Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,516 εγγεγραμμένα μέλη και 2,750,391 μηνύματα σε 76,899 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 563 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Εμετός!

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,712 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 06:58, 22-03-10:

κανενα φαρμακο δεν ειναι εντελως αθωο. ΟΛΑ εχουν παρενεργειες (ηδη προσφατα ανακαλυψαν οτι οι αμπουλες και τα υπολοιπα παρασιτοκτονα εξωτερικης χρησης ειναι επικινδυνα). Εγω προσωπικα πιστευω οτι στην συγκεκριμενη γατα της χορηγηθηκαν φαρμακα χωρις να εχουν γινει ολες οι απαραιτητες εξετασεις (εστω μια εξεταση αιματος!).
Αν το προβλημα δεν ειναι στο στομαχι αλλα στο εντερο και παιρνει αδικα τα χαπια, τοτε τι γινεται; Αν απλα το αιμα που κανει εμετο ειναι απο την μυτη (πχ τρεχει, χτυπαει, καταπινει αιμα και μετα το βγαζει), τοτε τι γινεται; Εχουμε μια γυαλινη σφαιρα μπροστα μας και μαντευουμε τι εχει γατα και δινουμε χαπια μηπως και πετυχουμε την σωστη διαγνωση; Οσο ασφαλη και να ειναι επιβαρυνονται τα νεφρα και το συκωτι αδικα. Εγω παντως θα επαιρνα και 2η γνωμη. Στον δικο μου το πρωτο πραγμα που του εκαναν οταν εκανε εμετους και αργοτερα διαρροια, ηταν να βγαλουν ακτινες για να δουν αν υπαρχει καποιο σοβαρο προβλημα στην κοιλιακη του χωρα. Στη συνεχεια, αφου εκριναν οτι δεν υπηρχε καποιο σοβαρο προβλημα για αμεση θεραπεια μου ειπαν οτι πρεπει να του βαλουν ορο για την αφυδατωση και να του κανουν αντιεμετικη ενεση και την επομενη μερα να κλεισω παλι ραντεβου για να τον δει ο γιατρος του για επιπλεον εξετασεις (κυριως αιματολογικη σε περιπτωση που συνεχιζει να παρουσιαζει τα ιδια συμπτωματα).
Εμενα μου φαινεται οτι ο κτηνιατρος ουτε τις απαραιτητες εξετασεις εκανε, ουτε καν ειδε τον εμετο της γατας για να ξερει με σιγουρια οτι ειναι αιμα ή κατι αλλο. Ευχομαι παντως η γατουλα να μην εχει τιποτα! Επαναλαμβανω επισης οτι την επομενη φορα που θα κανει εμετο να τον μαζεψεις και να τον δειξεις στον κτηνιατρο οπως επισης και τα κακακια της αν δεις οτι ειναι πολυ μαυρα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gatoulinaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatoulinaki
H gatoulinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H gatoulinaki έγραψε στις 03:26, 24-03-10:

Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας!φοβαμαι οτι η γατα μου εχει κατι σοβαρο γιατι τωρα εχει κανει 4 εμετους μεσα σε μιση ωρα.δεν εχουν αυτο το μαυρο..ειναι μονο υγρα.αλλα αφου περνει αυτο το φαρμακο δεν θα επρεπε να της κανει καλο στο στομαχι και να μην κανει εμετους?να την πειραξε κατι δεν νομιζω γιατι μονο την τροφη της εχει φαει.επειδη φοβαμαι μην μου παθει αφυδατωση της εδωσα λιγο νερο με την συριγκα αλλα μετα απο λιγο πηγε και ηπιε μονη της!να της συνεχισω τα χαπια η οχι?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,712 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 07:32, 24-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από gatoulinaki
Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας!φοβαμαι οτι η γατα μου εχει κατι σοβαρο γιατι τωρα εχει κανει 4 εμετους μεσα σε μιση ωρα.δεν εχουν αυτο το μαυρο..ειναι μονο υγρα.αλλα αφου περνει αυτο το φαρμακο δεν θα επρεπε να της κανει καλο στο στομαχι και να μην κανει εμετους?να την πειραξε κατι δεν νομιζω γιατι μονο την τροφη της εχει φαει.επειδη φοβαμαι μην μου παθει αφυδατωση της εδωσα λιγο νερο με την συριγκα αλλα μετα απο λιγο πηγε και ηπιε μονη της!να της συνεχισω τα χαπια η οχι?
ΣΤΟΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΤΩΡΑ!!!

Δεν πρεπει να φοβασαι για αφυδατωση, πρεπει να φρικαρεις! Τοσοι πολλοι εμετοι σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα την αφυδατωνουν σε χρονο dt. Αλλους λιγους να κανει και η γατουλα θα χειροτερεψει. Ο δικος μου αφυδατωθηκε στο αψε σβυσε με ελαχιστο εμετο και διαρροια, παρολο που επινε νερο. Ο κτηνιατρος τον ειχε βρει ΟΡΙΑΚΑ ΕΝΥΔΑΤΩΜΕΝΟ. Η γατα σου δεν ειναι καλα προφανως. Μη περιμενεις να ξεπεσει για να την δει γιατρος γιατι τοτε θα ειναι αργα. Χαπια μη της δινεις γιατι μπορει να χειροτερεψουν την κατασταση. Αν η γατουλα ειναι αφυδατωμενη δεν την σωζει το νερο με την συριγγα ουτε το νερο που πινει γιατι δεν περιεχει ιοντα που θα την βοηθησουν να κρατησει το νερο και να μη το αποβαλλει. Οσο το καθυστερεις τοσο χειροτερα για την γατουλα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 38,360 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:02, 24-03-10:

οπως σου εγραψε και η sachura....αμεσως κτηνιατρο....δεν ειναι δυνατον να κανουμε εμεις διαγνωση..ουτε και μας επιτρεπεται....και εγω,οπως εχω ξαναγραψει θα πηγαινα σε αλλον κτηνιατρο..

Παράθεση

gatoulinaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H gatoulinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H gatoulinaki έγραψε στις 13:19, 24-03-10:

εμετο δεν εκανε αλλο!το πρωι εφαγε και φαγακι και μεχρι στιγμης δεν ξανακανε!πηγα σε δευτερο κτηνιατρο και μου ειπε να μην ανησυχω γιατι δεν την εχουν πιασει ακομα καλα τα χαπια και να περιμενω να τελειωσει η θεραπεια και μετα να αφησω να περασουν 5 μερες και μετα να κανω εξετασεις γιατι δεν θα δειξουν τιποτα αλλιως.επισης μου ειπε οτι αν ξανακανει εμετους να παρω απο το φαρμακειο κατι φακελακια που το διαλυουν σε ενα ποτηρι νερο και ειναι για την αφυδατωση.....
την εχω παει 5 φορες σε κτηνιατρο και ολοι τα ιδια μου λενε.την παρασκευη θα την παω στην αθηνα που εμπιστευομαι και πιο πολυ και θα δω τι θα μου πουν.
αν ειχε αφυδατωθει σιγουρα θα εβλεπα κατι τωρα..ενω η μικρη μου παιζει και τρεχει.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 02:23, 25-03-10:

δεν σου ειπε απο τι μπορει να το επαθε; Δεν ειναι φυσιολογικο να κανει τοσους εμετους σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα! Ο κτηνιατρος δεν ειδε αν ειναι αφυδατωμενη; Και ο δικος μου επαιζε και ετρεχε οταν ηταν αφυδατωμενος. Την επομενη μερα μετα τον ορο ηταν ακεφος.

Παράθεση

gatoulinaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H gatoulinaki έγραψε στις 00:09, 26-03-10:

Οχι!το μονο που μου ειπαν ειναι να συνεχισω τα χαπια και μετα να της κανω τις εξετασεις!παντως και σημερα μια χαρα ειναι!

Παράθεση

gatoulinaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H gatoulinaki έγραψε στις 20:28, 07-04-10:

Γεια σας!τελικα την πηγα σε εναν κτηνιατρο στην αθηνα που μου συστησαν ως παρα πολυ καλο και πληρης εξοπλισμενος.πηγα την γατουλα μου την εξετασε πληρως και μου ειπε οτι αυτο που εκανε εμετο τελικα ηταν τριχομπαλες!!ειχατε δικιο τελικα!εβγαιναν μαυρες γιατι αναμειγνυονταν με φαγητο!μου εδωσε μια παστουλα την Defurr-UM,μου ειπε να της δινω τροφη για ευαισθητα στομαχακια και να την χτενιζω καθημερινα!
Σας ευχαριστω πολυ ολους!

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,510 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 00:05, 08-04-10:

με την παστουλα θα της περασει! περαστικα

Παράθεση

ΜΑΤΟΥΛΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΜΑΤΟΥΛΑ
H ΜΑΤΟΥΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,240 μηνύματα.

H ΜΑΤΟΥΛΑ έγραψε στις 20:04, 08-04-10:

Καλησπέρα !!!
Περαστικούλια , πήγες τελικά στο Αττικό νοσοκομείο ???
Με την πάστα θα της περάσει , αλλά πρέπει να την δινεις συχνα .
Πολλά Πολλά Φιλάκια !!!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:52, 08-04-10:

εγω δεν θα εβαζα και το χερι μου στην φωτια οτι θα της περασει μονο με την παστα λογω προσωπικης εμπειριας Επειδη εμεις εχουμε σοβαρο προβλημα με τριχομπαλες, το εχω ψαξει παρα πολυ το θεμα. Στην δικη μας περιπτωση η παστα δεν βοηθησε και πολυ. Επισης μη δινεις πολυ συχνα (οχι πανω απο 2 φορες την εβδομαδα) γιατι εμποδιζει την απορροφηση βιταμινων. Ο δικος μου εβγαζε σχεδον μια τριχομπαλα καθε 2 μερες. Τωρα βγαζει πιο αραια (1 φορα τη βδομαδα και προσπαθουμε να το μειωσουμε και αλλο). Αυτο που εκανα ηταν τα εξης:

παστα για 4 συνεχομενες μερες και μετα καθε 5 μερες
αφθονο χορτο (δοκιμασε να φυτεψεις φακες, ο δικος μου τις εχει αφανισει εδω και λιγες μερες!)
καθημερινο χτενισμα
σκουπισμα με βρεγμενη πετσετα και τωρα δοκιμαζουμε το μπανιο (σκεφτομαι για 1 φορα τον μηνα)

Πανω απο ολα μη παιρνεις στο ψιλο τις τριχομπαλες. Μπορει να φαινονται ακινδυνες, αλλα δεν ειναι. Εχε τον νου σου για συμπτωματα δυσκοιλιοτητας, ανορεξιας, διαρροιας, εμετους χωρις τριχες και πεσμενη διαθεση. Ευχομαι το δικο σας προβλημα να λυθει μονο με την παστα και το χτενισμα και να μη ταλαιπωρηθειτε οπως εμεις

Παράθεση

gatoulinaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H gatoulinaki έγραψε στις 20:07, 26-04-10:

Γιατι να την χτενιζω με βρεγμενη πετσετα??Μια φορα την βδομαδα της δινω την παστουλα και την χτενιζω καθε μερα!Δεν μου το εχει ξανακανει!
οχι τελικα δεν την πηγα στο αττικο!την πηγα σε εναν κτηνιατρο της περιοχης μου που μου ειπαν οτι ειναι παρα πολυ καλος και ηταν πληρως εξοπλισμενος για οτι και αν χρειαζοταν η μικρη μου!
Τωρα ειμαστε μια χαρουλα αν και εχω την εντυπωση οτι βρισκεται σε φαση οιστρου!χαχα!

Παράθεση

julia

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,883 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 20:13, 26-04-10:

χαχα????
Ξέρεις τί κινδύνους εγκυμονεί ο οίστρος?

Παράθεση

gatoulinaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H gatoulinaki έγραψε στις 14:28, 04-05-10:

εμμ...ομολογω πως οχι!
τι μπορει να παθει?
το καλοκαιρι θα την στειρωσω γιατι εδω που ειμαι οι γιατροι ειναι αχρηστοι!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,470 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:25, 04-05-10:

Βασικα αν η γατουλα περνα οιστρους χωρις να ζευγαρωνει κινδυνευει απο πυομητρα...με μια απλη αναζητηση στο google θα καταλαβεις περι τινος προκειται.

Παράθεση

Minoulita (Μίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Minoulita
H Μίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H Minoulita έγραψε στις 16:36, 24-12-10:

Ενας απο τους μεγαλους μου γατους κατι πρεπει να εφαγε και δεν ειναι πολυ καλα!!Ηταν ανορεχτος και οταν τον φωνακσα ηρθε βρεγμενος και λερωμενος.Πριν λιγο του εδωσα να φαει και εκανε καφε εμετο...αργοτερα εκανε κιτρινο...ο γιατρος ειναι κλειστος και δεν κσερω τι να κανω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

pondikis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη pondikis
H pondikis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 82 μηνύματα.

H pondikis έγραψε στις 17:06, 24-12-10:

Παρε το γιατρο σου στο κινητο να σου πει τι μπορεις να κανεις ή πηγαινε σε καποιο απο τα εφημερευοντα κτηνιατρεια.
Μην του δωσεις να φαει τιποτα μεχρι να μιλησεις με το γιατρο, γιατι θα το κανει εμετο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 38,360 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:00, 24-12-10:

Καλησπερα.Σου δινω τα εξης τηλεφωνα: Νοσοκομειο ζωων στο Πικερμι 2106038023 και Αττικο νοσοκομειο ζωων Παιανια 2106640522. Ευχομαι να πανε ολα καλα
Αχ..τωρα ειδα οτι γραφεις απο θεσσαλονικη..δυστυχως για εκει..δεν ξερω κανενα τηλεφωνο...ας γραψει οποιος γνωριζει..

Παράθεση

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CoffeeBlack
H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 8 γάτες (πολλές, πάρα πολλές... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 20:28, 24-12-10:

ΑΓΙΟΣ ΜΟΔΕΣΤΟΣ ΘΕΣ/ΚΗ
Διεύθυνση: Οικισμός Αμφιθέα Ωραιοκάστρου Θεσσαλονίκης
τηλ. 2310 683098
τηλ. έκτακτης ανάγκης 6945 375195

ΓΚΙΟΥΡΤΖΙΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ

Μακεδονίας 35 Άγιος Ιωάννης, Καλαμαριά, T.K. 551 33 (Δ. Καλαμαριάς, Ν. Θεσσαλονίκης)
Τηλ. 2310450100 - Φαξ 2310707007
Κιν.6973765765

Νομίζω και τα δυο είναι ανοιχτά όλο το 24ωρο.

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,789 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 20:31, 24-12-10:

Ελπιζω να πανε ολα καλα. Θα αναμενουμε νεα σας

Παράθεση

Minoulita (Μίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Minoulita
H Μίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H Minoulita έγραψε στις 00:44, 26-12-10:

Ευχαριστω πολυ παιδια για τις χρησιμες πληροφοριες αλλα ευτυχως τωρα ο γατος μου ειναι περδικι!Τρωει,τρεχει,γουργουριζει...ειμαι στη Κοζανη για τις γιορτες και δεν υπηρχε λυση παρα μονο να παρω τον κτηνιατρο στο κινητο κ ευτυχω ολα πηγαν καλα,μαλλον κατι θα εφαγε εξω και θα τον πειραξε.Χρονια πολλα κιολας σε ολους σας!

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,789 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 13:14, 28-12-10:

Μπραβο πολυ χαιρομαι που ακουω οτι ολα ειναι καλα!!!! Χρονια πολλα και σε εσας!!!!!

Παράθεση

SkyLeaper

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SkyLeaper
H SkyLeaper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H SkyLeaper έγραψε στις 15:10, 24-04-11:

Καλησπερα..
παιρνω το θαρρος να εκφρασω για αλλη μια φορα τις ανησυχιες για την γατουλα μου μιας και ειστε αρκετα εμπειροι

Η καλη μου ειναι μια Σιαμ και κανει αρκετους εμετους.Δεν ειναι πολυ συχνοι αλλα εχει τυχει να υπαρξει διαστημα που εκανε πολυ συχνα (πχ 3-4 φορες την εβδομαδα).Παρατηρησαμε πως τροφες που περιεχουν λαχανικα της εκαναν το προβλημα πιο εντονο και ετσι περιοριζομαστε σε αλλες τροφες (ξηρες, σπανια κονσερβες).
Ο κτηνιατρος ειπε πως δεν αποτελει προβλημα και πως ειναι φυσιολογικο (απο τριχομπαλες κτλ).Η αληθεια ειναι πως δεν δειχνει αρρωστη ή αδιαθετη.Ουτε ειναι λαιμαργη σαν γατα.

Πραγματικα δεν ξερω αν πρεπει να ανησυχω ή οχι.Απλως μου κανει εντυπωση γιατι η μητερα της (με την οποια ζει ακομα και εχουν μονο ενα χρονο διαφορα) δεν παρουσιασε ποτε τετοιο θεμα..

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:49, 25-04-11:

Τοσο συχνα εμετοι..δεν νομιζω οτι ειναι και καλο.Καταρχην..μηπως εχει τριχομπαλες;Και παστα ειδικη υπαρχει,αλλα και το γατοχορτο ειναι πολυ καλο.
Θα σου πω ομως και τη δικια μου εμπειρια.Ο μπουκακος μου..εκανε και αυτος παρα πολυ συχνα εμετους.Μαλιστα υπηρχαν μερες που εκανε 3-4 φορες την ημερα,με αποτελεσμα να ερεθιζεται ο λαιμος του,και να μου εχει βγαλει και αιμα κιολας.Τοτε του εδινα την ρουαγιαλ.Για ασχετο λογο αλλαξα την τροφη,και τους πηρα ακανα.Σε πληροφορω οτι οι εμετοι σταματησαν μαχαιρι.Τωρα μπορειο να μου κανει μια φορα στους 3 μηνες.Αυτο που ξερω ειναι οτι η ακανα(εκτος του οτι ειναι πολυ ανωτερη τροφη) εχει και φυτικες ινες πολυ ανωτερης ποιοτητας ,απο τις κλασσικες κτηνιατρικες τροφες..ετσι βοηθαει αφανταστα το εντερακι τους να τις αποβαλλουν.Απο εκει και περα...δεν ξερω αν εσας ειοναι αυτο το προβλημα σας και αν θα την βοηθησει..απλα στο αναφερω.

Παράθεση

sotiria-k (Σωτηρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη sotiria-k
H Σωτηρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 πολυ αγαπημενες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H sotiria-k per aspera ad astra *** έγραψε στις 14:34, 26-04-11:

Μετα απο πολλεεεεεεες επισκεψεις στον κτηνιατρο λογω εμετων, εχω μαθει οτι ο εμετος μπορει να ειναι ενδειξη μιας σειρας προβληματων στις γατες αλλα μπορει και να μην εχει καμμια σοβαρη παθολογικη αιτια.
Αν οντως ειναι τριχομπαλες η παστα βοηθαει οπως ειπε και η Εφη.
Προσεξε γενικα το χωρο στον οποιο κινειται η γατα σου και φροντισε να μην υπαρχουν απορρυπαντικα ή αλλα πραγματα που μπορει να γλειψει και να της προκαλεσουν καποιας μορφης δηλητηριαση.
Αν οι εμετοι προκαλουνται απο προβληματα στο εντερο, δοκιμασε να αλλαξεις τροφη, ρωτησε τον κτηνιατρο σου και θα σε συμβουλευσει. Η Acana ειναι πραγματι πολυ καλη τροφη αλλα η καθε γατα ειναι διαφορετικη, πχ τα δικα μου ουτε να τη μυριζουν δε θελουν!

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,404 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 14:45, 26-04-11:

εμετούς μπορεί να κάνει και επειδή δε μασάει καλά την τροφή της -ξερεις πόσες φορές έχουν καθαριστεί τα χαλιά στο σπίτι γι αυτό το λόγο;

Παράθεση

cruelitsa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cruelitsa
H cruelitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H cruelitsa =<^_^>= έγραψε στις 08:20, 03-06-11:

Σήμερα το πρωί πριν φάει τπτ με άδειο στομάχι ξαφνικά έκανε εμετό κιτρινωπού χρώματος διαυγές. Σημειώσατε δεν άλλαξε καμία συνήθειά του, εδώ και 6+ μήνες που το έχω τρώει συστηματικά ξηρά τροφή (friskies) .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cruelitsa : 03-06-11 στις 08:35.
Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youla
H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 382 μηνύματα.

H youla έγραψε στις 09:22, 03-06-11:

Θα σου έλεγα να μην της ξαναδώσεις Friskies. Είναι από τις χειρότερες τροφές. Παίρνε καλύτερα από pet shop(Royal Cannin, Hills, Tonus, Proplan, Acana, Orijen). Τώρα για τον εμετό, θα σου έλεγα να της κάνεις εξετάσεις αίματος για λευχαιμία, aids και λοιμνώδη περιτονίτιδα. Επίσης, μην ξεχνάς τα βασικά. Κάθε 1-2 μήνες αμπούλα για τους ψύλλους. Κάθε 4 μήνες χαπάκι για τα ενδοπαράσιτα.
Αν έχει κάποιο νόσημα, μην ανησυχήσεις δεν κολλάει σε ανθρώπους και η γάτα μπορεί να ζήσει μια χαρά για πολλά χρόνια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

cruelitsa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cruelitsa
H cruelitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H cruelitsa =<^_^>= έγραψε στις 10:07, 03-06-11:

Δεν παίζουν πολυτέλειες για τροφές απο αλλού εκτός του Σούπερ Μάρκετ εξάλου τα Φρίσκιζ είναι μακράν καλύτερα απο Γουίσκας ας πύμε. Anyway μία εξέταση αίματος πόσο κοστίζει περίπου;

Παράθεση

maria_kala

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη maria_kala
H maria_kala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

H maria_kala έγραψε στις 10:51, 03-06-11:

ο κιτρινοσ εμετος σημαινει οτι εχει κανει κι αλλουσ εμετουσ οχι μονο εναν..ειναι γαστρικα υγρα! κανει και διαρεια? δεν ειναι αναγκη να τοθ κανεισ εξεταση εμετοσ κατευθειαν... πρεπει ομως να το παρακολουθησεισ αν κανει κι αλλουσ εμετουσ η και διαρεια πρεπει να παει σε κτηνιατρο. αυτος θα σου πει καλυτερα..προσεξε ομως τουσ εμετουσ αν συνεχησει ετσι και μονο απο αυτο μπορουν να προκληθουν σοβαρεσ βλαβεσ. ορεξη εχει? πειναει? πως ειναι η διαθεση του? ζει μεσα η εξω? οσο για την τροφη δεν ξερω τι να σε συμβουλεψω..καταλαβαινω οτι τα πραγματα ειναι δυσκολα αυτουσ τουσ καιρουσ που διανυουμε,,,

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Boubou03 , gatito , taniafel , Άλκις , Συντιρελα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους