Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,629 εγγεγραμμένα μέλη και 2,843,623 μηνύματα σε 81,572 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 214 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Λοιμώδης περιτονίτιδα της γάτας

αμελι49836 (ελενη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη αμελι49836
H ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H αμελι49836 έγραψε στις 21:33, 17-09-10:

αστα.παω σε εναν στο περιστερι στην γειτονια μου.και τα εχω δει ολα.για μια παραρηνοκολπιτιδα περνει ο μικρος 3 μηνες αντιβιωση.εχει ξεκινησει εμετους δεν πολυτρωει.θα παω και αυριο να τον δει απο κοντα ξανα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hinata

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Hinata
. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Hinata έγραψε στις 16:15, 25-07-11:

Γεία σας... Σήμερα πήγα την γάτα μου στο γιατρό γιατί χτές το βράδυ είχε δύσπνοια. Μου είπε ότι έχει υγρό στην κοιλία και ότι έχει περιτονίτιδα. Της κάνανε κορτιζόνη θα της κάνουμε ξανά. Τι άλλο να κάνω? Απο την μια μέρα στην άλλη την έπιασε. Υπάρχει περίπτωση να γίνει καλά? Όπου και να διαβάσω στο internet γράφουν ότι οι πιθανότητες είναι μηδενικές.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,633 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:31, 25-07-11:

Καλησπερα.
Υγρο στην κοιλια μπορει να εχει κι απο αλλο αιτιο,μπορειτε να κανετε βιοψια στο υγρο ωστε να δειτε αν οντως νοσει το ζωο απο τη συγκεκριμενη ασθενεια.Αν ειναι ετσι,δυστυχως δεν υπαρχει θεραπεια...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Hinata

Νεοφερμένος

O Hinata έγραψε στις 16:33, 25-07-11:

Υγρο στην κοιλιά και στον θώρακα... Ξέρω και εγώ έτσι μου είπαν. Έτσι δείχνει και απο τις αιματολογικές.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,633 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:55, 25-07-11:

Αν εχει αρχισει να μαζευει υγρο και στο περικαρδιο,δεν πιστευω οτι μπορει να γινει κατι...

Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη endorama
H Φωτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H endorama έγραψε στις 17:07, 25-07-11:

ακόμα και εμβόλιο να της είχες κάνει, δεν είναι πλήρως αποτελεσματικό-δυστυχώς
εύχομαι καλή τύχη στη γατούλα σου, μακάρι να πάνε όλα καλά....
δώσε της όλη σου την αγάπη σίγουρα θα βοηθήσει
και να μας ενημερώνεις, ανησυχούμε κι εμείς μαζί σου

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hinata

Νεοφερμένος

O Hinata έγραψε στις 17:17, 25-07-11:

Ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά! Πρίν από λίγο ήρθε να ξαπλώσει ανάμεσα απο εμένα και την μητέρα μου. Παρόλο που είναι σαν ζαβλακιασμένο απο το μυοχαλαρωτικό για την ακτινογραφία μπόρεσε να ανεβεί στο κρεβάτι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jeannie

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jeannie
H jeannie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H jeannie έγραψε στις 19:19, 05-10-11:

καλησπερα. ο γατος μου διαγνωστηκε θετικος στη λοιμωδη περιτονιτιδα θα ηθελα να μαθω απο καποιον που ισως εχει εμπειρια στο θεμα ορισμενες πρακτικες λεπτομερειες. η βασικοτερη απορια μου ειναι αν οσα διαβαζω στο ιντερνετ ισχυουν, ή αν ειναι απλα υπερβολες και τα πραγματα δεν ειναι τοσο ασχημα. και τι πρεπει να κανω με τις αλλες δυο γατες μου? μπορει να νοσουν και αυτες? αν οχι πως μπορουν να προστατευθουν?

Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Louis
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (Δυστυχώς,δεν θυμάμαι πια.... έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O Louis έγραψε στις 19:59, 05-10-11:

Καλησπέρα!Επειδή έχω ταλαιπωρηθεί και γω από το συγκεκριμένο θέμα και έχω εξαντλήσει όλες τις πηγές πληροφόρησης-δυστυχώς έχασα τη λατρεμένη μου γατούλα από αυτή τη λοιμώδη αρρώστια-έχω να σου πω ότι δεν ξέρω τι διαβάζεις αλλά σίγουρα η επιλογή ενός έμπειρου κτηνιάτρου σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η μόνη ενδεδειγμένη. Το θέμα είναι τόσο μεγάλο που για να το αναπτύξω απαιτεί πολλές σελίδες. Σε πρώτη φάση, ακολούθησε αυτά που θα σου προτείνει ο γιατρός σου,πάρε και δεύτερη άποψη οπωσδήποτε-για μένα τουλάχιστον-και κάνε διαγνωστικά τεστ και στις άλλες σου γατούλες για να δεις μήπως είναι φορείς και αυτές. Πάντως,δυστυχώς θέλει πολλή υπομονή-πίστεψε με- και μπαίνεις σε ένα μεγάλο αγώνα..Εκτός αν είσαι τυχερή και η γατούλα σου δεν νοσήσει άσχημα..

Παράθεση

jeannie

Νεοφερμένος

H jeannie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H jeannie έγραψε στις 20:24, 05-10-11:

ευχαριστω για τις πληροφοριες αν κρινω απο το ιστορικο του ναπολεοντα παντως δεν νομιζω πως θα ειναι στους τυχερους :/ το βασικοτερο προβλημα ειναι πως μενει με τπυς γονεις μου οποτε δεν εχω και πολυ μεγαλο ελεγχο στ ην κατασταση. και βγαινει και εξω :/ η γατουλα σου εζησε για αρκετο καιρο με την ασθενεια?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 40,095 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:46, 05-10-11:

Περιγραφή Η ΛΟΙΜΩΔΗΣ ΠΕΡΙΤΟΝΙΤΙΔΑ ΤΗΣ ΓΑΤΑΣ – Feline Infectious Peritonitis (F.I.P.)
Τι είναι;
Η Λοιμώδης Περιτονίτιδα της γάτας είναι μια ασθένεια που οφείλεται σε ιό της οικογένειας των Corona-ιών. Είναι θανατηφόρο νόσημα και η παθογένεια της σχετίζεται με το ανοσοποιητικό σύστημα. Είναι ο φόβος και ο τρόμος των εκτροφείων.
Πως μεταδίδεται ;
Ο ιός της Λοιμώδους Περιτονίτιδας μεταδίδεται από γάτα σε γάτα από το στόμα και τις ρινικές κοιλότητες. Οι μολυσμένες γάτες μεταδίδουν τον ιό με τις απεκκρίσεις τους π.χ ούρα, κόπρανα. Σκεύη σίτισης και δοχεία άμμου αποτελούν πηγή μόλυνσης. Επειδή για να μολυνθεί μια γάτα από τον ιό πρέπει να έρθει σε επαφή με μεγάλες ποσότητες του ιού, είναι πιο πιθανόν να νοσήσουν από τον ιό γάτες που ζουν πολλές μαζί , όπως στα εκτροφεία, παρά γάτες που μένουν μόνες τους σε ένα σπίτι.
Ποια είναι τα συμπτώματα;
Ο ιός της λοιμώδους περιτονίτιδας εκδηλώνεται κλινικά στη γάτα με τρείς μορφές:
ΞΗΡΗ ΜΟΡΦΗ,
Όταν μια γάτα έχει προσβληθεί από τη ξηρά μορφή της νόσου δεν παρουσιάζει για μεγάλο χρονικό διάστημα έντονα κλινικά συμπτώματα. Πυρετός που ανεβοκατεβαίνει, αδιαθεσία και απώλεια βάρους χρονικής διάρκειας 2-12 εβδομάδων, μπορεί να είναι τα πρώτα συμπτώματα. Στη συνέχεια ο ιός μπορεί να προσβάλλει τη περιτοναϊκή κοιλότητα, τους οφθαλμούς και τον εγκέφαλο και το νωτιαίο μυελό.
Στη περιτοναϊκή κοιλότητα, τα όργανα που συνήθως προσβάλλονται είναι οι νεφροί, το συκώτι και τα μεσεντέρια λεμφογάγγλια. Σε σπάνιες περιπτώσεις αλλοιώσεις αφορούν τη θωρακική κοιλότητα. Συμπτώματα από το κεντρικό νευρικό σύστημα μπορεί να είναι η πάρεση των οπισθίων άκρων που καταλήγει σε πλήρη αταξία και οι σπασμοί.
ΥΓΡΗ ΜΟΡΦΗ
Η υγρή μορφή της νόσου χαρακτηρίζεται από οξεία εμφάνιση και εξέλιξη. Η γάτα πονάει και η κοιλιά της είναι γεμάτη με υγρό. Συσσώρευση υγρού επίσης μπορεί να εμφανιστεί και στη θωρακική κοιλότητα. Τα συμπτώματα είναι ανορεξία, αδιαθεσία, εύκολη κόπωση, πόνος στη κοιλιά και αν έχει υγρό ο θώρακας τότε η γάτα εμφανίζει συμπτώματα δύσπνοιας.
ΜΙΚΤΗ ΜΟΡΦΗ
Στις περιπτώσεις αυτές η γάτα προσβάλλεται και από τις δύο μορφές και τα κλινικά συμπτώματα ποικίλουν. • Πρέπει να σημειωθεί ότι από τη στιγμή της αρχικής έκθεσης του ζώου στον ιό ως και την εκδήλωση κλινικών συμπτωμάτων μπορεί να περάσουν εβδομάδες, μήνες ή και χρόνια.
• Επίσης γάτες που έχουν προσβληθεί απο τον της λοιμώδους περιτονίτιδας δεν είναι απαραίτητο να νοσούν και μπορεί να είναι φορείς για πολλά χρόνια ακόμη και για όλη τους τη ζωή.
Πώς γίνεται η διάγνωση ;
Η διάγνωση του ιού της λοιμώδους περιτονίτιδας πλέον είναι απλή. Μέσω μιας απλής εξέτασης αίματος, μπορείτε να ελέγχεται κάθε καινούργιο γατάκι που αγοράζεται ή υιοθετείτε. Παλαιότερα λόγω διασταυρωμένων αντιδράσεων με άλλους corona – ιούς η εργαστηριακή διάγνωση δεν ήταν αξιόπιστη. Τώρα σε εξειδικευμένα κτηνιατρικά εργαστήρια είναι πλέον εφικτή η εργαστηριακή διάγνωση της νόσου.
Πολλές φορές, τα κλινικά συμπτώματα που εμφανίζει το ζώο είναι τόσο χαρακτηριστικά, που η διάγνωση είναι σχετικά εύκολη.
Πως γίνεται η θεραπεία;;;
Δυστυχώς θεραπεία δεν υπάρχει. Παρ’όλο που το νόσημα δεν είναι ιάσιμο, ασυμπτωματικές γάτες μπορούν να ζήσουν χρόνια, χωρίς να εκδηλώσουν κανένα κλινικό σύμπτωμα. Οι γάτες που έχουν κλινικά συμπτώματα υπάρχει η πιθανότητα να ζήσουν αρκετούς μήνες με υποστηρικτική αγωγή. Πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν μπορούμε να σκοτώσουμε τον ιό. Πρέπει όμως το περιβάλλον να είναι καθαρό και τα σκεύη τροφής, νερού και το δοχείο άμμου να απολυμαίνονται τακτικά.
Τι να κάνω για να μην μολυνθεί η γάτα μου ;;;;;
Πρέπει να αποφεύγεται όσο είναι δυνατόν η επαφή με άλλες γάτες. Αν θέλετε να περιθάλψετε ένα αδέσποτο γατάκι καλό είναι να το απομονώσετε από τη γάτα σας, έτσι ώστε αν νοσεί από κάποιο λοιμώδες νόσημα να μην το μεταδώσει. Επίσης αν θέλετε να πάρετε καινούργιο γατάκι καλό είναι πρώτα να εξεταστεί από τον κτηνίατρο για να εξακριβωθεί αν είναι υγιές. Επίσης υπάρχει ένα σχετικά καινούργιο εμβόλιο με σκοπό να αποτραπεί η είσοδος του ιού στον οργανισμό της γάτας.
Ο άνθρωπος μολύνεται;;; ΟΧΙ

πηγη

Αυτο που πρεπει να προσεξεις εκτος των αλλων ειναι και τις αλλες σου γατες,γιατι μεταδιδεται αρκετα ευκολα,και μαλιστα και απο την τουαλετα δυστυχως.
Επισης εχουν σημασια και οι τιμες των εξετασεων.
Εγω οπωσδηποτε θα πηγαινα και σε 2ο κτηνιατρο με αυτες τις εξετασεις.Ειναι πολυ σοβαρο προβλημα και σε σοβαρα προβληματα ποτε δεν μενω στη γνωμη ενος μονο γιατρου.
Μακαρι να πανε ολα καλα.

Παράθεση

jeannie

Νεοφερμένος

H jeannie έγραψε στις 20:56, 05-10-11:

ευχαριστω πολυ τυχαινει να γνωριζει καποιος ποσους περιπου "αρκετους μηνες" εννοει?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 40,095 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:04, 05-10-11:

Δεν γνωριζω.Το σημαντικο ομως ειναι να εισαι σιγουρη οτι οντως πασχει απο αυτην την ασθενεια.Γιατι σου ξαναλεω οτι εχουν βγει γατακια θετικα,αλλα με οχι πολυ υψηλες τιμες..και τελικα δεν νοσουσαν.Απλα ειχαν περασει εναν κορονοοιο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Louis
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (Δυστυχώς,δεν θυμάμαι πια.... έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O Louis έγραψε στις 21:19, 05-10-11:

'Εχει απόλυτο δίκιο η Πουπουλίνα.Οι εξετάσεις δεν είναι πάντα πανάκεια και σίγουρα πρέπει να εξετάζεται προσεκτικά η όλη κλινική εικόνα της γάτας.Επίσης, αν είναι δυνατόν και θες να το ψάξεις μέχρι τέλους,στείλε τα δείγματα στο εξωτερικό για ανάλυση.Δυστυχώς στην περίπτωσή σου, αν πάσχει εξακριβωμένα από την υγρή μορφή,τα πράγματα είναι πιο δύσκολα.Βέβαια με τις γάτες ποτέ δεν ξέρεις.. Η δική μου πέθανε 1,5 έτους αφού τρέχαμε περίπου 10 μήνες ςτους γιατρούς και τα νοσοκομεία με έντονη στοματίτιδα,ανορεξίες,πυρετούς,κτλ..
Πρέπει να μην τα παρατήσεις και να του συμπαρασταθείς έως τέλους...καλή δύναμη και εύχομαι περαστικά από τα βάθη της καρδιάς μου..Μακάρι όλα να πάνε καλά.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,728 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:28, 05-10-11:

Θα ακουστεί σκληρό αυτό που θα πω...
Εγώ θα έκανα ευθανασία... σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι πρέπει να κάνεις και εσύ το ίδιο... αυτό θα έκανα εγώ πάντως. Ο λόγος που θα έκανα ευθανασία είναι ότι η γάτα νοσεί, θεραπεία δεν υπάρχει και επίσης θα φοβόμουν για τις άλλες γάτες (το εμβόλιο δεν τις καλύπτει). Δεν θα ήθελα να παρατείνω τη ζωή μια γατούλας για ελάχιστους μήνες και να την βλέπω να ταλαιπωρείται.

@πουπουλίνα: η γάτα νοσεί ήδη... είπε ότι έχει συσσωρεύσει υγρό στην κοιλιά της

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:40, 05-10-11:

Ceres μου,οκ..αυτο ειπε ο γιατρος και δεν τον αμφισβητω.Απλα σε τοσο σοβαρα ζητηματα ΠΑΝΤΑ θα λεω να εχουμε και 2η γνωμη μην σου πω και 3η..ειδικα αν σκεφτουμε για ευθανασια.
Πρεπει να μην υπαρχει καμια αμφιβολια οτι νοσει η γατα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,728 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:58, 05-10-11:

καλά εννοείται ότι παίρνουμε ακόμα και 15 γνώμες αν χρειαστεί πριν παρούμε οποιαδήποτε απόφαση

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 22:13, 05-10-11:

Τα κοριτσια παραπανω καλυψανε τα βασικα,
θα ηθελα μονο να σου πω οτι για εμενα επιβαλλεται να εξετασεις και τις αλλες σου γατουλες, ωστε να ξερεις που βρισκεσαι.
Προς το παρον να φροντιζεις την καθαριοτητα των πιατων τους και της τουαλετας τους και μιλησε με τους γονεις σου.
Ειναι κριμα η γατα να βγαινει εξω και να ερχεται σε επαφη με αλλες γατες, αφου γνωριζετε γα την ασθενεια της εχετε και την
ευθυνη να την περιορισετε.
Ευχομαι τα καλυτερα παντως.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:30, 05-10-11:

Βγαίνει έξω η γατούλα; Αν ναι, τότε αυτό είναι ένας ακόμα λόγος να γίνει ευθανασία για είναι πραγματικά κρίμα να μεταδίδει αυτή την ασθένεια σε υγιή άτομα Συμφωνώ απόλυτα με το να γίνουν εξετάσεις και στα άλλα γατιά. Επιβάλλονται θα έλεγα αυτές οι εξετάσεις και αν είναι θετικά (εύχομαι πως όχι), να μετακομίσουν μόνιμα μέσα και να μην έχουν καμία πρόσβαση έξω.

Παράθεση

γιουλακι (Γιούλη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη γιουλακι
H Γιούλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 γατουλινια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 264 μηνύματα.

H γιουλακι έγραψε στις 21:34, 25-10-11:

Η γατουλα μου ειναι εδω κ λιγες μερες ειναι αδιαθετη....δν εχει ιδιαιτερη ορεξη να φαει, η φωνη της εχει κλεισει, ολο καθεται κ κοιμαται, κανει διαρροια κ παρατηρησα ενα ελαφρο πρηξιμο στην κοιλιτσα της....

Ετσι σημερα αποφασισα να την παω στον γιατρο...την ακροαστηκε, της ελεγξε την θερμοκρασια της, της εκανε υπερηχογραφημα στην κοιλιτσα της κ δυστυχως βρηκε συσωρευμενο υγρο....οχι σε μεγαλη ποσοτητα μεν (δηλαδη δν μπορουσε να το καταλαβει με το χερι) αλλα υπηρχε....της πηρε κ αιμα απο την σφαγιτιδα φλεβα για να το στειλει για γενικες κ κατι αλλες εξετασεις (κ για εξετασεις για περιτονιτιδα) κ αρχισε να με προετοιμαζει για τα κακα μαντατα.....

Το πιο πιθανο λοιπον ειναι να εχει η γατουλα μου λοιμωδη περιτονιτιδα σε υγρη μορφη....κ εγω μεσα στο ιατρειο πηγα να λιποθυμησω 3 φορες....ακομα δν μπορω να μαζεψω τα κομματια μου....δν ξερω τι να κανω....κ πανω απ'ολα δν θελω να χασω το γατακι μου.....

Παράθεση

γιουλακι (Γιούλη)

Δραστήριο Μέλος

H Γιούλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 γατουλινια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 264 μηνύματα.

H γιουλακι έγραψε στις 17:06, 26-10-11:

να κ το αρρωστουλι μας....
σημερα βγηκαν οι γενικες αιματος κ εχουμε αιματοκριτη χαμηλο(24) και αυξημενα λευκα...κ ξεκινησαμε αντιβιωση για να αντιμετωπισουμε την λοιμωξη ανωτερου αναπνευστικου που μας ταλαιπωρει αυτη τη στιγμη...(μαλλον σαν ευκαιριακη λοιμωξη...)

http://imageshack.us/photo/my-images/20/dsc00362nk.jpg/

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:44, 26-10-11:

Καλησπερα.Ο γιατρος τι λεει τελικα;Εχει αποφανθει οτι σιγουρα ειναι λοιμωδης περιτονιτιδα;
Μακαρι να πανε ολα καλα.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,821 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 21:14, 26-10-11:

Είναι πολύ όμορφη και γλυκειά γατούλα. Σας εύχομαι περαστικά να ναι..περιμένουμε νέα σας!!

Παράθεση

γιουλακι (Γιούλη)

Δραστήριο Μέλος

H γιουλακι έγραψε στις 21:49, 26-10-11:

Σας ευχαριστω πολυ για τα περαστικα.....

Εφη μου ακομα περιμενουμε τις εξετασεις αλλα ο γιατρος πιστευει πως το πιθανοτερο ειναι να εχει την ασθενεια μιας κ εχει παρουσιασει την κλινικη εικονα (συσωρευση υγρου στην κοιλιτσα της)...

τωρα σε λιγο θα φαμε το ψητο μας κρεατακι (πιστευω πως μιας κ εχουμε αναιμια ειναι καλυτερη λυση απο κονσερβες/ξηρα τροφη...) κ θα παρουμε την αντιβιωση μας....προς το παρον καθεται διπλα μου επανω στον καναπε τυλιγμενη με την κουβερτουλα της....

http://imageshack.us/photo/my-images...sc00372qg.jpg/

Παράθεση

filakas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη filakas
Ο filakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

O filakas έγραψε στις 15:38, 29-07-12:

Γειά σας , θά μιλήσω γιά ένα λυπηρό θέμα.Ο γατούλης μου 9 μηνων παρουσίασε ένα πορτοκαλί σημάδι στό ένα του μάτι καί λίγες ξεραμένες μύξες στήν μύτη του , θεώρησα ότι είναι ένα απλό συνάχι και δυστηχώς δέν τό έδωσα μεγάλη σημασία.Μετά λίγες μέρες
έφτασε στό σημείο νά σέρνεται καί τότε κατάλαβα ότι έπρεπε νά τόν πάω σέ κτηνίατρο.Η κτηνίατρος μόλις τόν είδε μού είπε ότι έχει ίκτερο καί θά πρέπει νά τόν κάνουμε υπέρηχο.Εκεί είδε ότι ήταν γεμάτος από υγρό καί ή κατάσταση ήταν κρίσιμη.Τόν άφησα γιά περίθαλψη μέ ορούς μήπως καί σωθεί αλλά δυστηχώς απεβίωσε.Αυτό πού μέ πείραξε ήταν ότι άργησα καί πέθανε σέ ένα ξένο μέρος γιά αυτόν. Ακόμα δέν έχω καταλάβει τί είδους ασθένεια είναι αυτή.Ψάχνοντας στό ιντερνετ τά συμπτώματα μοιάζουν πολύ μέ τήν λοιμώδη περιτονίτιδα καί ανυσηχώ μήπως κολήσουν καί οί άλλες γάτες μου.Ιδιαίτερα ανυσηχώ γιά τόν μικρό αδερφό του μήπως πρόκειται γιά κάτι κληρωνομικό άν αν καί ή μάνα τους ζεί καί βασιλεύει.Μού φαίνεται παράξενο νά κόλησε κάποιον ιό αφού δέν τόν αφήναμε νά βγεί από τό σπίτι.Έχω μιά μικρή υποψία ότι ίσως ή ψυχολογία του δέν ήταν καλή αφότου γενήθηκε ό αδερφός του καί ένιωσε παραμελημένος άν καί δέν ήταν ιδιαίτερα χαδιάρης από μκρός.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 16:37, 29-07-12:

Πολυ λυπαμαι για τοn γατoυλη σου filaka.
Αν θες,δες εδω καποια πραγματα για τον ικτερο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

filakas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη filakas
Ο filakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

O filakas έγραψε στις 01:02, 01-08-12:

Ευχαριστώ, μετά από συζήτση μέ τήν γιατρό δυστηχώς ήταν λοιμώδης περιτονίτιδα ανίατη ασθένεια, εύχομαι νά μήν εμφανιστεί ξανά στίς άλλες γάτες.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 01:10, 01-08-12:

Κριμα..ποσο κριμα.
Βασικα ειναι ο φοβος και ο τρομος μου αυτη η ασθενεια.

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 381 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 03:00, 01-08-12:

εφόσον ήταν λοιμώδης περιτονίτιδα θα πρέπει να έχεις υπόψη τις άλλες γάτες που ήταν μαζί του γιατί είναι πολύ πιθανόν να έχουν κολλήσει. μίλησε με τον κτηνίατρός σου να σου πεί αν μπορείς να κάνεις κάτι...

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20,321 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 11:42, 01-08-12:

Λυπάμαι πολύ για το γάτο σου...
Η λοιμώδης περιτονίτιδα είναι μεταδοτική ασθένεια οπότε συμφωνώ απόλυτα με την Τόνια.
Επιπλέον, εάν οι γάτες που φροντίζεις είναι αστείρωτες, θα πρότεινα να μιλούσες με τον κτηνίατρο σχετικά με το αν μπορεί να τους γίνει στείρωση, προκειμένου να μην γεννηθούν άλλα γατάκια που θα ταλαιπωρούνται από αυτήν την ασθένεια.

Παράθεση

issallos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη issallos
Ο issallos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O issallos έγραψε στις 19:44, 02-08-12:

Καλημερα, εχουμε δυο γατακια 6-7 εβδομαδων που αποφασισαμε να τους δωσουμε σπιτι, τα πηραμε απο την αδεσποτη μαμα τους που την φροντιζε ενας φιλος μαζι με τις δικες του γατες(σπιτικες αυτες).Ο φιλος μου τα ειχε φροντησει για τα πρωτα τους εμβολια και με μια κρεμουλα για αποπαρασιτωση....τρωνε ξηρη τροφη πλεον....να μην τα πολυλογω
ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!
Το ενα γατακι του κρεμεται η κοιλια του αναμεσα απο τα πισω ποδια του σαν να ηταν να θυλασει δεν φαινεται να εχει υγρο μεσα ή καποιο πριξιμο αλλα πρωτη φορα το βλεπω αυτο και το αλλο το γατακι που ειναι αρσενικο εχει κι αυτο το ιδιο φαινομενο αλλα σε πιο μικρη μορφη.....
Ειδα για την Μολυσματική περιτονίτιδα των αιλουροειδών....... δεν υπαρχουν τα αλλα συμπτωματα αν και η ορεξη τους για φαγητο ειναι μικρη ...ισως απο την αλλαγη χωρου ισως απο την ζεστη (τα εχουμε εδω και 2 μερες) κατα τα αλλα ειναι δραστηρια και παιχνιδιαρικα......και κοιμουνται και πολυ........αυτο με την μεγαλυτερη κοιλιτσα κοιμαται συχνοτερα!!!!

Δυνατοτητα για κτηνιατρο δεν εχω...... παρακαλω, βασιζομαι σε οτι ξερετε εσεις και μπορειτε να με βοηθησετε.....!!!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,821 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:10, 02-08-12:

Από τη στιγμή που τα πήρες αυτά τα μικρά (και μπράβο σου που το έκανες) θα πρέπει να τα δει κτηνίατρος
Κανείς δεν είναι σε θέση να κάνει διάγνωση, ή να σου δώσει κάποια αγωγή σε περίπτωση που την χρειάζονται χωρίς τις απαραίτητες γνώσεις. Κάτι τέτοιο θα ήταν αφελές και επικίνδυνο.

Παράθεση

stefan...

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefan...
Ο stefan... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (πανω απο δεκα έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

O stefan... έγραψε στις 21:37, 02-08-12:

Ειχα κ εγω ενα γατακι που ηταν η κοιλια του ετσι κ το αδερφακι του επισης.ειναι θεμα ρατσας,οταν μεγαλωσαν κ γεννησαν ολα τα γατακια τους ειχαν το ιδιο πραγμα σε τετοιο βαθμο που η κοιλια τους ακουμπαγε κατω.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:46, 02-08-12:

Και εμενα ο δικος μου γατος απο πολυ μικρος κρεμοταν η κοιλιτσα του,και τωρα ειναι 8 χρονων και τιποτα δεν εχει.
Απο εκει και περα δες πως θα πανε,αν εχουν αλλα συμπτωματα κλπ,και βλεποντας και κανοντας.Παντως πολλα γατια το εχουν αυτο.

Παράθεση

issallos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη issallos
Ο issallos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O issallos έγραψε στις 06:21, 05-08-12:

Ευχαριστα νεα, απο φιλο κτηνιατρο........!!!! Μεχρι να μεγαλωσουν λιγο ακομα θα το εχουν αυτο.......οι εξετασεις ηταν καλες
και ειναι ζωηρα.......σημερα ανακαλυψαν το θεμα κουρτινες !!!!
Ευχαριστω ολους σας.........και για τις συμβουλες σας και γενικα το φορουμ ειναι ανοιχτο βιβλιο για ολους εμας που θελουμε το κατι παραπανω για τα μικρα μας ζωακια....!!!!!!
καλημερα σας και σας ευχαριστω πολυ............... !!!!
Παω να τηρησω τα δεοντα στο φορουμ που το ειχα "λιγο" ξεχασμενο.....!!!!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20,321 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 17:59, 05-08-12:

Χαίρομαι που είναι καλά τα μικρά!
Εύχομαι να είναι πάντα έτσι και να τα χαίρεστε!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:49, 05-08-12:

Τέλεια νέα!! Χαίρομαι που έχεις και φίλο κτηνίατρο

Παράθεση

Bastet777

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Bastet777
H Bastet777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Bastet777 έγραψε στις 23:08, 08-01-13:

Καλησπέρα σας!
Θα ήθελα να πληροφορηθώ αν κάποιος γνωρίζει ποια είναι τα όρια των ποσοστών για τη λοιμώδη περιτονίτιδα, για την ξηρή μορφή. Προσφάτως έκανα προληπτικές εξετάσεις σε νεαρό γατούλη που υιοθέτησα τελευταία και βγήκε θετικός, ως φορέας με ποσοστά τα οποία ο γιατρός χαρακτήρισε ως μέτρια, αλλά ξέχασα να ρωτήσω ακριβώς τα όρια και δεν έχω βγάλει άκρη με γενική αναζήτηση στο νετ. Ο γατούλης δεν παρουσιάζει κάποιο σύμπτωμα, είναι ζωηρότατος, φαγανός και έχει πάρει πολύ βάρος από τότε που υιοθετήθηκε! Μέχρι τώρα ζούσε έξω και είχε περάσει κάποιες διάρροιες (πράγμα που απ' ό,τι γνωρίζω επιβαρύνει τα αποτελέσματα), οι οποίες όμως θεραπεύτηκαν αμέσως με τη σωστή φροντίδα. Όποια άποψη ευπρόσδεκτη...
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 23:24, 08-01-13:

Προφανως το γατακι ειναι φορεας κορωναϊου,η συγκεκριμενη εξεταση απλα εντοπιζει τα αντισωματα σε καποια στελεχη του ιου,οχι απαραιτητα επικινδυνα.Οι γιατροι τη χρησιμοποιουν σε συνεξεταση με τις αιματολογικες και την κλινικη εικονα του ζωου,κι απο οτι την περιγραφεις το γατακι ειναι μια χαρα.Αρα πιθανοτατα ο γατουλης σου ειναι φορεας του απλου κορωναϊου,κι οχι λοιμωδους περιτονιτιδας.Μπορει μαλιστα αν επαναλαβεις την εξεταση αργοτερα να βγει κι αρνητικος,πολλες γατες σε νεαρη ηλικια που έκαναν πρόσφατα διαρροια βγαινουν θετικες λογω της απλης μορφης του ιου.Θα σου τα εξηγησει κι ο γιατρος σου καλυτερα,ως πιο αρμοδιος,βεβαια.Mπορεις να δεις περισσοτερες πληροφοριες εδω,προκειται για μια εξαιρετικη μελετη που ακομη εξελισσεται σχετικα με τη λοιμωδη περιτονιτιδα:
http://www.dr-addie.com/WhatIsFIP.htm
Εκει αναφερει οτι οι γατες που νοσουν με λοιμωδη περιτονιτιδα εχουν τιτλους πανω απο 1200,οποτε απο οτι καταλαβαινεις ο γατουλης σου δεν κινδυνευει οπως φαινεται περισσοτερο απο το 90% των γατων,οι οποιες σε καποια στιγμη της ζωης τους εμφανιζονται θετικες.Παντως επαναλαμβανω,καλυτερα να μιλησεις με το γιατρο σου ωστε να σου εξηγησει καλυτερα και πιο υπευθυνα,καθως δεν ειμαστε γιατροι.Ελπιζω ολα να πανε καλα και να τον χαιρεσαι πολλα χρονια ακομη.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bastet777

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Bastet777
H Bastet777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Bastet777 έγραψε στις 23:47, 08-01-13:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Και ο γιατρός φάνηκε καθησυχαστικόςμου είπε ότι πρόκειται γενικά για κάποιον κωρονοϊό, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι αφορά τον "επικίνδυνο" και ότι τα αποτελέσματα με τη συγκεκριμένη εξέταση δεν παρουσιάζουν απόλυτη βεβαίοτητα. Θα το εξετάσουμε ξανλα και θα τον έχουμε γενικά υπό παρακολούθηση. Θα διαβάσω και το άρθρο οπωσδήποτε!
Παράθεση

Jesika

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jesika
H Jesika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Jesika έγραψε στις 16:04, 05-03-13:

Καλησπέρα σήμερα τελικά πήρα την γάτα Σπιτι να σας πω την ιστορία μου εγω ειμαι Σκυλο μάνα αλλά εκεί που μένουμε ήταν απο Κατω μια γατουλα η οποία με το που σε έβλεπε ερχόταν κατευθείαν στην αγκαλιά σου την ταιζα κάθε μέρα οσπου μια μέρα είδα την κοιλιά της πρισμενη την πήγα στο γιατρό και μου είπε οτι ήταν έγκυος αλλά τα μωρά της ήταν πέθαμενα και έπρεπε επειγόντως να της κάνει εγχείρηση .τελικα τις κάναμε και ταυτόχρονα και στηρωση αλλά επειδή ήταν ταλέπωρεμη την κράτησε τελικά μετά απο σκέψεις να την αφήσουμε άποψη Κατω και ν την βάζαμε στην πύλωτη η να την επερνε ένα Φιλος που έχει 30 γάτες είπαμε να την κρατήσουμε( ήδη έχουμε 5 σκυλια ) τις κάναμε εξετάσεις εμβόλια αποπαρασητωση σήμερα που πήγα να την πάρω μου είπε η Γιατρος οτι οι εξετάσεις είναι καλές αλλά είναι θετικό 1/400 η λοιμωδη περιτονιτιδα και ολα τα σχετικά αλλά μου είπε οτι δεν χρειάζεται κάτι θέλω την γνώμη σας
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βασω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 4,666 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 16:23, 05-03-13:

Πρωτα-πρωτα να χαιρεσαι την γατουλα σου και να ζησετε μαζι πολλα πολλα χρονια.
Οσο για το αλλο που ρωτας, υπαρχουν πιο ειδικοι απο μενα να σου απαντησουν, εγω το μονο που θα σου ελεγα ειναι σχολαστικη καθαριοτητα στο σπιτι και καλη τροφη. Επισης θα σε συμβουλευα να παρεις και μια δευτερη γνωμη απο αλλον κτηνιατρο, ειναι πιθανον να τον γνωριζεις χρονια μια και εχεις και σκυλακια, αλλα ισως να ειναι ειδικευμενος σε σκυλια. Μου κανει εντυπωση που σου ειπε πως δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα, συνηθως δινουν μια δυο συμβουλες πανω σε αυτο.
Παράθεση

BlueCat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BlueCat
H BlueCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H BlueCat έγραψε στις 16:57, 05-03-13:

Αγαπητη Jesika, να χαίρεσαι κατ' αρχ'ας την ψιψίνα σου! (και να μας τη δείξεις και εμάς!). Δεν είναι πολλά αυτά που μπορείς να κάνεις, δυστυχώς. Το καλύτερο είναι να περιμένεις κανένα δίμηνο τουλάχιστο και μετά να κάνεις τις εξετάσεις ξανά σε περίπτωση που είναι αληθές το test λόγω άλλης αιτίας (π.χ. μια γαστρεντερίτιδα θα μπορούσε επίσης να δείξει θετικά αποτελέσματα). Τα καλά νέα είναι ότι και φορέας να είναι η γατούλα σου μπορεί να μη νοσήσει ποτέ, απλώς καλό θα ήταν να μην έρθει σε επαφή με άλλες γατούλες. Αν θες να ζητήσεις μια δευτερη γν'ωμη καν' το, αλλά να θυμάσαι ότι η λοιμώδης περιτονίτιδα είναι ένα ζήτημα που έχει δημιουργήσει διχασμό ακόμα και στους κτηνιάτρους ως προς τη διάγνωσή και την πρόληψή της, οπότε να πάρεις μια πολύ διαφορετική γνώμη που μόνο σύγχυση θα δημιουργήσει. Σε χαμηλά επίπεδα, επίσης, το τεστ μπορεί να είναι επηρρεασμένο ακόμα και από τις μεθόδους που χρησιμοποιεί το εργαστήριο ανάλυσης, οπότε αν ξανακάνεις τις εξετάσεις καλό θα ήταν να είναι στο ίδιο εργαστήριο. Επίσης αυτή είναι η δική μου άποψη και δεν είμαι ειδικός του θέματος.
Εύχομαι να είναι απλώς μια αρρωστιούλα άσχετη που κόλλησε η γατούλα σου, καθώς ήταν και ταλαιπωρημένη!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους