Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,313 εγγεγραμμένα μέλη και 2,823,781 μηνύματα σε 80,499 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 501 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Χόρτο γάτας

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 17:53, 15-01-09:

Τί γελάτε μανδάμ????

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Raktia (Κάτια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Raktia
H Κάτια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (+∞ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,813 μηνύματα.

H Raktia έγραψε στις 18:14, 15-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από julia

ε, Το αμουσκεύτος .... είναι ο ΜΗ μουσκευμένος σπόρος.... ο μη βρεγμένος..
δεν έχει σχέση με ποικιλία.

Συγνώμη αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω. Οποιοσδήποτε μη μουσκεμένος σπόρος κάνει αρκεί να βγάζει χόρτο; Γιατί πρέπει να είναι μη μουσκεμένος;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kristen (Χριστίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kristen
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.

H Kristen έγραψε στις 18:22, 15-01-09:

Αχ αχ τώρα μπερδεύτηκα και εγώ
Παράδειγμα το σιτάρι είναι σπόρος, αυτό το ξέρω! το μουσκεύω και το φυτεύω έτσι?ή το αφήνω αμούσκευτο και το φυτεύω??
Και καλά αν είναι όλοι οι σπόροι αμούσκευτοι, ποιοι κάνουν για τις γάτες?
Πείτε πείτε, γιατί ο γάτος μου άρχισε να μασουλάει το γλαστράκι με τον μαιντανό που έχω στο μπαλκόνι και τα μπαμπού στο βάζο sos

Παράθεση

Raktia (Κάτια)

Διακεκριμένο μέλος

H Κάτια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (+∞ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,813 μηνύματα.

H Raktia έγραψε στις 18:53, 15-01-09:

Υπάρχει λόγος που πρέπει να είναι αμούσκευτος ο σπόρος; Τους κάνει κακό με κάποιο τρόπο όταν είναι μουσκεμένος; Όταν είχα βάλει το σιτάρι, το έβαλα σε μία γλαστρούλα με χωματάκι και βγήκε κανονικό το χορταράκι. Δεν θα έπρεπε να το καταναλώσουν αυτό;

Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη endorama
H Φωτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H endorama έγραψε στις 13:21, 08-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από joy
Ωραιο το σιταρι, το γατοχορτο και τον παπυρο που τους φυτευω ,τα τσακιζουν αλλα επισης τσακιζουν και ολα τα υπολοιπα φυτα μου οι γλαστρες μου μοιαζουν με φθινοπωρινο τοπιο αυτες τις δρακαινες δε.. τις εχουν ριμαξει πανε οι κακομοιρες εντελως !! Μηπως ξερετε κανενα εσωτερικο φυτο που να μη το πλησιαζουν οι γατες? Αλλα να μην εχει και χοντρο κορμο γιατι τον κανουν ονυχοδρομιο σκετο!!
Με τα φυτά δεν ταπάω καλά-δεν έχω ούτε ένα-σε αντίθεση με τη μητέρα μου!
Εκείνη σπούδασε ανθοκομία-δενδροκομία, έχει ανθοπωλείο αλλά είναι και φανατική γατόφιλη!!
Λατρεύει τη γάτα της και την έχει στα ώπα-ώπα..οπότε θα τη ρωτήσω σχετικά και θα σου πω....

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ιωάννα-μπιάνκα
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 1,120 μηνύματα.

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 23:17, 15-04-09:

βρε παιδια τέλικα το χορτο γιατι το θελουν τοσο πολυ η αλλιως το εχουν αναγκη; ο προηγουμενος γατουλης μου μασουλαγε λιγο κ μετα απο λιγο το εβγαζε μαζι με ενα μασουρι τριχες.ηταν περσιας βλεπετε.. η μικρουλα που εχω τωρα δηλαδη το χρειαζεται;κ αν ναι για ποιον ακριβως λογο;

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ιωάννα-μπιάνκα
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 1,120 μηνύματα.

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 21:07, 18-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Raktia
Συγνώμη αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω. Οποιοσδήποτε μη μουσκεμένος σπόρος κάνει αρκεί να βγάζει χόρτο; Γιατί πρέπει να είναι μη μουσκεμένος;
ο γατούλης που έχεις στη φώτο μοίαζει πολύ με το φρίκο μού.δες τον στο ''ο φρικούλης μου''

Παράθεση

temperans

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη temperans
H temperans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H temperans έγραψε στις 13:51, 23-05-09:

στο πετ σιτυ εχει ετοιμα φυτεμενααλλα δεν χρειαζονται και πολυ

Παράθεση

Raktia (Κάτια)

Διακεκριμένο μέλος

H Raktia έγραψε στις 13:57, 23-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από temperans
στο πετ σιτυ εχει ετοιμα φυτεμενααλλα δεν χρειαζονται και πολυ
To pet city εμπορεύεται και ζώα. Ούτε ένα λεπτό δεν τους δίνω.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 13:13, 30-05-09:

Αν φυτεψω φακες η τις βαλω σε κυπελο με νερο ,η πρασιναδα τους κανει για τη γατα η πρεπει να ειναι οι ειδικοι σποροι του εμποριου;

Παράθεση

maria p

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη maria p
H maria p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.

H maria p έγραψε στις 13:25, 30-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Raktia
To pet city εμπορεύεται και ζώα. Ούτε ένα λεπτό δεν τους δίνω.
γιατί γίνεται να βρείς ζώο ράτσας κάπου δωρεάν?
τι εννοείς εμπορεύεται? όποιος πουλάει δεν εμπορεύεται?
μην παρεξηγηθώ δεν έχω πετ σοπ

Παράθεση

Eva82

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eva82
H Eva82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H Eva82 έγραψε στις 16:08, 14-04-10:

Θα ήθελα να σας ρωτήσω, τι πρασινάδα μπορώ να δίνω στην γατούλα μου, το οποίο μπορεί να φυτευθεί σε γλάστρα και σε κήπο? Είναι 8 μηνών και ακόμα δεν έχει φάει κάτι πράσινο και ανησυχώ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ΑΓΓΕΛΟΣ2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ΑΓΓΕΛΟΣ2
Ο ΑΓΓΕΛΟΣ2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 572 μηνύματα.

O ΑΓΓΕΛΟΣ2 έγραψε στις 16:25, 14-04-10:

πηγενε σε ενα γεωργικο καταστιμα...που εχουν μικρο εργαλεια,φυτορεια,σπορους,λιπασματα και ζητα γατοχορτο(την λατινικη ονομασια δεν την θυμαμαι)...ειναι σε σπορους και το ριχνεις σε γλαστρα και βγανει...εγω σημερα ειδα που πηγα σε ενα τετοιο καταστημα...επισης εχουν και καποια πετ σοπ μεσα σε ροκανιδι που το βγεχεις και μετα απο λιγες μερες ειναι ετοιμο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη natalouko
H natalouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8,823 μηνύματα.

H natalouko έγραψε στις 17:08, 14-04-10:

Εγώ τους έχω πάρει από φυτώριο ένα σακουλάκι με σπόρους, δεν θυμάμαι το όνομα αυτή την στιγμή αλλά έχει επάνω στην συσκευασία μία γάτα!!!Φυτεύω την μισή ποσότητα σε 2 γλαστρούλες και τρελαίνονται τα ζουζούνια μου!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 39,745 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:01, 14-04-10:

υπαρχει οπως λεει και ο αγγελος σε συσκευασια με ροκανιδι..και αυτο το βρισκεις ΚΑΙ σε κτηνιατρια...εδω εγω τουλαχιστον απο κτηνιατρο το παιρνω..αλλα μπορεις να φυτεψεις και φακες σε γλαστρα..

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,728 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:55, 14-04-10:

μπορεις να παρεις σπορους βρωμης και να φυτεψεις, ουσιαστικα αυτο ειναι το γατοχορτο. Εξισου καλες (μη πω και καλυτερες!) ειναι οι φακες!!!!!

Παράθεση

ΑΓΓΕΛΟΣ2

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΑΓΓΕΛΟΣ2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 572 μηνύματα.

O ΑΓΓΕΛΟΣ2 έγραψε στις 14:31, 15-04-10:

axa...οποτε εγω που ειχα σκοπο να αγορασω γατοχορτο να φυτεψω φακες?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 39,745 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:54, 15-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΣ2
axa...οποτε εγω που ειχα σκοπο να αγορασω γατοχορτο να φυτεψω φακες?

ακριβως!!!!

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Freya
H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 15:55, 15-04-10:

και το χορταρακι ειναι τροπος αποβολης τριχομπαλων?
ειναι εμετικο η χεστ@#κο?

Παράθεση

maria_kala

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη maria_kala
H maria_kala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

H maria_kala έγραψε στις 16:27, 15-04-10:

μια απορεια ετσι για να θυμιθουμε τα παιδικα μας χρόνια...πως φυτευει κανείς φακες???

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9,375 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 16:34, 15-04-10:

Κυρία κυρία να πω;;
Εύκολο, λοιπόν βρέχουμε βαμβάκι το βάζουμε στο κάτω μέρος από ένα κεσεδάκι, από πάνω ρίχνουμε φακές και πάνω από τις φακές πάλι ένα βρεγμένο κομμάτι βαμβάκι.. Αφού μεγαλώσουν λίγο μπορείς να τις βάλεις σε χώμα όχι πολύ βαθιά όμως.. Μην ξεχνάς να τις ποτίζεις.. Μικρή είχα γεμίσει τον κήπο με φακές

Παράθεση

ΑΓΓΕΛΟΣ2

Πολύ δραστήριο μέλος

O ΑΓΓΕΛΟΣ2 έγραψε στις 16:46, 16-04-10:

δεν νομιζω πως βαζουμε και απο πανω βαμβακι...
και εγω μικρος ειχα γεμισει παντου μπολακια με φακιες και καναμε αγωνα με το παιδι τους διπλανου μπαλκονιου ποιος ειχε ποιο ωραιες!

τωρα τις εβαλα σε χωμα..σε λιγες εμρες θα ειναι ετοιμες!!!

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 16:55, 16-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από MissKit
Κυρία κυρία να πω;;
Εύκολο, λοιπόν βρέχουμε βαμβάκι το βάζουμε στο κάτω μέρος από ένα κεσεδάκι, από πάνω ρίχνουμε φακές και πάνω από τις φακές πάλι ένα βρεγμένο κομμάτι βαμβάκι.. Αφού μεγαλώσουν λίγο μπορείς να τις βάλεις σε χώμα όχι πολύ βαθιά όμως.. Μην ξεχνάς να τις ποτίζεις.. Μικρή είχα γεμίσει τον κήπο με φακές
Ωωωω θυμηθηκαμε τα χρονια τα ξεγνιαστα τα παιδικα.....Φακες στο βρεγμενο μπαμπακι.....Μου ερχονται οι μυρωδιες της ανοιξης στο μυαλο,της εποχης που συνηθως φυτευαμε φακες για το παραθυρο του σχολειου..

Τωρα που μεγαλωσαμε τις φυτευουμε κατ ευθειαν στο χωμα,σε γλαστρα.

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9,375 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 17:02, 16-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΣ2
δεν νομιζω πως βαζουμε και απο πανω βαμβακι...
και εγω μικρος ειχα γεμισει παντου μπολακια με φακιες και καναμε αγωνα με το παιδι τους διπλανου μπαλκονιου ποιος ειχε ποιο ωραιες!

τωρα τις εβαλα σε χωμα..σε λιγες εμρες θα ειναι ετοιμες!!!
Βάζουμε κι από πάνω βρε! Πήγα σε ένα δημοτικό πριν το Πάσχα για εργασία και είχαν στο παράθυρο και τις είδα

Αρχική Δημοσίευση από brigite
Ωωωω θυμηθηκαμε τα χρονια τα ξεγνιαστα τα παιδικα.....Φακες στο βρεγμενο μπαμπακι.....Μου ερχονται οι μυρωδιες της ανοιξης στο μυαλο,της εποχης που συνηθως φυτευαμε φακες για το παραθυρο του σχολειου..

Τωρα που μεγαλωσαμε τις φυτευουμε κατ ευθειαν στο χωμα,σε γλαστρα.
Άλλη γλύκα έχει το βρεγμένο βαμβάκι στο μπολάκι και τη μαμά να φωνάζει γιατί δεν έχει μπολ να κάνει τη δουλειά της!

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 18:18, 16-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από LunaDark
και το χορταρακι ειναι τροπος αποβολης τριχομπαλων?
ειναι εμετικο η χεστ@#κο?
αντε βρε παιδια απαντηστε καποιος

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:30, 16-04-10:

αντε βρε παιδια απαντηστε καποιος
..νομιζω οτι ειναι και τα δυο...

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

H Freya έγραψε στις 18:35, 16-04-10:

αληθεια? γμτ εχω στρωμενα χαλια και δεν θελω να κανει εμετο,ιδιεταιρα αν δεν ειναι απαραιτητο μιας και ειναι κοντοτριχος και τον χτενιζω συχνα

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:42, 16-04-10:

αληθεια? γμτ εχω στρωμενα χαλια και δεν θελω να κανει εμετο,ιδιεταιρα αν δεν ειναι απαραιτητο μιας και ειναι κοντοτριχος και τον χτενιζω συχνα
ακου....εμενα αυτη τη φορα που τους εβαλα...καθολου εμετο δεν μου εκαναν..οποτε μπορει να μην σου κανει...αλλα το χορτο τους κανει καλο ουτως ή αλλως,τους παρεχει και καποιες βιταμινες που δεν τις παιρνουν απο αλλου...σε αυτες τις περιπτωσεις εννοειται οτι πρωτα σκεφτομαστε το καλο του ζωο μας...ε...αν λερωθει και κανενα χαλακι..το καυθαριζουμε..'η αλλιως μαζεψε τα..καλοκαιρι ειναι πια....το οτι ειναι κοντοτριχος καμμια σημασια δεν εχει..και τα κοντοτριχα κανουν τριχομπαλρες...λιγοτερες..αλλα τις κανουν..

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

H Freya έγραψε στις 18:45, 16-04-10:

εχεις δικιο, αλλα δεν το ηξερα οτι και τα κοντοτριχα εχουν τις ιδιες αναγκες, καθως επισης οτι το χορταρακι εχει βιταμινες.
παω να φυτεψω φακουλες λοιπον

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:57, 16-04-10:

εχεις δικιο, αλλα δεν το ηξερα οτι και τα κοντοτριχα εχουν τις ιδιες αναγκες, καθως επισης οτι το χορταρακι εχει βιταμινες.
παω να φυτεψω φακουλες λοιπον
μας βλεπω ολους....γεωργους!!!!!!!!!

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

H Freya έγραψε στις 19:08, 16-04-10:

ασε και δεν ειμαι και παιδι της φυσης,τις προαλλες που μεταφυτευα κατι γλαστρουλες και παραγεμιζα με χωμα μετα απο κανα δυωρο βλεπω στο μπαλκονι να γυρνοβολαει ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ σκουλικι
τα ειδα ολα και δεν ηταν σπιτι το μποι να το μαζεψει,ασε...

Παράθεση

kopritakos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kopritakos
Ο kopritakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (15+ έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O kopritakos έγραψε στις 05:15, 24-04-10:

Χαιρετε και απο μένα!Επειδή δεν έχω ξαναφυτέψει έχω μερικές απορίες.Οι φακές σε τι χώμα θα πρέπει να φυτευτούν; Χρειάζεται μήπως κάποιου συγκεκριμένου μεγέθους-τύπου γλάστρα για να βολεύονται τα παιδιά; Πόσα γραμμάρια σπόρων είναι αρκετά για τρία κοπριτάκια; Μήπως να φυτέψω την κατσαρόλα να ξεμπερδεύω;

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,808 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 07:37, 24-04-10:

Δεν ήξερα ότι τους αρέσουν οι φακές...για να δοκιμάσω για τα δικά μου.

Παράθεση

anthoulaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη anthoulaki
H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (νομίζω 6... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 136 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 07:46, 13-06-11:

γεια σας κι απο μενα .. να σας πω και γω το προβλημα μου με το φυτεμα (φακες και γατοχορτο), κι ελπιζω να ξερει καποιος...
καπου στον χειμωνα ειχα φυτεψει φακες για την δικια μου,αλλα δεν ενθουσιαστηκε ιδιαιτερα..
καποια στιγμη ειδα οτι οι φακες ειχαν πιασει μουχλα απο κατω..συγκεκριμενα στο κατω μερος του μπολ εκει που ηταν το βαμβακι..της ειχα αρκετο καιρο μπορω να πω, και της κουρευα (και τις ακρουλες της εβαζα στο φαι της γατας μου).. μετα τη μουχλα ομως, τελος οι φακες!
πριν κανα μηνα, αγορασα αυτο το ετοιμο το χατοχορτο, αλλα επισης δεν ενθουσιαστηκε.. και με τον καιρο μου εγινε κιτρινωπο και ξερο (δεν ηξερα οτι πρεπει να το κουρευω) και σημερα που πηγα να το κοιταξω μηπως και το σουλουπωσω ειδα πως στις ριζες εκει στο χωμα ειχε μαζευτει μπολικο πραμα απο μυγακιαα...πολλα μυγακια...και βρηκα κι ενα μαμουνι.. αντιο και στο γατοχορτο λοιπον!
μπορει καποιος-α να με κατατοπισει για το τι κανω λαθος? την βλεπω που ζηταει το χορτορακι της, αλλα μαλλον το βρισκει απεξω..αλλα φοβαμαι οτι δεν ειναι παντα ευκολο, οποτε καλο ειναι να χει και καμια φακη (φακες λεω να βαλω μιας και ειναι καλυτερες)... περιμενω τα φωτα σας (παλι)!! ευχαριστωωω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:59, 13-06-11:

Καλημερα.
Όταν λες ότι με τον καιρό κιτρίνισε..σε πόσο καιρό δηλαδή;Γιατι έτσι γίνεται με το γατόχορτο.Δεν το παίρνουμε μια φορά και διαρκεί για πάντα.Περίπου 10 μερες κρατούν..και μετα παιρνεις καινούργιο.
Τα δικά μου ξετρελαίνονται πάντως.

ΥΓ...Α..προφανώς το φύτεψες στο χώμα εσύ.Χμ...Για το χώμα δεν γνωρίζω.Ομως και στα κεσεδάκια είναι πολύ βολικό.Γιατί δεν δοκιμάζεις τα κεσεδάκια..εφόσον στο χώμα δυσκολεύεσαι;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

anthoulaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (νομίζω 6... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 136 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 19:37, 13-06-11:

γεια σου πουπουλινα..θενξ για την αμεση αποκριση.. δικο μου λαθος οπως το ειπα, πηρα το ετοιμο, αυτο δλδ που το αναποδογυριζεις,ανοιγεις τρυπες να φευγει το νερο και μετα ξεκινας το ποτισμα..μου κρατησε ισως και λιγο παραπανω απο 10μερες..χμ...αλλα το θεμα ειναι οτι δεν ηταν επαρκες το διαστημα για να το συνηθισει η γατα..και τωρα φοβαμαι να ξαναπαρω μηπως δε το πλησιασει παλι... αυτο με τις φακες καμια ιδεα??

Παράθεση

dionisios

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dionisios
Ο dionisios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O dionisios έγραψε στις 21:52, 13-06-11:

Καλησπέρα !!
Εμένα μιά φορά δεν το τρώνε το έτοιμο στο κεσεδάκι ,
ενώ το φυτεμένο από σπόρο .....το ταράζουν
Είναι πιστεύω σημαντικό όμως , το να φυτευτούν 2 γλαστράκια
με διαφορά 10-15 μέρες.

Βάζω και φώτο τον σπόρο που πήρα από φυτόριο (αν απαγορεύεται ...συγνώμη)

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  γ 1 005 [640x480].jpg
Εμφανίσεις:  41
Μέγεθος:  51,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  γ 1 007 [640x480].jpg
Εμφανίσεις:  19
Μέγεθος:  62,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  γ 1 009 [640x480].jpg
Εμφανίσεις:  32
Μέγεθος:  71,9 KB  

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  γ 1 010 [640x480].jpg
Εμφανίσεις:  41
Μέγεθος:  69,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  γ 1 011 [640x480].jpg
Εμφανίσεις:  42
Μέγεθος:  92,2 KB  
Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:01, 13-06-11:

Εμενα παλι..ποτε δεν μου φυτρωσε ο σπορος!! Τι να πω;;Όσες φορες και αν φυτεψα..ακαρπες οι προσπαθεις.

Παράθεση

anthoulaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 22:07, 13-06-11:

χαχαχαχ μαλιστα... οι αποψεις δυιστανται..τι να πω!! ισως παιζει ρολο και η περιοχη..και το χωμα, ξερω γωω...παντως εχω καταληξει στο να φυτεψω φακες μια ακομα φορα..αλλα ξερει κανεις να μου πει τι να κανω ωστε να διατηρηθουν και να μη μουχλιασουν?? ή δεν διατηρουνται..?

Παράθεση

dionisios

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dionisios
Ο dionisios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O dionisios έγραψε στις 16:03, 14-06-11:

Από φακές δεν ξέρω !!

Για το χορτάρι όμως , να σας πώ .

Γλαστρούλα μικρή , περίπου 12-15 cm το επάνω μέρος.
Χώμα για φυτά εξωτερικού χώρου.
Γεμίζω την γλάστρα κατά τα 3/5
Ρίχνω μερικούς σπόρους
Σκεπάζω με χώμα , ώστε να φτάσει τα 4/5 και πιέζω ελαφρά.
Ποτίζω μέρα παρά μέρα .
Φροντίζω οι γλαστρούλες να είναι σε μέρος που το βλέπει ήλιος

Σε 2-4 μέρες βγαίνουν τα πρώτα φυλλαράκια .

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 20:12, 14-06-11:

Εμένα η δικιά μου τάραξε τα φύλλα από μια γλάστρα που έχω με γαρυφαλλάκια (είναι έτσι λεπτά όπως στην φωτογραφία παραπάνω) Τώρα αυτό καλό είναι?? Δηλαδή όταν λέμε χόρτο από σπόρους εννοούμε συγκεκριμένους σπόρους ή κάνει και οποιαδήποτε πρασινάδα? Και επίσης όταν λέμε ότι κάνει καλό στο στομάχι εννοούμε ότι βοηθάει πιο εύκολα να αποβάλει τις τρίχες με τον εμετό?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:30, 14-06-11:

Όχι..δεν κάνει η πρασινάδα απο όλα τα φυτά.Πχ απαγορευεται ρητα να φάνε δαφνόφυλλα γιατι είναι τοξικά.
Ναι..τα βοηθάει να αποβάλλουν πολύ πιο εύκολα τις τριχόμπαλες.Αν προσέξεις οι γάτες στη φύση,πάντα τρώνε χόρτο.Παλιότερα νόμιζαν ότι αυτό είναι ένδειξη αρρώστιας.Όμως δεν ειναι έτσι.Το χρειάζονται ακριβως για αυτό το λόγο και τους παρέχει και κάποιες βιταμίνες.Εφόσον όμως τα δικά μας δεν βγάινουν έξω,θα πρέπει εμείς να τα προμηθεύουμε με χόρτο.

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 00:27, 15-06-11:

Ευχαριστώ πολύ! Μάλλον θα αρχίσω κι εγώ τις καλλιέργειες!!

Παράθεση

anthoulaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 06:10, 16-06-11:

εμενα παλι η δικια μου βγαινει εξω..απλα δεν ειμαι πολυ σιγουρη αν βρισκει παντα και ευκολα..γι αυτο ψαχνομαι... επισης, κατι που χω προσεξει καιρο απλα τωρα μου ρθε η φλασια..στα κακακια της καποιες φορες (ισως και καθε μερα) βλεπω μακροστενα χορταρια..ειναι φυσιολογικο να τα κατεβαζει αμασιτα..και να μη τα χωνευει καν....???

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan έγραψε στις 23:15, 16-06-11:

Σήμερα βρήκα κι εγώ μικρό χορταράκι στην άμμο!!!! Πάλι τάραξε την γλάστρα απ' ότι φαίνεται! Εκτός κι αν το μεταφέρουν με άλλο τρόπο εκεί μέσα.... δεν ξέρω!!!

Παράθεση

stiliani (στυλιανη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη stiliani
Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 80 μηνύματα.

O stiliani κατι γινετε έγραψε στις 16:10, 10-01-12:

αφηστε...βρηκα .γνωρίζει κανείς που μπορω να βρω γατοχορτο στη θεσσαλονίκη??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stiliani : 10-01-12 στις 17:19.
Παράθεση

fofula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fofula
H fofula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H fofula έγραψε στις 20:55, 30-04-12:

Καλησπέρα.Εχω μια γατούλα 9 μηνών και την έχω μέσα στο σπίτι.Για λίγες στιγμές στην διάρκεια της ημέρας την βγάζω στον κήπο γιατί το ζητάει επίμονα να βγει έξω(κάθεται στην πόρτα,νιαουρίζει έντονα και περιμένει πώς κ πώς να ανοίξουμε για να βγει)πάντα με την επίβλεψή μας.Παρατήρησα ότι τρώει συνεχώς χορταράκια κ ανησυχώ γιατί κάπου διάβασα ότι όταν τρώνε χόρτα,είναι αρρωστούλικα.Η διάθεσή της είναι πολύ καλή,τα κακάκια της σκληρά κ τρώει κανονικά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:59, 30-04-12:

Καλησπερα.Ναι..οι παλιοι τα λεγανε αυτα,οτι αν εχει προβλημα η γατα τρωει χορτα.Ομως δεν ισχυει αυτο.Ολες οι γατες θελουν το χορτο,για να αποβαλλουν τις τριχομπαλες απο τις τριχες που μαζευονται στο στομαχι τους οταν καθαριζονται.Επισης παιρνουν και καποιες βιταμινες ετσι που τους ειναι απαραιτητες.Για αυτο και υπαρχει και το γατοχορτο(ειδικο χορτο για γατες που ζουν στο σπιτι),και το πουλουν τα κτηνιατρεια και τα πετ σοπ,για να το τρωνε τα γατακια μας.

Παράθεση

cooperaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cooperaki
H cooperaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H cooperaki έχω την Τιτίκα , τον Αρθούρο και τη Μίλη έγραψε στις 21:01, 30-04-12:

χωρίς να είμαι ειδική και από ότι έχω συζητήσει με τον κτηνίατρο, τα γατάκια τρώνε χορταράκια για την καλή λειτουργία του γαστρεντερικού τους συστήματος. αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι άρρωστα. κι εμένα η Τιτίκα έτρωγε τη γαρυφαλλιά όταν έβγαινε στο μπαλκόνι και της πήρα από το πετ σοπ χορταράκια για γάτες. δεν τρώει καθημερινά αλλά όποτε θέλει και ίσως το χρειάζεται.
μήπως να κάνεις κάτι ανάλογο, ώστε να είσαι σίγουρη ότι τρώει κάτι που επιτρέπεται και όχι κάτι το οποίο ενδεχομένως να την πειράξει.

Παράθεση

fofula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fofula
H fofula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H fofula έγραψε στις 21:06, 30-04-12:

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.Επίσης ξέχασα να σας πω ότι η γάτα μου είναι ημιμακρύτριχη(main coon) και τις τελευταίες μέρες έχει αραιώσει αρκετά η φουντωτή ουρά της.Αλλάζει τρίχωμα μήπως?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    elsa-mirto, elviszoumbi, marybie, tinkaki

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους