθασμένη της συμπεριφορά και να αναπτύξει αρνητικές στάσεις συμπεριφοράς όπως για παράδειγμα να αρχίσει να σε φοβάται ή να μη μπορεί να καταλάβει για ποιό λόγο την απομονώνεις κλπ.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη endorama
H Φωτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H endorama έγραψε στις 15:38, 27-10-11:

καλά μη νομίζετε πως τηρώ το 24ωρο, ο γατούλης μου είναι χουρχουρομηχανή και δύσκολα αντέχω μακριά του.....Οπότε για τη μείωση της συμπεριφοράς του (από 2-3 φορες/βδομάδα εγινε 1φορά το μήνα) ευθύνεται η άμεση επιβράβευση που του δίνω όποτε τον βλέπω να πηγαίνει στην άμμο, σωστά? επομένως σταματώ την απομόνωση (πιστέψτε με ούτε για μένα είναι ευχάριστο) και συνεχίζω να τον επιβραβεύω με γλυκόλογα χάδια και λιχουδιές κάθε φορά που τον βλέπω μέσα στην αμμοδοχο

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20,321 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 16:15, 27-10-11:

Πιστεύω πως η επιβράβευση παίζει πολύ σημαντικό ρόλο καθώς κι ο τόνος της φωνής σου.
Για παράδειγμα, ένας σταθερός, έντονος κι επιτακτικός τόνος προκειμένου να κάνει κάτι κι ένας τρυφερός κι ήρεμος τόνος όταν κάνει κάτι θετικό.
Τα γατιά είναι σαν τα μικρά παιδιά αλλά πολλές φορές αντιλαμβάνονται πολύ περισσότερα απ' όσα νομίζουμε.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,821 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 22:16, 27-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από endorama
καλά μη νομίζετε πως τηρώ το 24ωρο, ο γατούλης μου είναι χουρχουρομηχανή και δύσκολα αντέχω μακριά του.....Οπότε για τη μείωση της συμπεριφοράς του (από 2-3 φορες/βδομάδα εγινε 1φορά το μήνα) ευθύνεται η άμεση επιβράβευση που του δίνω όποτε τον βλέπω να πηγαίνει στην άμμο, σωστά? επομένως σταματώ την απομόνωση (πιστέψτε με ούτε για μένα είναι ευχάριστο) και συνεχίζω να τον επιβραβεύω με γλυκόλογα χάδια και λιχουδιές κάθε φορά που τον βλέπω μέσα στην αμμοδοχο
Πιστεύω ότι πολύ καλά θα κάνεις να σταματήσεις την απομόνωση, ναι.
Ξέρεις, ο γατούλης μου παρουσίασε τεράστιο πρόβλημα ψεκασμού για περίοδο 2 χρόνων περίπου (μου χε σχεδόν καταστρέψει καινούριο σαλόνι). Μίλησα με γατοψυχολόγο, Αγγλίδα και με βοήθησε βασικά να καταλάβω πως ο Disney δεν έκανε κάτι που θεωρείται "κακό", αλλά απλούστατα εξέφραζε φυσική συμπεριφορά/αντίδραση σε κάποιο ερέθισμα που προφανώς τον ενοχλούσε. Έτσι η οποιαδήποτε "τιμωρία" δεν θα μπορούσε να έχει κανένα θετικό αποτέλεσμα αφού τα γατιά δεν αντιλαμβάνονται πως κάνουν κάτι "κακό". Αυτό που οφείλουμε εμείς να κάνουμε σε τέτοιες ομολογουμένως δισεπίλυτες περιπτώσεις είναι να αναλύσουμε το κάθε τι προσπαθόντας να καταλάβουμε γιατί το γατί αντιδρά με αυτό τον τρόπο. Και να δοκιμάσουμε άπειρες λύσεις μεχρι να βρούμε την καλύτερη. Ο γάτος μου εκεί που ψέκαζε 10 φορές τη μέρα, τώρα πια ψεκάζει μια φορά τον μήνα.
Και αυτό που με χαροποιεί ιδιαίτερα είναι ότι δεν τον τιμώρησα ποτέ (δεν άκουσα κάποιους που με συμβούλεψαν να το κάνω) αλλά έκανα απεριόριστη υπομονή, έδειξα αμέτρητη αγάπη και έψαξα λύσεις μέχρι που ο Ντίζνευ κι εγώ "συμβιβαστήκαμε" σε χρυσές τομές.

Παράθεση

Ηρώ*Betoven

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ*Betoven
H Ηρώ*Betoven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H Ηρώ*Betoven έγραψε στις 17:04, 02-11-11:

Έχω και 'γω μια ερώτηση όσο αναφωρά τη γάτα που δεν πηγαίνει στη λεκάνη της: ο γάτος μου δεν πήγαίνει στη λεκάνη του! Κάποιες φορές πάει στη λεκάνη του, αλλά το βράδει, που τον βάζουμε σε ένα μόνο δωμάτιο, εκεί όπου είναι και η λεκάνη του και το νερο με το φαγητο του, για να μην κάνει αταξίες, όπως να ανεβαίνει στο πάγκο της κουζίνας... Τότε πάει αμέσως και κάνει την ανάγκη του διπλα από τη λεκάνη! Τι να κάνω;;; Αλλά δεν είναι μόνο αυτό! Και κατά τη διαρκια της μέρας κάποιες φορες πάλι απ' έξω κάνει! Τι να κάανωωω;;;;; Αυτό είναι κουραστικό! Και δεν ενοχλεί μόνο εμένα! Ενοχλεί όλη την οικογένια!

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 17:21, 02-11-11:

Υπαρχει περιπτωση να μην του αρεσει η αμμος που χρησιμοποιειτε ή να μη βρισκει αρκετα καθαρη την αμμολεκανη του.
Ομως θα πρεπει να ξερεις οτι απο τη στιγμη που επιλεγετε να αφησετε τον αρσενικο γατο σας αστειρωτο, ειναι πολλες οι πιθανοτητες να κατουραει και να μαρκαρει μεσα στο σπιτι.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 17:56, 02-11-11:

Ομως θα πρεπει να ξερεις οτι απο τη στιγμη που επιλεγετε να αφησετε τον αρσενικο γατο σας αστειρωτο, ειναι πολλες οι πιθανοτητες να κατουραει και να μαρκαρει μεσα στο σπιτι.
Ακριβώς αυτό...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,728 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:24, 02-11-11:

ουφ... χθές ο δικός μου μάρκαρε σε 3 σημεία. Κάτι τον ενοχλεί, αλλά δεν μπορώ να βρω τι. Υποψιαζόμαι ότι τον αφήνω πολλές ώρες μόνο του και δεν του αρέσει. Το περίεργο είναι ότι μαρκάρει πάντα μπροστά μου... δεν μαρκάρει ποτέ όταν δεν είναι κανείς στο σπίτι (ψάχνω το σπίτι το βράδυ με blacklight για να βρίσκω που κατουράει και να τα καθαρίζω). Θα δοκιμάσω το feliway αυτές τις μέρες μήπως και δω διαφορά και θα καθαρίσω εξονυχιστικά με ενζυματικό καθαριστικό όλα τα σημεία που έχει μαρκάρει. Τι άλλο μπορώ να κάνω;; Καμιά ιδέα;;;

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9,375 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 20:30, 02-11-11:

Τα ίδια κι εμείς. Και είμαι σίγουρη πως τον ενοχλεί το ότι μένει μόνος του, γιατί δεν αλλάζει κάτι συχνά στο περιβάλλον του και δεν έχει δυσκολία προσαρμογής, όταν πηγαίνουμε στα άλλα σπίτια μας, απλώς θέλει να είναι το κέντρο του κόσμου. Κάθομαι στο πισι και νιαουρίζει πίσω από τα παράθυρα σαν το καημένο, σηκώνομαι να δω τι θέλει και γουργουρίζει χαρούμενος ή τρέχει προς την κουζίνα και πάλι πίσω, για να παίξουμε.

Δεν έχω βρει λύση, απλώς δεν τον αφήνω στα υπνοδωμάτια, γιατί στα κρεβάτια πάει και κάνει τις... χαριτωμενιές του. Θυμάμαι χαρακτηριστικά το καλοκαίρι που έλειπα από το σπίτι πάνω από 8 ώρες και με το που γύρισα πήγε και μου κατούρησε το κρεβάτι. -.-'

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:40, 02-11-11:

χαχαχαχαχ..επιδημια επεσε;Και η πουπυ τα ιδια...παλι κατουρησε πριν μια βδομαδα το κρεββατι μου,και χτες τα μαξιλαρια του μπουκακου..

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9,375 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 20:44, 02-11-11:

Μπα, έχει καιρό να μου λερώσει, αλλά αν τον αφήσω στο δωμάτιό μου, είμαι σίγουρη πως θα το κάνει. Βλέπεις, αυτός μου λερώνει το κρεβάτι κι εγώ κάθομαι στον καναπέ, δίπλα στο γατόδεντρό του, ανεβαίνει πάνω και κοιμόμαστε παρέα, οπότε ησυχάζει που με κοιτάει από ψηλά.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,728 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:54, 02-11-11:

Χθές πήγε στην βιβλιοθήκη και λέρωσε μερικά βιβλία, μετά πήγε στον τοίχο που ακουμπάει ο καναπές και μετά πήγε στο παντελόνι μου που μόλις έριξα στο καλάθι των απλύτων Και πάντα νιαουρίζει πριν μαρκάρει. Ευτυχώς θα έρθουν τον επόμενο μήνα οι δικοί μου για χριστούγεννα και ελπίζω να ηρεμίσει λίγο Υποθέτω ότι άρχισε να ζηλεύει και νομίζει ότι όταν λείπουμε από το σπίτι παίζουμε με άλλη γάτα (παίζαμε με έναν γατούλη πριν κατι εβδομάδες και φέραμε τις φερομόνες του στο σπίτι και από τότε άρχισε το μαρκάρισμα ο δικός μου ).

Παράθεση

Ηρώ*Betoven

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ηρώ*Betoven έγραψε στις 11:30, 03-11-11:

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ!!! ΣΟΣ! Και έμενα τα κάνει έξω από τη λεκάνη του ειδίκα το βράδυ που τον κλείνουμε στο δωμάτιο με τη λεκάνη, το νερό και το φαγητό του. Αλλά και κατά τη διαρκια της ημέρας δεν πάει πίσω !! Τι να κάνωωω!!!;;;

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 11:32, 03-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ*Betoven
ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ!!! ΣΟΣ! Και έμενα τα κάνει έξω από τη λεκάνη του ειδίκα το βράδυ που τον κλείνουμε στο δωμάτιο με τη λεκάνη, το νερό και το φαγητό του. Αλλά και κατά τη διαρκια της ημέρας δεν πάει πίσω !! Τι να κάνωωω!!!;;;
Τι ηλικία έχει ο γάτος; Είναι στειρωμένος;

Παράθεση

Ηρώ*Betoven

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ηρώ*Betoven έγραψε στις 11:34, 03-11-11:

Είναι 6 μηνών και αστήρωτος. Ακόμα δεν έχει τάση για ζευγάρωμα. Κάνει την ανάγκη του ακριβώς διπλά από τη λεκάνη!!! Είναι ένας μικρός

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 11:43, 03-11-11:

Μερικά μαρκάρουν από την ηλικία των 6 μηνών. Η λεκανή του είναι καθαρή; Πολλές γάτες αποφεύγουν να την χρησιμοποιούν όταν είναι λερωμένες (με το λερωμένες εννοώ να έχουν 1 ή και περισσότερους σβώλους από ούρα που δεν έχουν αφαιρεθεί). Μπορεί να τον ενοχλεί που τον κλείνετε σε ένα δωμάτιο τα βράδια. Ο δικός μου για παράδειγμα θέλει παρέα. Όπου και αν πάω τρέχει από πίσω μου και ποτέ δεν κάθεται μόνος του σε ένα δωμάτιο. Αν τον έκλεινα μοναχό του, είμαι σίγουρη ότι θα κατουρούσε μέχρι και το ταβάνι από το στρες. Αν η άμμος είναι αρωματική, μπορεί να τον απωθεί το άρωμα. Το ίδιο ισχύει και με την υφή της άμμου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ*Betoven

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ηρώ*Betoven έγραψε στις 12:02, 03-11-11:

Λοιπόν δεν μαρκάρει κάνει την αναγκη του! Η λέκάνη είναι καθάρη και αρωματική friskies. Οι κτηνίατροι μας είπαν πως δεν του αρέσει το δωμάτιο αλλά το κάνει και κατά τη διαρκια της μέρας! Και μένα θέλει επίσεις παρέα, αλλά αν τον αφήσω θα άνεβει στον πάγκο της κουζινάς και θα έρθει στο κρεβάτι το δίκο μου και των άλλων!!! Α, και φωνάζει όταν τον βάζω στο δωμάτιο!

Λέμεεε! Δεν ΜΑΡΚΑΡΕΙΙΙ! Την ανάγκη του κάνει το ζωο!! Το είπα χίλιες φορές!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 03-11-11 στις 12:05. Αιτία: Merge
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 19:58, 03-11-11:

Δεν είναι και τόσο φυσιολογικό να κλείνεις το γατί σε ένα δωμάτιο για να μη ανεβαίνει σε τραπέζια, κρεβάτια και πάγκους ή μπαίνει σε δωμάτια. Και εγώ στη θέση του, στρεσσαρισμένη θα ήμουν. Ζωντανό πλάσμα είναι, θέλει παρέα και θέλει να ακολουθεί την οικογένειά του. Όταν του στερείς τα βασικά, επόμενο είναι να αρχίσει να δείχνει το στρες του με λέρωμα εκτός λεκάνης

Παράθεση

Ηρώ*Betoven

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ηρώ*Betoven έγραψε στις 11:33, 04-11-11:

Και τι μπορώ να κάνω για αυτό;

Παράθεση

danai_ns (Δανάη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη danai_ns
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H danai_ns έγραψε στις 12:16, 04-11-11:

Άκου τι σου λέει η Βικτόρια παραπάνω, δεν σου τα λεει τυχαία, έχει εμπειρία και γνωρίζει πράγματα. Αν ο γάτος κλείνεται σε ένα δωμάτιο κάθε μέρα,πιθανόν το πρόβλημα να βρίσκεται εκεί. Η λύση είναι απλή: συμπεριφερθείτε του σωστά - γιατί αυτή η συμπεριφορά δεν είναι σωστή και με κάνει να αναρωτιέμαι: αν θυμάμαι καλά ο γατούλης είναι ράτσας και όχι ένα γατάκι του δρόμου που σώσατε και τώρα σιγά σιγά προσπαθεί η οικογένειά σου να δεχθεί. Η απόφαση να τον πάρετε προφανώς ήταν συνειδητή και κοινή. Γιατί λοιπόν δεν τον αφήνετε να ζήσει όπως πρέπει, σε όλο το σπίτι, και να του μάθετε να αποφεύγει τα σημεία που δεν πρέπει να πηγαίνει; Θέλει υπομονή αλλά γίνεται.

Άλλη λύση είναι να δοκιμάσεις καλύτερες (και ακριβότερες) μάρκες άμμου και αν δεν το κάνεις ήδη να καθαρίζεις κάθε μέρα, μήπως τυχόν και το πρόβλημα του γάτου είναι η ποιότητα της τουαλέτας (αν και δεν το νομίζω δεδομένων των συνθηκών που λες ότι ζει).

Τέλος, αν και έχω καταλάβει ότι μάλλον θα σε εκνευρίσω, οφείλω παρ' όλα αυτά να το πω: είσαι 1000% σίγουρη ότι δε μαρκάρει; ΠΩΣ; Μπορείς απολύτως σίγουρα να διακρίνεις τη διαφορά; Γιατί εγώ προσωπικά που έχω τον γάτο ενάμιση χρόνο τώρα, δεν είμαι καθόλου μα καθόλου σίγουρη ότι θα μπορούσα (αν δεν ήταν στειρωμένος). Και να ξέρεις ότι 6 μηνών κάλλιστα μπορεί να έχει ορμές. Εγώ το λέω, εσύ αν επιλέξεις μπορείς να το αγνοήσεις...

Παράθεση

Ηρώ*Betoven

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ηρώ*Betoven έγραψε στις 12:25, 04-11-11:

Αν τον αφησω έτσι και κάνει καμιά ζημία; Έχουμε ανθοδοχεία και αλλά τέοια πράγματα που μπορεί να ρίξει. Εγώ δεν έχω πρόβλημα αλλά οι γονεις μου δεν θέλουν να τριγηρνάει το βράδυ. Αλλά αυτό όπως είπα και πιο πριν το κάνει κάποιες φορές και κατά τη διάρκεια της μέρας.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

danai_ns (Δανάη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη danai_ns
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H danai_ns έγραψε στις 12:37, 04-11-11:

Αν τον αφησω έτσι και κάνει καμιά ζημία; Έχουμε ανθοδοχεία και αλλά τέοια πράγματα που μπορεί να ρίξει. Εγώ δεν έχω πρόβλημα αλλά οι γονεις μου δεν θέλουν να τριγηρνάει το βράδυ. Αλλά αυτό όπως είπα και πιο πριν το κάνει κάποιες φορές και κατά τη διάρκεια της μέρας.
Θα πρέπει αφενός να συμβιβαστείτε κάπου και να συνειδητοποιήσετε ότι τηρουμένων των αναλογιών ο γάτος είναι μέλος της οικογένειάς σας (που εσείς επιλέξατε) άρα δεν μπορεί να βρίσκεται μονίμως στο περιθώριο, και αφετέρου να καταλάβετε ότι το ζωάκι δεν είναι μηχάνημα, δεν ξέρει τι περιμένετε από αυτό και οφείλετε εσείς του μάθετε με υπομονή και αγάπη τι να κάνει και τι όχι, δείχνοντάς του ταυτόχρονα ότι το αποδέχεστε. Είναι δική σας ευθύνη να μάθει μέχρι ενός σημείου ποιά είναι τα όρια και τι είναι αποδεκτό, και είναι απάνθρωπο να το απορρίπτετε κλειδώνοντάς το σε ένα δωμάτιο. Σε διαβεβαιώ ότι μπορούν να μάθουν πράγματα, ο δικός μου είναι ζήτημα αν έχει κάνει ζημιά δύο ή τρεις φορές - και αυτό όσο ακομα ήταν μωρό. Τώρα είναι κύριος, και το μόνο ζήτημα στο οποίο περιορίζεται μέσα στο σπίτι είναι ότι προσπαθώ να τον επιβλέπω στενά όταν πηγαίνει στην κουζίνα και το μπάνιο, και όταν λείπω να κλείνω εκείνες ειδικά τις πόρτες (για τη δική του ασφάλεια, δεν θα ήθελα να τον δω πάνω σε κανένα αναμμένο μάτι ή με τη μουσούδα στην τουαλέτα - αν και το δεύτερο με αξίωσε η ατυχία μου να το δω ).

Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω, πρέπει να δείτε την κατάσταση διαφορετικά, αλλιώς και το ζώο θα είναι δυστυχισμένο και εσείς θα έχετε προβλήματα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 13:32, 04-11-11:

Μα, αγαπητή Ηρώ, δεν ήταν επιλογή όλης της οικογένειας να πάρετε τον γάτο κοντά σας και να του προσφέρετε ένα σπιτικό;
Από την στιγμή που τον πήρατε, είναι σχεδόν αναμενόμενο ότι θα κάνει και κάποια μικρή ζημιά, ότι θα θέλει να παίξει οπότε θα τρέχει μέσα στο σπίτι για να τραβήξει την προσοχή σας και να σας "καλέσει" για παιχνίδι, ότι θα τριγυρίζει τη νύχτα - ειδικά από την στιγμή που οι γάτες είναι περισσότερο νυκτόβια ζώα.
Εάν φοβάστε ότι μπορεί να ρίξει κάποια συγκεκριμένα αντικείμενα κάτω, μια λύση θα ήταν να τοποθετηθούν σε σημεία που δεν πρόκειται να τα φτάσει.
Μια άλλη λύση είναι να παίζετε μαζί του αρκετά κατά την διάρκεια της ημέρας ώστε το βράδυ να κοιμάται κι εκείνος όταν κοιμάστε εσείς.
Το να είναι κλεισμένο ένα γατί σε ένα δωμάτιο δε μου φαίνεται καθόλου καλή ιδέα και νομίζω ότι θα επιδεινώσει την κατάσταση...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 14:40, 04-11-11:

Τα γατια ,επειδη ειναι απο τα καθαροτερα ζωα,δεν συνηθιζουν να λερωνουν εκτος λεκανης,παρα μονο αν συντρεχουν καποιοι λογοι.
Αν εχει προβλημα υγειας,καποια ουρολοιμωξη ισως και το ενοχλει η αμμος......Αν υπαρχει στρες απο καποιο αλλο γατι.....Αν δεν εχει την απαιτουμενη φροντιδα
καθαριοτητα της αμμολεκανης ....Αν δεν εχει την προσοχη και το ενδιαφερον του ανθρωπου που το εχει.....και τελος αν δεν συντρεχουν λογοι σοβαροι ,γινεται απλα συνηθεια την οποια με καποιο τροπο πρεπει να κοψεις.
Συνηθως τα γατια πηγαινουν για την αναγκη τους μετα το φαγητο.Αν εχεις χρονο ,παρακολουθησε το μετα το φαγητο του και αν το δεις να παιρνει θεση για να κανει οτι εχει να κανει ,εκτος λεκανης ,παρ το και πηγαινε το στη λεκανη του,η βαλε και μια φωνη ,δε θα παθει κατι.
Ομως θελει επιμονη απο σενα και συνεχη παρακολουθηση για λιγο καιρο για να πετυχεις το αποτελεσμα που θελεις.

Σιγουρα η απομονωση ,ειναι αρνητικη κινηση απο μονη της και δικιο εχει το γατι ,οτι κι αν κανει.

Παράθεση

Ηρώ*Betoven

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ηρώ*Betoven έγραψε στις 15:15, 04-11-11:

Eυχαριστώ για τις συμβουλές, θα δω τι μπορώ να κάνω. Α, και κάτι ακόμα, το "δωμάτιο" δεν είναι δωμάτιο, είναι ολόκληρος όροφος! Είναι κάτι σαν υπόγειο, το μισό είναι κάτω από τη γη και το υπόληπο πάνω, οπότε έχει και παράθυρα. Επίσης εκεί του έχουμε και πολλά παιχνίδια, για αυτό παραξενεύομαι. Αγαπάω τα ζώα και είδικα της γάτες, αλλά δεν μπορώ να την έχω και πάνω στο μαξιλάρι μου!

Παράθεση

Lululis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lululis
H Lululis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Lululis έγραψε στις 11:00, 13-11-11:

Καλη σας μερα!!
πριν ενα χρονο μαζεψα τον lululi απο το δρομο σε ηλικια 1-2 μηνων. Σε ηλικια 5 μηνων τον στηρωσα γιατι την κοπανησε απο το σπιτι. Πριν απο περιπου 5 μηνες μετακομισαμε. Τον τελευταιο μηνα ομως κατουραει παντου και αρχιζω και χανω την υπομονη μου!!!! Εχω μεγαλωσει με αλλες 4 γατες και καμια τους δεν εκανε τετοια. Την πρωτη φορα ηταν στο παπλωμα και ειχε λιγο αιμα. μιλησα με τον γιατρο και ειπε πως εχει ουρολυμωξη και του δωσαμε για μια βδομαδα χαπακια. Ομως το βιολι το συνεχιζει! λες και του εχει γινει συνηθεια και κατουραει παντου. Το παπλωμα το αντικατεστησε με τον καναπε και τον τοιχο. Βαλαμε ειδικο σπραυ εμποριου στο σημειο που τα ειχε κανει αλλα δεν τον ενοιαξε και πολυ! μεχρι και με μεβρανη καλυψαμε τον καναπε για να μην του ερχεται η μυρωδια! τιποτα παλι. Η αμμος του ειναι παντα καθαρη.
Για να μη λερωσει οταν λειπω στη δουλεια τον βγαζω στην αυλη για να εχω το κεφαλι μου ηρεμο.
Σημερα τα ξημερωματα ενω κοιμομουν τον ακουσα που μουρμουγε σαν να βαρεθηκε και εψαχνε με κατι να παιξει.. και ξαφνικα...... τον ακουω να σκαβει το παλωμα μου...ΤΑ ΕΚΑΝΕ!!!!!!!! και οχι λιγο.... ολοκληρη λιμνη!!!!!!
Το μονο που εχω του εχω αλλαξει ειναι η τροφη αλλα δεν νομιζω πως εχει σχεση με τη συμπεριφορα του.

Πιο παλια οταν μεναμε στο αλλο σπιτι ειχε κατουρισει 2 φορες απο αντιδραση επειδη τον ειχα απομονωσει για 10 λεπτα σε ενα δωματιο.
Το πιο περιεργο ειναι οτι οταν τα κανει ειναι κανονικα ορθιος στα ποδια του και απλα σηκωνει την ουρα του! και το ιδιο κανει καμια φορα και στην αμμο του.

Καμια ιδεα ??? ΗΕLP!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:13, 13-11-11:

Καλημερα.Να σε ρωτησω κατι..λες κατουραει παντου,οπου να ειναι δηλαδη;Ή εχει συγκεκριμενα σημεια;
Επειδη ο γατος σου παρουσιασε αιμα στα ουρα,αυτο θα πρεπει να το ψαξεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.Πολλες φορες οι γατοι κατουρουν εκτος,οταν εχουν καποιο προβλημα υγειας και μαλιστα να συνδεεται με το ουρολογικο τους.Καντε εξετασεις για τα νεφρα,και κοιταξτε και για ουρολιθους.Πρωτα πρεπει να αποκλειστει η περιπτωση σωματικου προβληματος.

Παράθεση

Lululis

Νεοφερμένος

H Lululis έγραψε στις 11:19, 13-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Καλημερα.Να σε ρωτησω κατι..λες κατουραει παντου,οπου να ειναι δηλαδη;Ή εχει συγκεκριμενα σημεια;
Επειδη ο γατος σου παρουσιασε αιμα στα ουρα,αυτο θα πρεπει να το ψαξεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.Πολλες φορες οι γατοι κατουρουν εκτος,οταν εχουν καποιο προβλημα υγειας και μαλιστα να συνδεεται με το ουρολογικο τους.Καντε εξετασεις για τα νεφρα,και κοιταξτε και για ουρολιθους.Πρωτα πρεπει να αποκλειστει η περιπτωση σωματικου προβληματος.
Στην αρχη ειχε βαλει στο ματι τον καναπε. σημερα ομως τα εκανε στο παπλωμα (καθαρο χωρις προηγουμενη μυρωδια του) ενω κοιμομουν!!!! αρα τα κανει οπου ναναι.. θα τον παω για εξετασεις αν και νομιζω πως τα κανει για να μου τραβιξει την προσοχη ή επειδη δεν του δινω προσοχη οταν θελει εκεινος! ειναι πολυ αντιδραστικος και παλιογατακι!!!!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 12:05, 13-11-11:

Aπό ότι κατάλαβα, το κάνει και σε κάθετες επιφάνειες; Μου φαίνεται για μαρκάρισμα Στην άμμο του κατουράει ή την αποφεύγει εντελώς;

Παράθεση

Lululis

Νεοφερμένος

H Lululis έγραψε στις 13:17, 13-11-11:

και σε καθετες επιφανειες αλλα και σε επιπεδες (παπλωμα) δεν εχει προβλημα!!
στην αμμο του παει κανονικα!! αλλα μαρκαρισμα δεν πρεπει να ειναι γιατι ειναι στειρωμενος απο μικρος. τωρα ειναι 1,5 χρονων.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:42, 13-11-11:

Ποτέ μη λες ποτέ... στα 3.5 το άρχισε ο δικός μου Ευτυχώς το σταμάτησε τις τελευταίες μέρες και ελπίζω να μη το ξανακάνει

Αν γλείφει το μόριο του, αν μυρίζουν περίεργα τα ούρα του, αν φωνάζει όταν πάει να κατουρήσει και αν πηγαίνει πολλές φορές στην άμμο και αφήνει μερικές σταγόνες, τότε δεν είναι μαρκάρισμα. Αν όμως πάει κανονικά στην άμμο του και αφήνει μικρές ποσότητες ούρων σε κάθετες επιφάνειες και πάπλωμα τότε μάλλον μαρκάρει. Έχει αλλάξει κάτι στην ρουτίνα του το τελευταίο διάστημα; Επειδή περάσατε μια ουρολοίμωξη, πιστεύω ότι είναι καλή ιδέα να πάτε μια βόλτα στον κτηνίατρο να πάρει δείγμα ούρων για να αποκλείσετε το ενδεχόμενο νέας ουρολοίμωξης.

Παράθεση

nataf

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nataf
H nataf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H nataf Καλώς σας βρήκα :-) έγραψε στις 12:59, 22-11-11:

Καλημέρα :-) Θα ήθελα τη πολύτιμη βοήθεια σας.
Πριν περίπου ένα μήνα βρήκα έναν γατούλη θα ήταν δεν θα ήταν 30 ημερών στην μέση του κρασπέδου της Πατησίων να προσπαθεί να περάσει απέναντι...Ευτυχώς έπεσε το μάτι μου πάνω του καθώς ήμουν μέσα στο τρόλεϋ και κατάφερα να τον σώσω...
Τον πήγα αμέσως σε ένα ιατρείο της περιοχής μου είπε ότι είναι υγιέστατος, μου τον αποπαρασίτωσε, τον έβαλε σε μία κούτα με μία πάνα και μου έδωσε και μία κονσέρβα και λίγη ξηρή τροφή.
Προσπάθησα αμέσως να του βρω ένα σπιτάκι να τον υιοθετήσει αλλά γρήγορα έχασα τις ελπίδες μου μόλις ήρθα σε επαφή με την πραγματικότητα και το πόσο δύσκολο είναι με τόσα γατάκια ορφανά να βρεθεί και για το δικό μου γατούλη.
Σπίτι έχω ήδη μία γατούλα Σιάμ 4 χρονών την οποία μαζέψαμε από φίλο που ξενοίκιαζε το σπίτι και θα έμενε στο δρόμο και το σοβαρότερο πρόβλημα είναι ότι επειδή μένω ακόμα με τους γονείς η μητέρα μου έχει πρόβλημα αλλεργίας στο τρίχωμα αλλά λατρεύει τις γάτες και τη Ριρή (Σιάμ) δεν ήθελε να την αφήσει στο δρόμο. Μόλις τις παρουσίασα το νέο "φιλοξενούμενο" το αγκαλιάσαμε και σιγά σιγά προσπαθήσαμε να το εντάξουμε στην οικογένεια εξηγώντάς τους πόσο δύσκολο είναι να του βρούμε σπιτικό.
Και μάλλον κάπου εδώ ξεκινούν τα προβλήματα: Ο μικρούλης είναι τρομερά ατίθασος, εκτός από τα κλασσικά χαρακτηριστικά των γατών να σκαρφαλώνει παντού, περιέργεια κλπ μονίμως "ενοχλεί" τη μεγάλη -η οποία στη αρχή για 2 ημέρες μας κράταγε μούτρα και δεν τον ήθελε καθόλου αλλά μετά άρχισε να παίζει μαζί του- σε σημείο που πλέον να κρύβεται στα δωμάτια για να την αφήνει ήσυχη. Μονίμως μόλις μυριστεί ή παρατηρήσει την οποιαδήποτε υπαρξία τροφής είτε δικής του είτε ακόμα και την δική μας αρχίζει να νιαουρίζει λες και είναι ατάιστο, σκαρφαλώνει πάνω μας και προσπαθεί να φάει ακόμα και αν μόλις έχει φάει...Εννοείται πως μόλις του βάλουμε φαεί κάνει σαν να μην έχει φάει ποτέ, τρομερά λαίμαργο...Και εδώ έρχεται το θέμα της λεκάνης. Από την αρχή του βάλαμε δική του λεκάνη με άμμο, για την ακρίβεια ένα ωραίο σκληρό κουτί αλλά δεν έχει καταφέρει πέρα από μερικές φορές να χρησιμοποιεί την άμμο του για τα κακά του. Στην αρχή είχαμε μια δικαιολογία ότι είχε διάρροια λόγω της ξηρής τροφής που του δίναμε γιατί μας είπαν από το pet shop ότι είναι πολύ μικρό για ξηρή τροφή και πρέπει να του δίνουμε γάλα ειδικό, μετά από 2 εβδομάδες επιστρέψαμε όμως στη ξηρή τροφή, τα κακά του απέκτησαν πιο...σταθερή μορφή αλλά συνεχίζει και πάει σε γωνίες σκοτεινές σε όλο το σπίτι και αφήνει τα κακά του. Τα τσίσα του από ότι έχουμε διαπιστώσει τα κάνει κανονικά στη λεκάνη του...
Θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες γνώμες; Έχω απελπιστεί, μονίμως ακούω παράπονα και γκρίνιες...θέλουμε να το κρατήσουμε τον γατούλη αλλά πρέπει να δώσω λύσεις στα προβλήματα...Με την Ριρή δεν είχαμε ποτέ κανένα πρόβλημα, είναι πολύ ήσυχη εκτός από τις περιόδους που την πιάνει ο οίστρος γιατί ακόμα δεν την έχουμε στειρώσει.
Συγγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο μου μήνυμα.
Φιλικά, Νατάσα

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:20, 22-11-11:

Kαλησπερα.Καταρχην το γατακι ειναι μικρουλη ακομα,και καθως ηταν αδεσποτο..δεν εχει αποκτησει τη συνηθεια να τα κανει σε αμμολεκανη.Και η δικια μου στην αρχη εκανε τα κακακια της στις γωνιτσες..και οπου εβρισκε,ανω τα τσισακια τα εκανε και αυτη κανονικα στην αμμολεκανη.Ομως πιστευω οτι σιγα σιγα θα την αποκτησει την συνηθεια.Λιγη υπομονη χρειαζεται τωρα στην αρχη.Επισης βαζε τον συχνα στην αμμολεκανη ,πιασε τα μπροστινα ποδαρακια του και σκαψε ,οπως κανουν αυτα .

Παράθεση

Νικος 86

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Νικος 86
Ο Νικος 86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Νικος 86 έγραψε στις 13:52, 14-12-11:

Ο σκριτς ειναι 9 μηνων περσικος γατος αλλα πολυ ιδιοτροπος.αν χρησιμοποιησει μια φορα την αμμο του μετα δεν ξαναπαει και μου λερωνει παντου... μπορει κανεις να μου δωσει καμια συμβουλη σας παρακαλω?

Παράθεση

memaki (Εμμανουελα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη memaki
H Εμμανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 327 μηνύματα.

H memaki mou leipeis.... έγραψε στις 18:24, 14-12-11:

την αμμο του την καθαριζεις συχνα????? οι γατες ειναι πολυ καθαρα ζωα και θελουν η αμμος τους να ειναι καθαρη!!!!! βαλε μας και καμια φωτογραφια του να τον γνωρισουμε!!!!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:15, 14-12-11:

Εφοσον ειναι ετσι οπως το περιγραφεις,απλα οταν κανει την αναγκη του,αμεσως θα τα μαζευεις.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:08, 14-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Νικος 86
Ο σκριτς ειναι 9 μηνων περσικος γατος αλλα πολυ ιδιοτροπος.αν χρησιμοποιησει μια φορα την αμμο του μετα δεν ξαναπαει και μου λερωνει παντου... μπορει κανεις να μου δωσει καμια συμβουλη σας παρακαλω?
welcome to the club...
Η λύση είναι το συχνό καθάρισμα ή μια αυτόματη λεκάνη

Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Supervisor

Το avatar του χρήστη JKaradakov
Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10,280 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 13:09, 02-01-12:

Η μικρή μας είναι 3 χρονών και είναι στειρωμένη (ολική ωοθηκοστερεκτομή),δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασία αυτο,και μέσα σε ένα μήνα κατούρησε 2 φορές στο κρεβάτι της αδερφής μου, ενώ μέχρι τώρα δεν είχαμε κανένα πρόβλημα πάντα πήγεναι στην τουαλέτα της. Την πρώτη φορά το έκανε σε τρία διαφορετικά σημεία.Όταν το αναφέραμε στην γιατρό της μας είπε πως αφού το κάνει πρώτη φορά δε είναι τιποτα το ανυσηχιτικό αλλά αν το ξανακάνει τότε θα δούμε τι θα κάνουμε. Εχτές το βράδυ πριν πάμε για ύπνο προσεξαμε πως το είχε ξανακάνει αλλά αυτήν την φορά σε ένα σημείο και πολύ λιγότερο απο την προηγούμενη φορά.

Η αδερφή μου, κατηγορεί εμένα υποστηρίζοντας πως δεν της καθαρίζω καλά την τουαλέτα της. Την τουαλέτα της την καθαρίζω μία φορά την ημέρα κυρίως το βράδυ πριν πάμε για ύπνο και την αλλάζω μια φορά την εβδομάδα (αυτό βέβαια δεν το κάνω πάντα καμια φορά την αφίνω και δύο). Αν το λάθος είναι σε εμένα να μου το πείτε και μου πείτε σας παρακαλώ τι να κάνω. Να την καθαρίζω συχνότερα; ή να την αλλάζω συχνότερα;

Η μητέρα μου απο την άλλη φοβάται μήπως και αρχίζει να εμφανίζεται κάποια ακράτια. Εάν εμφανίζεται δεν θα γινόταν πολύ πιο συχνά και σε διάφορα μέρη αυτό; Ποιές μπορεί να είναι η αιτίες εμφάνισεις ακράτιας; Και αν όντως εμφανίζεται τι να κάνουμε; Θα ζήσει την υπόλοιπη της ζωή με ένα παμπερς;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    stacey80 , ΤΣΙΠΙΤΟ+ΜΑΛΟΥ

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους