Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,872 εγγεγραμμένα μέλη και 2,848,313 μηνύματα σε 81,989 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 584 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Εντομοκτόνα: Τι είναι ασφαλές και τι όχι;

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,137 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 13:37, 03-04-07:

Χτες είδαμε για πρώτη φορά κατσαρίδα στο σπίτι Ευτυχώς ήταν μικρή και -ακόμα σημαντικότερο- είχε γυρίσει ο καλός μου από τη δουλειά, οπότε το ζωΰφιο φονεύτηκε ακαριαία. Τώρα που καλοκαιριάζει όμως, φαντάζομαι ότι αυξάνονται οι πιθανότητες να δούμε κι άλλες, παρ' όλο που προσέχουμε, δεν αφήνουμε φαγητά έξω κ.λπ.
Στο προηγούμενο σπίτι (που ενίοτε είχε αρκετές ) έβαζα "κατσαριδοπαγίδες", κάτι πλαστικά "σπιτάκια" που έχουν μέσα κάποιο δόλωμα, οι κατσαρίδες μπαίνουν, το τρώνε και μετά ψοφάνε στις φωλιές τους. Τώρα όμως που έχουμε την Αρήθα δεν ξέρω αν είναι ασφαλές κάτι τέτοιο... Προφανώς τα σπρέυ είναι ακόμα χειρότερα, απαγορεύονται.
Εσείς τι κάνετε για τα έντομα; Υπάρχει καμιά πιο "φυσική" λύση για να αποφύγω τα χημικά εντομοκτόνα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,457 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 13:42, 03-04-07:

Αρήθα σε κάποιο άλλο σημείο εδώ του φόρουμ ειχε προτεινει ο Θανάσης, Δάφνη για τις κατσαριδες. Εγω δεν το εχω δοκιμάσει αλλα ευτυχως δεν εχουμε κατσαριδες. Τετοιες μικρες που αναφερεις παντως θυμαμαι πολλες τοτε που εμενα Κυψελη. Απεντομωση στην πολυκατοικια κανετε καθε χρονο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sofiagal

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη sofiagal
H sofiagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H sofiagal έγραψε στις 13:51, 03-04-07:

Υπάρχει και στην αγορά κάποιο εντομοκτόνο που αναγράφει ότι δεν βλάπτει τα κατοικίδια ζώα , αλλά δεν θυμάμαι ποιο είναι.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,137 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 13:53, 03-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Ismini
Απεντομωση στην πολυκατοικια κανετε καθε χρονο?
Απ'όσο ξέρω, ναι (είμαστε λιγότερο από χρόνο στην πολυκατοικία)

Αρχική Δημοσίευση από sofiagal
Υπάρχει και στην αγορά κάποιο εντομοκτόνο που αναγράφει ότι δεν βλάπτει τα κατοικίδια ζώα , αλλά δεν θυμάμαι ποιο είναι.
Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν... Αν το θυμηθείς, πες μου σε παρακαλώ!

Παράθεση

sofiagal

Πολύ δραστήριο μέλος

H sofiagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H sofiagal έγραψε στις 13:54, 03-04-07:

Πάντως είναι σίγουρα από τις γνωστές μάρκες.

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 14:23, 03-04-07:

εγω ξερω για τα μυρμηγκια οτι τα διωχνει η καννελα..

Παράθεση

sofiagal

Πολύ δραστήριο μέλος

H sofiagal έγραψε στις 14:28, 03-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από mimikaki
εγω ξερω για τα μυρμηγκια οτι τα διωχνει η καννελα..
Και η ρίγανη τα διώχνει ,αλλά να σκορπίζει κανείς σε όλο το σπίτι δεν λέει.

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 14:30, 03-04-07:

εγω περσυ το καλοκαιρι ειχα ανακαλυψει το σημειο που εβγαιναν και τους εβαλα εκει!! τα ατιμα πηγαιναν στο φαγητο του φρου φρου μου!! δεν τα ξαναειδα!

Παράθεση

Νιαου!

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νιαου!
H Νιαου! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (έξι δικές μου και μαζί με τα αδέσποτα που έχω σώσει.... 100!! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 1,153 μηνύματα.

H Νιαου! έγραψε στις 14:59, 03-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από sofiagal
Πάντως είναι σίγουρα από τις γνωστές μάρκες.
Ίσως, Αρήθα, θα μπορούσες να πάς να ρωτήσεις ποιό εντομοκτόνο δεν βλάπτει τα κατοικίδια... Αφού είναι γνωστή μάρκα ίσως και να ξέρουν...

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,412 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 15:54, 03-04-07:

Εμείς κάθε χρόνο κάνουμε απεντόμωση. Έχουμε ενημερώσει τους ανθρώπους που έρχονται ότι έχουμε κατοικίδιο (σκύλο) και προσέχουν τι φάρμακο θα χρησιμοποιήσουν. Φέτος που έχουμε και τον Χιόνη θα ενημερώσω και πάλι, αλλά όσο να'ναι μια ανησυχία την έχω...

Παράθεση

vicki v.

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vicki v.
H vicki v. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μία και είναι μόλις δύομισι ετών έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 725 μηνύματα.

H vicki v. έγραψε στις 18:56, 03-04-07:

* Μην υπερβάλλετε. ∆ύο-τρία έντομα στο σπίτι δεν αποτελούν εισβολή.

* Μπορείτε να αποφύγετε την παρουσία εντόμων τηρώντας τους στοιχειώδεις κανόνες υγιεινής και καθαριότητας: μην αφήνετε εκτεθιµένα τρόφιμα, κλείστε τις χαραμάδες, αερίζετε καλά τα ντουλάπια κ.ά.

* Σε περίπτωση που εμφανισθούν έντομα, χρησιμοποιήστε γλάστρες µε φυτά που τα απωθούν (όπως, για παράδειγμα, ο βασιλικός, που απωθεί τις μύγες και τα κουνούπια).

* Πολύ καλά αποτελέσματα στην καταπολέμηση των εντόμων μπορείτε επίσης να έχετε από εκχυλίσματα φυτών όπως φτέρη, πολυκόµπι, στεκούλι, µελισσόχορτο, χαµοµήλι κ.ά. Όλα αυτά τα φυτά χρησιμοποιούνται µε επιτυχία στις πρακτικές της οικολογικής γεωργίας. Θα τα βρείτε συνήθως σε καταστήματα που πωλούν βότανα.

* Για την καταπολέμηση του σκώρου, τίποτα δεν είναι πιο αποτελεσματικό από τη φυσική λεβάντα.

πηγή : pathfinder.gr

Παράθεση

Mika

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mika
H Mika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 646 μηνύματα.

H Mika έγραψε στις 20:27, 03-04-07:

http://www.greenpeace.org/greece/137368/137396/138784

εδω λεει:up:

Παράθεση

Mika

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mika
H Mika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 646 μηνύματα.

H Mika έγραψε στις 20:28, 03-04-07:

Βικη με προλαβες, ουτε ειδα το ποστ σου..

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 23:49, 03-04-07:

Εμεις κατσαριδες και αλλα τεοια δεν εχουμε, αφου τα τρωνε ολα οι γατες.
Συνηθως τα βρισκουμε μισοφαγωμενα η ψοφια.
Αλλα και παλι, απαγορευονται και μεσα στην πολυκατοικια και στον κηπο, ολα τα ειδη εξολοθρευσης ζωιφιων και ποντικιων, γιατι μπορει να τα φανε οι γατες και να εχουμε δραματα!!!

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,352 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:51, 04-04-07:

παντως σε εμας οτι πεταει απο μυγα κ κουνουπια τρωονται απο τους γατους το καλυτερο εντομοκτονο

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 13:11, 13-04-07:

Χτες βράδυ στην εκπομπή του Κούλογλου με θέμα τα χημικά, είχε κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες εναλακτικές για φυσικά εντομοκτόνα που προτείνει η greenpeace.
Για τις κατσαρίδες φύλλα Δάφνης στις τρύπες απο όπου βγαίνουν, και κάτι άλλο (δραστικότερο) το οποίο δεν συγκράτησα.
Για τα μυρμήγκια έλαιο λεβάντας στις τρύπες απο όπου βγαίνουν και λευκό ξύδι πάνω τους σε περίπτωση που δεν αποδώσει η λεβάντα.
Επίσης είχε και διάφορα άλλα φυσικά προϊόντα (κυρίως πράσινο σαπόυνι) που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για τον καθαρισμό του σπιτιου, το πλύσινο των πιάτων κτλ.

Ξέρει κανείς που μπορούμε να τα ξαναβρούμε αυτά αναλυτικά γραμμένα;

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 13:20, 13-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Ismini
Ξέρει κανείς που μπορούμε να τα ξαναβρούμε αυτά αναλυτικά γραμμένα;
Το link που έδωσε η Mika πιο πάνω είναι για ένα παρόμοιο κείμενο της greenpeace

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 13:27, 13-04-07:

Ναι αυτο γράφει κυρίως για τα τοξικά στο σπίτι, εγώ ψάχνω τα εναλλακτικά καθαριστικά. Χθες εδειξε συγκεκριμένες συνταγές για παρασκευή απορυπαντικων κ.α. καθαριστικων με φυσικά προϊόντα.

Βρήκα ομως αυτο που ειχα ξεχάσει για τις κατσαρίδες: Βόρακας!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 13:33, 13-04-07:

Ουπς! Δεν το κατάλαβα ότι έψαχνες για τα καθαριστικά
Ίσως βρεις κάτι χρήσιμο εδώ και εδώ.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 13:58, 13-04-07:

Thanks!!!!!

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,837 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 14:24, 14-04-07:

Στο παλιο σπίτι, αδειαζα ένα τεζα τη βδομάδα εσωτερικα κι ενα αλλο από γεωπόνο πιο ισχυρό εξωτερικα. Τα πάντα ψέκαζα (απορω πως επιβιωσα δηλαδη.....)

Ειχα πάρα πολλές βεβαια και δεν ειχα άλλο τροπο. Αλλά ποτε σε μερη που συχναζουν τα γατια. Στο νεο σπίτι δεν εχουμε (ακόμη εστω) κι ελπίζω να μην δω!!! Αλλά προληπτικα θα ψεκασω βεραντες και τον φωταγωγό πριν φωλιασουν......

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 11:35, 16-04-07:

Χριστινα προσπαθησε να αποφυγεις τον ψεκασμο. Εαν εβλεπες την εκπομπη σιγουρα θα το εκανες....

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,837 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 19:47, 16-04-07:

Αμ, την ειδα....

Αλλά γινόταν χαμός από εντομα στο παλιο σπίτι και υπερνικούσε ο φόβος. Και σαρανταποδαρούσες ειχε!!! Μάλιστα μια ο Πιου Μιου την ειχε πιάσει κι έπαιζε και ειχα φρικάρει!!!
Αλλά πλέον ο παράδεισος!!! Πολυκατοικία, στη πόλη, καινούρια!!!! Εδω λέω να εφαρμόσω οικολογικές ύσεις και βασικα στις βεραντες μόνο
:up: :up: :up:

Παράθεση

despinap78

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη despinap78
H despinap78 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H despinap78 έγραψε στις 12:47, 13-06-08:

Καλησπερα! Ειμαι κανουργιο μελος στο site κ εχω κ εγω 2 πανεμορφες κ πανεξυπνες γατουλες!! κ οι 2 ημιαιμες(ειμαι fun των ημιαιμων)! Εχω μια απορια αν μπορειτε να με βοηθησετε. Ειναι ασφαλη για τα ζωακια μας οι συσκευες που βαζουμε στη πριζα για τα εντομα (κουνουπια κτλ); κ οι παγιδες παλι για εντομα οπως κατσαριδες; Το εχω αγχος κ δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε αλλα τωρα που ερχεται κ το καλοκαιρι το προβλημα θα οξυνθει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 13:01, 13-06-08:

Καλωσήρθες, despinap78
Συγχώνευσα το θέμα σου με ένα παλιότερο. Ελπίζω ότι διαβάζοντάς το, θα βρεις τις απαντήσεις που θέλεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,460 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 13:09, 13-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από despinap78
Καλησπερα! Ειμαι κανουργιο μελος στο site κ εχω κ εγω 2 πανεμορφες κ πανεξυπνες γατουλες!! κ οι 2 ημιαιμες(ειμαι fun των ημιαιμων)! Εχω μια απορια αν μπορειτε να με βοηθησετε. Ειναι ασφαλη για τα ζωακια μας οι συσκευες που βαζουμε στη πριζα για τα εντομα (κουνουπια κτλ); κ οι παγιδες παλι για εντομα οπως κατσαριδες; Το εχω αγχος κ δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε αλλα τωρα που ερχεται κ το καλοκαιρι το προβλημα θα οξυνθει
Βασικά, καλό είναι τα εντομοαπωθητικά να τα βάζεις σε σημείο που δε φτάνουν οι γάτες σου. Αν δαγκώσουν κάτι ή αν πέσει πάνω τους υγρό θα έχεις τρεχάματα - αυτά όλα είναι δηλητήρια Όσο για τις κατσαρίδες, δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Κάπου είχε πάρει το μάτι μου να συζητούν για ένα ειδικό τζελ που βάζουν και κάνει τις κατσαρίδες κανίβαλους, δηλ. τρώνε η μία την άλλη και εξαφανίζονται Αν χρειαστεί να καλέσεις συνεργείο απεντόμωσης, να τους πεις ότι έχεις κατοικίδια!

Παράθεση

despinap78

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη despinap78
H despinap78 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H despinap78 έγραψε στις 13:26, 13-06-08:

Ευχαριστω μαλλον θα δοκιμασω για αρχη δαφνη κ βασιλικο

Παράθεση

ESTELLE

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ESTELLE
H ESTELLE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,196 μηνύματα.

H ESTELLE έγραψε στις 20:12, 15-11-08:

Καλησπέρα σε όλους!Έχω ένα πρόβλημα στο σπίτι με κατσαρίδες ξανθιές και θέλω να ψεκάσω κάτι για να εξαφανιστούν.Φοβάμαι όμως να ψεκάσω με αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο μη τυχόν έρθουν σε επαφή οι γατούλες μου ή μη τυχόν φάνε καμιά κατσαρίδα ψόφια και πάθουν τίποτα.Ξερει κανείς σας σε αυτή την περίπτωση τι μπορώ να κάνω;

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 20:29, 15-11-08:

ΜΗΝ ψεκάσεις, σε καμία περίπτωση.

Δεν έχω βρεί λύση με φάρμακο.. η μόνη λύση είναι οι εξολοθρευτές μου, που δεν έχουν αφήσει καμία ζωντανή.

Οι γάτες τρελλένονται, με τις κατσαρίδες, και τις τρώνε, οπότε καλό είναι να μήν έχουν ψεκαστεί, ούτε αυτές, αλλά ούτε άλλα σημεία του σπιτιού.

Παράθεση

azil

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη azil
H azil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H azil έγραψε στις 21:18, 15-11-08:

Κι εμένα η δικιά μου δεν έχει αφήσει έντομο για έντομο. Τις κατσαρίδες δεν τις τρώει, μόνο τις σκοτώνει κ έρχεται και μας τις δείχνει. Μια φορά έβαλε μία μέσα στο παπούτσι του αδερφού μου Πλέον έχουν αφανιστεί από το σπίτι. Ξέρει κανείς αν αυτές οι φωλιές που κυκλοφορούν για τις κατσαρίδες μπορούν να χρησιμοποιηθούν από κάποιον που έχει γατούλες? Αν τοποθετηθούν σε μέρος που δε θα έχει πρόσβαση το ψιψινέλι φυσικά. Αν ξέρει κανείς ας πει, μήπως έτσι βρει λύση η Εstelle αφού τα ζουζουνογατάκια της δεν την βοηθάνε

Παράθεση

ESTELLE

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ESTELLE
H ESTELLE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,196 μηνύματα.

H ESTELLE έγραψε στις 22:04, 15-11-08:

Το κακό είναι πως μου έχουν γεμίσει όλα τα συρταρια μου με μαύρα αυγά,παντού,ακόμα και στα μαχαιροπήρουνα και φοβάμαι μήπως είναι επικίνδυνο και για μας.Εχω δοκιμάσει κάτι παγιδες κλειστές αλλά δεν είδα κανένα αποτέλεσμα..Μήπως κανά παλιό γιατροσόφι με κάτι φυσικό αν υπήρχε;

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 22:09, 15-11-08:

Εγώ βάζω Λεβάντα στα συρτάρια.. και αρωματικά ποτ πουρί, σε καλσόν δεμένα σακουλάκια. Μάλλον η μυρωδιά τις απωθεί.

Ας πεί και καμία άλλη, καμία ιδέα...

Παράθεση

Aristocat

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Aristocat
H Aristocat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H Aristocat έγραψε στις 22:28, 15-11-08:

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και με αυγά είχε η αδερφή του αγοριού μου και βρήκε έναν απίστευτο ο οποίος είναι κατσαριδοεξολοθρευτής. Τοποθετεί σε οποιοδήποτε σημείο, κάτι σαν τσίχλα (μέγεθος καλαμποκιού-σπόρι), και δεν την έχει ξαναεπισκεφτεί καμία μα καμία! Είχε απίστευτο πρόβλημα, αυγά παντού! Πιστεύω αυτό είναι ασφαλές, διότι το βάζεις κ σε σημείο που δεν φτάνει η γατούλα, μέσα σε ντουλάπια, ψηλά ψηλά. Το καλύτερο είναι να ρωτήσεις και έναν κτηνίατρο βέβαια. Πάντως με αυτό δεν πλησιάζουν, δεν είναι ότι της σκοτώνει και βλέπεις πτώματα μετά! Εγώ μία φορά είχα κρούσμα, έξω στο μπαλκόνι και την έφαγε ο9 μικρός, και όσο απίστευτο και αν ακούγεται, όταν πήγε τουαλέτα δεν μπόρεσε να αποβάλλει τα πόδια, και όταν τα είδα έπαθα σοκ! Απολύμανα στισ 2 το βράδυ όλο το σπίτι!

Παράθεση

Giannis-Vivi (Βιβή)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giannis-Vivi
H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 676 μηνύματα.

H Giannis-Vivi έγραψε στις 04:06, 17-06-09:

ΜΙΣΩ ΤΙΣ ΚΑΤΣΑΡΙΔΕΣ....
Και δυστυχως ειναι γεματη η περιοχη απο αυτες...ηδη ειδαμε 2 που ερχοντε απο τα σιφονια μεσα στο σπιτι..τι μπορω να κανω για να απαλαγω (παιδια μην γελατε βλεπω κατσαριδα και ειμαι ετοιμη να κρεμαστω απο το πολυφωτο) χωρις να φοβαμαι για να μην παθουν τπτ ο ρορυ και η λυνα???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

sousou+tebelis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sousou+tebelis
Ο sousou+tebelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (ametrites έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O sousou+tebelis έγραψε στις 05:36, 17-06-09:

μπορεις να φερεις στο σπιτι καποιον απο τον δημο να κανει απολυμανση με τζελ ...και να κλεισεις με ταπες τα σιφονια...επισης κατι αλλο που τις σκοτωνει ειναι σοδα ανακατεμενη με ζαχαρη αχνη αλλα καλυτερα το τζελ εφοσον εχεις γατακια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Giannis-Vivi (Βιβή)

Διάσημο Μέλος

H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 676 μηνύματα.

H Giannis-Vivi έγραψε στις 12:39, 17-06-09:

καταρχην 1000 συγνωμη αλλα εχθες μεσα στην απελπισια μου δεν ειδα οτι υπαρχει ηδη σχετικο θεμα,ενα μεγαλο ευχαριστω στους mod που τα καναν ενα..εμεις λοιπον ψεκασαμε στη πολυκατοικια φρεατια παντου εκτος απο το σπιτι μου,φοβομουν για τα γατια μου,και οι 2 κατσαριδαρες(τεραστιες μιλαμε λες και ειχαν υποστει μεταλαξη στο τσερνομπιλ) που ειδαμε ειναι απο αυτες που πετανε και φυσικα της εφερε ο ρορυ μεσα στο σπιτι.τροπεο για να του πουμε μπραβο???να φωμαμαι για μενα(ναι τις ΣΥΧΕΝΟΜΑΙΙΙΙΙΙΙ τρελλα) και να χω το νου μου μην τη φαει γιατι με ολα αυτα που ψεκαζουν δεν ξερεις..αν μενει κανεις πετρουπολη και ακουει μια τρελη να ουρλιαζει "ΓΙΑΝΝΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ ΚΑΤΣΑΡΙΔΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ" να ξερετε εγω ειμαι ειμαι..φανταστιτε οτι προχθες που ειδα τη 1 ο γιαννης κοιμοταν και ειμουν ετοιμη να φωναξω οποιον περαστηκο εβλεπα να τη σκοτωσει...

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,476 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 13:06, 17-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Giannis-Vivi
καταρχην 1000 συγνωμη αλλα εχθες μεσα στην απελπισια μου δεν ειδα οτι υπαρχει ηδη σχετικο θεμα,ενα μεγαλο ευχαριστω στους mod που τα καναν ενα..εμεις λοιπον ψεκασαμε στη πολυκατοικια φρεατια παντου εκτος απο το σπιτι μου,φοβομουν για τα γατια μου,και οι 2 κατσαριδαρες(τεραστιες μιλαμε λες και ειχαν υποστει μεταλαξη στο τσερνομπιλ) που ειδαμε ειναι απο αυτες που πετανε και φυσικα της εφερε ο ρορυ μεσα στο σπιτι.τροπεο για να του πουμε μπραβο???να φωμαμαι για μενα(ναι τις ΣΥΧΕΝΟΜΑΙΙΙΙΙΙΙ τρελλα) και να χω το νου μου μην τη φαει γιατι με ολα αυτα που ψεκαζουν δεν ξερεις..αν μενει κανεις πετρουπολη και ακουει μια τρελη να ουρλιαζει "ΓΙΑΝΝΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ ΚΑΤΣΑΡΙΔΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ" να ξερετε εγω ειμαι ειμαι..φανταστιτε οτι προχθες που ειδα τη 1 ο γιαννης κοιμοταν και ειμουν ετοιμη να φωναξω οποιον περαστηκο εβλεπα να τη σκοτωσει...

και εγω τα ιδια καθολου δεν τις μπορω παθαινω υστερια
η απολυμανση παντως με συνεργειο, λενε, ειναι ακινδυνη για παιδια κ κατοικιδια, γιατι δεν κανεις?

Παράθεση

Voula

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Voula
H Voula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Άπειρες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 3,236 μηνύματα.

H Voula έγραψε στις 13:23, 17-06-09:

Έχω κάνει πριν από δυο χρόνια την απολύμανση που περιγράφει η Aristocat. Είναι θεαματική, τελείως άοσμη και ακίνδυνη για κατοικία.
Μέσα σε 2 μέρες εξολοθρεύει ότι υπάρχει ζωντανό + αυγά.
Μετά βέβαια μαζεύεις πτώματα, αλλά τουλάχιστον είναι πτώματα.

Παράθεση

Giannis-Vivi (Βιβή)

Διάσημο Μέλος

H Giannis-Vivi έγραψε στις 13:44, 17-06-09:

τους ειπα οτι εχω ζωακια και μου ειπαν οτι δεν κανει να ψεκασω στο σπιτι..στη πολυκατοικια καναμε αλλα αυτες που μου ερχοντε μαλλον ειναι αδεσποτες..πετουμενα αηδιαστικα οντα ....να κανω μια ερωτηση?? βλακωδες το ξερω αλλα τη καλο εχουν οι κατσαριδες??? γιατι υπαρχουν...???? και αντε τωρα εγω να κανω παιδι και να με φωναζει να σκοτωσω κατσαριδα....θα παρω το παιδι και δρομοοοοοοο....μεχρι να ερθει ο σωτηρας μου ο γιαννης να την φωνευσει...αχ θεε μουυ...

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,476 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 14:50, 17-06-09:

βιβη το ψεκασμα δεν ειναι οντως ασφαλες, αλλα το τζελ ειναι ασφαλες. και για κατοικιδια κ για παιδακια. αυτο μπορεις να το κανεις
τουλαχιστον ετσι λενε οι εταιριες

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 15:23, 17-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Giannis-Vivi
τους ειπα οτι εχω ζωακια και μου ειπαν οτι δεν κανει να ψεκασω στο σπιτι..στη πολυκατοικια καναμε αλλα αυτες που μου ερχοντε μαλλον ειναι αδεσποτες..πετουμενα αηδιαστικα οντα ....να κανω μια ερωτηση?? βλακωδες το ξερω αλλα τη καλο εχουν οι κατσαριδες??? γιατι υπαρχουν...???? και αντε τωρα εγω να κανω παιδι και να με φωναζει να σκοτωσω κατσαριδα....θα παρω το παιδι και δρομοοοοοοο....μεχρι να ερθει ο σωτηρας μου ο γιαννης να την φωνευσει...αχ θεε μουυ...
πως νομιζα πως οι κατσαριδες δεν πετουν; Βασικα δεν εχω συναντησει κατσαριδα στον δρομο μου οποτε δεν ξερω

Οσο για την ερωτηση σου, για ποιο λογο υπαρχουν οι κατσαριδες, θα σου απαντησω με μια ερωτηση. Για ποιο λογο υπαρχει ο ανθρωπος και τι καλο κανει;

Ενας φυσικος τροπος αντιμετωπισης τους ειναι με ενα αλλο ζουζουνι, σαν σκουληκι με πολλα ποδια και κεραιες. Αλλα μαλλον δεν θα σας αρεσει αυτη η ιδεα, οποτε θα σας προτεινω το νουμερο 1 εντομοκτονο στον πλανητη Diatomaceous earth (aka diatomite, celite). Ειναι φυσικον προιον και μαλιστα ειναι ενα απο τα συστατικα που υπαρχει στην κοινη αμμο για γατες, οποτε ειναι ακινδυνο και για τις γατες αλλα και για εμας. Ειναι πολυ σατανικο εντομοκτονο αλλα θα πρεπει να εχετε υπομονη να ζησετε για ενα διαστημα με την σκονη και μετα να την καθαρισετε. Θα μαζευετε επισης πολλα πτωματα απο κατσαριδες, αλλα αξιζει τον κοπο.

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,460 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 11:13, 18-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
Diatomaceous earth (aka diatomite, celite). Ειναι φυσικον προιον και μαλιστα ειναι ενα απο τα συστατικα που υπαρχει στην κοινη αμμο για γατες, οποτε ειναι ακινδυνο και για τις γατες αλλα και για εμας. Ειναι πολυ σατανικο εντομοκτονο αλλα θα πρεπει να εχετε υπομονη να ζησετε για ενα διαστημα με την σκονη και μετα να την καθαρισετε. Θα μαζευετε επισης πολλα πτωματα απο κατσαριδες, αλλα αξιζει τον κοπο.
Σοβαρά; Και πού το βρίσκουμε αυτό;

Παράθεση

AlexTheoto

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη AlexTheoto
Ο AlexTheoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O AlexTheoto έγραψε στις 12:32, 14-08-09:

Μπράβο ρε παιδιά...
Πολύ καλές συμβουλές.

Και εγώ από μέρους μου σας συμβουλεύω πως αν βρείτε ζωντανή κατσαρίδα στο δρόμο σας, ρίξτε οινόπνευμα φωτισμού ή καθαρό πάνω της και σε λίγα δευτερόλεπτα θα την δείτε ακίνητη...

Το οινόπνευμα είναι - νομίζω το μόνο - καυστικό υγρό που εισχωρεί στα πνευμόνια της και τα καίει ακαριαία...
Τα πνευμόνια της βρίσκονται κάτω από τα φτερά της... (μπιάχ)
Εγώ προσωπικά έχω βρει την υγεία μου αν και πολλές φορές τρέχω αφηνιασμένος πίσω από την κατσαρίδα για να την πετύχω... αλλά τι να κάνω...

Κατά την γνώμη μου πάντως, είμαι κατά των υλικών που δημιουργούν δηλητηρίαση στις κατσαρίδες γιατί αν κατά λάθος φάει η φάτσα μου την κατσαρίδα, τότε το δηλητήριο θα μεταφερθεί και στην γάτα μου...

Τώρα που πήρα την απόφαση να μετακομίσω, σκέφτομαι να τις δηλητηριάσω ένα μήνα πριν κατοικίσω στο σπίτι,να κλείσω κάθε ρωγμή που έχει το σπίτι για να σκοτωθεί ότι είναι να σκοτωθεί και έπειτα να χρησιμοποιήσω δάφνη για την αποφυγή νέου κρούσματος...

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 23:15, 16-08-10:

Καλησπέρα!!

Μια γρήγορη ερώτηση! Σε περίπτωση που θέλω να χρησιμοποιήσω κάτι για τα διάφορα έντομα που μπορεί να μπαίνουν στο σπίτι (είναι ισόγειο με κήπο μπροστά οπότε ανά περιόδους μπαίνει καμιά κατσαρίδα ή καμιά αράχνη ), έχετε κάτι να προτείνετε ώστε να μην επηρεάζει καθόλου την μικρή μου Λίζα?? Φοβάμαι να ψεκάσω με τέζα. Καμιά ιδέα???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:44, 16-08-10:

καλα κανεις και φοβασαι. Ψαξε για διατομικη γη ή γη διατομων. Ειναι 100% φυσικο προιον, πολυ αποτελεσματικο και δεν βλαπτει καθολου τα κατοικιδια ή ακομα και εμας (χρησιμοποιειται πολλες φορες για εξωπαρασιτα και ενδοπαρασιτα). Σκοτωνει ολα τα εντομα που θα πατησουν πανω σε αυτη τη σκονη, οχι ακαριαια αλλα σε 24 ωρες απο την επαφη με την σκονη θα βλεπουν τα κυπαρισσια αναποδα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pandaisia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Pandaisia
H Pandaisia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Pandaisia έγραψε στις 21:46, 19-08-10:

http://www.vita.gr/html/ent/405/ent.2405.asp
ισως αυτό το site να σε βοηθήσει...

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 19:50, 04-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
καλα κανεις και φοβασαι. Ψαξε για διατομικη γη ή γη διατομων. Ειναι 100% φυσικο προιον, πολυ αποτελεσματικο και δεν βλαπτει καθολου τα κατοικιδια ή ακομα και εμας (χρησιμοποιειται πολλες φορες για εξωπαρασιτα και ενδοπαρασιτα). Σκοτωνει ολα τα εντομα που θα πατησουν πανω σε αυτη τη σκονη, οχι ακαριαια αλλα σε 24 ωρες απο την επαφη με την σκονη θα βλεπουν τα κυπαρισσια αναποδα

Ευχαριστώ και στους δυο...θα τα δοκιμάσω!

Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pasiphae
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 00:57, 24-05-12:

Καλησπέρα σας!
Μιας και πλησιάζει εκείνη η εποχή του χρόνου που έρχονται οι ανεπιθύμητοι επισκέπτες, οι σιχαμερές κατσαρίδες είπα να κάνω μια έρευνα στην αγορά μήπως βρω κανένα εντομοαπωθητικό που να μην είναι επικίνδυνο για τα κατοικίδια. Βρήκα λοιπόν στο σούπερ ένα που λέγεται fleriana (www.fleriana.gr/insectkiller), περιέχει μόνο έλαιο γερανιόλης ( http://www.ygeiaonline.gr/index.php?...1008:geraniolh) και διώχνει όλα τα έρποντα (κατσαρίδες, μυρμήγκια, σαρανταποδαρούσες ακόμα και ψύλλους και τσιμπούρια). Επίσης πρόσεξα ότι γράφει επάνω ότι μπορούμε να ψεκάζουμε ακόμα και σε στρώματα και κρεβάτια σκύλων. Γενικώς φαινεται ασφαλές, αλλά δεν ξέρω αν είναι αποτελεσματικό.
Το ξέρει κανείς; Το έχετε χρησιμοποιήσει;

Εγώ έκανα σήμερα γενική και ψέκασα με αυτό στο μπαλκόνι και στις γωνίες του σπιτιού και μπορώ να πω ότι έχει ευχάριστο άρωμα.
Μέχρι πρόπερσι έκανα απεντόμωση με ένα προιόν που έπαιρνα από γεωπόνο, αλλα πέρυσι που είχα το βίκτωρα δεν ήθελα να το ρισκάρω.
Πέρυσι το καλοκαίρι είχα ρίξει κανα μισό κιλό φύλλα δάφνης στις γωνίες του σπιτιού και παρόλα αυτά βρήκα κατσαρίδες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 01:00, 24-05-12:

@ Pasiphae " Έχει 2 γάτες"

Οι γάτες τρώνε τις κατσαρίδες, εκτός βέβαια αν τις έχεις καλομάθει
Μην αγοράζεις τέτοια, είναι μάλλον κι επικύνδινα είναι και πανάκριβα τα ατιμα. Περσι θυμάμαι 5-6 ευρώ το μπουκάλι ήταν στο σουπερ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pasiphae
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 01:04, 24-05-12:

Χαχαχαχαχα! Δεν τις τρώνε απαραίτητα, αλλά τις χρησιμοποιούν για ατέλειωτο παιχνίδι. Το πρόβλημά μου λοιπόν είναι μην ξυπνήσω κανένα πρωί με μια κατσαρίδα για "δωράκι" στο μαξιλάρι μου!
Είχε προσφορα στα ενομοκτόνα και βγήκε 3,50 ευρώ το μπουκάλι των 400ml.
H γρεναδιόλη είναι ένα φυσικό έλαιο που χρησιμοποιείται και για τα καλλυντικά.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους